THURSDAY 6/6

21st & Clinton-Ni-Fi Nifefight, Nice Nice, Diseased Yellow Swans, 7 pm, $3

* Ash Street-Pretty Girls Make Graves, Your Enemies Friends, Bast, Electric Eye, $6

Berbati's Pan-MG the Visionary & GS3, $10

Bitter End-Mission 5, The Big'Uns, 9 pm, free

* Blackbird-Starflyer 59, Denali, The Prom, $8

Bookies-Professor Gal

Brasilia -Alfredo Muro

Brasserie Montmartre-Gary Hobbs Duo

Buffalo Gap-Johnny Keener Band, 8 pm

Candlelight Cafe-Norman Sylvester

Coffee People-Brandon Woody, 7 pm, 3500 SE Hawthorne

* Crystal-Trans Am, !!!, Pines of Nowhere, $10, All Ages

Dante's-Barfly Lobotomy Lounge, 6 pm; Soul Kitchen w/Black Angel, DJ Barry, $5

Egyptian-Tamaras, 11 pm

Goodfoot-Triclops Organ Trio

Green Room-Beth Kelly & Captain Rock

Hoppers-Mel Solomon , 9 pm

* Jasmine Tree-Amplitude: Taken Girls, Rose 4 Bohdan, PArallax, 9 pm

Java Vivace-David Huckley Duo

Jimmy Mak's-Mel Brown Quintet, $6

Laurelthirst-Spigot; Velvida Underground, 6 pm

* Meow Meow-Orangestick, Madgesdiq, Robino Robinowitch, Kid Quiz, $5, All Ages

Mississippi-Live Music, 8 pm

Mock Crest-Donna Jose's Open Mic Jam, 8:30 pm

Mt Tabor-The Spaces

Music Millennium NW-Michael Fracasso, 5:30 pm, free

NW Johnson/13th-Durango Park, The Out Crowd, 8 pm

Ohm-Luv Jonz w/Reparations, $10

Produce Row Cafe-The Slicers

Rabbit Hole-Open Mic w/Bobby Soxx; little Sue, 6 pm

Rogue Pub-Harrison, 8 pm

Satyricon-POW Wrestling: Cleaver vs. The Devil, $5

Seges-Bobby Torres Ensemble

Snake & Weasel-Taarka; The Stragglers, 6 pm

* Mt Tabor Acoustic-Brent Smith

Tillicum Pub-Lloyd Jones

* Tonic Lounge-Oldominion Nightcrawlers

Twilight Cafe-Grant Gascon

Viscount Ballroom-Ladies Sing the Blues: Margo Tufo

White Eagle-Michael Fracasso, Beaver Nelson & Scrappy HJud Newcomb, $5


FRIDAY 6/7

Ash Street-Hypocrisy, Soilwork, Killswitch Engage, Scar Culture, $10

* B Complex-Phoenix Fest Pre-Party: Freaky Chakra, DJ Plywog, That 1 Guy, George Holland, High Plains Drifter, Proem, Solenoid, ML, Strategy, Bitmarch, Fussik, $10-15

Berbati's Pan-TV:616, DFIVE9, King Hat, $6

BILLY RAY's-Big Orange Splot, Quaker Goat

Bitter End-Hot Club Sandwich; Donny Rife, John Young, 6 pm, $5

* Blackbird-I am the World Trade Center, VHS or Beta?, The Downers, Jason Tinkey, $8

Bookies-the Miller Bros. Genuine Blues Band

Brasilia -Alfredo Latin Ensemble

Brasserie Montmartre-Lee Reinoehl Trio

Buffalo Gap-X Angels, 9 pm

Burnside Bean-Stark, 9 pm; Roberto Gerbert, 7:30 pm

Candlelight Cafe-Norman Sylvester

Cobalt Lounge-Voodoo Machine, Americna Hit List, $5

Conan's Pub-Jackstraw

Corner Saloon-Anything Goes

Crystal Ballroom-The White Stripes

Dante's-DJ Jim Goad's Hard Country, 6 pm; the Miss Us, Eric McFadden, Gruesome Galore CD Release, 9 pm, $6

Gemini Bar -Soul Vaccination

Gorge-Kenny Chesney, $37-43

Green Room-Spigot, 9:30 pm

Hoppers-Lynn Ann Hyde, Stu Kinzle

Jimmy Mak's-Alan Jones Sextet, $6

Laurelthirst-Baby Gramps; Prairie Dogs , 6 pm

Medicine Hat-James Low Band, Tecumseh Valley, Michael Jodell, 9 pm

* Mississippi-Alll Girl Summer Fun Band, Encyclopedia of Fun, The Culottes, 10:30 pm

