THURSDAY 2/28

* Aalto Lounge-Books on Tape, 9 pm, free

Alberta Street Public House-Bluegrass Session

Arnada Cafe-Liquid Foundations, guests

Ash Street-Captain Vs. Crew, ...Then Poland, Jackass Willy, $5

Berbati's Pan-The Standard, The No-Nos, No. 2, 9 pm, $7

Billy Ray's-Buck Dagger & His Handful of Honest Men

* Blackbird-The Good Life, Azure Ray, Matt Pond PA, Badger King, $7

Brasilia -Condor

Brasserie Montmartre-John Butler Duo

Buffalo Gap-Misty River

Candlelight Cafe-Norman Sylvester

Dublin Pub-Girls Say Yes, 8:30 pm

Fez-Mr. Rosewater, 9 pm, $5

Goodfoot-Triclops Organ Trio, $3

* Gracies Birdcage-Alphabet Dress starring Laboratory Trainwreck, Super Unity, 7 pm

Hoppers-The Stingers, 9 pm

Jazz De Opus-Rick Crittenden Quartet

Jimmy Mak's-Mel Brown Quintet, $6

Kells-Cronin Tierney

Kennedy School-Rhythm Culture, All Ages

Laurelthirst-Laurel Lee & the Escapees, The Peasants; Velvida Underground, 6 pm

Meow Meow-Flatline, Spun, Lotus, Lipid, $7, All Ages

Mock Crest-Donna Jose's Open Mic Jam, 8:30 pm

Mt Tabor-Liquid Foundation, Life After Liftoff

Prodigal Son-The Paperbacks, Houston, The Returnables, The Shame

PSU-Trio Spektrum, noon, Lincoln Hall, free, All Ages

Red and Black Cafe-Happy Hour with Mike Dickel, 5:30 pm; Evan Hadley, 8 pm

Rock Creek Tavern-Catherine Welson & Bob Love

Rogue Pub-Lynn Conover Jam

Satyricon-The Speds, The Hunches, Disgruntled

Seges-Bobby Torres Ensemble

Snake & Weasel-Whiskey Puppy & the Hayseeds; The Stragglers

* Star E. Rose-Cuspidor, Somersault, The Culottes, Butterfly Transformation Service, The Beverage, 7 pm

Tabor Acoustic-Audio Fatigue

Tillicum Pub-Gary Small

White Eagle-Stumptown 3, $3


FRIDAY 3/1

Alberta Street Public House-Bob Soper

Artichoke Music-Hamilton Cheifetz, Jumpin' Jim Beloff, Kate power & Steve Einhorn, 7 pm, $20

Ash Street-P.U.M.A. benefit for PDX United Messenger Association starring Trophy Wife, Cabal, guests, $5

B Complex-Trik Turner, Pinehurst Kids, 8 pm, .94, All Ages

Berbati's Pan-Tripleswift, Dragonflies, 8 Foot Tender

Billy Ray's-The Hunches, SK & the Punkass Bitches, Ms. 45, 10 pm, free

Bitter End-Higher Ground, 9 pm

* Blackbird-Underground Radio Benefit starring Dutch Flat, Building Press, Super Unity, Chuck, $6

