Live Music


Abou Karim Restaurant—Anson Wright Trio

East Chinatown Lounge—Auditory Sculpture, 10 pm

Edgefield —Greg Clarke, 7 pm, free

Halibuts—Terry Robb, 8:30 pm, free

Heathman Hotel—Johnny Martin Trio, 7 pm

Mock Crest—Open Mic w/Randy Yearout

Monty's—Kenny Lee & The Sundowners’ Open Jam

Sabala's Mt. Tabor—Lions in the Street

The Stein Haus—Haus Cats

Tillicum Club—Lloyd Jones, 8 pm

Wilf's Piano Bar—Tony Pacini Duo

FRIDAY 11/24

15th Street Pub—300 Watt Lust, The Railers, The Hickmans, Silversafe, Wayward Trio, 9 pm

Abou Karim Restaurant—Nancy King

Alberta St. Pub—Whiskey Puppy, 6:30 pm, free; Beglan’s Irish Jam, 9 pm, free

Alexander's Lounge—Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Andina Restaurant—Borikuas Trio

Anna Bananas (St Johns)—Portland Groove Collective, 8:30 pm, free

Arlene Schnitzer Concert Hall—George Lopez, Bryan Kellen, 8 pm

Ash St. Saloon—Clockwerk, MYG & Rocket One, Mood Swing, Salmon River Project, DJ Spark, 9 pm, $5

Berbati's Pan—The Mediam, Caves, The Days, Asphalt Thieves, $7; Good Fridays w/Rev. Paula B, 5 pm (barside)

Bettie Ford—Therapy: Gemo, 10 pm, $5

Biddy McGraw's—Billy Kennedy Happy Hour, 6:30 pm; Casey Neill

Blue Monk—Devin Phillips & New Orleans Straight Ahead

Boons Treasury—John Bunzow, 9 pm, free

Buffalo Gap—Jacob Merlin Band, 9 pm

Clyde's Prime Rib—Ocean 503

Crystal Ballroom—Cameo, Angie Stone, 9 pm, $50; ‘80s Video Dance Attack w/VJ Kittyrox, 10 pm, $3 (Lola’s)

Dante's—Neurosis, Grails, Grey Daturas, 9:30 pm, $15-17

Doug Fir —Blue Scholars, Common Market, Gabriel Teodros, DJ Daps 1, 9 pm, $10

Driftwood Tavern—Open Mic w/Doc Michaels

Dunes—Hello Fever, Bump in the Night, 9 pm

Edgefield —Jo Haemer, 7 pm, free

Gemini Ken DeRouchie Band, $5

Green Room —Jen & The Ex’s, Katie Jean, Marie Black, 9:30 pm

Halibuts—Frank “Paris Slim” Goldwasser

Hawthorne TheatreEther Circus, Robot Eyes, Minutes Too Far, Ninjas with Syringes, 7 pm, $8

Heathman Hotel—Retta Christie, 8 pm

Imbibe —Little Sue, 6 pm; Spigot, 9:30 pm, $5

Jax —Hank Hirsh Quintet, 8 pm, free

Jimmy Mak's—David Friesen, $7

Jolly Roger—Earl & The Reggae Allstars, 10 pm, free

Jubitz Truck Stop (Ponderosa Lounge)—The Brand, DJ Morgan

Kells—Grafton Street, 9:30 pm

Kelly's Olympian—Metal Night

Laurelthirst—Bilzabob, 6 pm; Freak Mountain Ramblers, 9:30 pm

Mississippi Pizza—Anomalous Quintet, 6 pm; Cana Son, 9 pm, $5

Mock Crest—Sneakin’ Out, 9 pm

Montego Bay—Kat & The Roots Revolution, 10 pm, free

Music Millennium NW NoPoMoJo, Bruce Anfinson, 6 pm

Outlaws—Quandry, Sinnergy, Speedshift, Omnivoid, $6

Produce Row —John Bruce, 9 pm, free

Proper Eats Cafe—Anna Aninabhakti, 7 pm

Queen of Hearts Tavern—Danny Hay Davis Band, 9 pm

Red Room—Polite Fiction, Telomere Repair, Doctor Moss, 9 pm

Rock Creek Tavern—Intervision 5, 9 pm, free

Roseland —Ozomatli, Siren’s Echo, 8:30 pm

Rotture—Pink Reason, Nite Brite, 9 pm, $5

Sabala's Mt. Tabor—Alabama Thunder Pussy, Fireball Ministry

SatyriconBrightwood, Bryan Free, Hope All Is Well, Michele Wylen, 7:30 pm, $8

Siam Society—Adam Hurst, 9 pm

Someday Lounge—St. Vitus Dance Club: Spider-Friends, Ryze-n-Fall, Diabolik Switches, Severe Ear Trauma, 9 pm, $5