Mock Crest-Kenny Lavitz, 9 pm

Mt Tabor-Om Trio, Greyhounds

* Music Millennium NW-Brendan Benson, 5 pm, free

Mutiny-The Paperbacks, the Returnables, 2428 N Western

Ohm-Connected, James Capricorn, Ben & Ravi, $7

Paris Theatre-Brother Spud, Neb, Illomen, The Civies, All Ages

* Polyp and Fury-JOMF, Hochenkeit, Super Unity Group

Produce Row Cafe-June Bunton vs. Robert Cannon

Rabbit Hole-john Henry Trio, Plumb Bob

Red and Black Cafe-Chena Mesling Fury, 8 pm, All Ages

Rogue Pub-Billy Kennedy, Lynn Conover

Satyricon-The Weaklings, Visitor Jim, Unit 7 Drain, $6

Scoreboard-Red Rooster

Snake & Weasel-The Lawnboys, 5:30 pm

Tabor Acoustic-Alexa Wiley, Alan Kanning, Rhythm Givers

Tillicum Pub-Jim Mesi Band

Tonic Lounge-Hungry Mob, DJ Kola, $5

Twilight Cafe-Hip Replacements

White Eagle-Gary Small Band, $6


SATURDAY 6/8

Polyp and Fury-Hundred Flowers Ensemble, Don Brown & Dan Reynolds, Old Holy Music, $7

* 2817 NE Oregon-Alphabet Dress starring The Lights, The Thermals, Zak Riles, Ryan Boyles

Ash Street-The Dragonflies, Triple Swift, Honey Tongue, $6

* Berbati's Pan-Lyrics Born, Of Mexican Descent, Mikah 9, DJ Wicked, Bukue One

Beulahland-Electric Eye, The Starve, The Boots

Bitter End-The Dolomites, 9 pm, $5

Blackbird-Slackjaw, The Prids, Avenue of the Strongest, The Statica Age, $6

Bookies-Blind Lemon Belly

Brasserie Montmartre-Lee Reinoehl Trio

Buffalo Gap-X Angels, 9 pm

Burnside Bean-Kristi Martel, 9 pm; Jean Mann, 7:30 pm

Candlelight Cafe-Norman Sylvester

Conan's Pub-the Kickstarts, The Del Toros, Dan Kimbro Medical Center

Corner Saloon-Anything Goes

Crystal Ballroom-Get Up Kids, Hot Rod Circuit, Audio Learning Center, All Ages

* Dante's-Headscope, Menomena, 9 pm, $6

Gemini Bar -Soul Vaccination

Goodfoot-Nimbus

Green Room-Stephen Ashbrook

Hoppers-Mayfield roads

* Jasmine Tree-Wet Confetti, The Vanishing Kids, White Whale

Java Vivace-Susan LeMaster Combo

Jimmy Mak's-Ramsey Embick Y Los Muntunos, $6

Laurelthirst-Caleb Klauder Band; James Low, 7 pm, free

* Meow Meow-Outside In Benefit: The Altar Boys, Broken Society, The Speds, The Diskords, Die Screaming, The Fliptops, Cruel, 11 am; Dizzy Elmer, Betty Mayhem and Her Disasters, Devour, Caught Redhanded, Backwash, Abbatwor, The Havocs, Ted Dancin Machine, 6:30 pm, $6-10, All Ages

Mississippi-Lulu Lafever, 8 pm, $5

Mock Crest-Johnnie Ward, 9 pm

Mt Tabor-Freemartins, Atom Sane, Hooka Stew

Ohm-Drummatica, Sumerland, Joey Beltram, $7

PariS-Enter the Race, Dayton, New Society, Slapshot

Produce Row Cafe-Lynn Conover Trio

Rabbit Hole-Lil Sue, Michael Jodell, James Low, Chris Buhalis; Michael Jodell

Red and Black Cafe-The Haggard, Fagatron, Crowns on 45, 8 pm, All Ages

River Roadhouse-Ron Carnes Band

Rogue Pub-Sonny Hess & the Power Band, 8 pm

Roseland-Dancesation, 8 pm

Satyricon-Silver Surfer, Monkeyfur, Kung Fu USA, Spread Eagle, $6

Schnitzer Hall-Doc Severinsen & his Big Band, 7 pm

Scoreboard-Red Rooster

Snake & Weasel-Sam Hill, 9 pm

Mt Tabor Acoustic-Aphids

Tillicum Pub-Jim Mesi Band

* Viva La Revolution-Hush Records Showcase: Noise for Pretend, Reclinerland, The Decemberists, 6 pm, free

