Live Music and DJ Listings 

Live Music

THURSDAY 6/15

Abou Karim Restaurant—Anson Wright Duo

Acme—Sexton Blake, 32 Ways, Bright Red Paper, 10 pm

Aladdin —Jolie Holland, Sean Hayes, 8 pm, $12.50-14

Alberta St. Pub—Camille Bloom, Venice Maki, 7 pm, $7; Monty Green’s Bluegrass Invite, 9 pm, free

Alexander's Lounge—Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Andina Restaurant—Gypsy Jazz Trio

Andrea’s Cha Cha Club—Cubaneo, 10:30 pm

Ash St. Saloon—Stalking Jane, Human Genome Project, Mezza Luna, 9:30 pm, $5

Beale Street NW —Kinzel & Hyde, 8 pm, free

Biddy McGraw's—Will West, Bill Soper, 9:30 pm

Blue Monk—Andrew Oliver Quartet

Boons Treasury—Brian Copeland, 8 pm, free

Broderick Gallery—Hamilton Cheifetz, Janet Guggenheim, 8 pm

Buffalo Gap—Tony Smiley

Bungalow’s Martini—Open Mic, 9 pm

Clyde's Prime Rib—Jim Mesi, Steve Bradley

Doug Fir—The Twilight Singers w/Greg Dulli, Mark Lanegan, Afterhours, Jeff Klein, 9 pm, $12-14

Duff's Garage—Elizabeth Ames & The Countrypoliticians

Duke's—Rodney Atkins

East Chinatown Lounge—Missnomer 6 pm; Auditory Sculpture, 10 pm

Edgefield —The Strangetones, 6 pm, free

Fez—Anjali’s Birthday: State of Bengal, Sub Swara, E3, DJ Tarsier, Anjali, The Incredible Kid, 9 pm, $8-10

Food Hole—Green Milk from the Planet Orange, Witch Mountain, Jonny X & The Groadies, Eternal Tapestry, $6

Gemini —Karaoke from Hell

Goodfoot —Blue Turtle Seduction, Uprite Dub Orchestra, 9:30 pm, $6

Green Room —So Called Blues Band, 9 pm

Halibuts—Terry Robb, 8:30 pm, free

Hawthorne Theatre—Stone Creep, Tall Boy Shotgun, Rezistor, Nicodemus, 9 pm, $6

Holocene—Dear to the Doe, Tasteful Nudes, Typhoon, Ricky Swift, DJ 4Star, 9:30 pm

Imbibe —The Old Yellers, 5 pm; Arabian Nights, 8 pm, $5

It’s A Beautiful Pizza —Bill Coomes & Larry Adair, 8 pm

Jax —The Jazzbos, 8 pm, free

Jimmy Mak's—Mel Brown B3 Organ Quartet, 9 pm, $5

Kells—Peter Yeates

Laurelthirst—Jim Boyer Band, 6 pm, free; Amelia White, 9:30 pm, $4

Mississippi Pizza—Madison Blue, Kelly Shafer, 6 pm; Shoeshine Blue, Run On Sentence, Treva Jackson, 9 pm

Mock Crest—Claes of Blueprints, Open Mic & Jammin, 8:30 pm

Monty's—Kenny Lee & The Sundowners’ Open Jam

Pshaw!—Andy Stokes, 9:30 pm

Red & Black Cafe—Kenosha Kid, 8 pm

Rock Creek Tavern—Mark Alan, 7 pm, free

Rock n Roll Pizza—Incomplete, Lucky for Nothing, Surrender, Rags to Rejects, 6 pm

Roots Brewing—Adalord & Friends, 8 pm

Roseland —OAR, Jack’s Mannequin, 8 pm

Sabala's Mt. Tabor—US Bombs, Hollowpoints, Straitjacket, Lowball

Salty's on the Colombia—Patrick Burke

Slabtown—Open Mic, 8 pm

Sweet Oregon Grill—Jon Koonce, 7 pm

The Artistery—...worms, Jesus Burger, Dragging an Ox Through Water, 8 pm, $5

The Know—Laura Gibson, Ritchie Young, 9 pm

The Old Church—Tom Grant, Toni Lincoln, 7 pm, $15-20

Tillicum Club—Lloyd Jones, 8 pm

Tonic—Drew Grow, The Jennifer Echo, The Cascade Crash, My Darling Boy, $5

Voleur Restaurant—Stevi Marie, 10 pm

Wallbangers —Dueling Pianos

Weapons of Mass Compassion—Noise: Sharkiface, Bran (...) Pos, Soup Purse, Exquisite Corps, Subterranne, Shitty Vibe Smasher, Smegma, 8 pm, $5

White Eagle —Cocktail Cabaret, 8 pm, $10

Wilf's Piano Bar—Patrick Lamb Band

Wonder Ballroom—Liv Warfield Project, Lightheaded, Quivah, Siren’s Echo, 8:30 pm, free

