THURSDAY 2/2
Acme-Childhood Friends, 7 pm; DJ Teenage, 10 pm
Alberta St. Pub-Monty Green's Bluegrass Invite
Ash St. Saloon-Nodding Tree Remedies, Stalking Jane, Time Farmer, 9:30 pm, $5
B Street Gallery-Khaela Maricich, 6 pm, free
Biddy McGraw's-John Ross
Blue Monk-Stephen Walker & The Chosen Few
Boons Treasury-John Reynolds, 8 pm, free
Brasserie Montmartre-Rick McNutt Duo
Buffalo Gap-Tony Furtado, Amelia White
Crystal Ballroom-Rebirth Brass Band, 9 pm (Lola's)
Dante's-Dead Moon, The Hunches, Clorox Girls
Doug Fir-Michelle Malone, Hillstomp, 9 pm, $8-10
Duff's Garage-Bryn Loosley
Dunes-Dolorean, Res Extensa, 9:30 pm, free
Fez-Nuborn, DJ Short Change, 7:30 pm, $5
Food Hole-Daggermouth, Eighty Four, The Hordel, Robot Eyes, Aesthetic Dream
Gemini-Karaoke from Hell
Goodfoot-Devin Phillips' New Orleans Funk Project, $5
Green Room-So Called Blues Band, 9 pm
Hawthorne Theatre-The Painters, Kill Your Ex, Zinder, The Angry Orts, 9 pm, $6
Heathman Hotel-Johnny Martin Trio, 7 pm
Holocene-The Extraordinaires, Look Alike, Lux Perpetua, Nire, 9 pm, free
Imbibe-Tribal Lounge, 9 pm, $5
It's A Beautiful Pizza-Bill Coomes & Larry Adair
Jax-The Feinstein Trio, 8 pm
Jimmy Mak's-Mel Brown B3 Organ Quartet, 9 pm, $5
Kells-Culann's Hounds, 9 pm
Kennedy School-Foghorn Stringband w/Bill Martin
Laurelthirst-Dave Reisch's Jihad, 6 pm, free; Gwion, 9:30 pm, $6
Mississippi Pizza-JDR, 6:30 pm; Loose Change
Mississippi Studios-Marta Topferova, 8 pm, $10
Mock Crest-Miker Danner Open Mic, 8:30 pm
Music Millennium NW-Anton Barbeau, 5:30 pm
PNCA-The Four Violas, 7 pm, free
Pshaw!-Andy Stokes
Red & Black Cafe-Chris Mosley Trio, 8 pm, free
Rock Creek Tavern-Lynn Conover Duo, 7 pm, free
Rock N Roll Pizza-Takeover, The Bedlam Massacres, Coretta Scott, They Come in Swarms, Fall of Enosis, 7 pm
Roseland Grill-Mute Math, Verdera, Climber, 8 pm
Red Sea-Live Hiphop
Siam Society-Captain Dan's Pocket Jazz Trio, 8 pm, free
Slabtown-Open Mic, 8 pm
The Old Church-How to Destroy the Universe 5: Soriah, Blixa Bargeld, Jarboe, 8 pm, $15-18
Tillicum Club-Lloyd Jones, 8 pm
Tonic-Trick Sensei, Camorra, One in the Sun
Towne Lounge-Nick Jaina, The Vinos, Leviathan, $3
Twilight Cafe-Speedlimit
Vault Martini Lounge-DJ Kenoy, Pan-Am, 6 pm
Wilf's Piano Bar-Tom Grant
WOW Hall (Eugene)-Amber Pacific, The Lashes, Paramore, Terminal, 7:30 pm, $8-10
FRIDAY 2/3
Acme-Caught in Candy with Nicky Click
Aladdin-Tom Rush
Alberta St. Pub-Beglan's Irish Jam
Alexander's Lounge-Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free
Andina Restaurant-John Butler Trio, 8 pm
Ash St. Saloon-Erotic Politicians, From The Fall, Sweety, Throwback Suburbia, 9:30 pm, $5
Beale Street NW-Danny Hay Davis, noon
Berbati's Pan-Mikey Dread, Everyday Prophets, Riddim Keepers, Katz & Roots Revolution, DJ Xactchange, $10; DJ P. Disco, 9 pm, free (barside)
