Live Music and DJ Listings 

Live Music

THURSDAY 10/26

15th Street Pub—Open Mic; Bluegrass Jam, 7 pm

Abou Karim Restaurant—Anson Wright Duo

Aladdin —Huun-Huur-Tu

Alberta St. PubBridgetown, 8 pm

Alexander's Lounge—Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Andina Restaurant—Borikuas Trio

Andrea’s Cha Cha Club—Cubaneo, 10:30 pm

Ash St. Saloon—Shredosaurus Rex, Invisible Rockets, Ricci Swift, Shepherds of Ontario, 9 pm, $5

Berbati's Pan—Element 57, Innervision 5, Silversafe, $5

Biddy McGraw'sNoah Peterson Quartet

Blue Monk—7 Year Tango

Boons Treasury—Richard Day-Reynolds, 8 pm, free

Buffalo Gap—Tony Smiley, 9 pm

Bungalow’s Martini—Open Mic, 9 pm

Clinton Corner—Eric & Kevin, 8 pm

Clinton Street Theater—Corrina Repp, Pseudosix, A Very Dead Horse, 7 pm, $8

Clyde's Prime Rib—Jim Mesi, Steve Bradley

Crystal Ballroom—The Mediam, The Jolenes, Careen, 4:30 pm, $10 (Lola’s)

Dan & Louis Oyster Bar—Leonard Mynx

Dante's—Forward Russia, Scanners, 9:30 pm, $5

Disjecta—Jello Biafra, 8 pm, $12-14

Doug Fir Caves, The Dimes, Blue Skies For Black Hearts, 9 pm, $6

Duff's Garage—The Rhinestoners

East Chinatown Lounge—Missnomer, 6 pm; Auditory Sculpture, 10 pm

Edgefield —Greg Clarke, 7 pm, free

Fez—John Hollenbeck’s Claudia Quartet, 7:30 pm, $12-15

Gemini —Karaoke from Hell

Goodfoot —Vinyl Killers Opening Night: DJ Monkeytek, Safi, 6 pm; Cana Son

Green Room —So Called Blues Band, 9 pm

Halibuts—Terry Robb, 8:30 pm, free

Hawthorne Theatre—The Brass Tacks, Hi-Fi Ramblers, Shannon & The Cannons, Cozeth, The Despots, 8 pm, $6; Abstract Earth, 9 pm, free (balcony)

Heathman Hotel—Johnny Martin Trio, 7 pm

Holocene—Noll, CoreyCorey, Sad Panda, DJ Soloman, DJ 1996 Olympics, 9 pm, $5

Imbibe —Old Yellers, 5 pm; Ray Frazier, 8 pm

It’s A Beautiful Pizza —Grant Richards, Charlie Stanford, 7 pm

Jax —The Gene DeNardo Group, 8:30 pm, free

Jimmy Mak's—Mel Brown B3 Organ Quartet, 9 pm, $5

Kaul Auditorium, Reed College—Emerson Quartet Members w/Wu Han, 8 pm

Kells—Cronin Teirney, 9 pm

Kennedy School—Victor Johnson & friends, 7 pm, free

Laurelthirst—Lewi Longmire Band, 6 pm, free; Storytelling w/Gwion, 9:30 pm

Lewis & Clark College—Rogers Concert, 8 pm, free

Mississippi PizzaMidnight Serenaders, 6 pm; Beliss, 9 pm

Mock Crest—Randy Yearout, Open Mic & Jammin, 8:30 pm

Monty's—Kenny Lee & The Sundowners’ Open Jam

Nile Nite Club—Belly Bash: Mandala, Gypsy Caravan, Sarab

Portsmouth Club—Keegan Smith

Proper Eats Cafe—Jazz Jam, 7 pm

Red & Black Cafe—Resolution 57, 8 pm

Red Room—The Shipwreck of Eddie King, My Heart the Telescope Vehicle, Emily Picha, 9 pm

Rock Creek Tavern—John Bunzow, 7 pm, free

Roseland Grill—Veruca Salt, Agent Sparks, Strays, 8 pm

Salty's on the Colombia—Patrick Burke

Satyricon—Nire, Per Se, The Online Romance, Junkface, 7 pm, $6

Someday—Grab Bag: Sarah Shapiro, Alicia McDaid & Greg Arden, Mary Christmas, Colin Beatty, Scout Niblett, $3

The Stein Haus—Haus Cats

Thirsty Lion—Garth Michael McDermott Trio

Tonic—Divining Rods, Gilligan Fetixsh, The Snippet Birds

Towne Lounge—Bloodriver, Advisory, Treva Jackson, 10 pm, $4

Valentine’s—The Fucking Ocean, The Golden Bears, The New Bloods, 9 pm, $5

Wallbangers —Dueling Pianos

Waypost—Live Journalism & Experts

White Eagle —The Garcia Birthday Band, 9:30 pm, $4

Wilf's Piano Bar—Patrick Lamb Band

WOW Hall (Eugene)—Pnuma Trio, Reeble Jar, 8:30 pm, $8-10

FRIDAY 10/27

15th Street Pub—Element 57, Vantucky Champs, Society of Ages, 9 pm

Abou Karim Restaurant—Nancy King

Aladdin —Night of the Murder Ballad: Jen Bernard, Dirty Martini, Morgan Grace, Heroes & Villains, Pete Krebs, Amoree Lovell, The Stolen Sweets, & many more, 8 pm, $10-12