WOW Hall (Eugene)—Blu Sirkut, Disco Organica, 8:30 pm, $10

FRIDAY 6/16

Abou Karim Restaurant—Anson Wright Trio

Aladdin —Live Wire!: Karen Karbo, Catherine Coulson, Haiku Inferno, Kirsten Hersh, Jackie Weissman, High Violets, Ralph Huntley & The Mutton Chops, Wade McCollum, 8 pm, $10-12

Alberta St. Pub—Celilo, 6:30 pm, free; Beglan’s Irish Jam, 9 pm, free

Alexander's Lounge—Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Andina Restaurant—Condor

Ash St. Saloon—The Very Foundation, Blue Skies for Black Hearts, The Days, 9:30 pm, $5

Beale Street NW —Danny Hay Davis, noon; Inner City Blues

Biddy McGraw's—Billy Kennedy Happy Hour, 5:30 pm; Funk Shui, 9:30 pm

Blue Monk—Toby Koenigsberg Trio

Boons Treasury—Fairly Honest Jon & The Truth, 9 pm, free

Borders (Vancouver)—Courtney Jones, 7 pm

Broderick Gallery—Hamilton Cheifetz, Janet Guggenheim, 8 pm

Buffalo Gap—Intervision 5, AudioKinetic

Clinton Street Theater—Kick the Squirrel Third Anniversary w/Crossroot, 9 pm, $8

Clyde's Prime Rib—Sumo

Corner Saloon—Big Blind

Crystal Ballroom—Built to Spill, Brett Netson, The Prids, 9 pm, $17-20; ‘80s Video Dance Attack w/VJ Kittyrox, 10 pm, $3 (Lola’s)

Dante'sClimber, Soular, The Listening, This Holiday Life, 9:30 pm, $5-6

Doug Fir—The Twilight Singers w/Greg Dulli, Mark Lanegan, Afterhours, Jeff Klein, 9 pm, $12-14

Driftwood Tavern—Open Mic w/Doc Michaels

Duff's Garage—Two Timin’ Three, Howard Rix & The Lucky Stars

Edgefield —Jon Itkin, 7 pm, free

Food Hole—Skin Culture, Exhausted Prayer, Noctuary, L’Acephale, Behalf

Gemini —Norman Sylvester, $6

Green Room —Pilar French, Eve’s Dilemma, 9:30 pm

Grolla—Eric Skye

Halibuts—Jim Mesi

Hawthorne Theatre—The Quakes, Dead Man’s Hand, Season of Nightmares, 9 pm, $13

Hotel—Laundry Room Squelchers, Bob Bellerue & Halfnormal, Dead/Bird, Glamorous Pat

Imbibe —Happy Hour w/Little Sue, 6 pm; Al Toribio, 9:30 pm, $5

Jax —Hank Hirsch Quintet, 8 pm, free

Jimmy Mak's—David Friesen

Jolly Roger—Earl & The Reggae Allstars, 10 pm, free

Kells—Peter Yeates

Kelly's Olympian—Ferocious Eagle, The Moggs, Polar Goldie Cat

Laurelthirst—Reggie’s Box of Chocolates, 6 pm, free; Celilo, 9:30 pm, $5

Main Street Theatre—Shoehorn, 8 pm, $10

Mississippi Pizza—Voodoo BBQ, 6 pm; Chris Mosley Trio, Swing Papillon, 9 pm

Mississippi StudiosMiraflores, Little Sue, 9:30 pm, $5

Mock Crest—Sneakin’ Out, 9 pm

Montego Bay—Kat & The Roots Revolution, 10 pm, free

Night Light Lounge—The Criminal Justi System, 10 pm, free

Paragon Club—Ghost Motor, Ruby Doe, Roaring Lions, System & Station, 9:30 pm

Paris Theatre—Against All Authority, The Inbred, GoodYear, The Allergies, Peter in the Woods, $8

Poor Richard’s—Tony Smiley

Produce Row —Big Kato & friends, 9 pm, free

Pshaw!—Eric Allen & Brian Lowe, 6 pm

Red & Black Cafe—Andy Combs, 8 pm

Redwing—Life at These Speeds, Old Growth, Loch Berlin, 8 pm, $3

Rock Creek Tavern—Casey Neill Band, 9 pm, free

Rock n Roll Pizza—Jahai, Mindcell, Wide Eyed Panic, Hyperthermia, 6 pm

Roots Brewing—Cabazon, 9 pm

Roseland —Snow Patrol, Augustana, The Duke Spirit, 9 pm

Sabala's Mt. Tabor—Freak Mountain Ramblers, Weary Boys

Slabtown—Advisory, Drunken Generals, Shotgun

Sweet Oregon Grill—Los Cowtones, 7 pm

The Hutch—Reds, 9 pm

The KnowBuilt by Giants, Prize Country

Tillicum Club—Steve Bradley, 8 pm

Tonic—Mendoza, Drink the Bleach, Diesto, Slave Traitor, $6

Towne Lounge—The Emil DeWaal Trio w/Wayne Horvitz & Johnny Sangster, 9:30 pm, $6

Twilight Cafe—Molly Bang, Autolite Strike, Hairspray Blues

Voleur RestaurantNoah Peterson Trio, 9 pm

Wallbangers —Dueling Pianos

Walters Cultural Arts Center—Eric Taylor, 8 pm, $10

White Eagle —Michael Jodell, 9:30 pm, $6

Wilf's Piano Bar—Richard Arnold & The Groove Swingers

Wonder Ballroom—Total Drag 2006: Anita Cocktail, 3asic, DJ Puppet, DJ Beyonda, 9:30 pm, $10

