THURSDAY 6/13

Ash Street-Welsh Rabbit, the ForReals, Dolorean, $5

Berbati's-The High Violets, Sushi Robo, The Godlings, $6

Bitter End-Water, 9 pm; Hookah Stew, 6 pm, free

Blackbird-Bella Fayes, guests

Brasilia -Alfredo Muro

Brasserie Montmartre-Jake Kot Duo

Buffalo Gap-Brian Berg

Candlelight Cafe-Norman Sylvester

Coffee People-Muddy Ushers, 7 pm, 3500 SE Hawthorne

Crystal Ballroom-Dandy Warhols, $13-15, All Ages

Dante's-Lobotomy Lounge, 6 pm; Soul Kitchen

Egyptian-Gender Bender Variety Show, 8:30 pm, $5

* FAST FORWARD-Sextional, Crack: We Are Rock, Dik Yellow Swans, Millions of Dismembered Handbags

* Fresh Pot on Mississippi-The Thermals, Finesse, 8 pm, free, All Ages

Goodfoot-Triclops Organ Trio

Green Room-Beth Kelly & Captain Rock

Hoppers-Mel Solomon , 9 pm

Java Vivace-David Huckley Duo

Jimmy Mak's-Mel Brown Quintet, $6

Laurelthirst-Tecumseh Valley; Velvida Underground, 6 pm

Medicine Hat-The Spaces, American Hit List

* Meow Meow-Bratmobile, the Badger King, Glass Candy

Mississippi-Rachael Taylor Brown, 6 pm; Christopher Blue

Mt Tabor-Mood Food

Music Millennium NW-Sushirobo, 6 pm, free, All Ages

Ohm-Luv Jonz w/Reparations, $10

Produce Row Cafe-Earl & the Reggae Allstars

Rabbit Hole-Big Island Shindig; little Sue, 6 pm

Red and Black-Jaycob Van Auken, 8 pm, free, All Ages

* Satyricon-Electric Wizard, Sons of Otis, Unearthly Trance, Yob, $10

Seges-Bobby Torres Ensemble

Snake & Weasel-The Stragglers, 6 pm

Mt Tabor Acoustic-Heather Straub

Tillicum Pub-Lloyd Jones

* Tonic Lounge-Oldominion Nightcrawlers

Tugboat-Gust Burns, Mark Kaylor, Jean-Paul Jenkins, Bryan Eubanks

Twilight Cafe-Grant Gascon

White Eagle-Kerrville Reprise, 8 pm, $3


FRIDAY 6/14

Ash Street-The Weaklings, Kleveland, The Dirty Birds, Spread Eagle, $6

B Complex-Onesidezero, All Ages

Berbati's Pan-Queens of the Stone Age, sold out

Billy Ray's-Digital Knife, 10 pm, free

Bitter End-Spigot; Donny Rife, John Young, 6 pm

* Blackbird-Dolomites, Vagabond Opera, Gin Gang, $6

Bookies-Blues w/Habitat for Humanity, Stolen Car, Hammerhead Rose

Brasilia -Alfredo Latin Ensemble

Buffalo Gap-Stephen Ashbrook Band, 9 pm

Burnside Bean-Lorna Miller & Hummingbird Friends, 7:30 pm

Candlelight Cafe-J.R. Sims

Cobalt-Hells Belles, Moss Generator, Honey Ryder, $10

Community Music Center-Prem Joshua, 7:30 pm, All Ages

Conan's Pub-Grooveyard, Diggabone, Sifter

Corner Saloon-The Menace

* Crystal Ballroom-Rainbow Ball, $10

Dante's-TV Eye, The Out Crowd, 9 pm, $6

Fez-Jesus Presley, Going to March

Gemini Bar -Andy Stokes

Green Room-Casey Neill, 9:30 pm

Hoppers-Jim Mesi

* Horning's Hideout-Another Family A-Faire 3-day fest starring Steve Kimock Band, Karl Denson's Tiny Universe, The Pharcyde, Charlie Hunter, Robert Walter's 20th Congress, The Abyssinians, Souls of Mischief, 3MG, Garaj Mahal, Jerry Joseph & the Jackmormons, Modereko, Granola Funk Express, more

* Jasmine Tree-Sumerland, The Sweet Science, Brainwarmer, 9:30 pm, $4

Java Vivace-Rivercity Consort

Jimmy Mak's-Skip Elliot, $5

Laurelthirst-Kung Pao Chickens; Prairie Dogs , 6 pm

Medicine Hat-Eric McFadden

* Meow Meow-Blak Scienz Tribe, Madgesdiq, more

Mississippi-Edna Vasques, 8 pm

Mock Crest-Kinzel & Hyde, 9 pm

Mt Tabor-Ash, Miss Moodypants

* Music Millennium NW-John Vecchiarelli, 1 pm; THEforREALS, 5 pm, free

Ohm-Systemwide CD Release, Heavyweight Dub Champion, Greenstar, Mike Stevens, $8

Paris Theatre-Mystery Machine, Totally Sweet Ninjas, No Ordinary, Peerless, All Ages

