Acme-Nire, The Mouse that Roared, 8 pm

Aladdin-Long Beach Short Bus, No Red Flags, 9 pm, $15

Alberta St Pub-Monty Green's Bluegrass Invite, 9 pm, free

Arnada-Electric Band Jam w/Mark

Ash St. Saloon-Phorx, Clockwerk, Yamio 263, B.Y.E., The Transparent Crew w/DJ Delay, $5

Beale Street NW-Kinzel & Hyde

Berbati's Pan-Rita Chiarelli, Lew Jones, 9:30 pm, $10-12

Biddy McGraw's-Mars Retrieval Unit

Bitter End-Mira Flores, The Mellow Outs

Blue Monk-Triclops Organ Trio, 9:30 pm

Boons Treasury-John Shipe, 8 pm, free

Brasserie Montmartre-Everything's Jake

Buffalo Gap-Adam & Kris and Friends

C-Bar-Sara Shansky

Clyde's Prime Rib-Jim Mesi, Steve Bradley

Crystal Ballroom-Evan Dando, Tea For Julie, Chris Tsefalas (Lola's), 9 pm, $15

Dante's-Hana's Hiphop Happy Hour, 4 pm, free; Fistful of Cash, Dry County Crooks, Muddy River Nightmare Band, 9:30 pm, $5

Doug Fir-Jerry Joseph & The Jackmormons, 9 pm, $10-12

Duff's Garage-Rip Carson w/Skirt Chasers

Eastbank Farmers' Market-Earl White, Adrienne Davis, 3:30 pm; Government Issue Orchestra, 5:30 pm

Edgefield-The Moon Mountain Ramblers, 5:30 pm, free

Fez-Taarka, Aphrodesia, 9 pm, $10

goodfoot-Fractal, Apehouse

Grand Lodge-Slipjig, 6 pm, free

Green Room-Jaycob Van Auken, 6 pm; Earl & The Reggae All Stars, 9 pm

The Caribbean

Featuring a couple of reps from mid-'90s D.C. popsters the Townies, the Caribbean rock an altogether inoffensive blend of indiepop for the Death Cab contingent--come on now, don't be shy. Ain't no shame in it.
w/Alan Singley & the Pants Machine, DJ Tan't, Matt Sheehy Hood-Mikaela's Fiend, Hustler White, We Quit, Clap Amp, 8 pm, $3-5 donation

Hoppers-Tony Coleman Band

Imbibe-Andrew Norsworthy, 9 pm

It's A Beautiful Pizza-Grant Richards & Friends, 7 pm

Kells-Tom May, 9 pm

Laurelthirst-Lewi Longmire, 6 pm

Mississippi Pizza-Wazn a-Sharq, The Martindales

Mississippi Studios-Klezmocracy, free

Mock Crest-Mike Danner Jam, 8:30 pm

Monty's-Kenny Lee and the Sundowners' Open Jam

Music Millennium NW-Matthew Von Doran, 6 pm; Brandi Carlile, 7 pm, free

Parallel 45 Wine Bar-Kirk Duncan, 7 pm

Poor Richards-Will West

Red & Black Cafe-John Twist, 8 pm

Rock Creek Tavern-John Bunzow, 8 pm, free

Rock N Roll Pizza-The Jack, $5

Roseland-Ben Harper & The Innocent Criminals, Tom Freund, 8 pm, $30

Sabala's Mt Tabor-Manntis, Severus, Kapuda, Baronness

Sapphire Hotel-Gypsy Jazz Guitar Duo, 8 pm, free

Sweet Oregon Grill-Jon Koonce, 6 pm

The Steinhaus-Haus Cats

Three Friends Coffeehouse-Suck My Open Mic w/Tamara J. Brown, 7 pm, All Ages

TLC Alberta-Andrew Rafo Dewar w/B. Eubanks, David Hirvonen, Leif Sundstrom, 9 pm, $5

