Abou Karim Restaurant-Jazz'm

Aladdin-Edwin McCain, Maia Sharp, Marcus Eaton & The Lobby, 7:30 pm, $16.50-19, All Ages

Alberta St Pub-Freshet, 7 pm, $10

Amnesia Brewing Co.-Jamie Stillway Trio, 8 pm

Arnada-Roxx Religion, Electric Band Jam w/Mark

Ash St.-Levon Levan, Joe TakiQ, Stunt Doubler, FrankFurter, $5

Beale street NW-Kinzel & Hyde

Berbati's Pan-Autechre, SND, Rob Hall, 9 pm, $15-18

Bitter End-Melefluent

Blue Monk-Triclops Organ Trio, 9:30 pm

Brasserie Montmartre-Jake Kot Duo

Buffalo Gap-Adam & Kris, 9 pm

C-Bar-Straight to Kong

Candlelight-Norman Sylvester

Clyde's Prime Rib-Jim Mesi & Steve Bradley

Conan's-Third Sun Sessions w/the Black Notes & Friends

Crystal Ballroom-Cocktail Cabaret: "Broadway Baby," 9 pm, $10 (Lola's)

Dante's-Low Dough: Earlimart, Okkervil River, Richard Swift, Climber, 9:30 pm, $5

Doug Fir-Sexton Blake, Jasmine Ash, Stephanie Schneiderman, 9 pm, free

Duff's Garage-Billy Kennedy, Lowell Mitchel

Dunes-Workout, Nu Psych Party Rock DJs

Gemini-Karaoke From Hell


Green Room-Jaycob Van Auken, 6 pm; Earl and the Reggae Allstars, 9 pm

Imbibe-Stolen Sweets w/Pete Krebs, Lara Michelle, Jen Bernard, Erin Southerland, Keith Brush, David Langenes

It's A Beautiful Pizza-Bill Coomes & Larry Adair Jazz

Kennedy School-Tree Frogs, 7 pm, free

Laurelthirst-Michael Hurley & The Ballroom Esquires, $3; Lewi Longmire, 6 pm


Mississippi Pizza-The McGovern-Goldwater Ticket, 6 pm; Scott Law & Tye North, 9:30 pm

Mock Crest-KC Murphy Open Mic & Jammin', 8:30 pm

Matt The Electrician

At Mississippi Studios
An engaging songwriter from Austin, Texas, Matt the Electrician has affection for rich lyrical details and graceful arrangements. Hopefully, he'll play his slow-tempo cover of Rick Springeld's "Jessie's Girl"--an interpretation that's surprisingly moving. w/Lael Alderman Monty's-Kenny Lee and the Sundowners' Open Jam

Poor Richards-Joe McMurrian, 8 pm

Porky's-Booty w/Scream Club, Joey Casio, DJs Puppet, Stormy, Heewee, $5

Roc's Bar & Grill-Acoustic Guitar Night w/Doggett Productions

Rock Creek Tavern-Lynn Conover & Friends, 8 pm

Sapphire-12th Ave Hot Club Jazz Quartet, 8 pm

Sea-Live Hip Hop

Sweet Oregon Grill-Duncan Branom Quartet, 7 pm

Tillicum-Lloyd Jones, 8 pm

Tonic-Submarine Fleet, Easterly, Case Study, $5

Towne Lounge-8 ft Tender, The Muddy River Nightmare Band

Tribe Theatre and Art Gallery-Portland Taiko, 8 pm

Twilight Cafe-Membership Club

Viper Room-Ancestral Community

White Eagle-Avery Time, Armadillo Speedbump, 8:30 pm, $4

Abou Karim Restaurant-Barbra Lusch

Acme-Autopilot is For Lovers, Tyler Riggs, 9:30 pm

Aladdin-The Saw Doctors, Jess Klein, 8 pm, $16.50-20, All Ages

Arlene Schnitzer Concert Hall-Tom Russel, John Prine, 8 pm, $34.50-50.50

Artistery-Karl Blau, Dame Dulce, John Henry Memorial, 7:30 pm

Ash St.-The Buttery Lords, CAC, Phorx, DJ Teenage, $6

Back To Back-Food Not Bombs Benefit w/Swan Island, The Works, Ape Shape, 8 pm

Beale street NW-Jim Mesi; Danny Hay Davis, noon

Berbati's Pan-The Holy Shitters, Amongst Us, The Flapjacks, 9:30 pm, $5; King Fader, 9:30 pm (barside)

