Live Music and DJ Listings 

Live Music

THURSDAY 11/9

15th Street Pub—Open Mic; Bluegrass Jam, 7 pm

Abou Karim Restaurant—Anson Wright Trio

Aladdin —Utah Phillips, Fast Rattler

Alberta St. Pub—Monty Green’s Bluegrass Invite, 9 pm, free

Alexander's Lounge—Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Andina Restaurant—Borikuas

Andrea’s Cha Cha Club—Cubaneo, 10:30 pm

Ash St. Saloon—Sleep of Oldominion, X-Kid, Left Coast Ink, First Platoon, Alpha P, Yung Fadell, Santotzin, DJ Inform, 8 pm

Blue Monk—7 Year Tango

Boons Treasury—Dan Jones, 8 pm, free

Buffalo Gap—Tony Smiley, 9 pm

Bungalow’s Martini—Open Mic, 9 pm

Clinton Corner—Eric & Kevin, 8 pm

Clyde's Prime Rib—Jim Mesi, Steve Bradley

Crystal Ballroom—Afro Omega, Chronicle, 9 pm, $6 (Lola’s)

Dan & Louis Oyster Bar—Joshua Stamp

Dante's—The Slip, The Lovely Feathers, 9:30 pm, $5

Doug Fir —Clash Tribute: Sean Croghan, Freddie Trujillo, The Pinehurst Kids, Casey Neill, Miraflores, UHF, The Very Foundation, Jim Brunberg, The Ones, The Dickel Brothers, 9 pm, free

Duff's Garage—Ruby Dee & The Snake Handlers, 9 pm, $5

East Chinatown Lounge—Auditory Sculpture, 10 pm

Edgefield —Stephen Ashbrook, 7 pm, free

FezMars Retrieval Unit, Sauce Policy, 9 pm, $5

Gemini —Karaoke from Hell

Goodfoot —Devin Phillips’ New Orleans Funk Project, $5

Green Room —Garth Michael McDermott, 6 pm; So Called Blues Band, 9 pm

Ground Kontrol—TRONix: Fiasco wDJ Brokenwindow, Front Machine, Atole, 9 pm, free

Halibuts—Terry Robb, 8:30 pm, free

Hawthorne Theatre—Maxeen, The Outline, Broadway Calls, Drawback, 9 pm, $10; Abstract Earth (balcony)

Heathman Hotel—Johnny Martin Trio, 7 pm

Holocene—The Prids, 120 Days, Another Cynthia, 9 pm, $7

Imbibe —Rollie Russing, 8 pm

It’s A Beautiful Pizza —Grant Richards, Charlie Stanford, 7 pm

IWW Hall—Death Threat, I Quit, Brutal Fight, Colin of Arabia, American Me, Kill the Shark, $10

Jax —Gene DeNardo Group, 8:30 pm, free

Jimmy Mak's—Mel Brown B3 Organ Quartet, 9 pm, $5

Kells—Tom May, 9:30 pm

Kennedy School—Freak Mountain Ramblers, 7 pm, free

Laurelthirst—Lewi Longmire, 6 pm, free; Fancy Pants, 9:30 pm, $4

Mission Theatre—Liz Carroll & John Doyle, 8:30 pm

Mississippi Pizza—Here Comes Everybody, 6 pm; The Ramblin’ Jacks, Scotland Barr & The Slow Drags, 9 pm

Mississippi Studios—Garland Ray Project, Saba, 8 pm, $5

Mock Crest—Claes, Open Mic & Jammin, 8:30 pm

Monty's—Kenny Lee & The Sundowners’ Open Jam

Ohm —Poetic Nights: Blacknotes, DJ Mello, 10 pm

Proper Eats Cafe—Jazz Jam, 7 pm

Red & Black Cafe—Bill Athens Unit, 8 pm

Red RoomThe Jennifer Echo, The Little Heroes, Dead Rif to Drag, 9 pm

Rock Creek Tavern—Beth Willis, 7 pm, free

Rose Garden—Dixie Chicks, 7:30 pm, $49.50-65

Roseland —Del the Funky Homosapien, Mike Reim, Psalm One, Bukue One, A-Plus, 7 pm, $18-20

Rotture—Easy Action, Dark Skies, $7; Vicious Cycles w/Neighborhood DJ

Sabala's Mt. Tabor—Panzer God, Ceremonial Castings, Tormentium, Skullsplitter

Satyricon—40 Hundred Thousand Locked-Up Guns, Red Home & Robbery, Typhoon, The Bustling Townships, 7 pm, $7

