THURSDAY 11/25

Alberta St Pub-Bluegrass Invite, 9 pm

Brasserie Montmartre-Creighton McGrath Duo

Candlelight-Metro

Dante's-Mission 5, 10 pm, $5

Edgefield Winery-Flat Moutain Girls, 5:30

Green Room-Reggae Night

Hoppers-The Yanks

Laurelthirst-Lewi Longmire Band, 6pm

Longhorn-Sumo, 8:30 pm

Mock Crest-Lee Blake Jammin', Open Mic, 8 pm

Monty's-Lee Blake Jammin' & Open Mic

Owen's-Open Mic

Roc's Bar & Grill-Acoustic guitar night w/Doggett Productions

Rock-a-billy's-Mojo Posse

Rogue-Rogue Bluegrass Jam

Savannah-Reggae w/DJ Uni-T, 9:30 pm, free

Steinhaus-Kinzel & Hyde, 9 pm, free

Tillicum-Lloyd Jones

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

Wilf's Piano Bar-John Gilmore


FRIDAY 11/26

Aladdin-Kross Face, Syx, Emberghost, Dedledder, Excessive Moderation, 7pm, $12, All Ages

Arnada-Downrite Walnut, Heir to the Throne, Tallboy Shotgun

Ash St. -Knight v. Trojan Horse, Evening At The Blackhouse, Maleria

* Berbati's Pan-MC Safety 1st, King Fader, Relay

Biddy McGraw's-Noah Peterson Trio, 9:30pm

Bitter End-Scraf Trance Trio, Fractal @ Ether Glow

Blue Monk-St James Woods Nonet, free

Boons Treasury-Funk Shui

Borders-Gresham-Open Mic, 7 pm, free, All Ages

Brasserie Montmartre-Glen Moore Trio

Buffalo gap-Brian Copeland Band

CandLELight-Sunny Hess

Clyde's Prime Rib-Margo Tufo, 7 pm

Conan's-The Mist Beets, The Barknuckles, Secret Agent Bill, 9pm, $7

Corner Saloon-Hipwaiters

Dante's-Low Flying Owls, The Volumes, Blue Collar Scouts, 10 pm, $8

Duff's Garage-Joshua James, Scott Barr, The Slow Drags

Edgefield Winery-Charlie Nano

Gemini-Rubberneck, 9:30 pm

Gotham-Hush Night, 7 pm, $3

Grand Lodge-Mark Alan

Green Room-Ashbury Park

Grolla-Jim Soloway

Hoppers-Metro Band

Hotel Oregon-Michael Jodell

Imbibe-Happy Hour w/Little Sue, Rollie Tussing, The Imprints 9:30 pm, $5

Kells-Grafton Street

Kelly's Olympian-Delta Dawgs, 10 pm

Laurelthirst- Rainrats, 6pm; Freak Mountain Ramblers

Mississippi Pizza-Lorna Miller's Little Kids Jamboree, 5 pm; Vagabond Opera, 7 pm

Mock Crest-Kinzel & Hyde, 9pm

Monty's-Kinzel & Hyde

Night Light-Criminal Justice System, Eclectic, Funk and Soul, 9pm, free

* Nocturnal-House of Cunt, 8 pm, $10

Paris-Bullet Proof, Ugly Litter, AltarBoys, Disgruntled, the Color In Between

Poor Richards-The Jim Bull Experience

Porky's-Starantula, Stonejuicer, Dark Skies, free

red room-Tripple Sec

Rock Creek Tavern-Sidestar

Roseland-Ozomatli, 9pm, $16-$20

* Sabala's Mt Tabor-Reload, Good Tim Gil and the Champagne Cowboys

Club Satyricon-Fells Acres, Arroyo

Savannah-Steel drums w/Randal Larson, 7 pm; DJ Geo, 9:30 pm

* The Scarlett Ballroom-Language of Consumerism: Kiss the Goat, Ongoing Toy Workshop, Buy My Cabbage, Consumption Junction, 8pm, free

Tillicum-Jim Mesi, 8 pm

Tonic-Keegan Smith, 6pm; The Gentry, Oliver, Form and File

Touchstone-Alison Wesley, Crystin Byrd, Jay Mallison, 7 pm, $3

Twilight Cafe-Neutral Hour w/Eric Allen, 6 pm; Slow Rollers

U&I Tavern-Crazy Train

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-Gypsy Moths, Acoustic Minds, Terra, $6-$10

Wilf's Piano Bar-John Gilmore Trio

Wine Down-Dale Morris

Yola's Foster Road-Open Mic, 7 pm


SATURDAY 11/27

4126 N Commercial-Secret Puppets, Primes, Bakelite, 9 pm

4Seasons-Hydrozeen

Aladdin-MOFRO, Dave Andrews Band, $10- $12, All Ages

Alberta St Pub-Myshkin's Ruby Warblers, 9 pm, $8

Alberta Street Public House Art Exhibit-Myshkin's Ruby Warblers CD Release, 9pm, $8

Arnada-Aftermind

Ash St. -Redemption, Puma Frenzy, The Jeunes

Barracuda-The Fixx, Drumattica

Biddy McGraw's-Terry Robb

Bitter End-Acoustic Minds, Intervision 5

Blue Monk-St James Woods Nonet

Bocelli's Restaurant-The Derek Bondy Trio

Boons Treasury-Rollie Tussing Band

Brasserie Montmartre-Glen Moore Trio

Buffalo gap-Ashbury Park

CandLELight-Norman Sylvester

Charlie White-Dan Crothers, 6 pm

club satyricon-Careen, Climber, Derby

Conan's-Miracle Enemy, Zappnin Black, Mother Chump, The Cowtrippers, 9pm, $6

Corner Saloon-Hipwaiters

Dante's-The Get Me Downs CD Release, Cootie Platoon, Ms. 45, 10 pm, $6

Davey Jones' Locker-Countdown to Life, Rythm of 84, Bathed like Ballory, 6:30pm, $7, All Ages

* Doug Fir-Lali Puna, Duo505, Alias, 9pm, $10-$12

Duff's Garage-Mars Needs Women, James Sasser

Edgefield Winery-Lea Krueger

Gemini-Rubberneck

Goodfoot-Scott Law Band

Grand Lodge-John Bunzow

Green Room-Here Comes Everybody, Susie Blue, 10 pm, $5

* Holocene-Language of the Body; Suckapunch, Ben Milstein, Nik Fury, One Atom 13, Try My Cabbage, 9 pm, $5-$15

Hoppers-Robbie Laws and Hoodoo Nation

Hotel Oregon-Ryan Andrews

Imbibe-Sneakin' Out, 9:30 pm, $5

It's a Beautiful Pizza-Mark Nuismer, 7pm, All Ages

Kells-Grafton Street

Kelly's Olympian-Stuart Valentine, Puma Frenzy

* Kingdom House-Alarmist, TBA, 8 pm

Mac's Place-Jacktown, $5

Metro Police Club Ballroom-Rose City Swing w/Barney Stein, Kevin Coulson, 8 pm, $15

Mississippi Pizza-Train Go Sorry w/ Adam Sweeny, 7 pm; Brazilian Dance Part, 9:30 pm

Mock Crest-Blueprints, 9 pm

Monty's-Blueprints

Music Millennium-Mofro, 1pm; Sally Tomato, 5pm

New Old Lompoc-Off-Key Bluegrass Jam (open acoustic), 1 pm

Paris-Daria Cash, Blue Ember, Subconscious, 7:30 pm, $8

Poor Richards-Strongbox, Scrafford Orser

Porky's-The Fabulous Crackertones

Produce Row-The Slicers

red room-Tripple Sec

Rock Creek Tavern-Jon Koonce Trio

Rococo's-Live Hiphop Night

Rose Garden-Mannheim Streamroller, 7:30 pm, $30-$85, All Ages

* Roseland-Gwar, Dying Fetus, All That Remains, 7 pm, $17- $20, All Ages

Sabala's Mt Tabor-The Exploited, Total Chaos, Resilience, Dog Soldier

Tillicum-Jim Mesi, 8 pm

Tonic-Professor Gall, 6-8 pm; Vela Bonz, Camaro Hair, Red Sector, Paint By Numbers, $6

