Live Music and DJ Listings 

Live Music

THURSDAY 10/12

15th Street Pub—Bluegrass Jam, 7 pm

Abou Karim Restaurant—Anson Wright Trio

Aladdin —Live Wire!: Dirty Martini, Little Sue, Jen Bernard & The Murder Balladeers, Ralph Huntley & The Mutton Chops, 7 pm, $10-12

Alberta St. Pub—Bruce Molsky, Government Issue Orchestra, $15

Alexander's Lounge—Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Amazon Cafe—EZ Connection

Andina Restaurant—Borikuas

Andrea’s Cha Cha Club—Cubaneo, 10:30 pm

Ash St. Saloon—The Crud, Missing Dave, Pimpbot, The Experimental Earth, The Closet Monsters, 9:15 pm, $5

Berbati's Pan—Ladytron, pipedream, Michele Wylen, 9:30 pm, $18

Biddy McGraw's—Jesse Young & The Night

Blue Monk—7 Year Tango

Boons Treasury—Jon Itkin, 8 pm, free

Buffalo Gap—Tony Smiley, 9 pm

Bungalow’s Martini—Open Mic, 9 pm

Clyde's Prime Rib—Jim Mesi, Steve Bradley

Crystal Ballroom—Clap Your Hands Say Yeah, Architecture in Helsinki, Taka Taka, 9 pm, $16-18

Dante's—CSS, Copy, DJ Beyonda, 9:30 pm, $5

Doug Fir —Califone, The Heavenly States, 9 pm, $10-12

Duff's Garage—Go Dog Go

East Chinatown Lounge—Missnomer, 6 pm; Auditory Sculpture, 10 pm

Edgefield —Richard Day-Reynolds, 7 pm, free

Gemini —Karaoke from Hell

Goodfoot —The Breakfast

Gravity Room—Hiphopanonymouse, Atdaggers Drawn, Ozone, Serge Severe, Vocab, SOLO, D-Flo, Cait K, 8 pm

Green Room —So Called Blues Band, 9 pm

Ground Kontrol—TRONix: Fiasco, E*Rock, DJ Brokenwindow, Phillip Sherburne, 9 pm, free

Halibuts—Terry Robb, 8:30 pm, free

Hawthorne TheatreLeigh Marble, Jared Mees, Autopilot, 8 pm, $3 (balcony); Battle of the Bands, 9 pm, $8

Heathman Hotel—Johnny Martin Trio, 7 pm

Holocene—Dear Nora, Andrew Kaffer, Cynthia Nelson, Kaia Wilson, 9 pm, $6

Imbibe —The Old Yellers, 5 pm; Rollie Tussing, 8 pm

It’s A Beautiful Pizza —Grant Richards, Charlie Stanford, 7 pm

Jax —Sam Hirsh Trio, 8:30 pm, free

Jimmy Mak's—Mel Brown B3 Organ Quartet, 9 pm, $5

Kells—Tom May, 9 pm

Kennedy School—Michael Dean Damron Band, 5 pm, free

Laurelthirst—Caleb Miles, 6 pm; Zachari Cahn & David Mulligan, 9 pm

Mississippi Pizza—The Midnight Serenaders, 6 pm; Fish Out of Water, 9 pm

Mississippi Studios—Nathan McEuen, Keegan Smith, 8 pm, $12-15

Mock Crest—Claes of Bluesprints, Open Mic, 8:30 pm

Monty's—Kenny Lee & The Sundowners’ Open Jam

Portsmouth Club—Open Mic

Proper Eats Cafe—Jazz Jam, 7 pm

Red & Black Cafe—David Valdez/Pere Soto Barcelona Quartet, 8 pm

Red Room—First Name Michael, The Swims, 9 pm

Rock Creek Tavern—Lynn Conover, 7 pm, free

Roseland —Queensryche, 8 pm, $35

Rotture—Mattress, Bird Costumes, Mecon, Gulls

Sabala's Mt. Tabor—Peelander-Z

Salty's on the Colombia—Patrick Burke

Satyricon—The Forecast, Down to Earth Approach, Umbrellas, New London Fire, My Life in Black & White, 7 pm, $10

Shedd Institute for the Arts (Eugene)—A Fine Romance: Emerald City Jazz Kings, 7:30 pm

The Know—Nudity, 9 pm

The Steinhaus—Haus Cats

Thirsty Lion—Garth Michael McDermott Trio

Tonic—Artless Fiction, Auralust, Jena Berlin, Cicero

Towne Lounge—At Dusk, Cinemechanica, The Dimes, Oh Captain, My Captain, 10 pm, $6

Valentine’s—Millions of Birds, 9 pm, free

Wallbangers —Dueling Pianos

White Eagle —The Quags, 8:30 pm, $4

Wilf's Piano Bar—Patrick Lamb Band

FRIDAY 10/13

15th Street Pub—King Friday, Kid Theodore, Frank Schwent, 9 pm

Abou Karim Restaurant—Nancy King

Acme—Hear & Be Heard Benefit: Drats!!!, Swim Swam Swum, Pirate Radio, Tranquilazer, Modernstate, 10 pm, free

