Live Music Listings 


Ash Street-American Hit List, Chain Of Being, $5

Berbati's Pan-Desert City Soundtrack, Rm 101, Queen Bee Jackson, 9:30 pm, $3

Biddy McGraw's-Darylizers

Bitter End-Buds Of May, 9 pm, free

Blackbird-Knife In The Water, The Places, The Dead Science, 10 pm, $6

Blue Monk-Ez Weiss Trio

Buffalo Gap-The Smokes, 8 pm

Candlelight Cafe-Jay Bird Koder

Cañita-Jazz Latino w/Ramsey y Los Montunos, 6 pm; DJ La Cura: Salsa, Merengue, Cumbia, Latin House, 10 pm

Capitol Coffeehouse-Richard Sales & Richard Moore

Coffee People-Kelly Lynn and the Rain, 6 pm, All Ages

Dante's-The Deadly Snakes, Fireballs Of Freedom, Xotica-Go-Go, DJ Gregarious

Duff's Garage-Surefire

DV8-Shiff, Dropt, guests

Fez-Six Million Dollar Band, The Slow Rollers, Captain Rock


Green Room-Spigot's Scrapheap Soiree w/Alan Charing

Jazz De Opus-David Friesen, 8:30 pm, $5

Jimmy Mak's-Mel Brown Quintet, 9 pm, $7

Kennedy School-The Ditty Twisters

Laurelthirst-James Low, 6 pm; Mike Danner Trio

Liminal Space-Squall, Easy Tiger, to-ka-ge, Analog Priest, minimal liminal excerpts, 8:30 pm, free, All Ages

Meow Meow-Keepsake, Staring back, Choke, Believing In June, 7 pm, $8, All Ages

Mississippi-Rachel Taylor Brown, 6; Michael and Orion, 8

Mt Tabor-Ginger-Snapt, Future Cowboy

Rabbit Hole-Cat Fish, 6 pm; Heavy Petting Zoo, 9 pm

Mt Tabor Acoustic-Sylous Gunther

Tillicum Pub-Lloyd Jones, 9:30 pm

Twilight Cafe-The Warriors Of Genghis Khan, Catholic School Girls

Vine Leaves-Mary Kadderly

Viscount-Benefit for Orphans in Haiti: Stereo Crush, No Red Flags, The Clergy, Yum Yum Children, Darkfield Illuminator, more, 6:30 pm, $10


Aladdin Theater-Savoy Brown, Wishbone Ash, $20-22

Alberta St Pub-Elizabob, 7 pm; Beglan's Irish Jam

Arnada Cafe-American Hit List, Courage

Ash Street-I Can Lick Any Sonofabitch in the House, Ditty Twisters, Mission Five, Slopshot, $6

Berbati's Pan-The Swords Project, The Planet The, Menomena, 9:30 pm, $7

Biddy McGraw's-St. James Gate

Bitter End-Freewillinsoul, 6 pm, free; Jackstraw, 9 pm, $6

Blackbird-Kinski, Earth, Comets On Fire, 10 pm, $6

Blue Monk-Ramsey Y Los Montunos

Buffalo Gap-Lisa Lepine, 9 pm

Candlelight Cafe-Andy Stokes

Cañita-Grupo Condor, 10 pm

Conan's Pub-The Satisfaction, Telephone, Flip-Tops

Corner Saloon-Melody Butchers

Crystal-No Quarter (Led Zeppelin tribute), 8 pm, $10-12; DJ Gregarious, 10 pm, $3 (Lola's)

Dante's-Nashville Pussy, The Weaklings, Electric Eye

Delta Cafe-Strategy, Supersprite

Devil's Point -Red Sector, 11 pm, free

Duff's Garage-Mercury 4, Ignitrons, Mars Needs Women

DV8-Second Nature, Redd Dirt, Server X, DJ Arkitek

Jackpot Records-Kinski, 6 pm, free, All Ages

Green Room-Lea Krueger

Jasmine Tree-ACROYEAR, Majic, KVg, M. Lord, kosher, $5

Jazz De Opus-Dan Gildea, 9 pm, $6

Jimmy Mak's-Spot 79, $5

Laurelthirst-Prairie Dogs, 6 pm, Fernando, $4

Liminal Space-minimal at liminal, 8:30 pm, $15

Meow Meow-University, Shifty Henry, Tuesday Cloud, Faded, Sign Of Alegiance, 7 pm, $7, All Ages

Mississippi-Kids Show, 6 pm; Penzyltucky Takeover, 10:30 pm

Mt Tabor-Captain Rock, Dan Murray

Multnomah Friends-Sawtooth Mountain Boys, Little Sue, Moggy & Henry, 7:30 pm, $10, All Ages

Nocturnal-Antiworld, The Diskords, The Warriors of Ghengis Khan, Lo-Cals, 8 pm, $5, all ages

