Live Music and DJ Listings 

Live Music

THURSDAY 11/30

15th Street Pub—Bluegrass Jam, 7 pm

Abou Karim Restaurant—Anson Wright Trio

Aladdin —The Skatalites, 8 pm, $17.50-20

Alberta St. Pub—Jake Armerding, The Clarridge Fiddlers, 7 pm; Casey Neill, Jeannie Reno, 9:30 pm, $5

Alexander's Lounge—Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Andina Restaurant—Borikuas

Andrea’s Cha Cha Club—Cubaneo, 10:30 pm

Ash St. Saloon—Down Rite Walnut, Rags to Rejects, Litter Meet, 9:30 pm, $4

Berbati's Pan—Dove Lewis Benefit: The Wanteds, Eve’s Dilemma, Macadam, 8 pm, $8

Biddy McGraw'sNoah Peterson

Blue Monk—7 Year Tango

Boons Treasury—Richard Day-Reynold, 8 pm, free

Buffalo Gap—Tony Smiley, 9 pm

Bungalow’s Martini—Open Mic, 9 pm

Clyde's Prime Rib—Jim Mesi, Steve Bradley

Dante's—Valient Thorr, Nebula, The Atomic Bitchwax, Artimus Pyledriver, 9:30 pm, $5

Disjecta—Menomena, 31Knots, Leti Angel, $10

Doug Fir —The Dears, Young Galaxy, 9 pm, $12

Duff's Garage—Trippy Bummer, No More Tigers, 9 pm, $2

Dunes—Holy Ghost Revival, 10 pm

East Chinatown Lounge—Auditory Sculpture, 10 pm

Edgefield —Timothy Hull, 7 pm, free

Every Day Wine—Heather Perkins, 6 pm

Fez—Kid Beyond, J-Boogie, 9 pm, $10

Gemini —Karaoke from Hell

Goodfoot —Bronson, Bastinado, Scott Pemberton, Joe Cunningham, Jeff Baxter, Ersi, Monkeytek, Jon El Dante

Green Room —Garth Michael McDermott, 6 pm; The So-Called Blues Band, 9 pm

Halibuts—Terry Robb, 8:30 pm, free

Hawthorne Theatre—Twin Lights, Phamous Faces, Logan Lynn, 8 pm, $8; Abstract Earth, 9 pm, free (balcony)

Heathman Hotel—Johnny Martin Trio, 7 pm

Hilton (Portland)—Portland Youth Jazz Orchestra w/Jeff Uusitalo, Brett White, 7:30 pm, $5

HoloceneDrats!!!, Digital Knife, 8 pm, free

Imbibe —Ray Frazier, 8 pm

Jax —Tall Jazz Trio, 8:30 pm, free

Jimmy Mak's—Mel Brown B3 Organ Quartet, 9 pm, $5

Kells—Pete Yeates

Kennedy School—T Ray & The Shades, 7 pm, free

Laurelthirst—Lewi Longmire Band, 6 pm; John Shipe & Al Toribio, 9:30 pm, $4

Memorial Coliseum—Dierks Bentley, Miranda Lambert, Randy Rogers, 7:30 pm, $29.50

Mississippi Pizza—Earl White String Band, 5:30 pm; Al Arwah, 8 pm

Mississippi Studios—Edie Carey, Ashleigh Flynn w/Sneakin’ Out, 8 pm, $10-12

Mock Crest—Open Mic w/DJ Malone, 8:30 pm

Monty's—Kenny Lee & The Sundowners’ Open Jam

Music Millennium NW —Avi Vinocur, 7 pm

Ohm —Poetic Nights: Blacknotes, DJ Mello, 10 pm

Proper Eats Cafe—Jazz Jam, 7 pm

Red & Black Cafe—Tom McNally Group, 8 pm

Red Room—Frank Schwentt, Come Back Maggie, Auburn, 9 pm

Rock Creek Tavern—John Bunzow, 7 pm, free

Rotture—The Sun & The Moon, Highway Robbery, 9 pm, $5

Shedd Institute for the Arts (Eugene)—Baby It’s Cold Outside, 7:30 pm, $23-32

Someday Lounge—World of Warcraft Expansion: The Punk Group, Gradual Meltdown, 9 pm, $5

The Old Church—PDXV, 7:30 pm, $10

Tiffany Center—Lloyd Jones Struggle, 8 pm, $15

Tonic—Lasers All the Time, Delano, D&K

Towne Lounge—Los Placemats, Crack City Rockers, 9:30 pm

Valentine’s—Sophia Dixon, Arrington de Dionyso, Owl Sounds, 6 pm

Wallbangers —Dueling Pianos

Walters Cultural Arts Center—John McEuen, 8 pm, $20-22

White Eagle —Stevi Marie & Jackson Road, 4 pm, free; Garcia Birthday Band, 8:30 pm, $4

