Live Music and DJ Listings 

Live Music

THURSDAY 8/31

15th Street Pub—Bluegrass Jam, 7 pm

Abou Karim Restaurant—Anson Wright Duo

Alberta St. Pub—Bright Red Paper, Horsefeathers, 9 pm; Monty Green’s Bluegrass Invite, 9 pm, free

Alexander's Lounge—Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Amazon Cafe—EZ Connection

Andina Restaurant—Gypsy Jazz Trio

Andrea’s Cha Cha Club—Cubaneo, 10:30 pm

Ash St. Saloon—DJ Andy, Nordic, Rokopolis, DJ Dick Sexler, 9:30 pm, $5

Beale Street NW —Kinzel & Hyde

Berbati's Pan—Cloud Cult, Climber, 10 pm, $10

Biddy McGraw's—Noah Peterson, 9:30 pm

Blue Monk—Stephen Walker & The Few Chosen

Boons Treasury—Richard Day-Reynolds, 8 pm, free

Buffalo Gap—Tony Smiley, 9 pm

Bungalow’s Martini—Open Mic, 9 pm

Crystal Ballroom—Atmosphere, Brother Ali Mac Lethal, Psalm One, DJ Rare Groove, 8 pm, $17.50-20

Dante's—Scott H. Biram, Hillstomp, Dry County Crooks, Cicada Omega, 9:30 pm, $5

Doug Fir Nick Jaina, Holcombe Waller, The Music Population Orchestra, 9 pm, $7

East Chinatown Lounge—Missnomer, 6 pm; Auditory Sculpture w/Derek Simms, 10 pm

Edgefield —Scott Fisher Band, 6 pm, free

Food Hole—Fierce Perm, 9 pm, $5

Gemini —Karaoke from Hell

Goodfoot —Ray Frazier & The Blacknotes, Diggin’ Deeper

Gravity Room—22 Red, Estigia, Elusive Ground, A((Wake)), 8 pm

Green Room —So Called Blues Band, 9 pm

Ground Kontrol—TRONix: Discs of Jammotron, 10 pm, free

Halibuts—Terry Robb, 8:30 pm, free

Hawthorne Theatre—Paramore, Cute Is What We Aim For, Hit the Lights, This Providence, 8 pm, $12

Heathman Hotel—Johnny Martin Trio, 7 pm

Holocene—Less Paul, More Rock: DJ Multiply, Alan Singley & Pants Machine, 9 pm, free

Hotel deLuxe—She Bee Gees, 8 pm

Jax —Robert Moore & The Wildcats, 8:30 pm, $8

Jimmy Mak's—Mel Brown B3 Organ Quartet, 9 pm, $5

Kells—Eric Tonsfeldt, 9 pm

Laurelthirst—Lewi Longmire, 6 pm, free; Bronson, 9:30 pm, $4

Mississippi Pizza—Madison Blue, 6 pm; Petracovich, 9 pm, $5

Mississippi Studios—Walter Salas Humara, Ritchie Young, Brady Harris, 8 pm, $10

Mock Crest—Lee Blake, Open Mic & Jammin, 8:30 pm

Monty's—Kenny Lee & The Sundowners’ Open Jam

Pioneer Square—Late Tuesday, noon

Proper Eats Cafe—Jazz Jam, 7 pm

Rock Creek Tavern—James Low, 8 pm, free

Rock n Roll Pizza—Spoken, House of Heroes, The Finalist, The New Ending, 7 pm

Sabala's Mt. Tabor—The Dharma Engine

Salty's on the Colombia—Patrick Burke

The Stein Haus—Haus Cats

Thirsty Lion—J. Malem

Tillicum Club—Lloyd Jones, 8 pm

Tin Shed —Sneakin’ Out, Ryan Olson, 7 pm

Tonic—The Senators, Blue Skies for Black Hearts, The Smokes

Towne Lounge—Bloodriver, Moodring, The Vulturines

Valentine’s—Brian Whitson & The Night Wolves, 9 pm, free

Wallbangers —Dueling Pianos

White Eagle —The Garcia Birthday Band, 9:30 pm, $4

Wilf's Piano Bar—Patrick Lamb Band

Wonder Ballroom—The Gossip, Mika Miko, Swan Island, 8:30 pm, $10-12

WOW Hall (Eugene)—Particle, The Flying Other Brothers Band, 8:30 pm, $13-15

FRIDAY 9/1

15th Street PubBrace the Fall, Drunk on Power, The Nameless, 9 pm

Abou Karim Restaurant—Nancy King

Acme—Clampitt, Gaddis & Buck, Feed & Seed, The Josh Cole Band, 10 pm, $5

Aladdin —Alejandro Escovedo, Alela Diane

Alberta St. Pub—Zephyr, 6:30 pm, free; Beglan’s Irish Jam, 9 pm, free

Alexander's Lounge—Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Andina—John Butler Trio