Studio 415—The Cooties, 7 pm

The Stein Haus—Bad Motor Scooter

Tillicum Club—Marty Henninger, 8 pm

Tonic—The Silver Kings, The Fucking Eagles, Iceage Cobra, The SLiP iTs

Valentine’s—Evolutionary Jass Band, 9 pm, free

Wallbangers —Dueling Pianos

White Eagle —Reverb Brothers, 5:30 pm, free; Red Rubber Band, 9:30 pm, $6

Wilf's Piano Bar—Tom Grant Trio

Yola's Foster Road—Open Mic


15th Street PubZek, Straightedge Buddhist Strippers, Rubber Burning HotRods, Quaker Gun, 9 pm, $5

Abou Karim Restaurant—Dave Freisen Trio

Acme—Modernstate, Metal, Pash, William Holley, 10 pm

Alberta St. Pub—Pelusa, 6 pm; Del Goldfarb, 9:30 pm

Alexander's Lounge—Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Andina Restaurant—Toshi Onizuka

Ararat—Miss U’s, 10 pm, $5

Ash St. Saloon—Siren’s Echo, Chris Ray, Arjay, Cokoa Moe, 8 pm, $8

Berbati's PanBlackHeart WhiteNoise, The Ones, The Money Changers, 9 pm

Biddy McGraw's—Jim Boyer

Blue Monk—Jon Koonce

Boons Treasury—Cabazon, 9 pm, free

Buffalo Gap—Conor Blaney, Brian Odell, Counterpointe, 8 pm

Clyde's Prime Rib—Moments Notice

Crystal Ballroom—Zakk Wylde’s Black Label Society, Black Stone Cherry, Priestess, 8 pm, $29.50

Dante's—Big Island Shindig, 9:30 pm, $6

Doug Fir —Dat’r, Boy Eats Drum Machine, The Cancer Fags, 9 pm, $5

Duff's Garage—The Skirtchasers

Dunes—Anon Remora, Order of the Gash, 10 pm

Edgefield Eric John Kaiser, 7 pm, free

Emmanuel Temple Church—Eldon T Jones & N’Touch Congregation, Debora Kimbrough & Kameesha, $10

Gemini —Norman Sylvester, $6

Goodfoot —Z Bonics, Right Front Burner, $6

Grand Cafe—Doc Wilson, Lyle Ford, 6 pm

Gravity Room—Xile, A Proof, Ozone w/DJ Paramasion, The Nealist, K-Kronic, Con-Crete, 8 pm

Green Room —Matt Vrba & J Malem, 9:30 pm

H2O Martini Bar—DJ Aaron Thomas, 10 pm, $10

Halibuts—Bill Rhoades, Alan Hager

Haven Coffee—Jennie Wayne, Ben Kamen, 8 pm

Hawthorne Theatre—Western Aerial, Supernaut, Shelf Bellie, Aisle 3, Blacklist 40, 9 pm, $8

Heathman Hotel—Linda Lee Michelet

Imbibe —Bossanouveau, 9:30 pm, $6

Jimmy Mak's—Dan Balmer, $7

Jolly Roger—Earl & The Reggae Allstars, 10 pm, free

Jubitz Truck Stop (Ponderosa Lounge)—Tom Mann & West Coast Country, DJ Morgan

Kells—Grafton Street, 9:30 pm

Laurelthirst—Piano Throwers, 6 pm; Don of Division St., Lewi Longmire Band, Jim Brunsberg, 9:30 pm

Leaky Roof Bistro—Conor Blaney

Mac's Place—Rick Welter, 9 pm, $5

Mississippi Pizza—Lorna Miller’s Little Kids’ Jamboree, 4 pm, $5/family; Quaker Gun, 6 pm, $2; Unified Theory, Santotzin, Atlas, Relentless, 9 pm

