Live Music Listings 


THURSDAY 8/21

3 Friends Coffeehouse-Open Mic w/Tamara J. Brown, 7 pm

411-Jenkins/Cogburn/Eubanks Trio, Kathleen Keogh/Janice McKeachern Duo, 9 pm, $3

Alberta St Pub-Claire Holley

anna bannana's-Anson Wright & Friends, 8 pm, free

Arnada-Battle of the Bands semi finals

Ash St. -Echo Helstrom, Dorian Crush, Silver Surfer

Berbati's Pan-Noir City, Groundscore, Free Willin Soul, 9:30 pm

Biddy McGraw's-Bahttsi

Bitter End-Skye Pixton, 6 pm, free; Buds Of May, 9 pm

Blackbird-The Kingdom, Invisible, Moonpony, 10 pm, $5

Candlelight-Cool Breeze, free

Conan's -Magic Red Panties, Super Jaded, Softcore

* Conduit-Kari Gaffney, 9 pm, $10-12

Dante's-Fireballs of Freedom, New Wave Hookers, Goddamn Gentlemen, 9 pm, $6

DV8-Deadbolt, Dollar Store Cowboys, Antiworld, Blackout Radio

Goodfoot-Triclops

Greek Cusina-Aguamiel, 10 pm

Green Room-Rocks Off w/Brian Berg, 8 pm

Hoppers-Blues Jam w/Jeff Barne

Jimmy's -Bodacious, free

Kennedy School-The Medler Sextet

Ladd's -Open Mic Thursday w/Jessica Stiles, 8 pm, free

Laurelthirst-James Low, 6 pm; Creeping Time, Hillstomp, $3

Medicine Hat-Open Mind Night, free

Meow Meow-Appleseed Cast, Mercury Program, 9 pm, $7, All Ages

Mississippi-Brandt David, 8 pm

Mock Crest-Bill Keenom Open Mic, 9 pm

Mt Tabor-Lyle Ford's Singer/Songwriter Show-Off, 6:30 pm

* Nocturnal-Breakin Lessons, 4:30 pm; Cherry, 9 pm, $5, All Ages

Oak Grove-On Call

Produce Row -Pete Krebs acoustic swing

Rabbit Hole-John Twist, Aural Elixer, Trashcan Joe

* Red Sea-The Reparations, Blessed Love, DJ Chill, 9 pm, $5

Tillicum -Lloyd Jones, 9:30 pm

Tin Shed -Xevi Nova

Twilight Cafe-Manikin, Plans vs. The Sea, free

Urban Wineworks-Alexander Green, 5:30 pm, $5-15

Vine Leaves-Mary Kaderley

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-Amy Rude, $4


FRIDAY 8/22

411-Bill Lang Trio, 8 pm, $5

Aladdin-Reckless Kelly, $12, All Ages

Alberta St Pub-Elizabob, 7 pm; Beglan's Irish jam, 9 pm

Arnada-AFM, Fury 161

Ash St. -Skinlab, Dfive9, 36 Crazy Fists, Fivefootthick

Berbati's Pan-Josh Skins benefit, 9:30 pm

Biddy McGraw's-Brian Chevalier and His Acoustical Blues Band

Bitter End-Seven Year Tango, 6:30 pm, free; The Piano Throwers, 9:30 pm, $6

* Blackbird-Dead Meadow, The Shocker, Golden Bats, 10 pm, $6

Blue Monk-MS Tobin Quintet, 9 pm, $5

Candlelight-Jay "Bird" Koder, free

Conan's -Higher Ground, New Monsoon, 9 pm, $7

* Dante's-The Bellrays, Nebula, Post Stardom Depression, 9 pm

Delta-Joe Haege, free

DV8-Clarity Process, The Cinema, Everyday Victory

Gemini -Norman Sylvester

Gotham-Hush Night, 7 pm, $3

Green Room-Stovin & Rush Hour

Hoppers-Aaron Black Band feat. Johnny Black

* Horning's Hideout-5th Annual Pickathon: Otis Taylor, Jackstraw, The Roy Kay Trio, El Son Del Pueblo, Johnny B Connolly, Little Sue and Lynn Conover, Kitchen Syncopators, Trashcan Joe, Danny Barnes and the Piano Throwers, Foghorn String Band, Crooked Jades, Casey MacGill's Blue 4, Retta and the Smart Fellas, Dylan Thomas Vance, Little Joe, 5 pm, $30-35 (under 12 free), All Ages

