Live Music Listings 


THURSDAY 1/15

Alessandro's-Jack McMahon

anna bannana's-Anson Wright & Friends, 8 pm, free

Ash St. -Coulter

Biddy McGraw's-Bahttsi

Billy Reed's-Boogie Cat Jam w/Norman Sylvester, 7:30 pm

Bitter End-High On The Hog, 6 pm; Luminous Fog, 9 pm, $3

Bliss-Mission To Mars

Blue Monk-Mia Nicholson

Boons Treasury-John Koonce

Brasserie Montmartre-Gary Hobbs Duo

Buffalo Gap-The Brian Foxworth Trio, 8 pm

Cobalt-Mutha, 10 pm

Conan's-PKE Meter, Nimbus, Acoustic Randall, 9 pm, $5

* Dante's-Country Teasers, The A-Frames, The Hunches

Duff's Garage-Julie Martin Band

Edgefield-Django's Tigers Hot Jazz Duo

* Fez-Shed Inc, Diggabone, Solovox, 9 pm, $6

Goodfoot-Triclops

Greek Cusina-Aguamiel, 10 pm

Green Room-Rocks Off w/Brian Berg

Hoppers-Blues Jam w/Jeff Barnes

* Hotel-Casiotone For The Painfully Alone, Arranged Marriage, JonnyX and the Groadies, The Better To See You With, 8 pm, $3, All Ages

I.C.M. -Victor Paul, The Khans, 10 pm, $3

Kennedy School-Bryan Dickerson & Friends

Laurelthirst-Lewi Longmire, 6 pm

Mississippi Pizza-Sarah Dougher, Super XX Man, 8 pm

Mt Tabor-The Up Sequence, $5

Produce Row-Myshkin's Ruby Warblers

Rabbit Hole-Jacob Van Auken, 7 pm; Lance Grider, 9:30 pm

Rogue-The Rogue Bluegrass Jam

Twilight Cafe-Thirty 3, Born Losers, Cootie Platoon, free

White Eagle-High Country; Polite Fiction, Jasmine Ash, $4


FRIDAY 1/16

Alessandro's-Gary Ogan

Ash St. -Bettie Ford, Gina Noell, Emaneht

Babalu-Conjuto Alegre Band, Grupo Borinquen, 9 pm

Berbati's Pan-Lea Krueger, Red Sector, Geoff Byrd

Biddy McGraw's-Bob Soper Group

Billy Ray's-Tales From The Birdbath, Sean Croghan, 10 pm

Bitter End-Lisa & Her Kin, 6 pm, free; Hot Buttered Rum String Band, High On The Hog, 9 pm, $7

Blue Monk-Andre St James, Roger Woods Octet

Boons Treasury-Cascade Colonials

Brasserie Montmartre-Bill Beach Trio

Buffalo Gap-Dylan Thomas Vance and the Powerhouse Revival, Poco Adagio, free

Candlelight-Soul Vaccination

Cañita-Cana Son, 10 pm

Conan's-Echo Helstrom, 6 pm; Yeltsin, Mark Booth, Tinhorn

Corner Saloon-Network

Dante's-Richmond Fontaine, Radio Nationals, Grand Champeen, 9 pm, $6

Duff's Garage-Lilly Wilde's Rock A Lilly

Fez-Gypsy Caravan, 3 Leg Torso, 8 pm, $10

Gotham-Hush Night, 7 pm, $3

Green Room-Ten Foot Radius

Haven-Maria Callahan's Variety Show, All Ages

Hoppers-The Stingers

I.C.M. -The Backroom: DJs Fauxpaus, Carrion, Lovemurder

Jimmy's-Kinzel & Hyde, 9 pm

Laurelthirst-Rainrats, 6 pm; Velvida Underground, $3

Mississippi Pizza-Paula Sinclaire, 7 pm, All Ages

Mississippi Studios-The Holmes Brothers, 7:30 pm, $25

Mock Crest-Heavy Petting Zoo, 9 pm

Monteaux's-Jaycob Van Auken

Mt Tabor-Left Hand Smoke, $6

Mt Tabor Acoustic-Anne Heaton, Arin Simonian, Lyle Ford, Sean-Michael, $8

Multnomah Friends Meeting House-Four Schillings Short, Atwater-Donnelly, Meryle Korn , 7:30 pm, $10

Nocturnal-Kieskagato, Desert City Soundtrack, Blitzen Trapper, 8 pm, $5, All Ages

Norse Hall-Old Jitters, The Queen City Bulldogs, Greg Clarke, The Flat Mountain Girls, 8 pm, $10

