THURSDAY 8/8
Aladdin Theater-Norah Jones, sold out
Ash Street-Burnout, Bite Size, Suburbia, $5
* Berbati's Pan-Black Sheep, DJ Wicked, $12.50-15
Biddy McGraw's-Felim Egan, Skip Parente, Nancy Conesco
Billy Reed's-Amoree Lovell, 8 pm
Bitter End-Rich Man's Burden, 9 pm; Hookah Stew, 6 pm, free
* Blackbird-arlo, Six PArts Seven, Rilo Kiley, Frog Eyes, $7
Boons Treasury-James Low
Buffalo Gap-Jane Wright, 8 pm
Candlelight Cafe-Norman Sylvester
Club DV8-Karaoke from Hell, 10 pm, $2
Coffee People-Kellee Lynn & friends, 7 pm, 3500 SE Hawthorne
Crystal Ballroom-Garratt Wilkin & the Parrot Heads, 8 pm, $15
Goodfoot-Triclops
Grand Lodge-Toni Land
Hoppers-Margo Tufo, 9 pm
Jazz De Opus-Jake Booker Quartet
Jimmy Mak's-Mel Brown Quintet, $6
Laurelthirst-Little Sue; Velvida Underground, 6 pm
Mississippi-Rachael Taylor Brown, 6 pm; Ross and the Hellpets, 8 pm
Mock Crest- Open Mic Jam w/Jason Stewart, 8:30 pm
Mt Tabor-Dearest Crown, Carquinez, Straights
Ohm-Luv Jonz w/Reparations, $10
Paris Theatre-Bella Morte, All Ages
Produce Row Cafe-L'Via's Soul Reunion
Rabbit Hole-Vagabond Opera; Little Sue, 6 pm
Rock Creek Tavern-Eric Lunde & friends
Rogue Pub-Acoustic Jam, 8 pm
Satyricon-ADZ, The Sign Offs, The Hellside Stranglers, The Triggers
* Tonic Lounge-Oldominion Nightcrawlers
White Eagle-Stephen Ashbrook Band
FRIDAY 8/9
Arnada Cafe-Logos Eye, Rich Man's Burden, Waylaid
Ash Street-Sathya, Last Empire, Swamp Lotus, Infilkt, $6
* Berbati's Pan-Maktub, Black Angel, $8
Biddy McGraw's-Funk Shui
Billy Reed's-Karaoke Dive Style, 9 pm
Bitter End-The Bossa Boys, 6 pm, free; Nicole Campbell, 9:30 pm, $5
* Blackbird-Blevin Blecum, Aspects of Physics, SUNN0)), $6
Boons Treasury-Paul Summers Band
Borders-Beaverton-Glen David Zucker, 7 pm, free
Buffalo Gap-Jon Koonce & the Gashogs, 9 pm
Candlelight Cafe-Dover Wienberg
Conan's Pub-Lisa Miller & the Trailerpark Honeys, Countrypolitans, Moonshine Hangover, Richmond Fontaine, $7
Corner Saloon-Feppo Brothers
Crystal Ballroom-The Damnations, Caleb Klauder Band, Jackstraw; Disc Jockey Gregarious (Lola's)
Dante's-In Music We Trust 5-year Anniversary starring Fernando, Sean Croghan, Goldenboy, 9 pm, $6
* Fez-Reparations CD Release, 9 pm
Gemini Bar -the Cannonballs
Hoppers-Kinzel, Hyde & Poreter
Horning's Hideout-morFest, Melvin Seals Melting Pot, Ramblin' Rose, Funky Monks, Pie-Men
Jax-Purusa
Jazz De Opus-Tom Grant
Jimmy Mak's-Blues Connotation, $5
Laurelthirst-Prairie Dogs, 6 pm
Grand Lodge-Billy Kennedy & friends, Pete Sears
* Meow Meow-Massive Damage 2002 starring Rebelz of Rhythm, Hittaz on Tha Payroll, X-Kid & Seanski, Misty Fine, more, $8, All Ages
Mississippi-The Macraes, 7:30 pm; Six Legged Horse, 10:30 pm
Mock Crest-Lee Blake, 9 pm
* Mt Tabor-Freedom Tribe, Sasha Butterfly, 8 pm
Music Millennium NW-John Butler Trio, noon; Dave Pirner, 6 pm, free, All Ages
