Live Music and DJ Listings 

THURSDAY 1/5

Acme-Coyle Parker, The Yearbook, 7 pm, free; DJ Teenage, 10 pm

Alberta St. Pub-Monty Green's Bluegrass Invite, 9 pm, free

Andina Restaurant-Gypsy Jazz Trio

Ash St. Saloon-14 Ninjas, The Wobblies, Hating Hilary, The Odditors, 9:30 pm, $5

BC's American Saloon-Singer/Songwriter Contest Finale, 9:30 pm

Beale Street NW-Kinzel & Hyde, 8 pm, free

Berbati's Pan-Kind of Like Spitting, The Maybe Happening, The Vinos, The Morals, Dragging an Ox Through Water, 9 pm, free; The Incredible Kid, DJ Anjali, 9 pm, free (barside)

Biddy McGraw's-John Ross

Bitter End-Wolf Pack, Jaroh

Blue Monk-Stephen Walker & The Chosen Few

Boons Treasury-Justin Carroll, 8 pm, free

Brasserie Montmartre-Sam Schlichting Duo

Buffalo Gap-Tony Furtado, 9 pm

Casa Colima-Cubaneo

Clyde's Prime Rib-Jim Mesi, Steve Bradley

Crystal Ballroom-Rick Wade, Mike Huckaby, 11 pm (Lola's)

Dante's-The Briefs, The Punk Group, Konami Defense System, 9:30 pm, $5

Doug Fir-New York Rifles, The Sort Ofs, Per Se, 9 pm, free

East Chinatown Lounge-Missnomer, 6 pm; Auditory Sculpture w/Storm Large, 10 pm

Edgefield-John Bunzow, 7 pm, free

Food Hole-Children of the Revolution: The Shaky Hands, Show Me the Pink, Church of the Force, DJ Nightschool, Neighborhood DJ, DJ Hunky Professor Type, 7 pm

Gemini-Karaoke From Hell

Goodfoot-Intervision 5, Mars Retreival Unit, $5

Grand Lodge-Ron Hughes, 7 pm, free

Green Room-Blues Night w/the So Called Blues Band, 9 pm

Ground Kontrol-The Brink, 9:30 pm, free

Hawthorne Theatre-Stalking Jane, Isolade, Tekorji, 9 pm, $6

Heathman Hotel-Johnny Martin Trio, 7 pm

Holocene-Danava, Snow Foxxes, History of the Future, 9 pm, $3

Imbibe-Tribal Lounge, 9 pm, $5

It's A Beautiful Pizza-Bill Coomes & Larry Adair, 8 pm

Kells-Pat Buckley, 9 pm

Kennedy School-Foghorn Stringband, Bill Martin, 7 pm, free

Laurelthirst-Lewi Longmire & friends, 6 pm; Raina Rose & friends, 9:30 pm, $4

Loveland-Ever We Fall, Life Before This, The Actual, Leaving the Scene, Stu's Shoes, Left Foot Forward, 6:30 pm, $8

Mississippi Pizza-WHP, 6:30 pm; Loose Change, 8 pm

Mock Crest-Fred Anderson, Open Mic, 8:30 pm

Red & Black Cafe-Oliver/Stubelek NW Continuum w/John Nastos, 8 pm

Rock Creek Tavern-Lynn Conover & friend, 8 pm, free

Roseland-Reel Big Fish, Goldfinger, Zebrahead, Bottom Line, 7:30 pm

Russell Street Bar-B-Que-Paul DeLay Trio w/Janice Scroggins, 6:30 pm

Red Sea-Live Hiphop

Sellwood Public House-Eli & Damian Blues, 6 pm, free

Sweet Oregon Grill-Jon Koonce, 7 pm

Tillicum Club-Lloyd Jones, 8 pm

Towne Lounge-Adam Gnade, Embrownlowe, John Henry from Jigsaw Gentlemen, $4

Tube-Children of the Revolution: The Shaky Hands, Show Me the Pink, Church of the Force, DJ Nightschool, Neighborhood DJ, DJ Hunky Professor Type, 7 pm

