Live Music and DJ Listings 

Live Music

THURSDAY 8/3

15th Street Pub—Bluegrass Jam, 7 pm

Abou Karim Restaurant—Anson Wright Duo

Alberta St. Pub—Karen Brooks, 7 pm, $5; Monty Green’s Bluegrass Invite, 9 pm, free

Alexander's Lounge—Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Amazon Cafe—EZ Connection

Andina Restaurant—Gypsy Jazz Trio

Andrea’s Cha Cha Club—Cubaneo, 10:30 pm

Anna Bananas (St Johns)—Portland Groove Collective

Ash St. Saloon—Loch Berlin, Less than Hero, Deep North, Hutson, 9:15 pm, $5

Beale Street NW —Kinzel & Hyde, 8:30 pm, free

Berbati's Pan—Dezarie & Ikahba, Ras Danny’s Higher Reasoning Sound, 9 pm, $17-20

Biddy McGraw's—John Ross

Blue Monk—Stephen Walker & The Few Chosen

Boons Treasury—Terra, 8 pm, free

Buffalo Gap—The Jigsaw Gentlemen

Bungalow’s Martini—Open Mic, 9 pm

Dante's—The Velvet Teen, 9:30 pm, $5

Doug Fir —Thanksgiving, Sophe Lux, Recall Seven, 9 pm, $5

Dunes—Hostile Tapeover, 10 pm

East Chinatown Lounge—Missnomer, 6 pm; Auditory Sculpture, 10 pm

Edgefield —Big Island Shindig, 6 pm, free

Food Hole—Fucked Up, Criminal Damage

Gemini —Karaoke from Hell

Goodfoot —Al Howard & The K23 Orchestra, Fantasta

Green Room —So-Called Blues Band, 9 pm

Halibuts—Terry Robb, 8:30 pm, free

Hawthorne TheatreSpeedLimit & The Violations, 9 pm, free (balcony); The Panjea Allstars, 9 pm, $12

Heathman Hotel—Johnny Martin Trio, 7 pm

Hotel deLuxe—Invisible Rocket, 8 pm

Hovercraft Gallery—Hey Lover, 8 pm, free

Imbibe —The Old Yellers, 5 pm; Ezra Holbrook, 8 pm

It’s A Beautiful Pizza —Bill Coomes & Larry Adair, 8 pm

Jax —Robert Moore & The Wildcats, 8:30 pm, $8

Jean Vollum Natural Capital Center—Rock ‘n’ Roll Art Show, 5 pm

Jimmy Mak's—Mel Brown B3 Organ Quartet, 9 pm, $5

Lackamas Conference Center—TOM Fest: Drop Dead Gorgeous, Brutal Fight, The Myriad, The Burning Room, From Aphony, The Violet Burning, The Bleeding Alarm, Dear Whoever, Reclaim the Fallen, Todd Fadel, So Help Me God, Sons of Day, Constancy, In Her Memory, StillVoice, Bright Lit City, & more, $25-40

Laurelthirst—Lewi Longmire, 6 pm; Storytelling w/Gwion, 9:30 pm, $6

Mississippi Pizza—Molli Paige Band, 6:30 pm; Loose Change, 8 pm

Mock Crest—KC Murphy, Open Mic & Jam, 8:30 pm

Monty's—Kenny Lee & The Sundowners’ Open Jam

Ninth Ave Public House—We Made This Festival: Adam Gnade & Band, Autopilot, Swallows, Cark, 7 pm, free

NW 13th (between Davis & Everett)—Music Population Orchestra, 7 pm, free

Portsmouth Club—Open Mic w/David Fifield

Proper Eats Cafe—Jazz Jam w/Alan Tarpinian, 7 pm

Red & Black Cafe—Deluxe, Foreign Cinema, Andrew Grow, 8 pm

Red Room—Yo Cosmos, Flux Capacitors, 8 pm

Rock Creek Tavern—Lynn Conover, 8 pm, free

Rock n Roll Pizza—Folly, Look What I Did, Ahimsa Theory, Drop Dead Gorgeous, The Human Abstract, Sylvia, 6 pm

Roots Brewing—El Gallo Borracho & Clark, 8pm

Salty's on the Colombia—Patrick Burke

Thirsty Lion—Dale the Nail

TonicHairspray Blues, Writer, Molly Bang

Towne Lounge—The King Cheetah, Howie & The Hot Knives, Starving Bluebood, $5

Twilight Cafe—The Splash Downs

Wallbangers —Dueling Pianos

Washington Park—Linda Hornbuckle, 6 pm

Wilf's Piano Bar—Tom Grant

WOW Hall (Eugene)—Shiny Toy Guns, Jessica Something Jewish, Audio Schizophrenic, 7:30 pm, $8-10

