Live Music Listings 


THURSDAY 2/21

Alberta Street Public House-Bluegrass Session

Ash Street-2 Cent Solution, Chapter's End, Docile, $4

* Berbati's-Made for TV Movie, The Owners, Pasha, $5

Billy Ray's-Buck Dagger & His Handful of Honest Men

Bitter End-Tye North Trio, 8:30 pm, free

* Blackbird-The Letter E, Carissa's Wierd, Laurel Canyon, $7

Brasilia -JB Butler

Brasserie Montmartre-David Friesen Duo

Buffalo Gap-Life After Liftoff

Candlelight Cafe-Norman Sylvester

Conan's Pub-3 Bags Full

* Crystal Ballroom-Sno Core Icicle Ball: Karl Denson's Tiny Universe, Spearhead, Blackalicious, Saul Williams, $25

Dante's-Soul Kitchen, 9 pm, $5

Dublin Pub-Jaycob Van Auken, 8:30 pm

Fez-Blue Morocco, 9 pm, $5

First Baptist church-Portland Baroque Orchestra, 8 pm

Gemini Bar -Robbie Laws

Goodfoot-Triclops Organ Trio, $3

Hoppers-The Stingers, 9 pm

Java Vivace-OGC Quartet

Jimmy Mak's-Mel Brown Quintet, $6

Kennedy School-Black Swan Classic Jazz Band, All Ages

Laurelthirst-Johny Ward Trio, Earl Benson; Velvida Underground, 6 pm

Medicine Hat-My Darling Sylous, more

Meow Meow-Drowning in Lethe, Vats of Blood, Nihilist, Crimesceneunit, $6, All Ages

Ohm-Luv Jonz, $5

Paris Theatre-Stunt Monkey, Dayton, Varsity Finish line, No Ordinary, Young Republicans, All Ages

Rabbit Hole-Open Mic w/Bobby Soxx; Catfish, 6 pm

* Red and Black Cafe-Casiotone for the Painfully Alone, Cuspidor, Seaside, Cass McCombs, 8 pm, $1-5, All Ages

Rock Creek Tavern-Richard Day Reynolds,

Rogue Pub-Big Band Jam, 7 pm

Satyricon-Exodus, Last Empire, The Eddie Haskells

Seges-Bobby Torres Ensemble

St. Johns Pub-Alvin Youngblood Hart, 8 pm, $10-15

Tabor Acoustic-Sarah Shansky, Dylan Croft

Tillicum Pub-Lloyd Jones

Twilight Cafe-Grant Gascon

White Eagle-Stumptown 3, $3


FRIDAY 2/22

Alberta Street Public House-Bob Soper

Ash Street-Bongzilla, Witch Mountain, Yob, Tusk of Blood, $7

Berbati's -King Black Acid, Slackjaw, Television Eye,

Billy Ray's-Riot Face, My Goldfish Ned, 10 pm, free

Bitter End-Ponticello, 9 pm, $5; Smoochknob, 5:30 pm, free

* Blackbird-Richmond Fontaine, Ian Moore, Foghorn Leghorn,

Blue Note
-Scribble

Borders-Gary Ogan, 7 pm, free

Brasilia -Carlos Gitano & Friends

Brasserie Montmartre-David Friesen Trio

Buffalo Gap-Tinhorn, 9 pm

Candlelight Cafe-Sonny Hess & the Power Band

Chinook Winds Casino-Lorrie Morgan

Club RPM-East West, guests, 9 pm, $8

* Cobalt Lounge-Ex-Hustlers, Two Guys, ...Then Poland, $5

Conan's Pub-Tom & Jen, Doppelgang

Corner Saloon-The Melody Brothers

Crystal Ballroom-Yonder Mountain String Band, All Ages

Dante's-Three Leg Torso, Laughingstock, Durango Park

Dublin Pub-Boys Next Door, Gasoline Sally

Fez-Bella Fayes, Purusa, Pacific Wonderland, 9 pm, $6

First Baptist church-Portland Baroque Orchestra, 8 pm

Gemini Bar -Andy Stokes

Gladstone High School Gym-Tuba Benefit starring The Woolies, 7 pm, $5-10

Hoppers-Aaron Black Band

Java Vivace-George Robinson

Jimmy Mak's-Spot 79, $5

Laurelthirst-Freak Mountain Ramblers; Prairie Dogs, 6 pm

Grand Lodge-Jon Koonce

Medicine Hat-Horrors of Teenage Sex, Born Different, Smidgen

* Meow Meow-Damien Jurado & Gathered in Song, Kyle Fischer, Owen, Volta do Mar, $7, All Ages