Biddy McGraw's-Billy Kennedy Happy Hour, 5:30 pm; Higher Ground, 9:30 pm
Bitter End-Strummin' for the Chillen: Tracy Klas, Miguel Artugue, Jeremy Serwer, Alan Bennett, 8 pm, $5
Blue Monk-Glen Moore Trio
Brasserie Montmartre-Al Criado Trio
Buffalo Gap-X-Angels, 9 pm
C-Bar-Y Knot
Clyde's Prime Rib-Tony Coleman
Coffee Lovers-The Clearing
Concordia Coffee House-Jinete
Corner Saloon-Melody Butchers
Crystal Ballroom-Jeff Tweedy, Glenn Kotche, 8 pm; '80s Video Dance Attack w/VJ Kittyrox, 10 pm, $3 (Lola's)
Dante's-Elliott Smith Tribute: Telephone (We Are), Sexton Blake, Amelia, Sean Croghan, 9 pm, $10
Doug Fir-The High Violets, Hypatia Lake, Binary Dolls, 9 pm, $8; Rotate w/Amber Martin, midnight-3 am, free
Driftwood Tavern-Open Mic w/Doc Michaels
Duff's Garage-Flapjacks
Dunes-Legend of Dutch Savage
Emanon-Alex Wiley Trio, 7:30 pm, free
Food Hole-Tractor Operator, Pentecost Hotel, Adam Selzer, $5
Gemini-Norman Sylvester
Grand Lodge-Jon Koonce, 7 pm, free
Green Room-Dan Jones & The Squids, Tom Heinl, Michael Rockstar, 9:30 pm
Grolla-Jim Soloway
Hawthorne Theatre-Stu's Shoes, Reason to Live, Anselm, Sinnergy, Shelter Red, 9 pm, $8
Heathman Hotel-Mary Kadderly Combo
Holocene-Jerry Abstract, Derek Fisher, the perfect cyn, Badsexmurder, Electrosect, 9 pm, $5
Imbibe-Happy Hour w/Little Sue, 6 pm; Hazz Hazz Hulu, 9:30 pm, $5
Jax-Hank Hirsh Quintet, 8 pm
Jimmy Mak's-Patrick Lamb Band, 9 pm, $10
Jolly Roger-Earl & The Reggae Allstars, 10 pm, free
Kells-Culann's Hounds, 9 pm
Kelly's Olympian-Eric Tweed
Laurelthirst-Reggie's Box of Chocolates, 6 pm; Baby Gramps, 9:30 pm, $4
Mississippi Pizza-Song Circle w/Lew Jones, Dan Ross, 6 pm; The Telling, The Rag & Bone Men, 9 pm
Mississippi Studios-Chuck Brodsky, 8 pm, $10; Lindsay Mac, 10 pm, $10
Mock Crest-Kinzel & Hyde, 9 pm
Montego Bay-Kat & The Roots Revolution, 10 pm, free
Night Light Lounge-Artist Reception w/Atomic Jazz Ensemble, 8 pm, free; DJ Roommate, 10 pm, free
Paris Theatre-The Panic, The Influents, Undead Epidemic, Model Citizens
Pshaw!-Happy Hour w/Eric Allen, Brian Lowe, Roots Revolution, Katt the Charming Lion
Red & Black Cafe-Charlotte Thistle, 8 pm
Rock Creek Tavern-Intervision 5, 9 pm, free
Rock N Roll Pizza-Three Inches of Blood, Stonecreep, Hyperthermia, 2 Minute Hate, Diesto, 7 pm, $10
Sabala's Mt. Tabor-Slim Cessna's Auto Club, Skirtchasers, Wages of Sin, Lott Lyzard, Headliners
Slabtown-Groundscore, 9 pm
Street Roots Office-Blue Lightning, Amanda Richards, 8 pm
The City-Kalakoa, 10 pm
The Stein Haus-Lenny Kavitz Kambo
Tillicum Club-Steve Bradley, 8 pm
Tonic-Opticollide, FacePilot, Great Grand Wonderful, Avenues; Keegan Smith (lounge)
AT TOWNE LOUNGE
New is good! Red Fang is the brand-new rock incarnation of Aaron Beam, Maurice Bryan Giles, David Sullivan, and John Sherman, who've spent time in acts like Last of the Juanitas, Bad Wizard, Truman's Water, and many, many more.
