THURSDAY 6/14
52nd Ave Sports Bar-Maria Webster & Friends
Aladdin Theater-Del McCoury Band, Pig Iron, 8 pm, $17.50-20
Arnada Cafe-Robert Rude Band, Red Wine 6
Ash Street-Eugene Iowa, Slackjaw, Flophouse Palace, Starter Kit, $4
Berbati's Pan-Frank Furter & the Hot Dogs, Racingstripe, Spread Eagle, Tourettes, 9 pm, $5
Biddy McGraw's-Jackstraw
Bitter End-Terry Robb Duo, 8:30, free
Blue Note-Donny Osborne Trio w/Victoria Corrigan
Buffalo Gap-Joy Wilson Band, 8 pm
Candlelight Cafe-Norman Sylvester
Cascade Bar -The Lew Jones Band
Crystal Ballroom-Braille Stars, Acacia, Lord Periwinkle (Lola's), All Ages
Dante's-Soul Kitchen starring Black Angel, DJ Barry, 9 pm, $5
Gemini Bar -Earthtones
Goodfoot-Triclopse Organ Trio, free
Green Room-Lea Kruger, 7:30 pm, free
Groundswell-A Man Called Matteo, 8 pm, free/donation
Henry Ford's-Lyle Chaffee
Hoppers-Big Monti, 9 pm
It's a Beautiful Pizza-Rob & Friends Open Mic, 9 pm
Jazz De Opus-John Stowell Quartet, 8:30 pm
Jimmy Mak's-Mel Brown Quintset, $6
Laurelthirst-Johnny Keener; Velvida Underground, 6 pm
Grand Lodge-John Bunzow, Steve Bradley
Medicine Hat-Room 101, Garmonbozia, Gabriel Blue
Meow Meow-The Gossip, Those Peabodys, Captain Vs. Crew, $6, All Ages Action
Mt Tabor Pub-Clumsy Lovers, Sugarbeets
Mt Tabor Pub-La Voodoo Kiss, Switch, Junko Parker
Paris Theatre-Rave America Wrestling, 8 pm, $8, All Ages
Rabbit Hole-Open Mic with Bobby Soxx; Robert Cannon, 6 pm
Rock Creek Tavern-Jack McMahon
Roseland-Continental Drifters, Richmond Fontaine, Caleb Klauder Band, 9 pm, $10
* Satyricon-Bantam Rooster, Fireballs of Freedom, 10-4 Backdoor, Los Federales
Seges-Caribbean Night
Snake & Weasel-Six Legged Horse; Willies Dirge, 6 pm
Tabor Acoustic Room-Dylan Vance
Tonic Lounge-Grooveyard
Touchstone Cafe-Open Mic, 7 pm
Twilight Cafe & Bar-Paul Summers Band
White Eagle-Ezra Holbrook's TBA All Stars, $3
Wilf's Restaurant & Piano Bar-John Gilmore
WOW Hall (Eugene)-Magical Thursday w/Jo Matt Sol, 8 pm, $8
FRIDAY 6/15
Aladdin Theater-David Crosby-CPR, $24.50-27
Arizona Beach-Family-A-Faire starring Cozmo Blues Band, Susannah Weaver & Lynn Conover, David Nelson Band, David Grisman Quartet, Garaj Mahal, call 541-924-8300, $40-90
Arnada Cafe-Room 101, Cleaner, guests
Ash Street-All Out, Naked Violence, The Mere Mortals, $5
B Complex-Juno Reactor, Medicine Drum, Luzon, DJ Raja, 320 SE 2nd, $14
Biddy McGraw's-Danny O'Hanlon
Billy Reed's-Kathy Walker Band, 10 pm
Bitter End-Fez Fatale, 9 pm, $4
Blinn's Boathouse -Daryl Kaufmann
Blue Note-Warren Rand Trio
Broadway Saloon-Lew Jones, 9 pm
Buffalo Gap-Say Uncle, 9 pm
Candlelight Cafe-Pole Cats
Capitol Coffeehouse-Jaben Highley, 8 pm, $2
Cascade Bar -Linda Hornbuckle
* Cobalt Lounge-Foetus, Brooklyn Solipsist Society, 10 pm, $12.50
Conan's Pub-Johnny Mercury, Speedway Playboys
Corner Saloon-Jon Koonce & the Gas Hogs
* Crystal Ballroom-Rainbow Ball, $10-12
Dante's-Soriah, 9 pm, $6
Ethos, Inc-JC Troy, Roger Nusic, Quinto Sol, 7 pm, All Ages
Fado-Cul an ti, free
Gemini Bar -Jesus Presley
Green Room-Pale Green Pants
Ground Kontrol-Proof 151, Young Republicans, 9 pm, $3, All Ages
* Groundswell-Two-Tone Brothers, 8 pm, free/donation