Wilf's Piano Bar—Tony Pacini Duo

WOW Hall (Eugene)—Grynch, 19 Limbs, Internal Chaos, Somewhat Envious, 7:30 pm, $5-6

FRIDAY 12/1

15th Street Pub—Sound Spell, Harmony Trowbridge, John Shipe, 9 pm

Abou Karim Restaurant—Nancy King

Acme—Silverkings, Reptilian Civilian, Cafeteria Dance Fever

Alberta St. Pub—Raina Rose, 6:30 pm, free; Beglan’s Irish Jam, 9 pm, free

Alexander's Lounge—Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Andina Restaurant—John Butler Trio, 8 pm

Ash St. Saloon—Second Rate, Accidental Gun Death, Scratch, Muddy River Nightmare Band, The Marks, 9:30 pm, $5

Berbati's Pan—Devin the Dude, Chef Boy R Bangers, Chillest Illest, Gator, Chris Ray, $15; Good Fridays w/Rev. Paula B, 5 pm (barside)

Bettie Ford—Therapy: Gemo, 10 pm, $5

Blue Monk—Derek Sims Quartet

Boons Treasury—Sketchy Ted, 9 pm, free

Buffalo Gap—X-Angels, 9 pm

Cascadia Homes—Retta Christie Trio, 6:30 pm

Clyde's Prime Rib—Sumo

Corner Saloon—Melody Butchers

Crystal Ballroom—‘80s Video Dance Attack w/VJ Kittyrox, 10 pm, $3 (Lola’s)

Dante's—Floater, 9:30 pm, $10

Doug Fir —The Hidden Cameras, Born Ruffians, 9 pm, $12

Driftwood Tavern—Open Mic w/Doc Michaels

Duff's Garage—The Strange Tones

Edgefield —Dickens Carolers, Scott Fisher, 7 pm, free

Green Room Will West, 6 pm; Brian Odell, Sarah Angela, 9:30 pm

Ground Kontrol—Time Lapse: Not Yeti, Death Worth Living, Moonchild, 10 pm, $3

Halibuts—Jon Koonce & One More Mile

Haven Coffee—Lorna Miller, 7:30 pm

Hawthorne Theatre—Girls Gone Wild, 9 pm, $20

Heathman Hotel—Mary Kadderly Combo

Holocene—DJ Commitee w/Philip Sherburne, 6 pm, free; PM Dawn, Strength, DJ BJ, DJ Blackmarks, 9:30 pm, $10-12

Imbibe —Little Sue, 6 pm; Tracy Klas, Jak Stone, 9:30 pm, $5

Jax —Sam Hirsh Trio, 8 pm, free

Jimmy Mak's—Donny Osborne

Jolly Roger—Earl & The Reggae Allstars, 10 pm, free

Jubitz Truck Stop (Ponderosa Lounge)—Cross Country, DJ Morgan

Kells—St. James Gate, 9:30 pm

LaurelthirstRoseland Saint, 6 pm; Baby Gramps, 9:30 pm, $5

Lewis & Clark College—Point Juncture, WA, Manchester, Bright Red Paper, Adam Gnade & The Confederate Yankees, 8 pm, free (Rusty Nail)

Memorial Coliseum—Panic! at the Disco, Jack’s Mannequin, Cobra Starship, 7 pm, $30-33

Mississippi PizzaStill Pending, 6 pm; Melao, 9 pm, $5

Mississippi Studios—Michelle Malone, 9:30 pm, $12

Mock Crest—Kinzel & Hyde, 9 pm, free

Montego Bay—Kat & The Roots Revolution, 10 pm, free

Music Millennium NW Drunken Prayer, 6 pm

Outlaws—Braxton Bragg, Jeff Boortz Band, Josh James & The Runaway Train, 9:30 pm, $6

People's Co-Op—Community Singing from the Sacred Harp, 6:30 pm, free

Poor Richard’s—Dirk Benedict, free

Portland Art Center—Cartuen Xprez: YACHT, Universe, Hooliganship, Slow Dance Recyttal, 8 pm

Portsmouth Club—Andy Stokes

Produce Row —Sweet City Slang, 9 pm, free

PSU’s Smith Memorial Student Union—Behalf, Blue Sabbath Black Cheer, Du Hexen Hase, Josh Hydeman, Society, Redbird, Exquisite Corps, Fawn, Cult of Zir, 7 pm, $5 (basement)

Red & Black Cafe—Godless Moravians, 8 pm

Red Room—Guyve, Design, Drift.Distance, Curious Hands, 9 pm

Rock Creek Tavern—Red Rubber Band, 9 pm, free

Roots Brewing—Krista Harris, 9 pm

Roseland —Travis Rush, Jennifer Lynn, 8 pm, $12

Sabala's Mt. Tabor—Mudhoney, Divining Rods

Satyricon—Through the Eyes of the Dead, From a Second Story Window, The Acadia Strain, Light This City, 7 pm, $10-12

