Live Music Listings 


THURSDAY 1/23

Alberta Street Public House-Bluegrass Invite

Ash Street-Blue Skies For Black Hearts

Berbati's Pan-Bootcamp Clik feat. Buckshot & Cocoa Brovaz, Das EFX, DJ Wicked, 9:30 pm, $12

Biddy McGraw's-Rev. Evan Hadley

Birdnest-Furnace Mist Traveling Minstrel Candlelight Cabaret starring Entrance, Devendra Barnhart, Arrington de Dionyso, Faun Fables, Portland's Most Elegible Bachelors

Bitter End-The Stilltenders, 6 pm, free; Buds Of May, 9 pm, free

Blackbird-C.O.C.O., The Lovemakers, Headphone, Plan B

Blue Monk-The Joey Porter Trio, 9:30 pm, $5

Buffalo Gap-Melody Guy, 8 pm

Candlelight Cafe-Jay Bird Koder

Capitol Coffeehouse-Singer Songwriter Night

Coffee People-John O'Mara, 6 pm, All Ages

Dante's-Neil Hannon & The Divine Comedy

DV8-Karaoke From Hell, 10 pm, $2

Goodfoot-Triclops

Green Room-Rainier Pounders

Hoppers-Jeff Barnes Jam, 9 pm

Jazz De Opus-Todd Gang Quartet, 8:30 pm, $4

Jimmy Mak's-Mel Brown Quintet, 9 pm, $7

Kennedy School-Portland Youth Jazz Orchestra, 6 pm

Laurelthirst-James Low, 6 pm; Mike Danner Solo Accordian

Mississippi-Noir City, 7:30 pm; Tuesdays Taken, 10 pm

Mt Tabor-Wake, Temple Shock, Chapters End

Music Millennium NW-John Hammond, 5 pm, free, All Ages

Ohm-Mic Crenshaw, DJ Marquez, 9:30 pm, $4

Rabbit Hole-Catfish, 6 pm; Simon Something, 10 pm

Red and Black Cafe-Ma Ford, Jules Montrose, 9 pm

Roseland-Arlo Guthrie, Sarah Lee Guthrie & Johnny Irion

Tillicum Pub-Lloyd Jones, 9:30 pm

Tonic Lounge-R'N'R Overdose w/SK & The Punkass Bitches

Touchstone Cafe-Little Brother's Revenge

White Eagle-Brian Berg's Rocks Off w/Saddlesoap, Dave Harding, Eric Lovre & Lisa Legros, Crack City Rockers, $3


FRIDAY 1/24

Aladdin Theater-Jimmy Smith Group, $20-22

Alberta Street Public House-Elizabob, 7 pm; Beglan's Irish Jam, 9 pm, free

Ash Street-Slobberbone, Moonshine Hangover, Jackass Willie, $8-10

B Complex-Something Corporate, Juliana Theory, The Red West, Vendetta Red, 7 pm, $12, All Ages

Biddy McGraw's-St. James Gate

Billy Reed's-Silky, 9:30 pm

Bitter End-Freewillinsoul, 6 pm; Jonah, Big Time Pop

Blackbird-Howard Hello, Lazarus, Castanets, 10 pm

Blue Monk-Renato Caranto

Buffalo Gap-Joy Wilson, 9 pm

Candlelight Cafe-Soul Jonz

Cañita-Roberto Gonzalez, Son Cubano y Nuevo Trova

Capitol Coffeehouse-Stillway & Bonham, 8 pm

Coffee People-Ivan & the Curly Floaters, 6 pm

Conan's Pub-Big Island Shindig

Corner Saloon-Wolfgang

Dante's-Jason Mraz, Martina Sorbara, 9 pm, $7

Delta Cafe-Power Of County

DV8-The Minds, The Units, The Orphans, Railer

Fez-Siamese, Systemwide, DJ Magneto, 9 pm, $8

Green Room-Lea Krueger Band

Haven Coffeehouse-Lorna Miller, 8 pm, All Ages

Jazz De Opus-Blues Connotation, 9 pm, $6

Laurelthirst-Prairie Dogs, 6 pm; Freak Mountain Ramblers, $6

Meow Meow-Crosstide, Anatomy Of A Ghost, The Grey Flight, Interlace, 8 pm, $5, All Ages

