THURSDAY 3/3
Acme-M. William Helfrich, John Weinland, free

Aladdin-Hothouse Flowers, 8 pm, $16- 19, All Ages

Alberta St Pub-Bluegrass Invite, 9 pm

Arnada-Electric Band Jam w/Mark

Ash St.-Angi Benefit w/Black Housen, Desiderata, Siktil, $6

WOW!
Failing Records Benefit
At berbati's pan
Friends of Failing Records--a local label committed to compiling the Portland music community at large--come together to lend auditory support to the label's pressing manufacturing costs.
w/Wow & Flutter, Man of the Year, Sexton Blake Bitter End-The Slow Rollers, 9 pm

Blue Monk-Triclops Organ Trio

Boons Treasury-Ron Hughes, 8pm, free

Buffalo Gap-Adam & Kris, 9 pm

C Bar-Stevie Steve

(r)Slabtown-Lovely, Safari

Candlelight-Norman Sylvester

Crystal-Cocktail Cabaret: "Follies Bergere", 9pm, $10, (Lola's)

Dante's-Low Dough: Bottom, Stovokor, Slowhawk, 10 pm, $5

Doug Fir-Crack Sabbath (Black Sabbath Tribute), 9pm, $10

Duff's Garage-Vince Adame Trio

Edgefield Red Shed-John Gross, 7pm, free

Emanon-Gangling Virtusoso, 5pm

Fifteen (XV)-The Jump Off!

Gemini-Karaoke From Hell

Goodfoot-Uprite Dub Orchestra

Green Room-Katt and Roots Revolution

Holocene-Point Juncture WA, Booth Sitter, Heroes and Villains, 9pm, $5

Hoppers-The Y anks

Imbibe-Jimmy Robb, 6 pm; Jasmine Ash, 9:30 pm

Kennedy School-Foghorn Stringband; Thursday Square Dance

Laurelthirst-Lewi Longmire, 6pm; Vulturines

Laurelthirst-Country Rock Allstars: Lewi Longmire Band, Matt Voth, Michael Jodell, Reggie Houston, Marilee Hord, Jim Boyer, Dave Reisch, CC Jewett, Yascha, Darrin Craig, Annalisa Woodlee, Mike Danner, Jolie Clausen, Miss Jessie, Dee Settlemier, Ezra Holbrook, Nann Alleman, David Lipkind, Caleb Miles, Bill Rudolph, Chris Hutton, 9pm, 9pm, free

Longhorn-Sumo

Meow Meow-The Blood Brothers, The Chinese Stars, Mean Reds, 8pm, $10

Mississippi Studios-Chuck Prophet

Monty's-Open Jam w/Kenny Lee and the Sundowners Band

Nocturnal-SMYRC Benefit w/T-Rexxa, Pom Pom Meltdown, Cathole, SMYRC youth, Million Filaments, Oliver Bailey, $5, All Ages

Noir-Singer Songwiter Showcase w/John Vecchiarelli, Greg Oldson, Justin Powers, Lara Michelle, Tom Ball

Paris-Dexter Danger, Skyline Incident, Forever Ending, All Ages

Poor Richards-Lea Krueger

Powell's City of Books-Butch Anthony, All Ages

Produce Row-DJ's colony of Spain, 6pm; Dan Eagan & Slim Pickins, $3

Reed College-KRRC-The Bill Monroe Bluegrass Show, 3 pm

Roc's Bar & Grill-Acoustic guitar night w/Doggett Productions

Rock Creek Tavern-Lynn Conover, Billy Kennedy, 8pm, free

Sapphire-Traditional Jazz, 8pm

Sea-Liv and Warfield Project, DJ Hightower

Three Friends Coffeehouse-Suck My Open Mic w/Tamara J. Brown, 7 pm, All Ages

Tillicum-Lloyd Jones, 8 pm

Tonic-Sodo Nation, Rasputin, Disgruntled, $5

Towne Lounge-Phillip Guttman, Tim Connell

Twilight Cafe-Old Time Hustlers w/ Susan & the Surf Tones

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-Glorious, Imprints, $4

Wilf's Piano Bar-Tom Grant

FRIDAY 3/4
Acme-Ms Michael Jodell, Bellis, free

Aladdin-Junior Brown, James Low & The Wreck, 8 pm, $18- 20, All Ages

Ash St.-Jahai, Hyperthermia, Northwest Royale, Livid Minds, $6-DK Stewart, DK 4

Berbati's Pan-The Miss U's, Oblivion Seekers, 9:30pm, $5; King Fader (barside)