Shanghai Steakery—Club IT: Mama & The Jihads, DJ Copy, DJ Jimme Jamma, free

Shedd Institute for the Arts (Eugene)—Ken Peplowski, 7:30 pm, $23-32

Siam Society—Adam Hurst, 9 pm

Studio 415—The Bad Hand, Drew Wylie, Throw The Starfish Back, Reward the Liars, 7 pm, $8

The Old Church—Works II: Chris Robley, Rachel Taylor Brown, UHF, Oh Darling, 7 pm, free

The Side Door—Nathaniel Ian Talbot, 8 pm

The Stein Haus—Lee Blake

Tillicum Club—Alan Benson Experience

Tonic—Paranaut, Facepilot, Dead By Dawn, Wheel of Pain

Towne Lounge—Evangelicals, The Greater Midwest, The Dimes, Day Of Lions, $6

Twilight Room—Jess Lageson, 9 pm

Urban Rhythms—Phil Mandel, 7 pm

Valentine’sYeti Love, Old Ironsides, 9 pm, free

Wallbangers —Dueling Pianos

Waypost—Rocket Punch

White Eagle —Reverb Brothers, 5:30 pm, free; Sol’Jibe, 9:30 pm, $6

Wilf's Piano Bar—John Gilmore Trio

WOW Hall (Eugene)—Natural Progression, 3 Blind Mics, The Reward System, Diego Delorian, 8:30 pm, $5-6

Yola's Foster Road—Open Mic

SATURDAY 12/2

15th Street Pub—Tallboy Shotgun, Stone Creep, Godless, Splintered Throne, DiJ, 9 pm

Abou Karim Restaurant—Dave Friesen Trio

Aladdin —Xavier Rudd, Brett Dennen, 8 pm, $15-18

Alberta St. Pub—Will West, Bali Ingram, Scott Gallegos, 6 pm, $3; The Tiptons, 9:30 pm, $8

Alexander's Lounge—Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Andina Restaurant—Toshi Onizuka

Apotheke—Ligyro, 9 pm

Artichoke—Russell Thomas, The Holding Out Band, 8 pm, $10

Ash St. SaloonInflikt, Mindcell, Holotype, Serialbrothers, 9:30 pm, $6

Berbati's Pan—Earwigs, Demune, Yamio 263, Moodswing, $6

Blue Monk—Klezmocracy, 9 pm

Blue Parrot—The Nekronotz, Army of Darkness, Blood Well, Apocalypse Head

Boons Treasury—T Ray & The Shades, 9 pm, free

Buffalo Gap—Paul Hanover Band, 9 pm

Clyde's Prime Rib—Cool Breeze

Columbia Arts Center—Junior Symphony of Vancouver, 7:30 pm, $8-10

Corner Saloon—Melody Butchers

Dante's—Flipper, Fitz of Depression, The Clorox Girls, The Half Ass Family Band, 9:30 pm, $12-15

Doug Fir —Amy Millan, Greg Laswell, 9 pm, $10

Duff's Garage—Hadacol Cowboys, 1/4 Mile Combo, The Black Crabs

Dunes—Mome Raths Is Alive, Pink Snowflakes, Pash, 10 pm

Edgefield —Vivid Curve, Dickens Carolers, 7 pm, free

Fez—Shadowplay Saturday: New Model Army, DJ Carrion, 9 pm

First Congregational Church—Magical Strings, 7:30 pm, $10-18

Goodfoot —Lewi Longmire, Andrew Field Band, Rosewater

Grand Cafe—Doc Wilson, Lyle Ford, 6 pm

Green Room —Brandon Chandler, 9:30 pm

H2O Martini Bar—DJ Aaron Thomas, 10 pm, $10

Halibuts—Norman Sylvester

Haven Coffee—Sam Marshall, 7:30 pm

Hawthorne Theatre—Paul Green’s School of Rock perform Pink Floyd’s The Wall, Mora Tau, Blackheart Whitenoise, 7 pm, $13-15

Heathman Hotel—Jessica Schultz

Holocene—Weird Weeds, Music Population, Mise en Abyme, 9 pm, $6

Imbibe —Jackstraw, 9:30 pm, $6

Jax —Gene DeNardo Group, 8:30 pm, free

Jimmy Mak's—International Male w/AudioKinetic

Jolly Roger—Earl & The Reggae Allstars, 10 pm, free

Jubitz Truck Stop (Ponderosa Lounge)—Cross Country, DJ Morgan

Kells—St. James Gate, 9:30 pm

Laurelthirst—Pete Krebs Trio, 6 pm; Lynn Conover, Billy Kennedy, Jim Boyer Band, 9:30 pm, $5