Someday—The Dead Science, The Truly Me Club, 10 pm, $7

Tillicum Club—Lloyd Jones, 8 pm

Tonic—Buck 90, The King Hen, Wilderness of Tekoa, Until June, 9 pm

Towne Lounge—Davis Hooker, Static Films, Birch Book, Sean Brooks, 10 pm, $5

Valentine’s—Whip, Douglas Shepherd, 9 pm, free

Wallbangers —Dueling Pianos

White Eagle —Blue Lightning, 5:30 pm, free; Ubermunch, 8:30 pm, $4

Wilf's Piano Bar—Tony Pacini Duo

WOW Hall (Eugene)—Catie Curtis, Joni Laurence, 7:30 pm, $18-20

FRIDAY 11/10

15th Street Pub—King Friday, Fate or Fortune, Beauty & The Breakdown, 9 pm

Abou Karim Restaurant—Susan Lemaster, 5 pm; Nancy King, 8:30 pm

Acme—In Other Words Benefit: Siren’s Echo, Ariel Gore, Evolutionary Jass Band, Dexter Flowers, Holcombe Waller, STS, 10 pm, $5-50

Aladdin —Karla Bonoff, Catie Curtis

Alberta St. Pub—Spigot, 6:30 pm, free; Beglan’s Irish Jam, 9 pm, free

Alexander's Lounge—Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Andina Restaurant—Condor

Anna Bananas (St Johns)—Portland Groove Collective, 8:30 pm, free

Ash St. Saloon—Stairway Denied, Drop Dead Legs, 9:45 pm, $6

Berbati's Pan—The New York Dolls, Supersuckers, The Chesterfield Kings, The Charms, The Crack City Rockers, 8:30 pm, $20; DJ Drew Groove, free

Bettie Ford—Therapy: Gemo, 10 pm, $5

Biddy McGraw's—Billy Kennedy Happy Hour, 5:30 pm; Ashbury Park

Blue Monk—Lilla D’Mone

Boons Treasury—Red Rubber Band, 9 pm, free

Broderick Gallery—Tessa Brinckman, Cary Lewis, Dorothy Lewis, 8 pm

Buffalo Gap—Conor Blaney, Lander, 8 pm

Center Space—Food + Shelter Fest, 8 pm, $10-12

Clyde's Prime Rib—Lloyd Jones

Dante's—The Helio Sequence, The Snuggle-Ups, Dykeritz, 9:30 pm, $10-12

Disjecta—Vetiver, Eric Johnson, Horse Feathers, 8 pm, $10-12

Doug Fir —Kool Keith, Panther, Cooley Spins Wax, 9 pm, $16-17

Driftwood Tavern—Open Mic w/Doc Michaels

Duff's Garage—Cold Hearted Trio

Edgefield —Debra Arlyn, 7 pm, free

Gemini —Soul Vaccination

Gravity Room—The Formal, Dear Who Ever, 8 pm

Green Room —Diggatone, Fractal Quartet, 9 pm

Halibuts—Jon Koonce & One More Mile

Haven Coffee—Carly Baer, 7 pm

Hawthorne Theatre—The Hush Sound, Murder by Death, This Providence, This Is Me Smiling, 8 pm, $12

Heathman Hotel—Standin Wilson

Holocene—Golden Hours: DJ Committee, 6 pm, free; Girl Talk, Macromantics, DJ Beyonda, DJ 1996 Olympics, 9 pm, $8

Imbibe —Little Sue, 6 pm; Chris Pierce, AM, 9:30 pm

Jax —Hank Hirsh Quintet, 8 pm, free

Jimmy Mak'sKen DeRouchie Band, $8

Jolly Roger—Earl & The Reggae Allstars, 10 pm, free

Jubitz Truck Stop (Ponderosa Lounge)—Joe Shinkle & 99W, Pristine Blue, DJ Morgan

Kells—St. James Gate, 9:30 pm

Kelly's OlympianDrunken Prayer, Meredith Brothers

Laura Russo Gallery—NW Film & Video Fest Opener: DJ Eux Autres, $5

Laurelthirst—Lisa & Her Kin, 6 pm, free; Spigot, Morgan Grace & The MGs, 9:30 pm

Lewis & Clark College—Wolf Eyes, Raven Strain, Sick Llama, Tera Melos, 8 pm, free (Copeland Hall)

LV’s Uptown—Bryant Allard-Muse Allstars

Mississippi Pizza—The Djangophiles, 6 pm; The Builders & The Butchers, Lusty Leaf, 9 pm

Mississippi Studios—Girlyman, 7 & 10 pm, $12

Mock Crest—Rollie Tussing, 9 pm

Montego Bay—Kat & The Roots Revolution, 10 pm, free

Music Millennium NW —Neil Cain, 7 pm

Outlaws—One Moment, Throwback Suburbia, Oliver, Stu’s Shoes, 9:30 pm, $6

Portsmouth Club—Ocean 503

Produce Row —Colin Lake, 9 pm, free

Proper Eats Cafe—Steve Ghesboro, 7 pm

PSU Park Blocks—Yeltsin, noon, free

Red & Black Cafe—Masha Delphlenden, 8 pm

Red Room—Stillvoice, Jon Garcia, Brian Whitson & The Nightwolves, 9 pm

River City Saloon—Afro Omega, 9 pm, $5

Rock Creek Tavern—Cary Novotny Trio, 9 pm, free

Roseland —Gwar, The Red Chord, Municipal Waste, 8 pm, $17.50-20

Rotture—Mikah Sykes, Tiny Pies, The Mumblers, John Root

Sabala's Mt. Tabor—Angry Samoans, Ladykillers, The Clorox Girls, Hellside Stranglers, The Altarboys