Tonic-Almost Is Nothing, Alliance, 9:30 pm, $4

White Eagle-The Odditors, TPS Report, 8:30 pm, $4

World Forestry Center-Piano Festival Northwest: Christopher Taylor, 7:30 pm, $24-30

Abou Karim Restaurant-Mary Kadderley

Acme-Twist & Play Karaoke Party

Albina Press Coffee House-Mais Que Samba w/Newel Briggs, 8 pm, $5

Alexander's Lounge-Ron Steen Jazz Jam w/Rebecca Kilgore, Dave Frishberg, Ed Bennett, 8 pm, free

Arnada-Selah PR, Red Field, Sick Ever Since

Ash St. Saloon-Assisted Living, Supernaut, Element 57, $7

Beale Street NW-Danny Hay Davis, noon; Terry Robb CD Release Party, 9 pm

Berbati's Pan-The '80s Experience: Black Celebration, Love Vigilantes, Fascination Street; King Fader, 9:30 pm, free (barside), $7-8

Biddy McGraw's-Billy Kennedy Happy Hour w/Lynn Conover, 5:30 pm; Funk Shui, 9:30 pm

Billy Reed's-Chata Addy, Shidah, 7:30 pm

Bitter End-Rokopolis, Lucky Lucy

Blue Monk-Farnell Newton, Marcus Reynolds

Boons Treasury-Mark Ransom Trio, 9 pm, free

Bossanova-The Neins, The Fe Fi Fo Fums, The Pets, Hello, 9 pm, $5

Brasserie Montmartre-Chris Parker Trio

Buffalo Gap-The Dimes

C-Bar-Alexa Marmon

Cathedral Park-Jazz Festival w/DJ Stewart & the DK-4, W.C. Clark, 6 pm

Clyde's Prime Rib-Richard Arnold Band

Corner Saloon-Life On Mars

Dante's-Lucero, The Honorary Title, The Glass, 9:30 pm, $10

Devils Point-Velabonz, Lovely, 9 pm, $5

Doug Fir-Talkdemonic, Nice Nice, Prime Meridian, 9 pm, $7; Chop Shop w/DJ Izm, DJ Evil One, midnight-3 am, $5

Duff's Garage-Surf Night w/Ignitrons, 9:30 pm; Trudie Falls, 10:30 pm

Edgefield-Mark Alan, 7 pm, free

Food Hole-Green Milk From The Planet Orange, Friday Group

Gemini-Lloyd Jones Trio

Grand Lodge-The Moon Mountain Ramblers, 6 pm, free

Green Room-Stephen Ashbrook, Sylvie Lewis, 9:30 pm

Grolla-Jim Soloway

Holocene-Glass Candy, Dance Disaster Movement, Kill Me Tomorrow, Secret Puppets, 9 pm, $7-8

Hoppers-Tony Coleman Band

Imbibe-Happy Hour w/Little Sue, 6 pm; The Highsteppers, Barbara Lusch, 9:30 pm, $5

Jackpot Records Downtown-The Caribbean, 6 pm, free; Green Milk From The Planet Orange, 7 pm, free

Kells-Culann's Hounds, 9:30 pm, $5

Kelly's Olympian-Eric Allen Band

Liberty Hall-999 Eyes Ov Endless Dream Travelling Carnival Sideshow, 8 pm, $5-13

LV's Uptown-Art Lillard, Dave Valdez Trio, 7 pm, free

Mississippi Pizza-Blue Cranes, 6 pm; Vagabond Opera, 9:30 pm

Music Millennium NW-Sylvie Lewis, 5 pm; Honorary Title, 6 pm, free

Night Light Lounge-The Criminal Justi System, 10 pm, free

Oregon Zoo-Chris Isaak, Brandi Carlile, $26

Paragon-Bullykiller, Statch & The Rapes, The Culprits, 9:30 pm, free

Paris Theater-Dexter Danger, 7 pm

Poor Richards-Neil Gilpin

Portland Spirit-Storm Large & The Balls, 11 pm, $16-20

Red & Black Cafe-Leigh Marble, Jigsaw Gentlemen, 8 pm

Red Room-Roanoke, Damn Weavil

Rock Creek Tavern-Intervision 5, 9 pm, free

Rock N Roll Pizza-Falling Closer, The Battle of the Bands Finals w/Stellar Hero, City Vien, A Divided Dream, 5 pm, $12

