Aladdin-Sophie B. Hawkins, Pat McDonald, 8 pm, $14.50-17

Ash St. Saloon-My Goldfish Ned, Scratch, Derby

Beale Street NW-Kinzel & Hyde, 8 pm, free

Berbati's Pan-No-Fi Soul Rebellion, Panther; The Incredible Kid, DJ Anjali, 9 pm, free (barside)

Bitter End-Mars Retrieval Unit

Boons Treasury-Lea Krueger, 8 pm, free

Bridgeport Village-Patrick Lamb, 6 pm, free

Buffalo Gap-Craig Carothers, 9 pm, $8

Clyde's Prime Rib-Jim Mesi, Steve Bradley

Dante's-Hana's Hiphop Happy Hour, 4 pm, free; Crooked Fingers, Dolorean, Matt Brown, 9:30 pm, $5

Doug Fir-Fastball, Pinehurst Kids, 9 pm, $12

Edgefield-Earl Brothers, 5:30 pm, free

Emanon-Saturnalia Trio, 7:30 pm, free

Fez-Evening at The Black House, The Born Losers, The Texecutioners, 9 pm, $5

Joey Casio
The official soundtrack of the Olympia basement show, Joey Casio is a part of the solo Karaoke Punk revolution that people still seem all excited about these days—and in Casio's case, with good reason.

w/Bomb Squad, Ikebana, Group Photo

goodfoot-Bat Makumba, Apehouse, 9 pm, $6

Grand Lodge-Little Joe Bluegrass Band, 6 pm, free

Green Room-Jaycob Van Auken, 6 pm; Earl & The Reggae All Stars, 9 pm

Ground Kontrol-Solenoid

Holocene-The High Violets, Loquat, Ruby Starfruit, 9 pm, $4

Hoppers-Marty Henniger Band

Imbibe-Billy Kennedy, 9:30 pm

It's A Beautiful Pizza-Grant Richards & Friends, 7 pm

Mississippi Pizza-Gypsy Jazz Trio, 5 pm; Carpool, The Red Queens, 8 pm

Mississippi Studios-Ashleigh Flynn, Sneakin' Out, $5

Music Millennium NW-Loquat, 5 pm; Richard Fontaine, 7 pm

Noir-Hank Plank & The 2x4s, 9 pm

Oregon Garden-Jonny Lang, Susie Suh

Pistils Nursery-Steve Cheseborough, 6 pm, free

Produce Row-Counterfeit Cash, $3

Red & Black Cafe-Paxselin Quartet, 8 pm

Rock Creek Tavern-Ron Hughes, 8 pm, free

Sabala's Mt Tabor-Sky Saxon & The Seeds, Wooly Bandits, Money Changers, Lady Killers

Slabtown-Unit Breed, Todd James Luque, Pretty Monster, DJ noFader, 9:30 pm, $4

The Know-The Tremula, 9 pm

Tonic-Kinda Kinks, The Mark Twain Indians, Hot Air Balloon Ride, 9:30 pm, $5

Towne Lounge-Dead Science, Emma Zunz

White Eagle-Seven Year Tango, 8:30 pm, free


Acme-Allison Wonder Benefit: Caught in Candy, 9 pm, donations

Alberta St Pub-Beglan's Irish Jam, 9 pm

Alexander's Lounge-Ron Steen Jazz Jam w/Loretta Stites, Randy Porter, Rob Thomas, 8 pm, free

Arlene Schnitzer Concert Hall-Alison Krauss & Union Station, 8 pm, $58.50

Ash St. Saloon-Oblivion Seekers, Dry County Crooks, Delta Dawgs, $5

Barracuda-Missing Persons, Tommy Tutone, $15

Berbati's Pan-Strength, Dead Hensons, Night After Night, Zeitgeist; King Fader, 9:30 pm, free (barside)