Ohm-Ectomorph, Traxx, Dlyte, The Fang, Easy Tiger

Paris-Untyd, Mind Stain, Temple Shock, Swamp Lotus, Rule Of Nine

Produce Row Cafe-Anandi, 9 pm, $3

Rabbit Hole-Dear Francis, 6 pm; Binary Dolls, 9 pm, Kid Quiz, 10 pm, $5

Red and Black-The Chase, Who's The President?, Take The Blame

River Roadhouse-Life On Mars

Satyricon-Rollerball, The Centimeters, Point Line Plane, Mommy Won't Wake Up

Mt Tabor Acoustic-Sylous Gunther, 9 pm

Tillicum Pub-Paul DeLay Qtet, 9:30 pm

Tonic-Captain Vs. Crew, The Empty Set, The Before Picture

Twilight Cafe-Big Island Shindig

Vine Leaves-Tom Grant

White Eagle-Foghorn String Band, $6


4733 SE Harrison-Dennis Driscoll, Hingham and Hull, 8:30 pm, free, All Ages

Aladdin Theater-It's A Beautiful Day, $20-22

Alberta Street Pub-John Twist, James Low, 8 pm, $5

Ash Street-Longshot, Everyday Victory, Not for You, Runaway Boys, $6

Bethlehem Lutheran Church-"The Power of Love" w/Satori Men's Chorus, Susan Dorn, the No Kidding Choir

Beulahland-Soul Night w/Sunshine

Biddy McGraw's-Higher Ground

Bitter End-The Baseboard Heaters

Blackbird-Blues Goblins, Dolorean, Arrington De Dionyso

Blue Monk-The Original Cats

Candlelight Cafe-Jay Bird Koder

Conan's-Big Island Shindig, Buds of May

Crystal-Bart Ferguson, Colorfield, Jigsaw Jones, 8 pm, $10-12, all ages; The Trouble With Girls, Trash Art, Sugarfoot, Geoff Byrd & The Sentinels, 9 pm, $5

Dante's-Eric McFadden, Pete Krebs, Jeff London, Stephanie Schneiderman, 9 pm, $10

Delta Cafe-Isotoners

Disjecta-Birth, 9 pm, $5, All Ages

Duff's Garage-Rudy Grayzell, Little Joe

DV8-Western Aerial, Rex Sole

Goodfoot-Surrounded By Ninjas CD Release, $5

Green Room-Blue Trick

Jasmine Tree-Tokyo Sex Whale, Obe'Skupla, The Darsan Trio, 9:30 pm, $5

Jazz De Opus-Miles Ahead, 9 pm, $8

Jimmy Mak's-Blues Connotation, $5

Laurelthirst-Fernando, 6 pm; Billy Kennedy Trio

Liminal Space-minimal at liminal, 8:30 pm, $15

Mississippi-Lew Jones, 5 pm; Cam Newton, 7 pm; Doris Dodge, 9:30 pm

Mt Tabor-Sumerland, Tuesdays Taken, The Divided, Adriane

New Old Lompoc-Off-Key Bluegrass Jam, 2-5 pm

Nocturnal-Madgesdiq, Quivah, Kid Quiz, Fig Nasty, Prisoners Of Politics, Jasmine Green, 9 pm, $8, All Ages

Paris-Ragamuffin, Uglier Than You, Ted Dancing Machine, The Disliked, All Ages

Porky's Pub-Twice Baked, free

Rabbit Hole-Rev. Eddie, 6 pm; Billy No. 9, 9 pm

River Roadhouse-Life On Mars

Rogue Pub-Diana and the Song Dogs, 9 pm

Roseland-Exposure: local band showcase, 8 pm

Sapphire Hotel-Echo Jazz Collective, 8 pm

Satyricon-Jellyneck, Dislogic

Schnitzer Hall-Max Levinson, 7:30 pm, $16-72

Mt Tabor Acoustic-Brenna Weiler

Tonic-Stars Of Track And Field, Jonah, King Of Spain, Jasmine A.S.H.

Twilight Cafe-The Stunt Poets

White Eagle-Jackstraw, Cross-eyed Rosie, 9:30 pm, $6


Ash Street-Jupiter Satellite, Bastinado, Pasha, The Forth, Unstable, $5

Berbati's Pan-Annie Sprinkle, 9 pm, $10

Billy Ray's-Anna & Crash, free

Buffalo Gap-Miranda Wright, 6 pm

Bush Gardens-Ma Ford, free

Candlelight Cafe-Andy Stokes

Community Music Center-Rain Songs w/Stephen Cohen, Maggie's Choice, Bug Toast, Kate Davis, John Twist, more

Conan's-Subside, Purple Kush Pirates, IU Intent

Dante's-Jason Ringenberg, Eric Mc Fadden, 9 pm, $6

Disjecta-Trio Make Noise w/Jack Wright, Bob Rainey &Tom Djill Equals Three, Super Unity, 8 pm, $5, All Ages

Goodfoot-Buccolino 707, free

Meow Meow-Hockey Night, Jeff London's Hot Cocoa Night

Mississippi-Tom McNally, 7 pm

Paris-Battle Of The Bands, 6 pm, $8, All Ages

Satyricon-Science Of Yabra, Siva

Schnitzer Hall-Max Levinson, 7:30 pm, $16-72


Ash Street-Darling Daisy, Maynard, $3

Bitter End-Nicole Campbell, 9 pm, free

Blackbird-Phthalo tour: Eight Frozen Modules, Libythth, Gerald Wenzel, Terminal 11, 10 pm, $7

