Live Music Listings 


THURSDAY 9/21

ASH STREET SALOON-NXNW: The Old Joe Clarks, Bellyachers, Rico Bell, Caleb Klauder, Forever Goldrush

BERBATI'S PAN-NXNW: Pedro Luz, Maktub, Fernando, Fetish, Mountain Con

BEULAHLAND-NXNW: Nicole Campbell, Robert Deeble, M Ward, lil bahgwan, Lowell

* BLUE NOTE-NXNW: Bottledog, Aquamen, Neptunes, Reventlos, Surf Trio

BRASILIA-Pa'Lante

BUFFALO GAP-Stephanie Schneiderman Trio

CANDLELIGHT-Norman Sylvester

WOW HALL (EUGENE)-Tarras, Hilary Jones

COBALT LOUNGE-NXNW: Baseboard Heaters, Richmond Fontaine, David Andrews Band, Ponticello, Willis

DANTE'S-NXNW: Bossa Nova 2600, Papillon, Sumack, Vancouver Nights

EJ'S-NXNW: Icarus Line, The Gimmicks, 400 Blows, Lonely Kings, Cookie

* FEZ-NXNW: 3 Leg Torso, Hochenkeit, Rollerball, Miss Murgatroid, Abigail Grush & the Phantom Beat

GREEN ONION-NXNW: Michael Whitmore Some-Tet, WACO, Leather Hyman, Ape Has Killed Ape, Gone Orchestra

GROUND KONTROL-NXNW: Blessed Light, The Vogue, Television Eye, Birdy NumNum, Slow Gas Heater

HOPPERS-Jesse Sampsel Jam

* JASMINE TREE-NXNW: High Violets, Sub Oslo, Yeti, Kinski, Mission 5
JAZZ DE OPUS-Anson Wright Trio CD Release

JIMMY MAK'S-NXNW: Miles Ahead, Rockin Teenage Combo, Jimmy Bennington Quartet, Disjunkt, Porterhouse Quintet

KELLY'S OLYMPIAN-NXNW: Adam & Kris, Wendie Colter, Scott Everhardt, Kellee Bradley, Kathy Ziegler, Diana Darby

* KENNEDY SCHOOL-John Coltrane Tribute Night with Bryan Dickerson & Friends

LAURELTHIRST-Jimmy Boyer Band; Velvida Underground (6-8 pm)

MCMENAMINS GRAND LODGE-Autumn Equinox Festival w/Jackstraw, Linda Hornbuckle & Janice Scroggins Quartet, Pig Iron

MCMENAMINS WHITE EAGLE-Mad Hattie

MEDICINE HAT-Fireballs of Freedom, Cherry Valenz, Mercury Birds, Superfire

MEMORIAL COLISEUM-Red Hot Chili Peppers, Stone Temple Pilots, Bicylce Thief

* MEOW MEOW-NXNW: Gogogo Airheart, Tristeza, The Album Leaf, Refrigerator, Franklin Bruno, Jenny Toomey

MOUNT TABOR PUB-Clay Ashes, Perusia, Juice

MUSIC MILLENNIUM NW-Old Joe Clarks, Scott Fisher, Joe Davis, Dave Carter & Tracy Grammer, Jon Koonce, Willis

* OHM-NXNW: Sound Secretion, Raz Mesinai aka Badawi, Systemwide, Selector Ron & MC Collage, Bucolic

PARIS THEATRE-Anti-NXNW with Avalauncher, Iknokungfu, Three on a Match, Naked Apes

RABBIT HOLE & MAD HATTER-Open Mic with Bobby Soxx, Catfish (6-8)

ROCCO'S-NXNW: The Standard, Year 5000, Samizdat, Deadweight, Thirsty Alley

ROCK CREEK TAVERN-Markeo Band

SATYRICON-NXNW: The Giraffes, The Gentlemen, Trachtenburg Family Slideshow Players, Glitter Mini 9, Fabulous Disaster

SEGES-NXNW: Oldominion, Insult 2 Injury, Source of Labor w/Micranots, Al-C & Duck with DJ Chill, Maroon Colony

TABOR ACOUSTIC ROOM-Yasha, Michael Jodell

TONIC LOUNGE-NXNW: A Man Called Sun, Truly, Slackjaw, Starter Kit, Tea

TUGBOAT-NXNW: Lisa Miller & the Trailer Park Honeys, Drews, Mark Insley, Bob Neuwirth, Larry Yes

TWILIGHT CAFè-Quinto Sol

UNION JACK'S-NXNW: Liars Inc, Open Hand, Grindstone, Vegas DeMilo, Shapeshifter, Munkafust