FRIDAY 8/4

15th Street PubZek, 9 pm

200 NE Hood (Gresham)—Mt. Hood Jazz Fest: Mel Brown Tribute, Chris Botti Quintet, 7:30 pm

Abou Karim Restaurant—Nancy King

Acme—El Chingon!, Aaron Mazonek Experience, Sestina, Treva Jackson, 9 pm, $5

Aladdin —The Tubes

Alberta St. Pub—Myshkin’s Ruby Warblers, 6:30 pm, free; Beglan’s Irish Jam, 9 pm, free

Alexander's Lounge—Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Andina Restaurant—Condor

Anna Bananas (St Johns)—Scott McDevitt Quintet, 8 pm

Arlene Schnitzer Concert Hall—Oregon Symphony, 9 pm

Ash St. Saloon—Fells Acres, thebrotheregg, Dramady, 9:30 pm, $5

Awakenings Wellness Center—Steven Sklar, 7 pm

Beale Street NW —Danny Hay Davis, noon & 9 pm

Berbati's Pan—Dance Dance Revolucion: DJ Anjali, The Incredible Kid, Xevi Nova, Jogo Tempo, SambaSol, 9 pm, $5-25; Good Fridays w/Rev. Paula B, 5 pm (barside)

Biddy McGraw's—Billy Kennedy Happy Hour, 5:30 pm

Blue Monk—Donnie Osbourne, Bobby Torres

Boons Treasury—Dylan Thomas Vance, 9 pm, free

Borders (Vancouver)—Paul Barkett, 7 pm

Buffalo Gap—X-Angels

Cascadia Homes—Bill Rhoades, Terry Robb, 6:30 pm, free

Chinook Winds Casino—Wynonna, 8 pm, $35-75

Coffee Lovers—Dr. Dan Cisco, 6:30 pm

Corner Saloon—Junkyard Dogs

Cuthbert Ampitheater —The String Cheese Incident, Railroad Earth, 6 pm, $35

Dante's—Sierra Swan, Rocco Deluca & The Burden, 6:30 pm, $8-10

Discourage Gallery—Unit Breed, 6 pm

Doug Fir —Amelia, Leigh Marble, Jim Brunberg, 9 pm, $10

Driftwood Tavern—Open Mic w/Doc Michaels

Duff's Garage—Pep Torres, Moonshine

Edgefield —Vivid Curve, 7 pm, free

Food Hole—Portals, Black Breath, USS Horsewhip

Green Room —Headless Human Clone, The Martindales, Jeff Boortz Band, 9:30 pm

Grolla—Eric Skye

Halibuts—Lloyd Jones

Hawthorne Theatre—Aftermind, This is It, Brace the Fall

Heathman Hotel—Mary Kadderly Combo

Holocene—Do N Dudes, Hey Willpower, Snuggle Ups, DJ Cloud, Maxx Bass, 9 pm, $5

Imbibe —Little Sue, 6 pm; Casey Neill, Kara Suzanne, 9:30 pm, $8

Jax —Hank Hirsh Quintet, 8 pm, free

Jean Vollum Natural Capital Center—Rock ‘n’ Roll Art Show, 11 am

Jimmy Mak's—Patrick Lamb

Jolly Roger—Earl & The Reggae Allstars, 10 pm, free

Kelly's Olympian—Nordic

Lackamas Conference Center—TOM Fest: Shiny Toy Guns, Upon Beauty Rests, Stutterfly, Bradley Hathaway, The Beautiful Mistake, America Dramatica, Sparrows Gate, Coretta Scott, Ruth, Airplane to Nowhere, Thee Letting Forth of Fire, The Blackstones, 10 am, $25-40

Laurelthirst—Reggie’s Box of Chocolates, 6 pm; Drunken Prayer, The Conniptions, 9:30 pm, $5

Mississippi Pizza—Lusty Leaf, 6 pm; Kyoto Beat Orchestra, Alela Diane, Kele Goodwin, 9 pm

Mississippi Studios—John Wesley Harding, 7:30 pm

Mock Crest—Kinzel & Hyde, 9 pm

Montego Bay—Kat & The Roots Revolution, 10 pm, free

Night Light Lounge—Artist Reception w/Atomic Jazz Ensemble, 8 pm, free; DJ Suppoz, DJ Flutterby, 10 pm, free

Ninth Ave Public House—We Made This Festival: Enchanted 4ST, Advisory, Morgan Grace, Arman Augusto, The Shotgun, 7 pm, free

Oregon Zoo—Pink Martini, 7 pm, $22

Oxbow Park—Mitch Luckett, 8:30 pm, $4/car

Pendarvis Farm—Pickathon: The Earl Brothers, Juanita Family Band, Packway Handle Band, The Avett Brothers, Ashleigh Flynn Trio, Iris Dement, Greg Brown, CJ Chanier, 4 pm