* North Portland Bikeworks-Benefit Show starring M. Sing Sing, The Reappearing Snacks, Owen "thrashin'" Ashworth on the Turntables of Casio, The Translators, Momlette & Dadwich, 8 pm
Paris Theatre-800 Octane, 44 Caliber Heroes, The Adhesives, Compact 56, All Ages
Porky's Pub-Vegan Killing Machine, guests
Produce Row Cafe-James Low Band
Rabbit Hole-Smidgen, Blind Light; Heavy Petting Zoo, 6 pm
Red and Black Cafe-Dog and Polny, Kate Akers, Steve Schroeder, 8 pm, All Ages
Ringler's Pub-Fridays at Four w/Billy Kennedy & Friends, 4 pm-7 pm, free
River Roadhouse-Ron Carnes
Rock Creek Tavern-The Chuck & Dave Show
Rogue Pub-Darby O'Gill, 9 pm
Roseland-temper CD Release, Let It Ride, $5
Satyricon-Poison Idea, The Weaklings
Schnitzer Hall-John Mayer, Guster, 8 pm
Scoreboard-Road's End
Stephano's-DJ Sugar w/guest DJs
Mt Tabor Acoustic-James West
White Eagle-Baseboard Heaters, $6
SATURDAY 8/10
* Polyp and Fury-Rabbit Sax Trio, Bradshaw/Marble Duet, Bubble & Squeak, 9 pm
Aladdin Theater-Dave Pirner, Water, $15
Arnada Cafe-Junky Jonser, Dross, special guest
Ash Street-Business Suit Guy, Herkemer, Monkey Fur, $6
* Beulahland-Anti-Racist Benefit
Biddy McGraw's-Professor Gall
Bitter End-Five Year Space Effort, 9:30, $5
* Blackbird-Buttery Lords, Experimental Dental School, Roger Nusic, $5
Boons Treasury-Rhythm Culture
Borders-Planet Yog CD demo, 2 pm, free
Borders-Gresham-Heart & Hammer, 7 pm, free, All Ages
Buffalo Gap-Steve Bradley Band, 9 pm
Candlelight Cafe-Dover Wienberg
Community Music Center-Erica Wong, Susan Smith doing Beethoven, Saint-Saens, Bach, 1:30 pm, free, All Ages
Conan's Pub-Dusty 45s CD release, Junco Parker, 9 pm
Corner Saloon-Feppo Brothers
Crystal Ballroom-Luther Wright & the Wrongs, $15
* Disjecta-PDX Tropix Fest: Rummage Sale, Glass Candy, Nice Nice, Monitor Bats, Yellow Swans, The Planet The, Growing, Panama, Friends Forever, Mark Burden, Dawn of Man, One Human Minute, Glamorous Pat, 1 pm, $5, All Ages
* Eagles Lodge-Portland Mercury's 2-year Anniversary Party starring The Dolomites, Karaoke From Hell, Oldominion
Fez-Deadspeed, guest
Gemini Bar-Rubberneck
Goodfoot-Ashbury Park Trio
Grand Lodge-American Music Festival: David Lindley & Wally Ingram, Holy Modal Rounders, Pete Sears, Spigot, Higher Ground Flying Other Brothers, Honey Bukit, Freak Mountain Ramblers, Billy Kennedy
Hoppers-Lucky Dawgs
Jasmine Tree-Romulus and Remus, Obe Skupla, Rudement, In Ether, 9:30 pm, $4
Jazz De Opus-Tom Grant
Jimmy Mak's-Thara Memory's Superband, $6
Laurelthirst-Laurel Lee & the Escapees; Buck Dagger; James Low, 6 pm
Meow Meow-The Virus, The Riffs, The Rabid Dogs, guests, All Ages
Mississippi-Vagabond Opera, 7 pm; Cicadian Rhythm
Mock Crest-KC Murphy, 9 pm
* Mt Tabor-Portland Music Project, Alkymists, Blak Scienz Tribe, Upright Dub Arkestra, Money & Lovein, The Chosen
Music Millennium NW-Luther Wright & the Wrongs, 1 pm, free, All Ages
* Ohm-Suckapunch, Telephone, Brad Vachal & dorian