FRIDAY 9/22

ALADDIN THEATER-Cris Williamson

ARNADA CAFE-Catholic School Girls, The Varicoasters, Richard Hedders

* ASH STREET SALOON-NXNW: The Wags, Map of Wyoming, Barbara Manning w/Terri Manning, Russ Tolman, Dipstick, Jean Caffeine

BERBATI'S PAN-NXNW: Nash Kato, Alien Crime Syndicate, Post Stardom Depression, Eris, Punchbox

* BEULALAND-NXNW: Zmrzlina, Dolour, Wow & Flutter, Xiu Xiu, Garmonbozia

BLUE NOTE-NXNW: Silo the Huskie, Strad Houghton Echo, Radiogram, Sid Hillman Quartet, Chad

BRASILIA -Grooveyard

BUFFALO GAP-Jack MacMahon Band

CANDLELIGHT-Criss Mayther

COBALT LOUNGE-NXNW: Jel, Mandarin, No. 2, 100 Watt Smile, Matchless

CORNER SALOON-Gary Small & the Deacons

CRYSTAL BALLROOM-Hit Explosion

* DANTE'S-NXNW: Xu Xu Fang, Idaho, bugs in amber, Dora Flood, Polecat

ETHOS, INC-Elixir, Counterfist

FEZ-NXNW: Wolf Colonel, Fairgrove, Disaster Action Team, VI Foot Sloth, bees are black

GREEN ONION-NXNW: Smegma, Kirby St Trio, John Fahey Trio, chocolatehead, Norfolk & Western

GROUND KONTROL-NXNW: Pinehurst Kids, Pachinko, Lounge Derbies, Secret Hate, Frank Jordan

HOPPERS-Lil Lynn & the Smokin Soles

* JASMINE TREE-NXNW: Voyager One, The Drop, Man of the Year, Lisa Go, Bicycle

KELLY'S OLYMPIAN-NXNW: Lucie Idlout, Shelley Doty X-Tet, The Barbers, Alice Stuart, David Jacobs-Strain

LAURELTHIRST-Danny Barnes; Prairie Dogs (6-8)

MCMENAMINS WHITE EAGLE -Freedom Funk Ensemble

MEDICINE HAT-Chata Addy and Sosuma

* MEOW MEOW-NXNW: C-Average, Slim Moon, Two Ton Boa, The Gossip, The Heroic Trio

MOUNT TABOR PUB-Clumsy Lovers, Jazzberry Jam

MUSIC MILLENNIUM NW-Fivehead/Bedbugs, Elbo Finn, Big Time Rosie, Bellyachers, Black Barrel (4 pm)

* PINE STREET THEATRE-Jets to Brazil, J Majesty, The Gimmicks

PARIS THEATRE-Anti-NXNW w/Dateless, BXF, The Darryls, Riot Face

RABBIT HOLE & MAD HATTER LOUNGE-Plumb Bob, Sig Paulson (6-8)

REED COLLEGE-The Slip

* ROCCO'S-NXNW: Boycrazy, Kissing Book, All-Girl Summer Fun Band, Tullycraft, The I Live the Life of a Movie Star Secret Hideout

ROCK CREEK TAVERN-Jon Koonce Trio

* SATYRICON-NXNW: Experimental Aircraft, Earliamart, Fiver, John Vanderslice, Little Champions, The Revolutionary Hydra

SEGES ARTBAR-NXNW: LA Symphony, Soul Junk, Micranots, Bukue, Boom Bap Project

SNAKE & WEASEL-Jimmy Buphett

ST. JOHNS PUB-Karen Savoca

TABOR ACOUSTIC ROOM-Human Potential Unlimited

TONIC LOUNGE-NXNW: MIRV, 3D House of Beef, Bloodhag, "Special Guests," Lopez

TOUCHSTONE CAFE-Lorna Miller

TUGBOAT-NXNW: Lowcountry Boil Bluegrass Band, Bingo, Dan Lambert, The Dolomites

TWILIGHT CAFE-Miles Ahead

UNION JACK'S-NXNW: Camaro Hair, Myballoon, BABS, The Sheila Divine, 12 Volt Sex


SATURDAY 9/23

ASH STREET SALOON-NXNW: Niven, Tracker, Brenda Dickey, Duane Jarvis, Blue Spark

BERBATI'S PAN-NXNW: The Walkabouts, The American Girls, Vue, Arlo, Peter Pan

BEULAHLAND-NXNW: Sunless Day, Moore Bros, Aaron Nudelman, Dewey Defeats Truman, Slowcoach