Mock Crest—Blueprints, 9 pm

Montego Bay—Kat & The Roots Revolution, 10 pm, free

Music Millennium NW —Aaron Mannino, 1 pm; Callahan, 5 pm

O'Connor's Annex—Retta Christie Trio, 8 pm, $5

Outlaws—Pristine Blue, Lindsey Pool, Joe Shinkle & 99 West, 9:30 pm, $6

Pala—Ravi, Scottie Soul, Superfunkidiculous, $6

Pasha's—International DJs, 8 pm

Portsmouth Club—Ocean 503

Produce Row —Lynn Conover & Lowell John Mitchell, 9 pm, free

Proper Eats Cafe—Brian Cutean, 7 pm; Armadillo Speedbump, 9 pm

Red & Black Cafe—Mashuq, 8 pm

Rock Creek Tavern—Eddie Parente Combo, 9 pm, free

Rose Garden—Barenaked Ladies, Mike Doughty Band, 7:30 pm, $29.50-59.50

Roseland —Cannibal Corpse, Dying Fetus, Necrophagist, Unmerciful, Brain Drill, 8 pm, $17-20

Rotture—Dmonstrations, Ex Pets, Me Con, 9 pm, $5; Pink Bullet Disco w/Tre Slim

Satyricon—Ninja Rock Fest: 14 Ninjas, Ninjas with Syringes, Fist of Dishonor, Happy Time Melody Concern, 8 pm, $7 (pirates $20)

Someday Lounge—Amps for Christ, Sikhara, Ilias Malorium, Faggot, A Dictionary of Blood Theater, 10 pm, $7

The Old Church—Sally Harmon, 7:30 pm, $10-15

The Stein Haus—Bad Motor Scooter

Tillicum Club—Marty Henninger, 8 pm

Tonic—The Anxieties, The Jolts, The Flip-Tops, The Peabodys

Towne Lounge—Kim Delacy, Mike D, Quality Name Brand, Nick Jaina, 9:30 pm, $3

Twin Paradox Cafe—Paula Sinclair, 8 pm, free

Valentine’s—Elias, Morph, 9 pm, free

Wallbangers —Dueling Pianos

Waypost—Eliza Jayne, 8 pm

White Eagle —Stevi Marie & Jackson Road, 4 pm, free; Mantis, Sleepy Head, Chaz Rokk, 9:30 pm, $6

Wilf's Piano Bar—Sandy Dennison Quartet

WOW Hall (Eugene)—This Days End, Streetlight Cardiacs, Five Good Reasons, Grounds for Assault, 7:30 pm, $5-6

SUNDAY 11/26

Abou Karim Restaurant—Maureen Driese Trio

Alberta St. Pub—James Sasser, Jon Garcia, Careen, 8 pm

Andina Restaurant—Tracy Kim Trio

Ash St. Saloon—Pywakit, Untyd, The Unlabeled, SMC Cartage Co., 9:30 pm, $4

Augustana Lutheran Church—Augustana Jazz Quartet, 6 pm, free

Berbati's Pan—The Coup, Mr. Lif, Mic Crenshaw, 9:30 pm, $18-20

Biddy McGraw's—Irish Music Open Jam

Clyde's Prime Rib—Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Dante's—Sinferno Cabaret, 11 pm, $6

Darcelle XV—Dignity Village Fundraiser: Darcelle & Co., 7 pm, $25

Doug Fir —Doernbecher Children’s Hospital Benefit: Rye Hollow, Ashleigh Flynn, Aaron Meyer, Tara Ward, Brenda White, 8 pm, $15

Dunes—Scott Kelly, 10 pm

Edgefield —James Low, 5 pm, free

Ground Kontrol—Black Sunday: Faggot, Josh Hydeman, Broken Spoke, DJ Nate C, 9 pm, $5

Hawthorne Theatre—Atypical Theme, Vengeance Creek, King Friday, Elfshu, 9 pm, $8

Holocene—The Silent Years, A Cautionary Tale, Nick Delffs, The War Wagon, 8:30 pm, free

Imbibe —String Circle w/John Ostrom, Lincoln Crockett, 8 pm

Kells—Eric Tonsfeldt, 9 pm

Ladd's Inn—Open Mic w/Chris Newman, 9 pm

Laurelthirst—Freak Mountain Ramblers, 6 pm; NoPoMoJo, Bruce Afinson, 9:30 pm, free

