Live Music Listings 


THURSDAY 10/11

Aladdin Theater-Deep Banana Blackout, $10

Ash Street-Boss Martians, $4

* B Complex-El Vez, The Plus Ones, Miss Cybelvis Monroe, 320 SE 2nd, 8 pm, $11, All Ages

Berbati's Pan-Elena Powell, Beth Kelly, $5

Billy Ray's-King Louie One Man Band, Buck Dagger

Blackbird-Stateside, 20 Minute Loop, Bathtub Full of Sharks

Brasilia -Alfredo Muro

Brasserie Montmartre-Kacy Colleen, Dale Lawrence

Candlelight Cafe-Norman Sylvester

Cascade Bar -Contradiction

* Crystal-Mixmaster Mike, Swollen Members, Clan of the Cave Macks, Sleep, DJ Wicked, $15-17, All Ages

Dante's-Soul Kitchen starring Black Angel, $5

* Ethos, Inc-Hiphop Jam Session, 6 pm, $3, All Ages

Fez-Children of Paradise, Circle Dance Network, DJ Ravi

goodfoot-Triclops Organ Trio, $3

Green Room-Lea Krueger Band

Hoppers-the Stingers, 9 pm

It's a Beautiful Pizza-Rob & Friends Open Mic, 9 pm

Java Vivace-Adam Jones Trio, free

Jazz De Opus-Dave Freisen, Jerry Hahn, Dan Balmer

Jimmy Mak's-Mel Brown Quintet, $6

Kennedy School-Mark Alan Trio, 7 pm, All Ages

La Rumba-Ramsey Embick Y su Montuno

Laurelthirst-Prairie Dogs, Dan Haley; Velvida Underground, 6 pm

Grand Lodge-Toca

mcduff's-Terry Robb, 8 pm

Medicine Hat-Delivery, Oliver

Mock Crest-Donna Jose, Open Mic, 8 pm

Mt Tabor-King of Kings Family Tour, Bushman, Norseman

Rabbit Hole-Open Mic w/Bobby Soxx; Catfish, 6 pm

RRiverplace Hotel-Jof Lee, 7 pm

Rogue Pub-Snobbish Crawfish, 8 pm

Roseland-Ben Folds, 8 pm

Satyricon-Grannies, Everything Must Go, Hippies in Flames

Snake & Weasel-Flatland; The Stragglers, 6 pm

St. Johns Pub-James Talley

Tabor Acoustic-Drew Norman, Jeremy Sewer, Black Lopez

Tillicum Pub-Lloyd Jones

White Eagle-Ezra's TBA All Stars


FRIDAY 10/12

Aladdin-Odetta, $16.50; Bob Schneider, 10 pm, $11

Ash Street-Nicole Campbell Band, Carmina Piranha, James Angell, $5

* B Complex-Dilated Peoples, Boom Bap Project, Starchile, 320 SE 2nd, 9 pm, $12-14, All Ages

Berbati's Pan-The Proclaimers, Mike Danner Combo, $13.50

Billy Ray's-Trick Sensei, Hugh Jazz Orchestra, 10 pm, free

Bitter End-Pale Green Pants

* Blackbird-The Prids, Japanic, 3728 NE Sandy, $6

Blue Note-Rob Davis Quartet

Brasserie Montmartre-Everything's Jake

Buffalo Gap-Chris Mayther Band, 9 pm

Candlelight Cafe-Linda Hornbuckle

Cascade Bar -Kinzel & Hyde w/KG Jackson

Cobalt-The Fire Ants, 16 Second Hum, Ill Intent, Throttlebody

Conan's Pub-Indigene, guest

Corner Saloon-Wolfgang

Crystal-Higher Ground, 7 pm; Jazz Mandolin Project

Dante's-Helio Sequence CD Release, Cobra High

Dublin Pub-ZuZo Blue, 24 BB's

Ethos, Inc-Bar of the Gods w/Seth Jackson, Rebecca Suzanne, Kristin Wright, 7 pm, $5, All Ages