People's Co-Op—Community Singing From the Sacred Harp, 6:30 pm, free

Poor Richard’s—Lisa Miller & Her Kin

Portsmouth Club—The Blue Royals

Produce Row —Colin Lake w/Kevin Marcotte, 9 pm, free

Red & Black Cafe—Joni Laurence, 8 pm

Red Room—Jippedo, Steve Kattenbraker, Ray Ottoboni, 9 pm

Rock Creek Tavern—Chuck & Dave Show, 9 pm, free

Rock n Roll Pizza—Houston Calls, Quietdrive, Untyd, Eli Keller, Blacklist 40, 7 pm

Roots Brewing—Harlan Mayer, 9pm

Salem Armory—Rob Zombie, Anthrax, 8 pm

Siam Society—Adam Hurst, 9 pm

Slabtown—Catfight, Dirt Jake Replicas, Right Left Grand

Sweet Home, OR—OR Jamboree: Gretchen Wilson, Keith Anderson, MuchMore Country, Zach Driscoll, 3 pm

Thirsty Lion—24/7 Band

Tonic—The Rifflookers, Rubberneckers, My Life in Black & White, HH w/Soapbox

Towne Lounge—KPRA Podcast Launch: Acoustic Minds, Michael Jodell, Ali Ippolito, The Plastic Age, 9 pm, $5-15

Twilight Cafe—Beautiful Engines, Mystery Band, free

Village Ballroom—Snatam Kaur, 7 pm

Wallbangers —Dueling Pianos

White Eagle —Reverb Brothers, 5:30 pm, free; Scotland Barr & The Slow Drags, 9:30 pm, $6

Wilf's Piano Bar—John Gilmore Trio

WOW Hall (Eugene)—Dezarie, Ikahba, Kerizel Roots, 8:30 pm, $16-18

Xenos—Lucas & Jared Rouggly, 7 pm, free

Yes—1999, Romancing, 7 pm

Yola's Foster Road—Open Mic

SATURDAY 8/5

200 NE Hood (Gresham)—Mt. Hood Jazz Fest: David Sanborn Group, Cannon Adderly Legacy Band, Dave Valentin Latin Jazz Ensemble, Thara Memory Super Band, East Metro All-Star Jazz Band, 4 pm

Abou Karim Restaurant—Dave Friesen Trio

Acme—Pirate Radio, Swim Swam Swum, Get Down to Brass Tacks, 10 pm

Aladdin —Pink Floyd Laser Spectacular

Alberta St. Pub—National Flower, 7 pm, $4; Del Goldfarb, 9:30 pm, $3

Alexander's Lounge—Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Amnesia Brewing Co.—Sarah Moon, 7:30 pm, free

Andina Restaurant—Toshi Onizuka

Anna Bananas (St Johns)—Sean Hayden Hudson Quintet, 8 pm

Ash St. Saloon—Goodtime Gil, BlackHeart WhiteNoise, Heartless, 10 pm, $6

Blue Monk—Lenelle Moise

Boons Treasury—Jack McMahon, 9 pm, free

Borders (Bridgeport)—Courtney Jones, 7 pm

Borders (Gresham)—Catherine Garvin, 7 pm

Buffalo GapScotland Barr & the Slow Drags

Chinook Winds Casino—Wynonna, 8 pm, $35-75

Corner Saloon—Junkyard Dogs

Cuthbert Ampitheater —The String Cheese Incident, Railroad Earth, 6 pm, $35

Dante's—The Meteors, The Slatherin’, The Neutrinos, The Bedlam Boys, 9:30 pm, $12-14

Devil’s Point—I Can Lick Any SOB In The House, Pat Macdonald, Grusome Galore Electric Trio, Polly High, 10 pm, $5

Disjecta—Family Underground, Shoplifting, Inca Ore, Yellow Swans, Problems, 10 pm, $7

Doug Fir —Hotwax: Soul Plasma, Down Band, Serge Severe, Ravi, Black Keys, Izm, DJ Wicked, Shadow Clan Breakers, 9 pm, $6

Duff's Garage—1/4 Mile Combo, Shannon’s Cannons

Edgefield —Tom Creegan & Finn MacGinty, 7 pm, free

Food Hole—The Makai, The Fall of Electricity

Goodfoot —Luminous Fog

Grand Cafe—Doc Wilson, Lyle Ford, 6 pm

Green Room The Chapman Swifts, Evenkeel, 9 pm

Halibuts—Steve Bradley

Hawthorne Theatre—The Soda Pop Kids, Avenue Rose, Machine Gun Blues, The Absolute Rulers, 9 pm, $7