w/Beige Ferrari, Portals
Urban Grind-Junior Private Detective, Prime Meridian, Where's Moo, 7 pm, $3
Walters Cultural Arts Center-Bobby Torres Ensemble, 8 pm
White Eagle-Nobody's Sweethearts, 5:30 pm; Trancelucid, 9:30 pm, $6
Wieden & Kennedy-Fear No Music w/Rebecca Rischin, 7:30 pm, $10-15
Wilf's Piano Bar-John Gilmore Trio
Wong's-DK Stewart & The DK4
WOW Hall (Eugene)-Mad Professor, Ariwa Sound System w/Aisha, 9:30 pm, $12
Yola's Foster Road-Open Mic
SATURDAY 2/4
Acme-Dancecard, Bugs of Lightning, DJ Byrdman
Aladdin-Winterfolk 18: U. Utah Phillips, Tracy Grammer, Peter Yeates & Mike Beglen, Tom May, Sky in the Road, Nancy Conescu, Dick Weissman, 7 pm, $10
Alexander's Lounge-Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free
Andina Restaurant-Toshi Onizuka Trio
Ash St. Saloon-Assisted Living, Higher Than Mah, Element57, 9:30 pm, $6
Baraka-Essential Ancient
AT BERBATI'S
This show is part of McMenamins' and 94.7 KNRK's "I Saw Them When" series. Though their dub-addled dance-punk is a little too flavor-of-the-week-ish to be all that different or refreshing, the UK's Hard-Fi is blowing up pretty hard, getting all up in rock radio's grill with their "Living for the Weekend" single and landing killer reviews. Killer!
w/Sexy Pants
Biddy McGraw's-Bill Soper, Peter Yeats, Mike Baglon
Billy Reed's-Magic Matrix w/Kurt Green
Bitter End-The Matt Vrba Project
Blue Monk-Glen Moore Trio
Brasserie Montmartre-Al Criado Trio
Corner Saloon-Melody Butchers
Dante's-The Epoxies, The Punk Group, The Rectangles, 9:30 pm, free
Doug Fir-The Fray, Mat Kearny, Cary Brothers, 9 pm, $12-13; Knotty Disco w/DJs the perfect cyn, Suppoz, Michael Sharp, midnight-3 am, $5-8
Duff's Garage-Braxton Bragg
Dunes-Ghostland Observatory, $5
Edgefield-Vivid Curve, 7 pm, free
Eliot Hall at Reed College-Thanksgiving, Ghost to Falco, Adam Gnade, 9 pm, $3
Fez-Johnny Fiasco, Rob Grega, Alden Brown, Manoj, Ravi, The Technician, DiBi YoSi, Loki, J-Sun, Jeremy David, 10 pm, $10
Gemini-King Louie & Baby James
Goodfoot-Buds of May, Grasshoppah, $6
Green Room-Silverhawk, Jeremy Wilson, 9:30 pm
Hawthorne Theatre-Grandeurs of Delusion, Dropout Theory, 9 pm, $8
Heathman Hotel-Upper Left Trio
Hotel Oregon-Catherine Welson, 7 pm, free
Imbibe-Xevi Nova, 9:30 pm, $5
Jimmy Mak's-Eleven Eyes, 9 pm, $7
Jolly Roger-Earl & The Reggae Allstars, 10 pm, free
Kells-Culann's Hounds, 9 pm
Kelly's Olympian-UFC 57: Liddell vs. Couture 3, Young Kenji, Killer Wingfield, Matinee
Laurelthirst-Adam & Kris, 6 pm, free; 3 Leg Torso