Aladdin —Music in Context: Franz Schubert

Alberta St. Pub—Flat Mountain Girls, The RCMP, Mighty Ghosts of Heaven, Robert Blake, DJ Benson, 7 pm, $3

Alexander's Lounge—Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Andina Restaurant—John Butler Trio, 8 pm

Anna Bananas (St Johns)—Portland Groove Collective, 8:30 pm, free

Ash St. Saloon—Oh! Captain, Jasmine Ash, Architects & Saboteurs, 9:30 pm, $5

Bar Pastiche—Mark Ferguson, 8 pm, free

Berbati's Pan—Bobby Bare Jr., Tractor Operator, Ghostfinger, 9:30 pm, $10-12; Good Fridays w/Rev. Paula B, 5 pm (barside)

Biddy McGraw's—Billy Kennedy Happy Hour, 5:30 pm

Blue Monk—David Valdez Barcelona Quartet, 9 pm, $7

Boons Treasury—Joe McMurrian Band, 9 pm, free

Buffalo Gap—Lander, 9 pm

Clyde's Prime Rib—Moments Notice

Coffee Time—Anne & Sam/Agent Orchid, 8 pm, free

Crystal Ballroom—Sufjan Stevens, My Brightest Diamond, 9 pm, $25; ‘80s Video Dance Attack w/VJ Kittyrox, 10 pm, $3 (Lola’s)

Dante's—Bettie Serveert, BlackHeart WhiteNoise, 9:30 pm, $10

Doug Fir —Joseph Arthur, Annie Stela, 9 pm, $12-14

Driftwood Tavern—Open Mic w/Doc Michaels

Duff's Garage—The Flapjacks, Joshua James

Dunes—CNS Programming, 10 pm

Edgefield —Jon Itkin, 7 pm, free

First Baptist Church—Portland Baroque Orchestra, 8 pm

Gravity Room—Army of Darkness, In the Name of God, Bloodwell, Necryptic & White Devil, 8 pm

Greek Cusina—DJ Professor Stone, DJ Wicked, DJ Sneakers (Minoan), $5; DJ Brett (Taverna)

Green Room —Andi Starr, Angie Foster, Shayla Carpenter, 9:30 pm

Grolla—Eric Skye

Ground Kontrol—Time Lapse: Thrones, Portals, The Axe, DJ Yeti, 9 pm, $6

Halibuts—Ellen Whyte

Hawthorne Theatre—Covenant, Imperative Reaction, Rotersand, Zonewire, 9 pm, $18

Heathman Hotel—Tall Jazz

Holman's—Kinzel & Hyde, 6 pm, free

Imbibe —Little Sue, 6 pm; John Shipe, Laura Kemp, 9:30 pm, $5

Jax —Hank Hirsh Quintet, 8 pm, free

Jimmy Mak's—Masters of Groove, $20-25

Jolly Roger—Earl & The Reggae Allstars, 10 pm, free

Kells—Grafton Street, 9:30 pm

Kelly's Olympian—Leopold & His Fiction, Goodtime Gil & The Champagne Cowboys, Honey Hush, 10 pm

Laurelthirst—Spigot, 6 pm; Conjugal Visitors, Ida Viper, 9:30 pm

Mississippi Pizza—The Djangophiles, 6 pm; Doug Sammons, Greg Clarke, Josh Cole, Curtis Alsobrook, 9 pm

Mississippi Studios—Marta Topferova, 10 pm

Mock Crest—Rollie Tussing, 9 pm

Montego Bay—Kat & The Roots Revolution, 10 pm, free

Noche—Jinete, 9 pm, free

Outlaws—The Romanes, 10 pm, $7

Portsmouth Club—Kode Bluuz

Produce Row —Slowly Rising, 9 pm, free

PSU Park Blocks—The Crosswalks, noon

Red Room—Design. Drift. Distance, Sons of Calculon, Montauk, 9 pm

River Oaks Foursquare Church—The Listening, The Violet Burning, The Harps, 7 pm

Rock Creek Tavern—Debra Arlyn, 8 pm, free

Rotture—System & Station, Quiet Countries, 1090 Club

Satyricon—Coliseum, Coldbringer, Warcry, Criminal Damage, 7 pm, $7

Siam Society—Adam Hurst, 9 pm

The ArtisterySounds Like Fun, The Capitol Years, National Eye, 8 pm, $5

The Portal—Destroy Nate Allen, Day of Lions, Pilgrims, Insomniac Folklore, 8 pm, free

