live listings

THURSDAY 10/13

Abou Karim Restaurant-Jazz 'm

Acme-Riddenpaa, 01 Pop Music, Pash, 9 pm

Alberta St. Pub-Monty Green's Bluegrass Invite, 9 pm, free

Alexander's Lounge-Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Andina Restaurant-Neftali Rivera

Ash St. Saloon-Capital R, Arroyo, Hyperstar, The Mellow Outs, $5

BC's American Saloon-Honky-Tonk Jam Night, 8 pm, free

Beale Street NW-Kinzel & Hyde, 8:30 pm, free

Berbati's Pan-My Favorite Everything, Jacob Ray, Jasmine Ash, 9:30 pm, $6; John Peel Day: The Incredible Kid, DJ Anjali, 10 pm, free (barside)

Biddy McGraw's-Bob Soper, Pat Buckley

Bitter End-Matinee

Blue Monk-Triclops Organ Trio, 9:30 pm

Bold-Sky Cafe and Studios-Teri Untalan, 7:30 pm

Boons Treasury-John Bunzow, 8 pm, free

Bossanova-Britpop Invasion w/DJ Catalyst, 10 pm, free; Miss Meghan, Northern Belle, 10 pm, free

Brasserie Montmartre-Tony Pacini Duo

Buffalo Gap-Tony Furtado, 9 pm

C-Bar-Dohmba

Casa Colima-Cubaneo

Clyde's Prime Rib-Jim Mesi, Steve Bradley

Crystal Ballroom-Gillian Welch, 8 pm, $22.50-25, All Ages

Dante's-The UK Subs, Sado-Nation, Statch & The Rapes, The Altarboys, 9:30 pm, $5

Doug Fir-Cabinessence, Chris Tsefalas Band, Scott McCoughy, 9 pm, free

Duff's Garage-Chris Knight

Dunes-Medications, The Holy Ghost Revival, 10 pm

Edgefield -Billy Kennedy, 7 pm, free

Fez-The Red Channels, Nordic, Nodding Tree Remedies, 9 pm, $5

Food Hole-XBXRX, Jonny X & The Groadies, $7

Gemini -Karaoke From Hell

Goodfoot-Noir City, Fractal

Grand Lodge-Greg Clarke, 7 pm, free

Green Room-Earl & The Reggae All Stars, 9:30 pm, free

Hawthorne Theatre-Devil Spit, Lerker, One Dirty Hand, The Culprits, Solace, 9 pm, $6

Holocene-The Planet The, Indian Jewelry, I am the Arm, 9 pm, $7

Imbibe -Terra, 9 pm, $5

It's A Beautiful Pizza-Grant Richards & friends, 7 pm

Kells-Tom May

Laurelthirst-Lewi Longmire & friends, 6 pm; Paul Benoit, Paul Brainard, Raina Rose, $4

Loveland-Smegma, 800 Octane, Wednesday Night Heroes, The Manholes, Illegal Guardians, 5 pm, $6

Mississippi Pizza-Shicky Gnarowitz, 6 pm; Yoyodyne, Justin Power, 9 pm

Mississippi Studios-Sneakin' Out, free

Mock Crest-Miker Danner Open Mic, 8:30 pm

Monty's Tavern-Kenny Lee & The Sundowners' Open Jam

Poor Richards-Will West

Red & Black Cafe-Translation a la Mode, 8 pm

Rock Creek Tavern-Ron Hughes, 8 pm, free

Rock N Roll Pizza-Hurricane Benefit, 7 pm, $10

Roseland -Gov't Mule, moe, 8 pm, $24-26

Red Sea-Live Hiphop

WOW!
PLEASE STEP OUT OF THE VEHICLE
At Sabala's Mt Tabor
If they lived in any other city, I wouldn't be a hair surprised to see Please Step Out of the Vehicle enjoying an expansive cult following for their tirelessly solid, lo-fi indie-pop craft. But of course, this music would scarcely be made anywhere else but Portland—a city where decent indie-pop bands are only slightly outnumbered by indifferent music fans.
w/Orange, Avery Bell

Sweet Oregon Grill-Jon Koonce, 7 pm

The Stein Haus-Haus Cats

Tillicum Club-Lloyd Jones, 8 pm

Tonic-These are Fireworks, Meteorwest, Quaker Gun, 9:30 pm, $4

Towne Lounge-Iretsu, John Weinland, $3

Wallbangers-Dueling Pianos

White Eagle-Muriel & The Band, 8:30 pm, $5

Wonder Ballroom-Mala Noche Screening w/Border Crossing, 8 pm, $15

WOW Hall (Eugene)-Shanti Groove, Sweet Island Thyme, Jair, 9 pm, $8-10

FRIDAY 10/14

1918 SE Ankeny-Joe & Bonnie, JP Jenkins, Leif Sundstrom, 8 pm

Abou Karim Restaurant-Nancy King

Acme-Pentecost Hotel, Daniel Sparks & Pete Holmstrom, Mike Coykendall, 9 pm, $3

Aladdin-Brent Gunter

Alberta St. Pub-In Gowan Ring, 7 pm; Beglan's Irish Jam, 9 pm

Alexander's Lounge-Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Andina Restaurant-Grupo Condor