Biddy McGraw's-Billy Kennedy, 5:30 pm; Funk Show, 9:30 pm

Billy Reed's-Linda Hornbuckle

Blue Monk-Original Cats

Brasserie Montmartre-John Butler Trio

Buffalo Gap-Rhetoric Tuesday, 9 pm

C-Bar-Atomic Trio

Clyde's Prime Rib-Lloyd Allen

Conan's-Pharaphosphate, Source Code

Corner Saloon-The Menace

Crystal Ballroom-Phil Vassar, Jennifer Lynn, 9 pm, $20-25; '80s Video Dance Attack w/DJ Kittyrox, 10 pm, $3 (Lola's)

Dante's-MC Chris, The Punk Group, The Ramsey Brothers, 9:30pm, $10

Devils Point-Chris Tsefalas Band, UHF, Deke Falcon

Doug Fir-Dolorean, Holy Sons, J.Tillman, 9 pm, $8-10; Chop Shop w/ DJ's Izm, Evil One, midnight, 9 pm, $5

Duff's Garage-Freak Mountain Ramblers

Dunes-Deep Jail, DJ Sew What

Edgefield Red Shed-Mary Flower, 7pm, free

Food Hole-Bloodhag, Jonny X and the Groadies, The Better To See You With, Behalf

Gemini-Big Guitar Smackdown

Green Room-Mystic Canyon Band, Sea and Sky, 9:30 pm

Grolla-Jim Soloway

Holocene-Trauma Le Tron, Valediction, Paint and Copter, DJ Landoid, 9 pm, $3

Hoppers-Lady Kat w/Sonny Hess Band

Kelly's Olympian-Bad Tattoo Contest w/Blackout Radio

Laurelthirst-Mo Phillips, 9 pm, $5; Rainrats, 6 pm

Loveland-Mae, The Academy is..., Jamison Parker, Days Away, 7 pm, $10, All Ages

LV's Uptown-Dan Gaynor, Nancy King

Mississippi Pizza-Sneakin' Out, 6 pm; Joe McMurrian, 9:30 pm

Mississippi Studios-Anne McCue, The Devil Makes Three, 8 pm, $10

Mock Crest-Rock-a-billy w/Lowell John Mitchell & Billy Kennedy, 9 pm

Multnomah Friends Meeting House-John Kellermann, Joe Jencks, Sparky and Ronda Ruckner, 7:30 pm, $10-12

Music Millennium NW-Stars of Track and Field, 6 pm

Noir-Queer Fetish Inagural Bash w/DJs ChaotiQueer, Stormy, Puppet, Nancy Bear, $10

Owen's-Paul Hirshman & Southern Nights, 7 pm; Tim Otto, Chris Charles, 9 pm

Poor Richards-Tony Smiley, 8 pm

Portsmouth Club-True Headz, Joint Venture

PPAA-Irish & Ceili Dance, 8pm, $10-12

Produce Row-The Peasants, $3

Red & Black-David Knowles, 6 pm

Red Room-Pretty Monster, 9:30 pm, $3

Rock Creek Tavern-Chuck & Dave Show, 9 pm

Sabala's Mt Tabor-Family Butcher, Lopez, Trojan Horse

Solid State-Ever We Fall, Oceana, Cruiserweight, Emberghost, Drake Equation, 7:30 pm, $8, All Ages

The Know-Super XX Man, Toothfairy, John Vecchiarellli, 9:30 pm

Tillicum-Steve Bradley, 8 pm

Tonic-Starantula, USS Horsewhip, Jacuzzi Bros, Original Booty Burglars, 9 pm, $5

Tribe Theatre and Art Gallery-Portland Taiko, 8 pm

Twilight Cafe-Vibertones, Hot Rod Hitmen

Urban Grind-Lucky Madison Records Rock 'n' Roll Camp for Girls Benefit Festival w/Point Juncture, WA, Dykeritz, Plasmic Stallions, Wilding, Something Fierce, 4 pm, $5 ($7 for festival pass)

Viper Room-Formation: Sir Kutz, Mosaik, Lil J, Joe Nasty, Mestizo, Poecaine, The Dowlz, Arbjed Black, Ezekiel and Kostik

White Eagle-Greg Clarke Band, Bill & Nancy Martin, 9:30 pm, $6

Wilf's Piano Bar-Tony Pacini Trio

Wine Down-Dale Morris, 7:30 pm, free

Abou Karim Restaurant-Gene Denardo

Acme-Minmae, Waxfire,The Empty Set

Aladdin-Al Stewart, 8pm, $20-22

Alberta St Pub-Mary Flower, Trashcan Joe Band, 7:30 pm

Arnada-Last One, 9:30 pm, $5

Artichoke-Song Circle, 2 pm

Ash St.-Digital Knife, Cantalope, Bohemian On Slaught, $5

Beale street NW-Trip to Memphis Semifinals

Berbati's Pan-Stars of Track and Field CD Release, The Upsidedown, Sexton Blake, Hypatia Lake

