Live Music and DJ Listings 

THURSDAY 3/2

Acme-Johnny Punchclock, MILK, Enrique Bronkowski, 9 pm, $3

Alberta St. Pub-Monty Green's Bluegrass Invite, 9 pm, free

Andina Restaurant-Gypsy Jazz Trio

Ash St. Saloon-The Peabodys, The Popsters, Cootie Platoon, Ms. 45, 9:30 pm, $5

Berbati's Pan-Polysics, Los Abandoned, The Thieves, The Mediks, 9:30 pm, $7-8

Blue Monk-Stephen Walker & The Chosen Few

Boons Treasury-Dan Jones, 8 pm, free

Buffalo Gap-Tony Furtado, 9 pm

C-Bar-David Rynhart

Crystal Ballroom-Jamie Cullum, 8 pm, $20-22

Dante's-Ben Lee, Leonna Naess, Shurman, 9:30 pm, $5

Dios (Malos)
AT DOUG FIR
Sakes alive, this winter is dragging on forever. I can't remember the last time I saw the sun, or felt warmth on my face that wasn't pumped through machinery, or took a simple bike ride without getting soaked head to foot. For one night, though, at least we can all pretend that Dios (Malos) brought some of that California heat to match their sun-washed tunes. w/Toothfairy, Protest Hill

East Chinatown Lounge-DJ Missnomer, 6 pm; Auditory Sculpture w/Mic Crenshaw, 10:30 pm, free

Gemini-Karaoke from Hell

Goodfoot-Uprite Dub Orchestra, $5

Green Room-Blues Night w/ So Called Blues Band, 9pm

Ground Kontrol-TRONix: Mantis, 9:30 pm, free

Halibuts-Terry Robb, 8:30 pm, free

Heathman Hotel-Johnny Martin Trio, 7 pm

Imbibe-Tribal Lounge, 8 pm, $5

It's A Beautiful Pizza-Bill Coomes & Larry Adair, 8 pm

Jax-The Denardo Beck Group, 8 pm, free

Jimmy Mak's-Mel Brown B3 Organ Quartet, 9 pm, $5

Kells-Peter Yeates, 9 pm

Kennedy School-Foghorn Stringband w/Bill Martin, 7 pm, free

Laurelthirst-Lewi Longmire, 6 pm; Fancy Pants, 9:30 pm, $4

Mississippi Pizza-Loose Change, Donna Jose, 6:30 pm

Mississippi Studios-Charlotte Martin, 8 pm, $10

Mock Crest-Lee Blake, Open Mic, 8:30 pm

Monty's Tavern-Kenny Lee & The Sundowners' Open Jam

Paragon-Bristle, Deterrorformed, 9 pm

Pshaw!-Andy Stokes

Red & Black Cafe-Tim Willcox Group, 8 pm

Reed College Student Union-Holy Ghost Revival, Bobby Birdman, Jigsaw Gentlemen, 8:30 pm, $5

Rock Creek Tavern-Lynn Conover, 7 pm, free

Rock N Roll Pizza-A Thorn for Every Heart, Hit the Lights, Boys Like Girls, Keating, Benevolent, 7 pm, $8

Rose Garden-Korn, 10 Years, 7 pm

Sellwood Public House-Eli & Damian Blues, 6 pm, free

Siam Society-Captain Dan's Pocket Jazz Trio, 8 pm, free

Slabtown-Open Mic, 8 pm

Sweet Oregon Grill-Jon Koonce, 7 pm

Tillicum Club-Lloyd Jones, 8 pm

Tonic-Fells Acres, Birds Prey, The Days

Towne Lounge-Crack City Rockers, 8 Foot Tender, DJ Crucial Andy, 9 pm, $5

Viper Room-Lyle Ford, 7 pm

Wallbangers-Dueling Pianos

White Eagle-Super XX Man

Wilf's Piano Bar-Tom Grant

FRIDAY 3/3

Acme-Dryfoot, 7 pm, free; Sexton Blake, Honor System Snack Box, Nire, Ponies in the Surf, 9 pm, $3