Anna Bananas (St Johns)—Portland Groove Collective, 8:30 pm, free

Ash St. Saloon—Another Cynthia, Hope All Is Well, Miraflores, Swim Swam Swum, 9:30 pm, $5

Bar Pastiche—Mark Ferguson, 8 pm, free

Beale Street NW —Danny Hay Davis, noon

Berbati's Pan—Halou, Hypatia Lake, Hurtbird, Quiet Countries, $7-8; Good Fridays w/Rev. Paula B, 5 pm (barside)

Biddy McGraw's—Billy Kennedy Happy Hour, 5:30 pm; Funk Shui, 9:30 pm

Blue Monk—Guy Tyler Band

Boons Treasury—Dylan Thomas Vance Band, 9 pm, free

Buffalo Gap—X-Angels, 9 pm

Cascadia Homes—Retta Christie Trio, 6 pm

Clyde's Prime Rib—Cool Breeze

Crowley’s Cork—Beltaine, 7 pm

Dante's—Rebecca Gates, Eagle Seagull, Beanna Paletta, 9 pm

Disjecta—Halleluwah Fest: Deerhoof, Erase Errata, Michael Hurley, Tara Jane O’Neil, Leti Angel, E*Rock, Dolorean, Trumans Water, Old Time Relijun, Nice Nice, White Rainbow, Theo Angell, Romancing, Golden Bears, Acre, Eternal Tapestry, Ethan Rose, Haystack Brown, 6 pm, $16

Doug Fir —Benevento Russo Duo, Apollo Sunshine, 9 pm, $12-14

Driftwood Tavern—Open Mic w/Doc Michaels

Dunes—Glass Candy, DJ $ew What; Kulturszene: DJs M. Quiet, 31 Avas

Edgefield —Vivid Curve, 6 pm, free

Evergreen Aviation Museum—Oregon Vintage Fest: Lauren Sheehan & Southern Jumbo Old Time Country, David Cooley Band, 4:30 pm

