Live Music Listings 

THURSDAY 10/3

Aladdin Theater-J.J. Cale, Caleb Klauder, $33-35

Alberta Street Public House-Monty Green's Bluegrass Invite

Ash Street-Keelhaul, Diesto, Wadsworth, $6

Berbati's Pan-The Building Press, Wadsworth, $5

Biddy McGraw's-Noah Peterson Quartet

Billy Ray's-Songwriters in the Round: Jay Bolotin, Brian Copeland, Tony Graham, Amoree Lovell, Jeremy Serwer, 9 pm, free

Bitter End-Cornbred; Maggie's Choice, 6 pm, free

Blackbird-Norfolk & Western, VI Foot Sloth, Neo, $5

Brasserie Montmartre-Christopher Woitach Duo

Candlelight Cafe-Jay Bird Koder

Club DV8 -Karaoke from Hell, 10 pm, $2

Crystal Ballroom-Tracy Byrd, 7 pm, $25-30

Duff's Garage-Kung Pao Chickens

Goodfoot-Triclops

Green Room-Soul Butlers, Ezra Holbrook

Hoppers-Dae Kahl & the Blues, Round Robin

Jax-Scott Peretta, 7 pm

Jazz De Opus-Gary Hobbs Quartet

Jimmy Mak's-Mel Brown Quintet, 9 pm, $7

Kennedy School-Foghorn Leghorn, All Ages

Laurelthirst-Tecumseh Valley, Quincy; Buds of May, 6 pm

Mississippi-Setting Sun, 10:30 pm; Jerry Rig, 8 pm

Mock Crest-Donna Jose Open Mic Jam, 8:30 pm

Mt Tabor-Jaroh, Palantine Hill ohm-Dan Reed, Keith Schreiner, Rob Daiker

Produce Row Cafe-L'Via's Soul Reunion

Rabbit Hole-Open Mic w/Bobby Soxx; Catfish, 6 pm

Satyricon-Portland Organic Wrestling

Mt Tabor Acoustic-Issa Kitterman, Brett Estep

Tillicum Pub-Lloyd Jones

Tonic Lounge-Lopez, 3 Yrs Down, Dirty Theives

White Eagle-Glasswing, $3

Wilf's Piano Bar-John Gilmore

FRIDAY 10/4

Aladdin Theater-Left Hand Smoke, The Sugarbeets, Clumsy Lovers, 9 pm

Alberta Street Public House-Elizabob, Mikey Beglan's Session, free

Arnada Cafe-Dij, Mormon Assault Vehicle, Chapter's End

Ash Street-Justin Stark, Nicole Campbell, Tuesday's Taken

Berbati's Pan-Water, Bart Ferguson, Colorfield CD Release, $10

Biddy McGraw's-Funk Shui

Billy Ray's-Skervy's REFORM SCHOOL, 10 pm, free

Bitter End-Freewillinsoul, 6 pm; 6 Foot Sam, guests, 9 pm

Blackbird-Black Angel, Big Yeah, The Incredible Kid, $6

Brasserie Montmartre-Gary Hobbs Trio

Candlelight Cafe-Hudson Rocket

Corner Saloon-Melody Butchers

Crystal Ballroom-Jello Biafra, 7 pm, $10

Dante's-Starantula

Duff's Garage-Cave Cat Sammy, Lisa Miller, The Stragglers

Gemini Bar -Soul Vaccination

Green Room-Big Island Shindig

Jasmine Tree-Empty Set, MakeOutScene, Papillon

Jax-The Visit, guests

Jazz De Opus-Miles Ahead

Jimmy Mak's-Alan Jones Sextet, 9 pm, $5

Laurelthirst-Baby Gramps; Prairie Dogs , 6 pm

Liberty Hall-Irish Ceili Dance, 7 pm, $8

Meow Meow-Unshrunk, Swank, Spun, Dislogik, $7, All Ages

Mississippi-Life After Liftoff, 10:30 pm

Mock Crest-Rich Man's Burden, 9 pm

Mt Tabor-Instigators, Little Big Man

Music Millennium NW-Clumsy Lovers, 5 pm, free, All Ages

Paris Theatre-Rexsole, Collardown, All Ages

Porky's Palace-No Excuse