SatyriconD&K, Blitzen Trapper, Sexton Blake, Andy Werth, 7:30 pm, $7-8

Siam Society—Adam Hurst, 9 pm

The Know—BJ Snowden, Amy Honey, Chris Robley, Mike Moore, 8 pm

Tillicum Club—Rick Welter

TonicElement 57, The Going Rate, Dream Killer

Towne Lounge—Munly & The Lee Lewis Harlots, Bright Red Paper, Fells Acres, 10 pm, $6

Twilight Room—Rudymentary, 9 pm

Valentine’s—The New Bloods, The Gay Deceivers, Gin Panther Choir, 8 pm

Wallbangers —Dueling Pianos

Waypost—Eluvium, The Lost Weekend, 7 pm

White Eagle —Reverb Brothers, 5:30 pm, free; Renegade Saints, Mexican Gunfight, John Shipe, 9:30 pm, $6

Wilf's Piano Bar—Bill Beach Trio

WOW Hall (Eugene)—Del the Funky Homosapien, Mike Reim, Psalm One, Bukue One, A-Plus, 8 pm, $20

Yola's Foster Road—Open Mic

SATURDAY 11/11

15th Street Pub—The Rhinestoners, 9 pm

Abou Karim Restaurant—Mary Kadderly

Acme—Super XX Man, Quiet Countries, Jared Mees, 10 pm, $5

Aladdin —Paul Stanley, Slunt

Alberta St. Pub—John Dendy, 7 pm; Nancy Dillon, Rachel Harrington, 9:30 pm

Alexander's Lounge—Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Andina Restaurant—Toshi Onizuka

Ash St. Saloon—Hillstomp, Split Lip Rayfield, Fistful of Cash, 9:30 pm, $12

Berbati's Pan—Fernando, Mike Coykendall, Gerald Collier, 9:30 pm, $10

Biddy McGraw's—The Texecutioners

Blue Monk—Shoehorn’s VonTap Quartet & Artis the Spoonman, 9 pm, $7

Buffalo Gap—Left hand Smoke, 9 pm

Center Space—Food + Shelter Fest, 8 pm, $10-12

Clyde's Prime Rib—Andy Stokes

Crystal Ballroom—Lee Scratch Perry, Dub Is a Weapon, Trinity Soundz, 9 pm, $20-25; Go Biodiesel Bash: State of Jefferson, 7 pm, $10-20

Dante's—Dead Man’s hand, 9:30 pm, $5

Doug Fir —Tahiti 80, Brookville, 9 pm, $10-12

Dublin Pub—Deblois, 9 pm, free

Duff's Garage—The Insomniacs

Dunes—The Starlight Desperation, 10 pm

Edgefield —Lincoln Crockett, 7 pm, free

Fearless Brewing Company (Estacada)—Holiday Hop: Speedlimit, 6:30 pm, $7

Fez—Jeff Buckley Tribute: The Sort Ofs, Kaitlyn ni Donovan, Jen Bernard, Steven Kattenbraker, & more, 8 pm, $8

Gemini —Rose City Kings

Goodfoot Cross-Eyed Rosie, Deadwood Revival, $7

Grand Cafe—Doc Wilson, Lyle Ford, 6 pm

Gravity Room—Almost Sober, Stone Still, King Friday, Reverse Faze, Frank Schwentt, 8 pm

Green Room —Bryan Flannery, Chris Pierce, 9:30 pm

Halibuts—Chris Mayther

Haven Coffee—Joshua Gar, 7:30 pm

Hawthorne Theatre—Sandpeople, Gray Matters, Braille, Living Proof, The Cool Table, Josh Martinez, 9 pm, $8

Heathman Hotel—Tall Jazz

Imbibe —Sweet City Slang, Old Boy, 9:30 pm, $5

Jax —Gene DeNardo Group, 8:30 pm, free

Jimmy Mak's—Linda Hornbuckle, $10

Jolly Roger—Earl & The Reggae Allstars, 10 pm, free

Jubitz Truck Stop (Ponderosa Lounge)—Taillights, Pristine Blue, DJ Morgan

Kells—St. James Gate, 9:30 pm

Kelly's OlympianBlue Skies For Black Hearts, The Ovulators

Laurelthirst—Tony Furtado, 6 pm, free; Green Mountain Grass w/Raina Rose, 9:30 pm, $6

Leaky Roof Bistro—Conor Blaney

LV’s Uptown—Bryant Allard-Muse Allstars

Mac's Place—Big Monti, 9 pm, $5

Mississippi Pizza—Lorna Miller’s Little Kids’ Jamboree, 4 pm, $5/family; Rio Nights, 6 pm; Cubaneo, 9 pm