Food Hole—Sumara, 9 pm, $5

Gorge—Dave Matthews Band, OAR, Liv Warfield, 7 pm

Gravity Room—Era of Tragedy, 300 Watt Lust, Even in Paradise, Buck 90, 8 pm

Green Room —Will West, 6 pm; Quality Name Brand, 9:30 pm

Grolla—Eric Skye

Hawthorne Theatre—The Holyshittrs, Kandi Coded, 7 pm, $2

Heathman Hotel—Mary Kadderly Combo

Holocene—Deadbeat, Strategy, Suppoz, 9 pm, $7

Imbibe —Little Sue, 6 pm

Jax —Hank Hirsh Quintet, 8 pm, free

Jimmy Mak's—Chris Brown Quintet w/Mel Brown

Jolly Roger—Earl & The Reggae Allstars, 10 pm, free

Jubitz Truck Stop in the Ponderosa Lounge—The Taillights

Kells—Grafton Street, 9:30 pm

Laurelthirst—Reggie’s Box of Chocolates, 6 pm; Bingo Band, 9:30 pm, $5

Mississippi Pizza—Cubaneo, 9 pm

Mississippi Studios—Matt Keating, Emily Spray, John Vecchiarelli, 8 pm, $8

Mock Crest—Kinzel & Hyde, 9 pm

Montego Bay—Kat & The Roots Revolution, 10 pm, free

Music Millennium NW —Alejandro Escovedo, 5:30 pm

Night Light Lounge—Atomic Jazz Ensemble, DJ Suppoz, DJ Flutterby, 10 pm, free

Noche—Jinete, 9 pm, free

Oregon State Fairgrounds—OR State Fair: Trace Adkins, Memarie, 8 pm

Oxbow Park—Juliet Wyers, 8 pm, $4/car

People's Co-Op—Community Singing From the Sacred Harp, 6:30 pm, free

Poor Richard’s—Colin Spring

Portsmouth Club—Kode Bluuz

Produce Row Beliss, 9 pm, free

Proper Eats Cafe—Lewi Longmire, 6 pm; Synsethe Ensemble, 9 pm

Red & Black Cafe—Godless Moravians, 8 pm

Red RoomWelsh Rabbit, Thread, London Can Take It, 9 pm

Rock Creek Tavern—Debra Arlyn, 9 pm, free

Rock n Roll Pizza—Falling Closer, Aftermind, 7 pm

Rose GardenAmerican Idol Live, 7 pm, $38.50-68.50

Roseland Grill—Garden of Eden, Soul Distraction, 8 pm

Sabala's Mt. Tabor—Phix, Wurd

Siam Society—Adam Hurst, 9 pm

The Know—Doctor Moss, Nuetria

Thirsty Lion—Matt Vrba

Tillicum Club—Marty Henninger, 8 pm

TonicThe Ax, The High Holies, Nineteen Points to Nowhere, Limbs

Towne LoungeDark Skies, The Husbands, Pure Country Gold, Monster Women, $5

Urban Rhythms—Colora Del Alma, 7 pm

Wallbangers —Dueling Pianos

White Eagle —Reverb Brothers, 5:30 pm; Buds of May, 9:30 pm, $6

Wonder Ballroom—Zero 7, Jose Gonzalez, 8 pm, $15

Yola's Foster Road—Open Mic

SATURDAY 9/2

15th Street Pub—Tallboy Shotgun, Idlemine, Subject to Change, The Crawlers

Abou Karim Restaurant—Annette Lowman

Acme—PRA’s BBQ Banagroo: Boy Eats Drum Machine, DJ Tant, Hott Pink, Brocaw, Wilding, Wooden Nickle, Raging Family, Uncle Nancy, Heart Murmurs, Reverse Dotty & The Candy Cane Shivs, Oh, Sixteen Switches, Casio, Dat’r, DJ Sappho, Mike Jedlicka, Morning Aftermath DJs, noon, $5-10

Aladdin —Particle, The Flying Other Brothers

Alberta St. Pub—Woodrush, Scott Gallegos, 7 pm, $2; Curtis Eller’s American Circus, 9:30 pm

Alexander's Lounge—Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Andina Restaurant—Sambafeat

Ash St. SaloonJoshua James, The All-American Playboys, Drunken Prayer, 9:30 pm, $5

Berbati's Pan—Oslo, Agent Sparks, Controlling the Famous, The Young Immortals, $7

Biddy McGraw's—Little Sue, Lynn Conover

Blue Monk—Charlie Stanford Band

Boons Treasury—Fairly Honest Jon & The Truth, 9 pm, free

Buffalo Gap—Debra Arlyn, Intervision, 9 pm

Centaur Guitar—Legend of Dutch Savage, Howie & the Hot Knives, Accidental Gun Death, The Noteworthies, 3 pm, free

Clyde's Prime Rib—Ron Esconde

Crystal Ballroom—KEM, 9 pm, $25

Dante's—Wayne “The Train” Hancock, The Texecutioners, 9:30 pm, $10

Desert Noir—Carlyle, 8 pm

Disjecta—Halleluwah Fest: Vashti Bunyan, Dengue Fever, Sir Richard Bishop, Jackie-O Motherfucker, Grails, Plants, Evolutionary Jass Band, YACHT, Holysons, Alela Diane, GHQ, Birch Book, Ilyas Ahmed, Valet, Whip, Ghosting, Rob Walmart, Shaky Hands, Tunnels, Nudity, Goatgirl, Douglas Shepherd, Katharina Tunicata, Paint & Copter, Jason Bokros, Grouper, The Rank Stranger, Pash, M. William Helfrich, 5 pm, $16

Doug Fir —The Village Green, Visqueen, The Upsidedown, 9 pm, $10

Edgefield —Lincoln Crockett, 7 pm, free

Evergreen Aviation Museum—Oregon Vintage Fest: Tom Varley & The Sundogs, Scott Fisher w/Patrick Lamb, Linda Hornbuckle, 2 pm

Fez—Nuborn Tribe, DJ Shortchange, 9 pm, $7

Food Hole—Genghis Tron, Black Elk, Silentist, Jonny X & The Groadies, Fall of Enosis, 8 pm, $6

Goodfoot —Uprite Dub Orchestra, Chronicle

Gorge—Dave Matthews Band, OAR, Liv Warfield, 7 pm

Grand Cafe—Doc Wilson, Lyle Ford, 6 pm

Gravity Room—Shifft, Num, 2 Minute Hate, Severus, 9 pm

Green Room —Rocktet, 9:30 pm

Hawthorne Theatre—Batesville Manor, Auralust, Shintatsu, Titarius, Mecca, Brainsic, 9 pm, $8