Roseland-Kings of Leon, Secret Machines, Shout Out Louds, 8 pm

Sabala's Mt Tabor-Lance's B-Day Bash, Black Out Radio

Slabtown-Zonk, Harmony Machine, DJ noFader, 10 pm

The Steinhaus-Chris Mayther Band

Tonic-Blue Skies for Black Hearts, Wow & Flutter, L Mix R, 9:30 pm, $5

White Eagle-Johnnie Ward & The Eagle Ridin' Papas, 5:30 pm, free; Thamusemeant, 9:30 pm, $6

Wilf's Piano Bar-Patrick Lamb Funk Band

Wine Down-Dale Morris, 7:30 pm, free

World Forestry Center-Piano Festival Northwest: Marilyn Nonken, 7:30 pm, $24-30

Abou Karim Restaurant-Nancy King

Acme-Ainu, Cancer Fags, DJ Yard, DJ Rex Parker, 9 pm, $4 donation

Aladdin-Low Dough: Rye Hollow, Stephen Ashbrook, $5

Alexander's Lounge-Ron Steen Jazz Jam w/Rebecca Kilgore, Dave Frishberg, Ed Bennett, 8 pm, free

Arnada-Rubber Burning Hod Rods, Pongoo, Downrite Walnut

Ash St. Saloon-Vinegar w/Arroyo, Woke Up Falling, The Film, $5

Berbati's Pan-Federation X, Drunk Horse, Last of The Juanitas, Black Elk, 9:30 pm, $7

Biddy McGraw's-Rouge Motel

Billy Reed's-Linda Hornbuckle, 7:30 pm

Bitter End-Ether Glow, False Positive

Blue Monk-The Original Cats w/Mario DePriest

Boons Treasury-Red Rose Girls, 9 pm, free

Brasserie Montmartre-Chris Parker Trio

Buffalo Gap-Jacob Merlin Band

Clyde's Prime Rib-Ronnie Esconde

Corner Saloon-Life On Mars

Dante's-I Can Lick Any SOB in the House, Hex County, Wigmen, Pat McDonald, free

Doug Fir-Elliott Sharp & the Boodlers, 3 Leg Torso, Scuffle & Dustcough, 9 pm, $10-12; Knotty Disco w/DJs Mr MuMu, Barrett Paul, midnight-3 am, $5

Duff's Garage-Kindling

Edgefield-Garrett Brennan & The EBGBs, 7 pm, free

Fez-Train Go Sorry, Bryan Free, Careen, Derby, 8 pm, $6

FIX Gallery-Daniel Menche, Janice McKeachern, Genevieve Dellinger w/ JP Jenkins, 10 pm, $3


Free Fair Five

With this, their fifth annual salute to unmitigated geekdom (shudder), the helpful folks at Free Geek celebrate a shit ton of endeavors enjoyed by the socially awkward--video games, eco-awareness, interest in the film Office Space, etc--set to the tune of decidedly un-geeky rock 'n' roll music.
w/ The Bad Mintons, The Black Peppercorns, Dorado Grand Lodge-Jeff Haigerty Band, 6 pm, free

Green Room-Sambusa, J Matter, 9:30 pm

Hayden's Lakefront Grill-Trio w/Melody Guy

Holocene-PolitiCorps Benefit: The Snuggle Ups, Portland General Electro, DJ Stay in School, DJ Disco Mode, 8 pm