Mt Tabor-Moxy, Swamp Lotus

Paris Theatre-Calibra, Untyd, Search engine, All Ages

Produce Row Cafe-Tubb starring Marilee Hord

Rabbit Hole-Alpha Charlie, Bendixion, Chazmadar

* Reed College-David Finckel & Wu Han doing Rachmaninoff, Shostakovich, Prokofiev, 8 pm, All Ages

River Roadhouse-Retro Rockets

Rock Creek Tavern-The Canonballs

Rogue Pub-The T-Bones, 8 pm

Roseland-The Street Music Band, Ocean 503, Pin & the Horn-its, $15, All Ages

Satyricon-Fernando, M. Ward, Mike Coykendale

Snake & Weasel-Dave Coey, Bart Ferguson, Luke Medina

St. Johns Pub-Baby Gramps, 8 pm, $12-10

Tabor Acoustic-Mammals

Tillicum Pub-Richard Day Reynolds

Touchstone Cafe-Rebecca Sanborn

Twilight Cafe-Grant Gascon & Free Willin Soul

White Eagle-Invisible Doctors, Mr. Rosewater, $6


SATURDAY 2/23

Aladdin-Robert Earl Keen, Ashleigh Flynn, 8 pm, $18.50

Alberta Street Public House-Both Wild

Ash-Makers, Fireballs of Freedom, Goddamn Gentlemen, $8-10

* B Complex-Anti-Flag, Against All Authority, Thrice, Pipedown, Virus 9, 320 SE 2nd, 7 pm, $10, All Ages

Billy Ray's-Blarg, 10 pm, free

* Blackbird-Lesser, Blevin Blectum, Electric Birds, Nudge, 3728 NE Sandy, $7

Brasilia-Festa Madrugada

Brasserie Montmartre-David Friesen Trio

Buffalo Gap-JAck McMahon Band, 9 pm

Candlelight Cafe-Sonny Hess & the power Band

* Central Library-Karelian Folk Music Ensemble

Cobalt Lounge-Dr. Theopolis, The Free Martins, $5

Conan's Pub-Roots Rockabilly Jam, DJ Murphy

Corner Saloon-The Melody Brothers

* Crystal-Death Cab for Cutie, The Dismemberment Plan, Aveo

Dante's-Drumattica & friends, $6

Dublin Pub-Lush, Tod the Bod & the Gods

Fez-Nicole Campbell Band, Amelia, Countrypolitans, Watsonville Patio, 9 pm, $5

First Christian Church-Novum Chamber Singers

Gemini Bar -Linda Hornbuckle

* Goodfoot-Rollerball, Arturo Bandini

Grand Lodge-Caleb Klauder

Green Room-Karaoke from Hell

Hoppers-the Strangetones

* It's a Beautiful Pizza-Canoofle scoring films, 9:30 pm

Jasmine Tree-8 Foot Tender, The Gleaners, Crack City Rockers

Java Vivace-Voxanova

Jimmy Mak's-Thara Memory's Super Band, $6

Laurelthirst-Jim Boyer; James Low, 6 pm

Lewis & Clark College-Palatine Trio, 7:30 pm, $5-10

Medicine Hat-Rebels, Runaway Boys

* Meow Meow-Dillinger Escape Plan, Botch, Darkest Hour, All Else Failed, Playing Enemy, All Ages

Mock Crest-Blueprints, 9 pm

Mt Tabor-Higher Ground, Buds of May, Food Bank Benefit

* Ohm-Lifesavas Unwrapped, Mic Crenshaw, Sly Da Brown Hornet, DJ Wicked, DJ Fremont Slim, DMP, $9

Paris Theatre-Anger Management, Psychosis, H.A.N.D..