Aladdin-Kelly Joe Phelps

Alberta St. Pub-The RCMP

Ash St. Saloon-Stairway Denied, Jett City, Drop Dead Legs, 9:30 pm, $5

Back To Back Cafe-Fraqtured : Sound, Dir:/td, 7:30 pm, $3

Berbati's Pan-Dezarie, Ikhaba, 9 pm, $15

Biddy McGraw's-Billy Kennedy Happy Hour, 5:30 pm; Lowell J. Mitchel, 9:30 pm

Buffalo Gap-X-Angels, 9 pm

C-Bar-Lincoln Crockett

Clyde's Prime Rib-Lloyd Jones

Coffee Lovers-The Clearing

Corner Saloon-Dixie Wrecked

Crystal Ballroom-The Solomon Douglas Swingtet, 8:30 pm, $18; '80s Video Dance Attack w/VJ Kittyrox, 10 pm, $3 (Lola's)

Dante's-Floater, The Sort Ofs, 9:30 pm, $10-12

Doug Fir-Robyn Hitchcock, The Minus 5, 9 pm, $18-20; Rotate w/DJ Cooley, midnight-3 am, free

Driftwood Tavern-Open Mic w/Doc Michaels

Duff's Garage-Countrypolitans, Trudie Falls

Edgefield-Ron Hughes

Eliot Hall at Reed College-Bruce Bennett, John Chowning, Jonathan Harvey, Jean-Claude Risset, Karlheinz Stockhausen, Barry Truax, 4 pm, free

Food Hole-Rum Rebellion, The Cynix, 8 pm

Gemini-Bolt Upright

Goodfoot-DJ Magneto, DJ Wicked

Grand Lodge-Jon Koonce, 7 pm, free

Green Room-Lander, 9:30 pm

Hawthorne Theatre-Mr. MR, Illmaculate, Debaser, Rookes Pointe, 9 DM, 9 pm, $8

Heathman Hotel-Mary Kadderly Combo

Hotel Oregon-Dan Jones, 7 pm, free

Imbibe-Happy Hour w/Little Sue, 6 pm; Paxselin Quartet, 9 pm, $5

Jimmy Mak's-King Louis & Sweet Baby

Jolly Roger-Earl & The Reggae Allstars, 10 pm, free

Kells-Tom May

Kelly's Olympian-Mellow Outs, Skyscraper

Laurelthirst-Reggie's Box of Chocolates, 6 pm; Baby Gramps, 9:30 pm, $4

Rocky Votolato
AT LOVELAND
Incest alert: Indierocker folkie Rocky Votolato comes from the same rock 'n' roll family as Cody Votolato of the savage and unruly Blood Brothers. Rocky—despite his punchy name—does NOT make savage and unruly music. Instead homeboy chases the big sonic ghosts strummed out by Damien Jurado, Paul Westerberg, and the one and only THE BOSS. w/Minus the Bear, the Appleseed Cast, Crystal Skulls

LV's Uptown-Dan Balmer Duo

Mississippi Pizza-Rob Barteletti, 6 pm; Emily Herring, Shawn Hawkins & The Offenders, Joe Baker, 9 pm

Mississippi Studios-Amy Martin, Anna Coogan, North19, 8 pm, $10; New Mexican Revolution, Cicada, 10:30 pm, $10

Mock Crest-The New Iberians, 9 pm

Montego Bay-Kat & The Roots Revolution, 10 pm, free

Night Light Lounge-Artist Reception w/Atomic Jazz Ensemble, 8 pm, free; DJ Roommate, 10 pm, free

Outlaws-Blue Moon Highway, $3

Paris Theatre-The Gentry, Sad Panda, 7 pm

People's Co-Op-Community Singing From the Sacred Harp, 6:30 pm, free

Pshaw!-Happy Hour w/Eric Allen, Brian Lowe, Roots Revolution, Katt the Charming Lion

