Acme-The Janglies, 7 pm, free; DJ Teenage, 9 pm, free

Aladdin-Suzanne Westenhoeffer

Alberta St. Pub-The RCMP, 7 pm

Andina Restaurant-Gypsy Jazz Trio

Ash St. Saloon-MCM Highway, Meteorwest, In Memory, The Human Value, 9 pm, $5

Attic Gallery-Mary Flower, 6 pm

BC's American Saloon-Singer/Songwriter Contest, 9:30 pm

Beale Street NW-Kinzel & Hyde, 8:30 pm, free

Berbati's Pan-Tom Brousseau, Horsefeathers, El Salvador, 9:30 pm, $5; The Incredible Kid, DJ Anjali, 9 pm, free (barside)

Biddy McGraw's-John Ross

Bitter End-Will West, Matt Vrba

Blue Monk-Triclops Organ Trio, 9:30 pm, $3-5

Boons Treasury-Joe McMurrian, 8 pm, free

Brasserie Montmartre-Kenny Hing Duo

Buffalo Gap-Brother Lemon, 9 pm

Casa Colima-Cubaneo

Clyde's Prime Rib-Jim Mesi, Steve Bradley

Crystal Ballroom-Shooter Jennings, Rock 'n' Roll Soldiers, 9 pm, $10; Drew Emmitt Band, Billy Nershi, 9 pm, $10-15 (Lola's)

Dante's-The Makers, The Divining Rods, Lovely, Jacuzzi Bros., 9:30 pm, $5

Duff's Garage-Moot Davis, Pete Andersen, Trudie Falls

Edgefield-Clontarf Ramblers, 7 pm, free

Gemini-Karaoke From Hell

At Doug Fir Lounge

PDX's own Adelaide play pretty, lush, spacey space-rock backed by ancient-looking 16mm film projections. The past and future collide!
w/the Waxfire, Music Population Orchestra

Goodfoot-Nick Jaina, The Maybe Happenings, Alan Singley & Pants Machine, The Peasants, 9 pm, $5

Green Room-Jaycob Van Auken 6-8 pm; Blues Night, 9 pm

Ground Kontrol-Dweller at the Threshold, 9 pm, free

Hawthorne Theatre-Toy Drive: Sleep, Cool Nutz, DJ Chill, Siren's Echo, Belly, Destro, Syndell

Heathman Hotel-Johnny Martin Trio, 7 pm

Imbibe-Daisy May, 9 pm

It's A Beautiful Pizza-Bill Coomes & Larry Adair, 8 pm

Jones Public House-Aric Riley, 7:30 pm, free

Laurelthirst-Lewi Longmire, 6 pm; Raina Rose & friends, $4

Loveland-Inked in Blood, Brutal Fight, Legiea, Reclaim the Fallen, 7 pm, $8-10

Mississippi Pizza-Loose Change, 8 pm

Mississippi Studios-Dana Lyons, 8 pm

Portsmouth Club-Indamix Records Showcase

Red & Black Cafe-Flatland, 8 pm

Rock N Roll Pizza-The Hopeless Change, Trauma, Lancaster, Swallows, Holiday Unheard Of, 6 pm, $7

Roots Brewing-Groundscore, 9 pm, free

Red Sea-Live Hiphop

The Stein Haus-Haus Cats

Tiffany Center-Africa AIDS Response: Ural Thomas & The Bonnie Lee Band, 7:30 pm, $10-20