BLUE NOTE-NXNW: My Regrets, Paw, Bedbugs, Jaewan, Sweetheart

BORDERS-Josie

BRASILIA-Alfredo Muro's Latin Ensemble

BUFFALO GAP-Toca

CANDLELIGHT CAFE AND BAR-Robbie Torres

CORNER SALOON-Gary Small & the Deacons

DANTE'S-NXNW: Black Angel/JR Pella, Jesus Presley, Mel, Josie Aiello, Kofy Brown

EJ'S-NXNW: The Dragons, The Weaklings, The Spitfires, B-Movie Rats, Jet Set

ETCETERA TAVERN-Monica's Dress

ETHOS, INC-Dan Ferguson

FEZ-NXNW: Ashley Park, Call and Response, Elizabeth Elmore, Bering Sea, Leavenworth

GREEN ONION-NXNW: Auktyon, Lowbelly, Baghouse, Neon Brown

GROUND KONTROL-NXNW: double o seven, Underride, Living Sacrifice, Puller, Society's Finest

HOPPERS PUB & GRILLE-Kathy Walker Band

* JASMINE TREE-NXNW: Captain vs. Crew, Rally Boy, Kaitlyn ni Donovan, Kind of Like Spitting, Chad Crouch, Corrina Repp, Jeff London

JIMMY MAK'S-NXNW: Mr Rosewater, Crawdaddy-O, 11:11, Shannon Moore, Pogo Flippenstick, Stephanie Schneiderman

KELLY'S OLYMPIAN-NXNW: Alan Charing Controversy, Innocent Anarchy & the New Bigger Holocaust, Morgan Grace, Anet, Steven Avellino

* LAURELTHIRST-Funk Shui; Hank Plank & the 2X4s

MCMENAMINS WHITE EAGLE -The Gas Hogs

* MEDICINE HAT-The Prids, Beds, Holy Sons, DJ Anthony V, Joe Haege, Josh Blanchard, Eric Mast & Ian Lynam spinning to Mumbleboy Flash Animation

MEOW MEOW-NXNW: The Secludes, The Plus Ones, Divit, American Heartbreak, Odd Numbers

MOUNT TABOR PUB-Ex-Angels, Insomnia, Plague

* MUSIC MILLENNIUM NW-Lodestar, Baseboard Heaters, The American Girls, Idaho, Tim Eason, Wendie Colter, Joe Buck, Pal Shazar, Amy Correia (noon)

OHM-NXNW: Odyssey, Dahlia, CNSE, Electrostatic, Jody Hughes

PARIS THEATRE-Anti NXNW w/Shout it Out Loud, War Stars, Creature, Tynted, Purgatory, Vasikate

RABBIT HOLE & MAD HATTER -Hand to Mouth, Fran Gray, Kevin Richey

RAINDOG THEATRE-The Rob Scheps Core-Tet

ROCCO'S -NXNW: Bottom, Southside, Starbug, The Daybirds, SushiRobo

ROCK CREEK TAVERN-Shorty & The Mustangs

ROSELAND-Jerry Joseph & the Jackmormons, Kerosene Dream, John Shupe Band

SATYRICON-NXNW: Helio Sequence, Danny Barnes, Pete Krebs, Braille Stars, J. Hell

SEGES-Cool Nutz, Lifesavas, Encore, The CUF, Kemetic Suns, Beyond Reality, Shabazz 3, The Earthlings

SNAKE & WEASEL-Living Daylights

TABOR ACOUSTIC ROOM-Bottom Rung, The Famous Mysterious Players

TONIC LOUNGE-NXNW: Joaquina, Virgil Shaw, Jackpot, Yuji Oniki, Joe Buck

TOUCHSTONE CAFE-Sweet Harmony Duo

* TUGBOAT-NXNW: James Low, Michael Denvir, Rika Shinohara, Tim Easton, T. Griffin, Pete Holly

TWILIGHT-Tailfins

UNION JACK'S-NXNW: Crack City Rockers, Popdefect, Whiskey Biscuit, Bastard Sons of Johnny Cash, Gun & Doll Show


SUNDAY 9/24

ALADDIN-John Mayall, Peter Green Splinter Group

* ASH STREET SALOON-Fuck by Fuck Off (FXFO) starring The Real Pills, Seantos y Arachna, Lodestar, Holy Sons, The Nearly Deads, The Stan McMahon Band, Wasabi