Ash St. Saloon-Glassine, The Joleens, The Blakes, $6

Back To Back Cafe-Katherine Heilsesen, 8 pm

BC's American Saloon-Power of County

Beale Street NW-Danny Hay Davis, noon; Randy Oxford

Berbati's Pan-Wolf Eyes, Paul Flaherty/Chris Corsano Duo, Prurient, Slums, 9:30 pm, $6-7

Beulahland-The Art Thing

Biddy McGraw's-Billy Kennedy Happy Hour, 5:30 pm; Higher Ground, 9:30 pm

Bitter End-Tom Heinl, Yes Father, Carl Weathers for Governor

Blue Monk-Lloyd Allen in the Mix

Boons Treasury-Brian Copeland Band, 9 pm, free

Bossanova-Wild Card: Max Voltage, Splendora, DJ Puppet, 9 pm, $5

Brasserie Montmartre-Brent Martens Trio

Buffalo Gap-Jacob Merlin Band, 9 pm

C-Bar-Trendy Indies, Fliss

Clyde's Prime Rib-Sumo

Coffee Lovers-Hamilton Ash & His Jazz Guitar, 6 pm

Corner Saloon-Anything Goes

Dante's-The Genitorturers, Beautiful Creatures, Smoochknob, Big John Bates & The Voodoo Dolls, 9 pm, $12-15

WOW!
CAVES
At Doug Fir Lounge
As far as modern rock upstarts go, you could probably do a lot worse than Caves—Portland's latest addition to the surprisingly fertile cottage industry of cheap, O.C. soundtrack fodder. Sort of in that "our carefully cultivated design aesthetic says we think we sound like Radiohead, but really we sound like Coldplay" camp, Caves' hooks are sure to make some major label subsidiary a few publishing dollars if someone has the good sense to snatch them up right quick.
w/Stars of Track and Field, Derby

Driftwood Tavern-Open Mic w/Doc Michaels

Duff's Garage-Lisa Miller

Dunes-Scissors for Lefty, Mirumir, 10 pm

Edgefield -Clontarf Ramblers, 7 pm, free

Gemini -Soul Vaccination

Grand Lodge-Sonny Hess, 7 pm, free

Grolla-Jim Soloway

Haven Coffee-Jay Russo & The Cascade Mountain Dreamers, 7:30 pm

Hawthorne Theatre-Syx, Northwest Royale, Jahai, Denots, 9 pm, $6

Holocene-31 Knots, The Jim Yoshii Pile-Up, The Dead Science, 9 pm, $7

Hotel Oregon-Mark Alan, 7 pm, free

Imbibe -Happy Hour w/Little Sue, 6 pm; Hurricane Benefit: Souhail Kaspar, Ensemble Wazn al-Sharq, 8 pm

Jolly Roger-Earl & The All Stars, 10 pm, free

Kells-Tom May Band, 9:30 pm

Kelly's Olympian-Welsh Rabbit

Laurelthirst-Reggie's Box of Chocolates, 6 pm; The Peasants, Celilo, $5

Loveland-Against Me!, The Epoxies, Smoke or Fire, The Soviettes, 8 pm, $12, All Ages

Mississippi Pizza-Echoset, Susie Blue, 6 pm; The RCMP, Emily Herring, 9 pm

Mississippi Studios-Amelia, Kym Tuvim

Mock Crest-Kinzel & Hyde, 9 pm, free

Montego Bay-Kat & The Roots Revolution, 10 pm, free

Owen's Place-Beliss w/Belinda Underwood

Paris Theater-Rock, The Nameless, Systol, Attery, The Lost Boys, 7 pm

Poor Richards-Pondrock

Porky's Pub-The Wires, Slam Dunk, Buried Blood, Killawaya, 9:30 pm, free

Portsmouth Club-The Uprite Dub Orchestra, 9 pm, free

Pshaw!-Happy Hour w/Eric Allen

Red & Black Cafe-Vanessa Velselka Band, 5:30 pm

Rock Creek Tavern-Feppo Brothers, 9 pm, free

Rock N Roll Pizza-Church of Hate, Gudgen, Strenuus, American Roulette, 7 pm

Roseland -Buddy Jewell

Sabala's Mt. Tabor-Kayak PDX II

Sweet Oregon Grill-Jim Carr & The Countrymen, 7 pm

The Know-Nostalgia, 9 pm

The Stein Haus-Bolt Upright

Tillicum Club-Lloyd Jones, 8 pm

Tonic-Kate Mann, 6 pm, free; We are Wolves, Turbo Perfecto, The Empty, Ronster, Black Market Babies, 9:30 pm, $5