Alberta St. Pub—Sassparilla, 6:30 pm, free; Beglan’s Irish Jam, 9 pm, free

Alexander's Lounge—Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Andina Restaurant—Condor

Anna Bananas (St Johns)—Portland Groove Collective, 8:30 pm, free

Ash St. SaloonGlassine, Throwback Suburbia, Kiki, 9:45 pm, $6

Bar Pastiche—Mark Ferguson, 8 pm, free

Berbati's PanQuivah, Cleveland Steamers, Fogatron, Manic D, $7; Good Fridays w/Rev. Paula B, 5 pm (barside)

Bettie Ford—Therapy: Gemo, 10 pm, $5

Biddy McGraw's—Billy Kennedy Happy Hour, 5:30 pm; Obeyjah & The Pearls, 9:30 pm

Bijou Cafe—Nancy King, Robert Moore, Dan Gaynor, Bill Athens, Alan Tarpinian, 7:30 pm, $15

Blue Monk—Devin Phillips & New Orleans Straight Ahead

Boons Treasury—John Bunzow Trio, 9 pm

Buffalo Gap—Brian O’Dell, Sarah Angela

Chelsea Ballroom—Aligator Ball: The Too Loose Cajun Band, The New Iberians, Lonesome Walter Cryderman, 8 pm, $10-15

Clyde's Prime Rib—La Rhonda Steele

Crowley’s Cork—Beltaine, 7 pm

Dante's—Kleveland, The Prix, Death Valley, Dirty Little Fingers, 9:30 pm, $6

Doug Fir —The Heartless Bastards, Morgan Grace, Moonshine Hangover, 9 pm, $8

Driftwood Tavern—Open Mic w/Doc Michaels

Duff's GarageJuke Joint Gamblers, Verbtones, Six Shooters

Dunes—Maximum Minimal: Module, Front Machine, DJ Looping, D. Menche, Pulse Emitter, Kulturszene, 7 pm

Edgefield —Eric Tweed, 7 pm, free

Gravity Room—Elusive Ground, Malice Devised, Lesch Nyon, Blood Dried Black, O’Brien’s Enemy, Mordent, 8 pm

Green Room —Will West, 6 pm; Colin Spring, 9:30 pm

Grolla—Eric Skye

Ground Kontrol—Time Lapse: The Days, The Rose Revolution, DJ Moonchild, 10 pm, $5

Halibuts—Linda Hornbuckle, Janice Scroggins

Hawthorne Theatre—John Brown’s Body, Go Jimmy Go, Big Island Shindig, 9 pm, $13.50-15

Heathman Hotel—Mia Nicholson

Holocene—Sissyboy, Holcombe Waller, DJ C-Re, 9 pm, $5

Imbibe —Little Sue, 6 pm; Bossanouveau, 9:30 pm, $5

Jax —Hank Hirsh Quintet, 8 pm, free

Jimmy Mak's—David Friesen

Jolly Roger—Earl & The Reggae Allstars, 10 pm, free

Jubitz Truck Stop (Ponderosa Lounge)—Shawn Hawkins & The Offenders, Lisa & Her Kin

Kells—RockStar Mix it Up Competition featuring Acoustic Minds, Brandon Carmondy, Dr. Theopolis, Eleven Eyes, Myrrh Larson, Patrick Lamb Band, The Young Immortals, 8 pm

Kelly's OlympianDeath Valley

Laurelthirst—Paula Sinclair, 6 pm, free; Freak Mountain Ramblers, 9:30 pm

LV’s Uptown—John Fedchock, 7 pm

Mississippi Pizza—Mandala, 6 pm; The Fruits, 9 pm

Mississippi Studios—Tom Russell, 7:30 pm

Mock Crest—Lowell J. Mitchell Conspiracy, 9 pm

Montego Bay—Kat & The Roots Revolution, 10 pm, free

Music Millennium NW —Say Hi to Your Mom, 6 pm

Noche—Jinete, 9 pm, free

Portsmouth Club—Caleb Coffee

Produce Row —Colin Lake, 9 pm, free

PSU—New Music for an Old Movie: 3rd Angle, 7:30 pm

PSU Park Blocks—The Cancer Fags, noon

Red & Black Cafe—Ben Macy Trio, 8 pm

Red RoomMantic, Not Yeti, Maggie’s Choice, 9 pm

Rock Creek Tavern—Plumbob, 9 pm, free

Roseland —Bouncing Souls, Street Dogs, Whole Wheat Bread, Left Alone, 8 pm, $13

Rotture—Awesome Color, Tall Firs, Old Growth, 9:30 pm, $6

Sabala's Mt. Tabor—Spork

Siam Society—Adam Hurst, 9 pm

Slabtown—Red October: Mirumir, Riot Cop, CUM, DJs Kafka, Johnny, Ded Moroz, Dimon, 10 pm, $6

