THURSDAY 10/7

* Aladdin-Badly Drawn Boy, Ray LaMontagne, $16.50

Alberta St Pub-Bluegrass Invite, 9 pm

* Ash St. -Quarry to the War, Captured! by Robots, Starantula, The Weaklings, $7

Berbati's Pan-White Hot Odyssey, $5

Biddy McGraw's-Laurel Lee & The Escapes

Blue Monk-Shoehorn

Brasserie Montmartre-Tony Pacini Duo

Buffalo Gap-Brent Waters & Tracy Klas Band, 9 pm

Candelight-Metro

Conan's-HB Surround Sound, 9 pm, $5

Crystal-Antibalas, DJ Aquaman, 9pm, $15 (Lola's)

* Dante's-Earlimart, Man of the Year, Jackie, 9 pm, $5

Egyptian-World Music and Dance; Bellissimonde, 8 pm- 10 pm, $5

Fifteen (XV)-Cuban Night w/Jon Carbonas

Goodfoot-Bastinado, Wartime Chocolate, Polite Fiction

Green Room-Laura Gibson and Adam Sweeney, 9 pm

HISTORIC BREWHOUSE-Celebration of Young Women; 5:30 pm, free

Hoppers-The Yanks

Imbibe-Jasmine Ash 6-8 pm, Auditory Sculpture 9:30 pm

It's a Beautiful Pizza-Bill Coones Jazz Trio

Laurelthirst-Lewi Longmire Band, 7 pm

Longhorn-Sumo, 8:30 pm

Mississippi Pizza-Renee Pettigrew Trio, Loose Change, 7 pm, All Ages

Mississippi Studios-David Andrews, Jim Brunberg, 8 pm, $10

Mock Crest-Open mic w/Aric Riley, 8:30 pm

Monty's-Kenny Lee & The Sundowners

Nocturnal-S. Brooks, Darryl Blood, 8 pm, $ 6, All Ages

Owen's-Open Mic

Red & Black-Petracovich, All Ages

Roc's Bar & Grill-Acoustic guitar night w/Doggett Productions

Rock-a-billy's-Mojo Posse

Rogue-The Rogue Bluegrass Jam

Rose Garden-Sting, Annie Lennox, 7 pm

Roseland-Breaking Benjamin

Club Satyricon-Soul Tree w/ DJs DMP, Venom, 33, Just Alice; Fell Acres, Arroyo 9 pm

Slabtown-Mejico Night

Tillicum-Lloyd Jones

Tonic-Dead Man Disco, Drive, Hell Yeahs, $4

Twilight Cafe-The Stivs, Sad Panda, Strawberries

U & I Grill-Northwest Royale, Bacchus

Urban Wineworks-Art Reception; Live Music, 5:30, $5-$8

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-Dave Rue CD Release, Cicada, Armadillo Speedbump, Kentucky Snakehandlers, 7 pm

Wilf's Piano Bar-Richard Arnold & The Grooveswingers


FRIDAY 10/8

Aladdin-Peter Rowan & Tony Rice, $23-$25, All Ages

Artichoke-Gypsy Moths, All Ages

Ash St. -UK Subs, No Red Flags, Statch and the Rapes, 800 Octane

Babalu-Salsa w/DJ Alejandro "Maduro," 8 pm; Oro Verde, 9 pm, $5

Bacchus-Northwest Royale

* Berbati's Pan-Guerrilla Wordfare, 9 pm

Biddy McGraw's-Billy Kennedy, 5:30 pm; Funk Shui, 9:30 pm

BILLY RAY'S-Clampitt, Gaddis & Buck, Power of Country, free

Blue Monk-Claire Daly

Borders-Gresham-Open Mic, 7 pm, free, All Ages

Bossanova-Potterpalooza; Pepe and the Bottle Blondes, Rubberneck, The Ditty Twisters, Libretto, $12, All Ages

Brasserie Montmartre-Randy Porter Trio

Buffalo Gap-Dylan Vance Powerhouse Revival

Candelight-Aaron Black

Conan's-The Paperboys, Higher Ground, The Delta Dawgs, 9pm, $10

Corner Saloon-Hipwaiters

Crystal-Yonder Mountain String Band, Danny Barnes, 8 pm, $20; DJ Miss Kittyrox, MC Mind Staccato 8pm, free (Lola's)

* Dante's-Rye Coalition, Division of Laura Lee, The Kinison, Your Enemies Friend, 10 pm