Ozone Records-TV:616, 2 pm, All Ages
Paris Theatre-Veronica, 36 Crazy Fists, Ender, Anatomy of a Ghost, Endor, All Ages
Porky's Pub-Glutton, guests
Produce Row Cafe-Lynn Conover
Rabbit Hole-The Atrocities; Species, 6 pm
Ringler's Pub-Buds of May, 3-6 pm, free
River Roadhouse-Ron Carnes
Rock Creek Tavern-Old Elbows
Rogue Pub-Harrison, 8 pm
Roseland-Rumble at the Roseland, 9 pm, All Ages
Satyricon-The Stitches, Freakshow Rodea, The Mansfields, The Sweethearts
Scoreboard-Road's End
Mt Tabor Acoustic-Wheeler Walker Ponder
White Eagle-Jon Koonce & the Honky Tonk Trio, $6
Yukon Tavern-Foam Tiger, Special Guests, 10 pm, free
SUNDAY 8/11
Aladdin Theater-Hope Sandoval, $18.50-20
Ash Street-Tecumseh, Grant Langston, Runaway Boys, $5
Biddy McGraw's-Irish Jam
Bitter End-Progressions with DJ Sean Michan, Keen, 6 pm; Whisky Puppy, 4 pm, free
* Blackbird-Portland Radio Authority: Desert City Soundtrack, Dutch Flat, The Joggers, $5
Boons Treasury-Jelly Head
Buffalo Gap-Los Cowtones, 6 pm; Life After Liftoff, 9 pm
Candlelight Cafe-Andy Stokes
Crystal Ballroom-Acoustic Mayhem open mic (Lola's), 8:30 pm, $2
* Dante's-Mum, Swords Project, E*Rock
* Disjecta-Bake Sale starring The Shins, The Forty-First, Experimental Dental School, The Ghosts of Women Who Haunt Cliffs, Panther, Sleetmute, All Ages
Goodfoot-Bikesummer Post-Bridge Pedal Party
Hoppers-Aaron Black Band featuring Johnny Black, 9 pm
Hutch-Terry Robb
Jazz De Opus-Dan Balmer Trio
Keller Auditorium-Chris Isaak, 8 pm
Laurelthirst-Neil Gilpin's Belmont St Octet; Freak Mountain Ramblers, 6 pm
Maverick-Acoustic Open Mic w/Folk City, 7 pm
Mississippi-Powell Roberts Project, 7 pm
Mock Crest-KC's Acoustic Blues Jam, 7:30 pm
Paris Theatre-10-Band Showcase, 7 pm; Full Affect, The Willknots, Team Karate Warehouse, 1 pm, All Ages
Pioneer Courthouse Square-India Festival
* Satyricon-Captured! by Robots, Compound Fracture
White Eagle-Holy Modal Rounders, $7
MONDAY 8/12
Arnada Cafe-Open Mic w/April
Ash Street-Open Mic/New Band Night, free
Bitter End-Monday Night Dress Rehearsal w/ Nicole Campbell Band, 9 pm, free
Blackbird-Room 101, Small Craft Advisory, Godlings, free
Candlelight Cafe-Margo Tufo
couch park-Misty River Band, 6 pm, free
Crystal Ballroom-New Band Night (Lola's), 8:30 pm, $2
* Dante's-Superdrag, Death Ray Davies
Gemini Bar-Morrison Bridge Music Jam
Hoppers-Electric Blues Jam w/ Lee Blake
Jazz De Opus-Bruce Escovitz, Dave Captein, Gary Hobbs, Tom Grant
Laurelthirst-Kung Pao Chickens, 7 pm, free
Mt Tabor-I Say Reggae
* Music Millennium NW-Superdrag, 5 pm, free, All Ages
Ohm-Adam Zwig's Digital Analog Heaven blues hiphop progressive jazz funk soul, DJ P, $4
Pacific Switchboard-Judith Roitman & Aaron Vidaver, 7:30 pm, $5 suggested donation, All Ages
* Produce Row Cafe-Ron Steen Jazz Jam, $2
Rogue Pub-Rogue Bluegrass Band, 8 pm
* Rose Garden-Alicia Keys, 7:30 pm, All Ages