WOW Hall (Eugene)—Rock ‘N’ Roll Soldiers, Western Aerial, Vatara, Tunnel Kings, 7:30 pm, $10-12

Xenos—Annie DeMotta, 7 pm

Yola's Foster Road—Open Mic

SATURDAY 6/17

Abou Karim Restaurant—Larson & Beal

Aladdin —The Carl Palmer Band

Alberta St. Pub—Jamie Stillway Trio, 7 pm; The Starlings, 9:30 pm

Alexander's Lounge—Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Andina Restaurant—Toshi Onizuka

Artichoke—Bureau of Standards Big Band, noon, free

Ash St. Saloon—Fall City Shakedown, Nordic, Charmparticles, Portland Int’l, 9:30 pm, $5

Beale Street NW —Jim Mesi

Berbati's Pan—Drummattica Meets Sissyboy, DJ Ill Camino, 9 pm

Biddy McGraw's—Ashbury Park

Billy Reed's—Devin Phillips, 9 pm, free

Blue Monk—3 Leg Torso, 9 pm, $10

Boons Treasury—James Sasser’s Lostine, 9 pm, free

Borders (Tigard)—Greg Clarke

Buffalo Gap—Jacob Merlin Band, 9 pm

Clyde's Prime Rib—Carlee Smith Band

Columbia Arts Center—Junior Symphony of Vancouver, 7:30 pm, $20

Corner Saloon—Big Blind

Crowley’s Cork—Beltaine, 7 pm

Crystal Ballroom—Built to Spill, Brett Netson, The Prids, 9 pm, $17-20

Dante's—Velabonz, Royal Bliss, Death on Vinyl, 9:30 pm, $7-8

Devil’s PointBetty X, Fully Loaded, 10 pm

Doug Fir—Amelia White, Dirty Martini, Jon Auer, 9 pm, $12

Duff's Garage—The Strangetones, The Nads

Edgefield —Tom Creegan & Cary Novotny, 7 pm, free

Esther Short Park—Microblues Festival: Little Charlie & The Nightcats, Papa Salty, The BluesBroads Showband, 8:30 pm, $10-12

Fearless Brewing Company—Ruby Red, 9 pm, free

Fez—Blondage, DJ Catalyst, 9 pm, $5

Food Hole—Modern Machines, Flip-Tops, Silver Kings, The Egos

Gemini Ken DeRouchie Band, $5

Goodfoot —Goodfoot All-Stars

Grand Cafe—Doc Wilson, Lyle Ford, 6 pm

Green Room —Lisa Mann, Ramblin’ Jaks, 9:30 pm

Halibuts—Chris Mather

Hawthorne Theatre—Hive, MC Armanni Reign, Sad Mans Burd, Roommate, No Thing, Shylok, DJ Flow Chart, 9 pm, $10

Imbibe —The Imprints, Little Beirut, 9:30 pm, $6

It’s A Beautiful Pizza —Brent Swanson, Ernie Nichols, 7 pm, free

Jax —Mitzi Zilka, 8 pm, $5

Jimmy Mak's—Linda Hornbuckle

Jolly Roger—Earl & The Reggae Allstars, 10 pm, free

Kells—Peter Yeates

Kelly's OlympianDrunken Prayer, Meredith Bros, DJ Squirl Soup

Laurelthirst—The Blueprints, 6 pm, free; Lynn Conover Band, 9:30 pm, $5

Liberty Hall—NW Fest: I Quit, Wreck This!, Thirty3, Count the Hours, The Starting Point, The Flexxx, Seize the Night, Valley of the Dinosaurs, The Hard Way, Helen Killers, HIV, Goddamn!, Sidetracked, Status Quo, Spasm, Sunset Riders, Kill the Shark, 1 pm, $10

Mac's Place—Paul DeLay, $5

Mississippi Pizza—Earl White String Band, 6 pm, $5; Tragedy, Under Mountains, Excuse Me Sir, Spice Tomb, 9 pm

Mississippi Studios—Wishing Chair, Kym Tuvim, 7:30 pm, $8-10; Sophe Lux, Mark Pickerel, 10 pm, $7