Fado-St. James Gate, 9 pm, free

Grand Lodge-James Low Band

Green Room-Superficials

Hoppers-Stingers, 9:30 pm

Java Vivace-Lew Jones, free

Jazz De Opus-Tom Grant

Jimmy Mak's-Bernard Purdie w/Portland's Finest, $13.50

Laurelthirst-Pete Krebs; Prairie Dogs , 6 pm

Medicine Hat-The Removes, Fez Fatale

* Meow Meow-Rollerball, Devics, IV Foot Sloth, $6

Mock Crest-Terry Robb, 9 pm

Mt Tabor-Junco Parker, Joshua James & the Runaway Trains

Music Millennium NW-20 Minute Loop, 5 pm, free

Paris-Last Stand, Not Long After, Spare Lead, Fist Full

Produce Row Cafe-June Bunton & Robert Cannon, $3

Rabbit Hole-Citizen Lane, Petty Cash; Dan Haley, 6pm

Red and Black Cafe-Marissa & Friends, 9 pm, All Ages

River Roadhouse-Aaron Black Band

Riverplace Hotel-Dory Hylton, Eddie Wied, 8 pm

Rogue Pub-Lloyd Jones, 9 pm

Roseland-British Steel, Shout it Out Loud, War Pigs

Satyricon-Fireballs of Freedom, Goddamn Gentlemen, The High & the Mighty

Snake & Weasel-Sam Hill; The Lawnboys, 6 pm

St. Johns Pub-Ellis Paul & Susan Werner, $15-18

Tabor Acoustic-Dianna Gatto, Geoff O'Mera

Tillicum Pub-Richard Day Reynolds

Twilight Cafe-Big Island Shindig

White Eagle-44 Long, $6


SATURDAY 10/13

* Aladdin Theater-Blonde Redhead, Thrones, $12.50

Alberta Street Public House-Andy M Stewart, Gerry O'Bierne, 7 pm, $15-18

Ash Street-Crack City Rockers, Baller, Diamond Tuck & the Man Parlour, T-Minus, $5

* Berbati's Pan-Abstract Tribe Unique, DJ Drez, Buku One, Awol One, $10

Billy Ray's-Jackass Willie, Back Forty Shorty, 10 pm, free

Bitter End-Billy Kennedy Quartet

* Blackbird-Braille Stars, Victory at Sea, Kait0, 9 pm, $6

Blue Note-Grooveyard

Borders-Joe Davis, 2 pm, free

Brasilia -Pa'Lante

Brasserie Montmartre-Everything's Jake

Buffalo Gap-Scott Fisher Project, 9 pm

Candlelight Cafe-Linda Hornbuckle

Cascade Bar -Kathy Walker Band

Cobalt Lounge-Business Suite Guy

Conan's Pub-Swamp Lotus, guest

Corner Saloon-Wolfgang

Crystal Ballroom-Calobo, $12-14, All Ages

Dante's-The Flys, Smooch Knob, $10

Dublin Pub-Boys Next Door, Spitboys

Ethos-Angelheaded Hipster, Dancing Johnny, 8 pm, $5

Fado-St. James Gate, 9 pm , free

Fez-Big Time Pop, Asa Cruz

Goodfoot-Sifter, $3

Green Room-Stephanie Schneiderman

Hoppers-Stingers

Jasmine Tree-New Bad Things, Larry Yes, Awesome

Java Vivace-George Robinson, free

Jazz De Opus-Tom Grant

Jimmy Mak's-Bernard Purdie w/Portland's Finest, $15

Laurelthirst-Petty Cash, Dan Haley; James Low , 6 pm

Grand Lodge-Ellyn Whyte

Medicine Hat-Mother's Choice, Elbo Finn, Purusa, A.C. Cotton

Mock Crest-Kenny Lavitz, 7 pm

Mt Tabor-B-Side Players, Systemwide

Music Millennium NW-Elena Powell, 1 pm; Luke Doucet, 3 pm, free, All Ages

*Ozone-Abstract Rude, DJ D, 4:30 pm, free

Paris Theatre-Special 419, Don't Look Back, Oivay, 62, Comet Summer, No Thanks to You, All Ages