Satyricon-Grant Langston & the Supermodels, Ferdinand the Bull
White Eagle-Little Sue & Lynn Conover
TUESDAY 8/13
Arnada Cafe-Open Mic w/Lee Pelly
Ash Street-My Goldfish Ned, Last Gasp, DIHYF, guests, $5
Bitter End-Jeff Rosenberg's Songwriter Showcase, 9 pm, free
Blackbird-The Visit, Stereo Crush, Watsonville Patio
Candlelight Cafe-Linda Hornbuckle
Conan's Pub-Virus Breakbeats/Techno
Crystal Ballroom-Phish tribute night (Lola's), 8 pm, free
Dante's-TV:616 CD Release; Bump-n-Grind burlesque auditions; Vaudeville, 8 pm, $5
* Goodfoot-Eclectic Electro
Hoppers-Terry Robb Band
Jazz De Opus-Nancy King & Steve Christofferson, 8:30 pm
Jimmy Mak's-Mel Brown Septet, $6
Laurelthirst-Sean Nowland's Open Mic; Jackstraw, 6 pm
Meow Meow-Slow Gherkin, The Plus Ones, the Huxtables
Mt Tabor-Money & Lovin, Uprite Dub Arkestra
Ohm-Dahlia, Ben & Ravi, Berlin, $5
Oregon Zoo-Joan Baez
Produce Row Cafe-Bluegrass Jam, free
Rabbit Hole-Karaoke Underground
Rogue Pub-Harrison solo acoustic, 8 pm
Roseland-Angelique Kidjo, Corey Harris, 8 pm, All Ages
Satyricon-Gladyss Patches, Gudgen
Tennessee Red's-ICanLickanySOB's Open Mic
Tonic Lounge-Cootie Platoon, free
White Eagle-Jeff Hudis and Steve James Wright
WEDNESDAY 8/14
Arnada Cafe-Open Mic Songwriter's Circus w/steve
Ash Street-SK and the Punkass Bitches, Sasshole, Disgruntled Nation, The Ballistics, $5
B Complex-Juliana Theory, Coheed and Cambria, Element 101, the Thirty Eight, 7 pm, $12, All Ages
Beulahland-Mars Needs Women
Biddy McGraw's-Irish Jam
Bitter End-Redwood Highway, 6 pm; Six Foot Sam, Amelia, 9 pm, free
* Blackbird-King Kong, Pleasseasaur, Kentucky Snakehandlers, Double Barrelled Soul, $8
Boons Treasury-Stephen Ashbrook
Buffalo Gap-Toca, 8:30 pm
Candlelight Cafe-Terry Robb
Conan's Pub-Anodyne, Miss Teen Idaho, Dead End Crush
Dante's-Hellfire Antisocial Club w/Storm & the Balls, 10 pm
Dixon Manor-The Science, The World We Made, Buried in the Desert, 4614 N Michigan, All Ages
Empire Room-Dylan-Thomas Vance, 8:30 pm, free
Goodfoot-Jimmy Bennington Midnight Choir, free
Gresham Inn-Jam Session, 8 pm
Hoppers-Paul Delay, 9 pm
Jazz De Opus-Bob Mover
Jimmy Mak's-Joey DeFrancesco, 7 pm, $15
Laurelthirst-Big Island Shindig; Fernando, 6 pm
Meow Meow-The Lashes, a New Hope, Division Day, Keeping Ellis, $8, All Ages
Mississippi-Toby Young, 6 pm; Where's Leo?, 8 pm
Mojo's Coffee Den-Wide Open Mic w/Patrick Finley
* Ohm-Deeper starring Madina, D-Lyte, $4
Produce Row Cafe-June Bunton's Open Mic, free
Rabbit Hole-Bingo
Rock Creek Tavern-Billy Kennedy & Bob Shoemaker
Rogue Pub-Johnny Ward Blues Review, 8 pm
Satyricon-Number 3 Breakdown, Wet Cofetti, Litter MEat
Stephano's-DJ George the Mixologist
Wasco Street (Hood River)-2nd Annual Skate Fest w/ Kutless, Flight180, Liquid Grace, more (underneath the Safeway), All Ages
White Eagle-Crack City Rockers, Stan McMahon Band, Tracker, $3