Live Music Listings 


THURSDAY 11/6

Alberta St Pub-Monty Green's Bluegrass Invite, 9 pm

anna bannana's-Anson Wright & Friends, 8 pm, free

* Backspace-B-Boy Battle w/Sick Mediks, Illaj, Evil Hands, 6 pm, All Ages

* Berbati's Pan-Gram Parsons trib. w/Dave Gleason's Wasted Days, Cosmic Salvation Band, Miss Michael Jodell, Clampitt, Gaddis & Buck, 9:30 pm, $5

Biddy McGraw's-Tha Musemeant

Billy Reed's-Boogie Cat Jam w/Norman Sylvester, 7:30 pm

Bitter End-Acoustic Minds, 6 pm; Luminous Fog, 9 pm

Blue Monk-Nimbus

Bookies-Mutha' Funk Jam

Brasserie Montmartre-John Gross Duo, 7:30 pm

Buffalo Gap-Fez Fatale

Burlingame Acoustic-Trevor, 6 pm; Thad Beckman, 8 pm

Conan's-Ezra Holbrook, 6 pm, free; The Black Halos, The Weaklings, Lovely, Chinatown, 9 pm, $6

Crystal-20 Mile, I Can Lick Any SOB In The House

Dante's-Dolorean, Holy Sons, Loch Lomond

Duff's Garage-Trashcan Joe, 9 pm

DV8-Nyarthathotep Rising

Gallery 500-The Wanteds, DJs

Goodfoot-Triclops

Greek Cusina-Aguamiel, 10 pm

Green Room-Rocks Off w/Brian Berg, 8 pm

* Holocene-The Distance Formula, DJ Hermano

Hoppers-Blues Jam w/Jeff Barnes

Kennedy School-Foghorn Stringband square dance, 7 pm

Laurelthirst-Michael Jodell, 6 pm; Nervous & The Kid, Dylan T. Vance, $3

Medicine Hat-Open Mind Night, free

Meow Meow-Ettison Clio, Anatomy Of A Ghost, The School Play, Believing In June, Pangolese, 7 pm, $6, All Ages

* Million-Dance Disaster Movement, Ex-Models, A.S.T., Silver Palm, All Ages

Mississippi Pizza-Loose Change, All Ages

Mt Tabor-Sweatshop Band, Diggabone

Nocturnal-Break It!, 4:30 pm, $8; Further Seems Forever, Zao, Armor For Sleep, Beloved, 7 pm, $12, All Ages

Produce Row-Songwriters in the round w/Heather Straube, 9 pm, $2

PSU Lincoln Performance Hall-Foghorn String Band

Red & Black-Kathleen Juergens bilingual show, 7:30 pm

Red Sea-Reparations Thursdays w/DJ Chill, 9 pm, $5

Rogue-The Rogue Bluegrass Jam

Steinhaus-Kinzel & Hyde

Three Friends Coffeehouse-Open Mic w/Tamara J. Brown

Tillicum-Ellen Whyte Trio, 9:30 pm

Tonic-Room 101, Dutch Flat, Darediablo, The Desert Fathers, 9 pm, $5

Twilight Cafe-Flamethrower, Pizza Party, Stickfigure, The Asskickers, free

White Eagle-Mother Chump, Ether Vox, $4

Wilf's Piano Bar-John Gilmore


FRIDAY 11/7

1914-In Thar, Waltzing Wittershins, Jeannie and Alix, 8 pm

Aladdin-Deb Talan & Steve Tannen, McKinley, 8 pm

Alberta St Pub-Elizabob, 7 pm; Beglan's Irish Jam, 9 pm

Arnada-Miss Ann Thrope, Stone Creep, When You Die

Artichoke-Little Joe, All Ages

Ash St. -Susie Blue, Betty Ford, 3SecondRule

Babalu-Oro Verde, 9 pm

* Berbati's Pan-The Decemberists, Pseudosix, Reclinerland

Biddy McGraw's-Funk Shui

Bitter End-Lisa & Her Kin, 6 pm, free; Danny Godinez Band, Scott Law, Code Green, 9 pm, $5

Blue Monk-Victoria Corrigan, Donny Osborne Trio

Brasserie Montmartre-John Stowell Trio, 8:30 pm

Burlingame Acoustic-Michael Hurley, 6 pm, 6 pm, All Ages

Candlelight-Hip Replacements

Cañita-Cana Son, 10 pm

Cascade Bar-The Kid Lopez Band

Conan's-Trash Art, 6 pm, free; Burning In Water, Pharrah Phosphate, Atomic Mint, Amadeo Donofrio, 9 pm, $6