Someday—Ovo, Tatsuya Nakatani w/Vanessa Skantze, A Dictionary of Blood Theater, 9 pm

Studio 415—Blacklist 40, Made in Ruins, Ouija Radio, 9 pm

The Hutch—Jellyroll, 9 pm

The Stein Haus—Fabulous Bad Cats

Thirsty Lion—Holding Out

Tonic—The Holyshitrs, Amongst Us, Ceremonial Castings, Proven

Towne Lounge—Saloon Comedy Tour: Matt Braunger, Dax Jordan, 8 pm, $5; Say Hi to Your Mom, Metal Hearts, Narwhal vs. Narwhal, 10 pm, $6

Twilight Room—Tyler Stenson

Valentine’s—The Professional Man, Here Comes a Big Black Cloud, Reptilian Civilian, 9 pm, free

Wallbangers —Dueling Pianos

Waypost—Daniel Noland Jazz Combo, 7 pm

White Eagle —Reverb Brothers, 5:30 pm, free; Peter Lang, 9:30 pm, $6

Wilf's Piano Bar—Tom Grant Trio

Wonder Ballroom—Jammin’ 95 Erotic Ball, 9 pm

WOW Hall (Eugene)—Saint Huck, Rawhead Rex, Uncle Charlie, Moose Lodge, A Few Chairs, 8 pm, $8-12

Yola's Foster Road—Open Mic

SATURDAY 10/28

15th Street Pub—Memphis Belle, Professor Gall, Quality Name Brand, Mistress & Mister, 9 pm

2943 SE Salmon—Torsten Muller, Garth Powell, 7 pm, $5-10

3733 N HaightThe Golden Greats, Drats!!!, Digital Knife, Party Country, 9 pm

5837 NE 9th—Ghosting, Jonny X & The Groadies, LKN, Show Me the Pink, Gay Deceivers, 9 pm, $3

Abou Karim Restaurant—Anette Lowman

AcmeDrunken Prayer, Morgan Grace, The Meredith Brothers, DJ Stone Cold Country, 10 pm, $5

Aladdin —Jackie Greene

Alberta St. Pub—Samantha Tobey w/Hans York, 9:30 pm, $5

Alexander's Lounge—Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Andina Restaurant—Toshi Onizuka

Ash St. SaloonSalmon River Project, Adair Village, Demune, Moodswing, 9 pm, $6

Aztec Willie's—Cana Son, DJ Armando, 10 pm, $10

Bear Paw—The Wires, The Moneychangers

Berbati's Pan—Swollen Members, Grayskul, 9:30 pm, $12-15

Biddy McGraw's—Jim Boyer

Blue Monk—Donnie Osborne Quartet

Boons Treasury—Blizabob, 9 pm, free

Brooks Hill Historic Church—Erik Balkey, Claire Bard, Donny Wright, 7 pm, $7-10

Buffalo Gap—The Accolades

Clyde's Prime Rib—Ocean 503

Crystal Ballroom—Portland Erotic Ball: Pepe & The Bottle Blondes, Jesus Presley, Shel Bailey & The Big Package, DJ BJ, 8:30 pm, $25-35

Dante's—45 Grave, Trashlight Vision, Written in Ashes, 9:30 pm, $10-12

Devil’s Point—Pirate Party: Sunken Chest, Captain Booty Beard, 10 pm, $5

Doug Fir —Viva Voce, Silversun Pickups, The Golden Bears, $12

Duff's Garage—Wheatfield

Dunes—Chromatics, PS I Love You, DJ Chromatic, DJ Ate My Baby, 10 pm

Edgefield —Jimmy Bivens, 7 pm, free

First Congregational Church—Jamming for Peace: Rahim Al-Haj, Hossein Omoumi, Yeni Ses, 10 pm, $10-15

Friendship Masonic Center—Andrea Hoag, Loretta Kelley, Charlie Pilzer, 7:30 pm

Goodfoot —Devin Phillips’ New Orleans Funk Project, Seoul Bro #1, $5

Grand Cafe—Doc Wilson, Lyle Ford, 6 pm

Halibuts—Bill Rhoades, Alan Hager

Hawthorne Theatre—Monkey Fur, The Bullies, 8 pm, $6

Heathman Hotel—Linda Lee Michelet

Imbibe —Sassparilla Jug Band, Rollie Tussing, 9:30 pm, $5

Jax —7 Year Tango, 8:30 pm, free

Jimmy Mak's—The Lionel Loueke Trio, 8 & 10 pm

Jolly Roger—Earl & The Reggae Allstars, 10 pm, free

Jubitz Truck Stop (Ponderosa Lounge)—Shawn Hawkins & The Offenders, Juke Joint Gamblers