Biddy McGraw's-Jessica Stiles & The Night Owls

Billy Reed's-The Tony Coleman Band

Blue Monk-Anomalous Quintet CD Release Show, 9 pm, $5

Bossanova-Amanda Richards, 9 pm, $5

Brasserie Montmartre-John Butler Trio

Buffalo Gap-The Dimes, 9 pm

C-Bar-Blaze One, Shoeshine Blue

Candlelight-Soul Vaccination

Charlie White-Dan Crothers, 6pm

Clyde's Prime Rib-Rush Hour

Common Ground Chiropractic-Juliet Wyers, 3 pm, $20-30

Conan's-UpriteDub Orchestra, Luminous Fog, Trinity Soundz & Small Axe

Corner Saloon-The Menace

Dante's-Juliette & The Licks, The Makers, Tsar, 8 pm

Doug Fir-New Monsoon, Samantha Stollenwerck, 9 pm, $10-12; Knotty Disco w/DJs Mr. MuMu, Barrett Paul & The Knotty DJs, midnight, $5

Duff's Garage-The Buckles, 9 pm, $5

Dunes-Suicide Club w/The Gossip, DJ Nightschool, 10 pm

Fez-The Retros, 9 pm, $10-12

Gemini-Rubber Neck

goodfoot-Scott Law Band

Green Room-Left Hand Monkey Wrench, Rogue Motel, 9:30 pm

Hoppers-Rose City Kings

Imbibe-The Imprints, 9:30 pm; Kerosene Dream, 10:30 pm, $8

It's A Beautiful Pizza-Childhood Friends, 6 pm, free

Kelly's Olympian-Ms 45, Muddy River Nightmare Band, The Gropers

Laurelthirst-James Low & The Medicine Show, 6 pm; Stevie Nicks Tribute Night w/Plum Bob & friends, $6

LV's Uptown-Mary Kadderly Trio

Mississippi Pizza-Miz Kitty's Parlour Show w/ The Early White Band, Rose City Accordians, Belinda Underwood, The Russel Street Regulars, 8 pm, $12

Mississippi Studios-Brenda Weiler, Corrine West, 8pm, $10

Music Millennium NW-Chris Pureka, 1 pm; Juliette & The Licks, 3 pm; Tri-Polar, 5 pm

New Old Lompoc-Off-Key Bluegrass Jam (open acoustic)

Owen's-Spinmaker 8, 8 pm

Poor Richards-Billy Kennedy & Friends, 8 pm

Portsmouth Club-The Rick Welter Band

Produce Row-Cumulus and Counterfeit Cash, $3

Red Room-Joint Venture, 9:30 pm, $3

Rock Creek Tavern-Liquor Union, 9 pm

Powerman 5000

At Sabala's Mt Tabor
A peripheral proponent of the late-'90s bonehead rock explosion, Powerman 5000 have somehow maintained their deal with DreamWorks for nearly a decade--this despite being perhaps the least memorable band of all time. w/Kapuda, Point Defiance Rococo's-Live Hiphop Night

Roscoes-Kinzel & Hyde

Roseland Grill-Societas Insomnia, Synchronicity Frequency, 9 pm, $9-13

Solid State-Still Life Projector, The Esoteric, LoveHateHero, Secret Lives, Dreams You Die In, Pale Horse, 7 pm, $9, All Ages

The Plant-Oregon Bus Project FUndraiser w/miraflores, Soul Plasma & Friends, Karaoke from Hell, 9:30 pm

Tillicum-Steve Bradley, 8 pm

Tonic-The Conductor, Fells Acres, Blei

Towne Lounge-Riot Cop, Telamir, Repair

Tribe Theatre and Art Gallery-Portland Taiko, 2 pm, 8 pm

Twilight Cafe-Toast, Ian Roberts, Triple Threat

Urban Grind-Lucky Madison Records Rock 'n' Roll Camp for Girls Benefit Festival w/talkdemonic, Modernstate, The Ready, Alan Singley and the Pants Machine, In Mono, 4 pm, $5 ($7 for festival pass)

