THURSDAY 3/31
Abou Karim Restaurant-Jazz'm

Acme-At Dusk

Alberta St Pub-Bluegrass Invite

Arnada-Kite & Lori Wilson Band, 9pm, $5

Ash St.-Ether Glow, Mossyrock, Nodding Tree Remedies, Toof, $5

Berbati's Pan-Ambulance ltd., Autolux, Dr. Dog, 8:30pm, $10

Blue Monk-Triclops Organ Trio

Boons Treasury-Richard Day Reynolds, 8pm, free

Buffalo Gap-Brother Lemon, 9 pm

C-Bar-Sciflyer, The Lawn

Conan's-Astronautalis, Hurtbird, Blue Bird, 10pm

Contemporary Crafts Gallery-Larry Beckett, Joel Taylor, 8pm, $10

Dante's-Low Dough: Trivium, 3 Inches of Blood, The Agony Scene, Still Remains, 9:30pm, $5

Doug Fir-Dizzee Rascal, DJ Wonder, 9pm, $14-16

Duff's Garage-Dave Pugh

Dunes-Zach Brown Plays Red Jesus

Edgefield Red Shed-Pete Krebs, 7pm, free

Egyptian-PCC Feminist Majority Leadership Alliance Benefit w/members of DKPDX, The Trykes, Dot.Dot.Dot., 8 pm, $5

Fez-Buttery Lords, Roger Nusic, Uai, 10pm, $5

Goodfoot-Scott Law, Sierra Club & Beer

Gravy-James & The Wreck

Green Room-Earl and the Reggae Allstars

Hollywood Theatre-Rock Mamas Documentary Benefit w/ Ms. Su'ad, Fern Capella, Lisa and Her Kin, Sarah Dougher, Sophe Lux, 7:30pm, $25-30

Holocene-Sexton Blake, Summer at Shatter Creek, Che Arthur, 9pm, $6

It's a Beautiful Pizza-Bill Coones & Larry Adair Jazz

Kells-Pat Buckley, 9pm

Kennedy School-Vagabond Opera, 7pm, free; Portland Sacred Harp

Laurelthirst-Lewi Longmire Band, Last Caleb Happy Hour, 6pm, $3

Longhorn-Sumo

Mississippi Pizza-McGovern-Goldwater Ticket, Holcombe Waller

Mississippi Studios-Stillway & Bonham

Mock Crest-Lee Blake's Open Mic, 8:30 pm

Monty's-Kenny Lee and the Sundowners open jam, 9pm

Noir-Ruby Starfruit, Voodoo Economics, Smells Like Flowers, 8pm, $3

Poor Richards-Mark Alan, free

Portsmouth Club-Open Mic

Roc's Bar & Grill-Acoustic guitar night w/Doggett Productions

Rock Creek Tavern-Ricardo Ojeda, 8pm, free

Sabala's Mt Tabor-Riistetyt, Nightmare, Lebenden Toten, Warcry, Cut Throat, Dog Soldier, 8pm, $7

Sapphire-The Echo Jazz Collective

Sea-Live Hip Hop

Sweet Oregon Grill-Jon Koonce

Three Friends Coffeehouse-Suck My Open Mic w/Tamara J. Brown, 7 pm, All Ages

Tillicum-Lloyd Jones, 8pm

Tonic-Deadmandisco, 6pm; Arrows for Eros, The Everlasting Gentlemen, $5

Tugboat-Jonathan Blakeslee, Shane "Steve" "Pops" Schneider, Mark E Kaylor, 8:30 pm

Twilight Cafe-Avery Time, Sockeye

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-Suckapunch, White Car, 8:30pm, $4

Wilf's Piano Bar-Tom Grany

FRIDAY 4/1
Abou Karim Restaurant-Nancy King-XILA

WOW!
31 KNOTS

(The Know, 2026 NE Alberta)
In the midst of recording their Polyvinyl debut, the newly signed 31 Knots have decided to graciously treat the hometown with a welcomed last minute preview. w/Wet Confetti Blue Monk-Zuppa

Boons Treasury-Josh Cole Band, 9pm, free

Bossanova-Fool on the Hill w/Nowhere Band, The Dahoo Chorus, Solovox, DJs Ravi & Jiggawatt, 8pm, $10-20