Towne Lounge-Paint & Copter, Adult Contemporary, $3

Wallbangers-Dueling Pianos

Wax-Freestyle Fridays Open Mic, 9 pm, free, All Ages

White Eagle-Reverb Brothers, 5:30 pm, free; The Flat Mountain Girls, 9:30 pm, $8

Wieden & Kennedy-Tango Pacifico, Alex Krebs, 7:30 pm, $10-15

Wong's-DK Stewart & The DK4

WOW Hall (Eugene)-Floater, 8 pm, $10-12

Yola's Foster Road-Open Mic

SATURDAY 10/15

Abou Karim Restaurant-Anson Wright, Harry Gillcam

Aladdin-Alien Ant Farm, From Satellite, Apri Sixth, The Rivalry

Alberta St. Pub-Jamie Stillway Trio, Dylan Thomas Vance, 8 pm, $5

Alexander's Lounge-Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Andina Restaurant-Toshi Onizuka Trio

Artichoke-Song Circle, 2 pm

Ash St. Saloon-Consulate, Supernaut, The Hell Yeahs, Sledgeback, $6

BC's American Saloon-Kinzel & Hyde

Beale Street NW-Linda Hornbuckle

Berbati's Pan-Rock 'n' Roll Mamas Fundraiser: Swan Island, Ms. Su'ad, Adrian Adel, Dark Skies, The Trykes, DJ Beyonda, D-Joy, Sado-Nation, 9 pm, $7; King Fader, 9:30 pm, free (barside)

Biddy McGraw's-Joe McMurrian

Billy Reed's-Magic Matrix w/Kurt Green, $10

Bitter End-Mill Race, Sad Panda, Sol Jibe

Blue Monk-Farnell Newton/Marcus Reynolds Quartet

Boons Treasury-Fairly Honest Jon & The Truth, 9 pm, free

Bossanova-Diamond Tuck & The Privates, Dantronix, 9 pm, $10

Brasserie Montmartre-Brent Martens Trio

Buffalo Gap-The Dimes, 9 pm

C-Bar-Trendy Indies, DJ Shirley

Clyde's Prime Rib-Carlee Smith Band

Corner Saloon-Anything Goes

Dante's-Dios (Malos), Swords, Climber, 9:30 pm, $10

Day Music Auditorium-Seventh Species, 8 pm, $10

Duff's Garage-The Buckles

Edgefield -Michael Jodell, 7 pm, free

Food Hole-Daggermouth, Robot Eyes, To Fall Victim, $6

Gemini -Soul Vaccination

Goodfoot-Jujuba w/Nojeem Lasisi

Grand Lodge-Lea Krueger, 7 pm, free

Guild Theater-Nosferatu Screening w/Devil Music Ensemble, 7:30 pm, $8-10

Haven Coffee-Lorna Miller, 7:30 pm, $3

Hawthorne Theatre-Dealer, Tri-Polar, Western Aerial, Sweety, 9 pm, $6

Holocene-Superpitcher, Ada, Metope, Strategy, 9 pm, $10

Hotel Oregon-Sonny Hess, 7 pm, free

Imbibe -Hurricane Benefit: Ray Frazier, Othello, Siren's Echo, Saeeda Wright, Barry Hampton, 9 pm, $5

Jolly Roger-Earl and the Reggae All Stars,

Kells-Tom May Band, 9:30 pm

Kelly's Olympian-Del Toros, Pillow Fight

Laurelthirst-James Low & The Medicine Show, 6 pm

Loveland-Suffocation, Cryptopsy, Despised Icon, The Aborted, 8 pm, $16

Mac's Place-Curtis Salgado, 9 pm, $10-12

Madison's-Souhail Kaspar, John Bilezikjian, 8 pm, $25-30

Mississippi Ballroom-Portland Sacred Harp Singing Convention, 9 am, free

Mississippi Pizza-Miz Kitty's Parlour: Red Rose Girls, Wow Wee Zow Wee, Uncle Yascha, Michael "Bagpiper" Johnston, Torsti, Midnight Serenaders, 7 & 9:30 pm, $13