Interstate Bar & Grill-Cool Breeze

Jimmy Mak's-The Joey Porter Trio, 9:30 pm, $5

Jimmy's -Mutts on Fire, free

Ladd's-Dennis Hitchcox, 9 pm, free

Laurelthirst-Prairie Dogs, 6 pm; Freak Mountain Ramblers, $6

Liminal Space-The Moe!kestra, 10 pm, $5, All Ages

Medicine Hat-Shakabuku

Meow Meow-Throwdown, Every Time I Die, Terror, The Dead Unknown, Comeback Kid, 7 pm, $8, All Ages

* Million-PDX TROPIX: Anna Oxygen, Snowsuit, guest DJs, 9 pm, donation

Mississippi-3/5th Compromise, 7 pm; The Quags, 9:30 pm

Mock Crest-Papa Salty, 9 pm

Monteaux's-Lew Jones

Mt Tabor-Cow Trippers, Digital Knife, Six Million $ Band

Murray's Pizza-We're from Japan!, Chloroform, 7 pm, All Ages

Oak Grove-Kevin Fergeson, Who Knrew

Produce Row -Gypsy Cab

Rabbit Hole-The Withdrawals, Pitt Reeves, Shyle

River Roadhouse-Flashpoint

Roc's Bar & Grill-Andy's B-Day Bash

Rogue-The T-Bones

Tillicum -Steve Bradley Band, 9:30 pm

Tonic-Dr Theopolis, Warsaw Poland Brothers, Johan, Odds Against Tomorrow

* Twilight Cafe-The Del Toros, 8 Ft Tender, Manfall, SK and the Punk Ass Bitches, free

Vine Leaves-Armonica

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

West Hills Covenant Church-Deanna Witkowski, 7:30 pm

White Eagle-Hershel Patch, Harmonica Pocket, 9 pm, $6


SATURDAY 8/23

3 Friends Coffeehouse-Stacey Board, Melissa Warner, 7 pm

* 3749 SE Madison-KPRA turns One! Starring DJs Du Jou, Tant, Kevitup, Lacroix, Hairdo, Yours Truly, G-Dubya, etc., 8 pm

411-Andrew Drury & Jessica Lurie, Glassymathing, 8:30 pm, $5

Aladdin-Bruddah Waltah, $19-21, All Ages

Arnada-The Before Picture, Woke Up Falling, TPS Report

Artichoke-Song Circle w/Kate Power, 2 pm, free

Ash St. -Camaro Hair, The Medium, Watsonville Patio

Beulahland-Ambulance

Bitter End-Jacob Elliot, 6 pm, free; Maggie's Choice, 9:30 pm, $6

* Blackbird-Neil Hamburger, Pleaseeasaur, Dr. El Suavo, 10 pm, $7

Candlelight-Cool Breeze, free

* Conan's-Festival of the Pirates: Captain Boggs & Salty, The Dolomites, Spinnaker, Broadside Johnnie

Dante's-The Jolenes, Continuous Peasants, Man of the Year, 9 pm, $6

Delta-Pete Krebs String Trio, free

* DV8-Exhumed, Severed Savior, Bung, Fall of the Bastards

Gemini -Rubberneck

Goodfoot-Moses Guest

Gorge-Ben Harper, Jack Johnson, 6:30 pm, $40.95, All Ages

Green Room-X-Angels

Hoppers-Aaron Black Band feat. Johnny Black

* Horning's Hideout-5th Annual Pickathon (see Friday listing for performers), noon, $30-35, All Ages