Valentine's-Julianna Bright, 9 pm

Wallbangers-Dueling Pianos

White Eagle-Miss Lonely Hearts, 8:30 pm, $4

FRIDAY 1/6

Aladdin-Sleepytime Gorilla Museum, Secret Chiefs 3, 8:30 pm, $13-15

Alberta St. Pub-The Stolen Sweets, 7 pm, free; Beglan's Irish Jam

Alexander's Lounge-Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Andina Restaurant-John Butler Trio

Ash St. Saloon-Susie Blue, Grace Anatomy, Carmina Luna, 9:45 pm, $5

BC's American Saloon-Scotland Barr, The Pleasure Seekers, Cocks in the Henhouse, $5

Beale Street NW-Danny Hay Davis, noon; King Louie & Baby James

Berbati's Pan-Blue Scholars, Sleep, 9:30 pm, $7-8; DJ P. Disco, 9 pm, free (barside)

Bitter End-Lander

Blue Monk-Farnell Newton/Marcus Reynolds Quartet

Boons Treasury-Plum Bob, 9 pm, free

Borders (Beaverton)-Marvin Speed Limit, 7 pm

Borders (Gresham)-John Shipe, 7 pm

Brasserie Montmartre-Robert Moore Trio

Buffalo Gap-X-Angels, 9 pm

Clyde's Prime Rib-Margo Tufo

Corner Saloon-Big Blind

Dante's-Crazy Train, Stairway Denied, Bar Code, 12 Gage Fuse, 9:30 pm, $6

Delta Cafe-Karaoke from Hell Band, 9 pm

Devils Point-DJ S. Disco, 9 pm, free

Driftwood Tavern-Open Mic w/Doc Michaels

Duff's Garage-Junkyard Jane

Edgefield-Steve Cheseborough, 7 pm, free

Emanon-Alex Wiley Trio, 7:30 pm, free

Gemini-Suburban Slim

Grand Lodge-Timothy Hull, 7 pm, free

Green Room-Cumulus, George Kaylor, 9:30 pm

Grolla-Jim Soloway

Haven Coffee-Lorna Miller, 7:30 pm

Hawthorne Theatre-Mooseknuckle, Bully, First in Line, The Jezebelle Spirit, 9 pm, $6

Heathman Hotel-Mary Kadderly Combo

Holocene-Mathematics, 9 pm, $5

Hotel Oregon-Paul Summers Jr., 7 pm, free

Hutch-Jelly Rolls, 9 pm

Imbibe-Happy Hour w/Little Sue, 6 pm; Paul Brainard, Michael Jodell, 9:30 pm, $5

Jax-WellSwung Gypsies

Jolly Roger-Earl & The Reggae Allstars, 10 pm, free

Kells-St. James Gate, 9:30 pm

Laurelthirst-Reggie's Box of Chocolates, 6 pm; Baby Gramps, 9:30 pm, $4

Loveland-Dear Whoever, Countdown to Life, Reclaim the Fallen, The Monroe, 7pm, $8

Mississippi Pizza-Ipanemia, 6 pm; Matinee, Run On Sentence, 9 pm

Mississippi Studios-3 Leg Torso, 8 pm, $10

Mock Crest-Kinzel & Hyde, 9 pm

Montego Bay-Kat & The Roots Revolution, 10 pm, free

Music Millennium NW-James King, 6 pm

Night Light Lounge-Artist Reception w/Atomic Jazz Ensemble, 8 pm, free; DJ Roommate, 10 pm, free