Corner Saloon-Closed Captioned

Crystal-David Grisman Quintet, 9 pm, $23-25, All Ages

* Delta-Moon Pony, Legacy, Insomni-Snack

Duff's Garage-Whiskey Puppy, Julie Martin Band, 9 pm

DV8-Body Bag, Hypothermia, Sound Assassins, AFM

Fez-Surrounded By Ninjas, Signal Path, 9:30 pm, $6

Foster Grounds-Hail Marys

Gemini-Aaron Black

Gotham-Hush Night, 7 pm, $3

Green Room-Stilltenders, Cross Eyed Rosie

Haven-Lorna Miller, 7:30 pm, $3, All Ages

Hoppers-The Yanks

Interstate Bar & Grill-Linda Hornbuckle

Kelly's Olympian-Cosmic Salvation Band, Wasted Days, Northern Lights

Laurelthirst-Prairie Dogs, 6 pm; Baby Gramps, $3

Medicine Hat-Shakabuku

* Meow Meow-Menomena, Gravity And Henry, Water Kill The Sun, 8 pm, $5, All Ages

Mississippi Pizza-Flying Bokhara Orkestrah Student Show

Monteaux's-Ende

Mt Tabor-Bachelors Of Science

Nocturnal-Rocky Votolato, Irving, Kind of Like Spitting, , 8 pm, $6, All Ages

* Ohm-Peanut Butter Wolf, Wildchild, Dudley Perkins, DJ Romes, Andy Smith & Scott Henry, 9 pm, $10-13

Old Church-William Jenks, 7:30 pm

Pacific Switchboard-Bob Marsh & Ron Heglin w/Hundred Flowers Ensemble, Tim Duroche, Brian Eubanks, 7 pm, $7 don, All Ages

* Porky's-Bonobo Project, Del Toros, Muddy River Nightmare Band, 9 pm, free

Produce Row-Sauvie Island Moon Rocket Factory

Reed Chapel-Sarah Dougher: Harper's Arrow, 8 pm

Rogue-Miller Brothers Blues Band

Roseland-Spiritualized, Soledad Brothers, 8 pm, $15

Tillicum-Kinzel & Hyde, free

Tonic-Courage, Woke Up Falling, American Hit List

Touchstone-Margaret Mallatt, 7 pm, free

* Tube-Climber, 10 pm, free

Twilight Cafe-The High And The Mighty, The Buttfrenchers, The Plastards, free

Vine Leaves-Mia Nickelson, Steve Christofferson

White Eagle-Buds Of May, $6

Wilf's Piano Bar-John Gilmore

Wine Down-Alexander Green, 7:30 pm


SATURDAY 11/8

* Aladdin-3 Leg Torso, Pachamanca, Jonathan Nicholas, Kitchen Syncopators, 8 pm, $12-14ng, All Ages

Alberta St Pub-Myshkin's Ruby Warblers, 9 pm

Arnada-Dugs, The Holy Hell Yeahs, Evil Egg, Burning In Water

Artichoke-River City Folk radio live taping w/Lorna Miller, Ian & Lisa, 10 am, $2; Song Circle w/Kate Power, 2 pm,

* Ash St. -Thorn City Anniversary w/Smoke, D.O.S., The Chosen, DJ Marquez, Siren's Echo, Libretto, Evil Hands, Cool Nutz, DJ Sneakers, Sleep, Destro, Bukue One

Berbati's Pan-Killing Joke, Amen, 9:30 pm, $15

Beulahland-The Culprits, TrophyWife

Biddy McGraw's-Pete Krebs

Bitter End-Bachelors Of Science, 6 pm, free; Rose City Kings, 9 pm

Blue Monk-Alan Jones

Borders-Gresham-Rene Corbin, 7 pm, free, All Ages

Brasserie Montmartre-John Stowell Trio, 8:30 pm

Burlingame Acoustic-Fall Wind, 9 pm, All Ages

Candlelight-Strange Tones

Cañita-Cana Son, 10 pm

Charlie White-Dan Crothers, 6 pm

Conan's-The Peter Bach Band, 9 pm, $5

Corner Saloon-Closed Captioned

Crystal-Super Diamond, DJ Ferris, 10 pm, $16-18

Dante's-Nashville Pussy, Peter Pan Speedrock, Blackout Radio, $10

Duff's Garage-Rudy Grayzell, The Tailfins

DV8-Killaways, Seratone, Punch the Munchkin

Gemini-Teri Robb

Goodfoot-Children On The Corner

Green Room-Port Authority

Grolla-Eric Skye

Haven-Debra Gianelli, 7:30 pm, free, All Ages

Heaven & Earth-LeRoy Laush, 5:30 pm

Hoppers-Duffy Bishop Band

Interstate Bar & Grill-Cool Breeze

It's a Beautiful Pizza-Fools In Paradise

* Kelly's Olympian-Fireballs Of Freedom, Diamond Tuck and the Privates, 10 pm

Laurelthirst-Plumb Bomb, 6 pm; Catfish, Laurel Lee & The Escapees, $3

Meow Meow-Emery, Blue Sky Mile, School Play, Believing In June, Blue Mouse Theatre, Kat Jones, 6 pm, $7, All Ages