BERBATI'S PAN-Auctyon, Starbugs

BUFFALO GAP-Jimmy Robb

CANDLELIGHT CAFE AND BAR-Jay "Bird" Koder

WOW HALL-The Ws, LA Symphony, Soul Junk

CRYSTAL-Mighty Mighty Bosstones, Flogging Molly

FIRST CONGREGATIONAL CHURCH-Singing School

HOPPERS PUB-Willie Scandlyn

KELLS-Pat Buckley, Grafton Street

LAURELTHIRST-Neil Glipin's Belmont St. Octet, Freak Mountain Ramblers (6-8 pm)

MCMENAMINS WHITE EAGLE -Songwriters Circle w/Little Sue, James Low, Dee Settlemier, Jane Wright

MUSIC MILLENNIUM NW-David Rea (3 pm)

* PARIS THEATRE-Napkin, Tabanna, Dirty Words

ROCK CREEK TAVERN-Donna Jose

SATYRICON-Bottom, guests

SNAKE & WEASEL-Chad Holister


MONDAY 9/25

ASH STREET SALOON-Open Mic

BERBATI'S PAN-Ron Sexsmith, Peter Stewart

CANDLELIGHT CAFE-D.K. Stewart

* CRYSTAL BALLROOM-Tennis, Wasabi, Urban Legends

HOPPERS PUB & GRILLE-Jimmy Bott Band

KELLS-Pat Buckley, Grafton Street

LAURELTHIRST-Karaoke?, Kung Pao Chickens (6-8)

MCMENAMINS WHITE EAGLE -Little Sue & Lynn Conover

MUSIC MILLENNIUM NW-Peter Stuart

PRODUCE ROW CAFE-Ron Steen Jazz Jam

REVERB RECORDS-Rob Scheps B-3 Organ Trio (8 pm)

ROCK CREEK TAVERN-Jamey Hampton

SATYRICON-New Band Night: Sovern, Livid, Heather

SNAKE & WEASEL-Open Mic w/ Mike Berly

TWILIGHT CAFE & BAR-Chris Mankingo


TUESDAY 9/26

ASH STREET SALOON-Calamity Jones, Richard Hedders, Brother Spud

BERBATI'S PAN-Pink Martini

BUFFALO GAP-Brent Williams and Friends

CANDLELIGHT CAFE AND BAR-Linda Hornbuckle

HOPPERS PUB & GRILLE- Guitar Slinger Jeff Barnes

KELLS-Pat Buckley, Grafton Street

LAURELTHIRST-Sean Nowland's Open Mic

MCMENAMINS WHITE EAGLE-Danny East

MEDICINE HAT-Transmitter, Bobby Birdman, Little Wings

MOUNT TABOR-PDEX, Trophy Wife, Runaway Boys

OHM-Dahlia, Ben & Ravi

PRODUCE ROW CAFE -Bluegrass Night

RABBIT HOLE & MAD HATTER LOUNGE-Karaoke

ROCK CREEK TAVERN-Terry Robb & Albert Reda

ROSELAND-Soul Fly

SNAKE & WEASEL-Anndi

TWILIGHT CAFE & BAR-Glen David Zucker


WEDNESDAY 9/27

ALADDIN THEATER-Dan Hicks & His Hot Licks

ASH STREET-Clay Ashes, Jellyhead, Captain Kids

BERBATI'S PAN-Pink Martini

* BILLY RAY'S NEIGHBORHOOD DIVE-Creepy Mulder Clifford's Conspiracy Night (8 pm)

BUFFALO GAP-Big Time Rosie's Romper Room

CANDLELIGHT CAFE AND BAR-Terry Robb

DANTE'S-A Night with Miss B. Haven

* EJ's-Rikki, Gravity & Henry, guest

HOPPERS-SYNERGY w/ Robbie Laws

KELLS-Pat Buckley, Grafton Street

* LAURELTHIRST-The Decemberists; Lil Sue & Friends

MCMENAMINS WHITE EAGLE -Ezra Holbrook & Friends

MOUNT TABOR PUB-Moss Backs, Seldom Fence, Short Way to the Truth

MUSIC MILLENNIUM NW-Dan Hicks & his Hot Licks (5 pm)

PRODUCE ROW CAFE -June Bunton's Open Mic

RABBIT HOLE & MAD HATTER LOUNGE-Pete Krebs & the Kung Pao Chickens

ROCK CREEK TAVERN-Casey Thomas & Rouke Vanderveen

TWILIGHT CAFè & BAR-Buddha Beatnik

VISCOUNT BALLROOM-Beat Resurrection with Cat Daddy

Comments (0)

Subscribe to this thread:

Comments are closed.

Staff Pick Events

Top Viewed Stories

All contents © Index Newspapers, LLC

115 SW Ash St. Suite 600
Portland, OR 97204

Contact Info | Privacy Policy | Production Guidelines | Terms of Use | Takedown Policy