The Stein Haus—Bolt Upright

Tonic—Thee Headliners, Ape City R&B, The Buttfrenchers, Joe SilverKing

Towne Lounge—400 Blows, Science of Yabra, Black Elk, 10 pm, $8

Twilight Room—Alicia Kelsey, A Cautionary Tale, The Mello Outs

Valentine’sTres Gone, 9 pm, free

Wallbangers —Dueling Pianos

White Eagle —Reverb Brothers, 5:30 pm, free; Mexican Gunfight, 9 pm, $6

Wilf's Piano Bar—Richard Arnold & The Groove Swingers

Wonder Ballroom—Storm & The Balls, 9 pm

WOW Hall (Eugene)—The National, Mobius Band, Baby Dayliners, 8:30 pm, $8-10

Yola's Foster Road—Open Mic

SATURDAY 10/14

15th Street Pub—Wheelchair Renegades, Straight Edge Buddhist Strippers, Drawback, Fate or Fortune, 9 pm

Abou Karim Restaurant—Cam & Jack Newton

Acme—Yeltsin, Rain of Frogs, Ferocious Eagle, 10 pm, $5

Alberta St. Pub—Josh Cole Band, Doug Sammons, Greg Clarke, 9:30 pm, $5

Alexander's Lounge—Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Andina Restaurant—Toshi Onizuka

Artists Repertory Theatre—Mr. Marmalade Afterparty: White Rainbow, 10 pm

Ash St. Saloon—Delaney, Grand Union, Copacrescent, 9:30 pm, $5

Berbati's Pan—The National, Mobius Band, Baby Dayliner, 9:30 pm, $12

Biddy McGraw's—Josh Malem Band

Blue Monk—Farnell Newton, Marcus Reynolds

Boons Treasury—Steve Lockwood Trio, 9 pm, free

Buffalo Gap—Conor Blaney, Keegan Smith

Clyde's Prime Rib—Andy Stokes

Crystal Ballroom—The Roses of Camelot, 6 pm, $40

Dante's—Nashville Pussy, Priestess, Kleveland, 9:30 pm, $13-15

Doug Fir —Melissa Ferrick, Kinnie Starr, 9 pm, $15-17

Duff's Garage—Roy Kay Trio, Cold Hearted Trio

Edgefield —Lincoln Crockett, 7 pm, free

First Baptist Church—Portland Baroque Orchestra, 8 pm

Goodfoot —John Ellis Band

Grand Cafe—Doc Wilson, Lyle Ford, 6 pm

Gravity Room—Raging Angel, Strenuus, Lowenbad, 8 pm

Halibuts—Chris Mayther

Hawthorne Theatre—Big Island Shindig w/Scott Law, Tye North, 9 pm, $8

Heathman Hotel—Johnny Martin

Jax —The Jazzbo’s, 8 pm, free

Jimmy Mak's—Linda Hornbuckle, $10

Jolly Roger—Earl & The Reggae Allstars, 10 pm, free

Kells—Grafton Street, 9:30 pm

Laurelthirst—James Low & The Wreck, 6 pm; Johnny Punchclock, Shatterville, 9:30 pm

Leaky Roof Bistro—Conor Blaney

Live! at the Annex—Redeemed, Muerte, Strong Medicine, Incomplete, 5 pm, $6

Mac's Place—Paul deLay, 9 pm, $5

Macadam Bar & Grill—Blue Lightning, 8 pm, free

Mad Pacyderms Compound—Aldebaran, Uncle Daddy, Broken Spoke, 7 pm

Memorial Coliseum—Bob Dylan, Kings of Leon, 7:30 pm, $39.50-59.50

Mississippi Pizza—Lorna Miller’s Little Kids’ Jamboree, 4 pm, $5/family; Anomalous Quintet, 6 pm; African Women’s Bicycle Initiative Benefit, 9 pm

Mississippi Studios—Freak Mountain Ramblers, 8 pm

Mock Crest—7 Year Tango, 9 pm

Montego Bay—Kat & The Roots Revolution, 10 pm, free

Outlaws—Dirty Little Fingers, Titans of Oblivion, 9:30 pm, $6

Polish Library Hall—Portland Sacred Harp Convention, 9 am, free

Portland Art Museum—Sisters of the Road Hoedown: Uncle Earl, 4:30 pm, $75

Portland Classic Guitar Shop—William Jenks, 7 pm

Portsmouth Club—Danny Hay Davis Band, 9:30 pm

Press Club—Solovox

Proper Eats Cafe—Food Not Lawns Party: Underscore Orkestra, 9 pm

Red & Black CafeKate Mann, Teri Untalan, Heidi Hellbender, 8 pm

Red RoomThe Hand that Bleeds, Oblivion, Downloader, 9 pm

River City Saloon—The Ginger Hustlers, Tony Smiley, 10 pm, $5

Rock Creek Tavern—Sonny Hess Trio, 8 pm, free

Roseland —Michael Franti & Spearhead, Lifesavas, 9 pm

Rotture—Crystals

Satyricon—Boris, Doomriders, Subarachnoid Space, 8 pm, $10-12

Squeez—The Ramsey Brothers, Doc Jack, Stylus, Unified Theory, Prologic, 9 pm, $3

Studio 415—PB Army, Wetsock, First Offense, The Closet Monsters, 7 pm, $5

Sweet Home—Blues in the Schools Fundraiser: Kinzel & Hyde, Lauren Sheehan, Original Snakeboy, Joe McMurrian, Fred Anderson, Johnnie Ward, Whit Draper, Lee Blake, 2 pm

