Live Music Listings 


THURSDAY 3/13

Aladdin-Captain Fantastic, $15-25

Alberta Pub-Monty Green's Bluegrass Invite, 9 pm

anna bannana's-Anson Wright & Friends, 8 pm, free

Ash St.-Hell's Holiday, El Jefe, Tough Love, Sardonic

Berbati's-Pleasure Forever, Bluebird, 9:30 pm, $5

Biddy McGraw's-Noah Peterson Qtet, Jon Ostrom Band

Bitter End-Buds Of May, 9 pm, free

Blackbird-That 1 Guy, United States of Electronica

Blue Monk-3 Leg Torso

Burlingame Acous.-Michael Hurley, Cross-eyed Rosie

Candlelight-Jay Bird Koder

Conan's-Aaruda's Miss., Deadweight, Miracle Enemy

Crystal-Shelley Doty feat. Paul Benoit, Ashleigh Flynnw/ Leila Chieko (Lola's), 9 pm, $8-10

Dante's-Lobotomy Lounge, 6 pm; DJ Gregarious, 10 pm

Duff's Garage-Darylizers, 9:30 pm

DV8-The Slow Rollers

Jackpot Records-Sole, Grand Buffet, free, All Ages

Goodfoot-Triclops, $3

Green Room-Spigot's Soiree w/Captain Bogg

Kennedy School-Spinnaker

Laurelthirst-James Low, 6 pm; Jim Boyer

Meow Meow-Sole, Grand Buffet, Illaj, $10, AA

Mississippi-Mercury, 6 pm; Ross and the Hell Pets

Mock Crest-Donna Jose Open Mic Jam, 8:30 pm

Mt Tabor-Eek-A-Mouse, 420 Band, Selectah, Cansaman, Small Axe Sound, 8:30 pm, $17

PSU, Lincoln Hall-PSU Jazz Series, noon

Rabbit Hole-CatFish, Billy Moon, Heavy Petting Zoo

Roc's-The Yanks

Satyricon-Iommi Stubbs, Yob

Steinhaus-Kinzel & Hyde, 8 pm

Tugboat-Klezmocracy, 8:30 pm

Twilight-Statch & The Rapes, Junior's Gang

Vine Leaves-Tom Grant

White Eagle-Brian Berg's Rocks Off w/Thin Man, Sir Lawrence & the Student Prince, Eric Lovre & Lisa Legros, Smidgen, 8:30 pm, $3

Wine Down-Alexander Green, 7:30 pm


FRIDAY 3/14

Aladdin-James Angell's Private Player, Dahlia, 7

Alberta Pub-Elizabob, 7; Beglan's Irish Jam, 9 pm

Arnada-Chapter's End, Dorsoul, Element

Ash St.- Monkey Fur, SK & The Punkass Bitches, The Ones, The Nightmares, $6

Berbati's-Red Sector, Head Of Lies, Camaro Hair

Biddy McGraw's-Funk Shui

Bitter End-Freewillinsoul, 6; Dave Coey & The Tremor Guild, 9 pm, $5

Blackbird-Carla Bozulich, El Fay

Burlingame Acous-Billy Kennedy Show; Pants On Fire

Candlelight-Andy Stokes

Cañita-Irish-Cuban Descarga w/Bobby Torres

Capitol-Johnathan Hoffmen, 8 pm

Conan's -Hyperthermia, Last Empire, Amongst Us, A Bombin Nation

Crystal -Leftover Salmon, Flying Other Brothers, 9 pm, $17, all ages; Shut Up & Dance w/DJ Gregarious, 10 pm, $3 (Lolas)