Candlelight Cafe-DK Stewart

Crystal-Big Head Todd & The Monsters, 8 pm, $23-25

Devil's Point -The Firebabies, 10 pm, free

Disjecta-Rob Scheps Big Band, 9 pm, $5, All Ages

Jazz De Opus-Triclops, 8:30 pm, $3

Laurelthirst-Kung Pao Chickens, 7 pm, free

Meow Meow-Wolf Colonel/Jason Anderson, The Badger King, The Love Letter Band, $5, All Ages

Mississippi-Mercury, 8 pm

Mt Tabor-Reggae Review Showcase w/ I-SAY, Shamir

Ohm-Recognize w/Love Mafia, IJJI, Alert-US7-Story, $3

Roseland-The Donnas, OKGO, Rooney, 8 pm

Satyricon-Cirkus Pandemonium, Pepto Dismal Clowns

Twilight Cafe-Fairly Honest Jon

White Eagle-Little Sue & Lynn Conover


Aladdin Theater-Del McCoury Band, $22.50-25

Alberta Arts Pavilion-Rob Scheps and Salon Des Refuse

Ash Street-Thorn City Improv, $5

Bitter End-James Low, Lewi Longmire, Turtle Vandemaar

Candlelight Cafe-Linda Hornbuckle, 9:30 pm

Dante's-Lisa Loeb, Will Hoge, 9 pm, $15

Delta Cafe-Craft nite: Felt Stamps

Duff's Garage-Joe McMurrian, 8:30 pm

Green Room-Stephen Ashbrook

Jazz De Opus-Nancy King & Steve Christofferson, 9 pm, $4

Jimmy Mak's-Mel Brown Septet, 7:30 pm, $6

Laurelthirst-Jackstraw, 6 pm; Open Mic/Open Screen

Meow Meow-Further Seems Forever, Elliott, The Beautiful Mistake, Open Hand, Acceptance, Watashi Wa, 6 pm, $10

Mississippi-Jimmy Bennington, 7 pm; Klezmocracy

Mt Tabor-Upright Dub Archestra, Money & Luvin, 9 pm

Murray's Pizza-EndTransmission

Ohm-Dahlia, Ben & Ravi, $5

Rogue Pub-Harrison, 9 pm

Roseland-Sparta, Glassjaw, Hot Water Music, Dredg, 7 pm, $16

Sapphire Hotel-Armonica

Tillicum Pub-Norman Sylvester, 9:30 pm


Ash Street-Brick Bath, Sathya, a-bomin-nation, $6

B Complex-Finch, The Movielife, Senses Fail, A Static Lullaby, 8 pm , $12, All Ages

Berbati's Pan-The Building Press, Wet Confetti, The Forth

Biddy McGraw's-Elizabob

Billy Ray's-Juana Camilleii, Bob Shoemaker, free

Blackbird-End Transmission, Desert City Soundtrack, Broadcast Oblivion, 10 pm, $6

Buffalo Gap-TOCA, 8:30 pm

Candlelight Cafe-Ocean 503

Capitol Coffeehouse-John Stowell & Kelly Shannon, 7 pm

Conan's Pub-Kaitlyn Ni Donovan, 6:30 pm; The Mites, 9:30 pm, 7:30 pm

Dante's-Storm & The Balls, $5

DV8 -Punk DJs, Dangerous Brothers

Duff's Garage-Suburban Slim

Fez-Deeper Roots w/E3 & S-Dub, 9 pm, $3

Green Room-Martin Tocci Piano Night

Itisness-Adhoc Performances, 7 pm, $5-10

Jazz De Opus-Zuppa Organ Trio, 8:30 pm, $3

Jimmy Mak's-Mel Brown Quartet, 7:30 pm, $5

Laurelthirst-Little Sue, 6 pm; Tree Root, 9:30; Solo Dos En Tijuana, 11 pm

Mississippi-Justin Stark, 7 pm

Mt Tabor-Temple Of Sound

Ohm-Deeper w/Madina, D-Lyte, $4

Rabbit Hole-Darby O'Gill; Uncle Fester; DJ Josh, 10 pm

Roseland Grill-Stephanie Schneiderman and Steve Reynolds, 8 pm, $8-10

Sapphire Hotel-Echo Jazz Collective, 7 pm

Satyricon-The Minds, Chased and Smashed, Robots In Disguise, Straightjacket

Tillicum Pub-Jim Mesi, 9:30 pm

Twilight Cafe-Pete Krebs, John Vecchiarelli


Comments are closed.

Staff Pick Events

Most Commented On

Top Viewed Stories

All contents © Index Newspapers, LLC

115 SW Ash St. Suite 600
Portland, OR 97204

Contact Info | Privacy Policy | Production Guidelines | Terms of Use | Takedown Policy