* 4126 N Commercial-Gang Way!, Hott Behind You, Pom Pom Melt Down, Sour Grapes, $3-5

Alberta St Pub-Bluegrass Invitational, 9 pm

Alessandro's-Jack McMahon

Arlene Schnitzer Concert Hall-Chris Isaak, 8pm, $49.50

* Ash St. -Low Dough Show: Burning Brides, The Explosion, The Catheters, 8:30pm, $5

Belinki & DuPrey-Dusty York & Keith Brush, 5 pm

* Berbati's Pan-Oneida, I Love You But I've Chosen Darkness, Point Line Plane, $8-10

Biddy McGraw's-Josh Allen

Blue Monk-Steve Blackman

Boons Treasury-Dan Jones

Brasserie Montmartre-Sammy Epstein Duo

Buffalo Gap-Love Lush


Conan's-Stovolkor, Wrath of Khan, Infected Organisms, 9 pm, $5

Crystal-Jon Langford and The Sexy (Lola's) 9pm, $10-$12

Davey Jones' Locker-This Providence, the Inverse, PDEX, Stu's Shoes, Lindsey Pool, All Ages

Duff's Garage-Arson Roulette

Edgefield Red Shed-Nano Sarus

Four Seasons Bowl-Syx, Mindstain, Rose Moyer


Grand Lodge-Richard Day Renyolds Band

Green Room-PB & J's Rock n' Soul Jam

Imbibe-Cornbread, 6 pm; Zephyr French Cabaret

Kells-Peter Yeates

Kennedy School-Portland Youth Jazz Orchestra

Laurelthirst-Travis Ward & Junkyard Bandstand


* Meow Meow-Tropix: Chromatics, Channels 2&3, Mae Shi, Glass Candy, Stay Gold Pony Boy; Remote, Andy Cigarettes, All Ages

Mississippi Pizza-The Renee Pettigrew Trio; Loose Change, All Ages

Mock Crest-Open mic & Jammin w/Rollie Tussing

Nocturnal-Southerly, Point Juncture, WA, Protest Hill, All Ages

Ohm-Dr Theopolis

Owen's-Open Mic w/Stephen Pierce

Paolo in the Pearl-Fear no Music Spring Quartet

Paris-The Greening

Produce Row-Myshkin & The Ruby Warblers

Rock Creek Tavern-Lynn Conover & Billy Kennedy

Rock-a-billy's-Mojo Posse

Sapphire-Walkabout Jazz Ensemble, 8 pm

Schnitzer-Chris Isaak, Aslyn

Tillicum-Lloyd Jones, 8 pm

Tonic-Shamelaedy, Bones of Giants, 2 Minute Hate

* Twilight Cafe-The Valediction, Addicted 2 Fiction, The Dead Betties

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-Binary Dolls, Minmae, Joshua James, $4

Wilf's Piano Bar-Tom Grant


Aladdin-Cosmic Rough Riders, The Silver Surfer, The Jolenes, 8pm, FREE

Alessandro's-David Friesen & John Gross

ASH-Gin & Tillyana, Sugar Free

Babalu-Salsa w/DJ Alejandro "Maduro," 8 pm; Oro Verde, 9 pm, $5

Back To Back-The Siliconeheads

* Berbati's Pan-Concert For Kerry w/Ape Shape, Creepy Old Trucks

Biddy McGraw's-Elizabob, Billy Kennedy

Blue Monk-Dennis Springer

Body Moves-DJ Prana, Illumine, Vida Girls, Solovox, $5

Boons Treasury-Trout Farmers

Borders-Gresham-Open Mic, 7 pm, free, All Ages

Brasserie Montmartre-Gary Hobbs Trio

Buffalo Gap-X-Angels

* Conan's-The Miss U's (Rolling Stones Tribute), Whiskey Creek (Lynrd Skynrd Tribute), I Can Lick Any SOB In The House, 9 pm, $10

Corner Saloon-Panama

Crystal-Soulfly, Ill Nino, Crisis, DFive9, 8 pm, $20-24, All Ages

Dante's-Elefant, Ambulance Ltd, High Violets, 10pm

Davey Jones' Locker-Claymore, the Prisoners Dilemma, Arcasia, Knee Deep and Drowning, All Ages

