THURSDAY 2/24
Acme-Rallie Tussing's Secret Society, free

Alberta St Pub-Bluegrass Invite

Arnada-Electric Band Jam w/Mark

Ash St.-Charm Particles, Pinehurst Kids, Camaro Hair, free

Back To Back-Please Step Out of the Vehicle, 8pm, All Ages-Kinzel & Hyde WOW!

Adelaide (Berbati's Pan, 10 SW 3rd) Media-melding quartet Adelaide celebrate the kick-off of their inaugural U.S. tour in support of their long-available self-titled debut. w/Wow and Flutter, Portland Vampires Biddy McGraw's-The Noah Peterson Quartet

Bitter End-Bachleors of Science, Lightheaded, Blacknotes

Blue Monk-Tricyclops

Boons Treasury-Richard Day Reynolds, 8 pm, free

Brasserie Montmartre-Tony Pacini Duo

Buffalo Gap-Acoustic Minds

Clyde's Prime Rib-Jim Mesi & Steve Bradley

Conan's-Monsterous, OTO, My Favorite Everything

Crystal-Dark Star Orchestra, 9 pm, $18- $30, All Ages

Dante's-Hana's Hip Hop, 4- 8 pm, free; Low Dough: Joel RL Phelps, The Downer Trio, Treasure State, Recall Seven, 10 pm, $5

Doug Fir-Odds Against Tomorrow, Supernaut, Black Eyed Dog, 9pm, free

Dunes-John Lennon Tribute Nite

Edgefield Red Shed-Mark Alan

Gemini-Karaoke From Hell

Goodfoot-Vince Herman, Shanti Groove, $3

Green Room-Earle and the Reggae All Stars

Holocene-Viva Voce, Modernstate, Nik Frietas, 9pm, $8

Hoppers-The Yanks

Imbibe-Happy Hour w/Jimmy Robb, 6 pm; Stephen Ashbrook, 9:30 pm

Kells-Pat Buckley, 9 pm

Kennedy School-Skye Pixton Band, $5

Laurelthirst-Lewi Longmire, 6pm; Vulturines

Longhorn-Sumo

Mississippi Pizza-Susie Blue & Canoofle, 7pm; Klezmocracy, 9:30 pm

Mock Crest-Claes of Blueprints Open Mic & Jammin, 8pm

Monty's-Open Jam w/Kenny Lee and the Sundowners Band

Nocturnal-The Gossip, Les Georges Leningrad, Glass Candy, 8pm, $10

Ohm-DJ Keith Schreiner, Climber, Der by, 9 pm, $5

Produce Row-Myshkin's Ruby Warblers, $2

Roc's Bar & Grill-Acoustic guitar night w/Doggett Productions

Rock Creek Tavern-Love Pyle, 8 pm, free

Roseland-G Love & Special Sauce, Matt Nathanson, 8pm, $18, All Ages

Sabala's Mt Tabor-Bullet Teeth, The Wobblies, the Railers

Sea-Liv and Warfield Project, DJ Hightower

Three Friends Coffeehouse-Suck My Open Mic w/Tamara J. Brown, 7 pm, All Ages

Tonic-Deadmandisco, 6pm; The Retrofits, Dope Smoothie, $5

Towne Lounge-Fuego Diesto

Tribe Theatre and Art Gallery -Vince Herman, Shanti Groove, $7

Twilight Cafe-Guam Zan Rosa w/ Queer Zeneer

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

Wilf's Piano Bar-John Gilmore Trio

FRIDAY 2/25
Abou Karim Restaurant-Raz

Acme-Bradbury Press, free

aranda cafe-Untyd, Shifft, Smirk

Arnada-Logos Eye, Waylaid

Ash St.-The High Violets, The Brotheregg, Wow and Flutter, 10pm, $7-Carlee Smith, Fountaine Bros

Billy Reed's-Kirk Green

Bitter End-James Sasser, $3

Blue Monk-The Original Cats

Bobby McGee's-Hit Machine WOW!