Davey Jones' Locker-The Diskords, Nice Boys, Paper Lanterns, Clay Wheels, 7 pm, $5, All Ages

Duff's Garage-Shorty and the Mustangs

Gemini-Terri Robb, Johne Koonce, Doug Rowell, Jimmy Lloyd Rea

Gotham-Hush Night, 7 pm, $3

Green Room-Stephanie Ahcniederman, 10 pm

Grolla-Jim Soloway

Hoppers-Jim Mesi Band

Imbibe-Little Sue, Freak Mountain Ramblers

Kell's-St. James Gate, 9:30 pm

Kelly's Olympian-Yeltsin, Sweetride, Puma Frenzy, 10 pm

Laurelthirst-Crackpots, Rainrats

Mississippi Pizza-Sugar Beets, All Ages

Mississippi Studios-Jujuba, $10

Mock Crest-Joe McMurrian, 9 pm

Nocturnal-System and Station, Tea for Julie, Edysin, Southerly, All Ages

Owen's-Heavy Hands, 7 pm

Porky's-Haunted House, Krav Magna, Horsey Pony and Suprise

PSU Lincoln Performance Hall-Songs of Eva; Diane Syrcle, Fear no Music, PSU Percussions Ensemble

Club Satyricon-Miracle Enemy, A Typical Theme

Savannah-Steel drums w/Randal Larson, 7 pm; DJ Geo, 9:30 pm

* Schnitzer-Queensryche, 8 pm, $35-$45

* Slabtown-Point Line Plane, Yeti, Nice Nice, Behalf, Panther, DJ Broken Window, $5

Small World-Big City Produce Harvest Festival, 2 pm, don

Solid State-Hip Hop

Tillicum-Aaron Black, 8pm

Tonic-Keegan Smith, 6 pm; Purrs, Chimpy, The Piss Shivers, Darci Cash, 9 pm, $5

Twilight Cafe-The Electric Eye, The Suspicions

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

Yola's Foster Road-Open Mic, 7 pm


SATURDAY 10/9

Aladdin-Tragically Hip, Sam Roberts, 8 pm, $29-$32, All Ages

Alberta Street Public House Art Exhibit-Lorna Miller, 8:30, $8

Ash St. -Oceana, Puma Frenzy, Castles in the Sky, Inked in Blood, $6

Berbati's Pan-The Silos, The Planet The, Bobby Bare Jr., 9:30 pm, $7

Biddy McGraw's-New Iberians

Blue Monk-The Orignal Cats, 9 pm

* Bossanova-Buck 65, Her Space Holiday Package, Dadelus, Neotropic, Octavius, Jim Bianco, $12, All Ages

Brasserie Montmartre-Randy Porter Trio

Buffalo Gap-Gapfest; Geoff Byrd, Dirty Martini, Sidestar, Go Gringo Go, Brian Copeland, Intervension 5, 5 pm, free

Candlelight-Sunny Hess

Charlie White-Dan Crothers, 6 pm

Community Music Center-Golden Bough, 8 pm, $12-15, All Ages

Conan's-PDX Unplugged; Bettie Ford, Dfive9, Debris, Voice, Rob Walsh, 9 pm, $6

Corner Saloon-Hipwaiters

Crystal-Super Diamond, 10pm, $16-$18; The Bad Dates, 9:30 pm, $5 (Lola's)

Dante's-The Dirtbombs, The Ponys, The Starlight Desperation, 10 pm, $10

* Doug Fir-Quasi, The Joggers, DJ Gregarious, 9 pm, $10-$12

Duff's Garage-The Millies CD Release

Fez-"Fire Into Music w/ Steve Swell", Jameel Moondoc, Willian Parker, Hamid Drake, 8 pm, $15

Gemini-Dave Coey

Green Room-Acoustic Minds, 9:30 pm

Hoppers-Rose City Kings

Imbibe-Annalisa, Terry Robb, Room 111

* IRVING PARK-SUKKA Festival; Super Dupity, 2:30 pm, free

Kell's-St. James Gate, 9 pm

* Kelly's Olympian-Sweet Ride, Money Changers, Stuart Valentine

Laurelthirst-Mo Philips, Skye Pixton, Power of Country

Mac's Place-Jeffery Halford & The Healers

Meow Meow-Unearth, Black Dahlia Murder, Terror & Remembering Never, $10, All Ages

