Live Music Listings 


THURSDAY 8/26

715-Tic Code, 10 pm

Alberta St Pub-Jerry Joseph

Alessandro's-Jack McMahon

Arnada-Battle of the Bands w/The Odditors, Guyve, Hydrozeen, Rubber Burning Hotrods, Untyd

* Ash St. -Low Dough: Tommy Stinson, Alien Crime Syndicate, All The Dead Horses, $5

Berbati's Pan-Krav Maga, Gris Gris, The Thing Is..., $5

Biddy McGraw's-Noah Peterson Soul-Tet

Blue Monk-Mike D's Hillbilly Jam

Boons Treasury-Gary Burford Blues Jam

Brasserie Montmartre-Charles Crosman Duo

Buffalo Gap-Heather Christie Band

Candelight-Metro

Crystal-The Cherry Poppin' Daddies, White Hot Odyssey 9pm, $12, All Ages

Dante's-Concrete Blonde, Server X, 10 pm

Duff's Garage-The Turn Ups

Edgefield Red Shed-Buds of May

Fez-Groundscore, Noir City, 9 pm

Goodfoot-Luminous Fog

Grand Lodge-Nights with Lady Day

Green Room-PB & J's Rock n' Soul Jam

* Holocene-Cylob, Solenoid, Captain Ahab, Atole, $7

Imbibe-Cornbred, 6 pm; Shiftless Rounders

It's a Beautiful Pizza-Bill Coones Jazz Trio

Kells-Cronin Teirney

Kennedy School-The Black Swan Classic Jazz Band

Kruger's Farm-Celilo

Laurelthirst-Ducky Pigs, Lewi Longmire Band, 6 pm, $3

Longhorn-Sumo

McCall's-Pete & Paul Barkett

Mississippi Pizza-David Ross MacDonald (of The Waifs) & David Andrews (of Calobo), 7pm, Hobson's Choice, 9pm

Mock Crest-Open Mic with Rollie Tussing III, 8:30 pm

Montego Bay-Irie Thursdays w/DJ Uni-T, 6 pm; Andy Stokes

* Nocturnal-Chevron, In Museums, Black Darts, All Ages

Owen's-Open Mic w/Stephen Pierce

Produce Row-Myshkin & The Ruby Warblers

Rabbit Hole-Jacob Elliot, Lew Jones

Roc's Bar & Grill-Acoustic guitar night w/Doggett Productions

Rock Creek Tavern-Jamey Hampton

Rock-a-billy's-Mojo Posse

* Sabala's Mt Tabor-Mission to Mars, Volumes, Evening at the Black House

Sapphire-Echo Jazz Collective, 8 pm

* Slabtown-Empty Handed, Avery Bell, The Born Losers

Tillicum-Lloyd Jones

Tonic-Cart, Sledgeback, Blowchain

Twilight Cafe-Mico De Noche, Replicator, Green Light The Bombers, Wadsworth

Urban Wineworks-Erik Dkye

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-Miss Lonely Hearts, $4

Wilf's Piano Bar-John Gilmore


FRIDAY 8/27

Alberta St Pub-Mikey's Traditional Irish Jam

Arnada-Freak Mutha, A Bombin Nation, Downrite Walnut

* Ash St. -Famous Mysterious Actor Show w/ Viva Las Vegas, Jen Lane, Morgan Grace, Qao Lin

Babalu-Salsa w/DJ Alejandro "Maduro," 8 pm; Oro Verde, 9 pm, $5

* Berbati's Pan-The Triggers, The Spits, The Hunches, Electric Eye, Clorox Girls, $8

Biddy McGraw's-Billy Kennedy; Funk Shui

Blue Monk-Jake Kot Trio

Boons Treasury-Nights with Lady Day

Borders-Downtown-Matt Nathanson, 1 pm

Borders-Gresham-Open Mic, 7 pm, free, All Ages

Bossanova-Joshua James and the Runaway Trains, The Gallows, 9 pm, $5

Brasserie Montmartre-Danny Osborne Trio

Buffalo Gap-Sidestar

Candelight-Andy Stokes

Clark County Amphitheater-Josh Groban, 8 pm, $25-78, All Ages

Conan's-Battery Legion (Bad Religion Tribute), The Misfats (Misfits Tribute), Evening at the Black House, $7