Leaky Roof Bistro—Conor Blaney

Mac's Place—FlexTones, 9 pm, $5

Mission Theatre—Dirty Martini, 8 pm, $15-18

Mississippi Pizza—Professor Banjo’s Old-Time Play Party, 4 pm; Zephyr French Cabaret, 6 pm; Whiskey Puppy, Feed & Seed, 9 pm

Mississippi Studios—Mary Flower, Jamie Stillway, 7 pm, $15; Loch Lomond, Johanna Kunin, 10 pm, $6

Mock Crest—Donna & The Side Effects, 9 pm

Montego Bay—Kat & The Roots Revolution, 10 pm, free

Music Millennium NW —Dick Dale, Jimmy Dale, 6 pm

Newmark Theatre—Josh Blue, $29.75

OutlawsJuke Joint Gamblers, Mars Needs Women!, Hot Rod Carl, 9:30 pm, $5

Pasha's—International DJs, 8 pm

Poor Richard’s—Steve Bradley, Scott Cronin, free

Portland Classic Guitar —Alfredo Muro, 8 pm

Portsmouth Club—Jessy Samsel

Produce Row —Buried Blood, Dead By Dawn, 9 pm, free

PSU’s Smith Memorial Student Union—Rebel Soulz, 4:30 pm, free

Queen of Hearts Tavern—Danny Hay Davis Band, 9 pm

Red & Black Cafe—Brian Whitson & The Night Wolves, 8 pm

Red Room—Gifford Pinchot, Farmers Almanac, Government Hate Mail, 9 pm

Roadside Attraction—Bob Shoemaker & The Revelators, 8 pm, free

Rock Creek Tavern—Ida Viper, 9 pm, free

Roots Brewing—Jon Garcia, 9 pm

Roseland —Wolfmother, Silversun Pickups, Simon Dawes, 9 pm, $22.50

RottureDat’r, Gouseion, DJ Tan’t, Poindexta P, Masmod, 9 pm, $5

Sabala's Mt. Tabor—Kettle Joe’s Psychedelic Swamp Revue

Satyricon—Almost Is Nothing, Ceremonial Castings, World of Lies, A((wake)), 7 pm, $8

Someday Lounge—Gypsymania: Gogol Bordello’s DJ Dimon, DJ Selector Point Blank, Global Ruckus, 9 pm, $5

The Artistery—Cole Miller Island, White Fang, Oven Mitts, 8 pm, $6

The Old Church—Christmas from the British Isles, 8 pm, $15

The Stein Haus—Blue Royals

Tiger Bar—Luckyjam.psc, a.Kruse, Animal Farm, Manic-D, Kid Espy & Hot in Pursuit, GWizski, $7

Tillicum Club—Alan Benson Experience

Tonic—The Super Destroyers, Royal Pains, Sleepwalkers RIP

Urban Rhythms—Key of Dreams, 7 pm

Valentine’s—Fred Thomas, Kelly Slusher, Ethan Swan, Steve Gevurts, 9 pm

Wallbangers —Dueling Pianos

Waypost—Shake Speake

White Eagle —Blue Lightning, 4 pm, free; Rusty Starz, 9:30 pm, $6

Wilf's Piano Bar—Shirley Nanette & friends

Wonder Ballroom—Junk to Funk Fashion Show: MarchFourth Marching Band, DJ Stay in School, 9 pm

WOW Hall (Eugene)—Joanna Newsom, Smog, 7 pm, $12

SUNDAY 12/3

Acme—Acme Smacme: Miss Meghan, Eat Your Heart Out, 8 pm, free

Aladdin —Joanna Newsom, Smog, 8 pm, $17.50

Alberta St. PubCaleb Coffey, 8 pm

Andina Restaurant—Greg Wolfe

Ash St. Saloon—Polly Panic, Hairspray Blues, Stalking Jane, Ginggang, 9:30 pm, $4

Augustana Lutheran Church—Augustana Jazz Quartet, 6 pm, free

Biddy McGraw's—Irish Music Open Jam

Clyde's Prime Rib—Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Crystal Ballroom—Snow Patrol, Tea For Julie, 9 pm, $25; Hive: DJ Blackout, Owen, 9 pm, $3 (Lola’s)

Dante's—Sinferno Cabaret, 11 pm, $6

Doug Fir —Gob Iron, Jay Farrar, Anders Parker, 9 pm, $15

Dunes—Ryan Organ, Monkeytek, Jon Ad Dialekt, 10 pm

Edgefield —Jon Koonce, 5 pm, free

Ground Kontrol—Black Sunday: Pulse Emitter, [View], Brizbomb, 9 pm, $5

Hawthorne Theatre—Napalm Death, A Life Once Lost, Dead to Fall, Animosity, Impaled, 7 pm, $18