Tonic-Goodyear, The Wobblies, Drawback, $4

Towne Lounge-The Days, Wooden Nickle, You, $4

Urbaca Salon-Jacob Merlin, 7 pm, free

White Eagle-Seven Year Tango, 8:30 pm, $4

Wilf's Piano Bar-Susannah Mars, 7:30 pm, $15

Wonder Ballroom-Echo & The Bunnymen, Innaway, 9 pm

WOW Hall (Eugene)-!!!, Audio Schizophrenic, 8:30 pm, $10-12


Abou Karim Restaurant-Nancy King

Acme-Ralf Youtz, Seventeen Evergreen, Protest Hill, 9 pm

Aladdin-The Blasters

Alberta St. Pub-The Stolen Sweets, 6:30 pm, free; Beglan's Irish Jam, 9 pm

Andina Restaurant-Latin Quarter

Arlene Schnitzer Concert Hall-Oregon Symphony

Ash St. Saloon-Drop Dead Legs, Ronster, The Levon Levan Show, 9:45 pm, $7

BC's American Saloon-Tin Star

Beale Street NW-Danny Hay Davis, noon; Robert Lockwood Jr., 9 pm, $20-25

Berbati's Pan-!!!, FCS North, 9:30 pm, $12-14; DJ P. Disco, 9 pm, free (barside)

Blue Monk-Farnell Newton/Marcus Reynolds Quartet

Boons Treasury-Michael Jodell Band, 9 pm, free

Brasserie Montmartre-Cherry Alex Trio

Buffalo Gap-X-Angels, 9:30 pm-Heavyweight Dub Champion, Dr. Israel & The Dreadtones, 10 pm, $10

Clyde's Prime Rib-Ronnie Esconde

Corner Saloon-Anything Goes

Crystal Ballroom-Umphrey's McGee, 8 pm, $15; '80s Video Dance Attack w/VJ Kittyrox, 10 pm, $3 (Lola's)

Dante's-The Lashes, The Divorce, 9:30 pm, $6

Doug Fir-Matt Costa, 9 pm, $8-10; Rotate w/DJ Big Deuce, midnight-3 am, free

Driftwood Tavern-Open Mic w/Doc Michaels

Duff's Garage-Radio Giants

Dunes-Chaos Butterfly

Edgefield-Mark Alan, 7 pm, free

Emanon-Alexa Wiley Trio, 7:30 pm, free

Food Hole-Avenue of the Strongest, Swan Island, Take the Blame, Plasmic Stallion, 7 pm, $5

Gemini-Papa Salty

Grand Lodge-Sonny Hess, 7 pm, free

Green Room-Will West, 6 pm; Mystic Canyon, David Harrington, 9:30 pm

Man Of the Year
At Holocene

Man of the Year are sooo Brit-pop (as given life by massive, swelling, Portland indierock brains) that they have a singer named Morrisey. It's close enough.
w/Scissors for Lefty, Minmae, DJ Santo

Grolla-Jim Soloway

Hawthorne Theatre-Jahai, Deflower, Eye Lid Up, 9 pm

Heathman Hotel-Sandin Wilson Group, 8 pm

Hoppers-Paul DeLay Band

Hutch-Brian DeMarco, 9 pm, free

Imbibe-Happy Hour w/Little Sue, 6 pm; Blacknotes, 9:30 pm, $6

IWW Hall-Rexella, Hoverboard, 8 pm

Laurelthirst-Reggie's Box of Chocolates, 6 pm; Baby Gramps, $4

Loveland-With Honor, Most Precious Blood, Modern Life is War, The Distance, This is Hell, 7 pm, $10-12

Mississippi Pizza-Anomalous Quintet, 6 pm, $5; Wazn, 9 pm

Mississippi Studios-Casey Neill, Walter Salas-Humar

Mock Crest-Dakota Bob & Business Man's Blues Band, 9 pm

Montego Bay-Kat & The Roots Revolution, 10 pm, free

New American Casuals-Heavyweight Dub Champion, Dr. Israel & The Dreadtones, 10 pm, $10

Night Light Lounge-Artist Reception w/Atomic Jazz Ensemble, 8 pm, free; DJ Roommate, 10 pm, free

Nocturnal-25: A Look Inside the Dream Fort w/Rebecca Carlilsle-Heely, World, E*Rock, 7 pm, $5