White Eagle-Freak Mountain Ramblers, $6


SUNDAY 6/9

* 2939 SE 17th-Tami Hart, Liar Bird, Karl Blau, Brian Malloy, 6 pm sharp

Ash-Divit, Crosstide, Time Spent Driving, Everyday Victory, $5

* Blackbird-Dutch Flat, Lights, The Joggers, October with Eric, $5

Bookies-Jazz Jam w/Benny Morrison Experiment

Brasserie Montmartre-Tony Pacini

Buffalo Gap-Los Cowtones, 6 pm

Candlelight Cafe-Andy Stokes

Conan's Pub-Rockabilly Jam w/ DJ Murphy

Crystal-Six Feet Under, Skinless, Sworn Enemy, 7 pm

* Dante's-Mike Watt & the Secondmen, $13

Goodfoot-Ashbury Park, free

Hoppers-Aaron Black Band, 9 pm

Maverick-Acoustic Open Mic w/Folk City, 7 pm

Meow Meow-The Prids, Crowns on 45, The Old Haunts, $5, All Ages

Mock Crest-KC's Acoustic Blues Jam, 7:30 pm

Music Millennium NW-Carol Rossio, 5 pm, free

Paris Theatre-Sellout Stuart, Like Wise, Naming Asher, Chrysalis, All Ages

* Performance Works NW-Holy Goats!, Sun 2 pm, $7

Satyricon-Pitch Black, 86ers, 6MH, The Slats, $5

Schnitzer Hall-Doc Severinsen & his Big Band, 7 pm

Snake & Weasel-Captain Bogg's listening party, 3 pm

Tillicum Pub-Johnny Martin

White Eagle-White Eagle House Concert, $3


MONDAY 6/10

Bitter End-Nicole Campbell Band

* Blackbird-Desert City Soundtrack, Other Men My Age, Science of Yabra, free

Candlelight Cafe-Margo Tufo

Dante's-Dave "Killer Queen," Tony Green, 6 pm; Karaoke from Hell, 9 pm, $1

Green Room-Open Mic with Mississippi Mud

Hoppers-Lee Blake Acoustic Jam

Laurelthirst-Kung Pao Chickens, 7 pm, free

* Meow Meow-Cursive, Eastern Youth, guests

Mock Crest-Harrison, 7 pm

Ohm-Adam Zwig's Digital Analog Heaven blues hiphop progressive jazz funk soul, $4

* Produce Row Cafe-Ron Steen Jazz Jam, $2

Satyricon-Runarounds, BXF, Redfueled, $4

Stephano's-Pacific Blue Jazz Quartet

White Eagle-Little Sue & Lynn Conover, Chris Buhalis


TUESDAY 6/11

Ash Street-Coge, Wyatt Earp, The Empty Set, $5

* B Complex-N.E.R.D., Spymob, 8 pm, $15, All Ages

Bitter End-Juana's Juice Jam, 9 pm, free

* Blackbird-thebrotheregg, Seaside, free

Buffalo Gap-Strongbox, 8 pm

Candlelight Cafe-Linda Hornbuckle

Conan's Pub-Virus Breakbeats/Techno

Dante's-Vaudeville, the Divine Comedy & Cabaret, 9 pm, $5

Green Room-Stephen Ashbrook

Hoppers-Terry Robb

Jimmy Mak's-Mel Brown Septet, $6

Laurelthirst-Sean Nowland's Open Mic; Jackstraw, 6 pm

Meow Meow-Martyn Leaper, The Arthurs, Papillon, Greater California, $6, All Ages

Mississippi-Klezmocracy, 7 pm

Mt Tabor-Tuesday Night Special Hiphop & Reggae Showcase w/Money&Lovin, The Uprite Dub Arkestra, MG the Visionary, $4

Music Millennium NW-Greater California, 5 pm, free

Ohm-Dahlia, Ben & Ravi, $5

Produce Row Cafe-Bluegrass Jam, free

Rabbit Hole-Karaoke Underground

Satyricon-Viagravated, Paint by Numbers, The Stores, $4

Snake & Weasel-Sweet Potatoes, 6 pm; The Song Shop

Stephano's-Pacific Blue Jazz Quartet

Tillicum Pub-Norman Sylvester

White Eagle-Jeff Hudis, Steven James Wright


WEDNESDAY 6/12

Bitter End-Six Foot Sam, Luke Medina, 9 pm, free

* Blackbird-Birdy Num Num, The Vespertines, The Gleaners, Dutchess of Saigon

Bookies-Blues Jam w/Bolt Upright

Brasserie Montmartre-David Friesen Duo

Buffalo Gap-Toca, 8:30 pm

Candlelight Cafe-Terry Robb

Dante's-Hurly Burly-Q, 6 pm; Hellfire Antisocial Club, 9 pm

Goodfoot-Zupa

Green Room-Life After Liftoff

Hoppers-Robbie Laws, 9 pm

Jimmy Mak's-Mel Brown Quartet , 7:30 pm, $6

Laurelthirst-Ashbury Park Trio; Fernando, 6 pm

Meow Meow-The Deadlines, Stereocrush, guests, $6, All Ages

Mt Tabor-Global Funk Council

Ohm-4Play w/Freaky Chakra, DJs Dave Elliott, Berlin, $5

Produce Row Cafe-June Bunton's Open Mic, free

Rabbit Hole-The Kung Pao Chickens; Charlie Nanos, 6 pm

Reed College-Voices of Pride w/PDX Gay Men's Chorus, Kaul Auditorium, 7:30 pm

* Roseland-Andrew W.K., The Casualties, The Used

Satyricon-Toxis Narcotic, The Profits, Portrait of Poverty, $6

Snake & Weasel-Darby O'Gill, 9 pm; Joe McMurrian, 6 pm

Tillicum Pub-Jim Mesi

White Eagle-Spigot, $3