Henry Ford's-Lyle Chaffee
Hoppers-J.R. Sims, 9:30 pm
Jazz De Opus-Matt Jorgenson, 9 pm
Jimmy Mak's-David Haney Quartet starring Bud Shank, 8:30, 10:30, $10
John Henry's (Eugene)-Lower 48, Los Federales, Fast Eddy and the Screamers, The Sweet Tarts, 10 pm, $4
Laurelthirst-Jackstraw; Prairie Dogs, 6 pm
Grand Lodge-Dan Jones
Medicine Hat-the Stan McMahon Band, Phamous Phaces, the French Kicks, Stateside
Mt Tabor Pub-Swamp Mama Johnson & Lea Krueger
Ohm-Rubberneck; DJ Dazy, $10
Paris Theatre-Defiance, Suburban Roots, Blunt Trauma, All Ages
Produce Row Cafe -James Low Trio, $3
Rabbit Hole-Nicole Campbell; Petty Cash, 6pm
* Red and Black Cafe-Bug Toast, 8 pm, All Ages
Ringler's Pub-Billy Kennedy & Friends, 4-7 pm, free
Rock Creek Tavern-Chuck & Dave Show
Rogue Pub-Yesterdaze Child
Salty's On the Columbia-Andrea Kitaev
Satyricon-The Natrons, The Catheters, The Oblivian Seekers, Stagger Lee
Snake & Weasel-Spit Boys and Surefire, Charlie Nanos, $5
Star E. Rose-Lorna Miller
Tabor Acoustic Room-Diggabone
Tonic Lounge-Dizzy Elmer, Surf Trio, Reverse Cowgirl
Twilight Cafe & Bar-Morph
Viscount Ballroom-Keith Werner Sextet, 7:30 pm, $10
White Eagle-Caleb Klauder Band, Evangeline, $5
Wilf's Restaurant & Piano Bar-John Gilmore
Windows-David Gans
SATURDAY 6/16
52nd Ave Sports Bar-Home Brew
Aladdin Theater-Michelle Shocked, $22.50
Arizona Beach-Family-A-Faire starring Col. Les Claypool's Fearless Flying Frog Brigade, Fact or Fiction, Garaj Mahal, Robert Walters 20th Congress, Jupiter Hollow, Ashbury Park, call 541-924-8300, $40-90
Arnada Cafe-Unscarred, Desolation, Inflikt
Ash Street-Hardship, Logos-Eye, Docile, Perfect in Plastic, $5
Barnes & Noble (Jantzen Beach)-Larry Hass, 2 pm, free
Beulahland-Pornstore Janitor, Lavoodookiss, free
Biddy McGraw's-Mad Hattie
Bitter End-Perusa, 9 pm, $4
Blinn's Boathouse -Daryl Kaufmann
Blue Note-Grooveyard
Buffalo Gap-Atom West, 9 pm
Candlelight Cafe-Pole Cats
Cascade Bar -Linda Hornbuckle
* Cobalt Lounge-Spain, Sarah Ferral, Miranda Lee Richards, $10
* Community Music Center-Butcher-Robair-Sperry Trio, 8 pm, $10-12
Conan's Pub-Third Estate, Killingsworth, Jinx
Corner Saloon-Jon Koonce & the Gas Hogs
* Crystal Ballroom-Kool Keith, DJ Klever, DJ Spictakular, The Rocket, Children of the Thorn, Kid Zelle Rock, Morse Code, Shipwreck, DJ Wicked, DJ Spark, more, 6 pm, $20-25, All Ages
Dante's-Crack City Rockers, Freight Train Casanova, Giant Bug Village, 9 pm, $6
Ethos, Inc-Corey Whitehead, 7 pm, $5, All Ages
* Fabulous Jackpot Records-Mates of State, noon, free, All Ages
Fado-Cul an ti, free
* Fallout Shelter-River City Rebels, Darkbuster, The Runaway Boys, At A Glance, 7 pm, $8, All Ages
Gemini Bar -Paul Delay Band
* Goodfoot-Wow & Flutter, Garmonbozia, Sukha Mantra, Sidewheeler, $3
Grand Lodge-Flat Mt. Girls
Green Room-Funk Shui
Henry Ford's-Lyle Chaffee
Hoppers-Lil Lynn & the Smokin Soles, 9:30 pm
Jazz De Opus-Matt Jorgenson, 9 pm
Jimmy Mak's-Jay Collins Band, $6
John Henry's (Eugene)-The Danged, Al Foul & the Shakes, Activator, 9 pm, $4
Laurelthirst-Jim boyer; James Low, 6 pm
Medicine Hat-Spacebreath, Garmonbozia, Green Circles
* Meow Meow-Origami, Sarah Dougher, The Dimes, $6, All Ages