Paris Theatre-Blacklist 40, Left Foot Forward, Antix, Pilot Light, $8

People's Co-Op-Community Singing From the Sacred Harp, 6:30 pm, free

Pshaw!-Happy Hour w/Eric Allen & Brian Lowe, 6 pm

Red & Black Cafe-Evan Bethany, 8 pm

Rock Creek Tavern-Sweetjuice, 9 pm, free

Rock N Roll Pizza-Lawrence, 7 pm, $8

Russell Street Bar-B-Que-Alan Hager, Katey Angel

Sabala's Mt. Tabor-Blackout Radio

Sweet Oregon Grill-Jon Koonce & friends, 7 pm

The Artistery-The Watery Graves, A John Henry Memorial, Thanksgiving

The City-Kalakoa, 10 pm

The Stein Haus-Aaron Black

Tillicum Club-Norman Sylvester, 8 pm

Tonic-Phorx, Precursor, The Erotic Politicians, Synaesthesia

Towne Lounge-Bright Red Paper, Viola Viedma, $5

Twilight Cafe-Bill Burke, Michael Manring, Tony Kaltenburg

White Eagle-Nobody's Sweethearts, 5:30 pm, free; Moonshine Hangover, Michael Dean Damron, 9:30 pm, $6

Wong's-DK Stewart & The DK4

SATURDAY 1/7

Acme-Wow & Flutter, The Ovulators, Ferocious Eagle, 9 pm

Alberta St. Pub-Tom May & The Rite of Spring, 7 pm, $12; Myshkin's Ruby Warblers w/Timothy Hull & Tre, 9:30 pm, $6

Alexander's Lounge-Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Andina Restaurant-Toshi Onizuka

Artichoke-Song Circle, 2 pm

Ash St. Saloon-The Wanteds, The Very Foundation, 10-90 Club, Desert City Soundtrack, 9:30 pm, $5

BC's American Saloon-Liver-worst, $5

Beale Street NW-The Yanks

Berbati's Pan-Climber, Man of the Year, The Purrs, $6; King Fader, 9:30 pm, free (barside)

Biddy McGraw's-Casey Neill, Irish Music Open Jam

Billy Reed's-Magic Matrix w/Kurt Green

Bitter End-Dig the Particulars

Blue Monk-Original Cats w/Shirley Nanette

Boons Treasury-John Bunzow, Barry McAlpine, 9 pm, free

Borders (Bridgeport)-Sweet Thunder, 7 pm

Borders (Vancouver)-Charles Suniga, 7 pm

Brasserie Montmartre-Robert Moore Trio

Buffalo Gap-Sweetjuice, 9 pm

Clyde's Prime Rib-Ocean 503

Corner Saloon-Big Blind

Crystal Ballroom-The Days, Giant Bug Village, Monstrous, 9 pm, $5 (Lola's)

Dante's-Lovely, The Soda Pop Kids, Snakes, Ms. 45, 9:30 pm, $6

Doug Fir-Maggie's Choice, John Vecchiarelli, A Cautionary Tale, 9 pm, $5; Knotty Disco w/DJs Mr MuMu, Barrett Paul, midnight-3 am, $5-8

Duff's Garage-Rudy Graybell, Lisa & Her Kin

Dunes-Suicide Club w/Chromatics, free

Edgefield-Vivid Curve, 7 pm, free

Fez-The Accolades, Home Before Sundown, 8 pm, $6

Gemini-Bolt Upright

Goodfoot-Vagabond Opera, Trashcan Joe, $6

Green Room-Lefthand Monkeywrench, 9:30 pm

Heathman Hotel-Dan Balmer Trio, 8 pm

Holocene-Vision & Hearing: White Rainbow, In Support of Living, Unrecognizable Now, Very Stereo, 9 pm, $5

Imbibe-The Mary Beths, Ezra Holbrook, The Don of Division St., 9:30 pm, $5

It's A Beautiful Pizza-Eli & Damian Blues, 6 pm, free

Jolly Roger-Earl & The Reggae Allstars, 10 pm, free

Kells-St. James Gate, 9:30 pm

Kelly's Olympian-Lazy Nation

Kennedy School-BED, 7 pm, $10

Laurelthirst-James Low, 6 pm; Bingo Band, $5

Mississippi Pizza-Bad Tommy, Deaf Minds, Pennavillan, Rusty Bucket, 6 pm; Cocks in the Henhouse, Tom Heinl, 9 pm