Vietnam (Doug Fir Lounge, 830 E Burnside) You know that Spacemen 3 song "Ode To Street Hassle"? The one where they sort of just re-wrote the Lou Reed song? Well. Vietnam's music is sort of like "Ode To Ode To Street Hassle"--and I invite you to take that as you will.

w/The Comas, The Out Crowd Boons Treasury-Nano Saurus

Bossanova-Safari, Blackout Radio, Puma Frenzy, Glassine

Brasserie Montmartre-Gary Hobbs Trio

Buffalo Gap-John Bunzow, Scott Hammock, 9pm

Clyde's Prime Rib-Black Notes

Conan's-Deke Dickerson and the Ecco Fonics, Texacutioners, 9 pm, $10

Corner Saloon-Panama-Jam Night

cpac-Jam Night, 9pm, $4-7

Crystal-Dark Star Orchestra, 9 pm, $18- $30, All Ages

Dante's-Metal Church, Bastard Saints, Redshift, 9:30pm, $10

Dunes-Halloween With Siberia, Silentist, Redbird, DJ Nate, 10 pm, free

Edgefield Red Shed-Dylan Thomas Vance

Gemini-Jack Town

Goodfoot-Aquaman's Soulstew

Grand Lodge-Mark Alan, 7 pm, free

Green Room-Oxcart and Flatland, 9:30 pm

Grolla-Jim Soloway

Holocene-Trauma Le Tron, The Bats From the Pyramids of Egypt, Blue Ribbon, 9pm, $5

Hoppers-Bolt Up Right

Hotel Oregon-Greg Clark, 7 pm, free

Imbibe-Happy Hour w/Belinda Underwood, 6 pm; Suckapunch, 9:30 pm, $5

Kells-St James Gate, 9:30 pm

Kelly's Olympian-Mira Flores, The Licks, 10 pm, free

Laurelthirst-Rainrats, 6 pm, free

McDonald Theatre-G Love & Special Sauce, Matt Nathanson, 8pm, $15

loveland-Mates of State, Aqueduct, 9pm, $10-12, All Ages

Mississippi Pizza-Rustica, 7 pm; Amy Steinberg, Tamara J Brown, 9:30 pm

Mock Crest-Kinzel & Hyde, 9pm

Mojo's Coffee-Kenny Lee & The Sundowners

Music Millennium-Smoosh, 6pm

Owen's-Jane Stabbins, 7pm-Retta Christie Trio, 4 pm

Paris-Gun Shot Glamour, Indecent Exposure, Salix, Model Citizen,, 7pm doors, $8 advanced tix

Poor Richards-Left Handed Monkey Wrench

Porky's-Another Cynthia, Case Study, Ende

Produce Row-Dwane & Jared, $3

Noir-Transport, E-Lie, Ende, 8pm, $4

Rock Creek Tavern-Celilo, 9 pm, free

Sabala's Mt Tabor-The Dusty 45's, The Weary Boys, Blackout Radio, The Gallows, 9 pm, $5

Savannah-Steel drums w/Randal Larson, 7 pm; DJ Geo, 9:30 pm

Tonic-Keegan Smith, 6 pm, free; Arroyo, Transport, Satellite Kings, The Piss Shivers, Poncherello, $5

Towne Lounge-Voodoo Economics

Tribe Theatre and Art Gallery-Brown is the New Black, Allison Wesley, 11pm, $3

Twilight Cafe-Blei, The Clergy, The Burners

Vine Leaves-Fez Fatale, Kasibella, 8pm, free, All Ages

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-Caleb Miles & Friends, 5:30 pm, free; ThaMuseMeant, 9:30 pm, $6