Brasilia -Ramsey y Los Monturos

Brasserie Montmartre-Andre St. James Trio

Buffalo Gap-X Angels, 9 pm

Burnside Bean-Mission to Mars, Small Wonder, 7:30 pm

Candlelight Cafe-Ennis in Theory

Cobalt Lounge-Alice Blue, Sheer Bliss, Cap 'n' Rock, $5

Conan's Pub-PJ Party: Solid Noodle, Too Big World, Big Island Shindig

Corner Saloon-The Menace

Crystal Ballroom-Paul Oakenfold, $20-25, All Ages

Dante's-Sunset Valley, For Stars, Migala, $8

Dublin Pub-Boys Next Door, Miles, Sue Owens

Gemini Bar -Norman Sylvester

Green Room-9 Volt Mile

Hoppers-Chuck Adkins, Easy Money

Jasmine Tree-Soriah, Nequaquam Vacuum, Sikhara, Romulus & Remus, $3

Java Vivace-Rivercity Consort

Jimmy Mak's-Alan Jones Sextet, $6

Laurelthirst-Baby Gramps; Prairie Dogs , 6 pm

Grand Lodge-Sonny Hess & John Pounds

Meow Meow-Statch, Graveyard Shift, The Speds, the Havocs, $6, All Ages

Mock Crest-Jon Koonce, 9 pm

Mt Tabor-Unjust, Atom Sane

* Music Millennium NW-Gorky's Zygotic Mynci; For Stars, 6 pm, free, All Ages

Old Church-Rasika, Master Shashank, 8 pm

Paris Theatre-Strange Okkurance, NW Royale, Enmity, Mind Game, All Ages

Produce Row Cafe-Gothic Outhouse

Rabbit Hole-Alpha Charlie, Bendixion, Chazmadar; Plumb Bob, 6pm

* Red and Black Cafe-Steve Kramp, Los Angeles, Mood Pony, Allison Williams, 8 pm, $5, All Ages

River Roadhouse-Aaron Black Band

Rock Creek Tavern-The Paul Summers Band

Rogue Pub-Acoustic Review, 8 pm

* Roseland-Tha Liks, Living Legends, Defari, Cool Nutz

Satyricon-Engorged, Lord Gord, Bung, Evil Chuck's Ironic Demise, Uplifted

Snake & Weasel-The Lawnboys

Tabor Acoustic-Tofu Groove Girls

Tillicum Pub-Ellen Whyte & Reflex Blue

Touchstone Cafe-Pam Jordan

Twilight Cafe-Kismet

White Eagle-AC Cotton, Radio Nationals, $6


SATURDAY 3/2

Aladdin Theater-Dave Edmunds, John Jorgenson, $20

Alberta Street Public House-Casey Neill Trio

Ash Street-Rally Boy, Ki-Ai Superpower, guests, $5

* Berbati's Pan-Helio Sequence, Swords Project, Mono, $8

Billy Ray's-Shed Inc., Six Legged Horse, 10 pm, free

Bitter End-Countrypolitans, 9 pm

Blackbird-Dignen CD Release, The 6-Minute Heartstop, Crosstide, Day of Less, 3728 NE Sandy, $6

Brasilia -Flamenco Show

Brasserie Montmartre-Andre St. James Trio

Buffalo Gap-X Angels, 9 pm

Burnside Bean-Tuesday's Taken, Jessie Rae, 7:30 pm

Candlelight Cafe-Ennis in Theory

Cobalt Lounge-My Regrets, Camaro Hair, James Angell, $5

Community Music Center-Gary Smulyan/Rob Scheps Nonet, 8 pm, $13, All Ages

Conan's Pub-Organica, 3 Bags Full

Corner Saloon-The Menace

Dante's-Man of the Year, Sunstorm, $6

Disjecta-The Maroons, Birdy Num Num, the Quags, 8 pm, $5

Dublin Pub-Boys Next Door, Mayfield Road

Fez-Lappelectro, Zeugmatic, DJ Pancake, 9 pm, $8

Gemini Bar -Lloyd Jones

Goodfoot-Higher Ground

Grand Lodge-Jack Blaire Band

Green Room-Breakdown

Hoppers-Lee Blake & the Snake Charmers

Java Vivace-Susan LeMaster Combo

Jimmy Mak's-Mr. Rosewater, $5

Laurelthirst-Buds of May; James Low, 6 pm

Lewis & Clark College-Oregon Repertory Singer, 8 pm

* Meow Meow-Garmonbozia, Mine 37, Dutch Flat, $6

Mississippi-Left Hand Monkey Wrench, 8:30 pm

Mock Crest-Free Willin Soul, 9 pm

Mt Tabor-Living Daylights, Soul Jones

Music Millennium NW-Sunstorm, 5 pm, free, All Ages

* Paris Theatre-Blak Scienz Tribe, Al-1 Sawif, The Perception, DJ Biggs, DJ Audio, X-Kid, Sound Sculptures, Seventh Science, Wone, All Ages