Mt Tabor Pub-Omar Torez & Paula B.N. Maya
Music Millennium NW-Willow, 5 pm, free
Ohm-TV 616, Drumattica, Robert Wynia, David Amador, $8
Paris Theatre-Search Engine, Dropt, Dualesc, Downcycle, All Ages
Produce Row Cafe -The Devil's Cabaret, $3
Rabbit Hole-Janet Julian's Jazz Trio; Kevin Morgan, 6 pm
Red and Black Cafe-Vivian's Keeper, 9 pm, All Ages
Ringler's Pub-Freak Mountain Family Band, 2-5 pm, free
Rock Creek Tavern-Shorty & the Mustangs
Salty's On the Columbia-Andrea Kitaev
Satyricon-Fernando, Oline
* Schnitzer Hall-Coldplay, Grandaddy, 7 pm, $22.50
Snake & Weasel-The Straggles, Redwood Hwy, The Backwheels
* Studio 121-Son of King Pong,16-32 person tournament, shitty prizes, 121 SE 12th, sundown, $2
Tabor Acoustic Room-Gilberto-Martin
Taylor's (Eugene)-Mojo, 10 pm, $5
Tonic Lounge-Elixir
Twilight Cafe & Bar-Red Line taxi
White Eagle-X Angels CD Release, John Bunzow, $7
Wilf's Restaurant & Piano Bar-John Gilmore
SUNDAY 6/17
Aladdin Theater-Clarence "Gatemouth" Brown, Monti Amundson Band, 9 pm, $15-18
Arizona Beach-Family-A-Faire starring Spearhead, Zoopy Funk Theatre, Jemimah Puddleduck, Sound Tribe Sector 9, Clinton Feron & the Boogie Brown Band, Tubesteak Jones, Fontanelle, David Gans, call 541-924-8300, $40-90
Ash Street-The Diejobs, The Tourettes, $4
Buffalo Gap-Medicine Wolf, 6 pm
Candlelight Cafe-Monti Amundson
Cascade Bar -Finger Likken Good
Conan's Pub-Liquid Foundation
Dante's-Sinferno Cabaret starring Miss Lucy Fur, 9 pm, $5
Green Room-Liquid Foundation
Groundswell-Yascha, Defender of the New Poor, 8 pm, free/don.
Hoppers-Aaron Black Jam, 9 pm
Jazz De Opus-Dan Balmer Trio, 8:30 pm
Laurelthirst-Neil Gilpin's Belmont St. Octet, Freak Mtn. Ramblers, 6 pm
Medicine Hat-Chamber Strings, The Fringe, The Holidays
* Meow Meow-Sonna, guests, $6, All Ages
O'Connor's-Embra, 6 pm
Paris Theatre-Die Screaming, Stainless, Corder Spent, Ivy League Dropouts, All Ages
Red and Black Cafe-Open Mic hosted by Elyce Hues, 8:30, All Ages
Ringler's Pub-Foghorn Leghorn, 2-5 pm, free
Rock Creek Tavern-Paul Summers
Satyricon-Faith and Disease, Murder of Crows, Cober
Snake & Weasel-Jon Self and Matt Berlin
Taylor's (Eugene)-Organic Jam open mic
White Eagle-Fly by Nite Jass Band, $5
WOW Hall (Eugene)-Ward Churchill, Chellis Glendinning, 7 pm, free/donation
MONDAY 6/18
52nd Ave Sports Bar-Jazz Night
Ash Street-Frank Jordan, 8 Foot Tender, Ladykiller
Candlelight Cafe-Aaron Black Band
Cascade Bar -Soul Spin
* Crystal Ballroom-Beatnuts, Swollen Members, Checkmate, Primero, DJs Bles & B-Boy Battle, $18-16, All Ages
Dante's-Karaoke from Hell, 8:30 pm, $1
* Fallout Shelter-American Nightmare, Carry On, Hexadecimal, In Harms Way, Over My Dead Body, 6:30 pm, $5, All Ages
Green Room-Open Mic w/ Mississippi Mud
Hoppers-Mel Solomon & Norman Moody Band, 9 pm
Jazz De Opus-Andre St James Trio
John Henry's (Eugene)-Avalauncher, Wristrockets, Mr. Sparkle, 10 pm, $4
Laurelthirst-Kung Pao Chickens , 7 pm
* Meow Meow-The Fish People, The Vida Blue, The Gravity Index, guests, $5, All Ages
Mt Tabor Pub-I-Say Reggae Jam
Produce Row Cafe -Ron Steen Jazz Jam, $2
Rock Creek Tavern-David Glenn Zucker & Jeoff K.