Billy Reed's-Jay Pervis

Bobby McGee's-Five Finger Jack

Boons Treasury-Jon Koonce Trio, 9pm, free

Borders-Beaverton-Paul Barkett, 7pm

Bossanova-Marchfourth, Hobo Gobbelines, One Man Banjo, DJ Dandy, 8pm, $10

Buffalo Gap-X Angels, 9pm

C Bar-Brian Nalum, DJ Shirley Elusive

Candlelight-Kid Lopez

Conan's-Busdriver, 2 Mex, Sand People, Intellectually Sound, Santotzine, 10 pm

Corner Saloon-Network-Jam Night

cpac-Jam Night, 9pm, $4-7

Dante's-Johnny Hickman, Radio Nationals, Bella Fayes, 10pm, $8, $8

Devils Point-Dry County Crooks, Mission 5, 9pm, $5

Doug Fir-The Helio Sequence, The Planet The, Ovian, 9pm, $10; Chop Shop (afte show)

Duff's Garage-Whiskey Puppy, Greg Clarke

Edgefield Red Shed-Sonny Hess, 7pm, free

Grand Lodge-Terra, 7pm

Green Room-David Samuel Project, 9pm, $6

Grolla-Jim Soloway

Haven-Lorna Miller, 7:30pm, All Ages

Hoppers-The Ward Stroud Band

Hotel Oregon-Catherine Welson

Hotel Oregon-Jon Koonce, King Perkoff Band, 7pm, free, All Ages

Hotel Oregon-Mark Alan

Imbibe-Belinda Underwood, 6 pm; Cotton Jenny, 9:30 pm, Annalisa, 10:30

Irvington Corner Table-Hamilton Street and Thea Enos

Jasmine Tree-Polite Fiction, Tic Code, Super Condor Play, $3

Laurelthirst-Those Damn Accordians, Baby Gramps, 9:30pm, $6

Mississippi Pizza-Kris Delmhorst, Noe Venable, Whiskey Puppy, 9pm, $12

Mississippi Studios-Chris Williams, Laura Gibson

Music Millennium-Kym Tuvim, 6pm

Nocturnal-Rollerball, Yuma Nora, Paint and Copper, 9pm, $5, All Ages

Noir-Gina Noel, The Fuse, Ali Wesley, Dennis Hitchcox

Paolas-On the Take

Paris-The Chaotic, Straigh Jacket, The Punk Group, Defiance, Death Charge, All Ages

People's Co-Op-Community Singing From the Sacred Harp, 6:30 pm, free

Poor Richards-David Andrews Band

Porky's-Port Authority, Leigh Marble, The Ditty Twisters,10pm, free

Produce Row-Storm & the Balls, $5

Rock Creek Tavern-Jack McMahon Band, 9pm, free

Roseland-OAR, Donavon Frankenreiter, Southland, 7pm, $23-$28, all ages

Sabala's Mt Tabor-The Accident Experiment, Debris, Kapuda, Patient 29, 9pm, $7

Savannah-Steel drums w/Randal Larson, 7 pm; DJ Geo, 9:30 pm

Schnitzer-Oregon Symphony: Music of Turn of the Century Paris, 7:30pm, $15-53

Second Story Bistro-Jasmine Ash

Slabtown-The Peasants, 6pm; Jeff Simmon- Simmons & Jules, 8:30pm; DJ Maximillion

Tillicum-Al & The Bluetones, 8 pm

Tonic-Keegan Smith, 6 pm; Blackout Radio, Amadan, $5

Tribe Theatre and Art Gallery-The Collaborative Arts Insurgeny, 11 pm, $3

Twilight Cafe-Grant Gascon & Stars on the Water- Twilight 6YR anniversary Party

UNI Bar & Grill-WICS Benefit w/Detox, Sunken Chest, 9pm, $5

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-Joshua James & The Runaway Trains, 9:30pm, $6