HoloceneHey Lover, Yeti Love, The Shotgun, 9 pm, free

Imbibe —String Circle w/John Ostrom, Lincoln Crockett, 8 pm

It’s A Beautiful Pizza —Ragtime Piano, 2 pm

Kaul Auditorium, Reed College—Bach Bash, 7:30 pm, free

Kells—Tom May

Kennedy School—Tall Jazz, 3 & 7 pm, $18

Ladd's Inn—Open Mic w/Chris Newman, 9 pm

Laurelthirst—Freak Mountain Ramblers, 6 pm

Mac's Place—Blues Jam, 7 pm

Mississippi Pizza—Njuzu Mbira, 3 pm; Gabe Rozzell, Abby Downs, Wardie Rosen, 6 pm; Canoofle, 9 pm

Mock Crest—R&B Blues, 8 pm

Moon & Sixpence—Foghorn Stringband, free

Music Millennium NW —Candye Kane, 3 pm; Alela Diane, 5 pm

Performance Works NorthWest—Arrington de Dionyso, Bryce Kasson, 2 pm, $7

Red & Black Cafe—Meadow Mark, 8 pm

Red Room—The Shipwreck of Eddie King, Has-Been Corner, 9 pm

River Roadhouse—Sinner’s Club Open Jam, 8 pm

Rock n Roll Pizza—Sirens Sister

Roseland —The Faint, Ratatat, BFG, 8 pm, $15

Someday Lounge—The Silver Gate, 9 pm, free

The Stein Haus—Bolt Upright

TonicDark Skies, Drunken Prayer

Towne Lounge—Johnny & The Moon, The Listening Party, $5

White Eagle —Open Mic, 8 pm, free

Wonder BallroomCaptain Bogg & Salty, 2 pm

WOW Hall (Eugene)—Amy Millan, Greg Laswell, 7:30 pm, $10-12

MONDAY 12/4

Aladdin —New Riders of the Purple Sage, 8 pm, $18.50-20

Andina Restaurant—Sambafeat

Ash St. Saloon—Open Mic, 9:30 pm, free

Berbati's Pan—Dan the Automator, Chali 2NA, Casual, AG, Common Market, 9:30 pm, $16-20

Crystal Ballroom—The English Beat, 9 pm, $15

Dante's—Ground Zero Lounge w/Clyde Lewis, 7:30 pm, free; Karaoke from Hell, 10 pm, $2

Doug Fir —The Little Ones, Small Sins, 9 pm, $8

Duff's Garage—Candye Kane

Edgefield —Skip vonKuske w/Myshkin, 7 pm, free

Fez—Handsome Family, Southerly, 9 pm, $12

Goodfoot —Sonic Forum Open Mic

Halibuts—Lloyd Jones

Hawthorne Theatre—The Subversive Zone, 9 pm, free (balcony)

It’s A Beautiful Pizza —Larry Adair, Ken Lomax, Al Zion, 6 pm; Five Euro Tip, 8 pm

Jimmy Mak's—Dan Balmer, 7:30 pm, free

Kells—Tom May

Laurelthirst—Kung Pao Chickens, 7 pm

Mississippi Pizza—Jewelia Owens, Loren Depping, 6 pm; Bradley Joe & Johnny Ash, 9 pm

Moon & Sixpence—Johnny B. Connolly, free

Music Millennium NW —Songwriter’s Circle, 7 pm

Produce Row —Ron Steen’s Jazz Jam, 9 pm, $3

Rock n Roll Pizza—Dismember, Grave, The Adsence, Abysmal Dawn, Two Minute Hate, Devour, 7:30 pm, $16-20

Rotture—Drugs, Ear Venom, Blownupnihilist

Someday Lounge—Jana Hunter, emBROWNLOWe, Autopilot, 9 pm, $5

The Steinhaus—Kinzel & Hyde, 8:30 pm, free

Tiger Bar—The Black, The Telling, $5

Towne Lounge—Division Day, Peter Walker, $5

Tube—Lightwhite, Paint & Copter, Moodring, DJ Nate C

Valentine’s—The Black, Eux Autres, 9 pm, $3

White Eagle —Blue Mondays w/Griffin, 8:30 pm, free

TUESDAY 12/5

Aladdin —Keola Beamer, 8 pm, $22.50-25

Andina Restaurant—Toshi Onizuka

Ash St. Saloon—Gog & Magog, Jippedo, Prohibition, 9:15 pm, free

Blue Monk—Brian Ward Trio

Candlelight —Reggie Houston’s Earth Island Band, 9:30 pm, free

Clinton Corner—Pagan Jug Band

Crystal Ballroom—Imogen Heap, Kid Beyond, Levi Weaver, 8 pm, $20

Dante's—Gosling, The Look, Matt Hopper, 9 pm, $6

Duff's Garage—Dover Weinberg Quartet

Edgefield —Caleb Klauder & Sammy Lind, 7 pm, free

Fire on the Mountain—Velveteen Habit, 7 pm

Halibuts—Big Monti & Jon Koonce

Hawthorne Theatre—36 Crazyfists, Silent Civilian, Occam’s Razor, Stonecreep, Rosemover, Across the Sun, 7 pm, $10