Kells—St. James Gate, 9:30 pm

Kelly's Olympian—Bees, Swim Swam Swum

Laurelthirst—James Low & The Wreck, 6 pm; Billy Kennedy Band, 9:30 pm

Leaky Roof Bistro—Conor Blaney

Lewis & Clark College—Jason Webley & Arrington de Dionyso, 8 pm, free

LV’s Uptown—John Fedchock, 7 pm

Mac's Place—King Friday, 9 pm, $5

Mississippi Ballroom—Crag Carnival: Selector Pointblank, Gypsymania, 4 pm

Mississippi Pizza—Lorna Miller’s Little Kids’ Jamboree, 4 pm, $5/family; Anne Weiss & The Community Choir, 6 pm; Laura Kemp, Anne Weiss, 8 pm

Mock Crest—The Old Yellers, 9 pm

Montego Bay—Kat & The Roots Revolution, 10 pm, free

Music Millennium NW —Silversun Pickups, 3 pm; Scattered Pages, 5 pm

New Born Tribe Community Center—Ras AttitudeIshi Dure, Jah Sun, The Massagana Band, David Martin, Serious, 9 pm, $10-15

Outlaws—Motorbreath, Pristine Blue, Brutus & The Angry Senators, R-58, Speedshift, 8 pm, $7

Portland Classic Guitar —Jerome Ducharme, Travis Johnson, 7 pm

Portsmouth Club—Rhythm Method

Produce Row —The Brodies, 9 pm, $3

PSU—New Music for an Old Movie: 3rd Angle, 7:30 pm

Red & Black Cafe—Mashuq, 8 pm

Red Room—Throwback, Reedy & the Bluntz, 9 pm

River City Saloon—Funk Shui, 9:30 pm

Rock Creek Tavern—The Brothers Jam, 9 pm, free

Rotture—City Repair Project Party: MarchFourth Marching Band, Mortal Engines, Obscure, Electrokid, Dylalien, & many more, 9 pm, $12-15

Satyricon—Artix Fest: Smegma, Gang Wizard, Shitty Vibe Smasher, Disjunct, We Quit, Deathgleaner, Burrito Pillow, DRUGS, Spacehawk, The Barracks of Afghanistan, Kitty Midwife, 8 pm, $6

Shedd Institute for the Arts (Eugene)—Mr. Big & The Tall-Tale Folk, 10 am & 1 pm; Herb Ohta Jr. & Daniel Ho, 7:30 pm, $18.50-26.50

Someday—Batty’s Hippodrome Victorian Circus: Thee 999 Eyes Ov Endless Dream, Core, A Dictionary of Blood Theater, 10 pm, $15

The Hutch—Bolt Upright, 9 pm

The Jazz Grotto—Bobby Torres Ensemble, 7:30 pm

The Old Church—Stephen Price, 8 pm, free

The Stein Haus—Kathy Walker Band

Thirsty Lion—Babs

Tonic—Who Tribute: SK & Friends, Howie & The Hotknives, Legend of Dutch Savage, The Weaklings, Wax Edison, The Eegos, Farmers Almanac

Towne Lounge—Saloon Comedy Tour: Matt Braunger, Kyle Kinane, 8 pm, $5; Red Fang, Lions, Dark Skies, The Ax, 10 pm

Twin Paradox Cafe—Paula Sinclair, 8 pm, free

Valentine’s—Tecumseh, Acre, White Rainbow, Ghosting, 9 pm

Wallbangers —Dueling Pianos

Waypost—Shake Speake

White Eagle —Rye Hollow, 9:30 pm, $6

Wilf's Piano Bar—Nancy Curtain Trio

WOW Hall (Eugene)—Witches’ Ball: Onomatopoeia, Guerilla Tribe, Luminessa Troupe, DJ Layla, 7 pm, $7-15

Yoga Shala—Open House: Jaya Lakshmi, 7:30 pm

SUNDAY 10/29

15th Street Pub—Wayward Trio

Aladdin —Shawn Colvin, Brandi Carlile

Alberta St. Pub—Caravan Gogh, Midnight Serenaders, 8 pm, $6

Andina Restaurant—Greg Wolfe

Ash St. Saloon—Super Plus, Sunken Chest, Fist of Dishonor, Superego 99, 9:30 pm, $5

Augustana Lutheran Church—Augustana Jazz Quartet, 6 pm, free

Berbati's Pan—Siren’s Echo, Bosko, Blacknotes, Snafu, Clock Werk

Biddy McGraw's—Irish Music Open Jam

Billy Ray's—Cootie Platoon, Bad Backs, Colonial Vipers, 7 pm

Clyde's Prime Rib—Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Coho Theatre—Buoy Larue, 8 pm, $12

Crystal Ballroom—Trick or Vote: Thomas Lauderdale & China, Quivah, MarchFourth Marching Band, 8:30 pm, $13; Hive: DJ Blackout, Owen, 9 pm, $3 (Lola’s)

Dante's—The Shanghai Woolies, 9 pm; Sinferno Cabaret, 11 pm, $6

Edgefield —Lynn Conover & John Mitchell, 5 pm, free; Halloween Dance Party, 7 pm, $10

Ground Kontrol—Black Sunday: Stovokor, Bloodhag, Menacer, DJ Parasitic, DJ Diamond Time, 9 pm, $5