Mock Crest—Eric Hatcher & The Worker Bees, 9 pm

Montego Bay—Kat & The Roots Revolution, 10 pm, free

Music Millennium NW —Cates & DPL, 1 pm; Mark Pickerel, 3 pm; Naysayers, 5 pm

Newmark Theater—Portland Gay Men’s Chorus: Razzle Dazzle w/Susannah Mars, 8 pm

Pala—Dean Lowden, Zita, $7

Paris Theatre—Midnight Hour, Short for Stories, Redtape Ritual, 7 pm

Poor Richard’s—Ginger Hustlers, 8:30 pm, free

Produce Row —Greenpines, 9 pm, free

Pshaw!—Meeno

Red & Black Cafe—Travis Hartnet, 8 pm

Rock Creek Tavern—Debra Arlyn Band, 9 pm, free

Rock n Roll Pizza—Domeshots, NWR, Bro’s, 6 Ounce Gloves, BSG, noon

Roots Brewing—Slowly Rising, 9 pm

Sabala's Mt. Tabor—Teenage Frames, Soda Pop Kids, The Ones

Saturday Market—Anomalous Quintet, Paul Brainard & friends, 11:30 am

Slabtown—Ramblin’ Rose

St. Stephen’s Episcopal Church—Chanson du Soir, 7 pm, $10

Sweet Oregon Grill—Seymour, 7 pm

The Artistery—Laura Veirs, Corrina Repp, Southerly, Thao Nguyen, Simone White, 8 pm, $6

The Know—Jigsaw Gentlemen, Doctor Moss

Tillicum Club—Steve Bradley, 8 pm

Tom McCall Waterfront Park—Portland Pride 2006: Kim Archer Band, The Detail, Molli Paige Band, Steff Mahan, Bear Dance, Slow Mo Erotic, Androgene, Rose City Swing Band, Blondage, Vontanner, Carlyle, Shannon Tower Band, 1:50-10 pm

Tonic—Crazi Sizter, Sinnergy, The Freemartins, Rubber Burning Hot Rods, $6

Towne Lounge—Cex, Love of Everything, YACHT, 9:30 pm, $8

Twilight Cafe—Vinny D & friends

Voleur Restaurant—Kelley Shannon, 9 pm

Wallbangers —Dueling Pianos

White Eagle —Bingo Dream Band, Drew Landry & The Dirty Cajuns, 9:30 pm, $6

Wilf's Piano Bar—Randy Porter Trio

Zaytoon —Pride Party: DJs Beyonda, Saffronica, 9 pm, $12

SUNDAY 6/18

Abou Karim Restaurant—Gene de Hardo Duo

Andina Restaurant—Greg Wolfe

Ash St. SaloonPatient 29, The Superlab, Empty Room, Superego 99, 9:30 pm, $5

Augustana Lutheran Church—Augustana Jazz Quartet, 6 pm, free

Beale Street NW —Gospel Lunch, 1 pm

Berbati's Pan—Tapes N’ Tapes, Figurines, Cold War Kids, 9:30 pm, $10-12

Bettie Ford—Mr. Mumu, Fleshtone, 8 pm

Beulahland—Chickweed, 3:30 pm, free

Biddy McGraw's—Irish Music Open Jam

Billy Ray's—Brindle & Merrick Foundation, 6 pm, free

Clyde's Prime Rib—Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Crystal Ballroom—Rhythm & Form: A Fashion & Dance Event, 7 pm, $20-25; Hive: DJ Blackout, Owen, 9 pm, $3 (Lola’s)

Dante's—Sinferno Cabaret, 11 pm, $6

Doug Fir—Jose Gonzalez, Juana Molina, Psapp, 9 pm, $13

Dunes—Spain Colored Orange, The Online Romance, The Friends of Rock n Roll, 9 pm

Edgefield —Lynn Conover, 5 pm, free

Elephants Deli—Ron Steen Trio, 2:30 pm

Hawthorne Theatre—Dirty Little Finger, First in Line, The Senators, 9 pm, $6

Holocene—Church of Psychedelia: Tres Gone, Ghosting, New Dark Age, Penguin Jetpack, DJ Mordechai, 9 pm, free

Imbibe —Hanz Araki & Cary Novotny, 7 pm

Kells—Pat Buckley, 9 pm

La Merde—Gypsy Jazz

Laurelthirst—Freak Mountain Ramblers, 6 pm

Liberty Hall—NW Fest: Life & Limb, Brutal Fight, Keep it Like a Secret, Prepare for War, Zombie Knife Fight, 6 Bullets, Contra, Therman Merman, Dying Days, Robot Eyes, Forced March, The Mediam, Four Dead Seasons, Insubordinate, Throw it Out, Nervosa, Never Looking Back, Open Fire, 1 pm, $10

Mississippi Pizza—Wild Hair, Talisman, 6 pm; Spot, 9:30 pm

Mississippi Pizza—The Shannon Tower Band, Rustica, 7 pm, $3

Mock Crest—James Clem, 8 pm

Moon & Sixpence—Foghorn Stringband, free

Paris Theatre—Time Again, Love = Death, Filthy White Trash, 300 Watt Lust, Accidental Gun Death