Mississippi Pizza-Kuhla, Three Fifths Compromise, All Ages

Mississippi Studios-California Guitar Trio, $18

Mock Crest-Root Cellar, Lowell John Mitchell

* MT TABOR PARK-SUKKA Festival; Mark Kaylor, David Rafn, Stu Phillips and Katie Arrants, 7 am, free

Music Millennium-PC Munoz, 1pm; Lew Jones, 5 pm; N. Lannon, Thee More Shallows, 6:30 pm

* NEW AMERICAN CASUALS-Beats For Peace; Siren's Echo, Altered States of Consciousness, Turiya Autry, DJ Deena

New Old Lompoc-Off-Key Bluegrass Jam (open acoustic), 1 pm

* Nocturnal-SUKKA Festival; Dukka Yellow Swans, Noggin, Glamorous Pat, Super Unity, 8pm, $7, All Ages

Owen's-Teen Java Jam, 8 pm, 8pm

* Porky's-The Flying Dutchmen, The Born Losers, Introducers (Italy)

Produce Row-Cotton Jenny, 9 pm, $3

PSU Cafeteria-The Compassionate Conservatives, noon

PSU Lincoln Performance Hall-Songs of Eva

Roseland-Nintendo Fusion Tour; Story of the Year, Lostphrophets, My CHemical Romance, Letter Kills, 7 pm, $20, All Ages

Sabala's Mt Tabor-We're From Japan, Schicky Gnarowitz, Drats!!!, Born Losers

Small World-Big City Harvest Festival; VI Foot Sloth, 4 pm

Tillicum-Aaron Black, 8pm

Tonic-Joshua James, James Sasser, 6-8 pm; The Buttery Lords, Manic D, Fogotron, Cac, Courage, $5, $5

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

Wilf's Piano Bar-Storm Large and The Balls


SUNDAY 10/10

Ash St. -The Purrs, Case Study

Babalu-Border Patrol, 7:30 pm

Blue Monk-Eli Reisman, 10 am; DJ Downstairs

Brasserie Montmartre-Tony Pacini

CandLelight-Andy Stokes

Crystal-Taking Back Sunday, Fallout Boy, Matchbook Romance, The Sleeping; Hive w/DJ Horrid, 9 pm, $3 (Lola's)

Dante's-Sinferno Cabaret, 10 pm, $6, 10 pm

Hoppers-Scotty Bouke Band

Kell's-Tom May, 9:30 pm

Kennedy School-Back to School Blues; Mel Brown, Tom Grand, Paul deLay, Jon Koonce, Lloyd Jones, Duffy Bishop, Nancy King, Chris Nayther Band, Valerie Day, DK Stewart, Dave Fleschner, 4pm- 10 pm, $15, All Ages

Laurelthirst-Neil Gilpin's Belmont St. Octet

Liberty Hall-Hot Cross, Dead Like Dallas, Mustaphamond, 7 pm, $5, All Ages

Mississippi Pizza-Joy Mills, Laura Gibson, All Ages

Mississippi Studios-Bob Mover & Dave Frishberg, $15

Mock Crest-Rene Pettigrew Trio, 8 pm

Moon & Sixpence-Foghorn, 7 pm, free

Music Millennium-Teri Untalan, 1 pm; Nicole Campbell, 5 pm, free

O'Conners-The Tone Sharks, 5 pm, $3

* Porky's-Akimbo, Birds of War

PSU Lincoln Performance Hall-Songs of Eva

Rabbit Hole-Subterranean Beat Revival w/ Michael York Orchestra, DJ Mr Romo, free

River Roadhouse-Sinners Club; open jam

Roc's Bar & Grill-Kenny Lee & The Sundowners

Tillicum-Johnny Martin, 6 pm

Tonic-Open Mic Nite, free

Waverly Heights Congregational Church-Community Singing From The Sacred Harp, 4 pm, free


MONDAY 10/11

Ash St. -Inkpetal, Rachel Taylor Brown Band, Teague Alexy, Rob Walsh, Jeremy Serwer, 8 pm, $5

* Berbati's Pan-Incredible String Band, Joanna Newsom, 9:30 pm, $14-$16

Brasserie Montmartre-Lee Reinoehl

Buffalo Gap-Los Cowtones

CandLelight-DK Stewart

* Conan's-The Reverb Brothers, 6 pm, free; Akrecocke, Vehemence, Impaled, Mortician 9 pm