Dante's-Special Goodness, Loudermilk, My Regrets, 9:30 pm, $8

Devil's Point -The Film, 11 pm , $3

Duff's Garage-Apehangers, Malibu Run, Ignitrons

DV8-Dirty Low Downs

Goodfoot-Soul Stew, $4

Green Rm-Conor O'Donell, Irsh Jam, Maggie's Choice

It's a Beaut Pizza-Samusson & Tomassi, Sky In The Road

Jasmine Tree-We're From Japan!, John Reed Dunn, Dr. Manischewitz, 9 pm

Jazz de Opus-Matt Jorgensen & 451

Jimmy Mak's-Linda Hornbuckle

Meow Meow-No Thanks To You, Rhythm Of 84, Countdown To Life, Ruxpin, 8 pm, $7, All Ages

Mississippi-Girls Say Yes, The Quags

Mock Crest-Shed, Inc., 9 pm

Mt Tabor-Courage, Atom Sane, Barnacles

Music Millennium NW-The High Violets, 5:30 pm

Nocturnal-Stereo Crush, Menomena, 9 pm, $5

Paris -Dismantled, SD-6, In Ruin, Soviet Radio, Rising!Man!Incinerator, DJ Carrion, 8:30 pm, $5, All Ages

Porky's-Red Right Hand, free

Produce Row -The Stephens, 9 pm, $3

Rabbit Hole-Jackass Willie, 6 pm; Trashcan Joe, 10 pm

Red & Black-S. Broox, Luke Janela

Roc's-Bachelor's of Science

Rogue-Darby O'Gill, 9 pm

Rose Garden-Pavarotti, 7:30 pm, $40-300, All Ages

Roseland-Common, Gang Starr, Talib Kweli, 8 pm, $28,

Sapphire Hotel-Miss Mezzo

Satyricon-Triggers, Groovie Ghoulies, The Apers

Twilight -Amenity, The Kickstarts

Vine Leaves-Carolyn Joyce

White Eagle-8 Tracks, The Lonesomes


SATURDAY 3/15

Aladdin-Little Charlie & Nightcats, 7 pm, $15-17

Arnada-Hou-Farr-Long Project, Dorsoul, Templeshock

Artichoke-Song Circle wKate Power, 2 pm, free; Miz Kitty's Parlour w/Trashcan Joe, Aziza, Kate Poer & Steve Einhorn, Shicky Gnarowitz & The Transparent Wings Of Joy, ComedySportz, 8 pm, $10

Ash St.-Naked Violence, Freelance Terrorist, When You Die, Electric Eye, Devour, $5

Beulahland-Sytsem & Station, Jr. Detective, Rm 101

Biddy McGraw's-Higher Ground

Bitter End-Elizabob, 6 pm; Jackstraw, 9 pm, $6

Blackbird-Two Guys, The Boggs, VI Foot Sloth

Blue Monk-Renato Carranto

Bookies-Linda Hornbuckle

Burlingame-Stragglers, Lorna Miller

Candlelight-Cannon Balls

Cañita-Irish-Cuban Descarga w/ Bobby Torres

Capitol -Steve Levy, 8 pm

Conan's -Upright Dub Orchestra, Instigators, Selectah Cansaman

Crystal -Eddie Money, 9 pm, $25

Dante's-Fernando, Baseboard Heaters, 9 pm, $8

Devil's Point -Devil's Point Burly-Q

Disjecta-Phoenix Fest, 7:30 pm, All Ages

Duff's Garage-Moonshine Hangover, Palatine Hill

DV8-Lockjaw, Naked Violets, Bludgeon, Trouble Maker

Empire Room-Eric Skye, 9 pm

First Christian Church-Novum Chamber Singers

Goodfoot-Freak Mountain Ramblers, $6

Green Room-Conor O'Donell & Megan Sorenson, 5 pm, Cornbred, 8 pm, Molly Malone Irish Dancers, 10 pm, MacTarnahan's Bagpipers, 10:30 pm, The Druids, 11 pm

Jasmine Tree-The Units, The Triggers, The A-Frames

Jazz de Opus-Gary Hobbs

Laurelthirst-Catfish, 6 pm; Plumb Bomb, Pete Krebs

Meow Meow-Atom And His Package, Q And Not U, Engine Down, Sixty Stories, $10, All Ages

Mississippi-Marie Schumaker, 5 pm; Circle Dance, 7 pm; Omoire, 9:30 pm

Mt Tabor-Clumsy Lovers

New Old Lompoc-Off-Key Bluegrass Jam, 2 pm

Nocturnal-MX01, dizzystarhouse, Vigilantes, Shawn Flanigan, Mustapha Mond, Holly's My Hobby, 8 pm, $5 sugg. don.