Ohm-Deep Sky, Dig Dug, Vize, Sir Kutz, Destiny

Porky's-Port Authority, free

* Portland Spirit-Wade McCollum, 10:45 pm boarding

Produce Row-Fez Fatale, 9 pm

Rabbit Hole-Another Cynthia, Steve Wilkinson

Rogue-Harrison

Savannah-Randal Larson, 7 pm; DJ Geo, 9:30 pm

Solid State-Krays, The Escaped, Mindless Rebellion

* Twilight Cafe-Undisputed, The Catheters, The Triggers, Federation X, free

White Eagle-Hillstomp, Moonshine Hangover, Mark Lemhouse Trio, 9 pm

Wilf's Piano Bar-LightHouse

Wine Down-Alexander Green, 7:30 pm


SATURDAY 1/17

Aladdin-Hot Tuna acoustic, Barry Mitterhoff, Box Set

Alessandro's-Gary Ogan

Ash St. -New Wave Hookers, Oblivion Seekers, Texacutioners, The Hazmats

* Berbati's Pan-Ying Yang Twins, $15 before 11 pm

Beulahland-Power Of County, The Branches, Mo Phillips

Bitter End-Hot Buttered Rum String Band, 9 pm, $7

Blue Monk-Alan Jones

Brasserie Montmartre-Bill Beach Trio

Candlelight-Soul Vaccination

Cañita-Cana Son, 10 pm

Capitol Hill Library-Lorna Miller, 2:30 pm

Corner Saloon-Network

Crystal-Akwid, 6:30 pm, $25.50-30.50, All Ages; Marcus Eaton & The Lobby, Higher Ground, Chris Arnold, 8 pm

Dante's-Kultur Shock, Klezmocracy, Vagabond Opera, $7

Delta-The Maybe Happening, The Blank Tapes, 10 pm

Duff's Garage-Saddle Tramps, Shorty & The Mustangs

Galley-Ruby Red, 9 pm, free

Goodfoot-Freak Mountain Ramblers, 9 pm

Green Room-Chez Stadium, The Get Me Downs

Grolla-Eric Skye

Haven-Justin Blankenship, 8 pm, free, All Ages

Hoppers-Robbie Laws

Jasmine Tree-Moth Drakula, Pulse Emitter, Julian Tulip's Licorice, 9:30 pm, $5

Lady Luck Tattoo-Julian Tulip's Licorice

Laurelthirst-Plumb Bomb, 6 pm; Bingo, $4

* Million-King Cobra, Get Hustle, The Planet The, Wikkid

Mississippi-Tom Price, Graham Bizodis, 6 pm; Doris Dodge

Mock Crest-Right Front Burner, 9 pm

Monteaux's-Eddie Parente Trio

Mt Tabor-Hou-Farr-Long, Ego Machine, Chain Of Being , $6

Music Millennium NW-Exit 51, 5 pm, free, All Ages

Norse Hall-Bill Martin & Tony Mates, The Squirrely Stringband, Uncle Wiggily, Foghorn Stringband, plus all-da, 8 pm

Old Town Pizza-Fairfield, Yale, 9 pm

Porky's-Cart, free

Produce Row-Still Tenders

Rabbit Hole-The Dimes

Rogue-Lynn Conover & Billy Kennedy

Solid State-Nodes Of Ranvier, ArmsBendBack, A Taste For Murder, 5 pm; Thought Riot, Countdown To Life, EPD, 9 pm

Tonic-Arroyo, Woke Up Falling, Junior Private Detective, The Wanteds

Twilight Cafe-Ginger Preston, Ronster, Ma Ford, free

White Eagle-Sidestar, Mellotone

Wilf's Piano Bar-Victoria Corrigan w/Donny Osbourn Trio


SUNDAY 1/18

* Aladdin-Camp Lo, Grand Agents, Tajai, Mark Spitz AKA Spaztik Emcee, Maestro Black, DJ Teeko, DJ Trunks, The Addict Merchants, $12

Ash St. -Jupiter Satellite, AII, Orange, Excessive Moderation

Babalu-Border Patrol, 7:30 pm

Blue Monk-John "JB" Butler, 10 am; Open Mic, 8 pm

Brasserie Montmartre-Creighton McGrath Duo

Candlelight-Andy Stokes

Hoppers-Gospel Hour, 7 pm; The Yanks, 9 pm

Hutch-Terry Robb

Kennedy School-Gospel Brunch w/Disciples In Song

Laurelthirst-Freak Mountain Ramblers, 6 pm; Neil Gilpin's Belmont St Octet, $3

Meow Meow-Limbeck, The Pale, All Ages

Mock Crest-John Vecchiarelli, 8 pm

Moon & Sixpence-Foghorn, 7:30 pm, free

Nocturnal-Swing Dance lesson & dance, 7 & 8 pm, $6, All Ages; Spindig Shindig, 8 pm, free