Red & Black Cafe-The Reggie Houston Experiment, 8 pm

Rock Creek Tavern-Richard Day Reynolds, 9 pm, free

Rock N Roll Pizza-Battle of the Bands

Roots Brewing-Vivid Curve, 8 pm

Roseland-Keller Williams, 9 pm

Sabala's Mt. Tabor-Go Like Hell!, Eat Your Heart Out

Siam Society-Adam Hurst, 8 pm, free

Slabtown-Colin Spring, 9 pm, free

Sweet Oregon Grill-Steve Bradley, 7 pm

The City-Kalakoa, 10 pm

Tonic-Keegan, free (Fireside); Oliver, Moonshine Hangover, Memphis Radio Kings, Timber

Towne Lounge-Phantom Lights, Brainhole, Sister Hyde, GTR LKR, $5

Wallbangers-Dueling Pianos

White Eagle-Nobody's Sweethearts, 5:30 pm, free; The Dimes, Eve's Dilemaa, Garth Michael McDermott Trio, 9:30 pm, $6

Wilf's Piano Bar-John Gilmore Trio

Wired Coffee-Carlos Severe Marcelin, 7 pm, free

Wonder Ballroom-Animal Collective, First Nation, Barr, 8 pm, $13.50

Wong's-DK Stewart & The DK4

WOW Hall (Eugene)-The Detonators, The Anxieties, The Happy Bastards, Pirate Radio, 7 pm, $5

SATURDAY 3/4

15th Street Pub-The Reds, Chairman Meow

Acme-Wow & Flutter, Yelstin, Ferocious Eagle, 9 pm, $3

Aladdin-Jim Gaffigan, 7:30 & 10:30 pm, $29.75

Alberta St. Pub-An Tua, 7 pm, $8; Ashleigh Flynn, Sneakin' Out, 9:30 pm, $8

Alexander's Lounge-Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Andina Restaurant-Boriquen, 7 pm

Artichoke-Song Circle, 2 pm

Ash St. Saloon-The Soda Pop Kids, Lovely, Tattooed Millionaires, Homewrecker, 10 pm, $5

Baraka-Essential Ancient

Beale Street NW-Mary Flowers, Terry Robb, Mark Lemhouse

Berbati's Pan-Crosstide, The Lashes, The Divorce, Derby, The Charity Stripe, 9 pm, $10-12

Biddy McGraw's-Little Sue, Lynn Conover

Billy Reed's-Nobu Ozaki, Mark DiFlorio

Buffalo Gap-Brides of Obscurity, 9 pm

Candlelight-Ken DeRouchie Band, 9:45 pm

Costello's Travel Cafe-Adam Hurst, 8:30 pm

Crystal Ballroom-DK Stewart & The DK4, 8:30 pm, $18

Dante's-I Can Lick Any SOB in the House, Two Cow Garage, Pine Box Boys, Elvis, Neutral Boy, 8:30 pm, $6

Doug Fir-Matt Pond PA, Youth Group, Sea Navy, 9 pm, $9-10; Knotty Disco w/DJs Mr MuMu, Barrett Paul, midnight-3 am, $5-8

Dublin Pub-NorthPoint, 7 pm

Duff's Garage-Countrypolitans

Food Hole-Pulse Emitter, INRI, Disjunct, ScarD, Uxe-Mede, WarningBrokenMachine, Redbird, $5

Gemini-Linda Hornbuckle

Goodfoot-Scott Law Band, Ashbury Park, $6

Grand Cafe-Doc Wilson, Lyle Ford, 6 pm

Grand Lodge-Michael Meanwhile

Hawthorne Theatre-Sidestar, Morgans Door, Grynch, Lockstep Down, Red Scare, 9 pm, $8

Imbibe-The Imprints, Mike Coykendal, 9:30 pm, $5

It's A Beautiful Pizza-Eli & Damian Blues, 6 pm, free

Jimmy Mak's-Zuppa

Jolly Roger-Earl & The Reggae Allstars, 10 pm, free

Kells-Tom May, 9 pm

Kelly's Olympian-Shiny Things, Oblivion Seekers

Laurelthirst-James Low, 6 pm, free; Billy Kennedy Band, 9:30 pm, $5

Lewis & Clark College-Stovokor, Johnny X & The Groadies, Dagger of the Mind, 7 pm, free

Loveland-Ever We Fall, Days Like These, Broken Glory, Elephant Pilot, 7:30 pm, $8