Heathman Hotel—Upper Left Trio

Holocene—Egyptian Lover, Jamie Jupiter, Jammotron, DJ Beyonda, 9 pm, $7-10

Imbibe —Xevi Nova, 9:30 pm, $6

Jean Vollum Natural Capital Center—Rock ‘n’ Roll Art Show, 11 am

Jimmy Mak's—International Male, Intervision 5

Jolly Inn—Macho Package, The Bad Backs, Los Winos, 10 pm, $3

Jolly Roger—Earl & The Reggae Allstars, 10 pm, free

Kelly's Olympian—The Ovulators, The Jolenes

Lackamas Conference Center—TOM Fest: The Listening, Joy Electric, Bradley Hathaway, the poet, Fair, Fighting Jacks, Death in December, The Havoc, Against the Calm, Bridge of Hope, Endeavor, Creswell, Illis Amora, Letters from the Front, & more, 10 am, $25-40

Laurelthirst—Alexa Wiley Trio, Richman’s Burden, 9:30 pm, $5

Mississippi Pizza—Homo-a-Go-Go: Swan Island, Traeh, Des Ark, 6 pm

Mississippi Studios—Steve Reynolds, Gus Black, 10 pm

Mock Crest—Donna & The Side Effects, 9 pm

Montego Bay—Kat & The Roots Revolution, 10 pm, free

Music Millennium NW —The Ovulators, 5 pm

Ninth Ave Public House—We Made This Festival: emBROWNLOWe, The Decliners, The Tactics, The Vulturines, 7 pm, free

NW 15th & Flanders—Bones & Brew Fest: Spike & The Impalers, 11 am

Oregon Zoo—Pink Martini, 7 pm, $22

Pendarvis Farm—Pickathon: The Avett Brothers, The Wilders, Martha Scanlan, The Wailin’ Jennys, The Everybodyfields, Trashcan Joe, Darol Anger & Danny Barnes, Kris Delmhorst, Kelly Joe Phelps, & more, 11:30 am

Poor Richard’s—Strawberry Roan

Portsmouth Club—Walter Guy

Produce Row —Steve Hall Quintet, 9 pm, free

PSU Park Blocks—Iranian Fest: Farbod Sedeh & The Quattro Quartet, Kamand, Mirza Jazbani, Hossein Salehi, 10 am, free

Rock Creek Tavern—Casey Neill Band, 9 pm, free

Rock n Roll Pizza—Ventagaas, Tallboy Shotgun, Damage Overdose, Bedlam Massacre, 2 Minute Hate, Miss Anne Thrope, 6 pm

Roots Brewing—Vivid Curve, 9pm

Savoy —Will West, Bob Soper, 10 pm

Slabtown—Telepathos, Ohm’s Law, Theophonix

Someday—George & Caplin, 9 pm

Sweet Home, OR—OR Jamboree: Randy Travis, Charley Pride, Josh Turner, Ryan Shupe & Rubberband, The Higgins, noon

The Artistery—...worms, Owl Dudes, Yes Father, DJ Savi, 8 pm, $5

The Old Church—Pete Huttlinger, Stephen Bennett, Mark Hanson, 8 pm, $15-20

Thirsty Lion—Keegan Smith and the Fam

Tonic—The Freemartins, Stereovega

Towne Lounge—Mark Pickerel, Johnny Dowd, Nick Jaina, 9:30 pm, $6

Twilight Cafe—Ashley Raines

Voleur Restaurant—Kelley Shannon, 9 pm

Wallbangers —Dueling Pianos

Washington Park—Antonio Centurion Trio & Grupo Condor, 6 pm

White Eagle —Manta, Groundscore, 9:30 pm, $6

Wilf's Piano Bar—Shirley Nanette & friends

SUNDAY 8/6

15th Street Pub—Wayward Trio

Alberta St. Pub—Katy Bowser, Cotton Jenny, 8 pm

Andina Restaurant—Greg Wolfe

Ash St. Saloon—Jack Inferno, The Hell Candidates, Serial Brothers, Milkbomb, 9:30 pm, $5

Augustana Lutheran Church—Augustana Jazz Quartet, 6 pm, free

Berbati's Pan—Joe Firstman & Family, Tony Lucca, Curtis Peoples, 9:30 pm, $8-10

Beulahland—Chickweed, 3:30 pm, free

Biddy McGraw's—Irish Music Open Jam

Clyde's Prime Rib—Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Cuthbert Ampitheater —The String Cheese Incident, 6 pm, $35

Dante's—Cicada Omega, Creech Holler, 9 pm, $5; Sinferno Cabaret, 11 pm, $6

Doug Fir —Tom Heinl, Clampitt Family, 3 pm, free; Blowoff w/Bob Mould, Richard Morel, 9 pm, $10