Heathman Hotel—Eddie Parente

Hollywood Farmers Market—Larry Peters, 9 am

Holocene—System & Station, Point Juncture, WA, Prime Meridian, 9 pm, $6

Imbibe —Jasmine Ash, UHF, 9:30 pm, $5

Jax —Toledo Kesch, 7 pm; 7 Year Tango, 9 pm

Jimmy Mak's—Alan Jones Sextet

Jolly Roger—Earl & The Reggae Allstars, 10 pm, free

Jubitz Truck Stop in the Ponderosa Lounge—The Taillights

Kells—Grafton Street, 9:30 pm

Laurelthirst—Eric Hatcher & The Worker Bees, 6 pm, free; Blue Lightning, 9:30 pm, $4

Mississippi Pizza—Zephyr French Cabaret, 6 pm

Mississippi Studios—Lara Michell, James Low, Michael Jodell, 8 pm, $7

Mock Crest—Donna & The Side Effects, 9 pm

Montego Bay—Kat & The Roots Revolution, 10 pm, free

Music Millennium NW —Matt Costa, 3 pm

Ninth Ave Public House—Faulouah, Mr. Frederick, +CNCTD, Dinosaur Heart

Pi-Rem—Love Parade Afterparty, 9 pm

Poor Richard’s—Catfish

Portsmouth Club—Walter Guy

Produce Row —Wellswung Gypsies, 9 pm, free

Proper Eats Cafe—Adam Hurst, 8 pm

Red & Black Cafe—Everyday Jones, Hot Laundry, 8 pm

Red Room—The Senators, Mantic, Atomic Housewives, 9 pm

Rock Creek Tavern—The Chuck & Dave Show, 9 pm, free

Rock n Roll PizzauNtyD, Falling Closer, Aftermind, Subconscious, Benevolent, Holiday Unheard Of

Roseland Grill—Pure Circus: Wonderland, 9 pm, $10-12

Sabala's Mt. Tabor—Particle Afterparty: Phix, Asher Fulero

Satyricon—mewithoutyou, Portugal. The Man, Psalters, A Pedestrian Life, 7 pm, $8-10

Thirsty Lion—Garth Michael McDermott Trio

Tillicum Club—Marty Henninger, 8 pm

Tin Shed —Steve Ulrich, 7 pm

Tonic—Basta!, Prize Country, Fuck the Forest, Dream Killer

Towne Lounge—Juanita Family, Axton Kinkaid, Power of County, $5

Urban Rhythms—Cynthia Simpson, Allen Shearer, 7 pm

Valentine’s—Kyle Morton, Ghosties, Tom & Morgan, 9 pm, free

Wallbangers —Dueling Pianos

White Eagle —Phoenix After Buffalo, Frankie Hernandez Band, 9:30 pm, $6

Wonder Ballroom—Matt Costa, The Watson Twins, The 88, 8 pm, $12

WOW Hall (Eugene)—Hank Williams III w/His Damn Band, Assjack, Bob Wayne & The Outlaw Carnies, 8 pm, $16

SUNDAY 9/3

15th Street Pub—Wayward Trio

Alberta St. Pub—Bastard Son of Songwriting: Justin Carroll, Rachel Taylor Brown, Chris Robley, Tre, 8 pm, $5

Andina Restaurant—Greg Wolfe

Ash St. Saloon—Second Rate, No Red Flags, Warsaw Poland Bros., Hooka Stew, 9:30 pm, $5

Augustana Lutheran Church—Augustana Jazz Quartet, 6 pm, free

Biddy McGraw's—Irish Music Open Jam

Billy Ray's—Reptilian Civilian, 5 pm, free

Clyde's Prime Rib—Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Crystal Ballroom—Charlie Wilson, Regina Belle, 9 pm, $50

Dante's—The Bellrays, The Spores, Pirates R Us, 8 pm; Sinferno Cabaret, DJ Kenoy, 11 pm, $6

Edgefield —Mary Flower, 5 pm, free

Evergreen Aviation Museum—Oregon Vintage Fest: Beadhead, Reggie Houston’s Box of Chocolates, Big Band Cuban Music, noon

Exiled Records—Sir Richard Bishop, 2 pm

Food Hole—Ear Venom, Mattress, DRUGS, Animal Writes, 9 pm, $5

Gorge—Dave Matthews Band, OAR, Liv Warfield, 7 pm

Gravity Room—Suicide Silence, All Shall Perish, Too Pure to Die, Light This City, Passing in Dreams, 8 pm