Buffalo Gap-X- Angels

C-Bar-Vegetable Band

Center Ring-Kafana Klub Balkan Dance, 8pm, $5-7

Corner Saloon-Dixie Wrecked

cpac-Jam Night, 9pm, $4-7

Crystal-Ash, The Bravery, Alaska, 9pm, $9.47; Story Hill, Dylan Thomas Vance, 7pm, $10 (Lola's); 80s Video Dance Attack w/Miss Kittyrox, 10pm, $3 (Lola's)

Dante's-Jesse Dayton, Moonshine Hangover, Blackout Radio, 9:30pm, $8

Delta-Leigh Marble, Mostly, Shoeshine Blue, 10pm, free

Devils Point-Lovely, Typhoon Killer, $3

Doug Fir-Stars, Apostle of Hustle, 9pm, $10-12; Chop Shop w/DJs Izm, Evil One, post show, $5

Edgefield Red Shed-Paul Summers JR., 7pm, free

Grand Lodge-Catherine Welson, 7pm, free

Green Room-The Bittersweets, 9pm

Grolla-Jim Soloway

Holocene-Agitation Party w/Solenoid, Bruno Pronsato, Strategy, Briane Foote, DJ Randy Jones, 9pm, $5

Hoppers-Kinzel & Hyde

Hotel Oregon-Scott Fisher Band, Mark Parrish, Steve Dexheimer, 7pm, free

IFCC-Rustica in Concert: April Fools Abound, 8pm, $8-10

Imbibe-Little Sue, 6pm; Rich Landar, Old Joe Clarks, 9:30 pm

John Henry's-The Southland, Tristan Prettyman, 9:30pm, $8

Kelly's Olympian-Sweet Sweet Thunder, Pillow Fight

Laurelthirst-Rainrats, 6pm

Mississippi Pizza-The New Mexican Revolution, Skip Von Kuske w/ Uncle Fester

Mississippi Studios-The Rose City Kings

Mock Crest-Right Front Burner

Music Millennium-Chris Kalani Gabriel, 1pm; Jessie Cooper, 3pm; Travis Pinn, 5pm

Noir-Dennis Hitchcox, 7 pm

People's Co-Op-Community Singing From the Sacred Harp, 6:30 pm, free

WOW!
COURTNEY TAYLOR

(Poor Richards, 3907 NE Broadway) Continuing what seems to be a profits-by-confusion policy (see also the near weekly appearances by suspiciously named guitarist Kenny Lavitz), Poor Richards welcomes Bay Area songwriter Courtney Taylor, who has nothing whatsoever to do with Courtney Taylor-Taylor. Portsmouth Club-True Hedz, Sleep, Sirens Echo

Reed College-PDX Noisefest II: Guilty Connector, Bastard Noise, Emil Beaulieau, The Rita, Deadly Orifice, Pop Culture Rape, Bdong, Behalf, Nothingsttrue (Student Union Buiding)

Reed College Ping-Pong Room-Rollerball, SubArachnoid Space, Wolves in the Throne Room, 8 pm, All Ages

Rock Creek Tavern-Bamboom, 9pm, free

Roseland Grill-Garden of Eden, Shane White's Great White

Sabala's Mt Tabor-Metalfest: Engorged, Lord Gore, Splatterhouse, Funerot, 9pm, $7 (free w/pass)

Savannah-Steel Drums w/Randal Larson, 7 pm; DJ Geo, 9:30 pm

Schnitzer-Amy Schwartz Moretti Plays On!, 8 pm, $30- $50

Slabtown-The Peasants, The Jeannie Reno Band

Solid State-Careen, The Wanteds, Drew Danberry, Kieskagato, 8pm, $8, All Ages

Steinhaus-Jim Mesi

Tillicum-Aaron Black, 8pm

Tonic-Bret Vogel, The Charity Stripe, Parlor, Nathan Detriot, $5

Twilight Cafe-The Yanks

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-Rachel Taylor Brown, 9:30pm, $6