Edgefield Red Shed-Charlie Nano

Gotham-Hush Night, 7 pm, $3

Grand Lodge-The Bros Jam

Green Room-Rubberneck

Grolla-Jim Soloway

Haven-Lorna Miller, All Ages

* Holocene-Tropix: Alarmist, Child Pornography, Hawnay Troof, War

Hotel Oregon-Cornbred

Imbibe-Sneakin Out, 6 pm; Rollie Tussing

Jamison Square-African Arts Festival, 7 pm, $5


Laurelthirst-Rainrats, 6 pm

Maryhill Winery-Don Henley, 8pm, $59.50-$79.50

Mississippi Pizza-Jon Koonce & Paula Sinclair

Mississippi Studios-Stillway & Bonham w/Jim Brunberg, 8 pm, $7

Mock Crest-Fabulous Bad Cats

Momo's-Fremont Slim & DMP

Moonstar-Earl and the Reggae Allstars

* Nocturnal-The Decemberists, The Planet The, Tom Heinl, Blackbird Red, All Ages

* Ohm-Stacey Kidd, Madina, A.C., Matt E, Climber

Owen's-The Lansings

People's Co-Op-Community Singing From the Sacred Harp, 6:30 pm, free

Porky's-Jacuzzi Bros, Diesto, John Rambo

Produce Row-Travis Ward & The Junkyard Bandstand

Rabbit Hole-E-lie, Escape Goats

Rock Creek Tavern-Paul Summers Band

Rose Garden-Michael W. Smith

Savannah-steel drums w/Randal Larson, 7 pm; DJ Geo, 9:30 pm

Solid State-Assailant, Blowupnihilist, Rythm of 84, $5, All Ages

Tillicum-Kinzel & Hyde

Tonic-Intellectually Sound, Altered States of Conciousness, DJ Wells, Evil Hands, MC Fluent

Twilight Cafe-The Units, Thee Flying Dutchmen, The DT's

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-Spigot, $6

Wine Down-Dale Morris

Yola's Foster Road-Open Mic, 7 pm


Aladdin-Maggie's Choice, River Project, 8pm, $10-12

Alessandro's-David Friesen and John Gross

Ash St. -The Film, The Born Losers, System & Station, We're From Japan

Back To Back-Book Of Maps, Miriam, 8 pm, $3-7

Berbati's Pan-Odds Against Tomorrow, The Bella Fayes, People Like Me

Biddy McGraw's-Dylan Vance, Griff Bean & Friends

Bitter End-Port Authority, Leigh Marble, The Quags

Blue Monk-Andre St. James Quintet

Boons Treasury-The Original Snakeboy

Brasserie Montmartre-Gary Hobbs Trio

Buffalo Gap-Intervision 5

Candlelight-Eric Allen Band

Charlie White-Dan Crothers, 6 pm

Conan's-Farcry, Ashland, 9 pm, $7

Corner Saloon-Panama

crossroards celebration-Lions of Batucada, 3 pm

Dante's-Inflikt, Deflower, Softcore, The Wanteds, 10 pm, $6

Davey Jones' Locker-Rules of Roulette, and All Was Quiet, Deal Victoria, Blane

* Disjecta-Tropix: Good For Cows, 7 Year Rabbit Cycle, Foot Village, Friends Forever, Hospitals

Edgefield Red Shed-Mark Alan

Fez-Little Sue CD Release, 9:30 pm, $8

Four Seasons Bowl-Deave, Dead Like Dallas, The Falcon, The Judgement Boys

Goodfoot-Element 37, Right Front Burner

Grand Lodge-Garrett Brennan and the EBGB's

Green Room-Jacktown, Carrie Clark

Haven-Summer Mencher, All Ages

Hotel Oregon-Joe McMurrian

I.C. Mummy-Spaghetti Head, Redemption, $8

Imbibe-Pickathon CD; Trashcan Joe, Danny Barnes, 9:30pm, $5

Jamison Square-African Arts Festival, $5


Laurelthirst-Lynn Conover

Main City Park-Mt. Hood Jazz Festival; Heath Brothers, Magnet Academy Jazz Orchestra, Mt. Hood Jazz Band, Madeleine Peyroux, Los Hombres Calientes, James Carter B-3 Organ Trio, 1 pm