Mississippi Studios-Heroes & Villains, Loch Lomand, Nick Jaina, 8 pm

Mock Crest-Eve's Dilemma, 8 pm

Montego Bay-Kat & The Roots Revolution, 10 pm, free

Owen's Place-Flamenco Night w/Greg Wolf, $8

Pala-Rithma

Paris Theater-Forever in a Second, Handsome Rob & The Half Races, The Diggers, Blitzkreig

Poor Richards-Billy Kennedy

WOW!
Q IS FOR CHOIR ANNIVERSARY
At Red and Black Café
Celebrating their first decade in business, the new owners of Q is for Choir—the smallest record store in the world—are throwing a free party at the Red and Black with a shit-ton of Choir-associated bands. I'll bring the candles if you bring the cake...
w/Government Issue Orchestra, Shicky Gnarowitz, Yes Father, Matthew Hattie Hein, DJ #3, I Copy Your Copy, Like a Circus Fire, Douglas Shepherd

Porky's Pub-The Xplodingboys, The Human Genome Project, Submarine Fleet, 10 pm, $6

Portsmouth Club-Sandpeople, Clockwerk, Bad Neighbors, Soul Shepards, Only One, DJ Delay, and Otherwise 9 pm

Red Room-Jake Legged, $3

Rock Creek Tavern-Brothers Jam, 9 pm, free

Rock N Roll Pizza-Excessive Moderation, Selah PR, Dark Cloud 9

Roseland -Dark Star Orchestra

Sabala's Mt. Tabor-DuoFest: Big Business, Mico De Noche, Blackfire Revelation, Merrick Foundation, Qui, Jacuzzi Bros., Lozen, Camarojuana, 9 pm

Slabtown-Pretty Monster, The Stivs, The King Hen, 10 pm

Sweet Oregon Grill-Ward Stroud Band, 7 pm

The Stein Haus-Bad Motor Scooter

Tillicum Club-Lloyd Jones, 8 pm

TLC Alberta-Bonnies Jones, Joe Foster, 8 pm

Tonic-The Weaklings, The Ones, The Slip Its, Demoralizer, $5

Towne Lounge-Of Spiral Arms, The Exhale, Adam Gnade, 10 pm, $4

U&I Tavern-DJ Mattbastard, Everyday Prophets, Jaga, Small Axe Sounds, 9pm, $2

WOW!
PLANNED PARENTHOOD FUNDRAISER
At Wonder Ballroom
What prevents unplanned pregnancy more effectively than Planned Parenthood, you ask? A Doors cover band, perhaps?
w/The Doors of Perception, DJ Teenage

Valentine's-Ralf Youtz, 10 pm, free

Wallbangers-Dueling Pianos

West Hills Unitarian Church-David A. Salminen, 3 pm

White Eagle-Jon Koonce & The Gas Hogs, 9:30 pm, $6

Wong's-DK Stewart & The DK4

SUNDAY 10/16

Aladdin-Johnny A

Andina Restaurant-Greg Wolfe

Ash St. Saloon-Fistful of Cash, The Ballistics, Last Day to Live, $1

Augustana Lutheran Church-Augustana Jazz Quartet, 6 pm, free

Beale Street NW-Gospel Lunch, 1 pm; Robb & Kahl Jam, 7 pm

Berbati's Pan-The Hold Steady, The Constantines, Tim Fite, 9:30 pm, $10-12

Biddy McGraw's-Irish Music Open Jam

Billy Reed's-Cool Breeze, 8:30 pm, $5

Brasserie Montmartre-Creighton McGrath

Clyde's Prime Rib-Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Dante's-Sinferno Cabaret, 11 pm, $6

Edgefield -Jon Koonce, 5 pm, free

Hawthorne Theatre-The Exploited, Resilience, Virus Nine, 9 pm, $16

Imbibe -The Right Reverend's Gospel Revue, 6 pm; Tony Furtado, 9 pm

Kells-Pat Buckley, 9 pm

Kelly's Olympian-Motorcycle Racing: MotoGP, DJ Nik

Laurelthirst-Freak Mountain Ramblers, 6 pm; Neil Gilpin's Belmont St. Octet, $3

Liberty Hall-Electric Church Open Mic w/Roxx Religion, 1 pm, donation, All Ages

Mississippi Ballroom-Portland Sacred Harp Singing Convention, 9 am, free

Mississippi Pizza-Omo Ire, 7 pm

Mock Crest-Elizabeth Willis, 8 pm

Moon & Sixpence-Foghorn String Band, free

Paris Theater-Battle of the Bands, 7 pm

Performance Works NorthWest-Bonnie Jones, Joe Foster, Linda Austine, Kathleen Keough, 2 pm

Portsmouth Club-The Rick Welter Band, 9 pm, free

WOW!
MILK
At Towne Lounge
An intimate evening with Milk, the new folk rock diversion of Portland ol' timer Arturo Diaz—recently of the now-defunct Secret Puppets.