The Artistery—Alan Singley, Strength, Altered Beast, 8 pm, $6

The Hutch—Greg Earl Band, 9 pm

The Old Church—Sentimental Journey w/Larry Nobori, Rick Homer, Andre St. James, 8 pm, $20

The Stein Haus—Jelly Roll

Thirsty Lion—Babs

Tonic—Prize Country, Art of Kanly, Dance Card, Emblematic; Broke Off, Scott Hawkins, 6:30 pm (lounge)

Towne LoungeBlue Skies For Black Hearts, The Crosswalks, Geoff Berner, 10 pm, $5

Valentine’s—The Caps & friends, 9 pm, free

Wallbangers —Dueling Pianos

White Eagle —Sweet City Slang, Excellent Gentleman, Garrett Brennan, 9:30 pm, $6

Wilf's Piano Bar—Ramsey Embrick Trio

Wonder Ballroom—Cascade Blues Association 20th Anniversary, 7 pm, $15-17

WOW Hall (Eugene)—John Lennon B-Day Party: The Number 9 Band, The Lennonite Choir, Paul & Nancy’s Love Truffle, Red Pajamas, The Great Intenders, Larry Dobberstein, 6 pm, $3-10

SUNDAY 10/15

15th Street Pub—Wayward Trio

6805 N Maryland—LKN, 9 pm, free

Aladdin —Jude, 8 pm, $15

Alberta St. Pub—Anne & Pete Sibley, Ida Viper, 7 pm, $5

Andina Restaurant—Greg Wolfe

Ash St. Saloon—My Own Black Eye, The Dings, The Housewives, Unhinged, 9:45 pm, $4

Augustana Lutheran Church—Augustana Jazz Quartet, 6 pm, free

Biddy McGraw's—Irish Music Open Jam

Billy Ray's—Dirty Lowdowns, Dirty Harriet, Dirty Thirty, 6 pm, free

Clyde's Prime Rib—Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Crystal Ballroom—Dresden Dolls, The Red Paintings, 9 pm, $17.50; Hive: DJ Blackout, Owen, 9 pm, $3 (Lola’s)

Dante's—Sinferno Cabaret, 11 pm, $6

Doug Fir —Cellodarity: Zoe Keating, Gideon Freudmann, Douglas Jenkins, Jenette Mackie, Justin Kagan, Tony Rogers, & more, 8 pm, $7

Edgefield —John Bunzow, 5 pm, free

Hawthorne Theatre—J-Ritz, PWT, Improv Logic, Mr. Dove, Hate Records, Kashual, Calio, Onelife, Unified Theory, Mo-G, Yo Cosmos, 9 pm, $10

It’s A Beautiful Pizza —Organically Grown Ensemble, 7 pm

Kaul Auditorium, Reed College—Portland Baroque Orchestra, 3 pm

Kells—Pat Buckley, 9 pm

Kennedy School—Big Pay: Mark Spangler & Doug Fraser, 7 pm, $10

Ladd's Inn—Open Mic w/Chris Newman, 9 pm

Laurelthirst—Freak Mountain Ramblers, 6 pm

Mississippi Pizza—The Comforters, Kevin Barber, 8:30 pm; Milk, 8:30 pm

Mississippi Studios—Crooked Still, 8 pm, $10

Mock Crest—Steve Cameron & Dave Mathis, 8 pm

Moon & Sixpence—Foghorn Stringband, free

Music Millennium NW —Crooked Still, 3 pm; Jody Williams, 5 pm

Polish Library Hall—Portland Sacred Harp Convention, 9 am, free

River Roadhouse—Sinner’s Club Open Jam, 8 pm

Roseland —Michael Franti & Spearhead, Ohmega Watts, 8 pm

Rotture—Valet, Silentist, White Rainbow, Garland Ray Project, 9:30 pm, $5

Shedd Institute for the Arts (Eugene)—A Fine Romance: Emerald City Jazz Kings, 7:30 pm

The Old Church—Dave Deason, Rhonda Ringering, 2 pm, $6

The Stein Haus—Kinzel & Hyde, 9 pm, free

Tonic—The Professional Man, Sexytime Explosion, Coaxial, 9:30 pm, $5

Towne Lounge—Manouk, Matt Sheehy

White Eagle —Open Mic, 8 pm, free

WOW Hall (Eugene)—Zion I & The Grouch, Deuce Eclipse, Debaser, 8:30 pm, $10-12

MONDAY 10/16

Alberta St. Pub—The Pickups, 6:30 pm, free; Miz Kitty

Andina Restaurant—Sambafeat

Ash St. SaloonThe Mello Outs, Mantic, Dominic Castillo & The Rock Savants, 9:30 pm, $4