Corner Saloon-Wolfgang

* Dante's-Glamfest Northwest: The Purple Rain Tribute, 10 pm

Davey Jones' Locker-Bristle, The Escaped, Bulletproof, Malignant, 7 pm, $5

Duff's Garage-Zazu, Flat Mountain Girls, 9 pm

Edgefield Red Shed-Mary Flower

Gotham-Hush Night, 7 pm, $3

Grand Lodge-Jon Koonce & His Cape, Fear Acoustic Trio

Green Room-Ashbury Park & Friends

Grolla-Jim Soloway

* Holocene-Loscil, DJ Beyonda, P Disco, Hermanito, 8:30 pm, free, $4

Hotel Oregon-Mark Alan

Imbibe-Sneakin' Out, 6 pm; Russell St. Regulars 9 pm

In Other Words-Last Friday Music

Kells-Barbed Wire Cutters

Kelly's Olympian-Waatsonville Patio, Port Authority

Laurelthirst-Freak Mountain Ramblers, Rainrats, 6 pm, $6

* Mississippi Pizza-SuperXXMan 6:30 pm, Kitchen Syncopators, 9:30

Mississippi Studios-Wow & Flutter, Invisible, Moonpony

Mock Crest-Kinzel & Hyde w/Joe McMurrian, 9 pm

Momo's-Fremont Slim & DMP

Monteaux's-Evengate (The band formerly known as Sheer Bliss)

Owen's-Lew Jones, Sam Ross, Super Song Circle

Owen's Place-Super Song Circle; Lew Jones, Ariel, Dan Ross, 8 pm, $5

Porky's-Davey Jones Locker

PPAA-Irish Ceili Dance w/ Danny O'Hanlon & Friends, 8 pm, $10

* Produce Row-Shicky Gnarowitz

Rabbit Hole-The Martindales, Laurel Lee and the Escapees, Tim Current

River Roadhouse-Network

Rock Creek Tavern-NanoSaurus

Roseland-O.A.R, Guster, Howie Day, Matt Nathanson, $30-$33, 7:30 pm

* Sabala's Mt Tabor-Totimoshi, John Rambo, Seppukku, Burning in Water

Savannah-steel drums w/Randal Larson, 7 pm; DJ Geo, 9:30 pm

Solid State-Roy, 7 pm, $5

Tillicum-Al & The BLuetones, 8 pm

Tonic-Clarity Process, Oceana, Drive, Ever We Fall

Twilight Cafe-The Jailbirds, Murdock, The Golden Gods, Lovely

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-Moonshine Hangover, Ditty Twisters, Wellway Boys, $6

Wine Down-Dale Morris

Yola's Foster Road-Open Mic, 7 pm


SATURDAY 8/28

* Alberta St Pub-Peasants

Alessandro's-Jack McMahon

Arnada-Babylon, Ashen Relic, Debris

* Ash St. -Boom Bap Project, Sideways Speech, L-Pro, Soul Plasma, DJ Sneakers

Berbati's Pan-Ski-D Vocab, Mo County, Grimey, Gin Juice featuring Uneek, PA PU, $6

Biddy McGraw's-Terry Robb

Blue Monk-Larry Koonse, Dave Friesen

Boons Treasury-Sidestar CD Release

Borders-Gresham-Doug Smith, 7 pm

* Bossanova-Fesival de Pirates: Captain Bogg & Salty, Flat Mountain Girls, Pirate Jenny Duo, Sunken Chest, Ben Gunn Society, 8 pm, $12

Brasserie Montmartre-Danny Osborne Trio

Buffalo Gap-Sweet Juice

Candelight-Andy Stokes

Charlie White-Dan Crothers, 6 pm

* Conan's-Wayne "The Train" Hancock, Moses and the Moongazers, Lisa & Her Kin, Reel DJ Murphy, $10

Corner Saloon-Wolfgang

* Crystal-Hiphop Voters Wanted: DJ OG 1, Star Child, DJ Shines & Vursatyl, Sirens Echo, Sleep, Bill Bradbury, Blazers "personalities," 9 pm, $8. All Ages; Faust & Shortee, 8pm, $10-12 (Lola's)

* Dante's-Man Of The Year, Ma Ford, Young & Sexy, DJ Makeout, 10 pm, $6

Davey Jones' Locker-Benefit Show; Five bands, Five Dollars, 7 pm, $8

Duff's Garage-Shorty & The Mustangs, Shawn Hawkins

Edgefield Red Shed-Lea Krueger

* Grand Lodge-Johnny B. Connolly

Green Room-Derby, Sue Quigley Band

Hotel Oregon-Nights with Lady Day

* I.C. Mummy-Queer Punk Show; Davies v. Dresch, Jack Queen, Her Toxic Map, $5

Imbibe-DJ Jethro Down 9 pm

Kells-Barbed Wire Cutters

Kelly's Olympian-Good Time Gilll & Champagne Cowboys, The Excuse, DJ Colin Sic

Laurelthirst-Lisa Stringfield & Lara Michel, Kaitlyn Ni Donovan, Nicole Campbell, Amoree Lovell; Acoustic Plumb Bob