McDonald Theatre (Eugene)-Jeff Tweedy, Glenn Kotche, 8 pm, $22
Mississippi Pizza-Zephyr French Cabaret, 6 pm; The Crosswalk, Ants Under Elephant Feet, Justin Power, 9 pm
Mississippi Studios-Austin Lounge Lizards
Mock Crest-Donna Jose, 9 pm
Montego Bay-Kat & The Roots Revolution, 10 pm, free
Outlaws-Goodtime Gil & The Champagne Cowboys
Paragon-New Fangs, The Shotgun, The Hacks
Paris Theatre-South of Eden, Embracing Ever, Drop Out Theory, Don't Touch Triston
Pshaw!-Andy Stokes, 9:30 pm
Rock Creek Tavern-Moonshine Hangover, 7 pm, free
Rock N Roll Pizza-Emberghost, Schoolyard Heroes, Stu's Shoes, Blue Ember, 7 pm
Roseland Grill-Garden of Eden, Shades of Grey, 7 pm
Sabala's Mt. Tabor-Drunken Prayer, Dame Satan, Wayne "The Train" Hancock, Texecutioners
Shedd Institute for the Arts-Chick Corea & Touchstone, 7 & 9 pm, $32-44
Slabtown-Josh Malm, Chuck Warda
The Stein Haus-Fabulous Bad Cats
Tiger Bar-Allskratch Release Party: DJ Void, Sidetrak, Harry Palms, Venom 33 1/3, 10 pm, free
Tillicum Club-Steve Bradley, 8 pm
Tonic-The Ok-tion, My Favorite Everything, Marasolres, Zek, Nikki Jam
Towne Lounge-Numbers, Hustler White, Silentist, Slums, 9:30 pm, $6
White Eagle-The Ike Reilly Assassination, Mission 5
Wilf's Piano Bar-Shirley Nanette & friends
Wong's-DK Stewart & The DK4
WOW Hall (Eugene)-Knockout John, Crazy Train
SUNDAY 2/5
Acme-Kieskagato, 8 pm, free; El Hefe Bastardo, 9 pm, free
Alberta St. Pub-Bryan Bowers, Brian Cutean, 8 pm, $10
Andina Restaurant-Tracy Kim Trio, 7 pm
Ash St. Saloon-The Moriartys, Mill Race, Dolly Dolly, Aristeria, 9:30 pm, $4
Augustana Lutheran Church-Augustana Jazz Quartet, 6 pm, free
Baraka-Trashcan Joe
Beale Street NW-Gospel Lunch, 1 pm
Biddy McGraw's-Irish Music Open Jam
Billy Reed's-Cool Breeze, 8:30 pm, $5
Brasserie Montmartre-Creighton McGrath
Dante's-The Soda Pop Kids, 9 pm; Sinferno Cabaret, 11 pm, $6
Duff's Garage-All-Star Blues Jam
Imbibe-Brudda Walter, 6 pm
Kells-Cronin Teirney, 9 pm
Laurelthirst-Freak Mountain Ramblers, 6 pm; Neil Gilpin's Belmont St. Octet, $3
Liberty Hall-Electric Church Open Mic w/Roxx Religion, 1 pm, donation, All Ages
Mississippi Pizza-Quaker Gun, 7 pm
Mock Crest-Elizabeth Willis, 8 pm
Moon & Sixpence-Foghorn Stringband, free
Muu Muu's-Sunday Chill w/Will West, 8 pm
AT PORTSMOUTH CLUB
People in Portland talk mad shit on Art Alexakis and his hit-making Everclear but nobody seems to know what the man's up to these days. Ask him yourself at this unplugged show. Do you think he still sings/yells "yeah" every three seconds? Probably so.