Mississippi Pizza-Shades Of Jazz, 5:30 pm; Shicky Gnarowitz, 9 pm

Mississippi Studios-David Grisman mandolin workshop, 11 am, $50

Monteaux's-The Hotchkiss Trio

Mt Tabor-Shimita & Affro Muzika, 9 pm, $10-12

Music Millennium NW-Killing Joke, 1 pm; Cindy Lou Banks, 5 pm, free, All Ages

New Old Lompoc-Off-Key Bluegrass Jam, 2-5 pm

* Ohm-Assisted Living, Dr. Theopolis, The Western Conference; Disco D afterhours

First Congregational Church-Hindustani & Carnatic Jugalbandi, 7:30 pm, $15-20

Produce Row-Jimmy Boyer Trio

Reed Chapel-Sarah Dougher: Harper's Arrow, 8 pm

Retrospect-Nicki Rose tribute

Rogue-Norman Sylvester Band

Mt Tabor Acoustic-The Branches

Tonic-Blue Collar Scouts, Charm Particles, Empty Set

Touchstone-Michael Conner, 7 pm, free

Twilight Cafe-Junior Rifle Club, The Forth, free

Vine Leaves-Jen Gosar

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-Cornbred, Jackstraw, $6

Wilf's Piano Bar-Shirley Nanette & Friends


SUNDAY 11/9

Aladdin-Dan Zanes and Friends, 1 pm, $11 (children)-15; Chris Williamson & Holly Near, 8 pm, $25-27, All Ages

Ash St. -Glance Failed, Jupiter Satellite, Gifford Pinchot

Babalu-Border Patrol, 7:30 pm

Berbati's Pan-North Mississippi Allstars, 9:30 pm, $14-15

Bitter End-Open Mic w/Jessica Stiles, 6 pm , free

Brasserie Montmartre-Matt Schiff Duo

Candlelight-Andy Stokes, free

Dante's-Sinferno Cabaret, 11 pm, $6

Hoppers-Gospel Hour feat. Rae Gorden, 7 pm; The Yanks

Hutch-Terry Robb

Laurelthirst-Freak Mountain Ramblers, 6 pm; Neil Gilpin's Belmont St Octet, $3

Mississippi Pizza-Njuzu Mbira, 5 pm, The Roberto Gonzalez Group, 7 pm

Mississippi Studios-Ed Haynes and Pete Cassani, 7:30 pm, $5

Moon & Sixpence-Foghorn, 7:30 pm, free

Mt Tabor-Drum Circle

* PS What?-Steve Von Till, Grails, 10 pm

Rabbit Hole-The Subterranean Beat Revival w/Dennis Hitchcox Underground Music Project, 6 pm

River Roadhouse-Sinners Club Open Jam, 8:30 pm

Tillicum-Johnny Martin , 6 pm

Twilight Cafe-Camarosmith, Dixie Witch, Bast, free

Vine Leaves-Ron Steen Jazz Jam

White Eagle-The Banshees: Katie Crash, guests, 7 pm, $4


MONDAY 11/10

Berbati's Pan-Lilys, The Graves, 9:30 pm, $7-8

Brasserie Montmartre-Warren Rand Duo

Candlelight-DK Stewart, free

Conan's-Pirates, We Got The Meat, 9 pm, free

Crystal-Indigo Girls, Moaning Michelle Malone

Dante's-Storytellers, 6 pm; Karaoke From Hell, 10 pm, $2

Gemini-Morrison Bridge Music Jam

Green Room-Open Mic w/Mississippi Mud, 8 pm

Laurelthirst-Kung Pao Chickens, 7 pm, free

Meow Meow-Straylight Run, The New Amsterdams, Murder By Numbers, JamisonParker, 7 pm, $10, All Ages

Mississippi Pizza-Bremenbaard, Dennis Hitchcock, Ben Buchanan, Zimbabwean Music Collective, Swing and a Miss, 6 pm

* Moon & Sixpence-Johnny Connolly

Mt Tabor-Earl & The Reggae All Stars, 6:30 pm, free; Catt & Roots Revolution, 10 pm, $4