Paris -Ninteen 5, DFive9, Unleashed, Second Nature, Dry County Crooks, All Ages

Porky's-West Of Nowhere, free

Produce Row -Gothic Outhouse, 9 pm, $3

Rabbit Hole-Rev. Eddy Danger, 6 pm; Maggie's Choice, 9 pm

Roc's-When You Die, Desolation, Stone Creep

Rock-N-Roll Camp For Girls-Benefit, 6, All Ages

Rogue-Catherine Welson & Bob Love Trio, 9 pm

Sapphire Hotel-Echo Jazz Collective, 8 pm

Satyricon-Satr Collector, Superficials, Mod Lewis

Tonic-Stella 7, Mel, Dragonflies, Miracle Enemy

Twilight -The High & The Mighty, Bast, Siris

Vine Leaves-Mia Nickelson

White Eagle-Ditty Twisters, Koozies, Purusa, 8 pm


SUNDAY 3/16

Ash St.-Without Self, Valid Effort, $7

Biddy McGraw's-Jackstraw

Billy Ray's-Anna & Crash, free

Bitter End-Higher Ground, 8 pm, free

Blackbird-Bastinado, The Miss, Andi Camp, Transmission, 10 pm, $5

Burlingame-The Gypsy Moths, 6 pm

Candlelight-Andy Stokes

Conan's-Paul Galaxy & Galactix, Johnny Mercury, 9 pm

Dante's-Sinferno w/Lucy Fur, Drumattica, Soriah, 11 pm, $6

The Hutch-Terry Robb

Jazz de Opus-Dan Balmer Trio

Laurelthirst-Freak Mtn Ramblers; Neil Gilpin

Meow Meow-Acoustic Afternoon, 2 pm, $7, All Ages

Mississippi-Good Gias, 7 pm

Mt Tabor-John Brown's Body

Music Millennium NW-Jackie Green, 5 pm

Nocturnal-Swing Dance, 6, $6, AA; New Poetic, 9

O'Conners-The Tone Sharks, 5 pm, $3

Paris -Dayton, Endor, Beta Factor, Saving Pointe

Rabbit Hole-Our Native Tongue, 6 Robby Edwards, 8

Satyricon-Fleshies, Lopez, Greedy Texas Bastards

The Longhorn-The Kid Lopez Band, J.R. Sims, 8 pm

Vine Leaves-Ron Stein Jam Session


MONDAY 3/17

Alberta St. Pub-The Foghorn Stringband, $10

Ash-Careen, Life After Liftoff, Ten Foot Radius

Biddy McGraw's-Felim Egan, Cul An Ti, Seamus Egan, Steven Pyle, St. James' Gate, Bob Soper, Mojo

Bitter End-Freak mountain Ramblers, 8 pm, $7

Blackbird-Jessica Bailiff, Charles Atlas, Yellow6, John Vecchiarelli, 10 pm, $6

Burlingame-Enion Pelta, David Tiller, Tye North, 6

Candlelight-DK Stewart

Conan's -DFive9, Deflower, free

Dante's-Storytellers, 6; Karaoke From Hell, 10

Devil's Point -The Firebabies, 10 pm, free

Fez-DJ Vadim & The Russian Percussion w/DJ Vadim, DJ First Rate, J Boogie's Dubtronic Science, DJ Wicked, 9 pm, $8