White Eagle-Moonshine Hangover, Garrett Brennan & the EBGBs, 9:30 pm, $6

Wilf's Piano Bar-Tom Grant & Valerie Day CD Release Party

Wine Down-Dale Morris, 7:30 pm, free

Wired Coffee-Kaitlyn ni Donovan, Nathan Murphy, 7 pm

Aladdin-…And You Will Know Us By The Trail of Dead, The (International) Noise Conspiracy, We Are Wolves, 9 pm, $15

Arlene Schnitzer Concert Hall-Oregon Symphony

Ash St.-Duvallstar, Five Star Sinner, Unguided Missile, Brood, The Gruesome Boys, $5

Babalu-Border Patrol, 7:30 pm

Beale street NW-Gospel Lunch, 1 pm; Morrison Bridge Jam, 7pm

Candlelight-Andy Stokes

Clyde's Prime Rib-Ron Steen Jazz Jam

Conan's-4 Quarter Sundays

Dante's-Two Ton Boa, Roaring Lions, 9 pm, $6; Sinferno Cabaret, 11 pm, $6

Doug Fir-Snatch w/Show Me The Pink, Lipstick Conspiracy, DJ Hot Pants, DJ Snow Tiger, 8 pm, $5

First Congregational Church-Grant Edwards w/Rev. Paul Davis, Ann Laskey, 7:30 pm

Holocene-Curve Magazine Indie Allstars Benefit for the Rock and Roll Camp for Girls, 1 pm

Imbibe-The Right Reverend's Gospel Review

Liberty Hall-Roxx Religion, 5 pm, donation; The Ink, Sweat and Tears Tour, 7:30 pm, All Ages

Loveland-Lucky Madison Records Rock 'n' Roll Camp for Girls Benefit Festival w/Snuggle Ups, The Forth, Alan Singley, The Fringe, 4 pm, $5 ($7 for festival pass), All Ages

Mississippi Studios-Peter Case, 8pm, $15

Mock Crest-John Bunzow, 8 pm

Moon & Sixpence-Foghorn String Band, free

Nocturnal-Swing Dancing, 7:30pm, $6

O'Connor's-The Tone Sharks

Roseland-Peter Murphy, Sarah Fimm, 8 pm, $17

Sabala's Mt Tabor-The Punk Group, Keoma, DJango the Bastard

Tribe Theatre and Art Gallery-Portland Taiko, 2 pm

Waverly Heights Congregational Church-Community Singing From The Sacred Harp, 2pm, free

Wax-The Cypher: All Element Freestyle and Emcee Battles

Arlene Schnitzer Concert Hall-Oregon Symphony

Arnada-Open Mic w/Fat Lil' Ryan

Ash St.-Open Mic, free

Bossanova-Argentine Tango, 8pm, $8


Colosso-Hunter-Donnalvia Duo

Dante's-Storytellers w/ MC Dave "Killer" Queen, Roger Nusic, 6 pm, free; Karaoke From Hell, 10 pm, $2

Doug Fir-Sam Prekop, Pit Er Pat, 9 pm, $11.50-13

Green Room-Open Mic w/Mary Dill

Holocene-Sightings, Silentist, Y.A.C.H.T., White Rainbow, 9 pm, $7

Imbibe-The Bearded Clamdiggers w/Paul Brainard, Lewi Longmire, Ezra Holbrook, 8 pm, $2-5

It's A Beautiful Pizza-Five Euro Tip

Laurelthirst-Kung Pao Chickens, 7 pm, free

Longhorn-Morrison Bridge Music Jam

Mississippi Pizza-Monday Night Music Club Songwriter Circle w/ John Vecchiarelli, 7 pm

Mock Crest-Andrew Morse & James Nelson, 8 pm

Moon & Sixpence-Johnny Connolly

Produce Row-Ron Steen's Jazz Jam, $3

Sabala's Mt Tabor-WE Side Hip Hop Showcase, 9pm, $5

Tonic-Wics Benefit Show w/My Favorite Everything, Sumara, Tracy Flas, Tekka Maki; Atomic Jazz Ensemble, 10 pm (fireside)