Pshaw!-Chata Addy's Drum Jam, 8 pm
Red & Black Cafe-Open Mic, 8 pm
River Roadhouse-Sinner's Club Open Jam, 8 pm
Rock Creek Tavern-Billy Kennedy & Jon Sokol
Rock N Roll Pizza-Aisle 3, MCM, Highway, Severed Silence, Holiday Unheard Of, Random Thoughts, 7 pm
Sellwood Public House-Aric Riley, Katey Angel
Star E. Rose-Kingnik, 10 am
The Stein Haus-Kinzel & Hyde, Felony Flatz
Tonic-Elk Lover, We Are Invisible, Simpl, Lazy Nation
Towne Lounge-Le Ton Mite, L'Ocelle Mare, Thanksgiving, $5
White Eagle-Open Mic w/John Vecchiarelli, Alison Wesley, 8 pm, free
WOW Hall (Eugene)-Ike Reilly Assassination, Crash Engine, AM Interstate, Avid, 8:30 pm, $8
MONDAY 2/6
Acme-Graves, Cuspidor, Night Gallery
Aladdin-James Cotton
Amnesia Brewing Co.-Bingo w/Tom Heinl
Andina Restaurant-Sambafeat
Ash St. Saloon-Open Mic, 9:30 pm, free
Biddy McGraw's-Lowell J. Mitchel Trio, 6 pm
Brasserie Montmartre-Lee Reinoehl
Candlelight-D.K. Stewart & The DK4, 9 pm, free
Colosso-Alan Hunter, A.G. Donnalioa, 10 pm
Crystal Ballroom-The Wailers, Pocket Dwellers, Dr. Israel, 8 pm, $22-25
Dante's-Ground Zero Lounge w/Clyde Lewis, 7:30 pm, free; Karaoke from Hell, 10 pm, $2
Edgefield-Skip vonKuske Diva Series, 7 pm, free
Food Hole-Sixes, Gerrit, 2673, Jazon Zeh, Dead/Bird
Goodfoot-Sonic Forum Open Mic
Green Room-Open Mic w/Chuck Warda, 9 pm
Jimmy Mak's-Dan Balmer, 7:30 pm, free
Kells-Cronin Teirney, 9 pm
Laurelthirst-Kung Pao Chickens, 7 pm, free
Mississippi Pizza-Shoeshine Blue, Run On Sentence, Leigh Marble, Chad Bault, 7 pm
Moon & Sixpence-Johnny B. Connolly, free
Music Millennium NW-Amelia White, Thad Beckman, Paula Sinclair, Jack McMahon, 7 pm
Produce Row-Ron Steen's Jazz Jam, 9 pm, $3
Pshaw!-Triclops, 9:30 pm
Slabtown-Rooster's Blues Jam, 9 pm
The Stein Haus-Lloyd Jones
Towne Lounge-June Madrona, Bark, Hide & Horn, Dame Satan, $3
Tiger Bar-MySpace Monday, $2
Tube-Nudity, 9 pm
White Eagle-Griffin, 8 pm, free
WOW Hall (Eugene)-James McMurtry, 7:30 pm, $12-14
TUESDAY 2/7
Aladdin-James McMurtry, Taarka, 8 pm, $16-18
Andina Restaurant-Toshi Onizuka
Ash St. Saloon-Under the Ash, Rags to Rejects, Contrapublic, 9:15 pm, free
Biddy McGraw's-Dylan Thomas Vance, Griff Bear
Blue Monk-Ramsey; free
Brasserie Montmartre-Gary Hobbs Trio
C-Bar-Pagan Jug Band
Candlelight-Reggie Houston's Earth Island Band
Dante's-The Living Jarboe, The Prids, Snakes
Duff's Garage-Dover Weinberg Quartet
Edgefield-Caleb Klauder & Sammy Lind, 7 pm, free
Green Room-Portland Songwriter Showcase, 9 pm
Haven Coffee-Open Mic, 7 pm, free
Imbibe-Paul Brainard, Billy Kennedy, 9:30 pm
It's A Beautiful Pizza-Balkan Music & Dance, 9 pm
Jimmy Mak's-Mel Brown Septet, 7:30 pm, $6
Kells-Cronin Teirney, 9 pm
Ken's Place-Steve Cheseborough, 5 pm
Laurelthirst-Jackstraw, 6 pm
Mississippi Pizza-Mississippi Jazz Jam, 7:30 pm
Mock Crest-Reverb Brothers, 8 pm