Berbati's Pan—Archie Bronson Outfit, Please Step Out of the Vehicle, The Shaky Hands, 9:30 pm, $10; Tha’ Boom w/DJs Automaton, KO, Ill Camino, Rad, 10 pm, free

Biddy McGraw's—Lowell J. Mitchell, Jeffree White, 6 pm

Crystal Ballroom—Yo La Tengo, Why?, 9 pm, $15

Dante's—Ground Zero Lounge w/Clyde Lewis, 7:30 pm, free; Karaoke from Hell, 10 pm, $2

Doug Fir —Electric Six, Aberdeen City, The Blue Van, 9 pm, $13-15

Edgefield —Gideon Freudmann, 7 pm, free

Green Room —Open Mic w/Chuck Warda, 9 pm

Halibuts—Lloyd Jones

Hawthorne Theatre—Subversive Zone, 9 pm, free (balcony)

Imbibe —Essential Ancient, 8 pm

It’s A Beautiful Pizza —Larry Adair, Ken Lomax, Al Zion, 6 pm; Five Euro Tip, 8 pm

Jimmy Mak's—Dan Balmer, 7:30 pm, free

Kells—Pat Buckley, 9 pm

Laurelthirst—Kung Pao Chickens, 7 pm

Lincoln Hall, PSU—Trio Solisto w/Alan Kay, 7:30 pm

Mississippi Pizza—Loren Depping, Partly Dave, 6 pm; Hearts of Oak, 9 pm

Moon & Sixpence—Johnny B. Connolly, free

Music Millennium NW —Holding Out, 7 pm

Produce Row —Ron Steen’s Jazz Jam, 9 pm, $3

Roseland —Candidates Gone Wild: Trashcan Joe, 8 pm

Satyricon—Cities Left Burning, In Honored Arms, Delay the Burial, Shintatsu, 7 pm, $7

The Stein Haus—Kinzel & Hyde, 9 pm, free

Towne Lounge—Margot & The Nuclear So & So’s, 10 pm, $7

Tube—Green Milk from the Planet Orange, Shellshag, DJ Vibe Cop

White Eagle —Jon Garcia, Michael Fracasso, 9:30 pm, $6

Wilf's Piano Bar—Cabaret Show

TUESDAY 10/17

Aladdin —Bruce Hornsby, 8 pm, $35

Alberta St. Pub—Jeannie Reno, 9:30 pm

Andina Restaurant—Toshi Onizuka

Ash St. Saloon—These Are Fireworks, Swandive, 9:15 pm, free

Berbati's Pan—Mew, $9.47

Biddy McGraw's—Dylan Vance & Griff Bear

Blue Monk—Ramsey’s Groove Trio, free

Candlelight —Reggie Houston’s Earth Island Band, 9:30 pm, free

Clinton Corner—Pagan Jug Band

Crystal Ballroom—The Decemberists, Lavender Diamond, 9 pm, $18-20

Doug Fir —Zion I & The Grouch, Hangar 18, Deuce Eclipse, $13

Duff's Garage—Dover Weinberg Quartet

Dunes—White Heat: Phantom Lights, DJ Johnny Hot Dog, 10 pm

Edgefield —Caleb Klauder, Sammy Lind, 7 pm, free

Food Hole—KILT, Animal Writes, View, Pulse Emitter, 9 pm, $5

Green Room —Portland Songwriter Showcase

Ground Kontrol—Puff Puff Give, Flaspar, Combat Drug, DJ Maxx Bass, 9 pm, $3

Halibuts—Big Monti & Jon Koonce Duo

Haven —Open Mic, 7 pm, free

Hawthorne Theatre—Sworn Enemy, Inflikt, Proven, Takeover, Hostility, 7 pm, $10; Open Mic, 9 pm, free (balcony)

Imbibe —James Low, 6 pm; Jamie Stillway Trio, 9 pm

It’s A Beautiful Pizza —World Beat & Jazz, 6 pm; Balkan Music & Dance, 9 pm

Jimmy Mak's—Mel Brown Septet, 7:30 pm, $6

Kells—Pat Buckley, 9 pm

Laurelthirst—Jackstraw, 6 pm, free

Lincoln Hall, PSU—Trio Solisto w/Alan Kay, 7:30 pm

Mississippi Pizza—Mississippi Jazz Jam, 8 pm

Mississippi Studios—3 Leg Torso, 8 pm, $15

Mock Crest—Reverb Brothers, 8 pm

Old Town Pizza—Acoustic Songwriter Spotlight

Pix Patisserie (North)—Guitar Pix: Sean Brooks, Chad Bault, 8 pm, free

Red Room—Open Mic, 8 pm

Roseland —Cheyenne Kimball, Ryan Star, 7:30 pm

Satyricon—Something About Airplanes, Quaker Gun, Therefore I Am, A Pedestrian Life, The Coterie, 7 pm, $8