Ground Kontrol—Black Sunday: Menacer, Skullsplitter, Detterrorformed, DJ Nate C, 9 pm, $3

Hawthorne Theatre—Drawback, Severed Silence, Few & The Far Between, Wheelchair Renegades, 9 pm, $6

Imbibe —Belmont St. Octet, 8 pm

It’s A Beautiful Pizza —Ragtime Piano, 2 pm

Kells—Pat Buckley, 9 pm

Ladd's Inn—Open Mic w/Chris Newman, 9 pm

Laurelthirst—Freak Mountain Ramblers, 6 pm

Les Schwab Amphitheater—AFI, Tiger Army, Saosin, 6:30 pm, $22

Lillis-Albina Park—Lady & Trans Alleycat, 1 pm, $5

Mississippi Studios—David Grier, 8 pm

Mock Crest—John Paul Kelly, 8 pm

Moon & Sixpence—Foghorn Stringband, free

Oregon State Fairgrounds—OR State Fair: Steve Miller Band, 8 pm

Proper Eats Cafe—“Green Scare” Benefit: The Bugz, Orkestra, 7 pm

Red Room—Filthy White Trash, 22 Red, The Cooks, Lowball, 8 pm

River Roadhouse—Sinner’s Club Open Jam, 8 pm

Rock Creek Tavern—Greg Clarke, 4 pm, free

Roseland —Yellowcard, Sparta, Reeve Oliver, Schoolyard Heroes, 7 pm, $16-18

Sabala's Mt. Tabor—Plastic Constellations; DJ Thumper (lounge)

The Know—Chop Chop, 8 pm, $5

The Stein Haus—Kinzel & Hyde, 8:30 pm, free

Towne Lounge—Halleluwah Fest Afterparty: DnD, free

White Eagle —Open Mic, 8 pm, free

Wonder Ballroom—The English Beat, 8 pm, $20-23

WOW Hall (Eugene)—Benevento/Russo Duo, Apollo Sunshine, 9 pm, $12-14

MONDAY 9/4

Alberta St. Pub—The Pickups, 6:30 pm, free

Ash St. Saloon—Evacuee, Creatura, Spider Friends, The Truly Me Club, 9 pm, $4

Biddy McGraw's—Lowell J. Mitchell, Jeffree White, 6 pm

Dante's—Ground Zero Lounge w/Clyde Lewis, 7:30 pm, free; Karaoke from Hell, 10 pm, $2

Edgefield —Skip vonKuske, 7 pm, free

Green Room —Open Mic w/Chuck Warda

Hawthorne Theatre—TSR, Goyo, Green Sta, Ryze & Fall, 8 pm, free (balcony)

Holocene—Casper & The Cookies, The Morals, The Plastic Age, 9 pm, $6

Imbibe —Solovox, 8 pm

It’s A Beautiful Pizza —Larry Adair, Ken Lomax, Al Zion, 6 pm; Five Euro Tip, 8 pm

Jimmy Mak's—Dan Balmer, 7:30 pm, free

Kells—Pat Buckley, 9 pm

Laurelthirst—Kung Pao Chickens, 7 pm

Mississippi Pizza—Swing Papillon, 6 pm

Moon & Sixpence—Johnny B. Connolly, free

Music Millennium NW —Songwriters Circle, 7 pm

Produce Row —Ron Steen’s Jazz Jam, 9 pm, $3

Towne Lounge—Plastic Constellations, No Go Know, $6

TubeDark Skies, Kilauea, DJ Nate C

TUESDAY 9/5

AcmeThe Janglies, 10 pm, free

Andina Restaurant—Toshi Onizuka

Ash St. Saloon—Molly Bang, Hairspray Blues, Frank Furter & The Hot Dogs, Jen Bresnahan & The Ex’s, 9:15 pm, free

Biddy McGraw's—Jessica Stiles

Clinton Corner—Pagan Jug Band

Dante's—The Living Jarboe, Two Ton Boa, Kaitlyn ni Donovan, 10 pm, $10

Doug Fir —CocoRosie, Spleen, 9 pm, $13

Duff's Garage—Dover Weinberg Quartet

Edgefield —Bonnie Raitt, Keb Mo’, 6:30 pm, $42.50-70

Fez—Jacob Fred Jazz Odyssey, Go Gringo Go, 8 pm, $12-14

Food Hole—SIXES, 9 pm, $5

Green Room —Portland Songwriter Showcase, 9 pm

Hawthorne Theatre—Open Mic, 8 pm, free (balcony)