Mississippi Studios-Mark Gould & Pink Baby Monster, Paper Camera, 8 pm, $10

Montego Bay-Kat & The Roots Revolution, 10 pm, free

Monty's Tavern-Nasty Habits, 9 pm

Music Millennium NW-Nikki Davis, 5 pm

Oregon Convention Center-River City Bluegrass Festival: Yonder Mountain String Band, Rhonda Vincent & The Rage, RiverCity Dream Band, Jo Miller & Her Burley Roughnecks, True North, Prairie Flyer, John Reischman, Misty River, James King Band, Dr. Corns Bluegrass Remedy, & more, noon

Paris Theatre-Teenage Harlets, The Influents, Hammered Grunts, Surf Cidal, Undead Epidemic, $8

Pshaw!-Andy Stokes, 9:30 pm

Red & Black Cafe-Thanksgiving, The Watery Graves, The Very Most, Kris Doty, 7 pm

Rock Creek Tavern-Jack McMahon Band, 9 pm, free

Rock N Roll Pizza-Alliance, Hating Hillary, Core 13, Drawback, Wheelchair Renegades, 7 pm, $8

Sabala's Mt. Tabor-Oblivion Seekers, Morgan Grace, The Headliners

Sherwood Elks Lodge-Johnny B. Connolly & band, $8

Sweet Oregon Grill-Feppo Brothers, 7 pm

The Know-Digital Knife, The Draft, 9 pm

The Stein Haus-Jelly Roll

Tonic-The Buttfrenchers

Trails End Saloon-Kinzel & Hyde, 9:30 pm, $5

SUNDAY 1/8

Andina Restaurant-Tracy Kim Trio, 7 pm

Ash St. Saloon-Cootie Platoon, The Dings, The Spinoffs, The Peabodys, 9:30 pm, $5

Baraka-Trashcan Joe

Billy Reed's-Cool Breeze, 8:30 pm, $5

Brasserie Montmartre-Creighton McGrath

Buffalo Gap-Los Cowtones, 6 pm

Clyde's Prime Rib-Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Community Music Center-Steve Adams, 5 pm, $5

Dante's-Sinferno Cabaret, 11 pm, $6

Edgefield-Mary Flower, 5 pm, free

Food Hole-Graf Orlock, Greyskull, Comadre, Siberia, blowupnihilist, 7 pm, $6

Hawthorne Theatre-Lowball, Kill Your Ex, Atterley, 9 pm, $6

Imbibe-The Right Reverend's Gospel Revue, 6 pm; Brudda Walter, 6 pm

It's A Beautiful Pizza-The Urban Shaman Experience, 8 pm

Laurelthirst-Freak Mountain Ramblers, 6 pm; Neil Gilpin's Belmont St. Octet, $3

Liberty Hall-Electric Church Open Mic w/Roxx Religion, 1 pm, donation, All Ages

Mississippi Pizza-Njuzu Mbira, 4 pm; Cas Lucas, Sky Cooper, Beth Willis, 7 pm

Mississippi Studios-Linda Hornbuckle, Janice Scroggins, 7 pm

Mock Crest-Yub, 8 pm

Moon & Sixpence-Foghorn String Band, free

Music Millennium NW-Cas Lucas, 5 pm

Oregon Convention Center-River City Bluegrass Festival: Mike Marshall & Chris Thile, Ricky Skaggs & Kentucky Thunder, Rhonda Vincent & The Rage, James King Band, John Reischman, Foghorn Stringband, Mary Flower, Jackstraw, & more, noon