Wilf's Piano Bar-John Gilmore Trio

Wine Down-Dale Morris, 7:30 pm, free

Yola's Foster Road-Open Mic, 7 pm

SATURDAY 3/5
Acme-Celilo, Nels Andrews, free

Aladdin-Tradicion y Vanguardia: Lorca Project, 7:30pm, $18-25, All Ages

Alberta St Pub-Lauren Sheehan & Phil Wiggins, Steve Cheseborough

Ash St.-The Ken Derouchi Band, Bill Rhoades, The Party Kings, $7

Berbati's Pan-Souls of Mischief, Bukue One, Libretto, Sidewayz Speech, 8:30pm, $12, free

Billy Reed's-Ocean 503

Bitter End-Rustica, 9 pm

Blue Monk-Klezmocracy

Bocelli's Restaurant-The Derek Bondy Trio

Boons Treasury-Ellen Whyte, 9pm, free

Bossanova-Stripklub, Suckapunch, the Blacknotes, $5

Buffalo Gap-Rhetoric Tuesday, 9pm

Candlelight-Metro

Charlie White-Dan Crothers, 6 pm

Chelsea Ballroom-Sneakin' Out "All You Need Is Love", $18

Club Satyricon-Girlfriend Experience

Clyde's Prime Rib-David Valdez Jazz-Latino w/Nancy King

WOW!
Misfats
At conan's
Did you hear that Danzig's doing a Misfits reunion? Didn't he get the memo? I mean if I want overweight dudes playing some facsimile of "Die, Die, Die My Darling," I can see it on a semi-weekly basis (and with a sense of humor) at the Misfats.
w/Lopez, Trojan Hearse, Demoralizer Corner Saloon-Network

Crystal-Bart Ferguson, Saucy Monky, 9pm, $8-$10 (Lola's)

WOW!
Punk Group
At dante's
How does the Punk Group get so many shows? Motherfuckers be playing like 10 shows a week, and at relatively reputable locales. I mean, I can't be the only person fantastically bored by their misguided retro-shtickery, can I? Can I?!?!
w/Goodtime Gil & the Champagne Cowboys, the Nice Boys Davey Jones' Locker-Bear vs. Shark, Gatsby's American Dream, Circa Survive, Still Life Projector, Coretta Scott, Five Minute Ride, 6pm, $10

Doug Fir-Antony & The Johnsons, Cocorosie, 9pm, $12-14; Knotty Disco w/DJ Mumu, Barrett Paul, 12 am, $5

Duff's Garage-Trudie Falls, Blue Moon Hwy.

Edgefield Red Shed-Vivid Curve, Didjerido Groove, 7pm, free

Goodfoot-Jujuba w/Nojeem Lasisi

Grand Lodge-Perkoff Band, Sneakin Out, Sonny Hess, Jon Koonce, Gas Hogs, Ron Hughes, Joe Mishkin, 2:30pm, free

Green Room-Verge of Something

Haven-The Melody Ranchers, 7:30 pm, Free

Hollywood Theatre-The Celtic Fiddle Festival, 8 pm

Holocene-Michael Mayer, Caro, Bahb, DJ Brian Foote, 9pm, $10-12

Hoppers-Gary Meziere, Reflex Blues

Imbibe-Higher Ground, 9:30pm

Irvington Corner Table-Cubaneo

Mac's Place-Strange Tones, 9pm, $5

Mississippi Studios-Chris Proctor, $12

Music Millennium-Saucy Monky, 1pm; Lara Michell, 5pm

New Old Lompoc-Off-Key Bluegrass Jam (open acoustic)

Paolas-Black Samba

Paris-Abrubt Edge, Atom Sane, Patient 29, Figurehead, All Ages

Poor Richards-Billy Kennedy

Porky's-The Culprits, The Hellside, Stranglers, MS. 45

Produce Row-Muddy Bottom Boys, $3

Noir-Dimentia

Rococo's-Live Hiphop Night

Slabtown-Nature, DJ Agent Goldfinger, guest

Solid State-Five Minute Ride, Still Life Projector, All Ages

Tillicum-Al & The Bluetones, 8 pm

Tonic-Professor Gall, 6 pm; The Buttery Lords, Dirty and the Donuts, CAC, 9:30pm, $5