Les Schwab Amphitheater-Matt Nathanson

Meow Meow-Syx, Ambeo, Hotboxed, Relent For No One, Rose Moyer, Affinity (Catwalk), 7:30 pm, $6-$8, All Ages

* Mississippi Pizza-Circle Dance, 7pm, Shicky Gnarowitz, 9:30 pm

Mississippi Studios-Sandman, Madgestiq, Xavier, Britney & Ilaj

Mock Crest-Sneakin Out, 9 pm

Monteaux's-4th Anniv: Luminos, L'Crewtones, Fools in Paradise

New Old Lompoc-Off-Key Bluegrass Jam (open acoustic), 1 pm

* Nocturnal-The Velvet Teen, Crosstide, The Pale, Rescue, All Ages

Owen's-Hager St. 8pm, Jim Soloway 10 pm

* Ozone UK-Minmae, 4 pm, free

Porky's-The Baby Shakers, Jacuzzi Bros

Produce Row-The Slicers

River Roadhouse-Network

Rock Creek Tavern-The Elbowz

Roseland-Static X, Soil, Tri-Polar, 8 pm, $20-25

Sabala's Mt Tabor-Spindrift, Ruby Dee, The Beautiful Mothers, Spacelord

Saturday Market-Chez Stadium, 11:30 am, free

* Shanghai Steakery-Stone Juicer, Starantula

Solid State-Clarity Process, Ever we Fall, Dear Whoever, Small Towns Burns a little Slower, Coretta Scott, Farewell my Enemy, 7 pm, $5

Spot 79-Sloopy Files, 8:45 pm, free

Tillicum-Al & The Blue Tones, 8 pm

* Tonic-Burning In Water, The Draft, Spark That Screams

Twilight Cafe-84, Believing In June, Seppuku, Dead Like Dallas

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-Celilo, Matt Brown, $6

Wilf's Piano Bar-Bobbie Torrez & Margaret Linn

Wine Down-Dale Morris, 8 pm, free


SUNDAY 8/29

Ash St. -I Self Divine, Budah Tye & DJ Fu Manchu, Suckapunch, Cleveland Steamers

Babalu-Border Patrol, 7:30 pm

Brasserie Montmartre-Creighton McGrath

Candelight-Andy Stokes

* Conan's-Yami Bolo, XSample, Katt w/Roots Revolution, Cansaman, YT & Steve Treez, $16

* Dante's-Stinkmitt, The Punk Group, 9 pm, $6; Sinferno Cabaret, 10 pm, $6

Edgefield Red Shed-Yascha Noonberg

Jamison Square-Summer Concert; Ezra Holbrook, 1 pm, free

Kells-Garth

Laughing Horse-Goodyear w/Matt Love

Laurelthirst-Freak Mountain Ramblers, 6 pm; Neil Gilpin's Belmont St Octet, $3

Mock Crest-John Twist, 8 pm

Moon & Sixpence-Foghorn, 7 pm, free

Music Millennium-Brian Cutean, 5 pm

O'Conners-The Tone Sharks, 5 pm, $3

Owen's-ASAD, 7 pm

Rabbit Hole-Subterranean Beat Revival w/ Michael York Orchestra, DJ Mr Romo, free

