YOUR HANDY PIFF SCHEDULE! 

The only film festival schedule you'll ever need!

General Admission: $7, Members: $6, Group Rate (15 or more in advance only; Sun-Thu screenings only): $5 Children (12 and under): $4, Special admissions as noted. Festival passes and advance tickets for all programs are on sale daily, 11 am to 7 pm, February 1-23, in the lobby of the Portland Art Museum North Wing (Masonic Temple), 1119 SW Park Avenue at Madison. Advance tickets are sold up until 6 pm on the day of the screening; on weekend days, tickets will stop being sold one hour prior to showtime. Same day tickets are then only available at the theater 30 minutes before showtime.

Schedule & Ticket Info: Northwest Film Center: 221-1156 or www.nwfilm.org

C Guild Theatre, SW 9th and Taylor
D Regal Broadway Cinemas, SW Broadway at Main
B Whitsell Auditorium, Portland Art Museum, SW Park and Madison

Friday the 8th
7:00 D Italian for Beginners (Denmark)
7:15 C Son of the Bride (Argentina)
7:30 B Me Without You (Britain)
7:30 D 13 Conversations (USA)
9:30 Opening Night Party

Saturday the 9th
1:00 D Lagaan (India)
1:30 D Emil and the Detectives (Germany)
2:00 C Faust (Germany)
2:00 B 13 Conversations (USA)
3:30 B Song of Tibet (China)
4:00 D Hi, Tereska (Poland)
4:30 D Taliesin Jones (Wales/USA)
5:00 C Sobibor, October 14 (France)
6:15 D Baran (Iran)
6:30 B Business of Fancy Dancing (USA)
6:45 D Song for Martin (Denmark)
7:15 C Behind the Sun (Brazil)
9:00 D Anita Takes a Chance (Spain)
9:15 B Gerry (USA)
9:30 D Sisters (Russia)
9:30 C Son of the Bride (Argentina)

Sunday the 10th
1:15 C Karmen Gei (Senegal)
2:00 D Honey for Oshun (Cuba)
2:00 B Gerry (USA)
2:15 D Taliesin Jones (Wales/USA)
4:00 C Short Cuts I
4:15 D Anita Takes a Chance (Spain)
4:30 D Orphan of Anyang (China)
4:45 B Italian for Beginners (Denmark)
6:30 D Lagaan (India)
7:00 C Time Out (France)
7:00 D Business of Fancy Dancing (USA)
7:30 B Song of Tibet (China)

Monday the 11th
6:00 D Sobibor, October 14 (France)
6:30 D Karmen Gei (Senegal)
7:00 B Me Without You (Britain)
7:30 C Short Cuts I
8:00 D Hi, Tereska (Poland)
8:30 D Son of the Bride (Argentina)

Tuesday the 12th
6:00 D Emil and the Detectives (Germany)
6:30 D Orphan of Anyang (China)
7:00 B Behind the Sun (Brazil)
7:15 C Friend (South Korea)
8:30 D Abandoned (Hungary)
8:45 D Sisters (Russia)

Wednesday the 13th
6:15 D To Love, Too Much (Mexico)
6:30 D Honey for Oshun (Cuba)
7:00 B What Time is it There? (Taiwan/France)
7:15 C Song for Martin (Sweden)
8:30 D Little Crumb (Netherlands)
8:45 D Left Side of the Fridge (Canada)

Thursday the 14th
6:00 D Naughty Little Peeptoe (New Zealand)
6:30 D Chronically Unfeasible (Brazil)
7:00 B Baran (Iran)
7:00 C Kira's Reason (Denmark)
8:15 D Friend (South Korea)
8:45 D Abandoned (Hungary)
9:00 C Playing Swede (Cuba)

Friday the 15th
6:30 D Under the Skin (Iran)
7:00 D The Independent (USA)
7:00 C The Son's Room (Italy)
7:00 B The Piano Teacher (Austria/France)
8:30 D Parallel Worlds (Czech Republic)
9:15 B Rain (New Zealand)
9:30 C Left Side of the Fridge (Canada)
9:45 D Possible Loves (Brazil)