Towne Lounge-Corner Office Suicide, Officer Friendly

Tribe Theatre and Art Gallery-James Allred, Earl Patrick, 11 pm, $3

Twilight Cafe-Thirty Two Ways, Wow & Flutter, Voodoo Economics, Jenny Sizzler

U & I Bar and Grill-Girlfriend Experience, The Snot Rockettes, Arroyo, $5

U&I Tavern-Girlfriend Experience, Arroyo, The Snot Rockettes

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-Flat Mountain Girls, Clampitt, Gaddis & Buck, 9:30pm, $6

Wilf's Piano Bar-Shirley Nanette

Wine Down-Dale Morris, 7:30 pm, free

SUNDAY 3/6
Ash St.-Amorphis, Into Eternity, Beyond The Embrace, Single Bullet Theory, 8:30pm, $12

Babalu-Border Patrol, 7:30 pm-Gospel Lunch w/Rae Gordon, 2pm

Billy Reed's-Johny Martin, 8:30 pm

Bitter End-Open Mic

Blue Monk-Portland Underground Night w/Mic Crenshaw, Ms Squad, the Black Notes, DJ Sneakers, 9 pm, $3

Buffalo Gap-Retta Christie Trio, 6pm

Candlelight-Andy Stokes

Conan's-7th Seal and Friends: Live Roots Reggae

Dante's-The Bettilu Bombshells, 9pm, $3-6; Sinferno Cabaret, 11 pm,

Edgefield Red Shed-Ellen Whyte, 5pm, free

Imbibe-The Right Reverend's Gospel Revue, Django's Tigers, noon

Mississippi Studios-Laura Kemp, Steve Smith, $10

Moon & Sixpence-Foghorn String band, free

Noir-Subterranean Beat Revival w/Chris Cotrell, DJ Mr Romo, Tomonaki

O'Connor's-The Tone Sharks

Old Church-Randy Porter Trio

Porky's-Siva, Science of Yabra, Glass and Ashes

Produce Row-Ron Steen & the Slicers

Sabala's Mt Tabor-Last Day to Live, Falling Closer, Atypical Theme, Kustem, Anticx, 9pm, $5

Schnitzer-Kids Concert: Orchestra X From Outer Space, 1 & 3pm, $7-33

Tonic-Open Mic, free

Tribe Theatre and Art Gallery-Hobo Gobbelins, Moonpenny Opera, International Maggot Theater, One Man Banjo, 10 pm, $5

Twilight Cafe-Karaoke

Wax-The Cypher; Freestyle and Emcee Battle

White Eagle-Kyrsten Byrd, Terra, Amee Mcaa, 7pm, free

MONDAY 3/7
Acme-Pete Krebs, free

Ash St.-Open Mic, free

Bitter End-Quick Fix, Ether Glow

Candlelight-DK4

Colosso-Hunter- Donnalvia Duo

Dante's-Storytellers, 6 pm; Karaoke From Hell, $2

Edgefield Red Shed-Ricardo Ojeda Duo, 7pm, free

Green Room-Open Mic w/Mary Dill

Imbibe-Bob Shoemaker

Longhorn-Morrison Bridge Music Jam

Moon & Sixpence-Johnny Connolly

Produce Row-Ron Steen's Jazz Jam, $3

Sabala's Mt Tabor-Hip Hop Mondays w/WE Side

Solid State-Mondo Bizarro Open Mic, All Ages

Tonic-Casey Deadmandisco, 6pm; Serpentone, Miles Before, The Tragic Naked Accident, $4

Twilight Cafe-Open Mic w/ Eric Allen

White Eagle-Lynn Conover & Jim Boyer, 8:30pm, free

TUESDAY 3/8
Acme-Dead Science, Ghost to Falco, Silentist, free

Aladdin-Boys of the Lough, 8pm, $20-22

Arnada-Open Mic w/ Fat Li'l Ryan

Ash St.-DIY Showcase w/James Sasser, Alexia Wiley, Jeremy Serwer, Ryan Fabian

Babalu-Blues/Funk Open Mic, 9 pm

Bitter End-The Collective

Bossanova-Kickstand, Auditory Sculpture, Soulbotic, Manual Upload Unit

Bridgeport Brew Pub-Dr. Gonzo's Polyphonic

Buffalo Gap-Sidestar, 9pm

C-Bar-Open Mic, 7:30 pm sign up

Candlelight-Reggie Houston

Conan's-Thorn City Improv w/Oldominion, The Chosen, Kable Roc, DJ Sneakers, 10 pm