Mississippi Pizza-Sneakin Out, Ross & The Hellpets

Mississippi Studios-Late Tuesday, Reclinerland, $15


Moonstar-Earl and the Reggae Allstars

Music Millennium-Little Sue 1 pm, Crazy 8's 3 pm

N. Richmond to N. New York-Art on the Peninsula: Folkrum, Dennis Hitchcox, Gypsy Moths 1-5pm Aug. 7th- Sep. 12th

* Ohm-Railer, The Xploding Boys (Cure tribute), Bryan Free, DJ Catalyst

Old Church-Tommy Emmanuel

Owen's-Lewis Brothers & Steve North, 8 pm

Paris-The Virus, Clit 45, Autistic Youth

Porky's-Creepy Old Trucks, Wadsworth, Six Foot Sloth

Produce Row-Terra

Rabbit Hole-ISM, Once In The Sun, On The Eve

Red & Black-Holy Frog, 9 pm

Rock Creek Tavern-Jon Koonce Trio

Sabala's Mt Tabor-Pornstore Janitor, Dirty Lowdowns, Del Toros, Puzzled Panther

Solid State-Scars of Tomorrow, Caliban, Nodes of Ranvier, Reflux, All Ages

Spot 79-Sloopy Files, 8:45 pm, free

Tillicum-Kenzel & Hyde

Tonic-Case Study, Addicted to Fiction, Dorado, $4

Twilight Cafe-Bad Dates, Mod Lasers, The Flip-Tops, The Duchess of New York

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-Myshkins Ruby Warblers, $6

Wilf's Piano Bar-Shirley Nanette & Friends

Wine Down-Dale Morris, 8 pm, free


* 235 SE 18th-Pterodactyl, Tarfuti, Hustler White, Johnny X and the Groadies, 7 pm, $3

* 3749 SE Madison-Modernstate, Pete Bruha, Archeopteryx, The Better To See You With, 5 pm, All Ages

Babalu-Border Patrol, 7:30 pm

* Berbati's Pan-Jesse Malin, Damnwells, Bad JuJu, 8:30pm, $10

Blue Monk-Eli Reisman 10am-3pm, DJ Downstairs 10 pm

Brasserie Montmartre-Creighton McGrath

Buffalo Gap-Los Cowtones

Candlelight-Andy Stokes

Conan's-Reggae Dancehall, 9 pm, free

Dante's-Sinferno Cabaret, 10 pm, $6

Davey Jones' Locker-The Last Perfection

Disjecta-The Briggan Krauss Trio feat Wayne Horvitz, Briggan Krauss & Dylan Van der Schyff

Edgefield Red Shed-Joe McMurrian

Imbibe-Django's Tigers, 11 am

Jamison Square-African Arts Festival, $5

Kells-Pat Buckley

Laurelthirst-Freak Mountain Ramblers 6pm; Neil Gilpin's Belmont St Octet, $3

Main City Park-Mt. Hood Jazz Festival; Desciples In Song, Three Tenors, Charlie Hunter, Cyrus Chestnut, Abbey Lincoln, 1 pm

Mississippi Pizza-The New Mexican Revolution w/Cicada

Mississippi Studios-David Haney

Mock Crest-Super Song Circle

New Old Lompoc-Off-Key Bluegrass Jam (open acoustic), 1 pm

O'Conners-The Tone Sharks, 5 pm, $3

Rabbit Hole-Subterranean Beat Revival: Gigi Grinstad, Michael York Orchestra, DJ Mr Romo

Ray Gordon Photography-Durango Park, Corrina Repp, Nathan Langston, DJ Le Roj

River Roadhouse-Open Jam w/Sinners Club

Roc's Bar & Grill-Kenny Lee & The Sundowners Open Mic

Sabala's Mt Tabor-Lashes

Sapphire-Scott Pemberton & Joe Cunningham, 8 pm

Solid State-Undying, All Ages

Tillicum-Johnny Martin, 6 pm

Twilight Cafe-Amoree Lovell, The Highdials, Summer Darling, $5

Waverly Heights Congregational Church-Community Singing From The Sacred Harp, 4 pm, free