Paris Theatre-Noise Pollution, The Cynix, 01 Control, Sledgeback, The Guilty

People's Co-Op-Community Singing From the Sacred Harp, 6:30 pm, free

Portsmouth Club-Trinity, Mr. Cee, Miss Chiviss, DJ Audio

Pshaw!-Happy Hour w/Eric Allen

Red & Black Cafe-Weathermaker, 8 pm

River Roadhouse-Notorious

Rock Creek Tavern-Vivid Curve, 9 pm, free

Rock N Roll Pizza-Loose Change, Underdose, 7 pm, $8

Sabala's Mt. Tabor-The Dwarves, The Lashes, The Altarboys, ASG

The Stein Haus-Bad Motor Scooter

Tillicum Club-Steve Bradley, 8 pm

Tonic-Straitjacket, The Hollowpoints, The Neins, Pure Country Gold, The Bad Backs, $3

Towne Lounge-Wow & Flutter, Invisible, Unrecognizable Now, 10 pm, $5

White Eagle-Ashleigh Flynn, Sneakin' Out, 9:30 pm, $7-10

Wong's-DK Stewart & The DK4

WOW Hall (Eugene)-Drew Emmitt Band, Billy Nershi, Taarka, 8:30 pm, $12-14


Abou Karim Restaurant-Jessy Young

Acme-PRA Benefit: BOOB, Cartoon Tiger, Bazillionaire, Alan Singley, Adam Selzer, Nick Jaina, 9 pm, $5

Ainsworth United Church of Christ-Bradley-Angle House Benefit: Reggie Houston, Chuk Barber, Miles Wright, Devin Phillips, Nobu Ozaki, 7:15 pm, $10-30

Aladdin-Iris Dement, Caleb Klauder

Alberta St. Pub-Seth Bernard & Daisy May w/Jen Bernard, Lara Mitchell, David Langanes, 9 pm, $5

Arlene Schnitzer Concert Hall-Oregon Symphony

PDX Assassins Party
At Berbati's Pan

After all the killin's done, the PDX Assassins will be throwing back a couple brewskis and watching some rock. You're invited too!
w/Everyday Prophets, Wayne Pernu and the Telling, Konami Defense System

Artichoke-Song Circle, 2 pm

Ash St. Saloon-Seppuku, Drive, Quarry to the War, 9:30 pm, $5

BC's American Saloon-Nobody's Sweetheart

Billy Reed's-Magic Matrix w/Kurt Green

Bitter End-Obeyjah

Blue Monk-Devin Phillips & New Orleans Straight Ahead

C-Bar-DJ Shirley, 7 pm; Collin Warren, 10 pm

Central Lutheran Church-Columbia Chorale of Oregon, 7:30 pm

Corner Saloon-Anything Goes

Dante's-Rasputina, Aberdeen City, 9:30 pm, $13

Doug Fir-Princess Superstar, Strength, Boy Eats Drum Machine, Dantronix, 9 pm, $12; Knotty Disco w/DJs Mr MuMu, Barrett Paul, midnight-3 am, $5-8

Duff's Garage-The Buckles

Fez-Garaj Mahal, 9 pm, $15

First Congregational Church-Celtic Yuletide: The Boulding Family, Fiddlehead, Natasha Moss, Jarrod Kaplan, 7:30 pm, $10-18

Goodfoot-Jackstraw, Freak Mountain Ramblers, $10

Grand Lodge-Ron Hughes, 7 pm, free

Green Room-The Retrofits, 9:30 pm

Hawthorne Theatre-Smooch Knob, Cellar Door, Sinnergy, 9 pm, $8

Heathman Hotel-Carolyn Joyce, 8 pm

Holocene-RJD2, Madgesdiq, DJ Magneto, Jugoe, 9 pm, $10-15

Hoppers-Terry Robb Band

Imbibe-James Guffee, John Shipe, 9:30 pm, $6

Jimmy Mak's-Bobby Torres Ensemble, 9 pm, $10

Jolly Roger-The Reggae All Stars, 10 pm, free

Kelly's Olympian-Alaskus

Laurelthirst-James Low, 6 pm; Yascha Band, Michael Jodell, $5

LV's Uptown-Sandy Dennison Trio

Mac's Place-Marty Henninger, 9 pm, $5

Milk & Honey Studio-CAT Benefit: Digital Knife, 6 pm, $5-10

Mississippi Pizza-Zephr French Cabare, 6 pm; The Dimes, Eve's Dilemma, Kris Kirkman, 8:30 pm