Dunes—Ghosting, Dead White, Vomit Comet, Eye Myths, Hello Seymore, 7:30 pm

Edgefield —Paul Summers Jr., 5 pm, free

Elephants Deli—The Mix Box Trio, 3 pm

Goodfoot —Shortway, DJT, Genius Ignoramus

Hawthorne TheatreAisle 3, Novice, Dropout Theory, Expose the Flaw, 9 pm, $6

Holocene—The Dying Californian, Narwhal vs. Narwhal, Nervous & The Kid, Music Arcade, Hod Hulphers, 8 pm, $5

Jean Vollum Natural Capital Center—Rock ‘n’ Roll Art Show, 11 am

Laurelthirst—Freak Mountain Ramblers, 6 pm

Lents Park—Bodacious, 6:30 pm, free

Loveland—Blackpool Lights, House of Heroes, Days Away, Something About Airplanes, A Pedestrian Life, 7 pm, $8-10

Mississippi Pizza—The No Cry Sleep Solution, The We are Seven Band, 6 pm; The Baby Mammals, 9:30 pm

Mississippi Studios—Louisiana Red, 8 pm

Mock CrestKate Mann, 8 pm

Moon & Sixpence—Foghorn Stringband, free

Music Millennium NW —Kris Delmhorst, 1 pm; Velvet Teen, 5 pm

River Roadhouse—Sinner’s Club Open Jam, 8 pm

Rock Creek Tavern—Kevin Barber, 4 pm, free

Sweet Home, OR—OR Jamboree: Carrie Underwood, John Michael Montgomery, Rockie Lynne, Jennifer Lynn, Alexis, 11:30 am

The Stein Haus—Kinzel & Hyde, 9 pm, free

TonicBook of Maps, Autokinoton, Ricky Fitts

Towne Lounge—Ora Cogan, XH, Bird Costumes, Mattress, 9 pm, $5

Upper Playground—Aesop Rock, 3 pm

Washington Park—Portland Festival Symphony w/Julianne Johnson, 6 pm

White Eagle —Open Mic, 8 pm, free

MONDAY 8/7

4030 NE 56th (Vancouver)—Kill the Shark, HIV, Sunset Riders, Bottled Violence, Loser Life, 2:30 pm, $3

Alberta St. Pub—The Pickups, 6:30 pm, free

Andina Restaurant—Sambafeat

Ash St. Saloon—The Kegels, The Objex, 9:30 pm, $4

Clinton Corner—Reggae Jam w/Earl the Reggae Allstar, 7 pm

Dante's—Ground Zero Lounge w/Clyde Lewis, 7:30 pm, free; Karaoke from Hell, 10 pm, $2

Doug Fir —Diplo, Bonde Do Role, CSS, 9 pm, $15

Edgefield —BB King, Liv Warfield, 6:30 pm, $37.50-65

Fez—The Allies, Atom 13, The Ills

Green Room —Open Mic w/Chuck Warda, 9 pm

Halibuts—Lloyd Jones

Imbibe —Jaycob Van Auken, 5 pm; Solovox, 8 pm

It’s A Beautiful Pizza —Five Euro Tip, 8 pm

Jimmy Mak's—Dan Balmer, 7:30 pm, free

Laurelthirst—Kung Pao Chickens, 7 pm

Mississippi Pizza—Swing Papillon, 6 pm; Emily Herring, Daddy Treetops, 9 pm

Moon & Sixpence—Johnny B. Connolly, free

Produce Row —Ron Steen’s Jazz Jam, 9 pm, $3

Red & Black Cafe—SW Nomadic, 8 pm

Roseland —Peaches, Eagles of Death Metal, Stinkmitt, 8 pm

Towne Lounge—Angel Le’, Addicted2Friction, LotSix, Short Sugar Wave, DJ Boy, $5

Tube—Me Con, Haiku Ambulance, Inca Ore, DJ Nate C, 9:30 pm, $2

Washington Park—Craicmore, 6 pm

White Eagle —Griffin, 8 pm, free

WOW Hall (Eugene)—Zilla, 8:30 pm, $12-15

TUESDAY 8/8

Alberta St. Pub—Fiona Boyes, 9:30 pm, $6

Andina Restaurant—Toshi Onizuka

Ash St. Saloon—Tomorrow’s Cry, Poncho Luxurio, Cheyenne Medders, Quoting Napoleon, 9:15 pm, free