Porky's Pub-Twice Baked, 9 pm, free

Produce Row Cafe-3 Finger Jack

Rabbit Hole-Through the Looking Glass w/Mesmer, TJ Sakana; Michael Jodell

Red and Black Cafe-Karl Blau, York Roberts, Brothers Blau (Eddy, Karl, Nick LaRue), 8:30 pm, $5, All Ages

River Roadhouse-Aaron Black Band

Rock Creek Tavern-AC Cotton, free

Rogue Pub-Johnnie Ward Blue Review, 8 pm

* Roseland-Banda Pachuco, Juan Rivera, 8 pm

Satyricon-Punk Rock Vatos, Altar Boys, Young Republicans, Blarg

Snake & Weasel-Anne Weiss, Alice Stewart

Tabor Acoustic-Paul Summers Jr., Adam Gallunas, Dan Murray

Tillicum Pub-Ellen Whyte & Reflex Blue

Tonic Lounge-Godlings, Jolenes, 10 pm

Touchstone Cafe-Evan Hadley

Tugboat-Julian Snow Index

Twilight Cafe-Birdhouse

Viva La Revolution-Crack City Rockers, The Quags, 5 pm, free

White Eagle-David Lipkind's Flying Harmonica Freak Show, Spigot, Mad Hattie, Jonah Howard & the American Dream, $6


SUNDAY 3/3

Aladdin Theater-Tab Benoit, $15

Ash Street-Watsonville Patio, guests, $4

Bitter End-Whiskey Puppy, 4 pm; Louden Mellow Jazz Jam, 7 pm, free

* Blackbird-Dressy Bessy, Deathray Davies, $7

Brasserie Montmartre-Tony Pacini

Buffalo Gap-Retta & the Smart Fellas, 6 pm

Candlelight Cafe-Andy Stokes

Conan's Pub-Rockabilly Jam: DJ Murphy

Dante's-Sinferno Cabaret, 9 pm, $6

Goodfoot-Arturo Bandini

Hoppers-Aaron Black Band, 9 pm

Java Vivace-Lew Jones

Kennedy School-Misty River CD Release, 6 pm, All Ages

Laurelthirst-Neil Gilpin's Belmont St. Octet; Freak Mtn Ramblers , 6 pm

Mock Crest-Karaoke w/Moonrider, 3 pm

Old Church-Guitar Summit, All Ages

Paris Theatre-Unjust, Emberghost, Nameless, Zealous, Mindstain, All Ages

Rose Garden-*NSync, 7:30 pm, $39.50-110

Satyricon-Gong Show New Band Revue starring Tres, Trevor, Seantos

Tillicum Pub-Johnny Martin

White Eagle-Old Time Sunday


MONDAY 3/4

Alberta Street Public House-Irish Jam Session

Ash Street-Open Mic

* Blackbird-Daniel Johnston, Moldy Peaches, Holy Sons, Little wings, $10

Brasserie Montmartre-Lee Reinoehl

* Bush Garden Lounge-The Midnight Seven, 10 pm, $3

Candlelight Cafe-Margo Tufo

Dante's-Karaoke from Hell, 8:30 pm, $1

Green Room-Open Mic w/ Mississippi Mud

Hobo's-Rob Scheps Big Band

Laurelthirst-Kung Pao Chickens , 7 pm

* Meow Meow-The Sunshine Plague Travelling Revue, $6, All Ages

Mock Crest-Lee Blake, 7 pm

Mt Tabor-I Say Reggae

* Produce Row Cafe-Ron Steen Jazz Jam, $2

PSU-Philharmonia Quartett Berlin, 8 pm, $13.50-27, All Ages

Stephano's-Pacific Blue Jazz Quartet

Tabor Acoustic-Heavy Petting Zoo

Twilight Cafe-Fairly Honest Jon

White Eagle-Lynn Conover


TUESDAY 3/5

Alberta Street Public House-Irish Slow Jams

* Ash Street-KPSU nite: Woke Up Falling, Arrington di Dionysio, Sunstorm, Tritium Miracle, $5