Kells—Eric Tonsfeldt, 9 pm

Ladd's Inn—Open Mic w/Chris Newman, 9 pm

Laurelthirst—Freak Mountain Ramblers, 6 pm

Mac's Place—Blues Jam, 7 pm

Mississippi Pizza—Cuba Ache, 7 pm; Nadine Zahr, 9:30 pm

Mock Crest—Jane & Scott Show, 8 pm

Moon & Sixpence—Foghorn Stringband, free

Music Millennium NW —The Prix, 5 pm

Red & Black Cafe—Open Mic, 8 pm

Red Room—A Whisper in the Noise, Black Yodel, Leaving Rouge, 9 pm

River Roadhouse—Sinner’s Club Open Jam, 8 pm

Roseland —Silverstein, Aiden, It Dies Today, He Is Legend, The Stick Up, 7:30 pm, $15-17

Sabala's Mt. Tabor—Reign of Blood; DJ Thumper, 8 pm, free (lounge)

Shedd Institute for the Arts (Eugene)—Tiempo Libre, 7:30 pm, $26-36

Someday—Elvis Demonville, 6 pm, $8

The Stein Haus—Bolt Upright

Tonic—Nuetrinos, The Casketeers, The Nedronotz, Blondage

Towne Lounge—Portland Lounge Series, 10:30 pm, free

White Eagle —Open Mic, 8 pm, free

WOW Hall (Eugene)—Anthony B, Wisdom, 9:30 pm, $20

MONDAY 10/30

Andina Restaurant—Sambafeat

Ash St. SaloonEat Your Heart Out, The Hudson Falcon, Muddy River Nightmare Band, The Civies, 9:30 pm, $5

Biddy McGraw's—Lowell J. Mitchell, Jeffree White, 6 pm

Buffalo Gap—Songwriter Showcase

Dante's—Ground Zero Lounge w/Clyde Lewis, 7:30 pm, free; Karaoke from Hell, 10 pm, $2

Doug Fir —The Figurines, Micah P. Hinson, Boat, 9 pm, $8

Edgefield —Skip vonKuske w/Terra, 7 pm, free

Goodfoot —Sonic Forum Open Mic

Green Room —Open Mic w/Chuck Warda

Halibuts—Lloyd Jones

Holocene—Make Believe, Ecstatic Sunshine, Adam Gnade & The Confederate Yankees, 9 pm, $7-8

Jimmy Mak's—Dan Balmer, 7:30 pm, free

Kells—Eric Tonsfeldt, 9 pm

Laurelthirst—Kung Pao Chickens, 7 pm, free

Mississippi Pizza—Samantha Tobey, 6 pm; Wicky Pickers, 9 pm

Moon & Sixpence—Johnny B. Connolly, free

Music Millennium NW —The Figurines, 6 pm

Night Light Lounge—Manic Monday: DJ Mr. Charming, Dr. Dresch, Da Mayor

Produce Row —Ron Steen’s Jazz Jam, 9 pm, $3

Red & Black Cafe—Danny Dolinger, 8 pm

Roseland —Hawthorne Heights, Reliant K, Emery, Plain White Ts, The Sleeping, 7 pm, $25

Rotture—((Microwaves)), Brave Priest

Satyricon—The Chariot, August Burns Red, Destroy the Runner, Twelve Gauge Valentine, Inhale Exhale, 7 pm, $10-12

Someday—Elvis Demonville, 6 pm, $8

The Stein Haus—Kinzel & Hyde, 9 pm, free

Tonic—DJ JD, free

Tube—Buried Blood, L’Acephale, DJ Vibe Cop, 9:30 pm, free

White Eagle —Blue Mondays w/Griffin, 8:30 pm, free

Wonder Ballroom—KMFDM, Combichrist, Black Japan, 8 pm, $18

WOW Hall (Eugene)—Todd Barry, Kevin Kimble, 8 pm, $10-12

TUESDAY 10/31

Aladdin —John Popper Project w/DJ Logic, 9 pm, $18.50-20

Andina Restaurant—Toshi Onizuka

Ash St. SaloonBook of Maps, The Wayward, Belt of Vapor, Facepilot, 9:30 pm, $4

Berbati's Pan—Bodacious Burlesque, $6

Biddy McGraw's—Dylan Vance & Griff Bear

Blue Monk—Ramsey’s Groove Trio, free

Candlelight —Reggie Houston’s Earth Island Band, 9:30 pm, free

Clinton Corner—Pagan Jug Band

Crystal Ballroom—Anthony B, Wisdom, 9 pm, $18-20

Dante's—Drop Dead Sexy Halloween Ball: Smoochknob, 9 pm, $10-12

Doug Fir —Sissyboy, Garland Ray Project, Drunken Princess Girl, DJ Jimme Jamma, 9 pm, $6

Duff's Garage—Dover Weinberg Quartet

Dunes—Rabbits, Tecumseh, Acre, Warhammer, 9 pm

Edgefield —Caleb Klauder & Sammy Lind, 7 pm, free

Grand Cafe—Crudelaque Halloween Party, 9 pm

Green Room —Portland Songwriter Showcase, 9 pm

Halibuts—Big Monti & Jon Koonce Duo

Hawthorne Theatre—Leftover Crack, Citizen Fish, Skarp, Sainte Christinas, 9 pm, $12; Open Mic, 9 pm, free (balcony)