Wilf's Piano Bar-Tom Grant, 7pm

Wine Down-Dale Morris, 7:30 pm, free

Yola's Foster Road-Open Mic, 7 pm

SATURDAY 2/26
Abou Karim Restaurant-Annette Lewman

Acme-Billy Kennedy, free

Aladdin-Beausoleil, Michael Doucet, 8 pm, $20- $22, All Ages

Amnesia Brewing Co.-Group Du Jour, 8pm, free

Arnada-Untyd, Shifft, Smirk

Ash St.-Hungry Mob, L Pro, Syndel, Sleep, DJ Deena, DJ Atm, 9pm, $8-The Yanks

Berbati's Pan-Lyrics Born, Pigeon John, 9:30 pm, $12- $15

Billy Reed's-The N'Touch Band

Bitter End-Echo Helstrom

Bocelli's Restaurant-The Derek Bondy Trio

Bossanova-Dawn of th Derby w/Dr. Theopolis, DJ Teenage, 9 pm, $7

Brasserie Montmartre-Gary Hobbs Trio

Buffalo Gap-Intervension 5, Adrianne, 8:30pm

Charlie White-Dan Crothers, 6 pm

Amazon-Battle of the Bands w/Closed Captioned & the Sinners All Stars, Vincent Black Shadows, Lost History, Monoplane, 8 pm

Conan's-Johnny Cash Birthday Celebration w/ Joshua James, Runaway Trains, Jennifer Lynn, James Sasser, Scotland Barr, Mars Needs Women, Kate Mann 9pm, $7

Corner Saloon-Panama

Dante's-Devotchka, Robbers on High Street, Black Mountain Army, 9pm, $10

Devils Point-I Can Lick Any Sob In the House, Typhoon Killers, Mishka Shubaly, DJ Kenoy, 9pm, $5

Doug Fir-The Golden Republic, Minmae, Gram Rabbit, 9pm, $7; Knotty Disco w/DJ Mr. Mumu, $5-8

Edgefield Red Shed-King Perkoff Band, 7 pm

Fez-Andaz: DJs Anjali, The Incredible Kid, 10pm, $6

Gemini-Rubberneck

Goodfoot-Ashbury Park & Lewi Logmire Band

Grand Lodge-John Gross, 7 pm, free

Green Room-Jigsaw Jones

Hoppers-Ellen Whyte Band

Hotel Oregon-John Bunzow, 7 pm, free

Imbibe-John Wayne Samurai, 9:30 pm; Shoeshine Blue, 10:30 pm, $5

Jolly Inn-Straitjacket, $1

Kelly's Olympian-Lovely, Chinatown, 10 pm, Free

Lewis & Clark College-Kiran, Shashank, 8pm, $15-20 (Evans)

Mac's Place-JR Sims & The Texas Specials, 9 pm, $5

Meow Meow-Eighteen Visions, Emery, Remembering Never, Misery Signals, 7pm, $10, All Ages

Midland Library-Oregon Symphony Storytimes, 2 pm, free

Mississippi Pizza-Lorna Miller's Little Kids' Jamboree, 5:30 pm; Circle Dance, 7 pm; Brazilian Dance Party w/DJ Cachacinha

Mock Crest-Blueprints, 9pm

Mojo's Coffee-Kenny Lee & The Sundowners

Music Millennium-Android Ethic, 6pm,

New Old Lompoc-Off-Key Bluegrass Jam (open acoustic)

O'Connor's Vault-Brandy Keehn's Jazz Jam Session, 8 pm, $2

Old Church-Krys Chamberlin, 8pm, $10

Owen's-Sarah Waggoner, 7pm; John Twist, 9pm

Paris-Quandry, Zeek, Fatal Frontier, Caswell, Cool Dr. Money and the Discoteque Players, 7pm doors, $8 advanced tix, All Ages

Poor Richards-Kenny Lavitz

Porky's-The Altar Boys, The Muddy River Nightmare Band, Blackeyed Dog, free

Produce Row-Terra, $3

Rock Creek Tavern-Jon Koonce Trio, 9 pm, free

Rococo's-Live Hiphop Night

Roseland-Pat Metheny Group, All Ages

Sabala's Mt Tabor-Ruby Doe, Oliver, City Vein, Carolines, Stereo Vega

St Philip Neri Catholic Church-Chanticleer, 7:30 pm

Tillicum-Lloyd Jones, 8 pm

Tonic-Professor Gall, 6 pm, free; Oceana, The Gentry, Delano, $5

Towne Lounge-The Clay Wheels

Tribe Theatre and Art Gallery-Justin Blankenship, Casey Young, 11pm, $3

Twilight Cafe-DJ Opter, Selector 808, MC Rythmatic, MC Melanie

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-Ditty Twisters, $6

Wilf's Piano Bar-Bill Beach Trio

Wine Down-Dale Morris, 7:30 pm, free

SUNDAY 2/27
Babalu-Border Patrol, 7:30 pm

Back To Back-The Riot Folk, 8pm, All Ages-Gospel Lunch w/Rae Gordon, 2pm; Morrison Bridge Jam