Pshaw!-Chata Addy's Percussion Jam, 7 pm

River Roadhouse-Sinner's Club Open Jam, 8 pm

Rock Creek Tavern-Scott Fisher, 5 pm, free

Sabala's Mt. Tabor-Antiworld, Skirt Chasers, Gallowes

The Old Church-Anne Norman, Larry Tyrrell, 3 pm

The Stein Haus-Kinzel & Hyde, 8:30 pm, free

Tonic-Adam Smouse, Russell Stafford, free

White Eagle-Open Mic w/John Vecchiarelli, Dennis Hitchcox, 8 pm, free

WOW Hall (Eugene)-Lost Dogs, Theo, 7 pm, $18-20

MONDAY 10/17

Aladdin-Porcupine Tree, Marjorie Fair, All Ages

Andina Restaurant-Steve Aman Trio

Ash St. Saloon-Kilauea, Wayward, Roanoke, $5

Beale Street NW-Terry Hanck

Biddy McGraw's-Lowell J. Mitchel Trio, 6 pm

Bossanova-Argentine Tango, 7 pm, $8

Brasserie Montmartre-Lee Reinoehl

Candlelight-D.K. Stewart & The DK4, 9 pm, free

Colosso-Alan Hunter, A.G. Donnalioa, 10 pm

Dante's-Ground Zero Lounge w/Clyde Lewis, 7:30 pm, free; Karaoke From Hell, 10 pm, $2

WOW!
SHERYL CROW
At Rose Garden
Three interesting facts about Sheryl Crow: (1) She sung backup vocals for Michael Jackson for two years. (2) One of her ex-boyfriends, Kevin Gilbert, died of autoerotic asphyxiation in 1996. (3) She's a certified cradle-robber, being 10 years older than rock-hard, one-balled fiancé Lance Armstrong.

Edgefield -Scott Fisher, 7 pm, free

Food Hole-Ghost to Falco, Two Percent Majesty, The Shaky Hands, 9 pm, $5

Goodfoot-Sonic Forum Open Mic

It's A Beautiful Pizza-City of Gypsies, 8 pm

Kells-Pat Buckley, 9 pm

Laurelthirst-Kung Pao Chickens, 7 pm, free

Mississippi Pizza-Animal Beard, 7 pm

Moon & Sixpence-Johnny B. Connolly, free

Pasta Bangs-Little Sue, Lynn Conover, 8 pm, free

Produce Row -Ron Steen Jazz Jam, 9 pm, $3

Roseland -Dropkick Murphys, Gang Green, Lost City Angels, Darkbuster, 8 pm

The Stein Haus-Lloyd Jones

Tiger Bar-Mattress Mondays w/The Upside Down, Expand Empire, DJ Makeout, 10 pm, $5

Tonic-The Eyelids, Echoset, Ruby Starfruit, 9:30 pm, $4

Towne Lounge-Vanessa Velseka, GingGang, Ghoulie Ghoulie, $3

Twilight Cafe-Open Mic w/Eric Allen

WOW Hall (Eugene)-The Hold Steady, The Constantines, Tim Fite, 8:30 pm, $8-10

TUESDAY 10/18

Acme-Whip, The Gunshy, Modernstate, Minmae, 9 pm, free

Aladdin-Dar Williams, Girlyman

Andina Restaurant-Toshi Onizuka

Ash St. Saloon-The Mixed Social: Wreckin' Crew, 12 Gauge Fuse, free

Bar of the Gods-Acoustic Night, 10 pm, free

Berbati's Pan-New York Rifles, The Purrs, The Tough & Lovely, Panda & The Angel, 9:30 pm, $5

Biddy McGraw's-Dylan Thomas Vance, Griff Bear

Blue Monk-Ramsey's Groove Trio, free

Brasserie Montmartre-Chris Lee, Colleen O'Brien

Clyde's Prime Rib-Johnny Martin

Crystal Ballroom-Mardi Gras in October: Bill Summers, Donald Harrison, Trombone Shorty, Clarence Johnson, Jabial Reed, Melony Batiste, Davell Crawford, Mark Brooks, Kindler Carto, Bo Dollis, Shaka Zulu, 8 pm, $20