Holocene—Boo Bash: Fleshtone, DnD, Dahlia, Evolutionary Jass Band, DJs Brokenwindow, P. Disco, Hott Pink, 8 pm, $7-10

Imbibe —James Low, 6 pm

It’s A Beautiful Pizza —World Beat & Jazz, 6 pm; Balkan Music & Dance, 9 pm

Jimmy Mak's—Mel Brown Septet, 7:30 pm, $6

Kells—Amadan

Ladd's Inn—Halloween Party

Laurelthirst—Jackstraw, 6 pm, free; Tree Frogs, 9:30 pm

Mississippi Pizza—Halloween Pageant: Voodoo BBQ, We Got the Meat, Halloween Carolers, 7 pm, $5

Mississippi Studios—Larry Yes, The Visitor, Dramady Halloween Show, 8 pm, $5

Mock CrestNoPoMoJo, 8:30 pm

Music Millennium NW —Madgesdiq, 6 pm

Old Town Pizza—Acoustic Songwriter Spotlight

Reed Chapel—Mount Eerie, midnight

Sabala's Mt. Tabor—All Rise; DJ Hopper, Paultimore, 9 pm, free (lounge)

Satyricon—Lucifuge, Fun Fun Fun, The Weakest Link, 7 pm, $6

Someday—Elvis Demonville, 6 pm, $8

The Artistery—Mount Eerie, Jason Anderson, White Fang, 7:30 pm, $3-6

The City—EZ Connection

Tonic—Brainhole, The Super Destroyers, Super Electric, The Bill Collectors

Towne Lounge—Misfits Tribute, Luv on the Rox, 10 pm, $5

Valentine’s—Seth Lorinczi, 7 pm

Wallbangers —Dueling Pianos

White Eagle —Freak Mountain Ramblers, 8:30 pm, $6

Wilf's Piano Bar—Ron Steen Jazz Jam, 7 pm, free

WOW Hall (Eugene)—Heavyweight Dub Champion, Etheric Double w/Jorah LaFleur, 8:30 pm, $10-12

WEDNESDAY 11/1

15th Street Pub—Bluegrass Jam, 7 pm; Open Mic, 10 pm

45th Street Pub—Open Mic

Abou Karim Restaurant—Portland Jazz Singers

Aladdin —Bob Schneider

Alexander's Lounge—Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Andina Restaurant—Neftali Rivera

Ash St. Saloon—Diesto, Devil to Pay, Eldemur Krimm, Paranaut, 9:45 pm, $5

Berbati's Pan—The Pants Machine, The Pink Snowflakes, AAN, Heavy Lids, $6

Blue Monk—Wade Kirtley Organ Trio

Boons Treasury—Mark Alan, 8 pm, free

Clinton Corner—Gypsy Jazz & Acoustic Swing

Clyde's Prime Rib—Barbara Lusch

Dante's—The Ark, Blackheart Whitenoise, $8-10

Doug Fir —Reckless Kelly, Jeff Boortz Band, 9 pm, $12-14

Driftwood Tavern—Open Mic w/Doc Michaels

Duff's Garage—Blues Jam w/Suburban Slim

Edgefield —Justin Carroll, 7 pm, free

Equator Cafe—Open Accordion Night, 8 pm

Fez—Organizing Collective Fundraiser: Steven Kattenbraker, SilverSafe, Lost in Pages, Listen Like Thieves, 8 pm; Devotion w/Dig Dug, Auditory Sculpture, Seth Hutton, Vize, 10 pm, free

Goodfoot —Greensky Bluegrass, Josh Cole & Curtis Alsobrook Duo

Green Room —Stephen Ashbrook, 9 pm

H2O Martini Bar—Matt Vrba, 6 pm

Halibuts—Paul DeLay

Hawthorne Theatre—Psyclon Nine, Tesseract 7, fraqtured : sound, Alan Park, 7 pm, $10

Heathman Hotel—Clay Giberson, 7 pm

Imbibe —Lincoln Crockett, 5 pm

It’s A Beautiful Pizza —Irish Music, 6 pm; Arabian Music, 8:30 pm

Jax —KMHD/Jax Jazz Jam, 7 pm, free

Jimmy Mak's—Mel Brown Quartet, 7:30 pm, $5

Jubitz Truck Stop (Ponderosa Lounge)—Pete Ford Band

Kells—Eric Tonsfeldt, 9 pm

Laurelthirst—Reggie’s Box of Chocolates, 6 pm; Shag’s Afronauticals, 9 pm, free

Mississippi Pizza—Chris Mosley World Trio, 7 pm; Andy Combs, Mya, Adam Kathman, 8 pm