Berbati's Pan-OPB Artbeat taping w/ Brothers of the Balad, Tiffany & The Gypsy Caravan Dancers, 7 pm, $8- $10

Billy Reed's-Johnny Martin

Bitter End-Open Mic w/Josh Malm

Blue Monk-Mishka Shubaly; Mike D's CD Release, 9 pm

Brasserie Montmartre-Rick McNutt Duo

Clyde's Prime Rib-Margo Tufo Band

Conan's-7th Seal and Friends Live Roots Reggae

Dante's-TunaHelpers, Ms. Led, 9pm, $6; Sinferno

Davey Jones Locker--Ever We Fall, Drake Equation, Limitpoint, Hope All Is Well, 7pm, $8

Doug Fir-The Big Jack! Off w/Ursula Android, Jackie Hell, Sissyboys, Scream Club, Romanteek, DJ Puppet & Stormy

Dunes-Indian Jewlery, Sugarbeats, Sicki Sicki, free

Edgefield Red Shed-Chris Robley, Johnny B. Connolly

Imbibe-The Right Reverends Gospel Revue, 8 pm

Kaul Auditorium, Reed College-Chanticleer, 3 pm

Kennedy School-Gospel Brunch w/Marilyn Keller and the Disciples in Song, 1 pm, $18

Mississippi Pizza-Cuba Ache, 7 pm

Mock Crest-Lee Blake, 8pm

Moon & Sixpence-Foghorn String band, free

Music Millennium-Collective Soul, 3:30pm; Rye Hollow, 5pm

O'Connor's-The Tone Sharks

Ozone 03-Pomeranian, 3 pm

Noir-Subterranean Beat Revival w/ Michael York Orchestra, DJ Mr Romo, The Fuse, 7pm, free

River Roadhouse-Sinner's Club

Roseland-Collective Soul, Low Millions, 8 pm, $20- $25, All Ages

Sabala's Mt Tabor-Stonecreep, World of Lies, Godless, Harm Family, The Bonobo Project, 9 pn, $5

Tillicum-Marty Henninger, 6 pm

Tonic-Open Mic Nite w/Beat Hustlas, free-Vancouver Symphony Orchestra: 11th Annual Young Artists Compelation, 1:30pm, free

Twilight Cafe-Karaoke

Waverly Heights Congregational Church-Community Singing From The Sacred Harp, 2pm, free

Wax-The Cypher; Freestyle and Emcee Battle

White Eagle-Freakwenzies, Revolting Men, Robin Remaily, 7 pm, free, free WOW!

Kane Hodder (Davey Jone's Locker, 5925 SE Foster) Hardcore athletes and recent Fueled By Ramen signees Kane Hodder get more ink in their hometown of Seattle than Starbucks or whatever. Let's see what all the fuss is about.