Hoppers-Ellen Whyte Bend

Jolly Inn-The Kronk Men, Larry & His Flask, Alterboys

Kells-Culann's Hounds, 9:30 pm, $5

Kelly's Olympian-Nordic, Charm Particles

the know-Paper Tiger, Giant Baby

Loveland-The Aquabats, The Epoxies, The Phenomenauts, 8 pm, $12

LV's Uptown-Art Lillard, Dave Valdez Trio, 7 pm, free

Memorial Coliseum-Beck, Le Tigre, McRorie, 7:30 pm, $37.50

Mississippi Pizza-Sylvie Lewis, 6 pm; Jessie Rae, 9 pm

Mississippi Studios-Geoff Muldaur, $20

Mock Crest-Johnnie & Whit, 8 pm

Music Millennium NW-Elliott Sharp, 1 pm; Chris Cotton, 5 pm, free

Ozone 03-Elliot Sharp, 4 pm

Paris Theater-The Ghouls, Rejected Dead, Belial 7 pm, All Ages

Poor Richards-Sig Paulsen

Red & Black Cafe-Travis Hartnett, 8 pm

Rock Creek Tavern-The Moon Mountain Ramblers, 9 pm, free

Rock N Roll Pizza-Scum of the Earth, Society1, Brand New Sin, SYX, Temujin, 7 pm, $12-15

Roseland-Rumble at the Roseland, 7 pm

Sabala's Mt Tabor-Baby Shakes, Beat Beat Beat, The Nice Boys, The Ones, Pure Pop for Now People; Comedy Night: Lonnie Bruen, Joe Fontineau, Susanna Lee (Sideshow Lounge), 9 pm, $8

The Steinhaus-Aaron Black

Tonic-The Verbtones, The Stood Ups, Amadan, 9:30 pm, $5

TOwne Lounge-Rose For Bohdan, Sex With Girls, Ghost to Falco, Wet Confetti, 9 pm, $5

Viper Room-Roots Reggae: Everyday Prophet, Jaga w/Eternal Vibration, NW #1 Riddim Keepers, Trinity Soundz w/Small Axe, 9 pm

White Eagle-Intervision 5, Acoustic Minds, Raina Rose & The Free Radicals, 9:30 pm, $6

Wilf's Piano Bar-Storm Large

Wonder Ballroom-Amber Martin w/DJ Andrew Ox, 8 pm, $12-15

World Forestry Center-Piano Festival Northwest: Michael Roll, 7:30 pm, $24-30

Ash St. Saloon-Among the Decayed, Ceremonial Castings, Blood Havoc, Godless, $4

Babalu-Border Patrol, 7:30 pm

Berbati's Pan-The ShapeShifters, 2 Mex, Supreeme, Brother Reede, DJ Wicked, 9:30 pm, $8-10

Brasserie Montmartre-Creighton McGrath

C-Bar-Iron Wade

Cathedral Park-Jazz Festival w/Bobby Torres Ensemble

Clyde's Prime Rib-Ron Steen Jazz Jam w/Greg Goebel, Kevin Deitz, 8 pm, free

Dante's-Kuma, Zonk, 9 pm; Sinferno Cabaret, 11 pm, $6

Devils Point-Stripparaoke w/KJ Caution, free

Doug Fir-BBQ Sundays: The Dickel Brothers, Tom Heinl, 3 pm, free

Edgefield-Matt Cadenelli, 5 pm, free

Imbibe-The Right Reverend's Gospel Revue, 8 pm

Kells-Pat Buckley, 9 pm

Mississippi Pizza-Ken Reaume, Jana Hunter, 7 pm

Mississippi Studios-Geoff Muldaur Guitar Workshop

Mock Crest-KC Murphy, Dave Martin, 8 pm

Moon & Sixpence-Foghorn String Band, free

Nocturnal-Swing Dancing, 7 pm, $6

Noir-The Subterranean Beat Revival: Mr Romo, Tomo Nori, Chris Cottrell, 7 pm, free