LV's Uptown-Mitzi Zilka Trio

Mississippi Pizza-Zephyr French Cabaret, 6 pm; Amy Steinberg, Tamara J. Brown, Nicole Sangsuree, 9 pm, $10

Mississippi Studios-Sexton Blake, Shaky Hands, Junkface, 10 pm

Montego Bay-Kat & The Roots Revolution, 10 pm, free

Paris Theatre-The Clock Bombs, The Wheelchair Renegades, The Ugly Bastards, Undead Epidemic

Pshaw!-Roots Revolution w/Katt the Chanting Lion

Rock Creek Tavern-John Bunzow Trio, 8 pm, free

Roseland Grill-Northwest Royale, Kandles at Nine, Vent, 9 pm

Sabala's Mt. Tabor-John Rambo, Grieving Stone, Stone Creeps, Apocalypse Head

Tazo Tea Headquarters-Brothers of the Baladi, Carmen, Danse Orientale, Wade McCollum, 7 pm, $20-25

The Hutch-Suma w/Edwin Fountaine, 9 pm

The Old Church-Bossa Do Fado, 8 pm, $10

Tonic-Nough Said w/Trinity Sounds & Small Axe

Towne Lounge-Grails, Dark Force, Portals, 9:30 pm, $6

Twin Paradox Cafe-Get Set Go, Vitara

White Eagle-Kleveland, Susie Blue, Rob Walsh, 9:30 pm, $6

Wilf's Piano Bar-Shirley Nanette & friends

Wonder Ballroom-MarchFourth Marching Band, Captain Bogg & Salty, 3 pm, $8; MarchFourth Marching Band, Heroes & Villains, 9 pm, $12

WOW Hall (Eugene)-Minus the Bear, The Appleseed Cast, Rocky Votolato, Crystal Skulls, 8:30 pm, $12-14

Xenos-The Deltas, 7 pm

SUNDAY 3/5

Alberta St. Pub-Gypsy Jazz Jam, 7 pm, free

Ash St. Saloon-Emblematic, Radio Vision, Aisle 3, 9:30 pm, $4

Beale Street NW-Gospel Lunch, 1 pm; Tag Team, 7 pm

Beulahland-Chickweed, 3:30 pm, free

Biddy McGraw's-Irish Music Open Jam

Crystal Ballroom-Art Abrams Swing Machine, 8:30 pm, $20; Hive: DJ Blackout, Owen, 9 pm, $3 (Lola's)