Beulahland-The Art Thing

Biddy McGraw's-Billy Kennedy Happy Hour, 5:30 pm; Funk Shui, 9:30 pm

Billy Reed's-Kate Mann, Bernardo, 7:30 pm

Blue Monk-3/5 Compromise

Boons Treasury-Hayley Sales Band, 9 pm, free

Bossanova-Arrows for Eros, Sally Tomato, Wooden Nickle, 9 pm, $5

Buffalo Gap-Darren Johnson Band, 9 pm

C-Bar-Leigh Marble

Crystal Ballroom-Ryan Adams & The Cardinals, Jesse Malin, 9 pm, $23-25; '80s Video Dance Attack w/VJ Kittyrox, 10 pm, $3 (Lola's)

Dante's-Man of the Year, Village Green, The Jolenes, 9:30 pm, $6

Doug Fir-The Upsidedown, Caves, Mono in VCF, 9 pm, free; Chop Shop w/DJ Izm, DJ Evil One, midnight-3 am, $5

Duff's Garage-Jon Koonce & The Vermadons, Ignitrons

Dunes-Mega-Fest: Miss Pussycat, Flossie & The Unicorns, Vladimir, DJ Whitesheik, 9 pm

Edgefield-Mark Alan, 7 pm, free

Food Hole-Winston Smiths, Level Anchorage, Anne Frankenstein, 8 pm, $5

Grand Lodge-Scott Fisher Band, 6 pm, free

Green Room-Ashbury Park, Chuck Warda, 9:30 pm

Grolla-Jim Soloway

Haven Coffee-Jay Russo & The Melody Ranchers, 8 pm

Helsing Junction-Helsing Junction Sleepover: Mount Eerie, Liar Bird, Rebecca Pearcy, The Blow, World, The Robot Ate Me, Danny Kelly, Knot Pine Box, Per Se, The Waxfire, Amy Blaschke, Calvin Johnson, Jon Bates, Al Larsen, Fri-Sun, $8-15

Jimmy Mak's-Eleven Eyes

Kelly's Olympian-Camorra, The Troubled Girls

Terry Riley
Incredibly influential minimal composer/deep tripper Terry Riley makes another of his regular visits to Portland—this time as part of a benefit for the Oregon Food Bank.
w/Kirana West Voices, Blessings, Omens, Spells & Mojos Band

Loveland-Head of Femur, The Spinto Band, Devin Davis, 7 pm, $6, All Ages

Mississippi Pizza-Ipenemia, 6 pm; Cicada Omega, Dixie Grizzly, 9 pm

Mississippi Studios-Jon Dee Graham, Dylan-Thomas Vance, $10

Music Millennium NW-Missing Persons, Tommy Tutone, 5 pm

Noir-Soda 7: The Wanteds, Quiet Countries, Justin Byrnes, Corban Lester, Mr. Romo, 9 pm, $5

Owen's Place-Eric Hatcher & The Worker Bees, 8 pm

Paragon-Buried Blood, Secret Army, Deterrorformed

Paris Theater-Fatal Consequence, Burrie Me Deep, Reprizal, Copia, Downsize, 7 pm

Poor Richards-The Josh Cole Bluegrass Band

Produce Row-Justin Carrol, $3

Pudding River-Pickathon: Friday Night Squaredance, Hacienda Brothers, Tracy Grammer, Jackstraw, Dickel Brothers, 5 pm

Red & Black Cafe-Timothy Hull, 8 pm

Rock N Roll Pizza-Bury Your Dead, Countdown to Life, Takeover, Rosemoyer, The Dead Unknown, 6:30 pm, $10

Roseland-Killswitch Engage, As I Lay Dying, Soilwork, 7:30 pm, $16, All Ages

Sabala's Mt Tabor-Drag the River, I Can Lick Any SOB in the House, James Low

Slabtown-Happy Hour w/Laurel Lee & The Escapees, 6 pm, free; Power of Country, Repeat Offender, The Peasants, DJ noFader, 10 pm, $5

The Know-Jackson Borros, 9 pm

Tom McCall Waterfront Park-Bite of Oregon: Violent Femmes, The Decemberists, Pat McDonald, The Kingdom, Durango Park, The Punk Group, Derby, Jeff Lohr, DJ Wicked, and many more. See for more details.

Towne Lounge-Western Conference, Heartless

Wax-Freestyle Fridays Open Mic, 9 pm, free, All Ages

White Eagle-Johnnie Ward & The Eagle Ridin' Papas, 5:30 pm, free; Em Brownlowe, Swallows, Nick Jaina, Stan McMahon Band, DKP, 9 pm, $5


2nd & SW Ankeny-P:ear Benefit Block Party: The Punk Group, 9 pm, $10

Abou Karim Restaurant-Sunny Cohen, Frank Tribble

Acme-Ridilin Chic, Hostile Tapeover, 9 pm

Aladdin-Garage a Trois: Charlie Hunter, Skerik, Stanton Moore, Mike Dillon, 9 pm, $20-22

Ash St. Saloon-Roaring Lions, Gruesome Galore, Bend Sinister, 9:30 pm, $5

BC's American Saloon-The Turn Ups, 9 pm

Berbati's Pan-Oddisee, Median, The Fabulous Saturdays, $10; King Fader, 9:30 pm, free (barside)

Beulahland-The Rabble Rousers String Band

Billy Reed's-Jay Jay Jazz Trio, 7:30 pm

Bitter End-Chuck Warda, Scotland Barr

Blue Monk-Wally Shoup

Boons Treasury-Stevi Marie & Jackson Road, 9 pm, free

Brasserie Montmartre-Mirage

Columbia Crossings-Tomahawk Bay-RiverFest: Tom Grant Band, Ron Steen All-Stars, $20

Dante's-Fluffgirl Burlesque w/Count Smokula, 8:30 pm, $8; Tri-Polar, Shout It Out Loud, 11 pm, $5

Doug Fir-Jim White, John Vecchiarelli, 9 pm, $13.50-15; Knotty Disco w/DJs Mr MuMu, Barrett Paul, midnight-3 am, $5

Duff's Garage-Lisa & Her Kin w/The Miller Family

Fez-Friction w/DJ Gregarious, DJ Colin Sic, The Nice Boys, 10 pm, $5

Food Hole-Of Faith & Fire, No Secrets Between Sailors, Robot Eyes, 8 pm, $5

goodfoot-Surrounded by Ninjas, Eleven Eyes, 10 pm, $6

Green Room-The Occation, The New Up, 9:30 pm, $5

Haven Coffee-Mica Lee Williams, 8 pm, $5

Hoppers-Bill Rhoades & The Party Kings

Hotel-Get Hustle, The Better to See You With, Athletic Automaton

Hotel Oregon-Sonny Hess, 7 pm, free

Imbibe-The Imprints, Jasmine Ash, 9:30 pm, $5

Jackpot Records-Downtown-Pelican, 2 pm, free

Kelly's Olympian-Goodtime Gil & The Champagne Cowboys, Oblivian Seekers

Laurelthirst-James Low & The Medicine Show, 6 pm; Hank Plank & The 2x4s, $5

Les Schwab Amphitheater-Alison Krauss & Union Station, 7 pm, $35-58

Level-Aphrodite, Sidestep, Jaden, Noah H, Rukkus

Liberty Hall-Benefit Show: Riot Folk Crew, Mondo Hollywood, Shakey Hands, The Amazing Banjo Kid, 8 pm, $5

LV's Uptown-Mary Kadderly, Joe Siefers, Dan Gildea

Mississippi Pizza-Folkrum, 1 pm; KC Murphy, Dave Martin, 2 pm; Blue Cranes, 5:30 pm; Muckish, 5:30 pm; Loose Change, 8 pm

Mississippi Studios-Raina Rose, Folkrum, free

Mock Crest-Outside Agitators, 9 pm

Music Millennium NW-Kate Mann, 5 pm

Pala-Tom Hoch

Paris Theater-Toxic Narcotic, Skarp, The Insurgence, Chaotic, 7 pm, $8-10

Produce Row-Billy Kennedy, $3

Pudding River-Pickathon: Be Good Tanyas, Crooked Jades, Freakwater, Foghorn Stringband, Jolie Holland, The Shiftless Rounders, Dirty Martini, Mary Flower, Hunger Mountain Boys, Danny Barnes Collective, Earl Brothers, Rosie Brown, 11 am

Raccoon Lodge-Jessie Rae, 7 pm

Red & Black Cafe-Bark, Hide & Horn, 8 pm

Rock Creek Tavern-John Bunzow Trio, 9 pm, free

Rock N Roll Pizza-Syx, Falling Closer, The Fellow Betrayed, Dear Whoever, Eye Lid Up, Strenuus, 7 pm, $12

Sabala's Mt Tabor-Pelican, Big Business, Red Sparowes, 8:30 pm, $10-12

Slabtown-Vinegar, Ninja Academy, Hi Red Center,

Cosmic Skronk
Continuing its free, monthly assault on structural stagnation, this edition of Cosmic Skronk features a handful of Portland's most notable free-music authorities, including the always changing, always exciting Super Unity. w/Super Unity, God, Tunnels, Plankton

DJ noFader, 10 pm, $5; The Future is Dust, Pulse Emitter, The Sunken, Broken Warning Machine, Core of the Coalman, 9:30 pm, $5 (back room)

Spurs-Evan McDonnell, Krista Herring, Russell Stafford, 9 pm, $3

Sweet Oregon Grill-Duncan Branom Quarter, 8 pm

Tillicum Club-Steve Bradley, 8 pm

Tom McCall Waterfront Park-Bite of Oregon: Little Richard, The Dirty Dozen Brass Band, Soul Vaccination, The Sinner's Club, Superficials, The Imprints, The Sort Ofs, Rachel Taylor Brown Band, Intervision 5, Hayley Sales and many more. See for more details.

Tonic-Form & File, Rover, Withdrawal, The Friction Bros., 9:30 pm, $5

Towne Lounge-Orange

Tualatin Community Park-Crawfish Fest: Zydeco Jones, 3 pm

White Eagle-Rich McCully, Matt Brown, 9:30 pm, $6

Wilf's Piano Bar-Storm Large


Ash St. Saloon-The Unit Breed, Paranaut, Blood Alley, $4

Biddy McGraw's-Irish Music Open Jam

Billy Ray's-Big Pig Roast: Chris Masa & friends, DJ HWY 7, 3 pm, free

Bitter End-The Jam w/Chuck Warda

Buffalo Gap-Los Cowtones, 6 pm

Clyde's Prime Rib-Ron Steen Jazz Jam w/Tom Grant, Kevin Deitz, 8 pm, free

Dante's-Stinkmitt, The Punk Group, Nicky Click, Sinferno Cabaret, 8:30 pm, $8-10

Devils Point-Stripparaoke w/KJ Caution, 9 pm, free

Doug Fir-Po' Girl, C.R. Avery, Rae Spoon, 9 pm, $10

Edgefield-Mary Flower, 5 pm, free

Food Hole-The Fall of Troy, Letters Organized, Shots Fired, 7 pm, $9

Imbibe-The Right Reverend's Gospel Revue, 8 pm

It's A Beautiful Pizza-The Urban Shaman Experience, 8 pm

Loveland-Aiden, The Hurt Process, Junior Varsity, The Audition, 7 pm, All Ages

Maryhill Winery-BB King Bluesfest: BB King, Kenny Wayne Shepherd, Joe Bonamassa

Mississippi Studios-Jerry Marotta, Tom Griesgraber, Eric Wollo, $15

Music Millennium NW-Chris & Aurore, 5 pm

Paris Theater-The Crude, Going Commando, The Jackets, Ryan Mudd & The Stuff, 4 pm

Roseland-CKY, Fireball Ministry, The Knives, 7:30 pm, $15

Sabala's Mt Tabor-The Skirtchasers, Casketeers

Tom McCall Waterfront Park-Bite of Oregon: John Kay & Steppenwolf, Alan Hager Band, Jon Koonce's Oregon All-Stars, Obo Addy & Kukrudu, Natalie Macmaster, Lorca Project, The Southlake Band, All-Star Gospel Revue, and many more. See for more details.

Tonic-My Life In Black & White, The Wobblies, Fistfull of Cash, 9:30 pm, free

Towne Lounge-Ghost Motor, Seppuku, Slow Hawk

Washington Park-3 Leg Torso w/Portland Festival Symphony, 6 pm, free, All Ages

Waverly Heights Congregational Church-Community Singing w/The Portland Sacred Harp, 2 pm, free


Acme-LKN, The Empty, 8 pm

Aladdin-Bob Schneider, Steve Poltz

Apotheke-Arovane, Rrine, Mori, 9 pm, $15

Ash St. Saloon-The Bedlam Boys, The Casketeers, My Life in Black & White, $4

Berbati's Pan-Skeletons & The Girl-Faced Boys, Fa She Mello, The Gentry, $5

Biddy McGraw's-Lowell T. Mitchel Trio, 5:30 pm

Bossanova-Argentine Tango, 7 pm, $8

Candlelight-D.K. Stewart & The DK4, 9 pm, free

Colosso-Alan Hunter, A.G. Donnalioa, 10 pm

Dante's-Storytellers w/Dave Queen, 6 pm, free; Karaoke From Hell, 10 pm, $2

Doug Fir-Beth Ditto Benefit: Sarah Dougher, Die Monitor Batss, DJs Selector Dub Narcotic, Stan, Nightschool, 9 pm, $20

It's A Beautiful Pizza-City of Gypsies, 8 pm

Laurelthirst-Kung Pao Chickens, 7 pm, free

Moon & Sixpence-Johnny B. Connolly, free

Paris Theater-Best Days Behind, Deal Who Ever

Produce Row-Ron Steen Jazz Jam w/Randy Porter, Phil Baker, 9 pm, $3

Rock N Roll Pizza-Kamikaze Karaoke w/Fair to Midland, Collapse of Eden, 8 pm, $2, All Ages

Roseland-Static-X, American Head Charge, Blood Simple, 10 Years, 8 pm, $18-23

Sabala's Mt Tabor-The Undoing of David Wright, Empty Room, Human Genome Project

Tonic-Scotty Karate, Cac, Homewrecker, Bacon & Egg, 9:30 pm, $5

Twilight Cafe-Open Mic w/Eric Allen

White Eagle-Little Sue, Lynn Conover, 8:30 pm, free


Acme-The Qualified Astropath Show

Aladdin-Raul Midon

Arnada-Jordon Feathers & Acoustic Knights

Ash St. Saloon-The Mixed Social: The Weaklings, Carol's Chump, The Beautiful Mother, free

Beale Street NW-Paul DeLay & friends, 7 pm

Biddy McGraw's-Dylan Thomas Vance, Griff Bear

Blue Monk-Ramsey's Groove Trio, free

Brasserie Montmartre-Rob Davis Duo

Bridgeport Ale House-Hawthorne-El Salvador, 8:30 pm, free

C-Bar-Jessica Helmke B-Day, DJ Shirley

Clyde's Prime Rib-Johnny Martin

Dante's-Ground Zero Lounge w/Clyde Lewis, 6 pm, free; Iron City Rock: Skeleton Key, Degenerate Art Ensemble, Roaring Lions, 9 pm, $5

Doug Fir-Zilla, 9 pm, $10-12

Duff's Garage-The Push Rods

Green Room-NW-Radio Songwriter Showcase, 9 pm

Haven Coffee-Open Mic, 7 pm, free

It's A Beautiful Pizza-Balkan Music & Dance, 9 pm

Laurelthirst-Jackstraw, 6 pm

Les Schwab Amphitheater-Jack Johnson, Alo, Matt Costa, 5 pm, $33, All Ages

Loveland-Kid 606, Knifehand Chop, Eats Tapes, E*Rock, 8 pm, $8, All Ages

Mississippi Pizza-Shicky Gnarowitz, 6 pm; Baby Gramps, The Gosp'l St. Sinners, Emily Herring, 9 pm, $6

Mock Crest-Johnnie Ward & Eagle Ridin Papas, 8 pm

Moon & Sixpence-Kung Pao Chickens, free

Nocturnal-Blues Practica, 7 pm, $5

Old Town Pizza-Acoustic Songwriter Spotlight

Paris Theater-Collapse of Eden, World of Lies, Tormantium, Asspounder, Belial, 7 pm

Rock N Roll Pizza-Nural, Falling Closer, Ever We Fall, Stellar Hero, Just Surrender, 7 pm, $5

Roseland Grill-Missy Higgins, Dan Neal, 8 pm

Sabala's Mt Tabor-Honky-Tonk Tuesday: The Earl Brothers, All-Star Jamboree, 8 pm (lounge); The Wednesdays, Drunken Prayer, 10:30 pm

Tonic-Pornstore Janitor, Jackmove, Ill Gotten Gains, 9:30 pm, $4

Towne Lounge-The Planet The, Bad Dudes, Hustler White, 10 pm, $5

White Eagle-Joe McMurrian's Acoustic Review, 8:30 pm, free


Alberta St Pub-Zydeco Dance Party, 7 pm

Alexander's Lounge-Ron Steen Jazz Jam w/Randy Porter, Dave Captein, 8 pm, free

Arnada-Songwriter's Round w/Shina

ArtBar & Bistro-Open Air Jazz Night on Main Street w/Echo Jazz, 5:30 pm, free

Ash St. Saloon-Thebrotheregg, Sybris, Fancie, $5

Berbati's Pan-Modernstate, Prime Meridian, Yes Father, Mu Meson, $6

Biddy McGraw's-Elizabeth Nicholson

Blue Monk-Pendar i Paya

Boons Treasury-Jon Koonce, 8 pm, free

Brasserie Montmartre-Eddie Parente Duo

Buffalo Gap-Pint Night Unplugged w/Lander, 9 pm

Clark County Amphitheater-Coldplay, Black Mountain

Crystal Ballroom-This Old House w/ac$, Tyson, guests, 9 pm, $3 (Lola's); The Drew Emmitt Band, 9 pm, $12

Dante's-Famous Mysterious Actor Show, 7 pm, free; Storm & The Balls, 10 pm, $5

Dixie Tavern-The Golden Gods, Lovely, The Sex Slaves, 10 pm, $5

Doug Fir-Liz Phair, Mat Kearney, 9 pm, $20-25

Edgefield-Skip Van Kuske Diva Series w/Kathryn Claire, 7 pm, free

Food Hole-Occasional Detroit, 8 pm, $5

Gemini-Morrison Bridge Blues Jam, 8:30 pm, free

goodfoot-The Ethereal Plane, Bachelors of Science

Green Room-Stephen Ashbrook, 9 pm

Holocene-Sissyboy, 9 pm, $5

Hoppers-Deep Wood

It's A Beautiful Pizza-Arabian Music & Dance, 8:30 pm

Laurelthirst-Little Sue, 6 pm; Pete Krebs and The Gossamer Wings, $3

Loveland-The Suicide Machines, Lost City Angels, Bullets to Broadway, 7 pm, $12, All Ages

Mississippi Pizza-Jen & The Exs, 7 pm

Moon & Sixpence-Trashcan Joe, 8:30 pm, free

Music Millennium NW-Foghorn Stringband, 7 pm

Night Light Lounge-Atomic Jazz Ensemble, 9 pm, free

Paola's-Ezra Meredith, 9 pm

Paragon-Siberia, The Fall Line

Paris Theater-Rejected Dead, Cheap Sex, The Havoc, The Career Soldier, Hammered Grunts, 7 pm, $8

Red & Black Cafe-Sid Brown Memorial: Jordin Feathers, Nik Ghetti, David Rea, 8 pm

Rock N Roll Pizza-Ekonoklast, Avery, Puffer, 7 pm, $5

Sabala's Mt Tabor-Snake Oil Salesmen, Sex Slaves

Sweet Oregon Grill-Rogue Bluegrass Band, 6 pm, free

The Know-Amy Annelle, 11 am

Tillicum Club-Tongue & Groove, 8 pm

Tonic-Level the Vibes, 9;30 pm, $3

Towne Lounge-Nicky Click, Stinkmit

Twilight Cafe-Acoustic Minds w/Stevie "B"

White Eagle-Cocks in the Hen House, 8:30 pm, free

Wilf's Piano Bar-Patrick Lamb Band



DJ Rob Swift

AT holocene

A founding member of legendary '90s turntable collective the X-Men, Swift masterfully blends hip-hop, jazz, soul, funk, and breaks into blisteringly skillful compositions.

w/Luminous Fog, Tom Hoch, DJ ATM


Backspace-Metronome: Microelectronic Funk

Bar of the Gods-1ATOM13, Seoul Brother #1, Homonym, 10 pm

Barracuda-DJ Mafia

Basta's-DJs Derek Fisher, The Perfect Cyn, 9 pm, free

Bossanova-Britpop Invasion w/DJ Catalyst, 9 pm, free; Miss Meghan, Northern Belle, 10 pm, free


Delta Cafe-DJ Honeybucket

Devils Point-DJ Kenoy

Dunes-Electric Circus w/Goblin City DJs, 9 pm, free

East Chinatown Lounge-Auditory Sculpture

Greek Cusina-House Call w/DJ Matt e Starr, free (lounge); L80s Dance Night w/DJ Brett (Taverna)

Kelly's Olympian-DJ Colin Sic


Local.35-Second Thursday: DJ Bern, 7 pm

Matador-DJ I Heart You, 10 pm, free

Montego Bay-Irie Thursdays w/DJ Uni-T, 6 pm; Andy Stokes

Ringler's Pub-Thirsty Thursdays w/DJ B Dangerous, 9 pm, free

Rudy's Barbershop-Heavy Metal Thursdays w/Riffless, 5-8 pm

Saucebox-Techno Sol w/ DJ Suppoz, 10 pm, free



Delta Cafe-Live Forever w/Ricky Pang

East Chinatown Lounge-Atom 13, Soil

Fez-Shut Up & Dance w/DJ Gregarious, 10 pm, $5

goodfoot-DJ Aquaman's Soul Stew

Greek Cusina-Body Call w/DJ Wicked, Professor Stone (Minoan); Bluechris, Forrest Avery, Flipsta, RNA (lounge); DJ Brett (taverna); Oakland Faders

Matador-DJ Trixie Doll, DJ Lucifina, 10 pm, free

Night Light Lounge-DJ Red-I Jedi, 10 pm, free

Ringler's Pub-DJ B Dangerous, 10 pm, free

Ringlers Annex-DJ Ted Striker, 10 pm, free

Saucebox-All Things Considered w/Mr Mumu, 10 pm, free

Voodoo Lounge-Flave w/DJ Evil One

Vue-Jammin 95.5 Friday Night Dance Party w/Christina, DJ Jaugernaut, 9 pm, $10

XV-DJ Wicked


820-Soul Kitchen

Aztec Willie's-Salsa Night w/DJ Jose, 9:30 pm, free

Bobby McGee's-Kevin Berry's Old School Jam w/DJ Michael Morris

Bossanova-The Best of Ubergay Cabaret: DJ Puppet, 9 pm, $5

Coffee Dugout-Fogatron, 8 pm, free

Colosso-Red Robot Walking, 10 pm

Crush-Set It & Forget It

Dunes-DJ Makeout, DJ Fucking in the Streets

Devils Point-DJ Kenoy

East Chinatown Lounge-DJ NikFury or DJ MissNomer

Greek Cusina-House Hooliganz, Demetre Baca (Lounge); DJ Brett (Taverna); DJs Izm, ATM, Flipsta (Minoan)

Gresham Skate World-Midnight Roller Disco: DJs Magneto, Othertempo, Sir Round, 11 pm, $8

Holocene-Atlas: DJs Anjali, E3, The Incredible Kid

Martini-DJ Discotek

Matador-DJ Jimpanzee, 10 pm, free

Momo's-DJ Wicked, 10 pm, free

Noir-Dementia: DJs Carrion, Uberlush, 9 pm, $3

Ringler's Pub-DJ Miranda, 10 pm, free

Ringlers Annex-DJ Ted Striker, 10 pm, free

Rudy's Barbershop-Punk Cuts w/Riffless, 4-7 pm

Saucebox-Allumé w/Mr. Mu Mu

Tiger Bar-Sick Bay Saturdays w/Venom 33 1/3, Seoul Brother #1

Vue-Planet Luv Saturday Night Dance Party



Crystal Ballroom-Hive: DJ Blackout, 9 pm, $3 (Lola's)

Holocene-Tart: DJs Fly, Beyonda, Dre, 4 pm, $5

Kelly's Olympian-DJ One Pump

Liberty Hall-Electric Church Open Mic w/Roxx Religion, 2 pm, donation

Matador-DJ Donny Don't, 10 pm, free

Night Light Lounge-S.I.N. Night w/DJ Roommate

Nocturnal-Swing Dancing, 7 pm, $6

Noir-The Subterranean Beat Revival: Mr. Romo, Tomo Nori, Chris Cottrell, 7 pm, free

Sea-"Nice" Hip Hop & Rock Industry Night w/DJ Hightower, DJ ATM, L'Train, 10pm, free

Tube-I Got 5 On It w/DJs $ew What, DJ Ninjah

Twilight Cafe-Ladies' Night, All Women DJs

Vue-Tycoon Massacre Dance Party


Beulahland-Monday Megamix Massive Krew w/Seoul Brother #1, 10 pm

Chances Sports Bar-Synthpop/Discohouse Dance Party w/Neighborhood DJ, free

Devils Point-DJ Addiction

Greek Cusina-Monday Night Raw w/DJs Hightower, My Friend Andy, ATM, 10 pm, free

Imbibe-Happy Hour w/Solovox, 6 pm, free

Kelly's Olympian-DJ Sars

Matador-DJ Mr. E, 10 pm, free

Momo's-Mello Mondays w/DJ Mello Cee

Tube-A New Refutation w/Saint John

Vue-Monkey Mondays 2070 Lounge


Bar Pastiche-DJ $ew What, 9 pm, free

Bossanova-Love It To Death w/DJ Modified, Ramblin' John, 9 pm, free

Crystal Ballroom-The Perfect Prescription: DJ Now! Now!, 9 pm, free (Lola's)

Devils Point-DJ Kenoy

East Chinatown Lounge-King Fader

goodfoot-Eclectic Selectors Perspective w/Seoul Brother #1, 1ATOM13, Homonym, Lo-Fi, 10 pm, free

Kelly's Olympian-DJ Makeout

Matador-DJ Pakastani Tranni, 10 pm, free

Night Light Lounge-Laptop Lounge Collective

Noir-Industry Night: DJ Ronn-e, Aaron, 10 pm, free

Red Cap Garage-DJ Catalyst, free

Twilight Cafe-Concrete Tuesdays w/Pedulum, DJ Elementary

Vue-Listen In Tuesdays w/DJ Bigz


Acme-Craft Night w/DJ MixMaster McFeely, 7 pm, free

BC's American Saloon-DJ Slim, DJ Buckshot

Bossanova-DJ Puppet, 8 pm, free; Strictly Salsa w/DJ Rumba, 9 pm, $5

C-Bar-DJ Shirley

Devils Point-DJ Kenoy

Dunes-Travellers & Locals w/Broken Foot Dance Party, DJ Broken Window, DJ P Unity, 9 pm, free

East Chinatown Lounge-DJ Izm

Greek Cusina-DJ Blake Owens, free (lounge); DJs Unkle Sam, Owns, Miss B. Haven, 10 pm, free (taverna)

Kelly's Olympian-Psych Ward w/Colin & Sean

Level-Family Night, free

Matador-DJ Throb, 10 pm, free

Nocturnal-Tango Dancing, 7:30 pm, $5

Saucebox-One If By Land Two If By Sea w/DJ Suppoz

Tube-Vinyl & Video w/Dantronix

Urban Wineworks-Fluid Measure w/DJ Mr Romo

Viper Room-Wicked Wednesday w/DJ Wicked

Vue-Arousal w/DJ Cyestyle, DJ Tahb

Wax-Open Floor Breakdancing, 9 pm, free, All Ages