Fresh (relatively) from their no doubt triumphant (do these guys roll any other way?) West Coast tour with their brethren in Built to Spill, Apeshape show off what they learned from the road. Let's pray to Christ that it's not a three-hour version of "Cortez the Killer." Oregon Zoo-Indigo Girls, Girlyman, $26

River Roadhouse-Sinners Club Open Jam

Sapphire Hotel-The 12th Avenue Hot Club Jazz Quartet, 6 pm, free

Solid State-Ten Times a Day, Phillips 33 LP, 7 pm, $8

Stumptown Division-The Dickel Brothers, 9 am

The Steinhaus-Kinzel & Hyde

Tonic-The Get Me Downs, The DTs, Cathole, 9:30 pm

Wax-The Cypher: All Element Freestyle and Emcee Battles

World Forestry Center-Piano Festival Northwest: Jon Kimura Parker, 4 pm, $24-30

Berbati's Pan-Die Kapitalist Pigs, The Wanteds, US Funk Team, Towers, $5

Biddy McGraw's-Lowell J. Mitchell Trio, 5:30 pm

Bossanova-Argentine Tango, 7 pm, $8

Brasserie Montmartre-Lee Reinoehl

Candlelight-D.K. Stewart & the DK4, 9 pm, free

Dante's-Storytellers w/Dave Queen, 6 pm, free; Karaoke From Hell, 10 pm, $2

Doug Fir-Climber, Diamond Nights, Spacemountain, 9 pm, free

Edgefield-Rachel Taylor Brown, 7 pm, free

Fez-Shannon McNally, Todd Thibeaud, 9 pm, $10

Imbibe-Solovox, 9 pm, free

It's A Beautiful Pizza-City of Gypsies, 8 pm

Kells-Pat Buckley, 9 pm

Loveland-Simon Dawes, Mt. Egypt, Nicky P, 7 pm, $6

Moon & Sixpence-Johnny B. Connolly, free

Produce Row-Ron Steen Jazz Jam w/Phil Goldberg, Dave Captein, 9 pm, $3

Red & Black Cafe-Campo Bravo, Amy Rude, 8 pm

Rock N Roll Pizza-Kamikaze Karaoke w/Circle The Lights, 8 pm, free, All Ages

Solid State-Hello Goodbye; Mondo Bizarro Open Mic

The Steinhaus-Lloyd Jones

Tonic-Matt Machine, 9:30 pm

White Eagle-Little Sue, Lynn Conover, 8:30 pm, free

Aladdin-Waterson Carthy, Karan Casey Band

Arnada-Jordon Feahers & Acoustic Knights

Artichoke-Portland Flamenco Festival

Ash St. Saloon-The Mixed Social: Serpentone, Fall of Transition, DeadEye, free

Berbati's Pan-Adelaide, Autumn Project, Bright Red Paper, $6

Biddy McGraw's-Dylan Thomas Vance, Griff Bear

Bitter End-Larry May, The Collective, 8 pm

Blue Monk-Ramsey's Groove Trio, free

Brasserie Montmartre-Chris Parker Duo

Clyde's Prime Rib-Johnny Martin

Dante's-Ground Zero Lounge w/Clyde Lewis, 6 pm, free; Iron City Jazz, 9:30 pm

H2O Martini Bar-The Session: Open Mic, Live Improv Jazz, Urban Spoken Word, DJ OG 1, 8 pm, $5