Mississippi Studios—Steve Forbert, 7:30 pm, $20; Heroes & Villains, Fourever Young, 10:30 pm, $6

Mock Crest—The Conniptions, 8 pm

Montego Bay—Kat & The Roots Revolution, 10 pm, free

Music Millennium NW —BJ Snowden & Amy Honey, 1 pm; Sierra Leone Refugee All Stars, 3 pm; Tahiti 80, 5 pm; AM w/Chris Pierce, 6:30 pm

Noir—Dementia, $3

Pasha's—International DJs, 8 pm

Portsmouth Club—LaRhonda Steele Band

Produce Row —Wellswung Gypsies, 9 pm, free

Red Room—Emblematic, Molly Bang, Qwong, The Wires, 9 pm

Reed College —Nerdmetalcon Ver. 9.22b: Bloodhag, Jonny X & The Groadies, Order of the Gash, Anon Remora, 7 pm, free (Ping Pong room)

Rock Creek Tavern—Ellen Whyte, 9 pm, free

Roseland —Boys II Men, Lilla D’Mone, 8 pm

Sabala's Mt. Tabor—High on Fire, In Memorium, Scorched Earth

Satyricon—Incantation, Hell-Born, Year of Desolation, World of Lies, Brainsic, 7 pm, $10-12

Someday—Simple Shelter, Mortal Clay, Childhood Friends, Static Films, 9 pm, $5

The Cathedral—Cheb i Sabbah, Albino, Jujuba, 9 pm, $12-20

The Hutch—Zachaira & The Blue Devils, 9 pm

Tillicum Club—Rick Welter

Tonic—48 Thrlls, Valid Effort, Dradnats, Run Barbara Run, The Binge

Twin Paradox Cafe—Paula Sinclair, 8 pm, free

Valentine’semBROWNLOWe, Pallaton, Polly Panic, 9 pm

Wallbangers —Dueling Pianos

Waypost—Hank Hirsh, Teri Untalan, 8 pm

White Eagle —Stevi Marie & Jackson Road, 4 pm, free; The Bsiders Band, 9:30 pm, $6

Wilf's Piano Bar—Shelly Rudolph Trio

Wonder Ballroom—Sierra Leone’s Refugee All Stars, 8 pm, $18

WOW Hall (Eugene)—Paul Wright, Calling SImon, 6:30 pm, $8-10

SUNDAY 11/12

15th Street Pub—Wayward Trio

6805 N Maryland—Uneasy, Autopilot, Minerva, 11 am

Aladdin —Demetri Martin, 7 pm

Alberta St. Pub—Hanneke Cassell, 6 pm, $12; Sean Tyrell, 8 pm, $8

Andina Restaurant—Tracy Kim Trio, 7 pm

Artichoke—Matt & Shannon Heaton, 7:30 pm, $12

Ash St. Saloon—Prick & The Burn, Drift. Design. Distance, Rex Hamilton, Sons of Guns, 9:30 pm, $3

Augustana Lutheran Church—Augustana Jazz Quartet, 6 pm, free

Biddy McGraw's—Irish Music Open Jam

Billy Ray's—The Super Destroyers, Sleepwalkers RIP, 6 pm, free

Clyde's Prime Rib—Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Dante's—Sinferno Cabaret, 11 pm, $6

Doug Fir —The Drones, Devastations, The Dimes, 9 pm, $8

Edgefield —Sonny Hess, 5 pm, free

Grand Cafe—Crudelaque

Ground Kontrol—Black Sunday: Rabbits, Under Mountains, DJ Nate C, 9 pm, $5

Hawthorne Theatre—The Warriors, Full Blown Chaos, Remembering Never, War of Ages, American Me, 7 pm, $12

Imbibe —String Circle w/John Ostrom, Lincoln Crockett, 8 pm

Kells—Pat Buckley, 9 pm

Kennedy School—Rock against Diabetes Benefit: Mission 5, Rachel Taylor Brown, Sketchy Ted, The Lonesomes, Scotland Barr & The Slow Drags, Amanda Richards, Weight of Atlas, & more, 1 pm, $10

Ladd's Inn—Open Mic w/Chris Newman, 9 pm

Laurelthirst—Freak Mountain Ramblers, 6 pm

LV’s Uptown—Ted Clifford, 11 am

Mississippi Pizza—Graham & The Crackers, 6 pm; Ida Viper, 9 pm

Mock Crest—Fred Anderson, 8 pm

Moon & Sixpence—Foghorn Stringband, free

Music Millennium NW —Branden Daniel, 5 pm

Pars Restaurant—John Bilezikjian, Michael Beach, 7 pm, $15-20

Proper Eats Cafe—Seed Swap, 3 pm; Meadow Mark, 7 pm

Red Room—LKN, Merch, Amber Voltaire, 9 pm

River Roadhouse—Sinner’s Club Open Jam, 8 pm

Shedd Institute for the Arts (Eugene)—Highland Heath & Holler, 7:30 pm, $26-36

Someday—The Silver Gate, 9 pm, $5

The Old Church—Jill Austin student recital, 6 pm, free

Tonic—Tiltwheel, Vena Cava, Sleepwalkers RIP, Off with Their Heads

Towne Lounge—Beach House, Over the Atlantic, 57 Octaves Below, Thee Caterpillar, 10 pm, $6