Dante's-Ground Zero Lounge w/Clyde Lewis, 7 pm; Filthy White Trash, $3

Doug Fir-The Futureheads, Shout Out Louds, High Speed Scene, 9pm, $10; Raw Power, free

Duff's Garage-The Pushrods

Edgefield Red Shed-Caleb Klauder & Sammy Lind, 7pm, free

Green Onion-PDX Songwriter Showcase, 9 pm

Green Room-Portland Songwriter Showcase w/NW Radio

Haven-Open Mic

Imbibe-Matt Cadenelli, Matt Hopper

Kenton Station-Retta Christie Trio, Daniel Shaw, 7 pm

Music Millennium-Kaddisfly, 7pm

O'Connor's-Brandy Keehn Jazz Jam Session

Produce Row-Bluegrass Jam

Sabala's Mt Tabor-Honky Tonk Tuesdays

Tillicum-Norman Sylvester, 8 pm

Tonic-Atomic Jazz Ensemble (Fireside lounge), 6pm, free

Towne Lounge-The Planet The, King Cobra, Moniter Bats

Twilight Cafe-DJs, MC's, Live Reggae

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-Joe McMurrian's Acoustic Review, 8:30pm, free

WOW!
The Standard
At Berbati's pan
In preparation for their show later this week with Slint (in San Francisco, that is), Portland's celebrated Standard hit Berbati's up with a dry run.
w/Nels Andrews

WEDNESDAY 3/9
45th Street Pub-Open Mic w/Wabba Dave & the Splifftones

Acme-Sounds Like Fun, free

Aladdin-Karrin Allyson, 8 pm, $18.50- 20

Amnesia Brewing Co.-Diggabone

Arnada-Songwriter's Round w/Shina

Ash St.-Blei, Levon Levan, Stuntdoubler, The Plushies

Aura-Jazz Singe Concert Series w/Thea Enos, Robert Hicks, Carolyn Joyce, Mitzi Zilka

Backspace-Microphone Fiendz MC Cipher, free, All Ages

Barracuda-KNRK New Rock Rumble

Bernie's-Little Joe, 8:30 pm

Billy Reed's-Open Jam w/Kenny and the Sundowners

Boons Treasury-Mark Alan, 8pm, free

Candlelight-Ocean 503

Crystal-I Saw Them When w/The Music, Kasbian, Morningwood, 9 pm, $9.50

Dante's-Unhappy Hour w/Mike D, 6 pm; Six Million Dollar Band, 9 pm, $5

Duff's Garage-Blues Jam

Edgefield Red Shed-Skip Van Kuske Diva Series w/Leila Chieko, 7pm, free

Gemini-Morrisson Bridge Music Jam, 8:30 pm, free

Goodfoot-Ducky Pig

Green Room-Stephen Ashbrook, 9 pm

Imbibe-Tim Acott & Lex Browning, Box of Chocolates

Laurelthirst-Supperclub Nights w/The Stolen Sweets, 6 pm, 6 pm

Laurelthirst-Little Sue, 6pm; Supperclub Nights w/The Stolen Sweets, 6 pm

Meow Meow-Project 86, He is Legend, Classic Case, 7pm, $9, All Ages

Mississippi Pizza-David Boone, Claire Bard, 7pm

Produce Row-June Buton's open mic

Rock Creek Tavern-John Bunzow, 8pm

Sapphire-Classic Latin Music, 8pm, free

Sweet Oregon Grill-Rogue Bluegrass Band, 6 pm, free

Tillicum-Jim Mesi, 8 pm

Tonic-Home Before Sundown, Ghost Motor, $4

Towne Lounge-Branden Daniel

Tugboat-Tres Gone, 9 pm

Twilight Cafe-Danny Hay Davis Jam

U & I Grill-Open Mic/New Band Nite

U&I Tavern-Open Mic

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-Brandi & Erin, 8:30pm, free, $6

Wine Down-Dale Morris, 8 pm, free