Mississippi Pizza—Cuba Ache, 7 pm

Mock Crest—Steve Cameron & Dave Mathis, 8 pm

Moon & Sixpence—Foghorn Stringband, free

Music Millennium NW —Insomniacs, 5 pm

North Star Ballroom—Mirah, Mt. Eerie, Scream Club, DJ Beyonda, Bryce Panic, DJ Anna Oxygen, Pash, Hooliganship, The Mustaches, Earl St. Ives, Soft Selector, Spirit Quest, 8 pm, $5

Proper Eats Cafe—Eastside Destruction Ride, 5 pm

Red & Black Cafe—Open Mic, 8 pm

Red Room—Audie Darling, Leonard Mynx, Matt Meighan, 9 pm

River Roadhouse—Sinner’s Club Open Jam, 8 pm

Someday Lounge—The Silver Gate, 9 pm, $5

The Old Church—Shireley Nanette, Ron Steen, 4 pm

Tonic—The Wherewithals, The Morals

Towne Lounge—Portland Lounge Series: White Rainbow, Ethan Rose

Waverly Heights Congregational Church—Community Singing w/The Portland Sacred Harp, 2 pm, free

White Eagle —Open Mic, 8 pm, free

MONDAY 11/27

Alberta St. Pub—Lana Rebel & friends, 6:30 pm, free

Andina Restaurant—Sambafeat

Ash St. Saloon—Open Mic, 9:30 pm, free

Biddy McGraw's—Lowell J. Mitchell, Jeffree White, 6 pm

Buffalo Gap—Songwriter Showcase, 8 pm

Dante's—Ground Zero Lounge w/Clyde Lewis, 7:30 pm, free; Karaoke from Hell, 10 pm, $2

Doug Fir —The Lemonheads, Vietnam, Hymns, 9 pm, $15

Edgefield —Skip vonKuske w/Daisy Mae & Seth Bernard, 7 pm, free

Goodfoot —Sonic Forum Open Mic

Green Room —Open Mic w/Chuck Warda, 9 pm

Halibuts—Lloyd Jones

Hawthorne Theatre—The Subversive Zone, 9 pm, free (balcony)

Holocene—Les Georges Leningrad, Duchess Says, Romancing, Hello Fever, 9:30 pm, $7-8

It’s A Beautiful Pizza —Berry Joe Stull, 6 pm

Jimmy Mak's—Dan Balmer, 7:30 pm, free

Kells—Eric Tonsfeldt, 9 pm

Laurelthirst—Kung Pao Chickens, 7 pm, free

Mississippi Pizza—Chickweed, 6 pm, free; Skyline, Come Back Maggie, 9 pm

Moon & Sixpence—Johnny B. Connolly, free

Night Light Lounge—Manic Monday: DJ Mr. Charming, Dr. Dresch, Da Mayor

Produce Row —Ron Steen’s Jazz Jam, 9 pm, $3

Rotture—Hans Grusel, Sejayno, Soup Purse, Animal Writes, 9 pm, $5

Satyricon—Claymore, The Hedonist, Rapid Fire Process, Fall of Enosis, Jean Grey, 7 pm, $8

The Stein Haus—Kinzel & Hyde, 9 pm, free

Tonic—Shredosaurus Rex, Telomere Repair, Areyougone

Tube—Ill Ease, Rollerball, DJ Nate C

White Eagle —Blue Mondays w/Griffin, 8:30 pm, free


Aladdin —John Eddie, 8 pm, $14

Alberta St. Pub—Slimpickenz w/Josh Cole, Curtis Alsobrook, 9:30 pm, $5

Andina Restaurant—Toshi Onizuka

Ash St. Saloon—Friendly Skies, Minerva, No Go Know, 9:15 pm, free

Biddy McGraw's—Dylan Vance & Griff Bear

Blue Monk—Ramsey’s Groove Trio, free

Candlelight —Reggie Houston’s Earth Island Band, 9:30 pm, free

Clinton Corner—Pagan Jug Band

Duff's Garage—Dover Weinberg Quartet

Edgefield —Caleb Klauder & Sammy Lind, 7 pm, free

Fire on the Mountain—Velveteen Habit, 7 pm

Green Room —Portland Songwriter Showcase, 9 pm

Halibuts—Big Monti & Jon Koonce

Haven Coffee—Open Mic, 7 pm, free

Hawthorne Theatre—Open Mic, 9 pm, free (balcony)