Imbibe —Matt Hopper, Annalisa, J. Malem, 8 pm

It’s A Beautiful Pizza —World Beat & Jazz, 6 pm; Balkan Music & Dance, 9 pm

Jimmy Mak's—Mel Brown Septet, 7:30 pm, $6

Kells—Tom May

Laurelthirst—Jackstraw, 6 pm, free

Mississippi Pizza—Mississippi Jazz Jam, 8 pm

Mississippi Studios—Two Loons for Tea, Michael Jodell, 8 pm

Mock Crest—Reverb Brothers, 8 pm

Old Town Pizza—Acoustic Songwriter Spotlight

Roseland —Angels & Airwaves, Under the Influence of Giants, 8 pm, $25-28

Satyricon—The Apocalyptics, The Bullies, 8 pm, $10

Someday Lounge—Portland Freeskool Benefit: Kazum, Here Comes a Big Black Cloud, DJ Herbal Tea, 9 pm, $5-15

Tonic—Program, Mike Moore, DJ TC Barnett

Towne Lounge—Jon Itkin, Sassparilla, Shake Speake, $3

Wallbangers —Dueling Pianos

White Eagle —Joe McMurrian Trio, 8:30 pm, free

Wilf's Piano Bar—The HollyTones, $15

WEDNESDAY 12/6

15th Street Pub—Bluegrass Jam, 7 pm; Open Mic, 10 pm

Abou Karim Restaurant—Portland Jazz Singers

Aladdin —Del McCoury Band

Alexander's Lounge—Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Andina Restaurant—Neftali Rivera

Ash St. SaloonLowenbad, Christopher Blue, Ruby Red, 9:30 pm, $5

AudioCinema—Krebsic Orkestar, 10 pm, $7

Berbati's Pan—Monster Maker, Cool Nutz, P-Nyce, Bad Neighbors, $10

Blue Diamond—Danny Hay Davis, 8:30 pm

Blue Monk—Wade Kirtley B3 Quintet

Boons Treasury—Mark Alan, 8 pm, free

Clinton Corner—Gypsy Jazz & Acoustic Swing

Clyde's Prime Rib—Barbara Lusch

Crystal Ballroom—And You Will Know Us by the Trail of Dead, Blood Brothers, Brothers & Sisters, The Celebration, 9 pm, $16-18

Doug Fir Iretsu, Musee Mecanique, Small Sails, 9 pm, $6

Driftwood Tavern—Open Mic w/Doc Michaels

Duff's Garage—Blues Jam w/Suburban Slim, Marco Savo, Jeff Strawbridge

Edgefield —Justin Carroll, 7 pm, free

Equator Cafe—Open Accordion Night, 8 pm

Fire on the Mountain—Grandpa’s Tonic, 7 pm

Gemini —J. Malem

Goodfoot —Trio Subtonic, DJ Papercuts, $5

Green Room —Stephen Ashbrook, 9 pm

Ground KontrolFerocious Eagle, Wax Edison, Merrick Foundation, 9 pm

Halibuts—Paul deLay

Hawthorne TheatreSpeed Limit & The Violations, 8 pm, $4

Heathman Hotel—Clay Giberson, 7 pm

Imbibe —Lincoln Crockett, 5 pm

It’s A Beautiful Pizza —Irish Music, 6 pm; Arabian Music, 8:30 pm

Jax —KMHD/Jax Jazz Jam, 7 pm, free

Jimmy Mak's—Mel Brown Quartet, 7:30 pm, $5

Kells—Tom May

La Merde—Jason Butterworth Quartet, 9 pm

Laurelthirst—Scott Law & Tye North, 6 pm; Charmaine Neville & Amasa Miller w/Reggie Houston’s Box of Chocolates, 9 pm, $6

Lewis & Clark College—Friends of Rain, 8 pm (Evans Hall)

Mississippi Pizza—Brother Elmore, 6 pm; Summer Ono, 9 pm, free

Mississippi Station—Tony Furtado, 6 pm, free

Mississippi StudiosNick Jaina, Shoeshine Blue, Run On Sentence, 8 pm, $6

Moon & Sixpence—Trashcan Joe, 8:30 pm, free

Pix Patisserie (North)—DJ Disc Washer

Portland Art Museum—Charmaine Neville, 5:30 pm, $5-8

Portsmouth Club—JR Sims

Rock Creek Tavern—Jon Koonce & One More Mile, 7 pm, free

Roots Brewing—Matthew Lindley, 7 pm

Roseland —Fear Factory, Suffocation, Hypocrisy, Decapitated, 8 pm

Sabala's Mt. Tabor—Attrition, Red King

Salvador Molly’s—Cubaneo, 7 pm

Shedd Institute for the Arts (Eugene)—Keola Beamer, 7:30 pm, $22-30

Someday Lounge—Open Stage, 8 pm, free

Spice Restaurant—Jazz Jam, 8 pm

The Old Church—Donald Auguston, Sarah Goin, Michael Barnes, noon, free; The Fireside Carolers, 7:30 pm, $12-15