Blue Monk—Ramsey’s Groove Trio, free

Candlelight —Reggie Houston’s Earth Island Band, 9:30 pm, free

Clinton Corner—Pagan Jug Band, 6:30 pm

Couch Park—Tom May, 6:30 pm

Dante's—Eric McFadden Trio, Crack Daniels, Pat Macdonald, 9 pm, $5

Doug Fir —Zilla, Ooah, 9 pm, $13-15

Duff's Garage—Dover Weinberg Quartet

Edgefield —Caleb Klauder, Sammy Lind, 7 pm, free

Food Hole—Us, Haunted Bodies, Stationary Legs

Green Room —Portland Songwriter Showcase, 9 pm

Imbibe —James Low, Lewi Longmire, 6 pm

It’s A Beautiful Pizza —Balkan Music & Dance, 9 pm

Jimmy Mak's—Mel Brown Septet, 7:30 pm, $6

Laurelthirst—Jackstraw, 6 pm, free

McDonald Theatre (Eugene)—Bruce Cockburn, Sarah Harmer, 8 pm

Mississippi Pizza—Mississippi Jazz Jam, 8 pm

Mississippi Studios—Ane Brun, 8 pm

Mock Crest—Lauren Sheehan & friends, 8 pm

Music Millennium NW —Theophonix/Ohm’s Law, 5 pm

Old Town Pizza—Acoustic Songwriter Spotlight

Rose Garden—Tim McGraw & Faith Hill, 7:30 pm, $45-85

Sabala's Mt. Tabor—Regenerator, Stalking Jane, Mortal Clay, 9 pm, $8-10; DJ Hopper, Paultimore, 9 pm, free (lounge)

The City—EZ Connection

Twilight Cafe—My Own Black Eye, Dirge, Fashionable Disease

Wallbangers —Dueling Pianos

Washington Park—Lisa & Her Kin, Columbia Cutups Family, 6 pm

White Eagle —Joe McMurrian Trio, 8:30 pm, free

Wilf's Piano Bar—Ron Steen Jazz Jam, 7:30 pm, free

WEDNESDAY 8/9

15th Street Pub—Bluegrass Jam, 7 pm; Open Mic, 10 pm

45th Street Pub—Open Mic

Abou Karim Restaurant—Portland Jazz Singers

Acme—Ten Colors, Pocket Parade, Red Home & Robbery, 10 pm

Alberta St Pub—Zydeco Dance Party, 7 pm

Alexander's Lounge—Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Amazon Cafe—Ramsey y Los Montunos, 9 pm

Andina Restaurant—Neftali Rivera

Ash St. Saloon—Gatekeeper, Throb Ritual, Truculence, Devour, 9:30 pm, $5

Billy Reed's—David Valdez Quartet, 4:30 pm, $3; Groove Jazz Jam Session, 8 pm, free

Blue Diamond—Jam Session w/Danny Hay Davis

Blue Monk—Andrew Oliver Quartet

Boons Treasury—John Bunzow, 8 pm, free

Buffalo Gap—Brian Copeland Band

Cascade Bar—Jam Band PDX

Dante's—Levon Levan, Noir City, Gin & Tillyanna, 10 pm, $5

Driftwood Tavern—Open Mic w/Doc Michaels

Duff's Garage—Blues Jam w/Suburban Slim

Edgefield —Stolen Sweets, 6 pm, free

Equator Cafe—Open Accordion Night, 8 pm

Food Hole—Kevin Shields, Toxic Loincloth, Privy Seals, Ex/Sex Jesus, Animal Writes

Goodfoot —Nimbus, The Skinnyz

Green Room —Matt, Jaycob, The Don, 9 pm

Ground Kontrol—The Wires

H2O Martini Bar—Matt Vrba, 6 pm

Halibuts—Paul DeLay

Hawthorne Theatre—Open Mic, 8 pm, free (balcony); Hit the Switch, 5 Days Dirty, GoodYear, Drawback, The Reckoning, 9 pm, $6

Heathman Hotel—Clay Giberson, 7 pm

Imbibe —The Old Yellers, 5 pm; Rollie Tussing, 8 pm

It’s A Beautiful Pizza —Irish Music, 6 pm; Arabian Music, 8:30 pm

Jax —KMHD/Jax Jazz Jam, 7 pm, free

Jimmy Mak's—Mel Brown Quartet, 7:30 pm, $5

Laurelthirst—Eric Hatcher & The Worker Bees, 6 pm, free; The Piano Throwers, 9 pm, free

Main Street Plaza—The Sort Ofs, 5 pm

Mississippi Pizza—Songwriter’s Association Showcase, 7 pm

Mississippi Studios—Michael Gulezian, 8 pm

Moon & Sixpence—Trashcan Joe, 8:30 pm, free

Oregon Zoo—The Buckles, Jackstraw, Greg Clarke, 7 pm, $9.50

Portsmouth Club—Blues Jam w/Rowdy James & The Handlers

Produce Row —Open Mic w/June Bunton, 9 pm, free

Rock Creek Tavern—Jon Koonce Band, 8 pm, free

Roseland —Bruce Cockburn, Sarah Harmer, 8 pm

The Old Church—Portland Flute Quartet, noon, free

Thirsty Lion—Dale the Nail

Tonic—Reggae Dancehall

Towne Lounge—Andrew Kaffer, Privacy, Grand Junction Grand Therapy, Valet

Twilight Cafe—The Big Package, 8 pm

Vino Paradiso—The Djangophiles, 8 pm

Wallbangers —Dueling Pianos

Washington Park—Portland Taiko, 6 pm

White Eagle —Lael Alderma, Adam Shearer, Myrrh Larsen, Rachael Taylor Brown, 8:30 pm, free