Imbibe —James Low, Lewi Longmire, 6 pm; Lara Michelle, Michael Jodell, 9 pm

It’s A Beautiful Pizza —World Beat & Jazz, 6 pm; Balkan Music & Dance, 9 pm

Jimmy Mak's—Mel Brown Septet, 7:30 pm, $6

Kells—Pat Buckley, 9 pm

Laurelthirst—Jackstraw, 6 pm, free; Bingo, 9 pm, free

Mississippi Pizza—Mississippi Jazz Jam, 8 pm

Mississippi Studios—Djangophiles, 7:30 pm

Mock Crest—Reverb Brothers, 8 pm

Music Millennium NW —Everclear, 7 pm

Red Room—Open Mic, 8 pm

Tonic—Other Men My Age, Beaten Awake, Terror Class

Towne Lounge—Faulouah, I Am the Arm, $5; Meet Department, $2

White Eagle —Joe McMurrian’s Acoustic Review, 8:30 pm, free

Wilf's Piano Bar—Ron Steen Jazz Jam, 7 pm, free

WOW Hall (Eugene)—Shooter Jennings, I Can Lick Any SOB in the House, 7:30 pm, $13-15

WEDNESDAY 9/6

15th Street Pub—Bluegrass Jam, 7 pm; Open Mic, 10 pm

45th Street Pub—Open Mic

Abou Karim Restaurant—Portland Jazz Singers

Acme—Bark, Hide & Horn, The Last of Blacksmiths, Cicada Omega, 10 pm, $5

Alexander's Lounge—Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Amazon Cafe—Ramsey y Los Montunos, 9 pm

Andina Restaurant—Neftali Rivera

Ash St. Saloon—Rain City Shwillers, 9:30 pm, $4

Berbati's Pan—Bambu Station, Madgesdiq, Higher Reasoning Sound w/Ras Danny, $15

Biddy McGraw's—Bob Soper

Blue Monk—Andrew Oliver Quartet

Boons Treasury—Mark Alan, 8 pm, free

Clinton Corner—Gypsy Jazz & Acoustic Swing

Clyde's Prime Rib—Barbara Lusch

Crystal Ballroom—Shooter Jennings, I Can Lick Any SOB in the House, 9 pm, $12-15

Cuthbert Ampitheater —Bonnie Raitt, Keb Mo’, 7 pm

Dante's—The Miggs, Lions in the Street, Levon Levan, 10 pm, $3

Doug Fir —Nouvelle Vague, The Submarines, 9 pm, $15

Driftwood Tavern—Open Mic w/Doc Michaels

Duff's Garage—Blues Jam w/Suburban Slim

Dunes—I Am the Arm, Me Con, Faulouah, 9 pm

Edgefield —Justin Carroll, 7 pm, free

Equator Cafe—Open Accordion Night, 8 pm

Goodfoot —Breakestra, $10

Green Room —Matt, Jaycob, Mikey The Don, 9 pm

Ground Kontrol—Team Evil, Tranquilizer, Pirate Radio, 10 pm, free

H2O Martini Bar—Matt Vrba, 6 pm

Hawthorne Theatre—Blaze Ya Dead Homie, Axe Murder Boys, Boondox, 8 pm, $12.50-15

Heathman Hotel—Clay Giberson, 7 pm

Holocene—Jatun, Sneaky Thieves, Millions of Birds, 9 pm, free

Imbibe —Lincoln Crockett, 6 pm

It’s A Beautiful Pizza —Irish Music, 6 pm; Arabian Music, 8:30 pm

Jax —KMHD/Jax Jazz Jam, 7 pm, free

Jimmy Mak's—Mel Brown Quartet, 7:30 pm, $5

Kells—Pat Buckley, 9 pm

La Merde—Jason Butterworth Quartet, 9 pm

Laurelthirst—Juanita Family, 6 pm, free; Shag’s Afronaughticals, 9 pm, free

Moon & Sixpence—Trashcan Joe, 8:30 pm, free

Music Millennium NW —Shooter Jennings, 6 pm

Night Light Lounge—Atomic Jazz Ensemble

Portsmouth Club—Blues Jam w/Rowdy James

Produce Row —Open Mic w/June Bunton, 9 pm, free

Proper Eats Cafe—Open Mic, 7 pm

Rock Creek Tavern—Jon Koonce Trio, 8 pm, free

Sabala's Mt. Tabor—Blackfire Revelation, Kilauea; DJ Mee’oww (lounge)