Pshaw!-Chata Addy's Drum Jam, 8 pm

River Roadhouse-Sinner's Club Open Jam, 8 pm

Rock Creek Tavern-Billy Kennedy & Jon Sokol, 4 pm, free

The Know-Adrian Orange, The Watery Graves, The Very Most w/Kris Doty, 8 pm

The Stein Haus-Kinzel & Hyde w/Felony Flatz, 8:30 pm, free

Tonic-Laslo

Waverly Heights Congregational Church-Community Singing w/The Portland Sacred Harp, 2 pm, free

MONDAY 1/9

Acme-Hard Skin, Straitjacket, Hellshock, Clorox Girls, 9 pm, $5

Aladdin-Kris Kristofferson, 7:30 pm, $39.50-42

Andina Restaurant-Sambafeat

Ash St. Saloon-Open Mic, 9:30 pm, free

Berbati's Pan-The Advantage, Foulouah, I am the Arm, 9:30 pm, $7-8

Biddy McGraw's-Lowell J. Mitchel Trio, 6 pm

Brasserie Montmartre-Dan Gaynor

Candlelight-D.K. Stewart & The DK4, 9 pm, free

Colosso-Alan Hunter, A.G. Donnalioa, 10 pm

Dante's-Ground Zero Lounge w/Clyde Lewis, 7:30 pm, free; Karaoke From Hell, 10 pm, $2

Doug Fir-The Can't See, Minmae, John Larsen, 9 pm

Edgefield-Skip Van Kuske Diva Series w/Susie Blue, 7 pm, free

Holocene-Greg Davis & Sebastien Roux, Strategy, Plants, Bird Show, 9 pm, $6

It's A Beautiful Pizza-Five Euro Tip, 8 pm

Kells-Cronin Teirney, 9 pm

Laurelthirst-Kung Pao Chickens, 7 pm, free

Loveland-A Fall Farewell, Ten Falls Forth, Four Dead Seasons, Dead by Sundown, 7 pm, $8

Mississippi Pizza-The Millies, 7 pm

Moon & Sixpence-Johnny B. Connolly, free

Produce Row-Ron Steen's Jazz Jam, 9 pm, $3

Pshaw!-Triclops, 9:30 pm

Red & Black Cafe-Foxfat, The Vision of a Dying World, The Andrew Jackson Jhad, 8 pm

Roseland-Disturbed, Bloodsimple, Northwest Royale, 8 pm

The Stein Haus-Lloyd Jones

Tonic-Fighting Chance

Towne Lounge-Nire, Michael the Blind, Jessica Jones, 9 pm, $3

White Eagle-Griffin, 8 pm, free

TUESDAY 1/10

Alberta St. Pub-Painted Birds, Happy Stars, 9:30 pm

Andina Restaurant-Toshi Onizuka

Ash St. Saloon-Meteorwest, Amy Bleu, Cark, 9:15 pm, free

Beale Street NW-New Iberians

Berbati's Pan-Flaspar, Atole, Yacht, Dantronix, 9 pm, $4

Biddy McGraw's-Dylan Thomas Vance, Griff Bear

Bitter End-Open Mic, 7 pm; Songwriter Series w/Jeremy Serwer, 9 pm

C-Bar-Pagan Jug Band

Duff's Garage-Keeter Stuart

East Chinatown Lounge-DJ Warlock

Edgefield-Caleb Klauder, Sammy Lind, 7 pm, free

Green Room-Portland Songwriter Showcase, 9 pm

H2O Martini Bar-The Session: Open Mic, Live Improv Jazz, Urban Spoken Word, DJ OG 1, 8 pm, $5

