Live Music Listings 


THURSDAY 6/24

* Alberta St at 24th-Mission To Mars, 7 pm

Alberta St Pub-Jerry Joseph w/Patrick Kearns

Alessandro's-Jack McMahon

anna bannana's-Anson Wright & Friends, 8 pm, free, All Ages

Arnada-hiphop night

Ash St. -Red With Envy, Server X, Subside, River Red

* Berbati's Pan-Keak Da Sneak, Bullys Wit Fullys- Guce and Killa Tay, Meezilini, Kant B Caught, Oregonized, PDX, Tay Dezal, $10-12

Biddy McGraw's-Noah Peterson Soul-Tet

Billy Reed's-Boogie Cat Jam w/Norman Sylvester, 7:30 pm

Blue Monk-Mike D's Hillbilly Jam

Boons Treasury-Gary Burford

Brasserie Montmartre-Tom Cheek Duo

Candlelight-Cool Breeze

Conan's-Brightwood, Water, 9 pm, $5

Crystal-Micheal Tolcher, Dylan Thomas Vance, 9 pm, $7-8 (Lola's)

Dante's-Aux Eutres, The Get Me Downs, The Pinehurst Kids, T James Graham & White Gold, 9 pm, $5

Davey Jones' Locker-Believing in June, Dead Like Dallas, Call it Arson, Guests, 6 pm, $3, All Ages

Eastbank Farmers' Market-John Wayne Samurais, 3:30 pm

Ecotrust Building-SEED: Quality Name Brand, Flux, Jasno, 5 pm, $3-23

Edgefield Red Shed-Schicky Gnarowitz

Goodfoot-Omar Torrez

Grand Central Bowl-31 Knots, Sleeping People, Eyes Of Autumn, All Ages; DJ Blackout (Pump Room)

Grand Lodge-Little Joe

Greek Cusina-Aguamiel, 10 pm

Green Room-Beliff

* Ground Kontrol-Thump, 8 pm, free, All Ages

* Holocene-Spool: Amoree Lovell, Moderstate, Quiet Countries, Nathan Jr, DJ Chris Nicholson, 9 pm, $5

hoppers-Jeff Barnes Jam

Imbibe-Dylan Thomas Vance, 6 pm; Rustica

It's a Beautiful Pizza-Bill Coones Jazz Trio

Kelly's Olympian-Krav Maga, DJ Colin Sic

kennedy school-Black Notes

Laurelthirst-Michael Hurley & the Armchair Boogie Band, 6 pm; James Low, Marisa Anderson, $3

Mississippi Studios-Jazz Jam w/David Valdez

Mock Crest-Open Mic w/ Rollie Tussing III, 8:30 pm

Sabala's Mt Tabor-Cirkus Pandemonium, The Koz, 9 pm, $8

Nocturnal-Minmae, Tracker, The Mouse That Roared, 8 pm, $5, All Ages

Owen's-Open Mic w/Stephen Pierce

PSU-Crack City Rockers (Park Blocks), noon, free, All Ages

Rabbit Hole-Open Mic, 7 pm; Jaycob Van Auken & Friends, 9 pm

red & black-Shane Bartell

Rock Creek Tavern-Charlie Nano

Rogue-The Rogue Bluegrass Jam

Tillicum-Lloyd Jones, 8 pm

Tonic-Mindcell, Syx, Inflict, $5

Twilight Cafe-The Burning Saints, 24K Gold, Lovely, The Hollywood Ten

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-Miss Lonely Hearts, $3


FRIDAY 6/25

* 715-Sex With Girls, Pizza Party, 10 pm

Alessandro's-David Friesen Duo w/Jerry Hahn

* Ash St. -The Ponys, Dios, Lion Fever, The Peels, 8:30 pm, $7

Babalu-Salsa w/DJ Alejandro "Maduro," 8 pm; Oro Verde, 9 pm, $5

* Berbati's Pan-Califone, Rebecca Gates, Holy Sons, $10-12

Bethany Village Grill-Seven Year Tango, 8 pm, Free

Biddy mcgraw's-Higher Ground, Billy Kennedy

Blue Monk-St James, Woods Nonet

Boons Treasury-Richard Day Reynolds Band

Borders-Gresham-Open Mic, 7 pm, free, All Ages

Brasserie Montmartre-Eli Reisman Trio

Buffalo Gap-Sidestar, 9 pm

candlelight-Robby Laws Band

Coffee Time-Scarth Locke

Conan's-Hyperthermia, Hostility, Somethnig Must Die, Whore, 9 pm, $7

Corner Saloon-Melody Butchers

Dante's-Scott McCaughey & Friends, I Can Lick Any SOB In The House, Little Sue, 10 pm, $6