Rabbit Hole-Little Sue, Fernando, Casey Neill, Marilee Hord; Hillstomp, 6 pm

Reed College-+/-

Roseland-Alejandra Guzman, 9 pm

Satyricon-The Undead, Antiworld, Popewyrm

Savory Tart-Michael Erbe, 6 pm

Schnitzer Hall-Preservation Hall Jazz Band, 7:30 pm

Stephano's-DJ Sugar w/ guest DJs

Mt Tabor Acoustic-Tree Root

Tennessee Red's-Coolective Night starring many singer-songwriters

Tillicum Pub-Gary Small Band

Tonic Lounge-Tinhorn, Robert Brown Band, Setting Sun

Twilight Cafe-Gin & Tillyanna

White Eagle-Richmond Fontaine, Jesse Sykes, $6

Wilf's Piano Bar-John Gilmore Trio

SATURDAY 10/5

Aladdin Theater-Linda Thompson, $22-25

Alberta Street Public House-Rachel Browning CD release

Scottish Rite Center-T. Jefferson Parker, 1:30 pm, free

Arnada Cafe-4th Plane Jaiant, Life After Liftoff, Templeshock

Berbati's Pan-Dirtbombs, Detroit Cobras, KO & the Knockouts, $10-12

Biddy McGraw's-Jazz Berry Ram

Billy Ray's-PBR House Party, Mediam, free

Bitter End-Freak Mountain Ramblers, 9 pm, $6

Blackbird-Dolorean, The Vespertines, Psychological Thrillers, free

Brasserie Montmartre-Gary Hobbs Trio

Candlelight Cafe-Hudson Rocket

Corner Saloon-Melody Butchers

Crystal Ballroom-Plea for Peace: International Noise Conspiracy, Promise Ring, Poison the Well, Common Rider, Lawrence Arms

Dante's-Pat McDonald, Eric McFadden, +/-, $8

Disjecta-Jonas Tauber Septet Project, 10 pm, $5

Duff's Garage-The Philthy Animals, The Greedy Texas Bastards

Fez-Porterhouse, guest, 9 pm

Gemini Bar -Soul Vaccination

Goodfoot-GrayArea, DJ Joel Barber, 9:30 pm, $5

Green Room-Too Big World

Jasmine Tree-Hello From Waveland, The Gays, Crack City Rockers, 9 pm

Jazz De Opus-Flatland

Jimmy Mak's-Thara Memory's Superband, 9 pm, $7

Laurelthirst-Songwriters Showcase Pete Krebs, Michael Jodell; James Low, 6 pm

Meow Meow-Mortician, Scar Culture, Malignancy, $10, All Ages

Mississippi-Flying Buthara Orkestra, 8 pm

Mock Crest-Kinzel & Hyde, 9 pm

Mt Tabor-Rule of 9, Gudgeon, Oliversudden

Multnomah Arts Center-Szaszcsavas: gypsy folk from Transylvania, 6 pm, $12

Music Millennium NW-Lew Jones, 1 pm, free, All Ages

ohm-Helio Sequence, Menomena, Maximus, $8

Porky's Palace-Jackass Willie, guests

Rabbit Hole-Smidgen, Poison Oakies, 6 pm

Roseland-Andre Nickatina, B-Legit, 8 pm, All Ages

Satyricon-Groovie Ghoulies, Flipside, The Nightmares, Die Jobs

Schnitzer Hall-Karen Gomyo: Bruch's Volin Concerto No. 1, more

St. Johns Pub-Geoff Muldaur, 8 pm, $18-20

Mt Tabor Acoustic-Tofu Groove Grill

Tennessee Red's-The Shortway, Schicky Gnarowitz and the Transparent Wings of Joy

Tillicum Pub-Gary Small Band

Tonic Lounge-Oliver, Miss Teen Idaho, Going to March, Palatine Hill

Twilight Cafe-Color Phobos

White Eagle-Jon Koonce & the Honky Tonk Trio, Lisa Miller & the Trailer Park Honeys, $6