Nocturnal-Blues Practica, 7 pm, $5
Old Town Pizza-Acoustic Songwriter Spotlight
Paris Theatre-Time & Distance
Pshaw!-Steve Smith's Jazz Jam, 7 pm; Lloyd Jones & friends, 10 pm
Rock N Roll Pizza-Bayside, Punchline, The Junior Varsity, Sullivan, Benevolent, 7 pm
Rose Garden-Juanes, 8 pm, $45-86
Roseland Grill-Pat Travers Band, Dealer, Dehaviland, 8 pm, $16-20
Sellwood Public House-Kinzel & Hyde, 6:30 pm
Tonic-SP, Lightheaded, 360 Degrees of Elevation
Towne Lounge-Panda & Angel, Chrome Becomes Her, minethirtyseven, $3
Twilight Cafe-Eric Allen & friends
Wallbangers-Dueling Pianos
White Eagle-Joe McMurrian's Acoustic Review, 8:30 pm
Wilf's Piano Bar-Ron Steen Jazz Jam, 7:30 pm, free
Zach's Shack-Open Mic w/Grasshoppah, 10 pm, free
WEDNESDAY 2/8
45th Street Pub-Open Mic
Aladdin-Mason Jennings, Chad Vangaalen
Alberta St. Pub-Zydeco Dance Party, 7 pm
Alexander's Lounge-Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free
Andina Restaurant-Neftali Rivera
Ash St. Saloon-Pop Tomorrow! 5: The Cameras, Myrrh Larsen, The Cool Table, 9 pm, $1
Aura-The Blue Cranes, 8 pm, free
Berbati's Pan-Bret Vogel, Day of Lions, Everything is Fine, Gigitygigitygigity, 9 pm, $5
Biddy McGraw's-Bob Soper
Blue Monk-Lloyd Allen in the Mix
Boons Treasury-Dan Neal, 8 pm, free
Brasserie Montmartre-Tom Cheek Duo
Buffalo Gap-Adam & Kris, 9 pm
Dante's-Storm & The Balls, 10 pm
Doug Fir-Karl Blau, Norfolk & Western, Paleo, 9 pm
Driftwood Tavern-Open Mic w/Doc Michaels
Duff's Garage-Blues Jam w/Suburban Slim
Edgefield-Steve Wilkinson, 7 pm, free
Fez-Rich Man's Burden, Gramma School, Dennis Hitcox,
Food Hole-The Show is the Rainbow, Argumentix, Casey & Brian, Big Digits
Goodfoot-Apehouse, Wayward Trio, $4
Green Room-Stephen Ashbrook
Hawthorne Theatre-Open Mic, 9 pm, free
Heathman Hotel-David Michael Lee, 7 pm
Imbibe-Andrew Norsworthy, Jared Woods, 9 pm
It's A Beautiful Pizza-Irish Music, 6 pm; Arabian Music, 8:30 pm
Jackpot Records (Downtown)-Akron/Family, 6 pm
Jimmy Mak's-Mel Brown Quartet, 7:30 pm, $5
Kells-Cronin Teirney, 9 pm
Laurelthirst-Billy Kennedy, 6 pm, free; Jessica Stiles Band, 9 pm, free
Mississippi Pizza-Songwriter's Showcase, 7 pm
Mississippi Studios-Camille Bloom, Adrianne, 8 pm, $8
Moon & Sixpence-Trashcan Joe, 8:30 pm, free
Music Millennium NW-Listing Ship, 5:30 pm
Night Light Lounge-Atomic Jazz Ensemble, 9 pm, free
Paola's-Ezra Meredith, 9 pm
Poor Richard's-Open Mic w/Jon Self
Pshaw!-Reggie Houston's Box of Chocolates, 7 pm; Lloyd Jones & friends, 10 pm
Red & Black Cafe-Wil-Ru, Ants Under Elephants Feet, Horsemachine, 7:30 pm
Sabala's Mt. Tabor-The Manholes, Dagger of the Mind, Enchanted 4ST, Morgan's Door, 9 pm, $5
Tillicum Club-Jim Mesi, 8 pm
Tonic-The Meditation
Towne Lounge-Akron/Family, Sir Richard Bishop, Plants, 9:30 pm, $7-8
Twilight Cafe-Funkbuddy Jam
Wallbangers-Dueling Pianos