Produce Row Cafe-Lynn Conover

Rabbit Hole-Big Spider Tribe

Red and Black Cafe-Extra Milk, 8 pm, All Ages

River Roadhouse-Aaron Black Band

Riverplace Hotel-Dory Hylton, Eddie Wied, 8 pm

Rogue Pub-Johnnie Ward & Friends, 8 pm

Roseland-John Lennon Memorial Concert, 7 pm

Satyricon-Black Rebel Motorcycle Club, The Warlocks

Snake & Weasel-Harebrained, Redwood Highway; The BlueJays, 6 pm

St. Johns Pub-Darol Anger, Mike Marshall Duo, 8 pm, $15

Tabor Acoustic-Luke Doucet, Dan Murray

Tillicum Pub-Richard Day Reynolds

Twilight Cafe-Morf

White Eagle-X Angels, $6


SUNDAY 10/14

Ash Street-Bad Wizard, Grannies, Everything Must Go, $5

Berbati's-Dirty Dozen Brass Band, Jacob Fred Jazz Odyssey

*Bitter End-Noe Venable, $5

Blackbird-End of Vinyl, 6:30 pm, $5

Brasserie Montmartre-Dan Schulte Duo

Buffalo Gap-Misty River, 6 pm

Cobalt Lounge-Sunday School w/DJ Duckie, $5

Crystal-Tantric, Oleander, Beautiful Creatures, Transmatic

* Disjecta-Erase Errata, Corpse Fucks Corpse, The Chromatics, Monitor Bats, 10 pm, $5

Doc's-KickAss Martians, Aftertaste

Goodfoot-Arturo Bandini, free

Hoppers-Aaron Black Jam, 9 pm

Jazz De Opus-Dan Balmer Trio

Laurelthirst-Neil Gilpin's Belmont St. Octet

Medicine Hat-Jazz w/ Jimmy Bennington

Music Millennium-Nicole Campbell, Patricia Ju, 5 pm

Ozone Records-Helio Sequence, 4 pm, free

Paris Theatre-Kaddisfly, Dualesc, Syx, Drift, All Ages

Roseland-Ellyn White, 5 pm

Satyricon-The Masonics, The Wildebeests, The Real Pills

Snake & Weasel-Sid Brown, Steve Amdahl; Matt Burlin, 6 pm; Jonas Tauber Duo, 10 am

Tillicum Pub-Johnny Martin

Twilight Cafe-Acoustic Jam, 2-6 pm

White Eagle-James Low Songwriters Circle


MONDAY 10/15

* B Complex-Arsonists, DJ Swamp, Asop, Opus X, DJ Rundown, DJ Dryhump, $13-15, All Ages

Blue Note-Rob Scheps 10-piece Big Band

Brasserie Montmartre-Randy Porter Duo

Candlelight Cafe-JR Simms

Dublin Pub-Open Mic & Band Auditions

Hoppers-Imposters, 9 pm

Jazz De Opus-Ken Pain, Dan Blunck, Paul Fasil

Laurelthirst-Kung Pao Chickens, 7 pm

Mt Tabor-I Say Reggae

Ohm-Jeff Trott, Tim Smith, James Beaton, Jeff Anthony, Keith Schreiner, DJ Jenna, $5