Pshaw!—Chata Addy’s Drum Jam, 8 pm

River Roadhouse—Sinner’s Club Open Jam, 8 pm

Rock Creek Tavern—David Langenes & Bret Malmquist, 4 pm, free

Rock n Roll Pizza—Iron Maidans, noon

Saturday Market—Chronicle, Night Lights, 11:30 pm

The Know—We Quit, Red Dress Press, Baby Gecko, Bird Costumes

The Stein Haus—Kinzel & Hyde, 8:30 pm, free

Tom McCall Waterfront Park—Portland Pride 2006: Betty, Lynn Frances Anderson, Jimmy Roland, Jill Sobule, Shann Carr, Lipstick Conspiracy, Portland Gay Men’s Chorus, 1-6 pm

Tonic—Lake of Falcons, The Bismark, Tangled Web, Hutson, $5

Twilight Cafe—Keegan Smith

White Eagle —Open Mic w/Adam Klein, 7:30 pm, free

MONDAY 6/19

Aladdin —Joe Jackson, Raul Midon, 8 pm, $28-38

Alberta St. Pub—Jackstraw, 6:30 pm, free

Andina Restaurant—Sambafeat

Ash St. Saloon—BarFly Family Feud: Bears vs. Queens, 6 pm, free; Open Mic, 10 pm

Berbati's Pan—Gregory Isaacs, Live Wyya Band, Nasio Fontaine, Mishka, Trinity Sounds w/Cansaman, 9:30 pm, $20-22; Tha’ Boom w/DJs Automaton, Beyonda, Ko, Wesley

Biddy McGraw's—Lowell J. Mitchell, Jeffree White, 6 pm

Crystal Ballroom—Portland Swing Dance, 8:30 pm, $8

Dante's—Ground Zero Lounge w/Clyde Lewis, 7:30 pm, free; Karaoke From Hell, 10 pm, $2

Doug Fir—Radio 4, Small Sins, 9 pm, $10-12

Edgefield —Skip vonKuske Diva Series w/Terra, 7 pm, free

Goodfoot —Sonic Forum Open Mic

Green Room —Open Mic w/Chuck Warda, 9 pm

Halibuts—Lloyd Jones

Imbibe —Essential Ancient, 8 pm

Jimmy Mak's—Dan Balmer, 7:30 pm, free

Kells—Pat Buckley, 9 pm

Laurelthirst—Kung Pao Chickens, 7 pm, free

Moon & Sixpence—Johnny B. Connolly, free

Produce Row —Ron Steen’s Jazz Jam, 9 pm, $3

Pshaw!—Triclops, 9:30 pm

Rock n Roll PizzaLeaving the Scene, The Strawberry Blonde, Eli Keller, 6 pm, free

Tonic—Los Olvidados, Polar State; DJ Matt Machine (lounge)

Towne Lounge—Doveman, David Thomas Broughton, The Robot Ate Me, 9:30 pm, $6

Tube—Green Milk from the Planet Orange, Jackie O Motherfucker, DJ Nate C

Twilight Cafe—Open Mic w/ Eric Allen

White Eagle —Griffin, 8 pm, free

Wonder Ballroom—Calexico, Eric Bachmann, 8 pm, $16

WOW Hall (Eugene)—Built to Spill, Brett Netson, The Prids, 7:30 pm, $16-18

TUESDAY 6/20

Aladdin —Seu Jorge, Jehro, 8 pm, $25-28

Andina Restaurant—Toshi Onizuka

Ash St. Saloon—Hey Lover, The Honored Guests, Cafeteria Dance Fever, 9:15 pm, free

Biddy McGraw's—Dylan Thomas Vance, Griff Bear

Blue Monk—Ramsey’s Groove Trio, free

Candlelight —Reggie Houston’s Earth Island Band, 9:30 pm, free

Clinton Corner—Pagan Jug Band, 6:30 pm

Dante's—The Sound of Urchin, Crescent Moon, The Spores, 9 pm, $7-8

Doug Fir—Lansing-Dreiden, The Black Angels, 9 pm, $10

Duff's Garage—Dover Weinberg Quartet

Edgefield —Caleb Klauder, Sammy Lind, 7 pm, free

Fez—Crack La Rock, 9 pm, free

Food Hole—Destroyer Destroyer, Thriller, Me and Him Call it Us, Wreck This!, 7 pm, $6