Tillicum Club—Norman Sylvester

Tonic—Pacific Blasting, Mr. Gnome, The Lords of Borthwick

Twilight Cafe—The Big Package, 8 pm

Urban Rhythms—Open Mic w/Qwen Majia, 6 pm

Valentine’s—The Harvey Girls, Gin & Tillyanna, 9 pm, $1

Vendetta—Bob Shoemaker & The Revelators, free

Wallbangers —Dueling Pianos

Walters Cultural Arts Center—The Bills, 8 pm, $20-22

White Eagle —The Headliners, Party Country, Kevin Marcotte, 8:30 pm, free

Wired Coffee—Open Mic, 7 pm

WOW Hall (Eugene)—Hot Buttered Rum, Matt Butler, 8:30 pm, $12-15

Buffalo Gap—Braxton Bragg, 9 pm

Street Roots Office

DJ Listings

THURSDAY 11/30

Acme—Booty: DJ Puppet, Stormy, MoRocca, 10 pm, $3

Apotheke—DJ van Dis, 8 pm

Backspace—Metronome: Microelectronic Funk

Bettie Ford—DJ Yaz

Boxxes —DJ Sam

Chances Sports Bar—DJ DannyG, 10 pm

Crush —L-Train

Devil’s Point—DJ Kenoy

Greek Cusina—Soul Seduction

Ground Kontrol—TRONix: Discs of Jammotron, 10 pm, free

H2O Martini Bar—Assemble the Empire, DJ Polaris

Jubitz Truck Stop (Ponderosa Lounge)—DJ Morgan

Kelly's Olympian—DJ Colin Sic

Matador—DJ I Heart You, 10 pm, free

McFadden's—James Steele

Night Light Lounge—Fix: Ohmega Watts, DJ Kez, Rev. Shines, 9 pm, free

Noir—Glenn Underground, Gene Hunt, Steve-O

Outlaws—DJ RPM, 9 pm, $8

Pala—Lovelee DJ

Produce Row —Small Axe

Ringler's Pub—DJ Savi, 10 pm, free

Ringlers Annex—DJ Honeydripper, 10 pm, free

Saucebox—Techno Sol w/DJ Suppoz, 10 pm, free

Tube—DJ KG

Twilight Room—DJ Kube

XV—Domino Dub

FRIDAY 12/1

Beulahland—DJ Li’l Pete

Boxxes —DJ Sam

Crush —Jet Set: DJ a.pol.j

Delta Cafe—DJ Misprid

Devil’s Point—DJ Kenoy, 9 pm, free

East Chinatown Lounge—DJ Izm, 10 pm

Fez—Shut Up & Dance w/DJ Gregarious, 10 pm, $5

Goodfoot —DJ Day, Magneto

Greek Cusina—Body Call: DJ Professor Stone, DJ Wicked, Sneakers, $5

Kelly's Olympian—DJ Sharon Needles

Lit—DJs Sugar, Detroit Diesel, 5 pm

Matador—DJ Trixie Doll, DJ Lucifina, 10 pm, free

McFadden's—James Steele

Night Light Lounge—DJ Flutterby, DJ Suppoz

Ohm —Back to Life: DJs Evil One, Gemo, Yaz

Pala—Kenny Hawkes, $8

Pasha's—International DJs, 8 pm

Pi-Rem—Sexy Robot Music: the perfect cyn, Derek Fisher, 9 pm, free

Ringler's Pub—DJ B Dangerous, 10 pm, free

Ringlers Annex—DJ Ted Striker, 10 pm, free

Rotture—Juicy Queer Dance Party: Beyonda, Automaton, Ill Camino, KO, Rad, 9 pm

Saucebox—All Things Considered w/Mr Mumu, 10 pm, free

Someday Lounge—Represent: Mumblz, Maximus J, Harry Hamilton, DJ Professor Stone, 9 pm, $5