Mock Crest-Donna Jose, 9 pm

Montego Bay-Kat & The Roots Revolution, 10 pm, free

Music Millennium NW-Rasputina, 3 pm; Ariel Tebben, 5 pm

Pala-Disfunkshun, Kippy, $5

Paris Theatre-Playground, Aftermath, Kabenci, Mindfall, Ventura Night, $8

Porky's Pub-Monster in the City Variety Show, free

Portsmouth Club-True Hedz, Sidewayz Speech, Altered States of Consciousness, Trash Heap

Produce Row-Whiskey Puppy, 9 pm

Red & Black Cafe-Matt Sheehy, 8 pm

River Roadhouse-Notorious

Rock N Roll Pizza-Lurid, Kustem, Esitu, 7 pm, $8

Roseland-Fear Factory, Soilwork, Strapping Young Lad, Darkane, 8 pm, $20

Sabala's Mt. Tabor-Rick Emerson

The Know-The Jigsaw Gentlemen

The Old Church-Portland Boychoir, 8 pm

The Stein Haus-Bad Motor Scooter

Tillicum Club-Steve Bradley, 8 pm

Tonic-The Rhythm Givers, SETI, Sweety, Western Aerial, 9 pm, $6

Towne Lounge-The Headliners, Joe Silverking's One Man Gang, Phantom Lights, La Rouge, $3

White Eagle-James Sasser, Tweed's Mob, 9:30 pm, $7

Wong's-DK Stewart & The DK4


Andina Restaurant-Greg Wolfe

Arlene Schnitzer Concert Hall-Oregon Symphony

Ash St. Saloon-Triple Threat Quartet, QB Eagles, Amestory, 9 pm, $4

Back To Back Cafe-Please Step Out of the Vehicle, Heroes, Alan Singley, 7:30 pm, free

Biddy McGraw's-Irish Music Open Jam

Billy Reed's-Cool Breeze, 8:30 pm, $5

Brasserie Montmartre-Creighton McGrath

Crystal Ballroom-Michael Dean Damron, Freakwater, The Zincs, Juanita Family, 8 pm, $10-12 (Lola's); Hive: DJ Blackout, Owen, 9 pm, $3 (Lola's)

Dante's-Warsaw Poland Brothers, 9 pm, Sinferno Cabaret, 11 pm, $6

Doug Fir-Phorx, Hurtbird, Matt Sheehy, John Weinland, 7:30 pm, $10

Greek Cusina-Cheb I Sabbah, Ravi, 9 pm, $7; Industry Night: Forrest Avery, King Fader

Hawthorne Theatre-48 Thrills, Warsaw Poland Brothers, The Walphedamines, 9 pm, $6

Holocene-Benefit w/Famous Mysterious Actor's Show: Clampitt, Gadis & Buck, 8 pm, $10

Imbibe-The Right Reverend's Gospel Revue, 6 pm; Braddah Walter, 7 pm

Kaul Auditorium, Reed College-Motets w/Collegium Musicum, 2 pm

Laurelthirst-Freak Mountain Ramblers, Church, 6 pm; Neil Gilpin's Belmont Street Octet, 9 pm, $3

Mississippi Pizza-Cuba Ache, 7 pm

Mississippi Studios-Cliff Eberhardt

Moon & Sixpence-Foghorn String Band, free

Music Millennium NW-Brothers of the Baladi, 3 pm; Ivory Crush, 5 pm

Rock Creek Tavern-Billy Kennedy & Jon Sokol, 4 pm, free

Sabala's Mt. Tabor-Jumbo's Killcrrane, Weedeater, Black Elk, Diesto

St. Mary's Cathedral-The Tallis Scholars, 7:30 pm

The Old Church-Susan DeWitt Smith, 7:30 pm, $15-20

Tonic-Nodding Tree Remedies, The Red Channels, Artisteia, $5

Towne Lounge-Mommy & Daddy, Bang! Bang!