Valentine’s—French Toast, The Golden Bears, 8 pm

Waverly Heights Congregational Church—Community Singing w/The Portland Sacred Harp, 2 pm, free

White Eagle —Open Mic, 8 pm, free

Wonder Ballroom—Lady Sovereign, Young Love, 8 pm, $13

WOW Hall (Eugene)—Aphrodesia, Eleven Eyes, 8:30 pm, $10

MONDAY 11/13

Aladdin —Blues Harp Blowout: Mark Hummel, Lee Oskar, James Harman, Paul DeLay

Alberta St. Pub—Lana Rebel & friends, 6:30 pm, free; Chulrua, 8:30 pm, $12

Andina Restaurant—Sambafeat

Ash St. Saloon—Blvd, The Bugs of Lightning, The Article, 9:30 pm, $5

Biddy McGraw's—Lowell J. Mitchell, Jeffree White, 6 pm

Buffalo Gap—Songwriter Showcase

Crystal Ballroom—Swing Dance, 8:30 pm, $8

Dante's—Ground Zero Lounge w/Clyde Lewis, 7:30 pm, free; Karaoke from Hell, 10 pm, $2

Disjecta—POS, Cecil Otter, Russian Circles, 8 pm, $7-8

Doug Fir —MarchFourth Marching Band, Aphrodesia, 9 pm, $7

Edgefield —Skip vonKuske w/Kate Mann, 7 pm, free

Fez—Fishtank Ensemble, 9 pm, $5

Goodfoot —Sonic Forum Open Mic

Green Room —Open Mic w/Chuck Warda, 9 pm

Halibuts—Lloyd Jones

Hawthorne Theatre—Ben Lee, Rooney, John Ralston, 8 pm, $15

It’s A Beautiful Pizza —Berry Joe Stull, 6 pm

Jimmy Mak's—Dan Balmer, 7:30 pm, free

Kells—Pat Buckley, 9 pm

Laurelthirst—Kung Pao Chickens, 7 pm, free

Mississippi Pizza—Mashuq, 6 pm; Per Se, Gregory Isakov, 9 pm

Moon & Sixpence—Johnny B. Connolly, free

Outlaws—Emerson Drive, Much More Country, 9 pm, $15-20

Produce Row —Ron Steen’s Jazz Jam, 9 pm, $3

Satyricon—Go it Alone, Sinking Ships, Life & Limb, The Mediam, Bottled Violence, 7 pm, $8

The Stein Haus—Kinzel & Hyde, 9 pm, free

Tonic—The Shotgun, Thee Emergency, The Wires

Towne LoungeTres Gone, 10 pm, $5

Tube—...worms, DJ Nate C

White Eagle —Blue Mondays w/Griffin, 8:30 pm, free

TUESDAY 11/14

Aladdin —Taj Mahal Trio, 8 pm, $38.50-40

Andina Restaurant—Toshi Onizuka

Ash St. Saloon—Flip Buckle, Days in Between, Brain Flannery, 9:15 pm, free

Biddy McGraw's—Dylan Vance & Griff Bear

Blue Monk—Ramsey’s Groove Trio, free

Candlelight —Reggie Houston’s Earth Island Band, 9:30 pm, free

Clinton Corner—Diggabone

Dante'sCaves, Soular, Charmparticles, 9 pm, $5

Disjecta—Rob Scheps Big Band w/Nancy King, 8 pm, $12

Doug Fir —Starlight Mints, Bishop Allen, Tom Heinl, 9 pm, $10

Duff's Garage—Dover Weinberg Quartet

Edgefield —Caleb Klauder & Sammy Lind, 7 pm, free

Gravity Room—Terror, Set Your Goals, It Prevails, Life & Limb, 8 pm

Green Room —Portland Songwriter Showcase, 9 pm

Halibuts—Big Monti & Jon Koonce

Haven Coffee—Open Mic, 7 pm, free

Hawthorne Theatre—Necro, Rivera Regime, Mr. Hyde, Majr-D, 9 pm, $15

Holocene—Tokyo Police Club, Asobi Seksu, $6-7

Imbibe —Paxcelin Quartet, John Savage, 9 pm

It’s A Beautiful Pizza —World Beat & Jazz, 6 pm; Balkan Music & Dance, 9 pm

Jimmy Mak's—Mel Brown Septet, 7:30 pm, $6

Kells—Pat Buckley, 9 pm

Laurelthirst—Jackstraw, 6 pm, free

Mississippi Pizza—Matt Edmonds, 6 pm; Mississippi Jazz Jam, 8 pm

Mississippi Studios—Adrienne Young & Little Sadie, 8 pm, $15

Mock Crest—KC Murphy, 8 pm

Music Millennium NW Power of County, 6 pm

Old Town Pizza—Acoustic Songwriter Spotlight

Roseland —Ray Lamontagne, David Ford, 8 pm, $30-33

Rotture—Mise en Abyme, Crying at Work, The Misadventures of Two; Joe Preston

Satyricon—Heavy Heavy Low Low, See You Next Tuesday, Psyopus, Grab the Camera, In Honored Arms, 7 pm, $8-10