Wilf's Piano Bar-John Gilmore Trio

Wine Down-Dale Morris, 7:30 pm, free

SATURDAY 4/2
Abou Karim Restaurant-Campbell Newton

Acme-Joy Wilson, Jen Bresnahan

Alberta St Pub-Russell Street Regulars

Ash St.-The Jack Londons, Myrrh Larsen, Full, $6

Beale street NW-Rae Gordon

Billy Ray's-Justin Mitchell, Wing Attack Plan X

Bocelli's Restaurant-The Derek Bondy Trio

Boons Treasury-Jack McMahon Band, 9pm, free

Bossanova-New Hours Grand Opening w/Power of County, Trashcan Joe, DJ Catalyst, $5

Buffalo Gap-Stephen Ashbrook Band

C-Bar-Sushi Duo

Charlie White-Dan Crothers, 6pm

Corner Saloon-Dixie Wrecked

Dante's-Drumattica, Puma Frenzy, 9pm, $7

Doug Fir-Ida, Tara Jane O'Neil, Michael Hurley, 9pm, $8-10; Knotty Disco All Night w/Mr. Mumu, Barrett Paul, after show, $3

Dublin Pub-The Crackertones, Hot Rod Deviles, 7pm, $5

DV8-Joint Venture, 9pm

Edgefield Red Shed-Vivid Curve, 7pm, free

Eliot Hall Chapel at Reed College-Singer/Songwriter Circle featuring Jon Henry, Dan Kimbrow, Tom Wunderlich, 8 pm, $5

First Unitarian Church-Annette Lowman, 7:30pm

Gotham-Third Angle, Ripe's Family Supper, 7pm, $75

Grand Lodge-Scott Fisher Band, Justin Hopkins, 8pm, free

Green Room-The Retrofits, 9:30pm

Guitar Centaur-Grand Opening w/8 Foot Tender, The Del Toros, Black Eyed Dog, Cat Hole, The Gallows, 2 pm

Holocene-Death By Disco w/DJ Teenage, 9pm, $3 (free before 10pm)

Hoppers-Ellen Whyte Band

Hotel Oregon-Jack McMahon, 7pm, free

Imbibe-Billy Kennedy, 9:30 pm, $5

Keller Auditorium-Street Scene

Kelly's Olympian-Dan Jones & The Squids, Sweet Ride, Stuart Valentine

Laurelthirst-James Low's Medicine Show, 6pm

Lewis & Clark College-Hawaiian Experience & Music, 5pm, $8 (Pamplin Center)

Mac's Place-Lloyd Jones Struggle, 9pm, $7

Loveland-Bane, Comeback Kid, With Honor, Brutal Fight, 7pm, $10, All Ages

Mississippi Pizza-Chris Kalani Gabriel, Crystin Byrd Trio

Mississippi Studios-The Sugar Beets, 8pm, $12

Mock Crest-Donna Jose, 9pm

Music Millennium-Chris Gabriel CD Rlease, 1pm

New Old Lompoc-Off-Key Bluegrass Jam (open acoustic)

O'Connor's-Dave Fleschner, 8pm, $5

Oregon Convention Center-Easeyrider's Bike Show: Purrfect Angels, Blackberry Smoke, 10am-10pm, $15

Paolas-Susan and the Surftones, 10:30pm

Poor Richards-Kenny Lavitz, free

Portsmouth Club-Danny Vickers, Big Foot, Barber Anthem, Cellar Door

Reed College-PDX Noisefest II: Lethal Firetrap, Hospital, Sickness, Xome, Pedestrian Deposit, Hum of the Druid, Travis Morgan, Nkondi, Okha, Emil Beaulieau vs. Sickness, 7pm, $8 (Student Union Building)

Rococo's-Live Hiphop Night

Sabala's Mt Tabor-Metalfest: The Accused, Fall of the Bastards, World of Lies, Subarachnoid Space, Desolation, Hayden, The New Plague, Truculence, 6pm, $7 (free w/pass)

Slabtown-Goblin City, Denava, Spacelord, Agent Goldfinger

Solid State-Strenuus, Leaving The Scene, Blue Sky Goodbye, Woke Up Falling

St. Francis of Assisi Church-Sneakin' Out & The Billy Shears Orchestra, Sgt. Pepper's onely Hearts Club Band, 8pm, $15-25

Steinhaus-Terry Robb and the Bill Rhodes

Tillicum-Aaron Black, 8pm

Tonic-Fireballs of Freedom, The Soviettes, The Methadones, Demoralizer, $6

Twilight Cafe-Hip Replacements, Eric Allen Band, KC Murphy Band

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-Rollie Tussing, Ezra Holbrook, Little Sue, 9:30pm, $6