Haven Coffee-Open Mic, 7 pm, free

Imbibe-Paul Brainard, Billy Kennedy, 9:30 pm

It's A Beautiful Pizza-Balkan Music & Dance, 9 pm

Kells-Cronin Teirney, 9 pm

Laurelthirst-Jackstraw, 6 pm

Mississippi Pizza-Mississippi Jazz Jam, 7:30 pm

Mock Crest-Fred Anderson, 8 pm

Moon & Sixpence-Kung Pao Chickens, free

Nocturnal-Blues Practica, 7 pm, $5

Old Town Pizza-Acoustic Songwriter Spotlight

Pshaw!-Steve Smith's Jazz Jam, 7 pm

Roseland-Disturbed, Bloodsimple, Northwest Royale, 8 pm

Tillicum Club-Norman Sylvester, 8 pm

Tonic-Santi-Hero, David Wong, Alela Diane, 9:30 pm

Towne Lounge-Birdshow of North America, Brown Something Brown, $3

Tugboat-Klezmocracy Electric Band, 8:30 pm

Twilight Cafe-Eric Allen & friends

Wallbangers-Dueling Pianos

Zach's Shack-Open Mic w/Grasshoppah, 10 pm, free

WEDNESDAY 1/11

45th Street Pub-Open Mic

Acme-The Lingua Franca Project, 9 pm, free

Aladdin-Kris Kristofferson, 7:30 pm, $39.50-42

Alberta St. Pub-Zydeco Dance Party, 7 pm

Alexander's Lounge-Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Andina Restaurant-Neftali Rivera

Ash St. Saloon-Pop Tomorrow: Digital Knife, Qwong, My Favorite Everything, Bark, Hide & Horn, 9 pm, $1

Beale Street NW-Conroy-DeBrie, 6 pm

Berbati's Pan-Boy Eats Drum Machine, Paint & Copter, Simpl

Biddy McGraw's-Bob Soper

Blue Monk-Lloyd Allen in the Mix

Boons Treasury-Ron Hughes, 8 pm, free

Brasserie Montmartre-Sammy Epstein Duo

Buffalo Gap-Tracy Klas, 9 pm

C-Bar-Hank Hirsh Quintet

Dante's-Levon Levan, Business Suit Guy, Matt Hopper, Cold War Kids, 10 pm, $5

Doug Fir-Slackjaw, Submarine Fleet, Arroyo, 9 pm, free

Driftwood Tavern-Open Mic w/Doc Michaels

Duff's Garage-Blues Jam w/Suburban Slim

Edgefield-Justin Carroll, 7 pm, free

Green Room-Stephen Ashbrook, 9 pm

Hawthorne Theatre-Open Mic, 9 pm, free

Heathman Hotel-David Michael Lee, 7 pm

Holocene-Chevron, Kickball, We Quit, Ghost to Falco, 9 pm, $5

Imbibe-Manouche a Trois, 9 pm

It's A Beautiful Pizza-Irish Music, 6 pm; Arabian Music, 8:30 pm

Kells-Cronin Teirney, 9 pm

Laurelthirst-Fancy Pants, 6 pm; David Reisch Band, 9 pm, free

Loveland-The Rectangles, Clorox Girls, Absolute Rulers, $6, 7 pm

Mississippi Pizza-Songwriter's Showcase, 7 pm

Moon & Sixpence-Old-Time Music Gathering: Panhandle Crabgrass Revival Band, 9 pm, free