Produce Row Cafe-Lynn Conover Trio

Rabbit Hole-Catfish, Plumb Bob

Red and Black Cafe-Rexella, 8 pm, All Ages

Roseland-Floater, 9 pm, All Ages

Satyricon-Poison Idea, Frakshow Rodeo, New Wave Hookers, The Speds, $8

Schnitzer Hall-Bonnie Raitt, 8 pm

Scoreboard-Morf

Mt Tabor Acoustic-Kate McDonall

Tillicum Pub-Gary Small Band

Tonic Lounge-Cootie Platoon, $5

Twilight Cafe-Hip Replacements

White Eagle-X Angels, $6

XKBG House-Jeff London, The Sleepyhouse, Sean Minmae, (Steve Kramp), more, around 8 pm


SATURDAY 6/15

Aladdin Theater-Johnny A., $15

Ash Street-Witch Mountain, Men of Porn, YOB, Argonaut, $6

* B Complex-Space-Age Mutant Hayride starring That 1 Guy, Silenceo, Spaceferry, High Planes Drifters, Lorin, El Papa Chango, more, $22, All Ages

Beulahland-Wet Confetti, Desert City Soundtrack

Billy Ray's-I Know Kung Fu, Richard Hedders, Hand Gun Bravado, 10 pm, free

Bitter End-Smoochknob, Oliver, 9 pm

* Blackbird-Wadsworth, C Average, Burning Cindys, $5

Brasilia -Lions of Batucada

Buffalo Gap-4th Plane Jaiant, 9 pm

Candlelight Cafe-J.R. Sims

Conan's Pub-Solid Noodle

Corner Saloon-The Menace

Crystal-Floater, That One Guy, $10-12, All Ages

Dante's-Deacon X's Fetish Night Cabaret, 9 pm

Gemini Bar -Jesus Presley

* Goodfoot-Siamese, Grey Area

* Jasmine Tree-Transplants, Kobalt, The Drooges, 9:30 pm

Jimmy Mak's-Thara Memory's Superband, $7

Laurelthirst-Jim Boyer; James Low, 7 pm, free

Love Nest Monster-Birdy Num Num, The Out Crowd, 7 pm, $3-5, 2638 NE Buxton

Medicine Hat-The Motive, Jaroh

Meow Meow-The Khind, Decimation, Spindrift, $7, All Ages

Mississippi-Sause, 7 pm

* Mississippi Rising Ballroom-Rock 'n'Roll Camp for Girls CD Release Party, 7 pm, All Ages

Mock Crest-Donna Jose, 9 pm

Mt Tabor-Jerry Joseph & the Jackmormons, Richmond Fontaine, Public Groovement

Music Millennium NW-Peter Mulvey & Jeffrey Foucault, 3 pm; Blindlight, 5pm, free, All Ages

Ohm-UHF, The Charm PArticles, Manoj, $7

Paris Theatre-Defiance, The Escaped, One Day War, Straightjacket, Malicious Damage, All Ages

Produce Row Cafe-Anandi

Rabbit Hole-Watsonville Patio, Smidgen; Morgan Grace, 6 pm

Red and Black Cafe-Elf Kings, 8 pm, All Ages

Roseland-Bob Schneider, 9 pm

Satyricon-Zonewire, Playne Jane, Swamp Lotus, Driven, $7

Scoreboard-Morf

Mt Tabor Acoustic-Dan Murray

Tillicum Pub-Gary Small Band

White Eagle-Mission 5, $6


SUNDAY 6/16

Ash-Vegan Killing Machine, Carol's Chump, Dulcet Haze

* Billy Ray's-Rock n Shop starring The Flip-Tops, Electric Eye, Captain vs. Crew, King Louie, Rally Boy, Calvin Johnson, Dustin Hamman, Shoe Shine Blue, The Decemberists, Luther Russell, A.C. Cotton, slimmoonSolo, 2-10 pm, free

* Blackbird-A Luna Red, Point Line Plane, Boxstep, Automaton, $5

Bookies-Jazz Jam w/The Restless Native's All-Stars

Brasserie Montmartre-Tony Pacini

Buffalo Gap-Suburban Hillbillies, 6 pm

Candlelight Cafe-Andy Stokes

Conan's Pub-Rockabilly Jam w/ DJ Murphy

Dante's-My Regrets, 9 pm; Sinferno Cabaret, 11 pm

Egyptian-Amy Maja, Embra, 8 pm, free

Goodfoot-Ashbury Park, free

Hoppers-Aaron Black Band, 9 pm

Laurelthirst-Neil Gilpin's Belmont St Octet; Freak Mountain Ramblers, 6 pm

Maverick-Acoustic Open Mic w/Folk City, 7 pm

Mock Crest-KC's Acoustic Blues Jam, 7:30 pm

Mt Tabor-Zen Tricksters

Music Millennium NW-Pris, 5 pm, free

* Nicole's-The Badger King, the Culottes, Casitone for the Painfully Alone, Carl Vs. Carl, 10 am