Dante's-I Can Lick Any SOB In The House, Scott McCaughney, Little Sue, 10 pm, $6

Duff's Garage-Moonshine Hangover, Dry County Crooks, Matt Brocon

Edgefield Winery-Charlie Nano

Gotham-Hush Night, 7 pm, $3

Grand Lodge-The Russell Thomas Agenda

Green Room-Lea Kruger Band

Haven-Roberta Charette

Hoppers-Murtle Brown w/ Jimmy & The Blues Masters

Horning's Hideout-NW String Summit

Hotel Oregon-Nann Alleman

Imbibe-Toca

Jasmine Tree-Marcos Fernandezs, Bill Horist, Andrew Hayleck, Mark Wilson, 9:30 pm, $5

Kell's-Grafton Street, 9:30 pm

* Kelly's Olympian-Deke Falcon, Naked Todd, Ma Ford

Laurelthirst-Rainrats, 6 pm; Freak Mountain Ramblers, $6

Meow Meow-Beloved, Time in Malta, Classic Case, Guests, 8 pm, $9, All Ages

Mock Crest-Kinzel & Hyde, 9 pm

Monteaux's-Ray Beran

Monty's-Kenny Lee & The Sundowners

music millennium-Amy Farris

* Sabala's Mt Tabor-Six Foot Sloth, Larry Yes, Trauma Le Tron, Duck Duck Grey Duck

Nocturnal-Ape Shape, Tara Jane O'Neil, The Naysayer, Daphna Kohn, 8 pm, $6, All Ages

Owen's-Carley Fairchild

Paris-Nero, Ape, Somber, Awakened, The Worthless Children, All Ages

Porky's-Another Cynthia, The Human Genome Project, Adam Goldman

Portland Coffee House-Beliss

River Roadhouse-Sinner's Club

Roc's Bar & Grill-Sumo

Rock Creek Tavern-The Paul Summers Band

Rogue-Lloyd Jones

Roseland-No Quarter (Led Zep trib), Van Heygood, Tri-Polar, 9 pm, $10-15, All Ages

Saucebox-Karminsky Experience, Martinibomb, free

Savannah-steel drums w/Randal Larson, 7 pm; DJ Geo, 9:30 pm

Slabtown-Crown Motel, NY Rifles

The Egg-Sarah King, 8 pm, $2

Tillicum-Ennis In Theory, 8 pm

Tonic-Momma, Fells Acres, Palatine Hill, Pangs, $5

Tugboat-Ronno Rutter, 6 pm, free

Twilight Cafe-Champion, The Sweethearts, Straitjacket

U & I Grill-The Maybe Happening, Goathead, 9:30 pm

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-Caleb Miles & Friends; Stephen Ashbrook Band, Mission 5, $6

wilf's-John Gilmore Trio

Wine Down-Dale Morris


SATURDAY 6/26

715-John Wayne Samurais, Radio Sunday, 9:30 pm, free

Abbey Cafe-Steve Edgrin, 4:30 pm

Alessandro's-David Friesen Duo w/Jerry Hahn

Artichoke-Song Circle w/Kate Power, 2 pm, free

Ash St. -The Forth, Knife Girl, Gifford Pinchot, Keiskagato

* Berbati's Pan-The Legendary Pink Dots, 8:30 pm, $12

Biddy mcgraw's-Felim Egan

Blue Monk-St James, Woods Nonet

Boons Treasury-Stevi Marie Spaulding & Jackson Road

Brasserie Montmartre-Eli Reisman Trio

Buffalo Gap-A Bird Of Passage, 9 pm

Cañita-Caña Son, DJ Douglas, 10 pm, $5

candlelight-Jay "Bird" Koder

Charlie White-Dan Crothers, 6 pm

* Col. Summers Park-Multnomah County Bike Fair

Corner Saloon-Melody Butchers

Costello's Travel Cafe-Seven Year Tango, 7:30, Free, All Ages

* Crystal-The Helio Sequence, Menomena, IQU, 9 pm, free, All Ages

Dante's-ServerX, Softcore, Voice, 10 pm, $6

Duff's Garage-The Buckles

Edgefield Winery-The Russell Thomas Agenda

Good Times-Original Booty Burglars, 9 pm

Grand Lodge-The Elbowz

Green Room-Brian Copeland Band, Purusa, 9 pm, $5

Grolla-Eric Skye

Ground Kontrol-2 Gyrlz benefit: The Cancer Fags, Rudement, Deon Staffelbach, DJ Semillion, 6 pm, $2-10 sugg don, All Ages