Dante's-Broken Spindles, Portland General Electro, Copy, 9:30 pm, $8

Duff's Garage-Push Rods

Dunes-Don Lennon, Dennis Driscoll, Summer Danger, 9 pm, $3

Edgefield -Caleb Klauder & Sammy Lind, 7 pm, free

Food Hole-Hit Me Back, Cinder, Surprise Grateful Dead Jam Band, $5

H2O Martini Bar-The Session: Open Mic, Live Improv Jazz, Urban Spoken Word, DJ OG 1, 8 pm, $5

Haven Coffee-Open Mic, 7 pm, free

Hoppers-Kinzel & Hyde, 9 pm, free

Imbibe -Paul Brainard, Billy Kennedy, 9 pm

It's A Beautiful Pizza-Balkan Music & Dance, 9 pm

Kells-Pat Buckley, 9 pm

Laurelthirst-Jackstraw, 6 pm

Loveland-Copeland, Daphne Loves Derby, Melee, Still Canvas, 7 pm, $12

Mississippi Pizza- Mississippi Jazz Jam, 8 pm

Moon & Sixpence-Kung Pao Chickens, free

Music Millennium NW-Don Lennon, Dennis Driscoll, 5 pm

Nocturnal-Blues Practica, 7 pm, $5

Old Town Pizza-Acoustic Songwriter Spotlight

Produce Row -Bluegrass Jam

Pshaw!-Steve Smith's Jazz Jam, 7 pm

Rock N Roll Pizza-Kamakazi Karaoke, 8 pm, $2

Sabala's Mt. Tabor-Honky-Tonk Tuesday: Celilo

Slabtown-Sinking Ships, 9 pm

Tillicum Club-Norman Sylvester, 8 pm

Tonic-The Janglies, free

Towne Lounge-The Beauty, Ted Theiman, $3

Tugboat-Klezmocracy Electric Band, 8:30 pm

Wallbangers-Dueling Pianos

White Eagle-Joe McMurrian's Acoustic Review, 8:30 pm, free

Wilf's Piano Bar-Ron Steen Jazz Jam, 7:30 pm, free

WOW Hall (Eugene)-Minus the Bear, Headphones, Criteria, Heather Duby, 7 pm, $10

Zach's Shack-Open Mic w/Grasshoppah, 9 pm, free

WEDNESDAY 10/19

45th Street Pub-Open Mic

Aladdin-Tortoise, Daniel Lanois, 7 pm, $22.50-25

Alberta St. Pub-Zydeco Dance Party, 7 pm

Alexander's Lounge-Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Andina Restaurant-Neftali Rivera

Arlene Schnitzer Concert Hall-Ronald K. Brown / Evidence & Nnenna Freelon, 7:30 PM, $19-43

Aura-The Stolen Sweets, 8 pm, free

Barracuda-KNRK New Rock Rumble

Beale Street NW-New Iberians

Berbati's Pan-Gogol Bordello, Throw Rag, The Scotch Greens, 9:30 pm, $12-14

Biddy McGraw's-Bob Soper, Elizabeth Nicholson

WOW!
POSIES
At Doug Fir Lounge
The Posies rode the early '90s Seattle pop-grunge train straight to Geffenville, then quietly faded away. But respective core members stayed busy, and loyal fans stayed true, and the band is back with their first studio effort since 1998, Every Kind of Light.
w/Oranger, Village Green

Bitter End-Redi Jedi, Skoolyard

Blue Monk-Pendar i Paya

Boons Treasury-Michael Berly, 8 pm, free

Brasserie Montmartre-Chris Lee, Colleen O'Brien

Buffalo Gap-Pint Night Unplugged w/Lander, 9 pm

C-Bar-Hank Hirsh Quintet, 8 pm

Clinton Street Theater-Ferron, Terri & Gwen, 8 pm, $18-20

Crystal Ballroom-Tegan & Sara, Northern State, Hot IQs, 8 pm, $16.50-20

Dante's-Storm & The Balls, 10 pm, $5

Doug Fir-The Posies, Oranger, Village Green, 9 pm, $10

Driftwood Tavern-Open Mic w/Doc Michaels

Duff's Garage-Blues Jam w/Suburban Slim

Dunes-Three Solo Winds: Nate Wooley, Gregory Reynolds, Jonathan Sielaff, 7 pm; The Tough & Lovely, 10:30 pm, $2