14 NW 3rd-Foscil, Absolute Madman, Zapan, DJN, Fourthcity DJs

Ash St. -Open Mic

Brasserie Montmartre-Lee Reinoehl

Candlelight-DK Stewart

Cascade Bar-Open Jam w/Kenny Lee & the Sundowners

Conan's-The Reverb Brothers, 6 pm, free

Dante's-Storytellers, 6 pm; Karaoke From Hell, 10 pm, $2

Davey Jones' Locker-Bury Your Dead, Sumptin Wicked, Brutal Fight

Edgefield Red Shed-Michael Jodell

Goodfoot-Sonic Forum Open Mic

Green Room-Open Mic w/ Mississippi Mud

Holocene-Blitzen Trapper, Talkdemonic, DJ, 9 pm, $5

It's a Beautiful Pizza-Five Euro Tip

Kells-Pat Buckley

Laurelthirst-Kung Pao Chickens, 7 pm, free

Longhorn-Morrisson Bridge Music Jam

Mississippi Pizza-Open Mic w/John Vecchiarelli, $4

Mock Crest-Aric Riley

New Copper Penny-DJ Request Night

Produce Row-Ron Steen's Jazz Jam

Rabbit Hole-Super DJs, Jeff Nibbler, Matty Rolland, Semblance, free

Sapphire-Local Musician & Songwriter Showcase

* Solid State-Mondo Bizarro Open Mic, All Ages

Tonic-Rob Walsh

* Twilight Cafe-Tim Ryan & The Pit Bosses, The Verbtones

White Eagle-Little Sue, Lynn Conover, $6

Yeates Dance Studio-Irish Ceili Dancing, 7 pm, $3


Arnada-Open Mic

Ash St. -Thorn CIty Improv

Babalu-Blues/Funk Open Mic, 9 pm; House Of Refuge Band

Biddy McGraw's-Dylan Vance, Griff Bean

Blue Monk-Ramsey's Groove Trio

Brasserie Montmartre-Lee Wuthenow Duo

Buffalo Gap-Tuesday Night Jazz w/Three Fifths Compromise

C-Bar-Open Mic, 7:30 pm sign up

Candlelight-Cool Breeze

Dante's-The Bastard Sons Of Johnny Cash, I Can Lick Any SOB In The House, The Goddamn Gentlemen, 9 pm, $8

Davey Jones' Locker-The School Play

Duff's Garage-Reckless Kelly

Edgefield Red Shed-Johnny B Connolly, Caleb Klauder & Sammy Lind

Green Room-Portland Songwriter Showcase w/Juana Camilleri & Friends

Imbibe-PDX Songwriters Showcase

It's a Beautiful Pizza-Kafana Club, 9 pm

Kells-Pat Buckley

Kruger's Farm-Little Joe

Laurelthirst-Bingo, 6 pm; Sean Nowland's Open Mic & Screen, free

Mississippi Pizza-The Indigo Project w/Eric Stern, All Ages

Mississippi Studios-Steve Cheseborough & Lauren Sheehan

Mock Crest-Big Evan & Lonesome Wally

Pasa-Earl and the Reggae Allstars

Produce Row-Bluegrass Jam, 9 pm, free

Rabbit Hole-Open Mic, $1

Roc's Bar & Grill-Band Auditions

Sabala's Mt Tabor-Form Of Rocket

Tillicum-Fabulous Bad Cats

Tonic-Chimpy, Shinobu, Nakano Spy School, $3

Twilight Cafe-Myrrh Larsen, New York Rifles

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-Home at Last, $6


Aladdin-Live Wire w/Menomena, Klezmocracy, All Ages

Alessandro's-Will West's Songwriter Showcase

Arnada-Songwriters Night w/Miguel

* Backspace-Microphone Fiendz MC Cipher, free, All Ages

Bernie's-Little Joe, 8:30 pm

Biddy McGraw's-Elizabob

Blue Monk-Carlos Washington

Boons Treasury-Jon Koonce

Brasserie Montmartre-Ralph Pritikin Duo

Buffalo Gap-Intervision 5, 9 pm

Candlelight-Ocean 503

Costello's Travel Cafe-Jazz Trio of Three, Free, All Ages

Dante's-Mike D's Unhappy Hour; Storm & The Balls, 9 pm, $5

Davey Jones' Locker-The Empty, Pistolita

Duff's Garage-Blues Jam w/Suburban Slim

Edgefield Red Shed-Chris Robley


Grand Central Bowl-Tic Code, Try Failing, $4, All Ages

Green Room-Reggae w/ Katt & Roots Revolution

Imbibe-Little Joe, 6 pm

It's a Beautiful Pizza-Arabesque

Kells-Pat Buckley

Laurelthirst-Little Sue 6pm; Pete Krebs, free

Meow Meow-Try Failing, Tic Code, Cart

Mississippi Pizza-Amee McCaa

Mississippi Studios-Fruit

Produce Row-June Bunton's Open Mic, 9 pm, free

Roc's Bar & Grill-Cool Breeze

Rock Creek Tavern-Dave Reisch, Jim Boyer and Lynnie Mae

Sabala's Mt Tabor-Open Mic; Form Of Rocket

Solid State-Bafabegiya, Rajbot, Tricycle, All Ages

Tillicum-Jim Mesi, 8 pm

Tonic-Decapod Claw, Ainu, DJ Garfeldy Yap

Twilight Cafe-Red Satyrs, Caesura, Tartufi

Urban Wineworks-Fluid Measure w/DJ Mr Romo

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-Odditors, Milton Freewater, Friction Brothers, $4

Wine Down-Dale Morris, 8 pm, free