Berbati's Pan-Robert Randolf & the Family Band, Shannan McNally, 8 pm

* Blackbird-Kait0, Stratford 4, Desert City Soundtrack, $7

Brasserie Montmartre-Dan Balmer Duo

Buffalo Gap-Chris Mayther Vocal Jam, 8 pm

Candlelight Cafe-Linda Hornbuckle

Conan's Pub-Virus Breakbeats/Techno

Dante's-Vaudeville, 9 pm, $5

Green Room-Steve Ashbrook

Hoppers-Terry Robb

Java Vivace-Carrie Moyer Duo, free

Jimmy Mak's-Mel Brown Septet, $6

Laurelthirst-Sean Nowland's Open Mic; Jackstraw , 6 pm

Mock Crest-Steve Smith, 7 pm

Ohm-Dahlia, Ben, Ravi, 9:30, $5

Produce Row Cafe-Bluegrass Jam, free

PSU-Valerie Zamora, noon, free, All Ages

Rabbit Hole-Karaoke Underground

Rogue Pub-Harrison

Roseland-Machinehead, Darwin's Waiting Room, 3rd Strike, 8 pm, All Ages

* Satyricon-Party Time, Micho De Noche, Bleachmobile

Stephano's-Pacific Blue Jazz Quartet

Tillicum Pub-Norman Sylvester

White Eagle-Jeff Hudis, Steve James Wright, Billy Kennedy


WEDNESDAY 3/6

Alberta Street Public House-Old Time Session

Ash Street-The Search Engine, Redfield, $4

Berbati's Pan-Sauvie Island Moon Rocket Factory, SETI, Rich Man's Burden, The Vulture Party, $6

Bitter End-Redwood Highway, 5:30 pm; Triclops Organ Trio, 8:30 pm, free

Blackbird-Chimera News showcase starring Bastinado vs. Burning Cindys, the Kibosh, Kobra Kai, $5

Brasserie Montmartre-John Stowell Duo

Buffalo Gap-Toca, 8:30 pm

Candlelight Cafe-Terry Robb

Crystal-Five Fingers of Funk, DJ Mello Cee, All Ages

Dante's-Natron's VooDoo Blues, 9 pm, $5

Goodfoot-Acoustic Ashbury Park

Green Room-Amelia

Hoppers-Robbie Laws, 9 pm

Java Vivace-Burkhardt Clark Duo

Laurelthirst-Funk Shui; Fernando, 6 pm

Meow Meow-Dead Low Tide, Pleasure Forever, Longshot, $10, All Ages

Mock Crest-Johnnie Ward, 7 pm

Mt Tabor-Uprite, Dubarkestra, Money Lovin', Grand Union

Old Church-Troy St. Singers, noon, free

PCC Cascade Campus-Juliette Wyers, Averil Paskow, Alexa Wiley Pengelly, Ivy Rose, noon, free, All Ages

Portland Art Museum-Linda Hornbuckle, 5:30 pm, $4-7

Produce Row Cafe-June Bunton's Open Mic, free

Rabbit Hole-Pete Krebs & the Kung Pao Chickens; Plumb Bob, 6 pm

Rock Creek Tavern-Lynn Conover & Friends, free

Rogue Pub-Open Mic, 8 pm

Roseland-Ryan Adams, Leona Naess, 7 pm, $19, All Ages

Satyricon-POW Wrestling

Tabor Acoustic-Gilberto Martin

Tillicum Pub-Jim Mesi Band

White Eagle-Mary Flower, $3