Gemini -Morrison Bridge Blues Jam, 8:30 pm, free

Goodfoot-Ultimate Funk Jam - Porter, Pemberton, Melz

Hawthorne Theatre-Headphones, Criteria, Roy, 9 pm, $10-12

Holocene-Sissy Boy, 9 pm, $5

Imbibe -Matt Cadenelli, Melissa Rapp, Tre, 9 pm

It's A Beautiful Pizza-Arabian Music & Dance, 8:30 pm

Kells-Pat Buckley, 9 pm

Laurelthirst-Fernando, 6 pm; Fancy Pants, free

Mississippi Pizza-Saucy Monkey, Stephanie Schneiderman, Tracy Klas, 7 pm

Moon & Sixpence-Trashcan Joe, 8:30 pm, free

Music Millennium NW-Posies, Oranger, 6 pm

Night Light Lounge-Atomic Jazz Ensemble, 9pm, free

Noir-Cozy, Acroyear Meets Papercuts, 9 pm

Paola's-Ezra Meredith, 9 pm

Paris Theater-Eight Fingers Down, Standard Issue, 7 pm

Poor Richards-Open Mic w/Jon Self

Produce Row -Open Mic

Pshaw!-Reggie's Box of Chocolates

Red & Black Cafe-Jordin Feathers

Slabtown-Graves Brothers Deluxe, Boxcar Satan, 10 pm

The Old Church-Bud Armstrong, Jules Elias, Tina Frost, Victor Morris, noon, free

Tillicum Club-Tongue & Groove, 8 pm

Towne Lounge-Beltline, Tractor Operator, Delaney, $5

Twilight Cafe-Acoustic Minds w/Stevie "B"

Wallbangers-Dueling Pianos

Warner Pacific -Bill Mays Trio

Wired Coffee-Open Mic, 7 pm

dj listings

THURSDAY 10/13

Apotheke-Dantronix

Backspace-Metronome: Microelectronic Funk

Bar of the Gods-Atom 13, Homonym, 10 pm

Barracuda-DJ Mafia

Basta's-DJs Derek Fisher, Theperfectcyn, 9 pm, free

Boxxes-DJ Sam

Crush -Evolution: DJs Harmony, Saffronica, 9 pm, $5

Delta Cafe-DJ Honeybucket

Devils Point-DJ S. Disco, 9 pm, free

East Chinatown Lounge-Auditory Sculpture

Greek Cusina-House Call w/DJ Matt e Starr, free (lounge); L80s Dance Night w/DJ Brett (Taverna); Dizzy, Aizlynn

Ground Kontrol-Domestic Fiasco: Roshi, BrokenWindow/Solenoid, 9 pm, free

Kalga Cafe-DJ Maxamillion, 10 pm, free

Kelly's Olympian-DJ Colin Sic

Kennedy School-Dr. Theopolis, 7 pm, free

Local.35-Second Thursday: DJ Barrett Ryker, 10 pm, free

Matador-DJ I Heart You, 10 pm, free

Noir-Ravi, Scotty, 9 pm, free

Porky's Pub-Booty: DJs Dandelion, Puppet, Stormy, MoRocca, 9 pm, $3

Portsmouth Club-Reggae Night: DJ Ras Danny, 9 pm, free

Red Cap Garage-FSO DJ

Rudy's Barbershop (Division)-Heavy Metal Thursdays w/Riffless, 5-8 pm

Saucebox-Techno Sol w/DJ Suppoz, Geoff White, 10 pm, free

FRIDAY 10/14

820-Get Lifted w/DJ Big Deuce, 8 pm, free

Billy Reed's-DJ Kez, $4

Boxxes-DJ Sam

Crush -Flutterby

Crystal Ballroom-'80s Video Dance Attack w/VJ Kittyrox, 10 pm, $3 (Lola's)

Delta Cafe-Live Forever w/Ricky Pang

East Chinatown Lounge-Atom 13, Soil

Fez-Shut Up & Dance w/DJ Gregarious, 10 pm, $5

Goodfoot-DJ Aquaman's Soul Stew

Greek Cusina-Body Call w/DJ Wicked, Professor Stone (Minoan); DJ Brett (Taverna)

Matador-DJ Trixie Doll, DJ Lucifina, 10 pm, free

Night Light Lounge-DJ Red-I Jedi, 10 pm, free

Noir-Derek Fisher, Theperfectcyn, 9 pm, free

Pala-Ben, Ravi, $3

Red Cap Garage-Bump w/FSO DJ

Saucebox-All Things Considered w/Mr Mumu, 10 pm, free

The City-Flashback Fridays w/DJ G-Whiz, 9 pm

U&I Tavern-Small Axe Sounds

Voodoo Lounge-Flave w/DJ Evil One

SATURDAY 10/15

820-Get Lifted w/DJ Big Deuce, 8 pm, free

Acme-Stylus 503

Aztec Willie's-Salsa Night w/DJ Jose, 9:30 pm, free

Bobby McGee's-Kevin Berry's Old School Jam w/DJ Michael Morris

Boxxes-DJ Dougalicious

Colosso-Red Robot Walking, 10 pm

Crush -Rafa

Devils Point-DJ S. Disco, 9 pm, free

Doug Fir-All-Night Knotty Disco w/DJs Mr MuMu, Barrett Paul, 9 pm-3 am, $5-8

Dublin Pub-DJ King Fader, 10 pm

Dunes-Bounce Back w/DJ Ninjah, DJ $ew What, 10 pm, $2

East Chinatown Lounge-DJ NikFury or DJ MissNomer

Fez-DJ Colleague, Sad Mansburd, Samuel J, 10 pm, $3

Greek Cusina-House Hooliganz, Demetre Baca (Lounge); DJ Brett (Taverna); DJs Izm, ATM, Flipsta (Minoan)