Andina Restaurant-Sambafeat

Biddy McGraw's-Lowell J. Mitchel Trio, 6 pm

Brasserie Montmartre-Lee Reinoehl

Candlelight-D.K. Stewart & The DK4, 9 pm, free

Colosso-Alan Hunter, A.G. Donnalioa, 10 pm

Dante's-Ground Zero Lounge w/Clyde Lewis, 7:30-9 pm, free; Karaoke From Hell, 10 pm, $2

Doug Fir-Earlies, The Like, Giant Drag, 9 pm, $9-10

Edgefield-Michael Meanwhile, 7 pm, free

Fez-Gypsy Jazz Trio, Andrew Field, DJ M Quiet, 7 pm, $12-15

It's A Beautiful Pizza-City of Gypsies, 8 pm

Mississippi Pizza-Eric Himan, Andy Moore, 7 pm

Moon & Sixpence-Johnny B. Connolly, free

Rock N Roll Pizza-Naked Aggression, Agenda, The Royal Teats, Riot Cop, 6 pm, $5

Tiffany Center-Transitional Youth Benefit: Patrick Lamb, Aaron Meyer, Michael Allen Harrison, 7 pm, $15

Tonic-Bad Goat, Divider 39, Breath for Penny, $4

Towne Lounge-2% Majesty, Tiny Vipers, Johanna Kunin, Bark, Hide & Horn, 9:30 pm, $3

Twilight Cafe-Open Mic w/Eric Allen


Acme-Everything is Fine, Nate Ashley, Tiny Vipers, Johanna Kunin, 9 pm

Aladdin-Medeleine Peyroux

Arlene Schnitzer Concert Hall-Madeleine Peyroux

Ash St. Saloon-Panic in the Streets, Straight Edge Buddhist Strippers, We Ride at Dawn, 9:15 pm, free

Berbati's Pan-Bright Red Paper, The Birds of Prey, 9:30 pm, free

Biddy McGraw's-Dylan Thomas Vance, Griff Bear

Bitter End-Brian DeMarco, 8 pm, free

C-Bar-Pagan Jug Band

Clyde's Prime Rib-Johnny Martin

Crystal Ballroom-Morcheeba, Gabby La La, 9 pm, $22.50-25

Dante's-Noir City, 9:30 pm, $3

Doug Fir-Charlie Hunter Trio, 9 pm, $16.50-18

Duff's Garage-Keeter Stuart

Edgefield-Caleb Klauder & Sammy Lind, 7 pm, free

Green Room-Portland Songwriter Showcase

H2O Martini Bar-The Session: Open Mic, Live Improv Jazz, Urban Spoken Word, DJ OG 1, 8 pm, $5

Imbibe-Paul Brainard, Billy Kennedy, 9 pm

It's A Beautiful Pizza-Balkan Music & Dance, 9 pm

IWW Hall-Legume, The Marsupials

Mississippi Pizza-Mississippi Jazz Jam, 7:30 pm

Mock Crest-The Reverb Brothers, 8 pm

Nocturnal-Blues Practica, 7 pm, $5

Paris Theatre-In Memory, Dreams of Reality, The Divide the Days, $8

Porky's Pub-Swallows

Roseland-Nickel Creek, Andrew Bird, 7:30 pm, $21.50

Tillicum Club-Norman Sylvester, 8 pm

Tonic-The Vonegettes, Opie, The Human Value, $5

Towne Lounge-Graxxus, Stairway Denied, $3

Tugboat-Klezmocracy Electric Band, 8:30 pm

White Eagle-Joe McMurrian's Acoustic Review, 8:30 pm, free

Wilf's Piano Bar-The HollyTones, 7:30 pm, $15

WOW Hall (Eugene)-The Abyssinians, 9:30 pm, $14-16


Acme-The Western Conference Finesse, 9 pm, free

Alberta St. Pub-Zydeco Dance Party, 7 pm

Alessandro's-Winter Therapy w/Kate Mann, 8 pm, free

Alexander's Lounge-Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Andina Restaurant-Gypsy Jazz Trio