Imbibe-Sarah Bettens, Ashleigh Flynn, 9 pm, $10

It's A Beautiful Pizza-Balkan Music & Dance, 9 pm

Kells-Pat Buckley, 9 pm

Loveland-Cigarette, Emaneht, Livitz Livitz, 7 pm, $6

Mississippi Pizza-The RCMP, 7 pm

Mississippi Studios-Rani Arbo, Daisy Mayhem, Adam Sweeney, $12

Mock Crest-Johnnie Ward & Eagle Ridin Papas, 8 pm

Moon & Sixpence-Kung Pao Chickens, free

Nocturnal-Blues Practica, 7 pm, $5

Old Town Pizza-Acoustic Songwriter Spotlight

Parallel 45 Wine Bar-Kirk Duncan, 7 pm

Produce Row-Bluegrass Jam

Sabala's Mt Tabor-The Flairs, Morgan Grace, Pretty Monster

Slabtown-Gosling, Spacemountain, Ex Loudermilk, 9:30 pm

The Steinhaus-Haus Cats

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-Joe McMurrian's Acoustic Review, 8:30 pm, free

Wilf's Piano Bar-Ron Steen Jazz Jam w/Randy Porter, Ed Bennett, 7:30 pm, free

Aladdin-Dave Mason

Alberta St Pub-Zydeco Dance Party

Alexander's Lounge-Ron Steen Jazz Jam w/Mike Horsfall, Dan Presley, 8 pm, free

Arnada-Songwriter's Round w/Shina

Ash St. Saloon-El Pollo Diablo, Blood Alley, The Marks, $5

Berbati's Pan-A Benefit for the Independent Publishing Resource Center: Menomena, Point Juncture, WA, Sexton Blake, $7

Biddy McGraw's-Elizabeth Nicholson

Bitter End-West Side Jazz Jam

Blue Monk-Pendar i Paya

Boons Treasury-Mark Parrish, Steve Dexheimer, 8 pm, free

Brasserie Montmartre-Charlie Doggett Duo

Buffalo Gap-Brian Copeland Band

C-Bar-Beth Willis

Dante's-Famous Mysterious Actor Show, 7 pm, free; Thrill Billy, Mission 5, Storm & The Balls, $5, 9 pm

devils point-Faun Fables

Doug Fir-Weird War, The Volumes, 9 pm, $8-10

Dunes-Bush-Wacked: Mark Whitecage, Rozanne Levine, Tres Gone, 9 pm, free

Food Hole-We Quit, Abiku, 2% Majesty, Certain Death

Gemini-Morrison Bridge Blues Jam, 8:30 pm, free

goodfoot-African Showboyz

Green Room-Stephen Ashbrook, 9 pm

Holocene-Ingredients: Copy, Ainu, World, Glomm, Koto y Soto, Dizzystarhouse, White Rainbow, Office Products, Jesus Burger, Let's Go Outside, 9 pm, free

Hoppers-Deep Wood

It's A Beautiful Pizza-Arabian Music & Dance, 8:30 pm

Kells-Pat Buckley, 9 pm


Loveland-Need New Body, Pit Er Pat, Level Anchorage, 8 pm, $8

Mississippi Pizza-Kentucky Junction, 7 pm

Mississippi Studios-Pierce Pettis, Laura Gibson, $15

Moon & Sixpence-Trashcan Joe, 8:30 pm, free

Night Light Lounge-Atomic Jazz Ensemble, 9pm, free

Paola's-Ezra Meredith, 9 pm

Red & Black Cafe-Against The Wall Benefit: Jordon Feathers Presents, 8 pm

Sabala's Mt Tabor-Combichrist, Glis w/Manufactura, Synchronicity Frequency

Solid State-A Fragile Shade, Remembering the Forgotten, O Captain My Captain, 7 pm, $5

Sweet Oregon Grill-Rogue Bluegrass Band, 6 pm, free

Tonic-Facepilot, Norska, The Autumn Project, 9:30 pm, $5

Twilight Cafe-Acoustic Minds w/Stevie "B"

U&I Tavern-Open Mic

Urban Wineworks-Fluid Measure w/DJ Mr Romo

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-The Juanita Family, 8:30 pm, free

Wilf's Piano Bar-Patrick Lamb Band

Wine Down-Dale Morris, 8 pm, free

Wired Coffee-Open Mic, 7 pm

Wonder Ballroom-Sissyboy, 11 pm, $5-7