* Holocene-Funkst-rung feat ENIK, DJ Beyonda, Brokaw, $8

Horning's hideout-NW String Summit

Hotel Oregon-John Bunzow

i.c. mummy-Zero Static, Pain Theory, Redshift

Imbibe-Nimbus

Kell's-Grafton Street, 9:30 pm

* Kelly's Olympian-The Volumes, The New York Rifles, 3 Second Rule

Laurelthirst-Acoustic Plumb Bomb, 6 pm; Flat Mountain Girls, Eagle Ridin' Papas, 9 pm

Meow Meow-Synaesthesia, Precursor, $8, All Ages

Mississippi Pizza-Little Kids' Jamboree w/Lorna Miller, 5:30 pm, 5:30, Donation, All Ages

Mississippi Studios-Paula Sinclair & Amy Farris

Mock Crest-Blueprints, 9 pm

Monteaux's-Riot Trio

Music Millennium NW-Anandi, free, All Ages

Nocturnal-Manic-D, Santotzin, Village Idiots, Papercuts, Guzu, Dron, 9 pm, free, All Ages

Owen's-Dearest Crown, 8 pm; Spinnaker, 10 pm

Paris-Aftermind, Cage Of Mind, Falling Closer, A Stand For Vienna, Atoms Eve, All Ages

* Porky's-The Bugs, Fuk Ya and the Uh-Ohs

* Portland Coffee House-The Black Peppercorns, John Henry, 7 pm

Rabbit Hole-Martindales, Tim Current, Jim Doyle Band

River Roadhouse-Kick Start

Roc's Bar & Grill-Sumo

Rock Creek Tavern-Wildseed

Rogue-Miller Brothers Genuine Blues Band

Roseland-Rose City Kings, 8 pm, All Ages

Saturday Market-Aphasia, Jessie Rae, 11:30 am

Shanghai Steakery-Diamond Tuck and the Privates, DJ Stormy, $4 w/out short shorts, $3 with

Skidmore Saturday Market-Kenny Lee & The Sundowners, free

Slabtown-The Sounds Of Beef, Olympus Mons

Spot 79-Sloopy Files, 8:45 pm, free

Tillicum-Ennis In Theory, 8 pm

Tonic-Assisted Living, The Freemartins, Down Rite Walnut, $5

Twilight Cafe-This is Revenge, Desperately Waiting, Death House Chaplain

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-Jim Boyer Band, Yascha Noonberg Band, Bingo Band, 9 pm, $6

Wilf's-Tall Jazz

Wine Down-Dale Morris, 8 pm, free


SUNDAY 6/27

Alberta St Pub-Saturnalia Trio, 7 pm

Ash St. -Bockmans Euphio, Jupiter Satellite

Babalu-Border Patrol, 7:30 pm

* Berbati's Pan-Dolomites, Baby Gramps, Bun Halves, Shicky Gnarowitz, $8

Brasserie Montmartre-Creighton McGrath

Candlelight-Andy Stokes

Clark County Amphitheater-KISN The Summer Hello Presents the 60's Pop Reunion: Tommy James & The Shondelles, Peter Noone, Herman's Hermit's, The Grass Roots starring Rob Grill, The Buckinghams, Chad & Jeremy, 2 pm, $20-50, All Ages

Colosso-Django's Tigers, 9 pm, free

Conan's-Bring The Love Reggae Festival w/ The Reparations Band feat. Blessed Love, New Born Tribe, 9 pm, $8