Someday—Wooden Wand, Plants, O’Grady

The Artistery—Jason Anderson, Jason Webley, Golden Boots, 7:30 pm, $5

The City—EZ Connection

Tonic—The Greatest Hits, Avenue Rose

Towne Lounge—The Gentry, Xrayok, Sleep People, 10 pm, $5

Valentine’s—A Weather, Ohioan, Sarah Winchester, 9 pm, $1

Wallbangers —Dueling Pianos

White Eagle —Joe McMurrian’s Acoustic Review, 8:30 pm, free

Wilf's Piano Bar—Ron Steen Jazz Jam, 7 pm, free

WOW Hall (Eugene)—Lotus, DJ Harry, 8:30 pm, $8-10

WEDNESDAY 10/18

15th Street Pub—Bluegrass Jam, 7 pm; Open Mic, 10 pm

45th Street Pub—Open Mic

Abou Karim Restaurant—Portland Jazz Singers: Mitzi Zilka, Shelly Rudolph, Tobaj, 7:30 pm

Acme—Pop Tomorrow!: Leigh Marble, Eclectic Bastards, 10 pm, free

Aladdin —Edie Brickell & New Bohemians, Joe Purdy, 8 pm, $20-22

Alexander's Lounge—Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Amazon Cafe—Ramsey y Los Montunos, 9 pm

Andina Restaurant—Neftali Rivera

Arlene Schnitzer Concert Hall—Jamie Cullum, Josh Ritter, 8 pm, $29.75

Ash St. Saloon—Rollie Tussing, Right on John, John Whipple, 9:30 pm, $4

Berbati's Pan—Surfrider Foundation Benefit: Mars Needs Women, The Stood Ups, $5

Biddy McGraw's—Bob Soper

Blue Diamond—Danny Hay Davis, 8:30 pm

Blue Monk—Wade Kirtley Organ Trio

Boons Treasury—The Old Yellers, 8 pm, free

Buffalo Gap—Nathan Mcuen Trio, 9 pm

Clinton Corner—Gypsy Jazz & Acoustic Swing

Clyde's Prime Rib—Barbara Lusch

Crystal Ballroom—The Decemberists, Lavender Diamond, 9 pm, $18-20

Dante's—Slim Cessna’s Auto Club, Cicada Omega, Drunken Prayer, 9:30 pm, $10

Doug Fir —Glen Hansard, Doveman, 9 pm, $12

Driftwood Tavern—Open Mic w/Doc Michaels

Duff's Garage—Blues Jam w/Suburban Slim

Edgefield —Michael Dean Damron Band, 7 pm, free

Equator Cafe—Open Accordion Night, 8 pm

Goodfoot —Jerry Garcia Birthday Band, Acoustic Randall

Green Room —Stephen Ashbrook, 9 pm

Ground Kontrol—The New Bloods, Bow & Arrow, So So So So, 10 pm, $3

H2O Martini Bar—Matt Vrba, 6 pm

Halibuts—Paul deLay

Hawthorne Theatre—The Jennifer Echo, The Wherewithals, 9 pm, $6; Open Mic, 9 pm, free (balcony)

Hawthorne Theatre—The Jennifer Echo, The Wherewithals, Sexton Blake

Heathman Hotel—Clay Giberson, 7 pm

Holocene—Beirut, A Hawk & a Hacksaw, Animal Hospital, Tom Heinl, 9 pm, $7-8

Hoppers—Kinzel & Hyde, 9 pm

Imbibe —Lincoln Crockett, 5 pm

It’s A Beautiful Pizza —Irish Music, 6 pm; Arabian Music, 8:30 pm

Jax —KMHD/Jax Jazz Jam, 7 pm, free

Jimmy Mak's—Mel Brown Quartet, 7:30 pm, $5

Kells—Pat Buckley, 9 pm

Laurelthirst—Reggie’s Box of Chocolates, 6 pm; Dave Reisch’s Gentle Jihad, 9 pm, free

Mississippi Pizza—The Mighty Ghosts of Heaven, 6 pm, Alix Dobkin, 9 pm

Mississippi Station—Tony Furtado, 6 pm, free

Mississippi Studios—Per Se, Jared Mees, 8 pm

Moon & Sixpence—Trashcan Joe, 8:30 pm, free

Night Light Lounge—Atomic Jazz Ensemble

Portsmouth Club—Blues Jam w/Rowdy James & The Handlers

PSU Park Blocks—Moan, noon

Rock Creek Tavern—Jon Koonce Trio, 7 pm, free

Roots Brewing—Detroit Cobras

Roseland —+44, 8 pm

Sabala's Mt. Tabor—Detroit Cobras, King Khan, BBQ Show Taylor Hollingsworth, $12; DJ Mee’oww, 10 pm, free (lounge)