O'Conners-The Tone Sharks, 5 pm, $3

Rabbit Hole-The Subterranean Beat Revival, 9 pm

River Roadhouse-Sinners Club Open Jam, 8:30 pm

Schnitzer-Oregon Symphony: All-British Pops

White Eagle-Grand Champpeens, 7 pm, $5


MONDAY 1/19

Biddy McGraw's-Alexander Green

Bitter End-Acoustic Junction, 8 pm, free

Brasserie Montmartre-David Evans Duo

Candlelight-DK Stewart

Conan's-The Maximus, 9 pm, $3

Dante's-Storytellers, 6 pm; Karaoke From Hell, 10 pm, $2

Laurelthirst-Kung Pao Chickens, 7 pm, free

Mississippi Pizza-David Mckenzie Open Mic, All Ages

Mock Crest-Aric Riley, 8 pm

* Moon & Sixpence-Johnny Connolly

Mt Tabor-Reggae

Produce Row-Ron Steen Jazz Jam

Schnitzer-Oregon Symphony: All-British Pops, 8 pm

Three Friends Coffeehouse-Scarth Locke, Scott Pemberton, 7:30 pm, All Ages

White Eagle-Little Sue & Lynn Conover

Yeates Dance Studio-Irish Ceili Dancing, 7 pm, $3


TUESDAY 1/20

anna bannana's-Tree Age, guests, 8 pm, All Ages

Ash St. -Thorn City Improv w/Hurt Bird, The Chosen, DJ Marquez, Smoke, Destro, Sleep

Babalu-Blues/Funk Open Mic, 9 pm; House Of Refuge Band

Biddy McGraw's-Dylan Thomas Vance & Griff Bear

Bitter End-Juicy Fruit, 8 pm, free

Blue Monk-Ramsey's Groove Trio, free

Brasserie Montmartre-Dan Balmer Duo

Candlelight-Metro

Duff's Garage-South Austin Jug Band, 9 pm

Edgefield-Caleb Klauder & Sammy Lind

Green Room-Stephen Ashbrook Band, 9:30 pm

Hoppers-Terry Robb

Kenton Station-The Retta Christie Trio, 7 pm

Laurelthirst-Jackstraw, 6 pm; Sean Nowland's Open Mic

Meow Meow-Ever We Fall, The Before Picture, The Vacant, Consuming This Evening, 6:30 pm, $5, All Ages

Mock Crest-Johnnie Ward & Eagle Ridin' Papas, 8 pm

Ohm-Suckapunch, Easy Tiger

Produce Row-Bluegrass Jam, 9 pm, free

Rabbit Hole-Songwriter/storyteller/poetry Open Mic

Sewickly's-Lyle Ford's Singer/Songwriter Show-Off, 6:30 pm

Voodoo Doughnut-Rip, 10:30 pm, $1

White Eagle-Trash Can Joe, Lewi Longmire, $3


WEDNESDAY 1/21

Aladdin-The Klezmatics, 8 pm, $16.50-19, All Ages

Alessandro's-Will West Music, Winter Therapy

Ash St. -Hillstomp, Mike D, Chad Bault, Shoeshine Blue

Bernie's-Little Joe, 8:30 pm

Bitter End-Joey Porter Trio, 9 pm, free

Blue Monk-Julian Priester w/David Haney & Alan Jones

Candlelight-Ocean 503

Cañita-Cana Son Ensayo, 8 pm, free

Conan's-Ghost Parade, Twinklelingus, Julian Tulips Liquorice, Attenuated Euphoria, 9 pm, $5

Duff's Garage-Suburban Slim's Blues Jam

Emanon-The Sloe Joe Show, 7 pm

Grand Central Bowl-Go Like Hell, The Units, Godhaven

Green Room-Katt Chanton w/Roots Revolution

Laurelthirst-Little Sue, 6 pm; Pete Krebs, free

Mock Crest-Alan Ames, 8 pm

Mt Tabor-Sanford Owen Grew, $3

Old Church-Michael Barnes, noon, free

Roseland-Mushroomhead, Dope, 40 Below Summer, Twisted Method, 7 pm, $13, All Ages

Twilight Cafe-The Observers, Ronson Family Switchblade, The Evaporators, 9 pm, free

White Eagle-Yascha Noonberg & Friends, $3

Comments

Subscribe to this thread:

Comments are closed.

Staff Pick Events

Most Commented On

Top Viewed Stories

All contents © Index Newspapers, LLC

115 SW Ash St. Suite 600
Portland, OR 97204

Contact Info | Privacy Policy | Production Guidelines | Terms of Use | Takedown Policy