Jimmy's -Sweet Thursday, free

Laurelthirst-Bingo, 6 pm; Taarka, $6

Meow Meow-Ten Times A Day, The Empty, 8 pm , All Ages

Mississippi-Red Shag, 7 pm; Pharrah Phosphate, 9:30 pm

Mock Crest-Christine Young Band, 9 pm

* Modern Zoo-PDX TROPIX: Friends Forever, Curse of the Birthmark, Lionheart Mirth, Alarmist, The Planet The, Unsounds, Djin Teeth Fangs, [[[VVRSSNN]]], Jonhny X and the Groadies, 6 pm, $5

Monteaux's-Jimmy Bennington Midnight Choir

* Mt Tabor-Ramsey Bros., Quivah, Turtle Island

New Old Lompoc-Off-Key Bluegrass Jam (open acoustic) starring Banjos! w/Justin Auld, Rachel Gold, 2-5 pm

* Nocturnal-Northern State, Pam The Funkstress, The Cleveland Steamers, 8 pm, $10, All Ages

Oak Grove-West of Nowhere, Special Guests

Produce Row -The Slicers

Red & Black-Dennis Hitchcox, 8 pm, $3, All Ages

River Roadhouse-Flashpoint

Roc's Bar & Grill-Throw Back, JL Samurai

Rogue-Billy Kennedy and Lynn Conover

Roseland Grill-Pat Travers Band, 9 pm

Sapphire -Echo Jazz Collective, 8 pm

Tillicum -Steve Bradley Band, 9:30 pm

Tonic -The Odditors, The Very Foundation

* Twilight Cafe-Black Furies, Fatal Flying Guillotines, Straitjackets, Knight Badger, The Hospitals, free

Vine Leaves-Alexander Green

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-Stevi Spaulding Project, Hillstomp, $6


SUNDAY 8/24

Aladdin-Peter Cincotti, $18.50-20, All Ages

Arnada-Band Practice

Ash St. -Jupiter Satellite, Perfume

Augustana Lutheran Church-Deanna Witkowski, 6 pm

Babalu-Border Patrol, 7:30 pm

Biddy McGraw's-Spigot

* Blackbird-Badger King, Antiquark, Violent Vickie, Squirrel Meat, 10 pm, $6

Candlelight-Andy Stokes , free

Dante's-Sparrows Point, 7 pm, $6; Sinferno Cabaret, 9 pm, $6

Hoppers-The Yanks

Hutch-Terry Robb

Laurelthirst-Freak Mtn Ramblers, 6 pm; Neil Gilpin's Belmont St. Octet, $3

* Meow Meow-Bane, Champion, Suicide File, The Promise, Physical Challenge, 7:30 pm, $8, All Ages

Mississippi-Claire Bard, Brian Cutean, Connie Cohen, 7 pm

Mock Crest-Lee Blake, 7 pm

Mt Tabor-drum circle

O'Conners-The Tone Sharks, 5 pm, $3

Rabbit Hole-Subterranean Beat Revival, 9 pm

River Roadhouse-Sinners Club Open Jam, 8:30 pm

Sapphire-open mic, 2 pm

Longhorn-Kid Lopez Showcase w/Lloyd Jones

Tillicum-Johnny Martin, 6 pm

Vine Leaves-Ron Steen Jazz Jam

White Eagle-Jud Newcomb, Steve Poltz & Ian Moore, $10


MONDAY 8/25

Ash St. -Open Mic, 10 pm

Blackbird-Fuck Me USA, Channels 3+4, 10 pm, $5

Candlelight-DK Stewart, free

Conan's-DJ Afroqueben w/live band

Dante's-Storytellers, 6 pm; Karaoke From Hell $100 weekly contest, 10 pm, $2,

Gemini -Morrison Bridge Music Jam

Green Room-Open Mic w/Mississippi Mud, 8 pm

Laurelthirst-Kung Pao Chickens, 7 pm, free

Meow Meow-Norfolk & Western, Thanksgiving

Mississippi-Kathleen Juergens, 7:30 pm

Mock Crest-Aric Riley, 8 pm

Mt Tabor-Reggae Jam w/7th Seal

Produce Row -Ron Steen Jazz Jam

White Eagle-Little Sue & Lynn Conover


TUESDAY 8/26

Alberta St Pub-Irish Dance Lesson, 7:30 pm; Irish Jam

anna bannana's-Tree Age, guests, 8 pm

Arnada-Open Mic w/Jordan Feathers

Ash St. -Thorn City Improv.