Saturday the 16th
1:00 D Kira's Reason (Denmark)
1:30 D Little Crumb (Netherlands)
2:00 C Broken Silence (Spain)
2:00 B Much Ado About Something (Australia)
3:15 D The Bank (Australia)
4:30 D Daresalam (Chad)
4:30 B The Struma (Canada)
4:30 C The Son's Room (Italy)
6:45 D Pauline and Paulette (Belgium)
7:00 B And Your Mother Too (Mexico)
7:15 D Warm Water Under a Red Bridge (Japan)
7:15 C Late Marriage (Israel)
8:45 D Last Orders (Britain)
9:15 B The Independent (USA)
9:45 D Under the Skin (Iran)
9:30 C The River (Finland)

Sunday the 17th
1:00 D Chronically Unfeasible (Brazil)
1:15 C Short Cuts II
1:30 D Ikingut (Iceland)
3:30 D Pauline and Paulette (Belgium)
4:30 D I Love Beijing (China)
4:00 C Last Orders (Britain)
4:30 B Time Out (France)
5:30 D Broken Silence (Spain)
7:00 C The Tunnel (Germany)
7:00 B The Struma (Canada)
7:30 D Parallel Worlds (Czech Republic)
8:00 D Violet Perfume (Mexico)

Monday the 18th
6:00 D Daresalam (Chad)
6:00 C The Struma (Canada)
6:30 D The Bank (Australia)
7:00 B And Your Mother Too (Mexico)
8:30 C Short Cuts II
8:30 D I Love Beijing (China)
8:45 D Possible Loves (Brazil)

Tuesday the 19th
6:00 D Ikingut (Iceland)
6:30 D Warm Water Under a Red Bridge (Japan)
6:30 B Violet Perfume (Mexico)
7:15 C How Harry Became a Tree (Ireland)
8:30 D Playing Swede (Cuba)
8:30 B Nykke (Netherlands)
9:00 D Naughty Little Peeptoe (New Zealand)

Wednesday the 20th
6:00 D The River (Finland)
6:30 D Broken Silence (Spain)
7:00 B Greed (Germany)
7:15 C Lawless Heart (Britain)
8:15 D Abandoned (Hungary)
8:45 D Under the Moonlight (Iran)

Thursday the 21st
6:00 D The New Country (Sweden)
6:30 D Rain (New Zealand)
7:00 B Nine Queens (Argentina)
7:00 C Madness of Love (Spain)
9:00 C Much Ado About Something (Australia)
8:30 D To Love, Too Much (Mexico)
8:45 D Late Marriage (Israel)
9:15 C Kira's Reason (Denmark)

Friday the 22nd
7:00 D Lawless Heart (Britain)
7:00 C Safety of Objects (USA)
7:00 B Waterboys (Japan)
7:15 D Madness of Love (Spain)
9:00 D The New Country (Sweden)
9:15 B Nine Queens (Argentina)
9:30 D Streeters (Mexico)
9:30 C The River (Finland)

Saturday the 23rd
2:00 C Short Cuts III
2:00 B David Hockney Secret Knowledge (Britain)
2:15 D Under the Moonlight (Iran)
2:45 D Nykke (Netherlands)
4:30 B Violet Perfume (Mexico)
4:30 C Safety of Objects (USA)
5:00 D Streeters (Mexico)
5:30 D Waterboys (Japan)
7:15 D Madness of Love (Spain)
7:45 D How Harry Became a Tree (Ireland)
8:00 B Kissing Jessica Stein (USA)
8:15 C Dark Blue World (Czech Republic)

Sunday the 24th
Encore Screenings
Schedule to be announced. Call the Northwest Film Center at 503-221-1156 or visit www.nwfilm.org.

Comments (0)

Subscribe to this thread:

Comments are closed.

Most Commented On

Top Viewed Stories

All contents © Index Newspapers, LLC

115 SW Ash St. Suite 600
Portland, OR 97204

Contact Info | Privacy Policy | Production Guidelines | Terms of Use | Takedown Policy