Satyricon-The Cheeps, The Triggers, The Hunches
Snake & Weasel-Open Mic w/ Michael Berly; Pig Iron
Twilight Cafe & Bar-Fairly Honest Jon & The Truth
White Eagle-Little Sue & Lynn Conover, free
TUESDAY 6/19
52nd Ave Sports Bar-Open Mic Comedy
* Ash Street-Last of the Juanitas, Bottled Og, Vida Blue, The Plan The, $4
Bitter End-Lloyd Jones, 8:30 pm, free
Blue Note-Open Jazz Jam with Pacific Blue Jazz Quartet
Buffalo Gap-Craig Carothers, 8 pm, $6
Candlelight Cafe-Linda Hornbuckle
Cascade Bar -Kinzel & Hyde
Cobalt Lounge-Electro Lush, $3
* Dante's-Vaud-eville comedy, DJ Dairy, MC Andrew Harris, more, 8:30 pm, $5
Green Room-Brent Rodgers
Hoppers-Girls Night Out starring Lori Bouck, 9 pm
Jazz De Opus-Nancy King & Steve Christofferson, 8:30 pm
Jimmy Mak's-The Mel Brown Sextet, $6
John Henry's (Eugene)-Los Mex Pistols, 10 pm, $3
Laurelthirst-Sean Nowland's Open Mic & Open Screen, Jackstraw, 6 pm
Medicine Hat-Devil's Cabaret
Mt Tabor Pub-Hanuman & Friends
* Ohm-Dahlia CD Release party w/ Ravi, DJ Izm, DJ Venom3, Derek Simms, Ben, 9:30, $5
Produce Row Cafe -Bluegrass Jam, free
Rabbit Hole-Karaoke
Rock Creek Tavern-Terry Robb & Albert Reda
Snake & Weasel-Jane Wright, Maria Webster, Christine Young; Danny Dollinger
White Eagle-John Bunzow, free
Wilf's Restaurant & Piano Bar-Jean Pierre
WEDNESDAY 6/20
52nd Ave Sports Bar-Steve Coates & Friends
Arnada Cafe-Miguel's Songwriter Circus
Ash Street-Brother Spud, Joshua James & the Runaway Trains, August West, Boom Crickets, $4
Berbati's Pan-Pasha, Bastinado, Burning Cindys
Billy Ray's-Conspiracy Night, 8 pm, free
Bitter End-Bluegrass Jam (6-8 pm); Bob Shoemaker, 8:30 pm, free
Blue Note-David Valdez Latin Jam
Buffalo Gap-Toca Taste Test, 8:30 pm
Candlelight Cafe-Terry Robb
Cascade Bar -4th Plane Jaiant
Dante's-A Night of Miss B. Haven, 9 pm, $5
* Ethos, Inc-UBS, The Dead Unknown, 78 Days after Death
Green Room-Earth Tones
Hoppers- Robbie Laws Band, 9 pm
* It's a Beautiful Pizza-Dave Storrs/Rich Haley Duo, The Dog & Pony Show, 8 pm, by donation
Jazz De Opus-Mel Brown Quartet starring Dan Faehnle, 8:30 pm
Jimmy Mak's-Rob Scheps B3 Organ Trio, 9 pm, $4
Laurelthirst-Darsan Trio; Susannah Weaver & Man Power
Medicine Hat-Tapestry
Mt Tabor Pub-Tea Leaf Green, The People, Morph
Produce Row Cafe -June Bunton's Open Mic, free
Rabbit Hole-Pete Krebs & the Kung Pao Chickens; Steve Hall Trio, 6 pm
Rock Creek Tavern-Kenny Lavitz & Scott White
Satyricon-Nebula, Cherry Valence, Burning Brides, $8
Second Act Lounge-Craig Mayther Duo, 5 pm
Seges-Pa-lante
Snake & Weasel-Summer Hummer, Neil Gilpin & Bingo
Star E. Rose-Open Mic
Tabor Acoustic Room-Radix, Human Geonomre, Proj Ed La Grossa & Chris Rouser
White Eagle-Greasy Roots Roundup, $3