Dante's-Procon, DJ Betti Forde, 9 pm; Sinferno Cabaret, 11 pm, $6

Duff's Garage-All-Star Blues

Edgefield-King Perkoff Band, Jon Koonce

Food Hole-They Shoot Horses Don't They, Mikaela's Fiend, We Quit

Hawthorne Theatre-Open Mic, 9 pm, free

Imbibe-Brudda Walter, 6 pm

Kaul Auditorium, Reed College-Zuckerman Chamber Players, 4 pm

Kells-Tom May

Laurelthirst-Freak Mountain Ramblers, 6 pm; Neil Gilpin's Belmont St. Octet, $3

Mission Theatre-Karan Casey Band, Flook, 8 pm, $21

Mississippi Pizza-Catfarm, 4 pm; The Janglies, 7 pm

Mock Crest-Kate Mann, 8 pm

Moon & Sixpence-Foghorn Stringband, free

Paragon-Downcharge, 9 pm

Pshaw!-Chata Addy's Drum Jam, 8 pm

Red & Black Cafe-Open Mic, 8 pm

River Roadhouse-Sinner's Club Open Jam, 8 pm

Rock N Roll Pizza-Unjust, Miss Ann Thrope, Jahai, Mindcell, Atypical Theme

Rose Garden-Bon Jovi, 7:30 pm, $49.50-79.50

Saturday Market-Groundscore, 5 pm

The Old Church-John Stowell, Dan Balmer, Mike Denny, Dave Captein

Tillicum Club-Mike Winkle, 6 pm

Tonic-Tatooed Millionaires, Lovely, The Stivs

Towne Lounge-Head Like a Kite, The Capes

White Eagle-Open Mic w/John Vecchiarelli, 8 pm, free

Wonder Ballroom-Stereolab, Hot Chip, 8 pm, $16

WOW Hall (Eugene)-Dezarie, Ikahba, 9:30 pm, $15-18

MONDAY 3/6

Aladdin-Jenny Lewis w/The Watson Twins, Willy Mason, Whispertown 2000

Alberta St. Pub-Jackstraw, 6:30 pm, free

Dante's-Ground Zero Lounge w/Clyde Lewis, 7:30 pm, free; Karaoke From Hell, 10 pm, $2

Dixie Tavern-Bangkok Five, The Strays, 8 pm, $5

Doug Fir-Low, Lavender Diamond, 9 pm, $15

Edgefield-Skip Van Kuske Diva Series, 7 pm, free

Laurelthirst-Kung Pao Chickens, 7 pm, free

Mississippi Pizza-Palantine Hill, James Sasser, 7 pm

Moon & Sixpence-Johnny B. Connolly, free

Produce Row-Ron Steen's Jazz Jam, 9 pm, $3

Pshaw!-Triclops, 9:30 pm

White Eagle-Griffin, 8 pm, free

WOW Hall (Eugene)-POS w/Turbo Nemesis, Mac Leather, Sims, 3 Blind Mics, 8:30 pm, $8

TUESDAY 3/7

Andina Restaurant-Toshi Onizuka

Ash St. Saloon-Thee O'Kellys, Adalord, 9:15 pm, free

Biddy McGraw's-Dylan Thomas Vance, Griff Bear

Blue Monk-Ramsey's Groove Trio, free

Candlelight-Reggie Houston's Earth Island Band, 9:30 pm, free

Dante's-GBH, Gold Blade, Clorox Girls, No Red Flags, 9:30 pm, $14-16

Doug Fir-Scout Niblett, Talkdemonic, LKN, 9 pm, $8

Duff's Garage-Dover Weinberg Quartet

Edgefield-Caleb Klauder & Sammy Lind, 7 pm, free

Green Room-PDX Songwriter Showcase, 9 pm

Imbibe-James Low, Lewi Longmire, 6 pm; Paul Brainard, Billy Kennedy, 9 pm

It's A Beautiful Pizza-Balkan Music & Dance, 9 pm

Jimmy Mak's-Mel Brown Septet, 7:30 pm, $6

Kells-Tom May, 9 pm

Ken's Place-Steve Cheseborough, 5 pm

Laurelthirst-Jackstraw, 6 pm

Loveland-POS, DJ Turbo Nemesis, Mac Lethal, Sims, 8 pm, $6-7

Mississippi Pizza-Mississippi Jazz Jam, 7:30 pm

Mock Crest-The Reverb Brothers, 8 pm

Nocturnal-Blues Practica, 7 pm, $5

Old Town Pizza-Acoustic Songwriter Spotlight

Pshaw!-Steve Smith's Jazz Jam, 7 pm; Lloyd Jones & friends, 10 pm

Rock Creek Tavern-Bluegrass Tuesdays, 7 pm, free

Shedd Institute for the Arts (Eugene)-The Oak Ridge Boys, 7:30 pm, $28.50-44-50

Tonic-The Ax, International Playboys, Book of Maps

Twilight Cafe-Eric Allen & friends

Wallbangers-Dueling Pianos

White Eagle-Joe McMurrian's Acoustic Review, 8:30 pm, free

Wilf's Piano Bar-Ron Steen Jazz Jam, 7:30 pm, free

Zach's Shack-Open Mic w/Grasshoppah, 10 pm, free

WEDNESDAY 3/8

45th Street Pub-Open Mic

Acme-PDX Pop Tomorrow!: Stuart Valentine, The Mother Launchers, Please Step Out of the Vehicle, 9 pm, free

Alberta St. Pub-Zydeco Dance Party, 7 pm

Alexander's Lounge-Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Andina Restaurant-Neftali Rivera