The Artistery—Zoe Keating, The Golden Arm Trio, Privacy, 7:30 pm, $5

The Old Church—PDXV Quintet, 7:30 pm

Towne Lounge—The Psychic Paramount, Not Yeti, The Pink Snowflakes, 10 pm, $6

Valentine’s—A Weather, William Holley, 9 pm, $5

Wallbangers —Dueling Pianos

White Eagle —Joe McMurrian Trio, 8:30 pm, free

Wilf's Piano Bar—Ron Steen Jazz Jam, 7 pm, free

Wonder Ballroom—Frank Black, The Guards of Metropolis, 8 pm, $18-22; King Fader, 8 pm (cafe)

WOW Hall (Eugene)—The Toasters, The Phenomenauts, The Rhythm Pimps, Sweater Club, 7:30 pm, $10-12

WEDNESDAY 11/15

15th Street Pub—Bluegrass Jam, 7 pm; Open Mic, 10 pm

45th Street Pub—Open Mic

Abou Karim Restaurant—Portland Jazz Singers

Aladdin —Adrian Belew, California Guitar Trio

Alberta St. Pub—The Pickups, 6:30 pm, free

Alexander's Lounge—Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Andina Restaurant—Neftali Rivera

Arlene Schnitzer Concert Hall—Anne Murray, 7:30 pm

Ash St. Saloon—Aldebaran, Rye Wolves, D’Gul, 9:45 pm, $4

Berbati's Pan—The Dark Romantics, Coho, Miraflores, $7

Biddy McGraw's—Bob Soper

Blue Diamond—Danny Hay Davis, 8:30 pm

Blue Monk—Wade Kirtley Organ Trio

Boons Treasury—Jasmine Ash, 8 pm, free

Buffalo Gap—Damon Castillo Band, 9 pm

Clinton Corner—Gypsy Jazz & Acoustic Swing

Clyde's Prime Rib—Barbara Lusch

Dante's—Guards of Metropolis, Chris Tsefalas, Charmparticles, 9 pm, $5

Doug Fir —Hot Chip, Born Ruffians, Shy Child, 9 pm, $13

Driftwood Tavern—Open Mic w/Doc Michaels

Duff's Garage—Blues Jam w/Suburban Slim

Edgefield —Lynn Conover, John Mitchell, 7 pm, free

Equator Cafe—Open Accordion Night, 8 pm

Gemini —J. Malem

Goodfoot —Reeble Jar, The Skinnyz

Green Room —Stephen Ashbrook, 9 pm

Ground Kontrol—Nineteeneightyfrog, Mattress, Behalf, Scard, 10 pm

Halibuts—Paul DeLay

Hawthorne TheatreThe Peabodys, Silversafe, Rental 58, Something About Airplanes, 8 pm, $6

Heathman Hotel—Clay Giberson, 7 pm

Holocene—Ramp, Alkatraz Crew, Azmotronic, Corban Lester, Improvised Drum Machines, Gasp, Senor Frio

Imbibe —Lincoln Crockett, 5 pm

It’s A Beautiful Pizza —Irish Music, 6 pm; Arabian Music, 8:30 pm

Jax —KMHD/Jax Jazz Jam, 7 pm, free

Jimmy Mak's—Mel Brown Quartet, 7:30 pm, $5

Jubitz Truck Stop (Ponderosa Lounge)—Pete Ford Band

Kells—Pat Buckley, 9 pm

Laurelthirst—Reggie’s Box of Chocolates, 6 pm; The Piano Throwers, 9 pm, free

Mississippi Pizza—Dave Mckenzie, Claire Bard, Matt Meighan, 6 pm; Zebra Junction, 9 pm

Mississippi Station—Tony Furtado, 6 pm, free

Mississippi Studios—Chris Pureka, Gregory Alan Isakov, 8 pm, $10

Moon & Sixpence—Trashcan Joe, 8:30 pm, free

Portsmouth Club—Jam w/JR Sims

PSU Park BlocksThe Online Romance, noon, free

Rock Creek Tavern—Jon Koonce Trio, 7 pm, free

Roseland —Atreyu, From First to Last, Every Time I Die, Chiodos, 7 pm, $20-23

Rotture—Jack Rose, Peter Walker, Ilyas Ahmed, $8-10

Salvador Molly’s—Cubaneo, 7 pm

Satyricon—Chores, Shredosaurus Rex, Rex Hamilton, 7:30 pm

Shedd Institute for the Arts (Eugene)—Roswell Rudd & The Mongolian Buryat Band, 7:30 pm, $25-35