Wilf's Piano Bar-Barry Aiken Trio

Yola's Foster Road-Mike Gill Acoustic

SUNDAY 10/6

3944 SE Kelly-Benefit for YOU art show starring Amy Annelle, The Taken Girls, S. Broox, 7 pm

Ash Street-John Lennon Tribute Night

Biddy McGraw's-Irish Jam

Bitter End-Whiskey Puppy, 4 pm, free; DJ Sean Michael, Keen, 6 pm, free

Blackbird-Jim Yoshi Pileup, Ghosts of Women Who Haunt Cliffs, Ill Lit $5

Brasserie Montmartre-Lee Reinoehl

Candlelight Cafe-Andy Stokes

Dante's-Gogol Bordello, 9 pm; Sinferno Cabaret, midnight

Hoppers-Aaron Black starring Johnny Black, 9 pm

Hutch-Terry Robb

Jazz De Opus-Dan Balmer Trio

Laurelthirst-Neil Gilpin's Belmont St Octet; Freak Mountain Ramblers, 6 pm

Maverick-Acoustic Open Mic w/Folk City, 7 pm

Mississippi-Powell Robert's Project, 7 pm

Mock Crest-KC's Acoustic Blues Jam, 7:30 pm

Old Church-Benefit for Pear: Jay Bolotin, Amelia, 8 pm, $10

Paris Theatre-Photo Finish, Missing Nero, 36 Drive, 1 pm, All Ages

Satyricon-The Vibrators, The Neins, Freakshow Rodeo

Tillicum Pub-Johnny Martin

Twilight Cafe-Inquisition Ensemble

MONDAY 10/7

Arnada Cafe-Open Mic w/April

Biddy McGraw's-Alexander Green

Bitter End-Nicole Campbell, 9 pm, free

Blackbird-John Zorn's COBRA, Voodoo Organist, free

Brasserie Montmartre-Creighton McGrath

Candlelight Cafe-Jesus Presley

Dante's-Karaoke from Hell, 10 pm, $1; Dave Killer Queen, Tony Green, 6 pm

Duff's Garage-Dylan Thomas Vance

Gemini Bar -Morrison Bridge Music Jam

Green Room-Open Mic with Mississippi Mud

Hoppers-Electric Blues Jam w/ Lee Blake

Jazz De Opus-Triclops Trio

Jimmy Mak's-Silky, 8 pm, $3

Laurelthirst-Kung Pao Chickens, 7 pm, free

Love Nest Monster-Gratitude, Hidden Under the Hidden Under, Charlie Hobart, 7 pm, 2638 NE Buxton

Mt Tabor-I Say Reggae

Produce Row Cafe-Ron Steen Jazz Jam, $2

Satyricon-Captain Rock, Stereocrush, Skylab

Twilight Cafe-Fairly Honest Jon

White Eagle-Little Sue & Lynn Conover

TUESDAY 10/8

Alberta Street Public House-Irish Dance Session

Arnada Cafe-Inner Rhythms

Ash Street-The Jewws, Starantula, $5

Berbati's Pan-Frontier Life, Titicacaman, 8 pm, $7

Biddy McGraw's-Brongaene Griffen

Bitter End-Jeff Rosenberg's Songwriter's Showcase, open mic, 9 pm , free

Blackbird-Isis, Dalek, Thrones, Playing Enemy, $6

Brasserie Montmartre-Jean Ronne Duo

Candlelight Cafe-Linda Hornbuckle

Crystal Ballroom-Queens of the Stone Age, Dillinger Escape Plan, Icarus Line, $13