Wilf's Piano Bar—John Gilmore

Wired Coffee—Open Mic, 7 pm

Pala

Portsmouth Club

Red Room

DJ Listings

THURSDAY 8/3

Acme—Booty: DJ Puppet, 10 pm, $3

Apotheke—DJ van Dis, 8 pm

Backspace—Metronome: Microelectronic Funk

Bettie Ford—DJ Yaz

Boxxes —DJ Sam

Chances Sports Bar—DJ DannyG, 10 pm

Crush —L Train

Devil’s Point—DJ Kenoy

Fez—Bellydancing Cabaret w/DJ Anjali, 6:30 pm, $12; Invasion w/DJ Catalyst, 9 pm, $3

Greek Cusina—Soul Seduction w/DJ Colette, Heather, Mercedes; DJ Brett (Taverna)

Kelly's Olympian—DJ Noctranus

Matador—DJ I Heart You, 10 pm, free

McFadden's—James Steele

Noir—Elbow Room: Jay Tripwire, Michael Sharp, Deafchild, DJ Ravi

Produce Row —Small Axe

Ringler's Pub—DJ Savi, 10 pm, free

Ringlers Annex—DJ Honeydripper, 10 pm, free

Saucebox—Techno Sol w/DJ Suppoz, 10 pm, free

Tube—DJ KJ

Upper Playground—Grand Opening: DJ Kez

XV—De-luxe: DJs Evil One, Gemo, 10 pm, free

FRIDAY 8/4

720 Club—DJ Radius, DJ DLS, 10 pm, $5

Beulahland—DJ Li’l Pete

Billy Reed's—DJ Paradox, 9 pm, free

Boxxes —DJ Sam

Crush —Cliche: DJ Set It & Forget It

Crystal Ballroom—‘80s Video Dance Attack w/VJ Kittyrox, 10 pm, $3 (Lola’s)

Delta Cafe—DJ Misprid

Devils Point—DJ Kenoy, 9 pm, free

Dunes—Kulturszene w/Kero, Dereck Michels, 10 pm

East Chinatown Lounge—King Fader, 6 pm; DJ Izm, 10 pm

Fez—Shut Up & Dance w/DJ Gregarious, 10 pm, $5

Goodfoot —DJ Magneto

Greek Cusina—Body Call w/DJ Izm, Professor Stone, DJ Sneakers (Minoan); DJ Brett (Taverna)

Matador—DJ Trixie Doll, DJ Lucifina, 10 pm, free

McFadden's—James Steele

Noir—Decadent ‘80s w/DJs Nevermore, NoN, Susie Cue

Pala—Evan & Levente, $5

Pi-Rem—67 Degrees w/local DJs, 9 pm, free

Press Club—DJ Miracle Miles, 6 pm

Ringler's Pub—DJ B Dangerous, 10 pm, free

Ringlers Annex—DJ Ted Striker, 10 pm, free

Saucebox—All Things Considered w/Mr Mumu, 10 pm, free

Tube—Rock ‘Em Sock ‘Em Robots w/DJ Nikki C

Wonder Ballroom—DJ MuMu, 6 pm

SATURDAY 8/5

Ararat—After Dark: DJ Matt e Starr, 11 pm

Aztec Willie's—Salsa Night w/DJ Jose, 9:30 pm, free

Berbati's Pan—DJ Z-Trip, DJ Joelskool, Pura Vida, 9 pm, $12-14

Bettie Ford—Award Tour: DJ Evil One

Bobby McGee's—Kevin Berry’s Old School Jam w/DJ Michael Morris

Boxxes —DJ Dougalicious

Chances Sports Bar—DJ 1996 Olympics

Colosso—DJ Wiggly Worm, 10 pm

Crush —Dance Dance Evolution: DJs Rafa, Dmoe Funk, 9 pm, $2

Dunes—Suicide Club

East Chinatown Lounge—Jammotron, 7 pm; DJ Nik Fury, 10 pm

Fez—GlamourSkate w/DJ Gregarious, 9 pm, $5

Greek Cusina—DJ Professor Stone, Flipsta (Minoan); DJ Brett (Taverna)