Spice Restaurant—Jazz Jam, 8 pm

The Old Church—Phyllis Ernsberger, Dorothy Bauer, noon, free

Tillicum Club—Norman Sylvester

Tonic—Hawthorne, Pacific Blasting, Monocle

Towne Lounge—Kid Congo Powers, White, Frank Furter, 9:30 pm, $7-8

Twilight Cafe—The Big Package, 8 pm

Wallbangers —Dueling Pianos

White Eagle —Joni Laurence, Juliet Wyers, Lincoln Crockett, 8:30 pm, free

Wilf's Piano Bar—John Gilmore

Wired Coffee—Open Mic, 7 pm

Wonder Ballroom—The Rapture, The Presets, 8 pm, $14

Benson Hotel—Swing Fever 2: Art Abrams Swing Machine, 6 pm, $45

DJ Listings

THURSDAY 11/9

Acme—Booty: DJ Puppet, Stormy, MoRocca, 10 pm, $3

Apotheke—DJ van Dis, 8 pm

Backspace—Metronome: Microelectronic Funk

Bettie Ford—DJ Yaz

Boxxes —DJ Sam

Chances Sports Bar—DJ DannyG, 10 pm

Crush —Andromeda

Devil’s Point—DJ Kenoy

Greek Cusina—Soul Seduction; Vast Aire, Yak Ballz, Slow Suicide Stimulus, Metro, Fourth Pyramid, 9 pm, $12

Jubitz Truck Stop (Ponderosa Lounge)—DJ Morgan

Kelly's Olympian—DJ His n Hers

Matador—DJ I Heart You, 10 pm, free

McFadden's—James Steele

Night Light Lounge—Fix: Ohmega Watts, DJ Kez, Rev. Shines, 9 pm, free

Noir—Elbo Room: DJ Mr. Clean, Matt Rock, Mike Grant, AC$, Scottie Soul

Outlaws—DJ RPM, 9 pm, $5-20

Pala—Lovelee DJ

Pi-Rem—Remedy for the Broken Soul: Gejius, Tronic, Entropy

Produce Row —Small Axe

Ringler's Pub—DJ Savi, 10 pm, free

Ringlers Annex—DJ Honeydripper, 10 pm, free

Saucebox—Techno Sol w/DJ Suppoz, 10 pm, free

Tube—DJ KJ

Twilight Room—DJ Kube

XV—Monkeytek

FRIDAY 11/10

Beulahland—The Art Thing

Boxxes —DJ Sam

Crush —Jet Set: DJs a-pol-j, Kepi

Crystal Ballroom—‘80s Video Dance Attack w/VJ Kittyrox, 10 pm, $3 (Lola’s)

Delta Cafe—Shanghai Soul Club

Devils Point—DJ Kenoy, 9 pm, free

East Chinatown Lounge—DJ Izm, 10 pm

Fez—Shut Up & Dance w/DJ Gregarious, 10 pm, $5

Goodfoot—DJ Aquaman's Soul Stew

Greek Cusina—Body Call: DJ Professor Stone, DJ Wicked, Sneakers, $5

Ground Kontrol—Time Lapse: Moonchild, 10 pm, free

Lit—DJs Sugar, Detroit Diesel, 5 pm

Matador—DJ Trixie Doll, DJ Lucifina, 10 pm, free

McFadden's—James Steele

Night Light Lounge—DJ Red-I Jedi, 10 pm, free

Noir—Phonique: DJs The Perfect Cyn, Derek Fisher, Ryan Crosson, Jerry Abstract Live, $5