Green Room-St. Patty's Party featuring The Davids

Jazz de Opus-Jones Tauber Attempt

Kennedy School-The Ditty Twisters

Laurelthirst-Kung Pao Chickens, 7 pm, free

Mississippi-Raina and Meredith, 7 pm

Mt Tabor-Reggae w/ I-SAY, Instigators, 7th Seal

Nocturnal-Steev Hise, Atole, DIzzystarhouse, Maxim Basa, 8 pm, $4, all ages

Produce Row -Ron Steen Jazz Jam, 9 pm, $2

Satyricon-Readymades, Dutchess Of Saigon, Quarterhorse

Mt Tabor Acoustic-Michele Malone

The Longhorn-The Kid Lopez Band

Twilight -Hillbilly Madness, Hillstomp

White Eagle-Little Sue & Lynn Conover


TUESDAY 3/18

Alberta Pub-Irish Dance Lesson, 7:30 pm; Irish Jam, 9 pm

anna bannana's-Tree Age, guests, 8 pm

Ash St.-Thorn City Improv starring Oldominion, Sleep, Mic Crenshaw, Destro, Anaxagorus, Smoke, $5

Bitter End-Pants On Fire, 8:30 pm, free

Blackbird-Silver Surfer, Minmae, Eldoras, Serene

Blue Monk-Ramsey Embick Trio

Boxxes-Mlsha's Make-A-Date, $2-7

Candlelight-Linda Hornbuckle

Conan's -Virus Breakbeats

Duff's Garage-Lee Blake, 8 pm

Green Room-Stephen Ashbrook

Jazz de Opus-Nancy King & Steve Christofferson

Meow Meow-Curl Up And Die, Since By Man, Nihilist, 7 pm, $7, All Ages

Mt Tabor-Po Boy Productions, 9 pm

Steinhaus-Alexander Green, 7:30 pm

Twilight-Eric Allen Trio


WEDNESDAY 3/19

Alberta St. Pub-Zydeco Dance, 7:15 pm, free

Ash St.-Manifold, Ginger Snapt, Noir City, $5

Berbati's Pan-Nice Nice, The Formless, Dead Western, usaisamonster, 9:30 pm

Biddy McGraw's-Elizabob

Billy Ray's-Juana Camilleii, Bob Shoemaker, free

Bitter End-Silky, 9 pm, $3

Blackbird-Xiu Xiu, Burnt Plosives, Dead Science, 10 pm, $6

Bridgeport Brewery-Four-Tissimo, 6 pm, $10

Burlingame-J-Bird, 6 pm, free; Anandi, 8 pm, $3

Candlelight-Ocean 503

Capitol -Richard Arthur, 7 pm

Conan's -Kaitlyn Ni Donovan, 6 pm; Justin Stark, Sons & Lovers, The Get Me Downs

Dante's-Storm & The Balls, $5

Devil's Point -Burlesque: Kalisandra, 9 pm, free

Duff's Garage-Blues Jam w/Suburban Slim, 9:30 pm

DV8-Dangerous Bros DJs

Fez-Deeper Roots w/E3 & S-Dub, 9 pm

Green Room-Triclops

Jazz de Opus-Renato Caranto

Laurelthirst-Darylizers, John Shipe, Little Sue

Mississippi-Jimmy Bennington & Midnight Choir, 7 pm

Nocturnal-Tango, 7 pm, $5, All Ages

Oyster-Alexander Green, 6 pm

Rabbit Hole-Blueprints, 8 pm; DJ Weegee, 10 pm

Roseland-Ministry, Lollipop Lust Kill, Motograter

Sapphire Hotel-Echo Jazz Collective, 7 pm

Satyricon-Chevron

Twilight-Dogpepper

Vine Leaves-Russ Rossi

Comments

Subscribe to this thread:

Comments are closed.

Staff Pick Events

Most Commented On

Top Viewed Stories

All contents © Index Newspapers, LLC

115 SW Ash St. Suite 600
Portland, OR 97204

Contact Info | Privacy Policy | Production Guidelines | Terms of Use | Takedown Policy