Matador—DJ Moisti, 10 pm, free

McFadden's—Jason B

Momo's—DJ Wicked, 10 pm, free

Noir—Demential w/DJs Valence, Web, Onitako, $3

Pala—Hishohi, $7

Pi-Rem—Sexy Robot Music: the perfect cyn, Derek Fisher, 9 pm, free

Ringler's Pub—DJ Savi, 10 pm, free

Ringlers Annex—DJ Ted Striker, 10 pm, free

Saucebox—Take You There w/DJ bluchris

The Alley—Luau Extravaganza: DJ Harmonix, 9 pm, $35

Tube—Gimme Danger w/DJ Maxamillion

XV—Shit Yeah! w/Mr. Jeigh

SUNDAY 8/6

Bettie Ford—Jayanta

Crystal Ballroom—Hive: DJ Blackout, Owen, 9 pm, $3 (Lola’s)

Devils Point—Stripparaoke w/KJ Pinky, 9 pm, free

Greek Cusina—Industry Night w/local DJs

Kelly's Olympian—DJ One Pump

Matador—DJ Donny Don’t, 10 pm, free

Pala—Demetre Baca, Adam Osuna, $1

Sabala's Mt. Tabor—DJ Thumper, 8 pm, free (lounge)

Stumptown (Downtown)—DJ van Dis, 4 pm

The Know—DJs Zombo, DrewGroove, 9 pm, free

The Nest Lounge—DJ Ben, 9 pm

Vendetta—SIN Soul Sundays: DJ Maxamillion

XV—The Name of the Game w/Mumu

MONDAY 8/7

Aalto Lounge—DJ Maxamillion

Berbati's Pan—Tha’ Boom w/DJs Automaton, Beyonda, Ko, Wesley, DJ Ill Camino

Boxxes —DJ Synthetic

Devils Point—DJ Brooks

Duff's Garage—Zombo’s Mondo Party

East Chinatown Lounge—iPod uPod

Greek Cusina—Monday Night Raw w/DJs Hightower, My Friend Andy, ATM, Davis Cleveland, 10 pm, free (Taverna)

Kelly's Olympian—DJ Sars

Matador—DJ Hanna, 10 pm, free

Momo's—Mello Mondays w/DJ Mello Cee

Ringler's Pub—XactChange HiFi, 9 pm, free

Slabtown—DJ Marantic

Tonic—DJ Matt Machine

TUESDAY 8/8

Boxxes —Flirt w/Cory

Crush —DJ Sapho

Devils Point—DJ Kenoy

East Chinatown Lounge—Throwback Tuesdays: Evil One, Gemo

Egyptian Club—DJ Automaton, 10 pm

goodfoot —Eclectic Selectors Perspective w/Seoul Brother #1, Atom13, Homonym, 10 pm, free

Greek Cusina—DJs James Steele, Antonio, 10 pm, free (Minoan)

Kelly's Olympian—DJ Hott Scott

Matador—DJ Pakastani Tranni, 10 pm, free

Mudai—DJ Be-1

Pala—Industry Night w/guest DJs

Saucebox—DJ Gus Van Sant, DJ Scott Green, 9 pm, free

Towne Lounge—Meet Department, $2

Tube—No No No Disco w/DJ Nightschool, Neighborhood DJ

WEDNESDAY 8/9

Basta's—Bryan Zentz

Bettie Ford—Homotherapy: L-Train, DJ Automaton

Bitter End—Skoolyard, DJ Redi Jedi

Crush —DJ Dead Air

Crystal Ballroom—Portland’s Swing Dance, 8 pm, $6-8

Devils Point—DJ Kenoy

East Chinatown Lounge—Deena B, 6 pm; DJs Atom 13, Soil, 10 pm

Fez—Devotion w/local DJs, 9:30 pm, free

Greek Cusina—DJs Shylock, Roommate, Bluechris (Taverna); DJ Wicked, MC Gainon, free

Holocene—Gaycation: Mr. Charming, DJ Snowtiger, DJ Automaton, 9 pm, free

Jolly Roger—All Hands on Deck w/DJ Opter, AliCat, 10 pm, free

Kelly's Olympian—DJ Colin Sic

Matador—FauxReal, 10 pm, free

Mudai—Relentless

Pix Patisserie (NE)—PRA Night, 9 pm

Red Cap Garage—Vas-O-Line: DJs Beyonda, Solomon, Dandylion, Stormy, 9 pm, $3-5

Sabala's Mt. Tabor—DJ Mee’oww, 10 pm, free (lounge)

Saucebox—Beat Initiative w/DJs Rafa, Flutterby

XV—King Fader

Three Friends Coffeehouse—Suck My Open Mic w/Tamara J. Brown, 7 pm

Comments

Subscribe to this thread:

Comments are closed.

Staff Pick Events

Most Commented On

Top Viewed Stories

All contents © Index Newspapers, LLC

115 SW Ash St. Suite 600
Portland, OR 97204

Contact Info | Privacy Policy | Production Guidelines | Terms of Use | Takedown Policy