White Eagle-Miss Lonely Hearts, 8:30 pm, free
Wilf's Piano Bar-Barabara Lusch Trio
Wired Coffee-Open Mic, 7 pm
WOW Hall (Eugene)-Supersuckers, Sawyer Family, 8:30 pm, $10
THURSDAY 2/2
Backspace-Metronome: Microelectronic Funk
Bar of the Gods-Atom 13, Homonym, 10 pm
Baraka-Browntempo
Bettie Ford-DJ Yaz
Boxxes-DJ Sam
Chances Sports Bar-DJ DannyG, 10 pm
Delta Cafe-DJ Honeybucket
Devils Point-DJ S. Disco, 9 pm, free
East Chinatown Lounge-DJ Missnomer, 6 pm; Auditory Sculpture w/Jen Folker, 10 pm
Greek Cusina-House Call w/Rick Preston, DJ Matt-e Starr (Minoan); DJ Brett, Mestizo69 (Taverna)
Ground Kontrol-DJ Mantis, 9 pm, free
Kelly's Olympian-DJ Colin Sic
La Merde-DJ Monkeytek
Matador-DJ I Heart You, 10 pm, free
Noir-Jean Hunt, DJ Ravi, Scottie Soul, 9 pm, free
Pala-DJs Freaky, Chakra, Kuma
Porky's Pub-Booty: DJ Puppet, Stormy, 9 pm, $3
Red Cap Garage-FSO DJ
Ringler's Pub-DJ Savi, 10 pm, free
Saucebox-Techno Sol w/DJ Suppoz, 10 pm, free
Street Roots Office-Selection Cruise
Tiger Bar-Venom 33 1/3, Matt Fu, Soil, Jammotron, Seoul Bro #1, Gwiz, Nik Fury, Jammotron, Mack Rice, Brown Recluse, free
Tube-DJ KG
XV-The Remedy
FRIDAY 2/3
Baraka-Solovox Synphony Orkestra, VJ Schmeejay
Bettie Ford-DJ Evil One, $5
Beulahland-DJ Li'l Pete
Boxxes-DJ Sam
Delta Cafe-Live Forever w/Ricky Pang
Devils Point-DJ S. Disco, 9 pm, free
East Chinatown Lounge-DJ Missnomer, 6 pm; DJ Izm, 10 pm
Fez-Shut Up & Dance w/DJ Gregarious, 10 pm, $5; DJ Colin Sic (lounge)
Goodfoot-DJ Magneto, DJ Day
Greek Cusina-Body Call w/DJ Rascue, DJ Professor Stone, DJ P, DJ Sneakers (Minoan); DJ Brett (Taverna)
Ground Kontrol-DJ Moonchild, 9 pm, free
Matador-DJ Trixie Doll, DJ Lucifina, 10 pm, free
Noir-DJ Non, Nevermore, 9 pm, free
Pala-Levi, Evan Alexander, DJ Powers, $5
Red Cap Garage-Bump w/FSO DJ
Ringler's Pub-DJ B Dangerous, 10 pm, free
Ringlers Annex-DJ Ted Striker, 10 pm, free
Saucebox-All Things Considered w/Mr Mumu, 10 pm, free
Squeez-Erik Beats, 9 pm
Tube-Rock 'Em Sock 'Em Robots w/DJ Nikki C
U&I Tavern-Small Axe Sounds
XV-Nik Fury
SATURDAY 2/4
Aztec Willie's-Salsa Night w/DJ Jose, 9:30 pm, free
Bettie Ford-Gemo & DJ Evil One
Bobby McGee's-Kevin Berry's Old School Jam w/DJ Michael Morris
Boxxes-DJ Dougalicious
Chances Sports Bar-DJ DannyG, 10 pm
Colosso-DJ Wiggly Worm, 10 pm
East Chinatown Lounge-DJ Nik Fury, 10 pm
Greek Cusina-Mestizo69, Flipsta, DJ Professor Stone (Minoan); DJ Brett (Taverna)
Ground Kontrol-Reagan-o-Mix: Paula B, 9:30 pm, free
Holocene-DJ $ew What, 4Star, DJ Black Keys, 9 pm, $3
Matador-DJ Moisti, 10 pm, free
Momo's-DJ Wicked, 10 pm, free
Noir-Dementia: NoN, Valence, Onitako, 9 pm, $3
Pala-Chzech, James Steele, $5
Red Cap Garage-DJ Blu
Ringler's Pub-DJ Miranda, 10 pm, free
Ringlers Annex-DJ Ted Striker, 10 pm, free
Saucebox-Take You There w/DJ bluchris
Street Roots Office-DJ Incognito
Tube-Gimme Danger w/DJ Maxamillion