Night Light Lounge-Atomic Jazz Ensemble, 9 pm, free

Paola's-Ezra Meredith, 9 pm

Poor Richard's-Open Mic w/Jon Self

Pshaw!-Reggie Houston's Box of Chocolates, 7 pm; Lloyd Jones & friends, 10 pm

Roots Brewing-Stumptown Jug Thumpers, 8 pm

Tillicum Club-Jim Mesi, 8 pm

Towne Lounge-Facepilot, Guyve, Circles into Lines, 9:30 pm, $2

Twilight Cafe-Funk Buddy Jam

Wallbangers-Dueling Pianos

White Eagle-Iretsu, 9 pm, free

Wilf's Piano Bar-Patrick Lamb Band

Wired Coffee-Open Mic, 7 pm

DJ LISTINGS

THURSDAY 1/5

Apotheke-Dantronix

Backspace-Metronome: Microelectronic Funk

Bar of the Gods-Atom 13, Homonym, 10 pm

Baraka-Browntempo

Basta's-DJs Derek Fisher, Theperfectcyn, 9 pm, free

Bettie Ford-DJ Yaz

Boxxes-DJ Sam

Delta Cafe-DJ Honeybucket

Devils Point-DJ S. Disco, 9 pm, free

Fez-Invasion w/DJ Catalyst, 9 pm, free

Greek Cusina-House Call w/DJ Professor Stone, DJ Matt-e Starr

Kelly's Olympian-DJ Colin Sic

Matador-DJ I Heart You, 10 pm, free

Noir-Elbow Room w/DJ Ravi, Scottie Soul, 9 pm, free

Porky's Pub-Booty: DJs ChaotiQueer, Puppet, Stormy, MoRocca, 9 pm, $3

Red Cap Garage-FSO DJ

Ringler's Pub-DJ Savi, 10 pm, free

Saucebox-Techno Sol w/DJ Suppoz, Geoff White, 10 pm, free

Twilight Cafe-Selector 808

XV-The Remedy

FRIDAY 1/6

Baraka-Solovox Synphony Orkestra, VJ Schmeejay

Bettie Ford-DJ Evil One, $5

Beulahland-DJ Li'l Pete

Billy Reed's-Grown Folk Music w/DJ Kez & DunDiggy, free

Boxxes-DJ Sam

Crystal Ballroom-'80s Video Dance Attack w/VJ Kittyrox, 10 pm, $3 (Lola's)

East Chinatown Lounge-DJ Izm, 10 pm

Fez-Shut Up & Dance w/DJ Gregarious, 10 pm, $5

Goodfoot-DJ Magneto

Greek Cusina-Body Call w/DJ Wicked, DJ Professor Stone, DJ Sneakers (Minoan); DJ Brett (Taverna)

Ground Kontrol-DJ Moonchild, 10 pm, free

Kelly's Olympian-DJ Sharon Needles

Matador-DJ Trixie Doll, DJ Lucifina, 10 pm, free

Noir-Non, Nevermore, 9 pm, free

Red Cap Garage-Bump w/FSO DJ

Ringler's Pub-DJ B Dangerous, 10 pm, free

Ringlers Annex-DJ Ted Striker, 10 pm, free

Roots Brewing-Vivid Curve

Saucebox-All Things Considered w/Mr Mumu, 10 pm, free

Squeez-Erik Beats, 9 pm

Tube-Rock 'Em Sock 'Em Robots w/DJ Nikki C

U&I Tavern-Small Axe Sounds

Voodoo Lounge-Flave w/DJ Evil One

XV-Nik Fury

SATURDAY 1/7

Aztec Willie's-Salsa Night w/DJ Jose, 9:30 pm, free

Bettie Ford-Gemo

Bobby McGee's-Kevin Berry's Old School Jam w/DJ Michael Morris

Boxxes-DJ Dougalicious

C-Bar-DJ Shirley, 7 pm

Colosso-DJ Wiggly Worm, 10 pm

East Chinatown Lounge-DJ Nik Fury, 10 pm

Greek Cusina-Mestizo69, Flipsta (Minoan); DJ Brett (Taverna); DJ Professor Stone (Lounge)

Ground Kontrol-Reagan-o-Mix: DJ Paula B, 9:30 pm, free

Momo's-DJ Wicked, 10 pm, free

Noir-Dementia: Non, Valence, 9 pm, $3

Porky's Pub-Swine w/DJ Puppet, JenRO, 10 pm, $5

Ringler's Pub-DJ Miranda, 10 pm, free

Ringlers Annex-DJ Ted Striker, 10 pm, free

Roots Brewing-DJ Incognito

Tiger Bar-DJ Venom 33.3rd, free

Tube-Gimme Danger w/DJ Maxamillion

SUNDAY 1/8

Bettie Ford-Jayanta

Crystal Ballroom-Hive: DJ Blackout, Owen, 9 pm, $3 (Lola's)