Dante's-Storytellers Open Mic; Tony Green, 9 pm, $8-10

Goodfoot-Sonic Forum Open Mic

It's a Beautiful Pizza-Five Euro Tip

Kell's-Tom May, 9 pm

Laurelthirst-Kung Pao Chickens

Longhorn-Morrisson Bridge Music Jam

* Meow Meow-Blood Brothers, Against Me!, 8 pm, $10, All Ages

Mississippi Pizza-Open Mic w/ John Vecchiarelli, 7, 9:30pm

Mississippi Studios-Blackie & The Rodeo Kings, 8:30 pm, $10

Mock Crest-Aric Riley, Katey Angel, 8 pm

* Moon & Sixpence-Johnny Connolly

Produce Row-Ron Steen's Jazz Trio

Sapphire-Local Musician & Songwriter Showcase

* Solid State-Mondo Bizarro Open Mic, All Ages

Tonic-Rob Walsh 7-9pm, free;


TUESDAY 10/12

Arnada-Open Mic w/Marc

Ash St. -Thorn City Improv; The Chosen, Sleep, Destro Destructo, Smoke

Babalu-Blues/Funk Open Mic, 9 pm; House Of Refuge Band

Biddy McGraw's-Dylan Vance, Griff Bean

Blue Monk-Ramsey Groove

Brasserie Montmartre-Jean Ronne Duo

C-Bar-Open Mic, 7:30 pm sign up

CandLelight-Cool Breeze

Crystal-Switchfoot, The Format, The Honorary Title, 7 pm, $18, all ages, All Ages

* Dante's-Ground Zero Lounge

Duff's Garage-Pushrods

Edgefield Red Shed-Johnny B Connolly, Caleb Klauder & Sammy Lind

Fez-Garaj Mahal, $12-14

Hoppers-Blues Train

Imbibe-Songwriters Showcase w/ Buccolino, Jeff Rosenburg

It's a Beautiful Pizza-Kafana Club, 9 pm

Kaul Auditorium, Reed College-Eugenia Zukerman, 12 pm

Kell's-Tom May, 9 pm

Laurelthirst-James Low Band, 6 pm

Mississippi Pizza-Klezmocracy, Teague Alexy, All Ages

Mississippi Studios-Kaki King, $10

Mock Crest-Big Evan, Lonesome Wally, 8 pm

Produce Row-Blue Grass Jam

* Roseland-Lloyd Banks, Cool Nutz, Manic Lok

Tillicum-Norman Sylvester

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

Wild Abandon-Amber Martin, 9 pm, $12

Wilf's Piano Bar-Nancy Boy Tenors


WEDNESDAY 10/13

Arnada-Songwriters Night w/Spaghetti Head

* Ash St. -The Jacuzzi Brothers, Diesto, The Stivs, Black Out Radio

* Berbati's Pan-Chris Whitley, Jeff Lang, $10- $12

Bernie's-Little Joe, 8:30 pm

Biddy McGraw's-Elizabob

Blue Monk-Carlos washington, free

Brasserie Montmartre-Warren Rand Duo

Buffalo Gap-Intervision 5

CandLelight-Ocean 503

Dante's-Unhappy Hour w/Mike D, 6 pm; Storm & The Balls, 9 pm, $5

Davey Jones' Locker-The Burning Room, Lao, Almost is Nothing, 7 pm, $4, All Ages

* Doug Fir-Fiery Furnaces, The Rogers Sisters

Duff's Garage-Blues Jam

Gemini-Morrison Bridge Music Jam

Goodfoot-High on the Hog, 7 pm, Free

Green Room-Amy Mcca & Erin Chambers

Hoppers-Norman Sylvester Band

Imbibe-David Andrews

It's a Beautiful Pizza-Arabesque

* JACKPOT DOWNTOWN-Fiery Furnaces Instore, 6 pm, free

Kell's-Tom May, 9 pm

* Kelly's Olympian-Psych Ward w/ DJ Collin & Sean

Laurelthirst-Little Sue

* McDonald Theatre-Gillian Welch, Old Crow Medicine Show, 7:30 pm, $20, All Ages

Mississippi Pizza-Lisa and her Kin, All Ages

Mock Crest-Andrew Morse, 8:30 pm

Produce Row-June Buton's open mic

Sabala's Mt Tabor-Open Mic

Tillicum-Jim Mesi, 8 pm

Tonic-Morgan Grace 6-8 pm; Redshift, Rexhole, $3

Urban Wineworks-Fluid Measure w/DJ Mr Romo

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm