Live Music/DJ Listings 

live

THURSDAY 10/6

Acme-Champagne, Branden Daniel & The Friends w/Benefits, Yes Father, 9 pm

Aladdin-Jimmie Dale Gilmore

Alberta St. Pub-Monty Green's Bluegrass Invite, 9 pm, free

Alexander's Lounge-Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Andina Restaurant-Gypsy Jazz Trio

Arnada-Electric Band Jam w/Mark

Ash St. Saloon-Alderbaran, Keen of the Crow, Roanoke, Grey, $7

Beale Street NW-Kinzel & Hyde, 8 pm, free

Berbati's Pan-Thee More Shallows, Minmae, 9:30 pm, $6; The Incredible Kid, DJ Anjali, 9 pm, free (barside)

Biddy McGraw's-John Ross Band

Bitter End-Jeremy Frank, Simpl

Blue Monk-Triclops Organ Trio, 9:30 pm

Boons Treasury-David Langenes, 8 pm, free

Brasserie Montmartre-Tony Pacini Duo

Clyde's Prime Rib-Jim Mesi, Steve Bradley

Costello's Travel Cafe-Adam Hurst, 8 pm

Crystal Ballroom-Cocktail Cabaret: A Barrel of Monkeys, 9 pm, $10 (Lola's)

Dante's-The Lashes, The Village Green, The Bella Fayes, Recall-Seven, 9:30 pm, $5

Doug Fir-Visqueen, Trauma Le Tron, Miazma, The Red Channels, 9 pm, free

Edgefield-Dr. Theopolis, Ron Hughes, 7 pm, free

Fez-The Altarboys, 9 pm, $5

Gemini-Karaoke From Hell

Grand Lodge-Beliss, 7 pm, free

Green Room-Jaycob Van Auken, 6 pm; Earl & The Reggae All Stars, 9:30 pm, free

Ground Kontrol-Dave Fulton, 9:30 pm, free

Hawthorne Theatre-World of Lies, Bastard Saints, Mortal Clay, All Ages

Hotel-Hurricane Benefit: I Copy Your Copy, The Online Romance, 8 pm, $5

Imbibe-Lea Kruger, 9 pm, $5

It's A Beautiful Pizza-Bill Coomes & Larry Adair, 8 pm

Jones Public House-Aric Riley, 7:30 pm, free

Kennedy School-Foghorn Stringband, Bill Martin, 7 pm, free

Laurelthirst-Lewi Longmire, 6 pm; NW Country Rock All-Stars, $5

Mississippi Pizza-WHP, 6:30 pm; Loose Change, 8 pm

Mock Crest-Donna Jose, Open Mic & Jammin, 8:30 pm

Monty's Tavern-Kenny Lee & The Sundowners' Open Jam

Portsmouth Club-Katt & Roots Revolution, 9 pm, free

Red & Black Cafe-Ollis & Associates, 8 pm

Rose Garden-System of a Down, The Mars Volta, Hella, 7 pm, $32.50-45

Roseland-Tracy Chapman, Ben Taylor, 8 pm

Red Sea-Live Hiphop

Slabtown-The Neins, Ape City, Howie & The Hotknives, DJ NoFader, 10 pm

Stumptown Downtown-Kyle Larson, Yes Father, Hello Damascus, 6 pm, free

Tillicum Club-Lloyd Jones, 8 pm

Tonic-The Unit Breed, The Surprise Grateful Dead Jam Band Full of Positive Energy AKA Business is Business AKA Van Helsing, Cark, 9:30 pm, $4

Towne Lounge-Evolutionary Jass Band, The Vulturines, $3

Urban Wineworks-Joe McMurrian, 5:30 pm

Wallbangers Dueling Pianos

White Eagle-The Odditors, 8:30 pm, $4

WOW Hall (Eugene)-Jason Webley, 7 pm, $8-10; Martin Sexton, Chris Trapper, $15-17

FRIDAY 10/7

Abou Karim Restaurant-Nancy King

Acme-Carl Weather for Governor, Bohemian Onslaught, Drats!, 9 pm

Aladdin-Richard Thompson, Sarah Lee Guthrie, Johnny Iron

Alexander's Lounge-Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Andina Restaurant-John Butler Trio

Ash St. Saloon-The Cops, The Nervous Return, The Lodge Club, $7

BC's American Saloon-Lisa & Her Kin

Beale Street NW-Danny Hay Davis, noon; Ellen Whyte, 8 pm

Berbati's Pan-Black Elk, Starantula, Fatal Flying Guilloteens, 9:30 pm, $7; Community Library: DJs P. Disco, Brokenwindow, 7 pm, free (barside)

Biddy McGraw's-Billy Kennedy Happy Hour, 5:30 pm; Funk Shui, 9:30 pm

Bitter End-Jacob Ray, Caves

Blue Monk-Winard Harper, $20-25

Boons Treasury-Sonny Hess Trio, 9 pm, free

Bossanova-New Mexican Revolution, Trashcan Joe, Pat Macdonald, 9 pm, $5

Brasserie Montmartre-Randy Porter Trio

Buffalo Gap-X-Angels, 9 pm

Chinook Winds Casino-John Michael Montgomery, 8 pm

Conduit Dance Ballroom-Tyron Farm Auction: 3 Leg Torso, Lance Grider, 6 pm, $25-50

Corner Saloon-Junkyard Dogs

Crystal Ballroom-Mandonna, Blondage, Bar Code, 8 pm, $10; '80s Video Dance Attack w/VJ Kittyrox, 10 pm, $3 (Lola's)

Dante's-Friends of Dean Martinez, The Heavenly States, Kleveland, Henry Miller Sextet, 9 pm, $8-10

Devils Point-Black Out Radio, The Holy Shitrs, The Weaklings, 10 pm, $5

Doug Fir-The Helio Sequence, Fruit Bats, Wet Confetti, 9 pm, $12; Rotate w/DJ Anjali & The Incredible Kid, midnight-3 am, free

Duff's Garage-South Austin Jug Band, Susan Gibson

Edgefield-Mark Alan, 7 pm, free

Glenn & Viola Cultural Center for the Arts-Curtis Salgado w/Alan Hagar, $15

Grand Lodge-Clontarf Ramblers, 7 pm, free

Green Room-Will West Llyod Jones Trio, Johnny Hawthorn

Grolla-Jim Soloway

Hawthorne Theatre-The Alkaholiks, DJ Wicked, DJ Chill, Siren's Echo, 9 pm, $16, All Ages

Holocene-DJ Maxamillion, 5 pm; Euromotion, Strength, Anderson, 9 pm, $6

Hotel Oregon-Richard Ojeda, Dr. Theopolis, 7 pm, free

Imbibe-Happy Hour w/Little Sue, 6 pm; Ray Frazier, Suckapunch, 9:30 pm, $5

Jackpot Records (Downtown)-The Heavenly States, 6 pm, free

Jolly Roger-Earl & The All Stars, 10 pm, free

Laurelthirst-Reggie's Box of Chocolates, 6 pm; Baby Gramps, $3

Mississippi Pizza-Birds of Prey, Bright Red Paper, 9 pm

Mock Crest-Terry Robb, 9 pm

Montego Bay-Kat & The Roots Revolution, 10 pm, free

Music Millennium NW-Eric Goetz, 5 pm; Susan Gibson, 6 pm

Night Light Lounge-Artist Reception w/Atomic Jazz Ensemble, 8 pm, free; DJ Roommate, 10 pm, free

Owen's Place-Wayne Richards & So. Nights, 8 pm, $5

People's Co-Op-Community Singing From the Sacred Harp, 6:30 pm, free

Porky's Pub-Electric Corduroy, 9:30 pm, free

Portsmouth Club-The Marty Henninger Band, 9 pm, free

Red & Black Cafe-Vanessa Veselka Band

Rock Creek Tavern-Big Island Shindig, 9 pm, free

Rock N Roll Pizza-300 Watt Lust, Lunaractive, Apollo, Plaster, 7 pm, $8

Roseland-Yonder Mountain String Band, Open Road, Darol Anger

Sabala's Mt. Tabor-Bocktoberfest: The Fucking Champs, Parchman Farm, Dark Skies, USS Horsewhip

Sweet Oregon Grill-Seymour, 7 pm

Tillicum Club-Chubby Johnson, 8 pm

Tonic-Pep Torres, Johnny Mercury, The Skirt Chasers, 9:30 pm, $6

Towne Lounge-Graves, Nick Jaina, The Online Romance, $2

Voleur Restaurant-Noah Peterson Trio

White Eagle-Reverb Brothers, 5:30 pm, free; Stevi Marie & Jackson Rd, Scotland Barr & Slow Drag, James Sasser, 9:30 pm, $6

SATURDAY 10/8

4508 N Albina-Hurricane Benefit: The Bats, The Online Romance, Curse of the Carousel Pony, 3 pm, $5-10

Abou Karim Restaurant-Dave Spetanca Trio

Acme-Empty Set, The Very Foundation, The Divided, 8 pm

Aladdin-Todd Snider

Alberta St. Pub-Clampitt, Gaddis & Buck, Whiskey Puppy, Ghost Society, Cherry Wolf, 9 pm, $5

Alexander's Lounge-Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Apotheke-Hurricane Benefit: Solenoid, Ignatius, Agmotronik, Nomadic Noize, Dizzystarhouse, DJ Strategy, DJ Gasp, 8 pm

Arlene Schnitzer Concert Hall-Oregon Symphony w/Roberta Flack, 8 pm, $27-76

Ash St. Saloon-DeHaviland, The Imprints, Jasmine Ash, $6

BC's American Saloon-Port Authority, Emily Herring

Beale Street-NW Rose City Kings

Berbati's Pan-Dan Bern & The IJBC, Garrin Benfield, 9:30 pm, $13.50-15; King Fader, 9:30 pm, free (barside)

Biddy McGraw's-Ashbury Park

Bitter End-OCD, Sambusa

Blue Monk-New Orleans Straight Ahead, 9 pm, $5

Boons Treasury-Scotland Barr & The Slow Drags, 9 pm, free

Bossanova-Koto y Soto, DJ Teenage, 9 pm, $4

Brasserie Montmartre-Randy Porter Trio

Buffalo Gap-Lander, 9 pm

Chinook Winds Casino-John Michael Montgomery, 8 pm

Clyde's Prime Rib-Lloyd Allen

Corner Saloon-Junkyard Dogs

Crystal Ballroom-Hot Rod Deville, 9 pm, $5 (Lola's)

Dante's-Geoff Byrd, The Superficials, 9 pm, $10-12

Doug Fir-Hotel Cafe w/Cary Brothers, Imogen Heap, Rachael Yamagata, Tom Mcrae, Butch Walker, KT Tunstall, Jim Bianco, Kevin Devine, Tim Jones, Gary Jules, Jay Nash, Joe Purdy, Joshua Radin, Steve Reynolds, Peter Searcy, The Honorary Title, 9 pm, $10-12; Knotty Disco w/DJs Mr MuMu, Barrett Paul, midnight-3 am, $5-8

Duff's Garage-Keeter Stuart & The Longshots

Edgefield-Cary Novotny, Tom Creegan, 7 pm, free

Goodfoot-Madgesdiq, Everyday Prophets

Grand Lodge-Brian Copeland Band, 7 pm, free; Dr. Theopolis, 8 pm, free

WOW!
PARTS & LABOR
At Food Hole
Brooklyn's prolific electro-noise rock trio Parts & Labor crank out an instrumental mix of droning bass tones, electronic squelch, and battering percussion that's as enlivening as it is crushing.
w/Yuma Nora, Halls of Excellence

Green Room-Sequoia, Kirk Duncan

Hawthorne Theatre-Gratitude, Vendetta Red, Big City Rocks, Ever We Fall, 9 pm, $10, All Ages

Hotel Oregon-Lea Krueger, 7 pm, free

Imbibe-James Guffee, Nicole Campbell, 9:30 pm, $6

Jimmy Mak's-Bobby Torres Ensemble, 9 pm, $10

Kelly's Olympian-Alaskus

Kruger's Farm-Government Issue Orchestra, Caroline Oakley, 7 pm, $5/car

Laurelthirst-James Low & The Medicine Show, 6 pm; Drunken Prayer, Nobody's Sweetheart

Loveland-The Black Dahlia Murder, Between the Buried & Me, Cephalic Carnage, Into the Moat, 7 pm, $12-13

Maryhill Winery-ZZ Top

Mississippi Pizza-Lorna Miller's Little Kids' Jamboree, 4 pm, $5/family; Escape from Keyboard Island, 9 pm

Mississippi Studios-Dennis Hitchcox, The Raining, 8 pm, $5

Mock Crest-Kinzel & Hyde, 9 pm, free

Montego Bay-Kat & The Roots Revolution, 10 pm, free

Music Millennium-NW Patti Smith, 2 pm; Mary Flower, 5 pm

Oregon Zoo-Sisters of the Road Benefit: Uncle Earl, The Columbia Cut-Ups, 5 pm, $75

Owen's Place-Courtney C. Patty, Julia Korena, 8 pm, $5

Paris Theater-Nobody's Hero, Step Mother

Pix Patisserie (NE)-Grand Opening Party: Caught in Candy, Natural Bridges, Michael Rockstar, 9 pm, free

Portsmouth Club-Last Second Left, Devour, Atypical Theme, 9 pm, free

Rock Creek Tavern-Sonny Hess, 9 pm, free

Rose Garden-Bill Gaither Homecoming Concert, 6 pm, $19.75-49.75

Roseland-Yonder Mountain String Band, Open Road, Darol Anger

Sabala's Mt. Tabor-Statch & The Rapes, The Observers, The Commies, The Badlanders

Slabtown-Dry County Crooks, Power of County, Grown Up Trouble, DJ NoFader, 10 pm

The Know-Sleeping Nations, Hialeah, Japanese Sunday, 9 pm

Tillicum Club-Chubby Johnson, 8 pm

Tonic-Blue Turns White, One Dirty Hand, Subconcious, $5

Towne Lounge-BARR, Princess, $5

White Eagle-Buds of May, 9:30 pm, $6

Wonder Ballroom-Franny Fund Benefit: Copy, Blues Goblins, Sam Coomes, DJ Brad Vachal, $12

SUNDAY 10/9

Abou Karim Restaurant-Jose Castro

Aladdin-Dirty Three, Point Juncture, WA

Andina Restaurant-Traci Kim Trio

Arlene Schnitzer Concert Hall-Oregon Symphony w/Roberta Flack, 3 pm, $27-76

Arnada-Element57, Atom Sane, DJ Nooner, 9:30 pm, $5

Ash St. Saloon-My Life in Black & White, Riffbrokers, Jacktown, $5

Augustana Lutheran Church-Augustana Jazz Quartet, 6 pm, free

Beale Street NW-Gospel Lunch, 1 pm; Robb & Kahl Jam, 7 pm

Berbati's Pan-The Willowz, The Shrills, 9:30 pm, $6-7

Brasserie Montmartre-Creighton McGrath

Dante's-Sinferno Cabaret, 11 pm, $6

Dunes-The Telling, Richard Meltzer, Kaitlyn ni Donovan, Wayne Pernu, 9 pm

Edgefield-Mary Flower, 5 pm, free

Goodfoot-Trinity Sounds

Hawthorne Theatre-Misfits, 800 Octane, Plan R, 9 pm, $20, All Ages

Imbibe-The Right Reverend's Gospel Revue, 6 pm; Tony Furtado, 9:30 pm

It's A Beautiful Pizza-The Urban Shaman Experience, 8 pm

Kaul Auditorium, Reed College-Turtle Island String Quartet, Ying Quartet, 3 pm, $5-30

Kelly's Olympian-Comet Go, DJ One Pump

Laurelthirst-Freak Mountain Ramblers, 6 pm; Neil Gilpin's Belmont St. Octet, $3

Liberty Hall-Electric Church Open Mic w/Roxx Religion, 2 pm, donation, All Ages

Loveland-Mindless Self Indulgence, Suicide City, The AKAs, 8 pm, $16.50

Mississippi Pizza-Njuzu Mbira, 4 pm; Cuba Ache, 7 pm

Mississippi Studios-Jim Page

Mock Crest-John Bunzow, 8 pm

Moon & Sixpence-Foghorn String Band, free

Portsmouth Club-The Marty Henninger Band, 9 pm, free

Red Room-Android Ethic, 10 pm, $5

River Roadhouse-Sinner's Club Open Jam, 8 pm

Rock Creek Tavern-Skip Von Kuske Duo, 5 pm, free

Roseland-Thrice, Underoath, The Bled, Veda, 7 pm, $16.50

Sabala's Mt. Tabor-Michael Graves, The Shift, The Misfats, The Untouchables

The Old Church-Janice Beach, free

The Stein Haus-Kinzel & Hyde, 8:30 pm, free

Tonic-Wind Up Birds, Quality Name Brand, The Black Black Black, 9 pm, $4

Towne Lounge-Stuart Valentine, Essie Jain, $3

MONDAY 10/10

Aladdin-Adrian Belew, Samantha Stollenwerck

Andina Restaurant-Steve Aman Trio

Arlene Schnitzer Concert Hall-Oregon Symphony w/Roberta Flack, 8 pm, $27-76

Ash St. Saloon-Hurricane Benefit: Tafetta Crime, Visible Shivers, Lucky Lucy, $5

Beale Street NW-Mary Flower

Berbati's Pan-Madgesdiq, Psyche Origami, White Jesus, DJ Underwater, 9:30 pm, $8

Biddy McGraw's-Lowell J. Mitchel Trio, 6 pm

Candlelight-D.K. Stewart & The DK4, 9 pm, free

Doug Fir-British Sea Power, Blitzen Trapper, 9 pm, $10-12

Edgefield-Rachel Taylor Brown, 7 pm, free

Food Hole-The Burning Room, The Hordel, Stitched in Silence, A Decade Til Dawn, 8 pm

It's A Beautiful Pizza-Five Euro Tip, 8 pm

Laurelthirst-Kung Pao Chickens, 7 pm, free

Mississippi Pizza-Low Down Sophisticates, 7 pm

Produce Row-Ron Steen Jazz Jam, 9 pm, $3

Tonic-Schaffer the Darklord, Coolzey, Manic D, Darel Junior, DJ Fedup, $5

Towne Lounge-Andy Combs, Risa Beaumet, Aisle 3, $5

TUESDAY 10/11

Aladdin-Nazareth, 8 pm

Alberta St. Pub-Uncle Earl, Abigail Washburn, 9:30 pm

Andina Restaurant-Toshi Onizuka

Ash St. Saloon-The Mixed Social: Soundboy, Caleb Coffey, Angie Foster, free

Beale Street NW-Robert Rude, 7 pm

Berbati's Pan-Green Milk from the Planet Orange, Grails, Scuffle & Dustcough, Danava, 9:30 pm, $6-7

Biddy McGraw's-Dylan Thomas Vance, Griff Bear

Bitter End-Felina, Nicole Sangsuree, Annie Vergnetti

Brasserie Montmartre-Matt Schiff Duo

Clyde's Prime Rib-Johnny Martin

Dante's-Mark Mallman, The Divining Rods, 9:30 pm, $3

Doug Fir-Martha Wainwright, Sarah Blasko, 9 pm, $10

Edgefield-Caleb Klauder, Sammy Lind, 7 pm, free

H2O Martini Bar-The Session: Open Mic, Live Improv Jazz, Urban Spoken Word, DJ OG 1, 8 pm, $5

Hawthorne Theatre-Make/Believe, Bird Show, Oliver, 9 pm, $10, All Ages

Imbibe-Luca, Paul Brainard, Billy Kennedy, 9 pm

It's A Beautiful Pizza-Balkan Music & Dance, 9 pm

Mississippi Pizza-Mississippi Jazz Jam, 7:30 pm

Nocturnal-Blues Practica, 7 pm, $5

Old Town Pizza-Acoustic Songwriter Spotlight

Pala-Burning Man Gathering, 8 pm, free

Paris Theater-Minutes Too Far, 7 pm

Produce Row-Bluegrass Jam

Pshaw!-Steve Smith's Jazz Jam, 7 pm

Sabala's Mt. Tabor-Crux Shadows, Ego Likeness, Written in Ashes; Honky-Tonk Tuesday: Jim Carr & The Countrymen

Tillicum Club-Norman Sylvester, 8 pm

Tonic-Valid Effort, Amongst Us, Ether Circus, $6

Towne Lounge-Sad Panda, Son of Rust, Senor Frio, $3

Tugboat-Klezmocracy Electric Band, 8:30 pm

White Eagle-Joe McMurrian's Acoustic Review, 8:30 pm, free

Wonder Ballroom-LCD Soundsystem, Juan Maclean, 9 pm, $17

WEDNESDAY 10/12

Aladdin-Life & Music of Maurice Ravel, 8 pm, $15

Alberta St. Pub-Zydeco Dance Party, 7 pm

Alexander's Lounge-Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Andina Restaurant-Neftali Rivera

Ash St. Saloon-Pop Tomorrow!: Hello Damascus, Jacob Ray, The Vinos, Simpl, 9 pm, $1

Aura-Bossa Nouveau, 7:45 pm, free

Beale Street NW-New Iberians

Berbati's Pan-Clinton Fearon & The Boogie Brown Band, Instigators, DJ Blackmarks, 9:30 pm, $12-15

WOW!
ONEFEST
At Holocene
A festival of "live music, art, massage, and a silent auction," ONEfest is yet another Katrina benefit put together by a production company called Or.gaNizE—who, despite their lack of respect for conventional capitalization and punctuation, are supporting a good cause.
w/Jeremy Frank, Ross Beach, Mira Flores, Adult Contemporary, Welsh Rabbit, Xplycyt, Curse of the Carousel Pony

Biddy McGraw's-Elizabeth Nicholson

Bitter End-Skoolyard, Redi Jedi

Blue Monk-Pendar i Paya

Boons Treasury-Timothy Hull, 8 pm, free

Brasserie Montmartre-Warren Rand Duo

C-Bar-Hank Hirsh Quintet, 8 pm

Crystal Ballroom-Opeth, Pelican, Fireball Ministry, 8 pm, $18-20

Dante's-The Proclaimers, Deadman, 8pm, $15

Doug Fir-Bob Mould Band, Shiny Toy Gun, 9 pm, $15-17

Dunes-Travellers & Locals: Kathleen Keogh, Janice McKeachern Duo, 10 pm, free

Food Hole-Holy Ghost Revival, Clorox Girls, The Ovens, 7 pm

WOW!
THIS BIKE IS A PIPE BOMB
At Liberty Hall
This Bike is a Pipe Bomb's name may be considerably more notable than their music, but that's yet to stop the country-fried bike punks from Pensacola, Florida from delivering their rollicking, shambolic racket with appropriately reckless abandon.
w/Defiance, OH, The Illegal Guardians

Gemini-Morrison Bridge Blues Jam, 8:30 pm, free

Green Room-Stephen Ashbrook, 9 pm

It's A Beautiful Pizza-Arabian Music & Dance, 8:30 pm

Laurelthirst-Fernando, 6 pm; Fancy Pants, free

Mississippi Pizza-Portland Songwriters Association, 7 pm

Mississippi Studios-Melissa Ferrick, Natalia Zukerman

Moon & Sixpence-Trashcan Joe, 8:30 pm, free

Night Light Lounge-Atomic Jazz Ensemble, 9pm, free

Paola's-Ezra Meredith, 9 pm

Paris Theater-In Memory, The December Drive On, 7 pm

Pshaw!-Reggie's Box of Chocolates

Red & Black Cafe-Mashuq

Roseland-Gov't Mule, moe, 8 pm, $24-26

The Old Church-Shin-Young Kwon, Ines Voglar, Joel Belgique, noon, free

Tillicum Club-Jim Mesi, 8 pm

Towne Lounge-Southerly, You, Modernstate, $5

Twilight Cafe-Acoustic Minds w/Stevie "B"

Wallbangers-Dueling Pianos

White Eagle-Jerry Joseph, 8:30 pm, $8

dj

THURSDAY 10/6

Adidas Originals-Vertigo: DJ Kez, Nomadic Noize, 6:30 pm

Apotheke-Dantronix

Backspace-Metronome: Microelectronic Funk

Bar of the Gods-Atom 13, Homonym, 10 pm

Barracuda-DJ Mafia

Basta's-DJs Derek Fisher, Theperfectcyn, 9 pm, free

Bossanova-Thrillsville, DJ DrewGroove, 10 pm, free; Britpop Invasion w/DJ Catalyst, 9 pm, free

Boxxes-DJ Sam

Crush-Evolution: DJs Harmony, Saffronica, 9 pm, $5

Delta Cafe-DJ Honeybucket

Devils Point-DJ S. Disco, 9 pm, free

Dunes-Electric Circus w/the Goblin City DJs, 10 pm, free

East Chinatown Lounge-Auditory Sculpture

Goodfoot-DJ Void

Greek Cusina-House Call w/DJ Matt e Starr, free (lounge); L80s Dance Night w/DJ Brett (Taverna)

Kalga Cafe-DJ Maxamillion, 10 pm, free

Kelly's Olympian-DJ Colin Sic

Matador-DJ I Heart You, 10 pm, free

Noir-Ravi, Scottie Soul

Pala-DJ Raj

Red Cap Garage-FSO DJ

Rudy's Barbershop-Heavy Metal Thursdays w/Riffless, 5-8 pm

Saucebox-Techno Sol w/DJ Suppoz, Geoff White, 10 pm, free

Tube-DJ KG

FRIDAY 10/7

820-Get Lifted w/DJ Big Deuce, 8 pm, free

Beulahland-DJ Li'l Pete

Bishops (Alberta)-Grand Opening: DJs Sneakers, Stay in School, Snackmaster, The Whole Megillah, 9 pm, free

Boxxes-DJ Sam

C-Bar-DJ Shirley

Crush-DJ BJ

Delta Cafe-Live Forever w/Ricky Pang

East Chinatown Lounge-Atom 13, Soil

Fez-Shut Up & Dance w/DJ Gregarious, 10 pm, $5

Goodfoot-DJ Magneto, DJ Wicked

Greek Cusina-Body Call w/DJ Wicked, Professor Stone (Minoan); DJ Brett (Taverna)

Kelly's Olympian-DJ Teenage

Matador-DJ Trixie Doll, DJ Lucifina, 10 pm, free

Noir-DJ Non, Nevermore, free

Pala-DLS, Levente, $3

Red Cap Garage-Bump w/FSO DJ

Saucebox-All Things Considered w/Mr Mumu, 10 pm, free

The City-Flashback Fridays w/DJ G-Whiz, 9 pm

Tube-Rock 'Em Sock 'Em Robots w/DJ Nikki C

Voodoo Lounge-Flave w/DJ Evil One

SATURDAY 10/8

820-Get Lifted w/DJ Big Deuce, 8 pm, free

Aztec Willie's-Salsa Night w/DJ Jose, 9:30 pm, free

Bobby McGee's-Kevin Berry's Old School Jam w/DJ Michael Morris

Boxxes-DJ Dougalicious

Colosso-DJ Wiggly Worm, 10 pm

Crush-Scream Club: DJ Set It & Forget It, DJ L Train, 9 pm, $4

Devils Point-DJ S. Disco, 9 pm, free

Dunes-Beat This!: DJ Beyonda, Diss Company, 9:30 pm, $2

East Chinatown Lounge-DJ NikFury or DJ MissNomer

Fez-Eva, Venus, Badd Girlz GoGo, Theperfectcyn, Zita DnB, Auditory Sculpture, Jaden, Electrokid, 9 pm, $10

Greek Cusina-House Hooliganz, Demetre Baca (Lounge); DJ Brett (Taverna); DJs Izm, ATM, Flipsta (Minoan)

Ground Kontrol-Reagan-o-Mix: DJ Afrobot, 9:30 pm, free

Holocene-Atlas: DJs Anjali, E3, The Incredible Kid, 9 pm, $5

Matador-DJ Jimpanzee, 10 pm, free

Momo's-DJ Wicked, 10 pm, free

Noir-Valence, Non, Medusa

Pala-Superfunkidiculous, John EP, $3

Porky's Pub-Glitter Pig, 9 pm, free

Red Cap Garage-DJ Blu

Rudy's Barbershop-Punk Cuts w/Riffless, 4-7 pm

Saucebox-Allumé w/Mr. Mumu, 10 pm, free

Tiger Bar-Sick Bay Saturdays w/Venom 33 1/3

Tube-Gimme Danger w/DJ Maxamillion

SUNDAY 10/9

Acme-Beats & Boggle: DJ Teenage, free

Crush-Tigerstripes

Crystal Ballroom-Hive: DJ Blackout, Owen, 9 pm, $3 (Lola's)

Devils Point-Stripparaoke w/KJ Pinky, 9 pm, free

Holocene-Tart: DJs Harmony, Saffronica, Beyonda, 4 pm, $5

Matador-DJ Donny Don't, 10 pm, free

Night Light Lounge-S.I.N. Night w/DJ Roommate, 10 pm, free

Noir-Ronn-e, Disco Model, Mr. Romo

Red Sea-"Nice" Hip Hop & Rock Industry Night w/DJ Hightower, DJ ATM, L'Train, 10 pm, free

Tube-I Got 5 On It w/DJs $ew What, 10:30 pm, free

Twilight Cafe-Ladies Night, All Women DJs

MONDAY 10/10

Acme-Happy Hour w/Kieskagato, 6:30 pm, free; Dantronix, 9 pm, free

Beulahland-Monday Megamix Massive, 10 pm

Chances Sports Bar-Synthpop/Discohouse Dance Party w/Neighborhood DJ, free

Devils Point-DJ Addiction

Greek Cusina-Monday Night Raw w/DJs Hightower, My Friend Andy, ATM, 10 pm, free

Imbibe-Happy Hour w/Solovox, 7 pm, free

Kelly's Olympian-DJ Sars

Matador-DJ Mr. E, 10 pm, free

Momo's-Mello Mondays w/DJ Mello Cee

The Know-DJ Pussyface, 10 pm

Tube-DJ Pedro

TUESDAY 10/11

Acme-DJ Goro Goro

Bossanova-Love It To Death w/DJ Modified, Ramblin' John, 9 pm, free

Boxxes-Flirt w/Cory

Devils Point-DJ S. Disco

Dino's-Broken Glass w/DJ Big Deuce, free

East Chinatown Lounge-King Fader

Egyptian Club-DJ Atomiton, 10 pm

Goodfoot-Eclectic Selectors Perspective w/Seoul Brother #1, Atom13, Homonym, 10 pm, free

Kelly's Olympian-H.O.G.

Matador-DJ Pakastani Tranni, 10 pm, free

Night Light Lounge-Laptop Lounge Collective, 9 pm, free

Noir-Roommate, Noah D, Opek One

Portsmouth Club-DJ Los Agaves, 9 pm, free

Twilight Cafe-Concrete Tuesdays w/Pedulum, DJ Elementary

WEDNESDAY 10/12

Acme-Craft Night, 7 pm, free

BC's American Saloon-DJs Slim, Buckshot

Bossanova-Strictly Salsa w/DJ Rumba, 9 pm, $5; Dantronix, 10 pm, free

Devils Point-DJ S. Disco

East Chinatown Lounge-DJ Izm

Fez-Devotion w/local DJs, 9 pm, free

Greek Cusina-DJs Paula B, Snackmaster, Riddim Ali, free (lounge)

Kelly's Olympian-Psych Ward w/Colin & Sean

Level-Family Night, free

Matador-DJ Throb, 10 pm, free

Nocturnal-Tango Dancing, 7:30 pm, $5

Pala-Mr. Strack, Gemo Wong

Saucebox-Transistor Lounge w/DJ Santo, 10 pm, free

Tonic-Level the Vibes, 9:30 pm, $3

Viper Room-Wicked Wednesday w/DJ Wicked

Wax-Open Floor Breakdancing, 9 pm, free, All Ages

Comments (0)

Subscribe to this thread:

Comments are closed.

Staff Pick Events

Most Commented On

Top Viewed Stories

All contents © Index Newspapers, LLC

115 SW Ash St. Suite 600
Portland, OR 97204

Contact Info | Privacy Policy | Production Guidelines | Terms of Use | Takedown Policy