Twilight Cafe-Big Huck Blues Jam

U&I Tavern-The Brewed, Livid, Hollowpoint, Rocket Dial, 9 pm, $5

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-Lewi Longmire CD Release, Hillstomp, Morgan Grace, $6

Wilf's Piano Bar-Storm Large & The Balls

Wine Down-Dale Morris, 8 pm, free


SUNDAY 11/28

* 20 NW 3rd-31 Knots

Ash St. -Black Night Fetish Ball

Bitter End-Open Mic w/Josh Malm

Blue Monk-Eli Reisman, 10 am-3 pm

Candlelight-Andy Stokes

* Dante's-Sinferno Cabaret, 10 pm, $6

* Doug Fir-Sondre Lerche, Golden Republic, 9:30 pm, $11-$13; Jack: Queer as Fuck w/DJ Boy, 5pm, $3

Edgefield Winery-Mary Flower

Kells-Cronin Teirney

Laurelthirst-Neil Gilpin's Belmont St Octet, Freak Mountain Ramblers, 6pm, $3

Mississippi Pizza-Brian W Spencer, Earth Lindz, 7 pm

Mock Crest-The Renee Pettigrew Trio, 8 pm

Monty's-Renee Pettigrew Trio, 8pm

Moon & Sixpence-Foghorn, 7 pm, free

Music Millennium-Ruby Red, 5 pm

Nocturnal-Swing Dancing w/DJs Kevin Schaper and Corey Blodgett

O'Connor's-The Tone Sharks

Ohm-Devoted, 9 pm

* OMSI-Language of Alpha Wave, 7:30, $7

Pasha's-Wazn Al-Sharq, 7:30 pm, $10

NOIR-Subterranean Beat Revival w/DJ Romo, The Michel York Orchestra, $6

River Roadhouse-Sinners Club; open jam

Tillicum-Fairly Honest Jon and The Truth, 6 pm

Tonic-Open Mic Nite, free

* Waverly Heights Congregational Church-Community Singing From The Sacred Harp, 2pm, Free, 2 pm, free

White Eagle-Open Mic Showcase, free


MONDAY 11/29

* Aladdin-Neko Case, The Sadies, Dexter Romweber, 8 pm, $17.50, All Ages

Ash St. -Open Mic

Bitter End-Songwriter Showcase

Candlelight-DK Stewart

Cascade Bar-Kenny Lee & The Sundowners

* Dante's-Storytellers, 6 pm; Karaoke From Hell, 10 pm, $2

Edgefield Winery-Scott Fisher

Green Room-Open Mic w/ Mississippi Mud

Kells-Cronin Teirney

Laurelthirst-Kung Pao Chickens, 7pm, free

Longhorn-Morrisson Bridge Music Jam

* Meow Meow-Me Without You, Owen, The Snake The Cross The Crown, Despitados, 7:30 pm, $8, All Ages

Mississippi Pizza-Open Mic W/ David McKenzie, 7 pm

Mock Crest-John Twist, 8 pm

Monty's-John Twist, 8pm

Moon & Sixpence-Johnny Connolly

Produce Row-Ron Steen's Jazz Jam, $3

* Roseland-Megadeth, Earshot, Exodus, 7pm, $26.50, All Ages

Sapphire-Local Musician & Songwriter Showcase

Solid State-River City Rebels, 7 Shot Screamers, THe Civies, The Stivs, Scratch, All Ages