Produce Row Cafe-Linda & Del

Rabbit Hole-Through the Looking Glass w/Mesmer, TJ Sakana, Michael Jodell, Frances Farmer Gals

Red and Black Cafe-Brian Cutean, 8:30 pm, $5, All Ages

* Reed College-Benefit for Jakarta Flood Relief starring Bonobo Project, The Starve, The Centipedes, $5, All Ages

River Roadhouse-Retro Rockets

Rock Creek Tavern-Wild Seed, free

Rogue Pub-Big Mama Gayle & the Tite Bunz, 8 pm

Roseland-Indie Fest, noon

Satyricon-Agent Orange, The Gloryholes, The Remains, Statch & the Rapes, The Speds

* Schnitzer Hall-Helen Grimaud, 7:30 pm

Snake & Weasel-Billy Kennedy Trio

St. Johns Pub-Susan Werner, 8 pm, $13-15

Tabor Acoustic-Alexa Wiley, Rhythm Givers

Tillicum Pub-Richard Day Reynolds

Touchstone Cafe-Jessie Rae

Twilight Cafe-Morf

White Eagle-Stephen Ashbrook, Mission 5, $6


SUNDAY 2/24

Ash Street-I Lit Up, Dropped, F.S.U., $5

B Complex-Morgan Heritage, Tony Rebel, Selectas Rising Sun, Cansaman, 9 pm, $15-17, All Ages

Bitter End-Louden-Mellow, 7 pm, free

* Blackbird-Books on Tape, Headphone Science, Minmae, $5

Brasserie Montmartre-Lee Reinoehl

Buffalo Gap-Citizen Lane, 6 pm

Candlelight Cafe-Andy Stokes

Dante's-Sinferno Cabaret, 9 pm, $6

Dublin Pub-Darby O'Gill, 3 pm

* Egyptian-Benefit for Rock 'n'Roll Camp for Girls: Black Angel, June Cleavage, Patricia Ju, Maria Webster, Du Monde, Embra, Ter*ra, Sonsirea Orion, 5:30 pm,

Fez-Gregarious' George Harrison Memoriam, $5

Goodfoot-Spoken Word w/Der Lovett, 6:30 pm

Hoppers-Aaron Black Band, 9 pm

La Rumba-Salsa Dance Class, 4 pm, $5, All Ages

Medicine Hat-Uneasy, Peevish

* Meow Meow-The Microphones, The Badger King, Little Wings, Bobby Birdman, $6, All Ages

Mock Crest-Gloomy Sunday w/Heidi Hellbender

Old Church-Gay Men's Chorus doing Gabrieli, Cherubini, Rossini, Verdi, 2q pm, $15, All Ages

* Reed College-Squall starring famous people

Rock Creek Tavern-Stephen Ashbrook, free

Satyricon-Dexter Romweber, 10-4 Backdoor, guests

Snake & Weasel-Michael Mandrell, Heather & Benjy Wertheimer

Tillicum Pub-Johnny Martin

Twilight Cafe-Jam Night

White Eagle-Old Time Sunday


MONDAY 2/25

Alberta Street Public House-Irish Jam Session

Berbati's Pan-Violet Indiana, 8 pm, $10-13

Brasserie Montmartre-Glen Holstrom

Candlelight Cafe-Margo Tufo

Dante's-Karaoke from Hell, 8:30 pm, $1

Fez-Mofro, 8 pm, $8

La Rumba-Live Jazz-Swing; Carlton Jackson, 8 pm, $5, All Ages

Laurelthirst-Kung Pao Chickens, 7 pm

Medicine Hat-Open Mic

Mock Crest-Big Whiskey w/Heidi Hellbender, 7 pm

Mt Tabor-I Say Reggae

* Produce Row Cafe-Ron Steen Jazz Jam, $2

Rock Creek Tavern-Billy Kennedy & Bob Shoemaker

Satyricon-The Criminals, Brothers of Conquest, SK & the Punkass Bitches, Triple Word Score