Mississippi-Vincent Shreck and the Expendables, 6 pm

Mt Tabor-Garrison Band, Bye Bye Chinook, Exit One

Music Millennium NW-Jason Mraz, 6 pm, free, All Ages

Nicole's-Mirah, The Haggard, Holly Is My Hobby, 7 pm

Nocturnal-Jaycob Van Auken, Ezra Holbrook, 8 pm, $5

Porky's Pub-Ramblin Rose, free

Port Halling-Kid Lopez

Produce Row Cafe-Anandi, $3

Rabbit Hole-Quincy, 6 pm; Kid Quiz, Binary Dolls, Maybe Happening, 8:30 pm, $3

Roseland-N2deep, Ridah of Mob Figaz, 9 pm, All Ages

Satyricon-Cobra Denim, D4, 8 Foot Tender, Muddy River Nightmare Band, $6

The Steinhaus-Kinzel & Hyde

Tillicum Pub-Norman Sylvester, 9:30 pm

Tonic Lounge-Head Of Lies, Deflower, The Red Sector

Touchstone Cafe-Crystin Byrd

White Eagle-8 Tracks, $6


SATURDAY 1/25

45th Street Pub-SweetJuice, 9 pm

Arnada Cafe-The Odditors, Manta

Artichoke Music-Miz Kitty's Parlour, 8 pm, $10

Ash Street-Dead Moon, Fireballs of Freedom, Muddy River Nightmare Band, $7

Beulahland-Die Jobs, Kickstarts, The Neins, free

Biddy McGraw's-St. James Gate

Bitter End-Spigot + Mike Danner, 9 pm, $5

Blackbird-The Intima, Roots Of Orchis, Sweet Science, Good For Cows, 10 pm, $6, free with ticket stub from show at Hollywood Theatre

Blue Monk-The Original Cats

Buffalo Gap-LISA

Candlelight Cafe-JR Simms

Cañita-Alfreo Muro, 10:30 pm, $3

Capitol Coffeehouse-Steve Levy, 8 pm

Conan's Pub-Upright Dub Orchestra, Roots Revolution, Selectah Cansaman, 9 pm

Corner Saloon-Wolfgang

Disjecta-Jonas Tauber Septet, 9:30 pm, $7, All Ages

DV8-The Cindy Young Band, Q-stress, Jellyneck

Fez-The Paperboys, Little Sue, 8 pm, $12-14; DJs Tyson Koski, AC $, Justin Huggins, 10 pm, $5-10

Green Room-Fernando

Haven Coffeehouse-Tamara Brown, 8 pm, All Ages

Hollywood Theatre-Hot Hot Heat, The Walkmen, the Joggers, Hint Hint, $9

Hoppers-Jim Mesi Band

Jasmine Tree-Brainwarmer, Nequaquam Vacuum, P.A.N., Submarine Fleet, 9 pm, $5

Jazz De Opus-Jimmy Bennington and his Midnight Choir

Laurelthirst-Taarka, 6 pm; Flat Mountain Girls, Little Sue

Meow Meow-Dislogik, Ever We Fall, Winfield, Enter The Race, Tap Dealo, $7, All Ages

Mississippi-Circle Dance, 7 pm; Cam Newton, 9 pm

Mt Tabor-How Far Long, Captain Rock, Lea Krueger

Music Millennium NW-Amelia, 3 pm; Jaykob Van Auken, 5 pm

Ohm-Dave Ralph, Alex Whalen, Dave Elliott, $10-12

Paris Theatre-Gudgen, Wake, Unleashed, Relent For No One, The Cruel, All Ages

Porky's Pub-Twice Baked, free

Port Halling-Kid Lopez

Produce Row Cafe-Devils Cabaret, $3

PSU, Lincoln Hall -Katia & Marielle Labéque, 7:30 pm

Rabbit Hole-Shyle, 6 pm; Dearest Crown, 9:30 pm

Rogue Pub-Jon Koonce & The Honky Tonk Trio, 9 pm

Roseland-Nile, Napalm Death, Dark Tranquility, Strapping Young Lad, The Berserker, 9 pm, All Ages

Russell Street Theater-Jonas Tauber Septet, 9:30 pm, $7

Sapphire Hotel-Echo Jazz Collective, 8 pm

Satyricon-Exploding Hearts, The Distractions, The Minds, First Time, $7

Mt Tabor Acoustic-Chris Chandler & Anne Feeny, Rebel Voices

Tillicum Pub-Norman Sylvester, 9:30 pm

Tonic Lounge-Freemartins, Fighting Machinists, Runaway Boys

Touchstone Cafe-Terra

White Eagle-Richmond Fontaine, $6


Sunday 1/26

Ash Street-Glass Hearts, Miguel & the Basketball Drunks, $5

Billy Ray's-Anna & Crash, free

Blackbird-IsDiff showcase: Phoplex, Dampkrane, ML

Borders-The Anti-Super Bowl Party: Portland Opera

Buffalo Gap-JC Tubbs, 6 pm

Candlelight Cafe-Andy Stokes

Dante's-Lucy Fur, Drumattica, Soriah, 11 pm, $6

Goodfoot-Nimbus, free

Hoppers-Aaron Black Jam, 9 pm

Jazz De Opus-Dan Balmer Trio, 8:30 pm, $3

Laurelthirst-Neil Gilpin's Belmont St. Octet, 10 pm

Mississippi-Sid Brown, Seve Amdahl, 7 pm

Nocturnal-Swing Dance, 6 pm, $6, All Ages

Paris Theatre-Battle Of The Bands, 6 pm, $8, All Ages

PSU, Lincoln Hall -Katia & Marielle Labéque, 4 pm

Rabbit Hole-Jeff London, 6 pm

Sapphire Hotel-singer/songwriter open mic, 2-5 pm

Satyricon-The Hunches, Angry Animals, Stockyardstories, Criminal Class USA

Tillicum Pub-Johnny Martin, 6 pm

Tonic Lounge-Neo Soul w/The Reparations


MONDAY 1/27

Biddy McGraw's-Alexander Green, 8 pm

Bitter End-Nicole Campbell, 9 pm, free

Blackbird-Irving, Earlimart, Virgil Shaw, Tracker, 10 pm, $6

Candlelight Cafe-DK Stewart

Crystal Ballroom-Steve Earle and the Dukes, Garrison Starr, 9 pm, $21-24, All Ages