Holt Center—Primus, 8 pm, $37.50

Imbibe —Paul Brainard & Billy Kennedy, 9 pm

It’s A Beautiful Pizza —World Beat & Jazz, 6 pm; Balkan Music & Dance, 9 pm

Jimmy Mak's—Mel Brown Septet, 7:30 pm, $6

Kaul Auditorium, Reed College—Windscape, 8 pm

Kells—Eric Tonsfeldt, 9 pm

Laurelthirst—Jackstraw, 6 pm, free

Mississippi Pizza—Mississippi Jazz Jam, 8 pm

Mississippi Studios—Ape Shape, The Online Romance, 8 pm, $6

Mock CrestMeredith Brothers, 8 pm

New Copper Penny—Chronicle, IChele & The Circle of Light, Fluid Tree, The Sindicate, 8 pm, $4

Old Town Pizza—Acoustic Songwriter Spotlight

Satyricon—This Days End, Hatchet Diaries, American Me, It Prevails, 7 pm, $7

Someday Lounge—Zoe Keating, Ilyas Ahmed, Grouper, Mugwort, 9 pm, $5

Wallbangers —Dueling Pianos

White Eagle —Joe McMurrian Trio, 8:30 pm, free

Wilf's Piano Bar—Ron Steen Jazz Jam, 7 pm, free


15th Street Pub—Bluegrass Jam, 7 pm; Open Mic, 10 pm

45th Street Pub—Open Mic

Abou Karim Restaurant—Portland Jazz Singers

Alberta St. Pub—The Pickups, 6:30 pm, free

Alexander's Lounge—Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Andina Restaurant—Neftali Rivera

Ash St. Saloon—Crazy Dumbsaint, Sneakin’ Out, DoublePlusGood, 9:45 pm, $5

Berbati's Pan—This Is a Hug

Biddy McGraw's—Bob Soper

Blue Diamond—Danny Hay Davis, 8:30 pm

Blue Monk—Wade Kirtley Organ Trio

Boons Treasury—Ron Hughes, 8 pm, free

Buffalo Gap—Savannah, 9 pm

Buffalo Gap—Nathaniel Talbot, Lazers All The Time

Clinton Corner—Gypsy Jazz & Acoustic Swing

Clyde's Prime Rib—Barbara Lusch

Doug Fir —Dahlia, Sophe Lux, Suckapunch, 9 pm, $6

Driftwood Tavern—Open Mic w/Doc Michaels

Duff's Garage—Blues Jam w/Suburban Slim

Edgefield —Joni Laurence, 7 pm, free

Equator Cafe—Open Accordion Night, 8 pm

Fire on the Mountain—Grandpa’s Tonic, 7 pm

Gemini —J. Malem

Goodfoot —Dharma Engine, Yamn, $5

Green Room —Stephen Ashbrook, 9 pm

Ground Kontrol—Krav Maga, The Bugs of Lightning, At Dusk, 10 pm, free

Halibuts—Paul deLay

Hawthorne Theatre—Nickel Arcade, AlterEgo, Flies That Fight, Quaker Gun, 9 pm, $8; Open Mic, 9 pm, free (balcony)

Heathman Hotel—Clay Giberson, 7 pm

Imbibe —Lincoln Crockett, 5 pm

It’s A Beautiful Pizza —Irish Music, 6 pm; Arabian Music, 8:30 pm

Jax —KMHD/Jax Jazz Jam, 7 pm, free

Jimmy Mak's—Mel Brown Quartet, 7:30 pm, $5

Jubitz Truck Stop (Ponderosa Lounge)—Pete Ford Band

Kells—Peter Yeates

Laurelthirst—Reggie’s Box of Chocolates, 6 pm; Dave Reisch’s Yee-Haw’d, 9 pm, free