Twilight Cafe-Open Mic w/Eric Allen

White Eagle-Little Sue & Lynn Conover, 8:30 pm, free


TUESDAY 11/30

Arnada-Open Mic w/Marc

Ash St. -Thorn City Improv; The Chosen, Brad B, Pickster One, Jimmy The Mantis Claw, Saint of Everybody Failures

Babalu-Blues/Funk Open Mic, 9 pm; House Of Refuge Band

Biddy McGraw's-Dylan Vance, Griff Bean

Bitter End-Triceros Organic Beats

Blue Monk-Ramsey's Groove Trio, free

Brasserie Montmartre-Scott Steed Duo

C-Bar-Open Mic, 7:30 pm sign up

Candlelight-Cool Breeze

Dante's-Ground Zero Lounge w/Clyde Lewis, 6pm; Nice Boys, Clorox Girls, Western Dark, Million Dollar Marxists, $5

* Doug Fir-Raw Power w/The Prids, The Excuse, DJ Gregarious, 10 pm, $3

Duff's Garage-The Pushrods

Edgefield Red Shed-Johnny B Connolly, Caleb Klauder & Sammy Lind

Edgefield Winery-Caleb Klauder & Sammy Lind

Green Room-Portland Songwriter Showcase w/Trevor Rasmussen

Imbibe-PDX Songwriters Night w/Buccolino, Chico Schwall

It's a Beautiful Pizza-Kafana Club, 9 pm

Kells-Cronin Teirney

Kenton Station-The Retta Christie Trio, 7 pm

Laurelthirst-James Low Band, 6pm; Sean Nowland's Open Mic

Mississippi Pizza-Klezmocracy, All Ages

Mock Crest-Johnnie Ward & The Eagle Ridin' Papas, 8 pm

Monty's-Johnnie Ward & The Eagle Ridin' Papas

Paolas-Unplugged Rock, 9 pm

Porky's-Glamchowdah, Bohemian Onslaught, Birds of War

Produce Row-Bluegrass Jam, 9 pm, free

Tillicum-Norman Sylvester, 8 pm

Tonic-Jen Jam 2004, 6-8 pm; DJ Amai, 8 pm, free

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-Mark Alan, free

Wilf's Piano Bar-Susanah Mars, Diane Circle, Carol Lucas


WEDNESDAY 12/1

45th Street Pub-Open Mic w/Wabba Dave & the Splifftones

Amnesia Brewing Co. -Diggabone

Arnada-Songwriters Night w/Sheena Starts

Barracuda-KNRK New Rock Rumble

* Berbati's Pan-Let it Be (Replacements Tribute), 8:30pm, $10

Bernie's-Little Joe, 8:30 pm

Biddy McGraw's-Eliza Bob

Blue Monk-Carlos Washington

Brasserie Montmartre-Gordon Lee Duo

Buffalo Gap-Intervision 5

Candlelight-Ocean 503

Conan's-A.D.D, 3 Faces of Eve, 9pm, $5

* Crystal-AIDS Benefit w/Maya Soleil, Marchfourth, 7:30 pm, $25, All Ages, All Ages

Dante's-Unhappy Hour w/Mike D, 6 pm; Storm and the Balls, 10pm, $5, 10 pm, $5

Duff's Garage-Suburban Slim's Blues Jam

Goodfoot-Bachelors of Science

It's a Beautiful Pizza-Arabesque

Kells-Cronin Teirney

Laurelthirst-Little Sue, 6pm; Pete Krebs

Lewis & Clark College-Saxaphonist: Randall Hall, free, All Ages

Produce Row-June Bunton's open mic

Sabala's Mt Tabor-Open Mic

Tonic-Morgan Grace, 6-8pm

U&I Tavern-Open Mic

Urban Wineworks-Fluid Measure w/DJ Mr Romo

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

Wine Down-Dale Morris, 8 pm, free