U&I Tavern-DJ Mattbastard
XV-Mr. Jeigh
SUNDAY 2/5
Berbati's Pan-The Word w/Paula B (barside)
Bettie Ford-Jayanta
Crystal Ballroom-Hive: DJ Blackout, Owen, 9 pm,
Devils Point-Stripparaoke w/KJ Pinky, 9 pm, free
Greek Cusina-Industry Night, DJ Rascue, Roomate w/Forrest Avery, Sad Mans Burd, Professor Stone
Holocene-Mr. Romo, 4Star, Dmoe Funk, Goa Constrictor, The Mighty Quin, 9 pm, free
Kelly's Olympian-DJ One Pump
Matador-DJ Donny Don't, 10 pm, free
Night Light Lounge-SIN Night w/DJ Roommate
Noir-Ben Fisher, DJ Eric, Mr. Romo, Tomo, 8 pm, free
Pala-Demeter, Adam O'Suna, $1
Red Sea-"Nice" Hip Hop & Rock Industry Night w/DJ Hightower, DJ ATM, L'Train, 10 pm, free
MONDAY 2/6
Aalto Lounge-DJ Maxamillion
Beulahland-Monday Megamix Massive, 10 pm
Chances Sports Bar-Synthpop/Discohouse Dance Party w/Neighborhood DJ, free
Devils Point-DJ Addiction
Duff's Garage-Zombo's Mondo Party
Dunes-Blue Monday w/Neighborhood DJ, free
East Chinatown Lounge-iPod uPod
Greek Cusina-Monday Night Raw w/DJs Hightower, My Friend Andy, ATM, Davis Cleveland, 10 pm, free (Taverna)
Imbibe-Happy Hour w/Solovox, 6 pm, free
Kelly's Olympian-DJ Sars
Matador-DJ Hanna, 10 pm, free
Momo's-Mello Mondays w/DJ Mello Cee
Tonic-Matt Machine
Twilight Cafe-Selector 808
TUESDAY 2/7
Acme-DJ LBJ Mummy
Bettie Ford-Mr. Strack
Billy Reed's-DJ Rising Sun, $2
Boxxes-Flirt w/Cory
Devils Point-DJ S. Disco
East Chinatown Lounge-DJ Warlock
Egyptian Club-DJ Atomiton, 10 pm
Fez-Angles w/o Edges, 10 pm, free
Goodfoot-Eclectic Selectors Perspective w/Seoul Brother #1, Atom13, Homonym, 10 pm, free
Greek Cusina-DJs James Steele, Antonio, 10 pm
AT GROUND KONTROL
Fuck yeah! Fuck yes! At Ground Kontrol's PinBrawl, DJ Moonchild spins garage, psych, proto-metal, and hard, hard, hard, HARD funk. Drink beer, dance, play Metal Slug and Mario 2 until your thumbs atrophy and seize up like frozen pickles; life is good.
Holocene-Throwback Tuesdays: Evil One, Sneakers, 9 pm, free
Kelly's Olympian-DJ Makeout
Matador-DJ Pakastani Tranni, 10 pm, free
Mudai-DJ Be-1
Night Light Lounge-Laptop Lounge Collective
The City-EZ Connection, Selector Johnny
Tube-No No No Disco w/DJ Nightschool
Wonder Ballroom-Amber Martin, 8 pm, free (cafe)
XV-Don't Hate w/Paula B
WEDNESDAY 2/8
Acme-DJ Tigerstripes, 9 pm, free
Baraka-Wax Poetic
Bettie Ford-DJ Othertempo
Devils Point-DJ S. Disco
East Chinatown Lounge-A New Refutation w/St. John, 6 pm; DJs Atom 13, Soil, 10 pm
Greek Cusina-Naoh D & Ronin, Axiom w/MC Pupil, Grimlock (Taverna); DJ Wicked, MC Gainon, free (Minoan)
Ground Kontrol-DJ Moonchild, 9 pm, free
Holocene-JunkTown: Salvation Army DJs, 6 pm, $1
Kelly's Olympian-DJ Collin Store
Matador-FauxReal, 10 pm, free
Mock Crest-DJ Geezer, 8 pm
Mudai-Relentless
Nocturnal-Tango Dancing, 7:30 pm, $5
Pix Patisserie-PRA Night, 9 pm
Tiger Bar-DJ Fader, Izm, 9 pm, free