w/Dear Whoever, Halfway Home, The Bemonte Academy, Before Today

MONDAY 2/28
Acme-Pete Krebs and the Gossamer Wings, free

Ash St.-Open Mic, free-Mary Flower

Berbati's Pan-Jens Lekman, The Impossible Shapes, Irving, 9:30 pm, $7- $8

Bitter End-Sin Dnawhim

Brasserie Montmartre-Lee Reinoehl Duo

Colosso-Hunter- Donnalvia Duo

Dante's-Storytellers, 6 pm; Karaoke From Hell, 10 pm, $2

Green Room-Open Mic

Holocene-Grizzly Bear, John Larsen, Portugal, The Man, 9pm, $6

Kells-St James Gate

Longhorn-Morrison Bridge Music Jam

Mississippi Pizza-Open Mic w/ David McKenzie

Mock Crest-Fred Anderson, 8pm

Moon & Sixpence-Johnny Connolly

Old Town Pizza-Songwriter Spotlight, 7 pm, free, All Ages

Paris-Steel Train, Limbeck, Paintheory, guests, All Ages

Produce Row-Ron Steen's Jazz Jam

Sabala's Mt Tabor-WE Side Hip Hop

Sapphire-Local Musician & Songwriter Showcase

Solid State-Mondo Bizarro Open Mic, All Ages

Towne Lounge-Panther, 1999, Indian Jewelry, Sugar Beats

Twilight Cafe-Open Mic w/Eric Allen

White Eagle-Lynn Conover & Jim Boyer, 8:30 pm, free

TUESDAY 3/1
WOW!

Heiruspecs (Dante's, 1 SW 3rd) Having backed the likes of Atmosphere, Aesop Rock, and Sage Francis in their downtime, St. Paul live hiphop collective Heiruspecs tour in support of their latest, A Tiger Dancing.

w/Suckapunch, The Procussions Acme-The Adam Hurst Trio, free

Arnada-Open Mic w/ Fat Li'l Ryan

Ash St.-DIY Showcase w/Amanda Richards, Drew Norman, Amoree Lovel, Jeremy Serwer, $3

Babalu-Blues/Funk Open Mic, 9 pm

Bitter End-The Collective, 9 pm, $5

Bossanova-Auditory Sculpture, Soulbotic, Kickstand, 9pm, free

C-Bar-Open Mic, 7:30 pm sign up

Conan's-Thorn City Improv w/ The Chosen, DJ Parmajohn, Prologic

Doug Fir-West Indian Girl, 9pm, free; Raw Power w/DJ Gregarious, free

Haven-Open Mic

Kells-Cronin Tierney

Kennedy School-Perkoff Band, 7 pm, 7pm, free

Kenton Station-Retta Christie Trio, Daniel Shaw, 7 pm

Mississippi Pizza-Gypsy Jazz Trio, Andi Starr w/ adrianne

Mock Crest-Johnnie Ward & Eagle Ridin Papas, 8pm

Nocturnal-The Evens, Calvin Johnson, All Ages

Paolas-Unplugged Rock, 9 pm

Produce Row-Blue Grass Jam

Tillicum-Fairly Honest John and the Truth, 8 pm

Tonic-Atomic Jazz Ensemble (fireside), free

Twilight Cafe-DJ Elementary, the Penjulem, Planetay Sound System

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-Joe McMurrian's Acoustic Review, 8:30 pm, free

WEDNESDAY 3/2
45th Street Pub-Open Mic w/Wabba Dave & the Splifftones

Amnesia Brewing Co.-Diggabone

Arnada-Songwriter's Round w/Shina

Aura-Jazz Singers Concert Series w/Amandah Jantzen, Sandy Dennison, Carolyn Joyce, Mitzi Zilka, 7:30 pm

Backspace-Microphone Fiendz MC Cipher, free, All Ages

Barracuda-KNRK New Rock Rumble

Bernie's-Little Joe, 8:30 pm

Biddy McGraw's-McMurrian

Bitter End-Chuck Warda

Buffalo Gap-Sidestar

Dante's-Unhappy Hour w/Mike D, 6 pm; Storm and the Balls, 10pm, $5

Doug Fir-Jolie Holland, 9pm, $10-12

Kells-Cronin Tierney, The Kissers

Laurelthirst-Little Sue, 6pm; Supperclub Nights w/The Stolen Sweets, 6 pm

Produce Row-June's Open Mic

Noir-RB Reed, The Correspondents, 8pm, $2

Red & Black-Pure Horsehair, 7:30pm

Rock Creek Tavern-Mark Alan, 8 pm, free

Sabala's Mt Tabor-Imperative Reaction, Fleshfield, Zonewire

Sweet Oregon Grill-Rogue Bluegrass Band, 6 pm, free

Tonic-Quandry, Temujin, The Abrupt Edge, $5

Twilight Cafe-Danny Hay Davis Jam Session, 9 pm

U&I Tavern-Open Mic

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-Brandi, 8:30 pm, $4

Wine Down-Dale Morris, 8 pm, free