Wilf's Piano Bar-Shirley Nannette

Wine Down-Dale Morris, 7:30 pm, free

SUNDAY 4/3
Aladdin-Laurie Berkner, 2pm, $15-18, All Ages

Ash St.-Pain Theory, American Roulette, Operation J, The Burners, $4

Babalu-Border Patrol, 7:30 pm

Beale street NW-Gospel Lunch, Morrison Bridge Jam-Gospel Lunch w/Rae Gordon, 2pm

Berbati's Pan-Handsome Boy Modeling School, Rondo Brothers, Libretto, 8:30pm, $15

Brasserie Montmartre-Cheryl Alex Duo

Community Music Center-Marimbas for Zimbabwe w/Bongozozo, Chiremba, Dancing out Loud, Eurimba, Fools in Paradise, Kamermans, Laughing Moon, Wood Vibrations, 1pm, free (sugg. donation)

Dante's-Blowfly, DJ Frane, 8pm, $10; Sinferno Cabaret, 10pm

Doug Fir-Azalia Snail, Minmae, Nate Ashley, 9pm, $8

Edgefield Red Shed-Scott Fisher, 5pm, free

Goodfoot-Jetset Lounge

Imbibe-Sunday Brunch w/Django's Tigers; The Right Reverend's Gospel Review

Meadows Tavern-Filthy White Trash, 7pm

Mississippi Pizza-Rock N Roll Camp for Girls Documentary Screening w/ Fridge & the Ready

Mississippi Studios-The Shiftless Rounders

Moon & Sixpence-Foghorn String band, free

O'Connor's-The Tone Sharks

River Roadhouse-Sinner's Club

Sabala's Mt Tabor-Metalfest: Hyperthermia, Tallboy Shotgun, Atypical Theme, 8pm, $5 (free w/pass)

Schnitzer-Musical Inspirations, All Ages

Solid State-theStart, Showbread, The Godwill, The Art of Safe Cracking, 7pm, $8, 7 pm, $10, All Ages

Steinhaus-Kinzel & Hyde

Tonic-Beat Hustlas, Midnite Ramblers, free

Wax-The Cypher; Freestyle and Emcee Battle

White Eagle-Open Mic Showcase, 8:30pm

MONDAY 4/4
45th Street Pub-Open Mic w/Wabba Dave & the Splifftones

Acme-Pete Krebs & the Gossamer Wings

Arnada-Open Mic w/Fat Lil' Ryan

Beale street NW-Terry Robb

Berbati's Pan-The Dears, Telephone, American Minor, The Upsidedown, 8:30pm, $10

Bossanova-Argentine Tango, 8pm, $8

Brasserie Montmartre-Warren Rand Duo

Colosso-Hunter- Donnalvia Duo

Dante's-Storytellers, 6 pm; Karaoke From Hell, 10 pm, $2

Edgefield Red Shed-Pete Krebs, 7pm, free

Hotel-Ghost to Falco, Two Percent Majesty, 9pm, $3-5

Imbibe-Bob Shoemaker

It's a Beautiful Pizza-City of Gypsies, 8 pm

Lincoln Hall, PSU-Takas String Quartet, 8pm

Longhorn-Morrison Bridge Music Jam

Moon & Sixpence-Johnny Connolly

Sabala's Mt Tabor-Metalfest: Mummification, Embryonic Devourment, Godless, Kapuda, Stonecreep, 9pm, $5 (free w/pass); Fluff Girls, (sideshow room)

Solid State-Mondo Bizarro Open Mic, All Ages

Tonic-Casey Deadmandisco, 6pm; The Randies, Gin & Tillyanna, MS.45, free

Twilight Cafe-Open Mic w/Eric Allen

White Eagle-Little Sue & Lynn Conover, 8:30pm, free

TUESDAY 4/5
Acme-Adam Hurst Trio

Ash St.-DIY Showcase w/Jeremy Serwer, Alan Bennet, Morgan Grace, Rob Walsh, $3

WOW!
LITTLE BRAZIL

(Berbati's Pan, 10 SW 3rd) Fronted by perpetual side project sideman and third tier Saddle Creek-er Landon Hedges (Desaparecidos bassist and guitarist for the Good Life), Little Brazil charts a similarly Midwestern sensibility--without necessarily maintaining the charms of those previous ventures.
w/Madarin, Climber, Some By Sea Babalu-Blues/Funk Open Mic, 9 pm