Ash St. Saloon-The Royal Teats, 9:30 pm, $4

Aura-Mary Kadderly, 8 pm, free

Berbati's Pan-The Holy Fire, Gigitygigitygigity, $5

Biddy McGraw's-Bob Soper

Blue Monk-Lloyd Allen in the Mix

Boons Treasury-Paul Summers, 8 pm, free

Buffalo Gap-Tracy Klas

C-Bar-Denardo Trio

Dante's-Storm & The Balls, 10 pm, $5

Doug Fir-Pink Mountaintops, Ape Shape, Narwhal, 9 pm, $8

Driftwood Tavern-Open Mic w/Doc Michaels

Duff's Garage-Blues Jam w/Suburban Slim

Edgefield-Kate Mann, 7 pm, free

Goodfoot-Apehouse, $4

Green Room-Stephen Ashbrook, 9 pm

Ground Kontrol-Dark Skies, 9:30 pm, free; PinBrawl: Moonchild, 9:30 pm, free

Hawthorne Theatre-Pensive, Kill Your Ex, In Public View, 9 pm, $8

Heathman Hotel-David Michael Lee, 7 pm

Tic Code
AT HOLOCENE
Local dudes Tic Code refer to themselves as a "classical string quartet disguised as a metal band, or maybe what Slayer would've sounded like if they kicked Tom Araya out and let Steve Reich play bass and write most of the songs." It's thrill-heavy metal riffing imposed upon indierock structure with ex-members of Pinback, El Cid, Stunt Goat, and Physics tying the thing up tight. Tonight's their CD release for the massively, gloriously, tectonically rocking FBCCADE. w/Chevron, Prime Meridian

Imbibe-The Freaquent Flyers, 8 pm

It's A Beautiful Pizza-Irish Music, 6 pm; Arabian Music, 8:30 pm

Jax-Hank Hirsh Quartet, 7 pm

Jimmy Mak's-Mel Brown Quartet, 7:30 pm, $5

Kells-Tom May, 9:30 pm

Laurelthirst-Casey Neill, Little Sue, Lewi Longmire, 6 pm, free; Juanita Family, 9 pm, free

Lola's Room-Controller.Controller, You Say Party We Say Die

Mississippi Pizza-Songwriter's Association Showcase, 7 pm

Moon & Sixpence-Trashcan Joe, 8:30 pm, free

Night Light Lounge-Atomic Jazz Ensemble, 9 pm, free

Paola's-Ezra Meredith, 9 pm

Poor Richard's-Open Mic w/Jon Self

Pshaw!-Reggie Houston's Box of Chocolates, 7 pm; Lloyd Jones & friends, 10 pm

Sabala's Mt. Tabor-Scotch Greens, Rolling Blackouts

The Old Church-Charles Noble, Heather Blackburn, noon, free

Tillicum Club-Jim Mesi, 8 pm

Towne Lounge-Dengue Fever, 9:30 pm, $7

Wallbangers-Dueling Pianos

White Eagle-Brandi & Erin, 8:30 pm, free

Wilf's Piano Bar-Valerie Day, Darrell Grant

Wired Coffee-Open Mic, 7 pm

WOW Hall (Eugene)-Scout Niblett, Talkdemonic, The Deleted Scenes, 8:30 pm, $7-8

DJ LISTINGSz

THURSDAY 3/2

Apotheke-DJ van Dis, 8 pm

Backspace-Metronome: Microelectronic Funk

Bar of the Gods-Atom 13, Homonym, 10 pm

Baraka-Browntempo

Bettie Ford-DJ Yaz

Boxxes-DJ Sam

Chances Sports Bar-DJ DannyG, 10 pm

Crush-L Train

Delta Cafe-DJ Honeybucket

Devils Point-DJ S. Disco, 9 pm, free

Fez-Invasion w/DJ Catalyst, 10 pm, free

Greek Cusina-Space Cowboys, DJ Wicked, Sneakers, Professor Stone (Minoan); DJ Brett (Taverna)