River Roadhouse-Sinners Club; open jam

Roc's Bar & Grill-Kenny Lee & The Sundowners

Sabala's Mt Tabor-Midnight Creeps, The Altarboys, Secret Army, Trophy Wife

Saturday Market-Jessie Rae, 2:30 pm, free

Tillicum-Johnny Martin, 6 pm

* Twilight Cafe-Mouse That Roared, The Art Ghetto, Minmae

White Eagle-Mary Flower, $7


MONDAY 8/30

Ash St. -Open Mic

Berbati's Pan-Warrant, $13-15

Brasserie Montmartre-Lee Reinoehl

Candelight-DK Stewart

Cascade Bar-Open Jam w/Kenny Lee & the Sundowners

Conan's-Reverb Brothers, 6 pm

Dante's-Storytellers, 6 pm; Karaoke From Hell, 10 pm, $2

Davey Jones' Locker-Shook Ones, Ordeal, 7 pm, $5

Edgefield Red Shed-Lea Krueger

Goodfoot-Sonic Forum Open Mic

Green Room-Open Mic w/Mississippi Mud

I.C. Mummy-Sissyboy in Wonderland punk rock drag show

Kells-Garth

Laurelthirst-Kung Pao Chickens

Longhorn-Morrisson Bridge Music Jam

Mississippi Pizza-John Vecchiarelli's Open Mic

Mock Crest-Chris Estes, 8 pm

* Moon & Sixpence-Johnny Connolly

* Music millennium-Minus The Bear, 8pm

New Copper Penny-DJ Request Night

Porky's-Dark Skies, Drunken Boat, DJ Beyonda

Produce Row-Ron Steen's Jazz Jam

Sapphire-Local Musician & Songwriter Showcase

* Solid State-Mondo Bizarro Open Mic, All Ages

Tonic-Acoustic Open Mic, free

Twilight Cafe-The Altarboys, Rasputin, Sado Nation

White Eagle-Little Sue & Lynn Conover

Yeates Dance Studio-Irish Ceili Dancing, 7 pm, $3


TUESDAY 8/31

Arnada-Open Mic w/Mark

Ash St. -Slam Bush poetry/lyric competition

Babalu-Blues/Funk Open Mic, 9 pm; House Of Refuge Band

* Berbati's Pan-Gift Of Gab, DJ Wicked, $13-15

Biddy McGraw's-Dylan Vance & Griff Bear

Brasserie Montmartre-Ed Bennett Duo

Buffalo Gap-Tuesday Night Jazz; Noah Peterson Soul-Tet

C-Bar-Open Mic, 7:30 pm sign up

Candelight-Cool Breeze

Dante's-The Paybacks, Rock-N-Roll Soldiers, Goddamn Gentlemen 9 pm, $7

Duff's Garage-Push Rods

Edgefield Red Shed-Johnny B Connolly, Caleb Klauder & Sammy Lind

Green Room-Portland Songwriter Showcase w/Adam & Kris

Imbibe-PDX Songwriters Night

In Other Words-open mic, 8 pm

It's a Beautiful Pizza-Kafana Club, 9 pm

Kells-Garth

Laurelthirst-Ezra Holbrook & Rollie Tussing, 6pm; Sean Nowland's Open Mic & Open Screen, free

Mississippi Pizza-Namoli Brennet w/Ter-ra

Mock Crest-Johnnie Ward & Eagle Ridin' Papas, 8 pm

Pasa-Earl and the Reggae Allstars

Produce Row-Bluegrass Jam, 9 pm, free

Roc's Bar & Grill-Band Auditions

* Sabala's Mt Tabor-Stovokor, Graves at Sea, Aldebaran, Klingon Karaoke, $5

St Francis Park-Brian Cutean, 7 pm

Tillicum-Norman Sylvester

Twilight Cafe-Andi Camp, Southerly, Mike D, Chris McFarland

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm


WEDNESDAY 9/1

Alberta St Pub-Zydeco Dancing

Arnada-Songwriters Night w/Spaghetti Head

* Ash St. -YOB, Wormwood, Fall Of The Bastards, Graves At Sea

* Backspace-Microphone Fiendz MC Cipher, free, All Ages

* Berbati's Pan-System & Station, The Forth, Junior Private Detective, Curse of the Carousel Pony

Bernie's-Little Joe, 8:30 pm

Brasserie Montmartre-John Stowell Duo

Candelight-Ocean 503

Conan's-Chain of Being, 9 pm, $5

* Crystal-Jem, Crosstide, 8 pm, $9.47, All Ages, All Ages

* Dante's-Unhappy Hour w/Mike D, 6 pm; Storm & The Balls, 10 pm, $5

Davey Jones' Locker-Dead Lke Dallas, Believing in June, The Rhythm of 84, 7 pm, $5

Goodfoot-Everyday Prophets

* Holocene-End of Summer Party w/ DJs Tiger Stripes & Makeout

Imbibe-Little Joe, My Dog Baxter, 9:30 pm

It's a Beautiful Pizza-Arabesque

Laurelthirst-Little Sue & Lewi Duo, 6 pm; Pete Krebs

* Meow Meow-A-Set, Antiquark, Southerly

Produce Row-June Bunton's Open Mic, 9 pm, free

Roc's Bar & Grill-Cool Breeze

* Rose Garden-Prince

* Roseland-WASP, British Steel, Garden of Eden, 8 pm

Sabala's Mt Tabor-Liberal Nightmare, free

Solid State-Kings of Nuthin, NRX, No Heroes, The Culprits, 7 pm, $8

Tillicum-Tongue & Groove, 8 pm

Twilight Cafe-Rum Runner, Red Shag

U & I Grill-Open Mic, 9 pm

Urban Wineworks-Fluid Measure w/DJ Mr Romo

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

Wine Down-Dale Morris, 8 pm, free

Comments

Subscribe to this thread:

Comments are closed.

Staff Pick Events

Most Commented On

Top Viewed Stories

All contents © Index Newspapers, LLC

115 SW Ash St. Suite 600
Portland, OR 97204

Contact Info | Privacy Policy | Production Guidelines | Terms of Use | Takedown Policy