Mississippi Station—Tony Furtado, 6 pm, free

Mississippi Studios—Reilly & Maloney, 8 pm, $13.50-15

Moon & Sixpence—Trashcan Joe, 8:30 pm, free

Portsmouth Club—Blues Jam w/Rowdy James & The Handlers

PSU Park Blocks—The Coral Sea, noon

Rock Creek Tavern—Jon Koonce Trio, 7 pm, free

RottureThe Shaky Hands, Jessica Jones, Level Anchorage

Salvador Molly’s—Cubaneo, 7 pm

Spice Restaurant—Jazz Jam, 8 pm

The Old Church—Voice Teachers Concert, noon, free

Tillicum Club—Norman Sylvester

Tonic—Not Yeti, No Go Know, Samantha Tobey

Towne Lounge—Todd Barry, $8

Twilight Cafe—The Big Package, 8 pm

Vino Paradiso—The Djangophiles, 8 pm

Wallbangers —Dueling Pianos

White Eagle Power of County, Clampitt Family, Mighty Ghosts of Heaven, 8:30 pm, free

Wired Coffee—Open Mic, 7 pm

WOW Hall (Eugene)—Ozma, Everybody Else, Boyskout, 7:30 pm, $10-12

DJ Listings

THURSDAY 10/26

Acme—Booty: DJ Puppet, Stormy, MoRocca, 10 pm, $3

Apotheke—DJ van Dis, 8 pm

Backspace—Metronome: Microelectronic Funk

Bettie Ford—DJ Yaz

Boxxes —DJ Sam

Chances Sports Bar—DJ DannyG, 10 pm

Crush —Andromeda

Devil’s Point—DJ Kenoy

Dunes—Gypsy Madness w/Gogol Bordello DJ Dimon, DJ Point Blank Selector, 9 pm, $4

Greek Cusina—DJ Professor Stone, DJ B, $5

Ground Kontrol—TRONix: Discs of Jammotron, 10 pm, free

Jubitz Truck Stop (Ponderosa Lounge)—DJ Morgan

Kelly's Olympian—DJ Colin Sic

Matador—DJ I Heart You, 10 pm, free

McFadden's—James Steele

Night Light Lounge—Fix: Ohmega Watts, DJ Kez, Rev. Shines, 9 pm

Noir—Elbo Room: DJ Mr. Clean, Matt Rock

Outlaws—DJ RPM, 9 pm, $5-20

Pala—DJ Lovelee

Produce Row —Small Axe

Ringler's Pub—DJ Savi, 10 pm, free

Ringlers Annex—DJ Honeydripper, 10 pm, free

Saucebox—Techno Sol w/DJ Suppoz, 10 pm, free

Tube—DJ KJ

Twilight Room—DJ Kube

FRIDAY 10/27

720 Club—Friday Night Push: DJ Radius, DJ DC, 10 pm, $5

Acme—DJ Sharon Needles

Boxxes —DJ Sam

Crush —DJ Stay in School

Crystal Ballroom—‘80s Video Dance Attack w/VJ Kittyrox, 10 pm, $3 (Lola’s)