Ohm —Back to Life

Pala—Carlos Mendoza, Alden Brown, Ravi, Ramiro, Jeromy Souls, $7

Pasha's—International DJs, 8 pm

Pi-Rem—Sacred Space: Innana, Katapult, Semblance, Gypsy, Ninja Monkey, $5

Ringler's Pub—DJ B Dangerous, 10 pm, free

Ringlers Annex—DJ Ted Striker, 10 pm, free

Saucebox—All Things Considered w/Mr Mumu, 10 pm, free

Someday—St. Vitus Dance Club, 9 pm, $5

Tube—Rock ‘Em Sock ‘Em Robots w/DJ Nikki C

XV—DJ Tant

SATURDAY 11/11

Ararat—After Dark: DJ Matt e Starr, 11 pm

Aztec Willie's—Salsa Night w/DJ Jose, 9:30 pm, free

Bettie Ford—DJ Evil One, 9 pm, $5

Boxxes —DJ Dougalicious

Chances Sports Bar—DJ 1996 Olympics

Colosso—Red Robot Walking, 10 pm

Crush —Swing Set: DJ Stay in School

Devil’s Point—DJ Brooks

East Chinatown Lounge—DJ Nik Fury, 10 pm

Greek Cusina—DJ Professor Stone, Flipsta

Ground Kontrol—Reaganomix: DJ Ferris Bueller, 10 pm, free

Holocene—Atlas: DJs Anjali, E3, The Incredible Kid, 9 pm, $5

Lit—DJs Sugar, Detroit Diesel, 5 pm

Local.35—Anniversary Party: Ohmega Watts, 7 pm, free

Matador—DJ Moisti, 10 pm, free

McFadden's—Jason B

Momo's—DJ Wicked, 10 pm, free

Myst—Knotty DJs, free

Pala—Adam Freeland, Mosaic, Luna Lena, $15

Pi-Rem—R9: Bryan Zentz, Monkeytek

Ringler's Pub—DJ Savi, 10 pm, free

Ringlers Annex—DJ Ted Striker, 10 pm, free

Rotture—Pink Bullet Disco w/Tre Slim

Saucebox—Allumè w/Mr. Mumu, 10 pm, free

Tube—Gimme Danger w/DJ Maxamillion

XV—DJ Hightower

SUNDAY 11/12

Bettie Ford—Jayanta

Crush —DJ Mike-a-nay

Crystal Ballroom—Hive: DJ Blackout, Owen, 9 pm, $3 (Lola’s)

Devils Point—Stripparaoke w/KJ Pinky, 9 pm, free

Greek Cusina—Industry Night w/local DJs

Holocene—Tart: DJs Beyonda, Safronica, Harmony, 4 pm, $5

Kelly's Olympian—DJ Jungleface

Matador—DJ Donny Don’t, 10 pm, free

Noir—Mr. Clean, Matt Rock

Pala—Chronic Earwax

Rotture—Ultra Special Dominance w/DJ Vibe Cop

Sabala's Mt. Tabor—DJ Thumper, 8 pm, free (lounge)

Stumptown (Downtown)—DJ van Dis, 4 pm

The Nest Lounge—DJ Ben, 9 pm

XV—The Sunday SIN

MONDAY 11/13

Aalto Lounge—DJ Maxamillion

Boxxes —SINtax: DJ Synthetic

Devils Point—DJ Brooks

Greek Cusina—Monday Night Raw w/DJs Hightower, My Friend Andy, ATM, Davis Cleveland, 10 pm, free (Taverna)

Ground Kontrol—Service Industrial: DJ Carrion, 10 pm, free

Matador—DJ Hanna, 10 pm, free

Momo's—Mello Mondays w/DJ Mello Cee

Ringler's Pub—XactChange HiFi, 9 pm, free

Slabtown—DJ Marantic

Stumptown (Downtown)—DJ Retro Rhonda, 5 pm

XV—Tha Boom

TUESDAY 11/14

Boxxes —Flirt w/Cory

Crush —DJ Sapho

Devils Point—DJ Kenoy

Dunes—White Heat: Pasty Faces DJ Group

East Chinatown Lounge—Throwback Tuesdays: Evil One, Gemo

Fez—Shadowplay: DJs Carrion, Uberlush, Horrid, 9 pm, free (lounge)

Goodfoot —ESP DJs: Atom 13, Seoul Bro #1, Homonym

Jubitz Truck Stop in the Ponderosa Lounge—DJ Jason Snell

Kelly's Olympian—DJ Hott Scott

Matador—DJ Pakastani Tranni, 10 pm, free

Sabala's Mt. Tabor—DJ Hopper, Paultimore, 9 pm, free (lounge)

Tonic—DJ TC Barnett

Tube—No No No Disco w/DJ Nightschool, Neighborhood DJ

XV—Paula B

WEDNESDAY 11/15

Crush —Krush Groove: Automaton, KO, Ill Camino, Rad

Devils Point—DJ Kenoy

Dunes—RE: Bass: DJ Lincolnup, 9 pm, free

East Chinatown Lounge—DJs Atom 13, Soil, 10 pm

Fez—Devotion: local DJs, 10 pm, free

Greek Cusina—DJ Wicked (Minoan); Breakage, Ryan Organ, Rubik (Taverna)

Jolly Roger—All Hands on Deck w/DJ Opter, AliCat, 10 pm, free

Kelly's Olympian—DJ His

Matador—FauxReal, 10 pm, free

Produce Row —DJ Mike Kelly, 8 pm, free

Sabala's Mt. Tabor—DJ Mee’oww (lounge)

Saucebox—Beat Initiative w/DJs Rafa, Flutterby

Waypost—DJ Sarva, 8 pm

XV—DJ Van Gloryous

Three Friends Coffeehouse—Suck My Open Mic w/Tamara J. Brown, 7 pm

Comments

Subscribe to this thread:

Comments are closed.

Staff Pick Events

Most Commented On

Top Viewed Stories

All contents © Index Newspapers, LLC

115 SW Ash St. Suite 600
Portland, OR 97204

Contact Info | Privacy Policy | Production Guidelines | Terms of Use | Takedown Policy