Green Room —Portland Songwriter Showcase, 9 pm

Imbibe —James Low, Lewi Longmire, 6 pm; The PBRchestra, 8 pm

It’s A Beautiful Pizza —Balkan Music & Dance, 9 pm

Jimmy Mak's—Mel Brown Septet, 7:30 pm, $6

Kells—Pat Buckley, 9 pm

Ken’s Place—Steve Cheseborough, 5 pm

Laurelthirst—Jackstraw, 6 pm; Mr. Bingo Does Portland, 9 pm

Mississippi Pizza—Mississippi Jazz Jam, 8 pm

Mississippi Studios—Slaid Cleaves, 7:30 pm, $15

Mock Crest—The Reverb Brothers, 8 pm

Ninth Ave Public House—Swallows, H is for Hellgate, 8 pm

Nocturnal—Blues Practica, 7 pm, $5

Old Town Pizza—Acoustic Songwriter Spotlight

Pix Patisserie (North)—Modernstate, Nick Jaina, 8 pm, free

Pshaw!—Steve Smith’s Jazz Jam, 7 pm; Lloyd Jones & friends, 10 pm

Rock n Roll PizzaDeath Saw, Grieving Sun, Super Bad, Exhausted Prayer, Nactuary, 6 pm

Roseland Grill—Drive Blind, The Thieves, 8 pm

Sabala's Mt. Tabor—Nurse With Wound

The Old Church—Chopslaughter, 7 pm, $5

The Ranch—Riot Cop, J Church, Coldbringer, 8 pm, $4

Tonic—Manta

Wallbangers —Dueling Pianos

White Eagle —Joe McMurrian’s Acoustic Review, 8:30 pm, free

Wilf's Piano Bar—Ron Steen Jazz Jam, 7:30 pm, free

Yamhill Pub—H Is for Hellgate, Swallows

WEDNESDAY 6/21

45th Street Pub—Open Mic

Abou Karim Restaurant—Portland Jazz Singers

Acme—Pop Tomorrow!: Dolly Dolly, The Curious Hands, Krav Maga, 10 pm, free

Aladdin —E.S.T.

Alberta St Pub—Zydeco Dance Party, 7 pm

Alexander's Lounge—Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Amazon Cafe—Ramsey y Los Montunos, 9 pm

Andina Restaurant—Neftali Rivera

Ash St. Saloon—Old Town Hustlers, The Smokes, 9:30 pm, $3

Beale Street NW —Conroy-DeBrie, 6 pm

Berbati's Pan—Sound Team, Someone Still Loves You Boris Yeltsin, Miss Alex White, 9:30 pm, $10-12

Biddy McGraw's—Elizabeth Nicholson

Billy Reed's—David Valdez Quartet, 4:30 pm, $3; Groove Jazz Jam Session, 8 pm, free

Blue Monk—The Artistocrats

Boons Treasury—Greg Clarke, 8 pm, free

Buffalo Gap—Adam & Kris

Cascade Bar—Jam Band PDX

Clark County Amphitheater—Counting Crows, Goo Goo Dolls

Clyde's Prime Rib—Barbara Lusch

Dante's—Storm & The Balls w/Levon Levan, 10 pm, $5

Devil’s Point—Mon Frere, The Emergency

Disjecta—Ghosting, Grouper, Watery Graves, Privacy, A John Henry Memorial, Jackie-O Motherfucker, Grand Junction Grand Therapy, White Rainbow, Valet w/Silentist, Dark Yoga, Amen Again Amen, Nova, Corvette, Chrome Becomes You, 4 pm, $5

Driftwood Tavern—Open Mic w/Doc Michaels

Duff's Garage—Blues Jam w/Suburban Slim

Edgefield —Floating Pointe, 7 pm, free

Food Hole—TWIN, Mikaela’s Fiend, Midwife, The Mutators, Mattress, 8 pm

Goodfoot —The Maybe Happening, Dykeritz, The Online Romance, 9 pm, $3

Green Room —Stephen Ashbrook, 9pm

H2O Martini Bar—Matt Vrba, 6 pm

Halibuts—Paul DeLay

Hawthorne Theatre—Open Mic, 8 pm, free (balcony)

Holocene—Ramp, Freaky Chakra, Let’s Go Outside, Snickers the Horse, DJ Brandon B, 9 pm, free

Imbibe —Lincoln Crockett, 5 pm; The Freaquent Flyers, 8 pm

It’s A Beautiful Pizza —Irish Music, 6 pm; Arabian Music, 8:30 pm

Jax —KMHD/Jax Jazz Jam, 7 pm, free

Jimmy Mak's—Mel Brown Quartet, 7:30 pm, $5

Kells—Pat Buckley, 9 pm

Laurelthirst—Jessica Stiles, 6 pm, free; The Piano Throwers, 9 pm, free

Mississippi Pizza—Adrienne Nightingale, Malcolm Rollick, Angie Evans, 6 pm; Deadwood Revival, Josh Cole, Curtis Alsobrook, 9 pm

Moon & Sixpence—Trashcan Joe, 8:30 pm, free

Night Light Lounge—Atomic Jazz Ensemble, 9 pm, free

Oregon Zoo—Amadou & Mariam

Paola’s—Ezra Meredith, 9 pm

Paris Theatre—Missing Since Yesterday, Hope Without Reason, Left Foot Forward, Thee Emergency, 7:30 pm