Devils Point-Stripparaoke w/KJ Pinky, 9 pm, free

Holocene-Tart: DJs Harmony, Saffronica, Beyonda, 4 pm, $5

Kelly's Olympian-DJ One Pump

Matador-DJ Donny Don't, 10 pm, free

Tube-Tigerstripes, Mantron

Twilight Cafe-Ladies Night, All Women DJs

MONDAY 1/9

Aalto Lounge-DJ Maxamillion

Beulahland-Monday Megamix Massive, 10 pm

Chances Sports Bar-Synthpop/Discohouse Dance Party w/Neighborhood DJ, free

Devils Point-DJ Addiction

East Chinatown Lounge-Double Barreled Soul

Greek Cusina-Monday Night Raw w/DJs Hightower, My Friend Andy, ATM, Davis Cleveland, free, 10 pm (Taverna)

Imbibe-Happy Hour w/Solovox, 6 pm, free

Kelly's Olympian-DJ Sars

Matador-DJ Mr. E, 10 pm, free

Momo's-Mello Mondays w/DJ Mello Cee

Porky's Pub-Porky Sausage w/DJs Entropy, Nancy Bear

Tiger Bar-DJ Makeout

Tube-DJ Pedro

Twilight Cafe-DJ Opter

TUESDAY 1/10

Boxxes-Flirt w/Cory

Devils Point-DJ S. Disco

Egyptian Club-DJ Atomiton, 10 pm

Fez-Angles w/o Edges: DJ bElo, Black Key, 10 pm, free

Goodfoot-Eclectic Selectors Perspective w/Seoul Brother #1, Atom13, Homonym, 10 pm, free

Holocene-Throwback Tuesdays: Evil One, Sneakers, 9 pm, free

Kelly's Olympian-HOG w/DJ Hott Scott

Matador-DJ Pakastani Tranni, 10 pm, free

Mudai-DJ Be-1

Night Light Lounge-Laptop Lounge Collective, 9 pm, free

Pala-Ignite, 8 pm

Sabala's Mt. Tabor-DJ Hopper

Wonder Ballroom-Amber Martin, 8 pm, free (cafe)

XV-Don't Hate w/Paula B

WEDNESDAY 1/11

Baraka-Wax Poetic

Bettie Ford-DJ Othertempo

Bitter End-Skoolyard, Redi Jedi

Devils Point-DJ S. Disco

East Chinatown Lounge-A New Refutation w/St. John, 6 pm; DJs Atom 13, Soil, 10 pm

Fez-Devotion w/local DJs, 9 pm, free

Greek Cusina-Crush w/rotating DJs (Taverna); Wicked Wednesdays w/DJ Wicked, MC Gainon, free (Minoan)

Ground Kontrol-DJ Moonchild, 9 pm, free

Kelly's Olympian-DJ Teenage

Matador-DJ Throb, 10 pm, free

Mock Crest-DJ Geezer, 8 pm

Mudai-Relentless

Nocturnal-Tango Dancing, 7:30 pm, $5

Noir-DJ Semblence, 9 pm, free

Pix Patisserie-PRA Night, 9 pm

Sabala's Mt. Tabor-Record Swap

Saucebox-Transistor Lounge w/DJ Santo, 10 pm, free

Tiger Bar-DJ King Fader, Izm

Viper Room-Wicked Wednesday w/DJ Wicked

Comments (0)

Subscribe to this thread:

Comments are closed.

Staff Pick Events

Most Commented On

Top Viewed Stories

All contents © Index Newspapers, LLC

115 SW Ash St. Suite 600
Portland, OR 97204

Contact Info | Privacy Policy | Production Guidelines | Terms of Use | Takedown Policy