Ground Kontrol-Reagan-o-Mix: Dantronix, 9:30 pm, free

Matador-DJ Jimpanzee, 10 pm, free

Momo's-DJ Wicked, 10 pm, free

Noir-Dementia: Non, Carrion, Uberlush, 9 pm, $3

Red Cap Garage-DJ Blu

Rudy's Barbershop (Division)-Punk Cuts w/Riffless, 4-7 pm

Saucebox-Lovely w/DJs Derek Fisher, theperfectcyn, 10 pm, free

Tiger Bar-Sick Bay Saturdays w/Venom 33 1/3

SUNDAY 10/16

Crush -Andromeda

Crystal Ballroom-Hive: DJ Blackout, 9 pm, $3 (Lola's)

Devils Point-Stripparaoke w/KJ Pinky, 9 pm, free

Goodfoot-Trinity Sounds

Matador-DJ Donny Don't, 10 pm, free

Night Light Lounge-S.I.N. Night w/DJ Roommate, 10 pm, free

Noir-Bluchris, Other Tempo, Mr. Romo, 8 pm, free

Red Sea-"Nice" Hip Hop & Rock Industry Night w/DJ Hightower, DJ ATM, L'Train, 10 pm, free

Twilight Cafe-Ladies Night, All Women DJs

MONDAY 10/17

Acme-Happy Hour w/Kieskagato, 6:30 pm, free; Dantronix, 9 pm, free

Beulahland-Monday Megamix Massive, 10 pm

Chances Sports Bar-Synthpop/Discohouse Dance Party w/Neighborhood DJ, free

Devils Point-DJ Addiction

Greek Cusina-Monday Night Raw w/DJs Hightower, My Friend Andy, ATM, 10 pm, free

Imbibe -Happy Hour w/Solovox, 7 pm, free

Kelly's Olympian-DJ Sars

Matador-DJ Mr. E, 10 pm, free

Momo's-Mello Mondays w/DJ Mello Cee

The Know-DJ Pussyface, 10 pm

TUESDAY 10/18

Bar Pastiche-DJ $ew What, 9 pm, free

Billy Reed's-DJ Rising Sun, $2

Bossanova-Love It To Death w/DJ Modified, Ramblin' John, 9 pm, free

Boxxes-Flirt w/Cory

Devils Point-DJ S. Disco

Dino's-Broken Glass w/DJ Big Deuce, free

East Chinatown Lounge-King Fader

Egyptian Club-DJ Atomiton, 10 pm

Goodfoot-Eclectic Selectors Perspective w/Seoul Brother #1, Atom13, Homonym 10 pm, free

Kelly's Olympian-DJ Makeout

Matador-DJ Pakastani Tranni, 10 pm, free

Night Light Lounge-Laptop Lounge Collective, 9 pm, free

Noir-Ronn-e, DJ Hayes, 9 pm, free

Portsmouth Club-Dj Juevos Rancheros Jamon, 9 pm, free

Twilight Cafe-Concrete Tuesdays w/Pedulum, DJ Elementary

WEDNESDAY 10/19

Acme-Craft Night, 7 pm, free

BC's American Saloon-DJs Slim, Buckshot

Bossanova-Strictly Salsa w/DJ Rumba, 9 pm, $5; Dantronix, 10 pm, free

Devils Point-DJ S. Disco

East Chinatown Lounge-DJ Izm

Fez-Devotion w/local DJs, 9 pm, free

Greek Cusina-DJs Paula B, Snackmaster, Riddim Ali, free (lounge)

Kelly's Olympian-Psych Ward w/Colin & Sean

Level-Family Night, free

Matador-DJ Throb, 10 pm, free

Nocturnal-Tango Dancing, 7:30 pm, $5

Saucebox-Transistor Lounge w/DJ Santo, 10 pm, free

Tonic-Level the Vibes, 9:30 pm, $3

Viper Room-Wicked Wednesday w/DJ Wicked

Wax-Open Floor Breakdancing, 9 pm, free, All Ages