Dante's-Bump-n-Grind burlesque auditions; Vaudeville, 8 pm, $5

Duff's Garage-Bob Shoemaker

Goodfoot-Eclectic Electro starring Surrounded by Ninjas

Green Room-Stephen Ashbrook w Jeff Anthony

Hoppers-Terry Robb Band

Jazz De Opus-Nancy King & Steve Christofferson, 8:30 pm

Jimmy Mak's-Mel Brown Septet, 7:30 pm, $6

Laurelthirst-Sean Nowland's Open Mic; Foghorn Leghorn, 6 pm

Meow Meow-Mest, Home Grown, Catch 22, Madcap, $12

Mississippi-Rachael Taylor Brown, 6:30 pm

Mock Crest-Johnnie Ward, 7 pm

Mt Tabor-Money & Lovin, Uprite Dub Arkestra

Produce Row Cafe-Bluegrass Jam, free

Rabbit Hole-Music Trivia & Karaoke Underground

Satyricon-The Altar Boys, Wretched Death, Amongst Us

Tennessee Red's-ICanLickanySOB's Open Mic

Tillicum Pub-Norman Sylvester

Tonic Lounge-Silver Surfer, Skylab, PDEX, free

Twilight Cafe-Clint Colbert

White Eagle-Jeff Hudis, Steve Jame Wright

Wilf's Piano Bar-Cabaret-Richard Arnold-Soul Serenade

WEDNESDAY 10/9

Aladdin Theater-Paris Combo, $18.50-21

Alberta Street Public House-Zydeco Dance Party

Arnada Cafe-Open Mic w/Steve

B Complex-Snapcase, Boy Sets Fire, Atreyu, Vaux, 8 pm , $10, All Ages

Berbati's Pan-Gomez, Jason Mraz, $13-15

Bitter End-Redwood Highway, SILKY, 9 pm, free

Blackbird-Roots of Orchis, Oma Yang, Small Craft Advisory, New Bethel, $6

Candlelight Cafe-Oceans 503

Dante's-Storm & the Balls, 9 pm, $3

Duff's Garage-Blues jam

Goodfoot-Jazz night: Zuppa, free

Green Room-Luther Russell

Gresham Inn-Jam Session, 8 pm

Hoppers-Paul Delay

Jazz De Opus-Warren Rand Trio

Jimmy Mak's-Mel Brown Quartet, 7:30 pm, $5

Laurelthirst-Steve Tugwell, Jane Wright; Little Sue, 6 pm

Mississippi-Bronwyn, Moon Pony, 7 pm

Mojo's Coffee Den-Wide Open Mic w/Patrick Finley, 7-10 pm, free

Produce Row Cafe-June Bunton's Open Mic, free

Rabbit Hole-Luke & Kaetlin from Awesome

Rose Garden-Tony Hawk's Boom Boom Huck Jam starring the Offspring, 7 pm, All Ages

Satyricon-Throwrag, The Lezbros, Compact 56, Cootie Platoon

Stephano's-DJ George the Mixologist

Tillicum Pub-Jim Mesi

Twilight Cafe-Hillstomp

White Eagle-Bill Wadhams, Dave Harding, 44 Long, 8 Tracks, $3

Wilf's Piano Bar-Jean-Pierre

DJ LISTINGS

THURSDAY 10/3

13th Floor-Sequence: Carrion, Gino, Ophelia, NoN, Burn, Euphoria, $3

Arnada Cafe-DJ Luke Flywalker, Ricardo, guests

Bar 71-DJ Madd 1

Basta's-DJs Derek Fisher, the perfect cyn spin Italian Chic & Balearic Beats

Beulahland-Sweet Pancakes, 10 pm, free

Dante's-First Thursday 3-D Slideshow, Cabaret!, 9 pm; Xotica-Go-Go w/Mestizo, DJ P, $5;

Jimmy's Sports Bar-DJ Skrilla, DJ Puma, DJ Biggs, Funkshop DJs & Wax Killa, 10 pm, free

La Bella Napoli-Live Elektronik w/Radium Z & IJJI

Lotus-DJ Groove

Matador-DJ Harlock

Panorama-Unterzone goth/industrial, 8:30 pm

Quest-DJ Mafia, DJ Richard J

Red Cap Garage-DJ Dougalicious' Europop, Hi-NRG

Ringlers Annex-DJ Taste

Saucebox-E3's dub/deephouse

Stephano's-Shadow Dance contest w/Starchile, Matrok

Suki's Groove-DJ Nosaj , 2401 SW 4th, $3-5

FRIDAY 10/4

Bar 71-DJ Groove

Beulahland-Reggae w/Lil' Pete, 10 pm, free

Brasilia -DJ Weegee's bossanova/samba/brasilian

Cobalt Lounge-Ladies Throw Down: Deena, more dnb

Fez-Bassism: DJ Rama, E3, S-Dub, Sir Round, 10 pm, $6

Goodfoot-DJ Magneto

Klub Z-DJ Jeremy/DJ Danny Diess, $7, All Ages

La Bella Napoli-Live Elektronik w/IJJI & Radium Z, guest DJs

Lotus-DJ Madd 1, DJ Richard J

Matador-DJ Nocturne, free

ohm-Terry Mullian, Micah McNelly, Jason D.