Mississippi Pizza—Reina G. Collins Trio, 6 pm; Beliss, Natural Bridges, 9 pm

Mississippi Station—Tony Furtado, 6 pm, free

Mississippi Studios—John Nilsen, Swimfish, 8 pm, $15

Moon & Sixpence—Trashcan Joe, 8:30 pm, free

Portland Art Museum—Pepe & The Bottled Blondes, 5:30 pm, $5-8

Red & Black Cafe—Shicky Gnarowitz, 8 pm

Rock Creek Tavern—Jon Koonce Trio, 7 pm, free

Rotture—Danava, Pearls & Brass, Thrones, 9 pm, $7

Salvador Molly’s—Cubaneo, 7 pm

Satyricon—Scars of Tomorrow, Catherine, Clifton, 6:30 pm, $8-10

Spice Restaurant—Jazz Jam, 8 pm

The Old Church—PSU Piano Recital, noon, free

Tillicum Club—Jim Mesi, 8 pm

Tonic—After Hours, Drawback, Ninjas with Syringes

Twilight Cafe—The Big Package, 8 pm

Valentine’s—Glacier Park, Cole Miller, 9 pm, free

Wallbangers —Dueling Pianos

White Eagle —Spot the Band, 8:30 pm, free

Wilf's Piano Bar—Valerie Day & Darrel Grant

Wired Coffee—Open Mic, 7 pm

WOW Hall (Eugene)—Andre Nickatina, Cool Nutz, Cognito, John Brown, DJ Chill, 7 pm, $20-25