Ash St. Saloon-Roanoke, Kilauea, The Peds, 10 pm, $4

Aura-John Stowell Trio, 8 pm, free

Back To Back Cafe-The Sympathetic Nervous System, Big Momo Gyna, Shea Diver

Barracuda-KNRK New Rock Rumble

Beale Street NW-Conroy & DeBrie, 7 pm

Berbati's Pan-No-Neck Blues Band, The Punks, On Off Guard, 9:30 pm, $8-10

Biddy McGraw's-Elizabeth Nicholson

Bitter End-Redi Jedi, Skoolyard

Blue Monk-Pendar i Paya

Brasserie Montmartre-Dan Gaynor Duo

Buffalo Gap-Michael Meanwhile..., 9 pm

C-Bar-Hank Hirsh Quintet

Crystal Ballroom-Spoon, Crosstide, 9 pm, $9.47

Dante's-Storm & The Balls, 10 pm

Doug Fir-Charlie Hunter Trio, 9 pm, $16.50-18

Duff's Garage-Blues Jam w/Suburban Slim

Edgefield-Skip Van Kuske Diva Series w/Susie Blue, 7 pm, free

Food Hole-Dog Soldier, Plan R, Under Pressure, Criminal Damage, 7 pm, $5

Goodfoot-Ashbury Park, free

Green Room-Stephen Ashbrook, 9pm

Heathman Hotel-David Michael Lee, 7 pm

Holocene-Tracy + The Plastics, Swan Island, Masha Qrella, 01 (Pop Music), 9 pm, $8

Imbibe-Taarka Trio, 9 pm

It's A Beautiful Pizza-Arabian Music & Dance, 8:30 pm

Laurelthirst-Casey Neil, Little Sue, Lewi Longmire, 6 pm; Josh Cole Band, 9 pm, free

Loveland-Doomriders, Cave In, Lorene Drive, 7 pm, $10-12

Mississippi Pizza-Bossanouvea, 7 pm, $5

Mock Crest-Jewelia Owen, 5 pm

Moon & Sixpence-Trashcan Joe, 8:30 pm, free

Music Millennium NW-Jeff Baker, 5 pm

Night Light Lounge-Atomic Jazz Ensemble, 9 pm, free

Pala-Tony Gordan Show

Poor Richards-Open Mic w/Jon Self

Pshaw!-Reggie's Box of Chocolates

Rock N Roll Pizza-Prick & The Burn, 6 pm, $7

Roseland-Nickel Creek, Andrew Bird, 7:30 pm, $21.50

Sabala's Mt. Tabor-Two Timin' Three, The Skirt Chasers, Lisa & Her Kin

The Old Church-Michael Barnes, noon, free

Tillicum Club-Tongue & Groove, 8 pm

Tonic-Level the Vibes, 9:30 pm, $0-3

Towne Lounge-Lazy Nation, We Safari, Some By Sea, $3

Twilight Cafe-Acoustic Minds w/Stevie "B"

Wallbangers-Dueling Pianos

White Eagle-Brandi & friends, 8:30 pm, free

Wilf's Piano Bar-Susannah Mars, 7:30 pm, $15




Backspace-Metronome: Microelectronic Funk

Bar of the Gods-Atom 13, Homonym, 10 pm

Barracuda-DJ Mafia

Basta's-DJs Derek Fisher, Theperfectcyn, 9 pm, free

Bossanova-Thrillsville w/DJ DrewGroove, 10 pm, free; DJ Blackhawk, 10 pm, free

Boxxes-DJ Sam

Crush-L Train

Delta Cafe-DJ Honeybucket

Devils Point-DJ S. Disco, 9 pm, free

Dunes-Dat'r, DJ Invisiboy

East Chinatown Lounge-Missnomer, 6 pm; Auditory Sculpture, 10 pm

Greek Cusina-House Call w/ Joshua aka IZ, DJ Matt-e Starr, Mike Orbit, Tyson Koski, free (Minoan); L80s Dance Night w/DJ Brett, Mestizo69 (Taverna)