Tube—Neighborhood DJ, 6 pm; Rock ‘Em Sock ‘Em Robots w/DJ Nikki C, 10 pm

SATURDAY 12/2

Acme—PDX Shake Lasta Decom

Ararat—After Dark: DJ Matt e Starr, 11 pm

Aztec Willie's—Salsa Night w/DJ Jose, 9:30 pm, free

Bettie Ford—DJ Evil One, 9 pm, $5

Boxxes —DJ Dougalicious

Chances Sports Bar—DJ 1996 Olympics

Colosso—DJ Wiggly Worm, 10 pm

Crush —Dmoe

Devil’s Point—DJ Brooks

East Chinatown Lounge—DJ Nik Fury, 10 pm

Greek Cusina—DJ Professor Stone, Flipsta

Ground Kontrol—Reaganomix: Paula B, 10 pm, free

Lit—DJs Sugar, Detroit Diesel, 5 pm

Matador—DJ Moisti, 10 pm, free

McFadden's—Jason B

Momo's—DJ Wicked, 10 pm, free

Myst—Knotty DJs, free

Pala—Bryan Zents, $8

Pi-Rem—Global Shakedown: DJ Ravi, 9 pm, free

Ringler's Pub—DJ Savi, 10 pm, free

Ringlers Annex—DJ Ted Striker, 10 pm, free

Saucebox—Take You There w/DJ bluchris

Studio 415—Ravecore 2, 9 pm

Tube—Gimme Danger w/DJ Maxamillion, Baroness

XV—DJ Day, Mr. Jeigh

SUNDAY 12/3

Bettie Ford—Jayanta

Chance of Rain—DownTempo Brunch: Chickenhed

Crush —Dumpster Dive Disco: DJ Mike-a-nay

Devil’s Point—Stripparaoke w/KJ Pinky, 9 pm, free

Greek Cusina—Industry Night w/local DJs

Kelly's Olympian—DJ Jungleface

Matador—DJ Donny Don’t, 10 pm, free

Noir—Mr. Clean, Matt Rock

Outlaws—DJ RPM, 9 pm, $8

Pala—Chronic Earwax, $1

Rotture—Ultra Special Dominance w/DJ Vibe Cop

Sabala's Mt. Tabor—DJ Thumper, 8 pm, free (lounge)

Stumptown (Downtown)—DJ van Dis, 4 pm

The Nest Lounge—DJ Ben, 9 pm

Tube—Sputnik, 6 pm; Ninjah, 10 pm

MONDAY 12/4

Aalto Lounge—DJ Maxamillion

Acme—Lingo: Lounge & Exotica

Boxxes —SINtax: DJ Synthetic

Devil’s Point—DJ Brooks

Greek Cusina—Monday Night Raw w/DJs Hightower, My Friend Andy, ATM, Davis Cleveland, 10 pm, free (Taverna)

Ground Kontrol—Service Industrial: DJ Carrion, 10 pm, free

Kelly's Olympian—DJ Makeout

Matador—DJ Hanna, 10 pm, free

Momo's—Mello Mondays w/DJ Mello Cee

Ringler's Pub—XactChange HiFi, 9 pm, free

Stumptown (Downtown)—DJ Retro Rhonda, 5 pm

Tonic—DJ GI Joe, free

TUESDAY 12/5

Acme—Dancing’ w/the Staff

Boxxes —Flirt w/Cory

Crush —DJ Wann

Devil’s Point—DJ Kenoy

Dunes—RE: Bass: DJ Lincolnup, DJ Old Frontier, 9 pm, free

goodfoot —Eclectic Selectors Perspective w/Seoul Brother #1, Atom13, Homonym, 10 pm, free

Jubitz Truck Stop in the Ponderosa Lounge—DJ Jason Snell

Kelly's Olympian—DJ Sars

Matador—DJ Pakastani Tranni, 10 pm, free

Produce Row —DJ Mike Kelly, 8 pm, free

Rotture—DJ Joe Preston

Sabala's Mt. Tabor—DJ Hopper, Paultimore, 9 pm, free (lounge)

Tube—Softselector, 6 pm; No No No Disco w/DJ Nightschool, Neighborhood DJ

Wonder Ballroom—King Fader, 8 pm (cafe)

WEDNESDAY 12/6

Devil’s Point—DJ Kenoy

East Chinatown Lounge—DJs Atom 13, Soil, 10 pm

Fez—Devotion: local DJs, 10 pm, free

Greek Cusina—DJ Wicked, Wels, (Minoan)

Holocene—Gaycation: DJ Snowtiger, Mr. Charming, DJ Automaton, 9 pm, free

Jolly Roger—All Hands on Deck w/DJ Opter, AliCat, 10 pm, free

Jubitz Truck Stop in the Ponderosa Lounge—DJ Jason Snell

Kelly's Olympian—DJ Collin Store

Matador—FauxReal, 10 pm, free

Sabala's Mt. Tabor—DJ Mee’oww (lounge)

Saucebox—Beat Initiative w/DJs Rafa, Flutterby

Tube—Brux Blackhawk, 10 pm

Waypost—DJ Sarva, 8 pm

Three Friends Coffeehouse—Suck My Open Mic w/Tamara J. Brown, 7 pm

Comments

Subscribe to this thread:

Comments are closed.

Staff Pick Events

Most Commented On

Top Viewed Stories

All contents © Index Newspapers, LLC

115 SW Ash St. Suite 600
Portland, OR 97204

Contact Info | Privacy Policy | Production Guidelines | Terms of Use | Takedown Policy