Babalu-Blues/Funk Open Mic, 9 pm; House Of Refuge Band

Berbati's Pan-The Headhunters, DJ Spooky, Rob Wasserman, Higher Ground, 9:30 pm, $15

Biddy McGraw's-Dylan Vance

Blackbird-Modernstate, Echo Ave., Talkdemonic, 10 pm, $5

Candlelight-Linda Hornbuckle, free

* Dante's-High on Fire, C Average, Heavy Johnson Trio, 9 pm

DV8-Open Jam: Dueling Bands

Green Room-Stephen Ashbrook

Hoppers-Terry Robb Acoustic Band

Laurelthirst-Jackstraw, 6 pm; Sean Nowland's Open Mic/Screen, free

* Meow Meow-Hot Water Music, These Arms Are Snakes, Anna Oxygen, 8 pm, $10, All Ages

Mississippi-Monsoon Ensemble, 5 pm; NY Cuban Folk, 8 pm

Mock Crest-Johnnie Ward, 7 pm

Monteaux's-Open Mic w/Mike Soto

Mt Tabor-Faces presents hiphop/dub & soul

* NE 23rd & Liberty-Mirah & Emily, The Chase, Bug Girl, 7 pm, $5 but no one turned away

Ohm-Dahlia, Ben & Ravi, $5

Produce Row -Bluegrass Jam, 9 pm, free

Rabbit Hole-Bluesday In The Hole w/Brian Chevalier Band, 9 pm

Sewickly's-Lyle Ford's Singer/Songwriter Show-Off, 6:30 pm

Steinhaus-Alexander Green, 7:30

Tillicum -Norman Sylvester, 9:30 pm

Twilight Cafe-Flour City Knuckleheads, Altar Boys, free

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-Jerry Joseph, $7


WEDNESDAY 8/27

Alberta St Pub-Zydeco Dance , 7:15 pm

Arnada-Songwriter's Circus w/ Miguel

Ash St. -Portland Underground Secret Society Y'all

* Berbati's Pan-Mum, The Animal Collective, 9:30 pm, $12

Biddy McGraw's-Eliza Bob

Billy Ray's-Juana Camilleii, Bob Shoemaker, free

Bitter End-Olivia Warfield, 9 pm, $1

* Blackbird-secret show!, 10 pm, $12-15

Blue Monk-The Woolies, 8 pm, $5

Candlelight-Ocean 503, free

Conan's -Finster, Pillars of Nein, Ill Intent, Psolocybin

Dante's-Storm & the Balls, The Starlight Mints, Steve Burns from Blues Clues, 10 pm, $5

Green Room-Burn Three

Gresham Inn-Jam Session, 8 pm

Hoppers-Terry Robb & Albert Reda Band

Jimmy's -Shyle: chick with a guitar, free

Laurelthirst-Little Sue, 6 pm; Pete Krebs, free

Medicine Hat-The Drum: Salsa In The Hood, $5

Mississippi-Justin Stark

Mt Tabor-Lyle Ford's Singer/Songwriter Show-Off, 6:30 pm; P-Funk Jam w/Mutha

Music Millennium NW-The Cash Brothers, Gord Downie, free, All Ages

Ohm-Luv Jonz, 8 pm, $7

Oyster -Alexander Green, 6 pm

* PCC Cascade Campus-Humboldt Back to School Celebration: Obo Addy, gospel music, carnivals, kid games, etc, 2-8 pm, All Ages

Produce Row -June Bunton's Open Mic, 9 pm, free

Sapphire -Echo Jazz Collective, 7 pm

Tillicum -Jim Mesi Band, 9:30 pm

Twilight Cafe-Two Gallants, free

Vine Leaves-Jean Pierre

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-Lewi Longmire & Friends, $3

Comments

Subscribe to this thread:

Comments are closed.

Staff Pick Events

Most Commented On

Top Viewed Stories

All contents © Index Newspapers, LLC

115 SW Ash St. Suite 600
Portland, OR 97204

Contact Info | Privacy Policy | Production Guidelines | Terms of Use | Takedown Policy