Dante's-Blare Bitch Project, Bantam, 9 pm, $6; Sinferno Cabaret 11 pm, $6

Edgefield Winery-Stephen Ashbrook

Hoppers-Solomon Blues n' BBQ

horning's hideout-NW String Summit

Hutch-Terry Robb

Imbibe-Pete Krebs, Kung Pao Chickens, 11 am; DJ Jesthro, 9 pm

jamison park-Shanghai Woolies

Kell's-Tom May, 9:30 pm

Laurelthirst-Freak Mountain Ramblers 6pm; Neil Gilpin's Belmont St Octet, $3

Meow Meow-Emberghost CD Release w/ Faded, Precursor, A Promise Falls Quiet, Maple Lane, Synaesthesia, 6:30 pm, $8, All Ages

mississippi studios-AJ Roach, Clampitt Gaddis and Buck

Moon & Sixpence-Foghorn, 7 pm, free

music millennium-Travis Pinn, Skidmore Fountain

New Old Lompoc-Off-Key Bluegrass Jam (open acoustic), 1 pm

O'Conners-The Tone Sharks, 5 pm, $3

Paris-Blane, All Ages

Porky's-Half Rounded Bastard File, The Juanitas Family

Rabbit Hole-Subterranean Beat Revival

River Roadhouse-Open Jam w/Sinners Club

Roc's Bar & Grill-Kenny Lee & The Sundowners

Skidmore Saturday Market-Kenny Lee & The Sundowners, free

Tillicum-Johnny Martin, 6 pm

Twilight Cafe-Death House Chaplain, The Kill Me

Waverly Heights Congregational Church-Community Singing From The Sacred Harp, 4 pm, free

White Eagle-Duffy Bishop Band, Dave Fleshner Trio, Ramsey Y Los Montunos, DK Stewart, Chris Mayther Band, Craig Mayther, $5 don


MONDAY 6/28

Aladdin-Steve Earle & The Bluegrass Dukes, 8 pm, $28.50-30

Ash St. -Open Mic

* Berbati's Pan-Stephen Malkmus & The Jicks, Trad Gras Och Stenar, Jackie-O Motherfucker, Davis Redford Triad, $12-15

Brasserie Montmartre-Lee Reinoehl

Candlelight-DK Stewart

Cascade Bar-Kenny Lee & The Sundowners

Coffee Time-BoGoHo!

Conan's-The Reverb Brothers, 6 pm

Dunes-Kaitlyn Ni Donovan, Sons & Lovers, 8:30

Edgefield Winery-Johnny Keener & Alan Anes

Goodfoot-Sonic Forum Open Mic

Imbibe-Johnny B. Connolly

It's a Beautiful Pizza-Five Euro Tip

John Henry's (Eugene)-Auf Der Maur, Bad Wizard, Northwest Royale, 8 pm, $8

Kell's-Tom May, 9 pm

Laurelthirst-Kung Pao Chickens, 7 pm, free

Longhorn-Morrisson Bridge Music Jam

* Moon & Sixpence-Johnny Connolly

Music Millennium NW-Slow Signal Fade, free, All Ages

New Copper Penny-DJ Request Night

Produce Row-Ron Steen's Jazz Jam

Twilight Cafe-Barfly Barfight; Nathan James Kull, Morgan Grace

White Eagle-Little Sue & Lynn Conover

Yeates Dance Studio-Irish Ceili Dancing, 7 pm, $3


TUESDAY 6/29

Aladdin-James McMurtry & The Heartless Bastards, 8 pm, $15, All Ages

anna bannana's-Tree Age, guests, 8 pm, All Ages

Arnada-Open Mic

* Ash St. -Thorn CIty Improv w/ DJ Marquez, The Chosen, Members of Oldominion, Boom Bap Project, Shaydo

Babalu-Blues/Funk Open Mic, 9 pm; House Of Refuge Band

Biddy mcgraw's-Dylan Vance & Griff Bear

Blue Monk-Ramsey's Groove Trio, free

Brasserie Montmartre-Derek Sims Duo

Buffalo Gap-Three Fifths Compromise

C-Bar-Open Mic, 7:30 pm sign up

Candlelight-Metro

* Crystal-Rachael Yamagata, Jonathan Rice, 7:30 pm, $9-10 (Lola's)

* Dante's-Auf Der Maur, Anuritual, The Divided, 10 pm

Duff's Garage-KC Murphy's Open Mic

Edgefield Red Shed-Johnny B. Connolly, Caleb Klauder & Sammy Lind

Goodfoot-Skidmore Fountain CD Release w/ Noir CIty

Green Room-Portland Songwriter Showcase w/Adam and Kris

* Holocene-Talkdemonic, Players, Scape, 9 pm, $4

hoppers-Blues Train

Imbibe-Corn Bred; PDX Songwriters Showcase w/Ezra Holbrook & Rollie Tussing, Ashleigh Flynn, Grant & Rich, Steve Wilkinson