Salvador Molly’s—Cubaneo, 7 pm

Satyricon—The Accident Experiment, Shifft, NW Royale, Jahai, 7 pm, $10

Shedd Institute for the Arts (Eugene)—Badi Assad, 7:30 pm

Spice Restaurant—Jazz Jam, 8 pm

The Old Church—B. Thomas Curry, noon, free

Thirsty Lion—Charlie Jenkins

Tonic—Silversafe, Weightless, Copia

Towne Lounge—SSM, 10 pm, $6-7

Twilight Cafe—The Big Package, 8 pm

Valentine’s—Futile Experiments: A Night of Synthetic Improvised Music, 9 pm

Vino Paradiso—The Djangophiles, 8 pm

Wallbangers —Dueling Pianos

White Eagle —Clint Colbert, 8:30 pm, free

Wilf's Piano Bar—Gordon Neal Herman & Rebecca Vickerman

Wired Coffee—Open Mic, 7 pm

Wonder Ballroom—Citizen Cope, Alice Smith, 8 pm, $18

Jubitz Truck Stop (Ponderosa Lounge)—Tom Mann Band

DJ Listings

THURSDAY 10/12

Acme—Booty for Dove Lewis: DJ Puppet, Stormy, MoRocca, 10 pm, $3-10

Apotheke—DJ van Dis, 8 pm

Backspace—Metronome: Microelectronic Funk

Bettie Ford—DJ Yaz

Boxxes —DJ Sam

Chances Sports Bar—DJ DannyG, 10 pm

Crush —Andromeda

Devil’s Point—DJ Kenoy

Dunes—Gypsy Madness w/Gogol Bordello DJ Dimon, DJ GlobalRuckus, DJ Point Blank Selector, 9 pm, $4

Greek Cusina—DJ Professor Stone (Minoan); DJ B (Taverna)

Matador—DJ I Heart You, 10 pm, free

McFadden's—James Steele

Noir—Elbo Room: DJ Mr. Clean, Matt Rock

Outlaws—DJ RPM, 9 pm, $5-20

Produce Row —Small Axe

Ringler's Pub—DJ Savi, 10 pm, free

Ringlers Annex—DJ Honeydripper, 10 pm, free

Saucebox—Techno Sol w/DJ Suppoz, 10 pm, free

Tube—DJ KJ

FRIDAY 10/13

720 Club—Friday Night Push: DJ Radius, DJ Psyke, 10 pm, $5

Beulahland—The Art Thing

Boxxes —DJ Sam

Crush —Jet Set: DJs a-pol-j, Kepi

Delta Cafe—Shanghai Soul Club

Devils Point—DJ Kenoy, 9 pm, free

East Chinatown Lounge—King Fader, 6 pm; DJ Izm, 10 pm

Fez—Shut Up & Dance w/DJ Gregarious, 10 pm, $5

goodfoot —DJ Aquaman's Soul Stew, 10 pm

Holocene—Golden Hours: DJ Committee, 6 pm, free; Gaycation: DJ Automation, DJ Snowtiger, Mr. Charming, 9 pm, $2

Jubitz Truck Stop (Ponderosa Lounge)—DJ Morgan

Lit—DJs Sugar, Detroit Diesel, 5 pm

Matador—DJ Trixie Doll, DJ Lucifina, 10 pm, free

McFadden's—James Steele

Night Light Lounge—DJ Red-I Jedi, 10 pm, free

Noir—Phonique: DJs The Perfect Cyn, Derek Fisher, $5

Pi-Rem—Sacred Space, $5

Ringler's Pub—DJ B Dangerous, 10 pm, free

Ringlers Annex—DJ Ted Striker, 10 pm, free

Saucebox—All Things Considered w/Mr Mumu, 10 pm, free

Tube—Rock ‘Em Sock ‘Em Robots w/DJ Nikki C

SATURDAY 10/14

Ararat—After Dark: DJ Matt e Starr, 11 pm

Aztec Willie's—Salsa Night w/DJ Jose, 9:30 pm, free

Bettie Ford—Award Tour: DJ Evil One

Bobby McGee's—Kevin Berry’s Old School Jam w/DJ Michael Morris

Boxxes —DJ Dougalicious

Chances Sports Bar—DJ 1996 Olympics

Colosso—Red Robot Walking, 10 pm

Crush —Swing Set: DJ Stay in School

Devil’s Point—DJ Brooks

Dunes—Suicide Club: DJ Nightschool, 10 pm

East Chinatown Lounge—Jammotron, 7 pm; DJ Nik Fury, 10 pm

Greek Cusina—Hustle w/DJ Professor Stone (Minoan); DJ Brett (Taverna)