Paris Theatre-Don't Look Back, guests, All Ages

Red and Black-Open Mic w/Elyce Hues, 8 pm, All Ages

Satyricon-The Remnants, Die Screaming, Disgruntled, Blas Fo Me, Follow Bastard, $5

Tillicum Pub-Johnny Martin

White Eagle-Heart & Hammer, $3


MONDAY 6/17

Aladdin Theater-Mose Allison, 8 pm, $20-22

Bitter End-Nicole Campbell Band

* Blackbird-The Visit, The Holidays, Pink Snowflakes, free

Brasserie Montmartre-Lee Reinoehl

Candlelight Cafe-Margo Tufo

* Dante's-Nina Nastasia, Carissa's Wierd, Boxstep, 8 pm

Green Room-Open Mic with Mississippi Mud

Hoppers-Lee Blake Acoustic Jam

Laurelthirst-Kung Pao Chickens, 7 pm, free

Medicine Hat-Open Mic, free

* Meow Meow-High School Band Showcase, $7

Mississippi-Powell Robertson Project, 8 pm

Mt Tabor-Reggae Jam

Music Millennium NW-Antonio Estevan Huerta, 5 pm

Ohm-Adam Zwig, $4

* Produce Row Cafe-Ron Steen Jazz Jam, $2

Satyricon-Greedy Texas Bastards, Green Angel, Lopez, Sathya, $5

Snake & Weasel-Taarka Duo, 6 pm; Jon Self's Open Mic

White Eagle-Little Sue & Lynn Conover, Chris Buhalis


TUESDAY 6/18

Ash Street-Diesto, The Mass, $5

Billy Ray's-Hartwell Little John, 10 pm, free

Brasserie Montmartre-Dan Schulte Duo

Buffalo Gap-Kenny Lavitz, 8 pm

Candlelight Cafe-Linda Hornbuckle

* Community Music Center-Frank Gratowski Quartet, 8 pm, All Ages

Conan's Pub-Virus Breakbeats/Techno

Dante's-Vaudeville, the Divine Comedy & Cabaret, 9 pm, $5

* Disjecta-Adam Selzer, Joe Haege, Jessica Slavic, Mark Burden, Brandon Barnhill, Zak Riles, Eric Mast, 9 pm, All Ages

Green Room-Stephen Ashbrook

Hoppers-Terry Robb

Jimmy Mak's-Mel Brown Septet, $6

Laurelthirst-Sean Nowland's Open Mic; Jackstraw, 6 pm

Medicine Hat-C.O.T.A., Samadhi

* Meow Meow-Hutch & Kathy Record Release Party

Mississippi-David Valdez Trio, 8 pm

Mt Tabor-Money&Lovin, Uprite Dub Arkestra, Tahirah, $4

Ohm-Dahlia, Ben & Ravi, $5

Produce Row Cafe-Bluegrass Jam, free

Rabbit Hole-Karaoke Underground

Satyricon-Ross & the Hellpets, Boys from Ipanema, Pepto Dizmal Clowns, Aphid, $4

Snake & Weasel-Sweet Potatoes, 6 pm; The Song Shop

Stephano's-Pacific Blue Jazz Quartet

Tillicum Pub-Norman Sylvester

White Eagle-Mark Alan


WEDNESDAY 6/19

Ash Street-Dead End Crush, The Film, Hyperstar

Berbati's Pan-Immortal: DJ Micro CD Release Tour, J-Vision, DJ Seraiah, $10

Bitter End-Six Foot Sam, guests, 9 pm, free

* Blackbird-Mary Timony, The Intima, The Standard, $8

Brasserie Montmartre-David Friesen Duo

Buffalo Gap-Toca, 8:30 pm

Candlelight Cafe-Terry Robb

Conan's Pub-Folk Music Showcase

* Crystal-Blackalicious, Onry Ozzborn, DJ Zeph, $14-16

Dante's-Bump-n-Grind, 6 pm; The Hellfire Antisocial Club

Goodfoot-Stuart Wylen Trio

Green Room-Life After Liftoff

Gresham Inn-Jam Session, 8 pm

Hoppers-Robbie Laws, 9 pm

Jimmy Mak's-Mel Brown Quartet , 7:30 pm, $6

Laurelthirst-Billy Kennedy Trio; Fernando, 6 pm

* Meow Meow-Liars Academy, Branston, guests, All Ages

Mississippi-Hell Pets, 8 pm

Mt Tabor-Ramblin Rose

Ohm-4Play w/DJs Dave Elliott, Berlin, $5

Produce Row Cafe-June Bunton's Open Mic, free

Rabbit Hole-The Kung Pao Chickens; Robert Cannon, 6 pm

Satyricon-Rocket 350, Hussy, Diejobs, $6

Snake & Weasel-Joe McMurrian, 6 pm

Tillicum Pub-Jim Mesi

White Eagle-Jon Koonce & the Honky Tonk Trio, $3