DJ Listings


Acme—Booty: DJ Puppet, Stormy, MoRocca, 10 pm, $3

Dunes—Gypsymania: DJ Dimon, DJ Selector Point, Blank, 11 pm

Jubitz Truck Stop (Ponderosa Lounge)—DJ Morgan

Kelly's Olympian—DJ Colin Sic

Noir—Elbo Room: Mr. Clean, Matt Rock

Outlaws—DJ RPM, 9 pm, $5-20

Ringler's Pub—DJ Savi, 10 pm, free

Ringlers Annex—DJ Honeydripper, 10 pm, free

Tube—DJ KG, 8 pm

XV—Domino Dub w/Monkeytek

FRIDAY 11/24

Acme—DJ Sharon Needles

Boxxes —DJ Sam

Crush —Jet Set: DJ A-Pol-J, Kepi

Delta Cafe—AM Gold

Devils Point—DJ Kenoy, 9 pm, free

East Chinatown Lounge—DJ Izm, 10 pm

Fez—Shut Up & Dance w/DJ Gregarious, 10 pm, $5

Goodfoot—DJ Aquaman's Soul Stew

Greek Cusina—Body Call: DJ Professor Stone, DJ Wicked, Sneakers, $5

Ground Kontrol—Time Lapse: DJ Moonchild, 10 pm, free

Holocene—Rockbox: Mr. Matt Nelkin, DJ Kez, Dun Diggy, 9 pm, free

Lit—DJs Sugar, Detroit Diesel, 5 pm

Matador—DJ Trixie Doll, DJ Lucifina, 10 pm, free

McFadden's—James Steele

Night Light Lounge—Dantronix

Noir—Sci-Fi in Hi-Fi: Matt Rock, Mr. Clean

Ohm —Back to Life: DJs Evil One, Gemo, Yaz

Pala—Joel Esterline, Tony Gordan, $6

Pasha's—International DJs, 8 pm

Pi-Rem—A Journey East: Gypsy Caravan, DJs Layla, SomRas, 9 pm, free

Ringler's Pub—DJ B Dangerous, 10 pm, free

Ringlers Annex—DJ Ted Striker, 10 pm, free

Saucebox—All Things Considered w/Mr Mumu, 10 pm, free

Tube—Rock ‘Em Sock ‘Em Robots w/DJ Nikki C

XV—DJ Van Gloryous


Aztec Willie's—Salsa Night w/DJ Jose, 9:30 pm, free

Bettie Ford—DJ Evil One, 9 pm, $5

Boxxes —DJ Dougalicious

Chances Sports Bar—DJ 1996 Olympics

Colosso—DJ No. 3, 10 pm

Crush —Swing Set: DJ Stay in School

Devil’s Point—DJ Brooks

Eagle PDX—Jack!: DJs Jimme Jamma, Grant, Stormy, $3

East Chinatown Lounge—DJ Nik Fury, 10 pm

Fez—Andaz w/DJ Anjali, The Incredible Kid, 9 pm, $8

Greek Cusina—DJ Professor Stone, Flipsta

Ground Kontrol—Reaganomix: DJ Landlord, 10 pm, free

Holocene—Double Down: DJs Harmony, $ew What, 8 pm, $5

Lit—DJs Sugar, Detroit Diesel, 5 pm

Matador—DJ Moisti, 10 pm, free

McFadden's—Jason B

Momo's—DJ Wicked, 10 pm, free

Myst—Knotty DJs, free

Noir—Demntia, $3

Pi-Rem—Spektrum: DJs Messiah, Tronic, 9 pm, free

Ringler's Pub—DJ Savi, 10 pm, free

Ringlers Annex—DJ Ted Striker, 10 pm, free

Saucebox—Allumè w/Mr. Mumu, 10 pm, free

Stumptown (Downtown)—Decade Anniversary, 8 pm

Tube—Gimme Danger w/DJ Maxamillion


SUNDAY 11/26

Bettie Ford—Jayanta

Crush —Disco Dumpster Diving

Crystal Ballroom—Hive: DJ Blackout, Owen, 9 pm, $3 (Lola’s)

Devils Point—Stripparaoke w/KJ Pinky, 9 pm, free

Greek Cusina—Industry Night w/local DJs

Kelly's Olympian—DJ Micro Dot

Matador—DJ Donny Don’t, 10 pm, free

Noir—Mr. Clean, Matt Rock

Pala—Chronic Earwax: Gene Hunt, $1

Rotture—Ultra Special Dominance w/DJ Vibe Cop

Sabala's Mt. Tabor—DJ Thumper, 8 pm, free (lounge)

Stumptown (Downtown)—DJ van Dis, 4 pm

The Nest Lounge—DJ Ben, 9 pm

XV—Sunday SIN w/Just Alice

MONDAY 11/27

Aalto Lounge—DJ Maxamillion

Acme—DJ Conniseur’s Delight, 10 pm, free

Boxxes —SINtax: DJ Synthetic

Devils Point—DJ Brooks

Greek Cusina—Monday Night Raw w/DJs Hightower, My Friend Andy, ATM, Davis Cleveland, 10 pm, free (Taverna)

Ground Kontrol—Service Industrial: DJ Carrion, 10 pm, free

Kelly's Olympian—DJ Jungleface

Matador—DJ Hanna, 10 pm, free

Momo's—Mello Mondays w/DJ Mello Cee

Ringler's Pub—XactChange HiFi, 9 pm, free

Slabtown—DJ Marantic

Stumptown (Downtown)—DJ Retro Rhonda, 5 pm

XV—Tha Boom


Boxxes —Flirt w/Cory

Crush —Sapho

Devils Point—DJ Kenoy

Dunes—White Heat: Pasty Faces DJ Group

Fez—Shadowplay: DJs Carrion, Horrid, 9 pm, free (lounge)

Goodfoot —ESP DJs: Atom 13, Seoul Bro #1, Homonym

Jubitz Truck Stop (Ponderosa Lounge)—DJ Jason Snell

Kelly's Olympian—DJ Mike Byrd

Matador—DJ Pakastani Tranni, 10 pm, free

Rotture—Thrones DJ Set

Sabala's Mt. Tabor—DJ Hopper, Paultimore, 9 pm, free (lounge)

Tonic—DJ TC Barnett

Tube—No No No Disco w/DJ Nightschool, Neighborhood DJ

Wonder Ballroom—King Fader, 8 pm (cafe)

XV—Paula B


Devils Point—DJ Kenoy

Dunes—RE: Bass: DJ Lincolnup, DJ Old Frontier, Monkeytek, 9 pm, free

East Chinatown Lounge—DJs Atom 13, Soil, 10 pm

Fez—Devotion: local DJs, 10 pm, free

Greek Cusina—Infiltrata, SPL, Demo, Noah D, MC Dre, Revolution MC, $5-7 (Taverna); DJ Wicked, Wels, (Minoan)

Jolly Roger—All Hands on Deck w/DJ Opter, AliCat, 10 pm, free

Matador—FauxReal, 10 pm, free

Produce Row —DJ Mike Kelly, 8 pm, free

Sabala's Mt. Tabor—DJ Mee’oww (lounge)

Saucebox—Beat Initiative w/DJs Rafa, Flutterby

Waypost—DJ Sarva, 8 pm

XV—DJ Van Gloryous

Three Friends Coffeehouse—Suck My Open Mic w/Tamara J. Brown, 7 pm