It's a Beautiful Pizza-Kafana Club, 9 pm

Kell's-Tom May, 9 pm

Laurelthirst-Cascade Colonels, 6 pm; Sean Nowland's Open Mic & Screen, free

Mississippi Pizza-Klezmocracy, 8pm, All Ages

Mississippi Studios-Patrice Pike, 8 pm

Mock Crest-The New Iberians, 8 pm

Music Millennium NW-James McMurtry & The Heartless Bastards, 12:15 pm; Darrell Scott, 5 pm, free, All Ages

* Ohm-Audity: Sucka Punch w/ Special Guests, $3

Pasa-Earl and the Reggae Allstars

Produce Row-Bluegrass Jam, 9 pm, free

Rabbit Hole-George Wolf, 3/5th's Compromise

Roc's Bar & Grill-Band Auditions

The Grotto-St John the Baptist College Choir, 7:30 pm

Tillicum-Norman Sylvester, 8 pm

Tonic-Unpopular Club, Once In The Sun, free

Twilight Cafe-The Slow Signal Fade

voodoo doughnut-Gothic Outhouse

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-Lewi Longmire & Friends, $3


WEDNESDAY 6/30

Alessandro's-Winter Therapy

Arnada-Songwriters Night w/Miguel

Ash St. -Case Study, The Tactics

* Backspace-Microphone Fiendz MC Cipher, free, All Ages

Berbati's Pan-The Slip, Hairy Apes BMX, Marcus Eaton, $10; DJ Geo's Eclection, 10 pm, free (bar side)

Bernie's-Little Joe, 8:30 pm

Biddy mcgraw's-Elizabob

Blue Monk-Mia Nicholson Duo

Boons Treasury-Jon Koonce

Brasserie Montmartre-Andre St James Duo

Buffalo Gap-Intervision 5

Candlelight-Ocean 503

Cañita-The African Kings, 9:30 pm, $3

Conan's-Bettie Ford, Play, The Wanteds, 9 pm, $5

Crystal-Ottmar Liebert, Luna Negra, 8pm, $25-28

Dante's-Storm & The Balls, Mark Growden, 9 pm, $5

Duff's Garage-Blues Jam w/Suburban Slim

Edgefield Winery-Rollie Tussing

Goodfoot-Time Farmer w/ Constant Bob

Grand Central Bowl-Sugarbush, Gray Duck, 10 pm

Green Room-Reggae w/ Katt & Roots Revolution

Gresham Inn-Jam Session, 8 pm

* Holocene-Jackie, 01, Riddenpaa, 9 pm, free

hoppers-Norman Sylvester Band

Imbibe-Little Joe

It's a Beautiful Pizza-Arabesque

Kell's-Tom May, 9 pm

Laurelthirst-Little Sue, 6 pm; Pete Krebs, free

Mazatlan-Open Mic w/Guthrie Murry, 8 pm, free

Mississippi Pizza-Anna Coogan, Ray Frazier, Lincoln Crockett, 8 pm, $3, All Ages

Sabala's Mt Tabor-Open Mic

Old Church-Paul Barlow, Zita Jefferson, noon, free

Owen's-Paul Barkett, 8 pm

Produce Row-June Bunton's Open Mic, 9 pm, free

Rabbit Hole-Planet Gril, DJ Pauly

Roc's Bar & Grill-Cool Breeze

Rock Creek Tavern-Stephen Ashbrook

Tillicum-Jim Mesi, 8 pm

Tonic-Morgan Grace, 6 pm, free; Three Fifths Compromise, Eleven Eyes, Nimbus, $4

Twilight Cafe-Poncherello, Melodious Funk

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-Yascha Noonberg & Friends, $3

Wine Down-Dale Morris, 8 pm, free

Comments

Subscribe to this thread:

Comments are closed.

Staff Pick Events

Most Commented On

Top Viewed Stories

All contents © Index Newspapers, LLC

115 SW Ash St. Suite 600
Portland, OR 97204

Contact Info | Privacy Policy | Production Guidelines | Terms of Use | Takedown Policy