The Old Church—Portland Flute Quartet, noon, free

Thirsty Lion—Orange

Tillicum Club—Jim Mesi

Tonic—The Static Drift, Serial Brothers

Towne Lounge—Honus Huffhines, Greg Odell’s BobRob Series, Crack City Rockers, 9 pm, $4

Twilight Cafe—The Big Package, 8 pm

Valentine’s—Ohioan, Jefrey Leighton Brown, Mark Kaylor

Vino Paradiso—The Djangophiles, 8 pm

Wallbangers —Dueling Pianos

White Eagle —Mexican Gunfight, 8:30 pm, free

Wired Coffee—Open Mic, 7 pm

Wonder Ballroom—Feist, Rubies, 8 pm, $15

Buffalo Gap—Brian Copeland Band, 9 pm

DJ Listings

THURSDAY 8/31

Acme—Booty: DJs Puppet, Stormy, MoRocca, 10 pm, $3

Apotheke—DJ van Dis, 8 pm

Backspace—Metronome: Microelectronic Funk

Bettie Ford—DJ Yaz

Boxxes —DJ Sam

Chances Sports Bar—DJ DannyG, 10 pm

Crush —L Train

Devil’s Point—DJ Kenoy

Dunes—Vicious Cycles w/Neighborhood DJ, DJ Linoleum, free

Fez—Invasion w/DJ Catalyst, 10 pm, free

Greek Cusina—Soul Seduction w/DJ Colette, Heather, Mercedes; DJ Brett (Taverna)

Kelly's Olympian—DJ Noctranus

Matador—DJ I Heart You, 10 pm, free

McFadden's—James Steele

Noir—Elbo Room: Eric Andrews, Ben, Aizlynn

Portsmouth Club—Redi Jedi, Skoolyard

Produce Row —Small Axe

Random Order Coffeehouse—Robot Cupcake Blast: local DJ, 6 pm

Ringler's Pub—DJ Savi, 10 pm, free

Ringlers Annex—DJ Honeydripper, 10 pm, free

Saucebox—Techno Sol w/DJ Suppoz, 10 pm, free

Tube—DJ KJ

FRIDAY 9/1

720 Club—Mi’ka, Nomad DJ vs. Blue Submarine, 10 pm, $5

Beulahland—DJ Li’l Pete

Boxxes —DJ Sam

Crystal Ballroom—‘80s Video Dance Attack w/VJ Kittyrox, 10 pm, $3 (Lola’s)

Delta Cafe—DJ Misprid

Devils Point—DJ Kenoy, 9 pm, free

East Chinatown Lounge—King Fader, 6 pm; DJ Izm, 10 pm

Fez—Shut Up & Dance w/DJ Gregarious, 10 pm, $5

Goodfoot —DJ Magneto

Greek Cusina—Body Call w/DJ Izm, Professor Stone, DJ Sneakers (Minoan); DJ Brett (Taverna)

Ground Kontrol—Time Lapse: Moonchild, 10 pm, free

Kelly's Olympian—DJ Sharon Needles

Matador—DJ Trixie Doll, DJ Lucifina, 10 pm, free

McFadden's—James Steele

Noir—DJs Nevermore, Susie Cue, free

Pala—Ben & Ravi, $5

Ringler's Pub—DJ B Dangerous, 10 pm, free

Ringlers Annex—DJ Ted Striker, 10 pm, free

Saucebox—All Things Considered w/Mr Mumu, 10 pm, free

Tube—Rock ‘Em Sock ‘Em Robots w/DJ Nikki C

SATURDAY 9/2

Ararat—After Dark: DJ Matt e Starr, 11 pm

Aztec Willie's—Salsa Night w/DJ Jose, 9:30 pm, free

Bettie Ford—Award Tour: DJ Evil One

Bobby McGee's—Kevin Berry’s Old School Jam w/DJ Michael Morris

Boxxes —DJ Dougalicious

Chances Sports Bar—DJ 1996 Olympics

Colosso—DJ Wiggly Worm, 10 pm

Crush —Dance Dance Evolution: DJs Rafa, Dmoe Funk, 9 pm, $2

Devil’s Point—DJ Brooks

East Chinatown Lounge—Jammotron, 7 pm; DJ Nik Fury, 10 pm

Greek Cusina—DJ Professor Stone, Flipsta (Minoan); DJ Brett (Taverna)