Snake & Weasel-Jon Self Open Mic, 7 pm

Twilight Cafe-Fairly Honest John & the Truth

White Eagle-Lynn Conover


TUESDAY 2/26

Aladdin-Damian Marley & the Ghetto Youth Crew, $17

Alberta Street Public House-Irish Slow Jams

Arnada Cafe-Captain Easy Jazz Jam

Ash Street-Nucleus, Pipeline, MRP, $5

Berbati's Pan-South, Elbow, Mellow Drone, $9-10

Blue Note-Jazz Jam w/Donny Osborne

Brasserie Montmartre-Matt Schiff Duo

Candlelight Cafe-Linda Hornbuckle

Conan's Pub-Virus Breakbeats

Dante's-Vaudeville, 9 pm, $5

Goodfoot-Recycled Future

Jimmy Mak's-Mel Brown Septet, $6

Laurelthirst-Sean Nowland's Open Mic; Jackstraw , 6 pm

Medicine Hat-Vulture Party, Rich Man's Burden

Mock Crest-Free willin Soul, 7 pm

Mt Tabor-Railroad, Earth, Higher Ground

Ohm-Dahlia, Ben, Ravi, 9:30, $5

Old Church-Karelian Folk Music Ensemble, 7:30 pm, $10-15

Produce Row Cafe-Bluegrass Jam, free

PSU-Hollis Taylor, noon

Rabbit Hole-Karaoke Underground

Rock Creek Tavern-Ayahuasca Brothers, free

Rogue Pub-Harrison

Roseland-311, Hoobastank, 7:30 pm, $25, All Ages

Snake & Weasel-Thais Perkins, Wilson Marks;

Tillicum Pub-Norman Sylvester

White Eagle-Mark Alan


WEDNESDAY 2/27

Alberta Street Public House-Old Time Session

Ash Street-Drew Norman, Going to March, The Stores, $5

Bitter End-Louden-Mellow Project, 8:30, free

* Blackbird-Real Pills, Dirt Bombs, The Go, Electric Eye, $8

Blue Note-Triclops Organ Trio

Brasserie Montmartre-Dave Leslie Duo

Buffalo Gap-Toca, 8:30 pm

Candlelight Cafe-Terry Robb

Conan's Pub-Aporia

Dante's-Natron's VooDoo Blues, 9 pm, $5

Dublin Pub-Steve Sporre

Goodfoot-Stuart Wylen Trio

Hoppers-Robbie Laws, 9 pm

Java Vivace-Burkhardt/Clark Duo, free

Jimmy Mak's-Mel Brown Quartet , 7:30 pm, $6

Laurelthirst-Funk Shui; Michael Hurley

Lewis & Clark-Gary Smulyan, Rob Scheps Core-Tet, $5-10

Medicine Hat-Songwriters in the Round,

Mock Crest-Johnnie Ward, 7 pm

Mt Tabor-Recycled Future

Ohm-Aqualounge w/Justin Browning, guests, $5

PCC Cascade Campus-Ann Weiss, Claire Bard, Maria Webster, Julie Schlippert, noon, free, All Ages

Portland Art Museum-Soul Vaccination, 5:30 pm, $4-7

Produce Row Cafe-June Bunton's Open Mic, free

Rabbit Hole-Pete Krebs & the Kung Pao Chickens;

Rock Creek Tavern-Steve Lockwood, free

Rogue Pub-Stu Salnave & Friends, 4 pm

Satyricon-6 Minute Heartstop, Crosstide

Tillicum Pub-Jim Mesi Band

White Eagle-Mad Hattie, $3

Comments (0)

Subscribe to this thread:

Comments are closed.

Staff Pick Events

Most Commented On

Top Viewed Stories

All contents © Index Newspapers, LLC

115 SW Ash St. Suite 600
Portland, OR 97204

Contact Info | Privacy Policy | Production Guidelines | Terms of Use | Takedown Policy