Delta Cafe—AM Gold

Devils Point—DJ Kenoy, 9 pm, free

East Chinatown Lounge—King Fader, 6 pm; DJ Izm, 10 pm

Fez—Shut Up & Dance w/DJ Gregarious, 10 pm, $5

Goodfoot—DJ Aquaman's Soul Stew

Greek Cusina—DJ Professor Stone, DJ Wicked, Sneakers, $5

Lit—DJs Sugar, Detroit Diesel, 5 pm

Matador—DJ Trixie Doll, DJ Lucifina, 10 pm, free

McFadden's—James Steele

Night Light Lounge—Dantronix

Noir—That Zombie Scratched My Record: Mr. Clean, Matt Rock, 8 pm

Outlaws—DJ RPM, 9 pm, $5-20

Pala—Lee Coombs, Jaden, $10

Pi-Rem—Supernatural: DJs Miss Defy, Reekoh, Semblance, Rich, 9 pm, free

Ringler's Pub—DJ B Dangerous, 10 pm, free

Ringlers Annex—DJ Ted Striker, 10 pm, free

Saucebox—All Things Considered w/Mr Mumu, 10 pm, free

Tube—Rock ‘Em Sock ‘Em Robots w/DJ Nikki C

SATURDAY 10/28

Ararat—After Dark: DJ Matt e Starr, 11 pm

Bettie Ford—DJ Evil One, 9 pm, $5

Bobby McGee's—Kevin Berry’s Old School Jam w/DJ Michael Morris

Boxxes —DJ Dougalicious

Chances Sports Bar—DJ 1996 Olympics

Colosso—DJ No. 3, 10 pm

Crush —Jet Set

Eagle PDX—Jack!: DJs Jimme Jamma, Grant, Stormy, $3

East Chinatown Lounge—Jammotron, 7 pm; DJ Nik Fury, 10 pm

Fez—Bollywood Horror IV: DJ Anjali, The Incredible Kid, 9 pm, $10-15

Greek Cusina—DJ Professor Stone, Flipsta, Guests

Ground Kontrol—Reaganomix: DJ Ferris Bueller, 9 pm, free

Holocene—Double Down: DJs Othertempo, Harmony, 8 pm, $5

Lit—DJs Sugar, Detroit Diesel, 5 pm

Matador—DJ Moisti, 10 pm, free

McFadden's—Jason B

Momo's—DJ Wicked, 10 pm, free

Noir—Hell on Earth III: DJs Valence, Non, $5

Pala—Progressive House of Wax: Scott Keith, Tony Gordan, $6

Pi-Rem—Technosis: DJs Mika, Nomad, Blue Submarine, Wookie, 9 pm, free

Ringler's Pub—DJ Savi, 10 pm, free

Ringlers Annex—DJ Ted Striker, 10 pm, free

Saucebox—Allumè w/Mr. Mumu, 10 pm, free

Tube—Gimme Danger w/DJ Maxamillion

Wonder Ballroom—The Disco Party: DJ DZY, Biggz, Saint, 9 pm, $15-20

SUNDAY 10/29

Bettie Ford—Jayanta

Chance of Rain—DownTempo Brunch: DizzyStarHouse, Joel B

Crush —Disco Dumpster Diving

Devils Point—Stripparaoke w/KJ Pinky, 9 pm, free

Jubitz Truck Stop in the Ponderosa Lounge—DJ Jason Snell

Kelly's Olympian—DJ Jungleface

Matador—DJ Donny Don’t, 10 pm, free

Noir—Mr. Clean, Matt Rock

Pala—Joseph, Demetre Baca, $1

Stumptown (Downtown)—DJ van Dis, 4 pm

The Nest Lounge—DJ Ben, 9 pm

Tube—Halloween Party: DJs Pumkinhead, Hank Sky, Chalence Henderson, Otto von Hinklywinkle, 9 pm, free

MONDAY 10/30

Aalto Lounge—DJ Maxamillion

Berbati's Pan—Tha’ Boom w/DJs Automaton, KO, Ill Camino, Rad, 10 pm, free

Boxxes —SINtax: DJ Synthetic

Devils Point—DJ Brooks

East Chinatown Lounge—iPod uPod

Greek Cusina—Hightower, DJ Marz, ATM, Eddie K, $5

Ground Kontrol—Service Industrial: DJ Carrion, 10 pm, free

Hawthorne Theatre—The Subversive Zone, 9 pm, free (balcony)

Jubitz Truck Stop in the Ponderosa Lounge—DJ Jason Snell

Kelly's Olympian—DJ Makeout

Matador—DJ Hanna, 10 pm, free

Momo's—Mello Mondays w/DJ Mello Cee

Ringler's Pub—XactChange HiFi, 9 pm, free

Slabtown—DJ Marantic

Stumptown (Downtown)—DJ Retro Rhonda, 5 pm

TUESDAY 10/31

Boxxes —Flirt w/Cory

Crush —DJ Wann

Devils Point—DJ Kenoy

East Chinatown Lounge—Throwback Tuesdays: Evil One, Gemo

Fez—Hive Halloween; DJ Owen, Blackout, Auracle Dance Collective; Shadowplay: DJs Carrion, Uberlush, Horrid, 9 pm, free (lounge)

Goodfoot —ESP DJs: Atom 13, Seoul Bro #1, Homonym

Ground Kontrol—Moonchild, Megalow, 9 pm, free

Jubitz Truck Stop in the Ponderosa Lounge—DJ Jason Snell

Kelly's Olympian—DJ Sars

Matador—DJ Pakastani Tranni, 10 pm, free

Saucebox—We Aren’t DJs: DJs Topher Sinkinson, Kristan Kennedy, 9 pm, free

Tube—No No No Disco w/DJ Nightschool, Neighborhood DJ

Wonder Ballroom—King Fader, 8 pm (cafe)

WEDNESDAY 11/1

Crush —theknowledgist

Devils Point—DJ Kenoy

Dunes—RE: Bass: DJ Lincolnup, 9 pm, free

East Chinatown Lounge—Deena B, 6 pm; DJs Atom 13, Soil, 10 pm

Greek Cusina—DJ Wicked, DJ Marz, Eddie K, Serge Severe, Wels, D-Lux, $3

Ground Kontrol—King Selector Razor Riggz, 10 pm, free

Holocene—Gaycation, 9 pm, free

Jolly Roger—All Hands on Deck w/DJ Opter, AliCat, 10 pm, free

Kelly's Olympian—Guest DJ

Matador—FauxReal, 10 pm, free

Produce Row —DJ Mike Kelly, 8 pm, free

Sabala's Mt. Tabor—DJ Mee’oww (lounge)

Saucebox—Beat Initiative w/DJs Rafa, Flutterby

Waypost—DJ Sarva

Three Friends Coffeehouse—Suck My Open Mic w/Tamara J. Brown, 7 pm

Comments (0)

Subscribe to this thread:

Comments are closed.

Staff Pick Events

Most Commented On

Top Viewed Stories

All contents © Index Newspapers, LLC

115 SW Ash St. Suite 600
Portland, OR 97204

Contact Info | Privacy Policy | Production Guidelines | Terms of Use | Takedown Policy