Kalga Cafe-DJ Maximillion, 10 pm, free

Kelly's Olympian-DJ Colin Sic

Matador-DJ I Heart You, 10 pm, free

Noir-Ravi, Scottie Soul, 9 pm, free

Pala-DJ Seth, Leonetti, Sidestep

Porky's Pub-Booty Pageant: Puppet, Stormy, MoRocca, 9 pm, $5

Red Cap Garage-FSO DJ

Rudy's Barbershop (Division)-Heavy Metal Thursdays w/Riffless, 5-8 pm

Saucebox-Techno Sol w/DJ Suppoz, Geoff White, 10 pm, free

Straight to the Point-DJ ATM

Tiger Bar-ATM, Broken String

Tube-DJ KG

XV-Crate Baggers


Beulahland-DJ Li'l Pete

Billy Reed's-Grown Folk Music w/DJ Kez & DunDiggy, free

Boxxes-DJ Sam


Delta Cafe-Live Forever w/Ricky Pang

Devils Point-DJ S. Disco, 9 pm, free

East Chinatown Lounge-DJ Izm, 10 pm

Fez-Shut Up & Dance w/DJ Gregarious, 10 pm, $5

Goodfoot-DJ Magneto

Greek Cusina-Body Call w/DJ Wicked, DJ Professor Stone, DJ Sneakers (Minoan); DJ Brett (Taverna)

Kelly's Olympian-DJ Sharon Needles

Matador-DJ Trixie Doll, DJ Lucifina, 10 pm, free

Noir-Non, Nevermore, 8 pm, free

Pala-Mystic Bill, Technician, DJ Bonehead, Opek-One, Suppoz, Alden Brown, 10 pm, $7

Red Cap Garage-Bump w/FSO DJ

Ringler's Pub-DJ B Dangerous, 10 pm, free

Ringlers Annex-DJ Ted Striker, 10 pm, free

Saucebox-All Things Considered w/Mr Mumu, 10 pm, free

Squeez-Eric Beats, 9 pm

The City-Flashback Fridays w/DJ G-Whiz, 9 pm

Tube-Rock 'Em Sock 'Em Robots w/DJ Nikki C

U&I Tavern-Small Axe Sounds

Voodoo Lounge-Flave w/DJ Evil One

XV-Nik Fury


Aztec Willie's-Salsa Night w/DJ Jose, 9:30 pm, free

Bobby McGee's-Kevin Berry's Old School Jam w/DJ Michael Morris

Boxxes-DJ Dougalicious

Colosso-DJ Wiggly Worm, 10 pm


Dunes-Suicide Club

East Chinatown Lounge-DJ Nik Fury, 10 pm

Greek Cusina-Hustle: DJ Professor Stone, Flipsta, Mestizo69 (Minoan); DJ Brett (Taverna)

Matador-DJ Jimpanzee, 10 pm, free

Momo's-DJ Wicked, 10 pm, free

Noir-Dementia: Non, Valence, Medusa, 9 pm, $3

Red Cap Garage-DJ Blu

Ringler's Pub-DJ Miranda, 10 pm, free

Ringlers Annex-DJ Ted Striker, 10 pm, free

Rudy's Barbershop (Division)-Punk Cuts w/Riffless, 4-7 pm

Saucebox-Take You There w/DJ bluchris

Tiger Bar-Venom 33 1/3

Tube-Gimme Danger w/DJ Maxamillion

U&I Tavern-DJ Mattbastard

XV-Mr. Jeigh


Acme-El Hefe Bastardo, Hydroxy Cuts, 9 pm, free

Devils Point-Stripparaoke w/KJ Pinky, 9 pm, free

Fez-Hive, 9 pm, $3

Goodfoot-Trinity Sounds

Gimme Danger
At Tube

DJ Maximillion's day-job band, Get Hustle, just released their brand-new cabaret-core nightmare epic, Rollin' in the Ruins. Tonight, he spins his fave tunes FOR YOU.
w/DJ Maximillion