People's Co-Op—Street Party: Garett & The EBGBs, 4:30 pm

Produce Row —Open Mic w/June Bunton, 9 pm, free

Pshaw!—Curtis Salgado, Lloyd Jones, Dave Kal, 10 pm

Red & Black Cafe—Shiu-Yeung Hui, Riley ID, 8 pm

Rock n Roll Pizza—Regional Rap Show, 6 pm

The Nest LoungeBaktune

The Old Church—Kathleen Shimazaki, noon, free

Thirsty Lion—Culann’s Hounds, 9 pm

Tillicum Club—Norman Sylvester, 8 pm

Towne Lounge—Pink Mountain, Zu, Rollerball, The Better to See You With, 9:30 pm, $7-8

Twilight Cafe—Funkbuddy Jam

Vino Paradiso—The Djangophiles, 8 pm

Wallbangers —Dueling Pianos

Wilf's Piano Bar—John Gilmore

Wired Coffee—Open Mic, 7 pm

DJ Listings

THURSDAY 6/15

Apotheke—DJ van Dis, 8 pm

Backspace—Metronome: Microelectronic Funk

Bettie Ford—DJ Yaz

Boxxes —DJ Sam

Chances Sports Bar—DJ DannyG, 10 pm

Crush —L-Train

Devils Point—DJ Kenoy, 9 pm, free

Dunes—Kulturszene: Sappho, M. Quiet, 31Avas

Greek Cusina—King Fader, Diz Jockman (Taverna); Matt-E Star (Minoan)

Ground Kontrol—TRONix: DJ Afrobot, 9:30 pm, free

Kelly's Olympian—DJ His & Hers

Matador—DJ I Heart You, 10 pm, free

McFadden's—James Steele

Nocturnal—Swing Dance, 8 pm, $6

Noir—Elbow Room: Bryan Jones, Jon Lemmon, Alden Brown, Victor, Mercedes, Charlie Deep, Trevor, 10 pm, free

Pala—DJ Izm, DJ Keys

Produce Row —Small Axe

Ringler's Pub—DJ Savi, 10 pm, free

Ringlers Annex—DJ Honeydripper, 10 pm, free

Saucebox—Techno Sol w/DJ Suppoz, 10 pm, free

Tube—DJ KJ

XV—De-luxe: DJs Evil One, Gemo, 10 pm, free

FRIDAY 6/16

Acme—Shanghai Soul Club: DJ Matt Mipourian, Chazz Madrigal, Isiah Summers, Guests, 10 pm, $3

Berbati's Pan—Good Fridays w/Rev. Paula B, 5 pm (barside)

Beulahland—Seoultrain w/Seoul Brother #1, Dong Ko-Nee Lee-Us

Billy Reed's—DJ Paradox, 9 pm, free

Boxxes —DJ Sam

Chances Sports Bar—Shack Up! w/Neighborhood DJ

Crush —Cliche: DJ Set It & Forget It

Delta Cafe—Arland+Akina

Devils Point—DJ Kenoy, 9 pm, free

East Chinatown Lounge—King Fader, 6 pm; DJ Izm, 10 pm

Fez—Shut Up & Dance w/DJ Gregarious, 10 pm, $5

goodfoot —DJ Aquaman's Soul Stew, 10 pm

Greek Cusina—Body Call w/DJ P, DJ Professor Stone, DJ Sneakers, DJ Wicked (Minoan); DJ Brett (Taverna)

Ground Kontrol—Time Lapse: Moonchild, 10 pm, free

Holocene—DJ $ew What, 9 pm, free

Matador—DJ Trixie Doll, DJ Lucifina, 10 pm, free

McFadden's—James Steele

Noir—Oubliette: DJs Apocalypse, City Rocker

Pala—Dibi Yosi, Scottie Soul, $5

Pi-Rem—Sexy Robot Music: Derek Fisher, the perfect cyn, 9 pm, free

Rake Art Gallery—Stitch Fashion Show: DJ AMPex, 9 pm, $10

Ringler's Pub—DJ B Dangerous, 10 pm, free

Ringlers Annex—DJ Ted Striker, 10 pm, free

Saucebox—All Things Considered w/Mr Mumu, 10 pm, free

Tube—Rock ‘Em Sock ‘Em Robots w/DJ Nikki C

U&I Tavern —Small Axe Sounds

XV—Nik Fury

SATURDAY 6/17

Acme—Wild Card: Max Voltage, DJ Puppet, Splendora, Anita Cocktail, DJ Puppet, 10 pm, $5