Tribe Theatre and Art Gallery-Open Mic, $7

Twilight Cafe-Open Mic w/Eric Allen

White Eagle-Little Sue & Lynn Conover, 8:30 pm

Acme-Adam Hurst Ensemble, 8:30 pm

Aladdin-VNV Nation, Imperative Reaction, Soman, DJ Carrion, 9 pm, $20-25

Ash St.-Mixed Social w/The Evan McDonnell Band, Chris Hawley, free

Babalu-Blues/Funk Open Mic, 9 pm

Beale street NW-Marty Henninger

Biddy McGraw's-Dylan Vance & Griff Bear

Blue Monk-Ramsey's Groove Trio

Bossanova-Kickstand w/Auditory Sculpture, Soulbotic, 8:30pm, free

Buffalo Gap-Karaoke Night, 9 pm

Candlelight-Reggie Houston

Clyde's Prime Rib-Johnny Martin

Conan's-Thorn City Improv, Oldominion, The Chosen

Dante's-C Gibbs, Thebrotheregg, The Lawn

Doug Fir-Shout Out Louds CD Listening Party w/Dantronix, 9 pm, free

goodfoot-Eclectic Selectors Perspective w/Seoul Bro. #1, Atom 13, Homynym, Lo-fi

Green Room-NW-Radio Songwriter Showcase, 9 pm

Haven-Open Mic, 7 pm, free

Holocene-Avenue D, Anna Oxygen, DJ Assclap, 9 pm, $5

Imbibe-Zupa w/A.G. Donnaloia, Dave Fleschner, Anthony Jones, 8 pm

It's A Beautiful Pizza-Balkan Music & Dance, 9 pm

Kenton Station-Daniel Shaw, 7 pm

Laurelthirst-Jackstraw, 6 pm

Mississippi Pizza-The Ben Fowler Quintet, 7 pm, $5

Mock Crest-RCMP, 8 pm

Produce Row-Blue Grass Jam

Sabala's Mt Tabor-Honky Tonk Tuesday w/The Lowdown Sophisticates, Texacuationers

The Lab-Toshi Makihara, Doug Theriault, 8 pm, $5

Tillicum-Norman Sylvester

Tonic-800 Octane, Sleezus Fist and the Latter Day Taints, Seneca, $5

White Eagle-Joe McMurrian's Acoustic Review, 8:30 pm, free

Aladdin-Bill Frisell w/Brian Blade, Sam Yahel, 8 pm, $20-22

Amnesia Brewing Co.-Diggabone

Arnada-Songwriter's Round w/Shina

Ash St.-The Pink Snowflakes, Blei, The Wanteds, Voodoo Economics, $4

Backspace-Microphone Fiendz MC Cipher, free, All Ages

Barracuda-KNRK New Rock Rumble

Beale street NW-Paul Delay & Friends

Berbati's Pan-Stereo Total, Hawney Troof, The Gossip, 9:30 pm, $10

Old Crow Medicine Show

At Doug Fir Lounge
Despite a moniker that could slide into Hee Haw territory, this Nashville-based band isn't a novelty group--they're a reverent, old-school string band centered on guitar, banjo, and upright bass, playing traditional music and originals in the same vein. Biddy McGraw's-Elizabeth

Blue Monk-Pendar i Paya

Buffalo Gap-Pint Night Unplugged w/Nat & Dave, 9 pm

Candlelight-Ocean 503

Dante's-Unhappy Hour w/Mike D, 6:30 pm

Duff's Garage-Blues Jam w/Suburban Slim

Food Hole-Fall Of Troy, Four Dead Seasons, To Fall Victim, 7 pm, $7

Gemini-Morrisson Bridge Music Jam, 8:30 pm, free

goodfoot-Ducky Pig, 8 pm

Green Room-Stephen Ashbrook, 9 pm

Imbibe-Box of Chocolates w/Reggie Houston, Turtle VanDeMaar, Tim Acott, Lex Browning, 7 pm

It's A Beautiful Pizza-Arabian Music & Dance, 8:30 pm

Laurelthirst-Little Sue, 6 pm, free; Pete Krebs and the Gossamer Wings, $3

Mississippi Pizza-Trash & Ready, 7 pm

Nocturnal-Breakdance lessons, 6pm, $8; Craft Night, 7 pm, free; Tango Dancing, 7:30 pm, all ages

Noir-Cash For Junkers, Dustin Kinkle, 8 pm, $3

Owen's-Bluegrass, 7:30 pm

Produce Row-June Buton's open mic

Rock Creek Tavern-Open Mic w/Billy Kennedy & Lou Lozada, 8 pm

Rose Garden-Mormon Tabernacle Choir, 6:30 pm, $15-60

Sabala's Mt Tabor-My Life in Black and White, The Railers

Star E. Rose-Portland Folklore Society Open Mic, 7 pm

Sweet Oregon Grill-Rogue Bluegrass Band, 6pm

Tillicum-Jim Mesi, 8 pm

Tonic-Curse of the Carousel Pony, Awesome, The Burning Room, The Stilleto Format, $4

Twilight Cafe-Acoustic Minds w/Stevie "B"

U&I Tavern-Open Mic

White Eagle-Brandi & Friends, 8:30 pm, free

Wine Down-Dale Morris, 8 pm, free