Ground Kontrol—Reaganomix: Ferris Bueller, 10 pm, free

Holocene—Atlas: DJs Anjali, E3, The Incredible Kid, 9 pm, $5

Jubitz Truck Stop (Ponderosa Lounge)—DJ Morgan

Lit—DJs Sugar, Detroit Diesel, 5 pm

Matador—DJ Moisti, 10 pm, free

McFadden's—Jason B

Momo's—DJ Wicked, 10 pm, free

Noir—Dementia: DJs Annabel Evil, Mohawk Adam Misery Tree, Non, $3

Pala—Progression: Himay, Nooner, $5

Pi-Rem—Global Shakedown w/DJ Ravi, SomRas, 9 pm, free

PPAA—Planned Parenthood Beach Party: DJ Catalyst, $10-12

Ringler's Pub—DJ Savi, 10 pm, free

Ringlers Annex—DJ Ted Striker, 10 pm, free

Saucebox—Allumè w/Mr. Mumu, 10 pm, free

Tube—Gimme Danger w/DJ Maxamillion

SUNDAY 10/15

Berbati's Pan—Fetish Night

Bettie Ford—Jayanta

Chance of Rain—DownTempo Brunch: ((pope)), Erik Beats

Crush —DJ Linoleum

Devils Point—Stripparaoke w/KJ Pinky, 9 pm, free

Greek Cusina—Industry Night w/local DJs

Ground Kontrol—Black Sunday: DJ Parasitic, 10 pm, free

Holocene—Cupcake, Bloody, Cupcake, 5 pm, $5

Jubitz Truck Stop in the Ponderosa Lounge—DJ Jason Snell

Matador—DJ Donny Don’t, 10 pm, free

Night Light Lounge—SIN Night w/DJ Roommate, 10 pm, free

Noir—Mr. Clean, Matt Rock

Sabala's Mt. Tabor—DJ Thumper, 8 pm, free (lounge)

Stumptown (Downtown)—DJ van Dis, 4 pm

The Know—DJs Zombo, DrewGroove, 9 pm, free

The Nest Lounge—DJ Ben, 9 pm

MONDAY 10/16

Aalto Lounge—DJ Maxamillion

Boxxes —SINtax: DJ Synthetic

Devils Point—DJ Brooks

East Chinatown Lounge—iPod uPod

Greek Cusina—Monday Night Raw w/DJs Hightower, My Friend Andy, ATM, Davis Cleveland, 10 pm, free (Taverna)

Ground Kontrol—Service Industrial: DJ Carrion, 10 pm, free

Jubitz Truck Stop in the Ponderosa Lounge—DJ Jason Snell

Matador—DJ Hanna, 10 pm, free

Momo's—Mello Mondays w/DJ Mello Cee

Ringler's Pub—XactChange HiFi, 9 pm, free

Slabtown—DJ Marantic

Stumptown (Downtown)—DJ Retro Rhonda, 5 pm

Tonic—DJ JD, free (lounge)

TUESDAY 10/17

Boxxes —Flirt w/Cory

Crush —DJ Wann

Devils Point—DJ Kenoy

East Chinatown Lounge—Throwback Tuesdays: Evil One, Gemo

Fez—Shadowplay: DJs Carrion, Uberlush, Horrid, 9 pm, free

Goodfoot —ESP DJs: Atom 13, Seoul Bro #1, Homonym

Jubitz Truck Stop in the Ponderosa Lounge—DJ Jason Snell

Matador—DJ Pakastani Tranni, 10 pm, free

Sabala's Mt. Tabor—DJ Hopper, Paultimore, 9 pm, free (lounge)

Saucebox—We Aren’t DJs: DK-One & K-Lo, 9 pm, free

Tube—No No No Disco w/DJ Nightschool, Neighborhood DJ

Wonder Ballroom—King Fader, 8 pm (cafe)

WEDNESDAY 10/18

Bettie Ford—Homotherapy: L-Train, DJ Automaton

Bitter End—Skoolyard, DJ Redi Jedi

Crush —Krush Groove: Automaton, KO, Ill Camino, Rad

Devils Point—DJ Kenoy

East Chinatown Lounge—Deena B, 6 pm; DJs Atom 13, Soil, 10 pm

Fez—Devotion w/local DJs, 9:30 pm, free

Greek Cusina—DJ Wicked, DJ Marz, Eddie K, Serge Severe (Minoan); Shylok, SMB, GOTJ, Debt, Liar (Taverna)

Jolly Roger—All Hands on Deck w/DJ Opter, AliCat, 10 pm, free

Jubitz Truck Stop in the Ponderosa Lounge—DJ Jason Snell

Matador—FauxReal, 10 pm, free

Produce Row —DJ Mike Kelly, 8 pm, free

Saucebox—Beat Initiative w/DJs Rafa, Flutterby

Waypost—DJ Sarva

Three Friends Coffeehouse—Suck My Open Mic w/Tamara J. Brown, 7 pm

Comments (0)

Subscribe to this thread:

Comments are closed.

Staff Pick Events

Most Commented On

Top Viewed Stories

All contents © Index Newspapers, LLC

115 SW Ash St. Suite 600
Portland, OR 97204

Contact Info | Privacy Policy | Production Guidelines | Terms of Use | Takedown Policy