Ararat—After Dark: DJ Matt e Starr, 11 pm

Aztec Willie's—Salsa Night w/DJ Jose, 9:30 pm, free

Bettie Ford—Award Tour: DJ Evil One

Bobby McGee's—Kevin Berry’s Old School Jam w/DJ Michael Morris

Boxxes —DJ Dougalicious

Chances Sports Bar—DJ 1996 Olympics

Colosso—DJ Hwy 7, 10 pm

Crush —Andromeda

Dunes—Saturdunes: DJ $ew What, Ninjah, 9 pm

Eagles Lodge—Barrett (Portland General Electro), 5 pm

East Chinatown Lounge—Jammotron, 7 pm; DJ Nik Fury, 10 pm

Gallery Homeland—DJ DrewGroove

Greek Cusina—Evil One, Professor Stone, DJ Flipsta (Minoan); DJ Brett (Taverna)

Ground Kontrol—Reaganomix: Mr. Roboto, 10 pm, free

Matador—DJ Moisti, 10 pm, free

McFadden's—Jason B

Momo's—DJ Wicked, 10 pm, free

Noir—Dementia: DJs Valence, Nevermore, Medusa

Ringler's Pub—DJ Miranda, 10 pm, free

Ringlers Annex—DJ Ted Striker, 10 pm, free

Saucebox—Lovely w/DJs Derek Fisher, the perfect cyn, 10 pm, free

Tube—Gimme Danger w/DJ Maxamillion

U&I Tavern —DJ Mattbastard

XV—Mr. Jeigh

SUNDAY 6/18

Devils Point—Stripparaoke w/KJ Pinky, 9 pm, free

Greek Cusina—Industry Night w/local DJs

Ground Kontrol—Black Sundays: DJ Nate C, 10 pm, free

Kelly's Olympian—DJ One Pump

Matador—DJ Donny Don’t, 10 pm, free

Night Light Lounge—SIN Night w/DJ Roommate, 10 pm, free

Nocturnal—Swing Dance, 8 pm, $6

Noir—DJs Charlie Deep, Matt Rock, Mr. Clean

Pala—Adam & Demetre, Boogie Houser

Sabala's Mt. Tabor—DJ Thumper

The Nest Lounge—DJ Ben, 9 pm

XV—The Name Game w/Mr. MuMu

MONDAY 6/19

Aalto Lounge—DJ Maxamillion

Devils Point—DJ Brooks

Duff's Garage—Zombo’s Mondo Party

East Chinatown Lounge—iPod uPod

Greek Cusina—Monday Night Raw w/DJs Hightower, My Friend Andy, ATM, Davis Cleveland, 10 pm, free (Taverna)

Kelly's Olympian—DJ Sars

Matador—DJ Hanna, 10 pm, free

McFadden's—DJ Booker

Momo's—Mello Mondays w/DJ Mello Cee

Slabtown—DJ Marantic

XV—SIN Night w/House DJs

TUESDAY 6/20

Boxxes —Flirt w/Cory

Crush —DJ Wann

Devils Point—DJ Kenoy

East Chinatown Lounge—Throwback Tuesdays: Evil One, Gemo

Egyptian Club—DJ Automaton, 10 pm

goodfoot —Eclectic Selectors Perspective w/Seoul Brother #1, Atom13, Homonym, 10 pm, free

Greek Cusina—DJs James Steele, Antonio, 10 pm, free (Minoan)

Ground Kontrol—Meta Music: DJ Dirt Merchant, DJ Colleague, 9:30 pm, $3

Kelly's Olympian—DJ Makeout

Matador—DJ Pakastani Tranni, 10 pm, free

Mudai—DJ Be-1

Pala—Community: Domad, Antonio, Justin Jade

Towne Lounge—Meet Department: Linah Cocaine Benefit, $2

Tube—No No No Disco w/DJ Nightschool, Neighborhood DJ

XV—Don’t Hate w/Paula B

WEDNESDAY 6/21

Basta's—Mr. Mumu

Bettie Ford—Homotherapy: L-Train, DJ Automaton

East Chinatown Lounge—Deena B, 6 pm; DJs Atom 13, Soil, 10 pm

Fez—Devotion w/local DJs, 9:30 pm, free

Greek Cusina—DJ Wicked, Gainon, 10 pm, $5 (Minoan)

Jolly Roger—All Hands on Deck w/DJ Opter, AliCat, 10 pm, free

Kelly's Olympian—DJ Colin Sic

Matador—FauxReal, 10 pm, free

McFadden's—Simply Jeff, James Steele, Antonio

Mudai—Relentless

Pala—Ignite w/guest DJs, free

Pix Patisserie (NE)—PRA Night, 9 pm

Saucebox—Beat Initiative w/DJs Rafa, Flutterby

Tonic—Reggae Dancehall

XV—DJ Ninjah, DJ Dick Dragon OTF

Three Friends Coffeehouse—Suck My Open Mic w/Tamara J. Brown, 7 pm

Comments (1)

Showing 1-1 of 1

 
Subscribe to this thread:
Showing 1-1 of 1

Comments are closed.

Staff Pick Events

Most Commented On

Top Viewed Stories

All contents © Index Newspapers, LLC

115 SW Ash St. Suite 600
Portland, OR 97204

Contact Info | Privacy Policy | Production Guidelines | Terms of Use | Takedown Policy