Quest- DJ Mafia

Saucebox-DJ Bobby Bossa, Broken Beat/Deep House, 10 pm

Suki's Groove-DJ Nosaj, 2401 SW 4th, $3-5

XV-DIRTY: electro/disco/sleaze starring Suppoz, DJ Brokenwindow, Mr. Mu Mu, 10 pm, $5

SATURDAY 10/5

Bar 71-DJ Groove

La Bella Napoli-Breakdown w/DJ Kenoy & open tables

Chez What? Cafe-Double Barrelled Soul (whatever lounge), 10 pm

Cobalt Lounge-Disco/funk: Drew Groove, Larry Phunkma

Klub Z-DJ Jeremy/DJ Danny Diess, $7, All Ages

Martini Lounge-DJ Discotek, 1635 SE 7th

Matador-DJ Nocturne, free

Panorama-DJ Alex, DJ Mischief, DJ Frankie J, DJ Nibler

Red Cap Garage-DJ Dougalicious' Europop, Hi-NRG

Saucebox-Mr. Mu Mu's house

Stephano's-DJ Sugar, guest DJs

Suki's Groove-DJ Nosaj, 2401 SW 4th, $3-5

SUNDAY 10/6

Bush Gardens-Kaleidoscope DJs

Madame Butterfly-Chocolate Sushi w/DJ Kenoy, DJ Adapt's electrobreaks/2-step/hiphop

ohm-Crush: Oops Brigade, Danja, Shylok

Red Cap Garage-DJ Frankie J's Circuit, Mainstream, Hi-NRG

Stephano's-EDEN: erotically delicious entertainers night

Tennessee Red's-DJs Gen13, Android's breaks/jungle

MONDAY 10/7

Beulahland-Mystery Music Mayhem by the 3M

Collective, 10 pm, free

Billy Ray's-Show Us Yo8ur Hits: DJs Miles, Birddogg; bring your own cuts, 9 pm, free

Matador-DJ Marantic, free

Red Cap Garage-Cock Rock Monday

Tiger Bar- IT JUST IS w/Keane, Deena

TUESDAY 10/8

Madame Butterfly-DJs Alden Aslett & BC's downtempo/ loungecore

ohm-Dahlia, Ben & Ravi

Ringlers Annex-DJ Barron

Tube-DJ Drew Groove's swankadelic insanity

WEDNESDAY 10/9

Bush Gardens-Turntable Malarkey starring My Friend Andy, ATM spinning hiphop

Fez-Deeper Roots :African/Afrobeat/Afrofunk/Highlife/Reggae/Soul/Roots w/E3 & S-Dub, 10 pm, $3

La Bella Napoli-Mile-High Club: DJs Aaron Miles & Mart(ee)n

Lotus-DJ Madd 1

Madame Butterfly-DJ Karim & TK's Funk & old school soul

Matador-DJ Jen Lane

Mt Tabor-Techno Night

ohm-Madina, D-Lyte, $4

Ringlers Annex-DJ Ted Staker

Saucebox-DJ Drew's GrooveLand: jazz, boogaloo, exotique, lounge, beat

Shanghai Tunnel-DJ Mister B

Tonic Lounge-Wicked Wednesdays starring DJ Wicked, [sic]

Comments

Subscribe to this thread:

Comments are closed.

Staff Pick Events

Most Commented On

Top Viewed Stories

All contents © Index Newspapers, LLC

115 SW Ash St. Suite 600
Portland, OR 97204

Contact Info | Privacy Policy | Production Guidelines | Terms of Use | Takedown Policy