Holocene-Scion xPress Fest: DJ Beyonda, 7 pm

Kelly's Olympian-DJ Colin Sic

La Merde-DJ Monkeytek, 10 pm

Matador-DJ I Heart You, 10 pm, free

Mudai-40Z & Adderall w/Neighborhood DJ

Noir-DJ Ravi, Scottie Soul, 9 pm, free

Porky's Pub-Booty: DJ Puppet, Stormy, 9 pm, $3

Portsmouth Club-DJ Sugar, 9 pm

Red Cap Garage-FSO DJ

Ringler's Pub-DJ Savi, 10 pm, free

Roots Brewing-Selection Cruise, 8 pm

Saucebox-Techno Sol w/DJ Suppoz, 10 pm, free

Savoy-DJ No. 3, free

Stumptown (Downtown)-Searching for My Lost Soul, 6 pm

Tube-DJ KG

XV-The Remedy

FRIDAY 3/3

Baraka-Solovox Synphony Orkestra, VJ Schmeejay

Bettie Ford-DJ Evil One, Mr. Strack, $5

Beulahland-DJ Li'l Pete

Boxxes-DJ Sam

Crush-Beat Slap w/Alanna

Delta Cafe-Live Forever w/Ricky Pang

Devils Point-DJ Kenoy, 9 pm, free

East Chinatown Lounge-DJ Missnomer, 6 pm; DJ Izm, 10 pm

Fez-Shut Up & Dance w/DJ Gregarious, 10 pm, $5; DJ Colin Sic (Lounge)

Greek Cusina-Body Call w/ DJ Professor Stone, DJ Sneakers, DJ Wicked (Minoan); DJ Brett (Taverna)

Ground Kontrol-Time Lapse: Moonchild, 9:30 pm, free

Holocene-Trifecta: DJ Three, Derek Fisher, The Perfect Cyn, Evan Alexander, 9 pm, $8-10

Matador-DJ Trixie Doll, DJ Lucifina, 10 pm, free

Noir-Non, Nevermore, 9 pm, free

Red Cap Garage-Bump w/FSO DJ

Ringler's Pub-DJ B Dangerous, 10 pm, free

Ringlers Annex-DJ Ted Striker, 10 pm, free

Saucebox-All Things Considered w/Mr Mumu, 10 pm, free

Squeez-Erik Beats, 9 pm

Tube-Rock 'Em Sock 'Em Robots w/DJ Nikki C

U&I Tavern-Small Axe Sounds

XV-Nik Fury

SATURDAY 3/4

Aztec Willie's-Salsa Night w/DJ Jose, 9:30 pm, free

Bettie Ford-Gemo

Bobby McGee's-Kevin Berry's Old School Jam w/DJ Michael Morris

Boxxes-DJ Dougalicious

Chances Sports Bar-DJ DannyG, DJ Jack, DJ Warren,10 pm

Colosso-DJ Wiggly Worm, 10 pm

Crush-Dance Dance Evolution: DJs Rafa, Dmoe Funk, 9 pm, $2

Devils Point-DJ S. Disco, 9 pm, free

East Chinatown Lounge-DJ Nik Fury, 10 pm

Fez-Synergy Q: Francisco DJ, DJ Destiny, DJ Sam, 9 pm, $7

Greek Cusina-Mixmaster Mike, DJ Swamp, Evil One, DJ Wicked, Professor Stone, DJ Sneakers; Flipsta, Evil One (Minoan); DJ Brett (Taverna)

Ground Kontrol-Reagan-o-Mix: Paula B, 9:30 pm, free

DJ Assault
AT HOLOCENE
Booty bass madman DJ Assault is SO booty bass he has the word "ass" in his NAME. Best known for the club hit "Ass 'n' Titties," the man is DANCE-PARTY FUNK incarnate. w/Copy, DJ Magneto, Jon Al Dente

Kaul Auditorium, Reed College-DJ Spooky, 2 pm, $10

Matador-DJ Moisti, 10 pm, free

Momo's-DJ Wicked, 10 pm, free

Noir-DJ Non, Valence, 9 pm, free

Pala-Doc Martin

Red Cap Garage-DJ Blu

Ringler's Pub-DJ Miranda, 10 pm, free

Ringlers Annex-DJ Ted Striker, 10 pm, free

Sameunderneath Store-DJ Sneakers

Saucebox-Take You There w/DJ bluchris

Stumptown (Downtown)-Searching for My Lost Soul, noon

Tube-Gimme Danger w/DJ Maxamillion

U&I Tavern-DJ Mattbastard

XV-Mr. Jeigh

SUNDAY 3/5

Berbati's Pan-The Word w/Paula B (barside)