* Produce Row Cafe-Ron Steen Jazz Jam, $2

Roseland-Gary Small, Kerosene Dream, Stephanie Schneiderman, 8 pm

Snake & Weasel-Jon Self Open Mic; Pig Iron, 6 pm

Tillicum Pub-Babloo

Twilight Cafe-Fairly Honest John and the Truth, 7:30

White Eagle-Susannah Weaver & Lynn Conover


TUESDAY 10/16

Aladdin Theater-DJ Logic, Project Logic, Bullfrog, 9 pm, $15

B Complex-The Butchies, The Gossip, Erase Errata

Blackbird-Caleb Klauder Band, Oh Suzannah, The Be Good Tanyas, 3728 NE Sandy, $6

Blue Note-Open Jazz Jam with Pacific Blue Jazz Quartet

Brasserie Montmartre-Scott Steed Duo

Buffalo Gap-Chris Mayther's Vocal Jam, 8 pm

Candlelight Cafe-Linda Hornbuckle

Cobalt Lounge-Tag Team Tuesdays

Dublin Pub-Ty Phillippay

Ethos, Inc-Lents Elementary Assembly, 7 pm, $5

Green Room-Scott Fisher Project, 8 pm

Hoppers-Russ Finely Band, 9 pm

Jazz De Opus-Nancy King & Steve Christofferson, 8:30 pm

Jimmy Mak's-Mel Brown Septet, $6

Laurelthirst-Sean Nowland's Open Mic; Jackstraw , 6 pm

Medicine Hat-Childproof

Meow Meow-Huon, The KG, guests, $6, All Ages

Mt Tabor-Tao, Nucleus, Search Engine

Music Millennium NW-Oh Susanna, 5 pm, free

Produce Row Cafe-Bluegrass Jam, free

Rabbit Hole-Karaoke Underground

Rogue Pub-Harrison, 8 pm

Snake & Weasel-Tamara Larson, Kristine Young, Jacob Van Auken; Danny Dollinger, 6 pm

Tillicum Pub-Norman Sylvester

Twilight Cafe-Bill Bloomer

White Eagle-Ayahuasca Bros.

XV-Substrate


WEDNESDAY 10/17

Ash Street-Here Comes the Ambulance, $4

Berbati's Pan-Red Elvises, Dizzy Elmer, Elvis, $8

Bitter End-Redwood Highway (5:30); Bob Shoemaker Band (8:30 pm), free

* Blackbird-Shelterbelt, The Pseudo Six, The Mines, $5

Blue Note-Triclops Organ Trio

Brasserie Montmartre-Lee Wuthenow Duo

Buffalo Gap-Toca Taste Test, 8:30 pm

Candlelight Cafe-Terry Robb

Crystal-Jon Spencer Blues Explosion, Tight Bros from Way Back When, 7:30 pm, $13-15

Fado-Danny O'Hanlan, 8 pm , free

Fez-Nimbus, 11 pm

Green Room-Rhythm Culture

Java Vivace-Dave Grasser, David Hogue Duo, free

Jazz De Opus-Jacqui Naylor Quintet

Jimmy Mak's-Mel Brown Quartet, $6

Laurelthirst-Big Orange Splot

Medicine Hat-Wednesday Unplugged

Mock Crest-Gothic Outhouse w/Heidi Hellbender, 7 pm

Mt Tabor-South Townhounds, Matt Berlin Band, Melanie

Ohm-Aqualounge w/DJ John Kelley, Justin Browning, $5

Portland Art Museum-Tall Jazz, $4-7

Produce Row Cafe-June Bunton's Open Mic, free

Rabbit Hole-Pete Krebs & the Kung Pao Chickens

Red and Black Cafe-Elf Kings, 8 pm

River Roadhouse-Karaoke w/Mr. Entertainment

Roseland-Tesla, 8 pm, $25

Satyricon-Starlight Mints, the Incredible Moses Leroy, $8

Schnitzer Hall-Widespread Panic, 8 pm

Snake & Weasel-Shoehorn; The Acoustic Noodle House, 6 pm

Tabor Acoustic-Elizabeth Ames, Beter Burak Duo

Tillicum Pub-Jim Mesi

Comments

Subscribe to this thread:

Comments are closed.

Staff Pick Events

Most Commented On

Top Viewed Stories

All contents © Index Newspapers, LLC

115 SW Ash St. Suite 600
Portland, OR 97204

Contact Info | Privacy Policy | Production Guidelines | Terms of Use | Takedown Policy