Kelly's Olympian-DJ Squirl Soup,DJ Collin Fakeout

Matador-DJ Donny Don't, 10 pm, free

Night Light Lounge-S.I.N. Night w/DJ Roommate, 10 pm, free

Noir-Unwind w/Mr. Romo, theperfectcyn, Derek Fisher, 8 pm, free

Red Sea-"Nice" Hip Hop & Rock Industry Night w/DJ Hightower, DJ ATM, L'Train, 10 pm, free

Tube-I Got 5 On It w/DJ $ew What, 10:30 pm, free

Twilight Cafe-Ladies Night, All Women DJs

Wonder Ballroom-Handmade Bazaar w/DJ Kelly Simons, dizzyhorse, DJ Beyonda, noon, free


Acme-Happy Hour w/Kieskagato, 6:30 pm, free; DJ Whitedrugs, 9 pm, free

Beulahland-Monday Megamix Massive, 10 pm

Bossanova-Argentine Tango, 7 pm, $8; DJ Modified, 9 pm, free

Chances Sports Bar-Synthpop/Discohouse Dance Party w/Neighborhood DJ, free

Devils Point-DJ Addiction

East Chinatown Lounge-Double Barreled Soul

Greek Cusina-Monday Night Raw w/DJs Hightower, My Friend Andy, ATM, Davis Cleveland, free, 10 pm

Imbibe-Happy Hour w/Solovox, 7 pm, free

Kelly's Olympian-DJ Sars

Matador-DJ Mr. E, 10 pm, free

Momo's-Mello Mondays w/DJ Mello Cee

Porky's Pub-Porky Sausage w/DJs Entropy, Nancy Bear

Tiger Bar-Mattless Mondays: DJ Makeout

Tube-DJ Pedro


Billy Reed's-DJ Rising Sun, $2

Bossanova-Love It To Death w/DJ Modified, Ramblin' John, 9 pm, free; DJ Koto, DJ Soto, 10 pm, free

Boxxes-Flirt w/Cory

Devils Point-DJ S. Disco

Egyptian Club-DJ Atomiton, 10 pm

Fez-Angles w/o Edges: DJs BeLo, Black Key, 9 pm, free

Goodfoot-Eclectic Selectors Perspective w/Seoul Brother #1, Atom13, Homonym, 10 pm, free

Greek Cusina-Korekt: DJs James Steele & Antonio, free (Minoan)

Holocene-Throwback Tuesdays: DJs Evil One, Izm, Sneakers, Scene, 9 pm

Kelly's Olympian-DJ Makeout

Matador-DJ Pakastani Tranni, 10 pm, free

Mudai-DJ Be-1

Night Light Lounge-Laptop Lounge Collective, 9 pm, free

Noir-Injoy, Mena, Aizlynn, 9 pm, free

Pala-Ignite, 8 pm

Portsmouth Club-DJ Slice Manelli

Twilight Cafe-Concrete Tuesdays w/Pedulum, DJ Elementary

Wonder Ballroom-Amber Martin, 8 pm, free (cafe)


BC's American Saloon-DJs Slim, Buckshot

Bossanova-DJ Puppet, 8 pm, free; Strictly Salsa w/DJ Rumba, 9 pm, $5

Devils Point-DJ S. Disco

East Chinatown Lounge-A New Refutation w/St. John, 6 pm; DJs Atom 13, Soil, 10 pm

Fez-Devotion w/local DJs, 9 pm, free

Greek Cusina-Crush (D&B): Infilrata, Demo, Ronin (Taverna)

Kelly's Olympian-DJ Teenage

Level-Family Night, free

Matador-DJ Throb, 10 pm, free


Nocturnal-Tango Dancing, 7:30 pm, $5

Noir-Liz, Big L, Noir Allstars, Disco Model, Rafa, 8 pm, free

Produce Row-Happy Hour w/DJ Doje, Open Mic

Saucebox-Transistor Lounge w/DJ Santo, 10 pm, free

Tiger Bar-DJ King Fader, Izm

Viper Room-Wicked Wednesday w/DJ Wicked