Produce Row-Ron Steen Jazz Jam

White Eagle-Little Sue & Lynn Conover


TUESDAY 11/11

Aladdin-David Lindley & Wally Ingram, D'Gary, 8 pm

anna bannana's-Tree Age, guests, 8 pm, All Ages

Arnada-Open Mic w/Jordan

Babalu-Open Mic, 9 pm; House Of Refuge Band

* Berbati's Pan-Themselves, Clue to Kalo, Talkdemonic, 9:30 pm, $8-10

Biddy McGraw's-Dylan Vance & Griff Bear

Bitter End-Danny Godinez and Jacob Elliot, 8 pm, free

Blue Monk-Ramsey's Groove Trio

Crystal-Indigo Girls, Moaning Michelle Malone, 9 pm

* Dante's-Elefant, The Joggers, Recall-Seven, 9 pm

Duff's Garage-K.C. Murphy's Open Mic

Green Room-Stephen Ashbrook Band, 9:30 pm

Holocene-Other Men My Age

Hoppers-Terry Robb Trio

It's a Beautiful Pizza-Kafana Klub, All Ages

Laurelthirst-Jackstraw, 6 pm; Sean Nowland's Open Mic & Screen, free

Meow Meow-Girlz Garage Tour: Lillix, Brassy, The Start, Northern State, The Peak Show, Lennon, All Girl Summer Fun Band, 7 pm, $12, All Ages

Mississippi Pizza-Dynaflow, 7 pm

Monteaux's-Open Mic w/Mike Soto

Music Millennium NW-Arbor Circle, 6 pm, free

Ohm-Dahlia, Ben & Ravi, $5

Old Church-El Teatro De Fuego w/Soriah, Gregorio Acuna, Kuzov/Tsong, 7 pm, $5-15

Produce Row-Bluegrass Jam, 9 pm, free

PSU-The Yuri Yunakov Ensemble w/Ivo Papazov, 6:30 pm

Sewickly's-Lyle Ford's Singer/Songwriter Show-Off, 6:30 pm

Steinhaus-Alexander Green

Tillicum-Norman Sylvester, 9:30 pm

White Eagle-Lewi Longmire & Friends, $3


WEDNESDAY 11/12

* Aladdin-Robyn Hitchcock, Scott McCaughey, 7 pm, $16.50-18; Mindless Self Indulgence, 10:30 pm, $15-20

Alberta St Pub-Zydeco Dance , 7:15 pm

Arnada-Singer Songwriter Night w/Miguel

Ash St. -Pepper, Everyday Victory, Upright Dub Orchestra

* Berbati's Pan-The Rapture, Out Hud, Beans, DJ Jefrodisiac, 9:30 pm, $10-12

Bernie's-Little Joe, 8:30 pm

Biddy McGraw's-Eliza Bob

Blue Monk-John Butler Quartet

Brasserie Montmartre-Lee Reinoehl Duo

Bridgeport-Oregon Symphony: A Splash Of Brass, 6 pm

Candlelight-Ocean 503, free

Cañita-Cana Son Ensayo, 8 pm, free

CO7-Ginggang

Conan's-Kaitlyn Ni Donovan, 6 pm, free; Acoustic Heritage Concert, 7 pm, $5

* Crystal-Firewater, The Holy Ghost, The Out Crowd

Dante's-Storm & The Balls, 10 pm, $5

Duff's Garage-Suburban Slim's Blue Jam

Goodfoot-Shanti Groove, Freewillinsoul, 9 pm, $6

Gresham Inn-Jam Session, 8 pm

* Holocene-Machine Drum, Deceptikon, Players, $5

Hoppers-Avalanche Band

It's a Beautiful Pizza-Arabesque, All Ages

Kelly's Olympian-Digital Knife, Jacob Nuel, Ricci Swift

Laurelthirst-Little Sue, 6 pm; Pete Krebs, free

Medicine Hat-The Drum: Salsa In The Hood, $5

Mississippi Pizza-Claire Bard, Timothy Hull, 7 pm

Mt Tabor-Lyle Ford's Singer/Songwriter Show-Off, 6:30 pm; Soul/Funk

Music Millennium NW-Robyn Hitchcock w/Scott McCaughey, 4:30 pm, free, All Ages

Old Church-Jas Adams & Michael Barnes, noon, free

Roseland-Less Than Jake, Fall Out Boy, Yellowcard, 8 pm

Tillicum-Jim Mesi, 9:30 pm

Twilight Cafe-The Business Machines, Sod Hauler, Dead Like Dallas, free

White Eagle-The Lea Krueger Band, $3

Comments (0)

Subscribe to this thread:

Comments are closed.

Staff Pick Events

Most Commented On

Top Viewed Stories

All contents © Index Newspapers, LLC

115 SW Ash St. Suite 600
Portland, OR 97204

Contact Info | Privacy Policy | Production Guidelines | Terms of Use | Takedown Policy