Ground Kontrol—Reaganomix: Paula B, 10 pm, free

Kelly's Olympian—DJ His N Hers

Matador—DJ Moisti, 10 pm, free

McFadden's—Jason B

Momo's—DJ Wicked, 10 pm, free

Noir—Dementia: DJ Web, $3

Pala—Tony

Ringler's Pub—DJ Savi, 10 pm, free

Ringlers Annex—DJ Ted Striker, 10 pm, free

Saucebox—Take You There w/DJ bluchris

Tube—Gimme Danger w/DJ Maxamillion

SUNDAY 9/3

Bettie Ford—Jayanta

Devils Point—Stripparaoke w/KJ Pinky, 9 pm, free

Fez—Hive: DJ Blackout, Owen, 9 pm, $3

Food Fight—3 Year Anniversary: local DJ, 1 pm

Greek Cusina—Industry Night w/local DJs

Jubitz Truck Stop in the Ponderosa Lounge—DJ Jason Snell

Kelly's Olympian—DJ One Pump

Matador—DJ Donny Don’t, 10 pm, free

Night Light Lounge—SIN Night w/DJ Roommate, 10 pm, free

Noir—Mr. Clean, Matt Rock

Stumptown (Downtown)—DJ van Dis, 4 pm

The Nest Lounge—DJ Ben, 9 pm

Vendetta—SIN Soul Sundays: DJ Maxamillion

MONDAY 9/4

Aalto Lounge—DJ Maxamillion

Berbati's Pan—Tha’ Boom w/DJs Automaton, KO, Ill Camino, Rad, 10 pm, free

Boxxes —DJ Synthetic

Devils Point—DJ Brooks

Duff's Garage—Zombo’s Mondo Party

East Chinatown Lounge—iPod uPod

Greek Cusina—Monday Night Raw w/DJs Hightower, My Friend Andy, ATM, Davis Cleveland, 10 pm, free (Taverna)

Ground Kontrol—Service Industrial: DJ Carrion, 10 pm, free

Jubitz Truck Stop in the Ponderosa Lounge—DJ Jason Snell

Kelly's Olympian—DJ Sars

Matador—DJ Hanna, 10 pm, free

Momo's—Mello Mondays w/DJ Mello Cee

Ringler's Pub—XactChange HiFi, 9 pm, free

Slabtown—DJ Marantic

Stumptown (Downtown)—DJ Retro Rhonda, 5 pm

Tonic—Matt Machine

TUESDAY 9/5

Devils Point—DJ Kenoy

East Chinatown Lounge—Throwback Tuesdays: Evil One, Gemo

goodfoot —Eclectic Selectors Perspective w/Seoul Brother #1, Atom13, Homonym, 10 pm, free

Greek Cusina—DJs James Steele, Antonio, 10 pm, free (Minoan)

Jubitz Truck Stop in the Ponderosa Lounge—DJ Jason Snell

Kelly's Olympian—DJ Makeout

Matador—DJ Pakastani Tranni, 10 pm, free

Sabala's Mt. Tabor—DJ Hopper, Paultimore, 9 pm, free (lounge)

Saucebox—DJ Joe Plummer, 9 pm, free

Tube—No No No Disco w/DJ Nightschool, Neighborhood DJ

Wonder Ballroom—King Fader, 8 pm (cafe)

WEDNESDAY 9/6

Alberta St. Pub—Zydeco Dance Party, 7 pm; Red King, 10 pm

Bettie Ford—Homotherapy: L-Train, DJ Automaton

Bitter End—Skoolyard, DJ Redi Jedi

Devils Point—DJ Kenoy

East Chinatown Lounge—Deena B, 6 pm; DJs Atom 13, Soil, 10 pm

Fez—Devotion w/local DJs, 9:30 pm, free

Greek Cusina—DJs Shylock, Roommate, Bluechris (Taverna); DJ Wicked, 10 pm (Minoan)

Jolly Roger—All Hands on Deck w/DJ Opter, AliCat, 10 pm, free

Jubitz Truck Stop in the Ponderosa Lounge—DJ Jason Snell

Kelly's Olympian—DJ Colin Sic

Matador—FauxReal, 10 pm, free

McFadden's—DJ Dan, James Steele

Saucebox—Beat Initiative w/DJs Rafa, Flutterby

Three Friends Coffeehouse—Suck My Open Mic w/Tamara J. Brown, 7 pm

Comments

Subscribe to this thread:

Comments are closed.

Staff Pick Events

Top Viewed Stories

All contents © Index Newspapers, LLC

115 SW Ash St. Suite 600
Portland, OR 97204

Contact Info | Privacy Policy | Production Guidelines | Terms of Use | Takedown Policy