Dante's-Storytellers, 6 pm; Karaoke From Hell, 10 pm, $2,

Gemini Bar -Morrison Bridge Music Jam

Green Room-Open Mic with Mississippi Mud

Jazz De Opus-Triclops, SIN , 8:30 pm, $3

Laurelthirst-Kung Pao Chickens

Meow Meow-The Minor Thirds, Bronwyn, The Culottes, Milk, $4, All Ages

Mississippi-Tom McNally, 7 pm

Produce Row Cafe-Ron Steen Jazz Jam, $2

Rogue Pub-The Rogue Bluegrass Band, 7 pm

satyricon-Other Men My Age, Eyes of Autumn, Godlings, Drats

Twilight Cafe-Fairly Honest Jon

White Eagle-Little Sue & Lynn Conover


TUESDAY 1/28

Alberta Street Public House-Irish Dance Lesson, 7:30 pm; Irish Jam, 9 pm

anna bannana's-Tree Age, guests, 8 pm

Ash Street-Thorn City Improv

Bitter End-Pants On Fire, 8 pm, free

Blue Monk-Ramsey Embick Trio

Boxxes-Mlsha's Make-A-Date, $2-7

Buffalo Gap-True Music Tuesday, 8 pm

Candlelight Cafe-Linda Hornbuckle

Dante's-Vaudeville w/DJ Dairy, 9 pm, $3

Goodfoot-Eclectic Electro w/Surrounded By Ninjas, free

Green Room-Stephen Ashbrook

Jazz De Opus-Nancy King & Steve Christofferson, 8:30 pm, $3

Jimmy Mak's-Mel Brown Septet, 7:30 pm, $6

Laurelthirst-Jackstraw, 6 pm; Open Mic/Open Screen

Mississippi-Jimmy Bennington, 6 pm; Klezmocracy, 8 pm

Mt Tabor-Upright Dub Archestra, Money & Lovin, 9 pm

Ohm-Dahlia, Ben & Ravi, $5

Rogue Pub-Harrison, 9 pm

Stein Haus-Alexander Green, 7:30

Tillicum Pub-Norman Sylvester, 9:30 pm

tonic-Leadface, Search Engine


WEDNESDAY 1/29

Alberta Street Public House-Zydeco Dance , 7:15, free

Ash Street-When You Die, Redfield, $5

Berbati's-Burnt Plosives, Distance Formula, Land Camera, $4

Biddy McGraw's-Elizabob

Billy Ray's-Juana Camilleii, Bob Shoemaker, free

Bitter End-Silky, 9 pm, $2

Blackbird-Quarry to the War, The Forth, Junior Private Detective, 10 pm, $5

Blue Monk-Andre St. James Duo

Buffalo Gap-Smokes, 8:30 pm

Candlelight Cafe-Ocean 503

Conan's Pub-Noumena, Burning In Water, Ten Foot Radius, SweetJuice, 9 pm; Kaitlyn ni Donovan, 6 pm

Dante's-Storm & The Balls

Green Room-Martin Tocci Piano Night

Hoppers-Robbie Laws Band

Jazz De Opus-Mary Kadderly, 8:30 pm, $4

Jimmy Mak's-Mel Brown

Laurelthirst-Little Sue, 6 pm; Pete Krebs, free

Meow Meow-Cursive, The Velvet Teen, Race For Titles, $7

Mississippi-Jimmy Bennington, 8 pm

Mt Tabor-Temple Of Sound

Nocturnal-Tango, 7 pm, $5, All Ages

Oyster Bar-Alexander Green, 6 pm

Portland Art Museum-John Nilson Group, 5:30 pm, $7

Rabbit Hole-Darby O' Gill, 6 pm; Josh, 10 pm

Sapphire Hotel-Echo Jazz Collective, 8 pm

Satyricon-Manholes, The Ex-Boyfriends, The Kickstarts, The Warriors of Genghis Khan

The Longhorn-Kinzel & Hyde

Tillicum Pub-Jim Mesi, 9:30 pm

Comments

Subscribe to this thread:

Comments are closed.

Staff Pick Events

Most Commented On

Top Viewed Stories

All contents © Index Newspapers, LLC

115 SW Ash St. Suite 600
Portland, OR 97204

Contact Info | Privacy Policy | Production Guidelines | Terms of Use | Takedown Policy