Bettie Ford-Jayanta

Devils Point-Stripparaoke w/KJ Pinky, 9 pm, free

Greek Cusina-Industry Night

Holocene-Mr. Romo, 31Avas, Sappho, Unkown Poet, Ashley Utz, 8 pm, free

Kelly's Olympian-DJ One Pump

Matador-DJ Donny Don't, 10 pm, free

Night Light Lounge-SIN Night w/DJ Roommate, 10 pm, free

Noir-DJ Prove

Stumptown (Downtown)-DJ van Dis, 4 pm

MONDAY 3/6

Aalto Lounge-DJ Maxamillion

Billy Ray's-DJ Highway 7

Devils Point-DJ Caution

Duff's Garage-Zombo's Mondo Party

Dunes-Blue Monday w/Neighborhood DJ, free

East Chinatown Lounge-iPod uPod

Greek Cusina-Monday Night Raw w/DJs Hightower, My Friend Andy, ATM, Davis Cleveland, 10 pm, free (Taverna)

Imbibe-Happy Hour w/Solovox, 6 pm, free

Kelly's Olympian-DJ Sars

Matador-DJ Hanna, 10 pm, free

Momo's-Mello Mondays w/DJ Mello Cee

Tonic-DJ Matt Machine

Tube-DJ Pedro

TUESDAY 3/7

Aalto Lounge-DJ No. 3, 10 pm

Billy Reed's-DJ Rising Sun, $2

Boxxes-Flirt w/Cory

Crush-DJ Wann

Devils Point-DJ S. Disco

East Chinatown Lounge-DJ Warlock

Egyptian Club-DJ Atomiton, 10 pm

Fez-Angles w/o Edges: DJ Black Key, 10 pm, free

Goodfoot-Eclectic Selectors Perspective w/Seoul Brother #1, Atom13, Homonym, 10 pm, free

Greek Cusina-DJs James Steele, Antonio, 10 pm, free (Minoan)

Holocene-Throwback Tuesdays: Evil One, Sneakers, 9 pm, free

Kelly's Olympian-DJ Makeout

Matador-DJ Pakastani Tranni, 10 pm, free

Mudai-DJ Be-1

The City-EZ Connection, Selector Johnny

Towne Lounge-Jackpot Records' Music w/Jason Forrest, free

Tube-No No No Disco w/DJ Nightschool

Wonder Ballroom-Amber Martin, 8 pm, free (cafe)

WEDNESDAY 3/8

Baraka-Wax Poetic

Bettie Ford-DJ Oso Fresh

Crush-Forge: Nomad DJ, Blue Submarine, 9 pm

Devils Point-DJ S. Disco

East Chinatown Lounge-A New Refutation w/St. John, 6 pm; DJs Atom 13, Soil, 10 pm

Fez-Devotion w/local DJs, 9:30 pm, free

Greek Cusina-Grayskul, Emerge MCs, Frontline, Clockwerk, DJ Wicked, MC Gainon, (Minoan); Gremlinz (Taverna)

Jolly Roger-DJ Joel, AliCat

Kelly's Olympian-DJ Collin Store

Matador-FauxReal, 10 pm, free

Mock Crest-DJ Geezer, 8 pm

Mudai-Relentless

Nocturnal-Tango Dancing, 7:30 pm, $5

Noir-DJ Benny C

Pix Patisserie-PRA Night, 9 pm

Tonic-Reggae Dancehall

Comments (0)

Subscribe to this thread:

Comments are closed.

Staff Pick Events

Most Commented On

Top Viewed Stories

All contents © Index Newspapers, LLC

115 SW Ash St. Suite 600
Portland, OR 97204

Contact Info | Privacy Policy | Production Guidelines | Terms of Use | Takedown Policy