Beale street NW-Richard Day-Reynolds

Bossanova-Kickstand w/Auditory Sculpture, Soulbotic, 8:30pm, free

Brasserie Montmartre-Dave Leslie Duo

C-Bar-Open Mic, 7:30 pm sign up

Clyde's Prime Rib-Johnny Martin, 6pm, free

Conan's-Thorn City Improv w/Destro Destructo, Soul Plasma, Sleep, Anaxagorus, Smoke, L Pro

Dante's-Ground Zero Lounge, 6 pm, free; Shimmer, 9:30pm

Edgefield Red Shed-Caleb Klauder & Sammy Lind

Green Room-Portland Songwriter Showcase

Haven-Open Mic

Holocene-Taint w/Glam Star Burlesque, DJs Wesley, Synergy, Yeah Yeah, L Train, 9 pm, $3-5

Imbibe-Matt Cadenelli, Rachel Taylor Brown

It's a Beautiful Pizza-Balkan Music & Dance, 9pm

Lincoln Hall, PSU-Takas String Quartet, 8pm

Mississippi Pizza-New Architecture for North Pacific America w/ Joey Casio, Matthijs Boww & the Strangers

O'Connor's-Brandy Keehn Jazz Jam Session

Old Church-Talley's Folly, 10:30am, $5

Sabala's Mt Tabor-Death in June, Waldteufel, Dorien 9pm

Tillicum-Norman Sylvester

Tonic-Atomic Jazz Ensemble, free (fireside) ; Drawback Bitch, Machine, guests, free

Twilight Cafe-Concrete Tuesdays, DJs, MC's, & Live Reggae

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-AJ Roach, Nel Andrews, 8:30pm, free

Wilf's Piano Bar-Cabaret d'Amore, 7pm

WEDNESDAY 4/6
Acme-Craft Night with Pablo no DJ

Amnesia Brewing Co.-Diggabone

Arnada-Songwriter's Round w/Shina

Ash St.-The Plushies, Bad Goats, Lead Face, The Decliners, $5

Backspace-Microphone Fiendz MC Cipher, free, All Ages

Barracuda-KNRK New Rock Rumble

Beale street NW-Hudson Rocket

Berbati's Pan-Housewarming: We Quit, The Better To See you With, Chevron, LKN, DJ L-Train

Bernie's-Little Joe, 8:30 pm

Boons Treasury-Jon Koonce, 8pm, free

Brasserie Montmartre-Lee Reinoehl Duo

Buffalo Gap-Pint Night Unplugged w/ Sidestar

Dante's-Unhappy Hour w/Mike D, 6 pm; Six Million Dollar Band, 9 pm, $5

Dunes-Sound Pleasure, Stereo Obscura

Edgefield Red Shed-David Andrews, 7pm, free

Gemini-Morrisson Bridge Music Jam, 8:30 pm, free

Goodfoot-Grasshoppah, Weathermaker

Imbibe-Box of Chocolates, 6 pm

It's a Beautiful Pizza-Arabian Music & Dance, 8:30pm

Loveland-The Voodoo Organist, All Ages

Mississippi Pizza-Ashleigh Flynn

Portsmouth Club-Kenny Lee Open Jam

Rock Creek Tavern-Billy Kennedy, Lou Lozada's Open Mic, 8pm, free

Roseland-Breaking Benjamin, Theory of a Deadman, The Exies, 7pm, $15

Sabala's Mt Tabor-From Ashes Rise, Kylesa, Order Of The Vulture, 9pm, $5

Sweet Oregon Grill-Rogue Bluegrass Band, 6 pm, free

Tillicum-Tongue & Groove, 8pm

Tonic-Green Milk From the Planet Orange, Prick and the Burn, Damn these Monkey Hands, I Am the Arm, $5

Twilight Cafe-Danny Hay Davis, Davi Graham Showcase & Jam Session, 9pm

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-Cocks in the Hen House, 8:30pm, free

Wine Down-Dale Morris, 8 pm, free