THURSDAY 5/15
Alberta St Pub-Monty Green's Bluegrass Invite, 9 pm, free
anna bannana's-Anson Wright & Friends, 8 pm, free
Arnada-The Scarlet Letter, Twins: Shina & Tasha
Ash St.-The Fellow Betrayed, In Ruin, Miracle Enemy, 9 pm
Berbati's Pan-The Charmparticles, Nordic, Beloved Vibes, 9:30 pm, $4
Biddy McGraw's-Catfish
Bitter End-Luminous Fog, 6 pm, free; Buds Of May, 9 pm
Blackbird-The Punk Group, the Oranges Band, Burning in Water, 10 pm, $6
Blue Monk-Short Green Kick
Buffalo Gap-Harrison, 8 pm
Burlingame Acoustic-Mike Danner & Friends, 6 pm, free; Cascadia Forest Alliance Revue w/Ashbury Park & Skye Pixton, 8:30 pm, donation
Capitol Coffeehouse-Singer/Songwriter night w/Richard Sales & Richard Moore, 7 pm
Conan's-Ramblin' Rose, Morf
Crystal -The Cockatoo Cotillion w/El Vez, Bodyvox, Thomas M. Lauderdale, 8 pm, $18-25
Dante's-The Makers, My Regrets, Broadcast Oblivion, 9 pm, $6
Duff's Garage-Los Cowtones
DV8-Karaoke From Hell, 10 pm, $2
Fez-Fulero & West Duo, Suff-X, 9:30 pm, $5
Goodfoot-Triclops
Green Room-Rocks Off w/Brian Berg, 8 pm
Hoppers-Jeff Barnes Jam, 9 pm
Jimmy Mak's-Mel Brown Quintet, 9 pm, $7
Kennedy School-Charlie Nanos Band
Ladd's -Open Mic Thursday w/Jessica Stiles, 8 pm, free
Laurelthirst-James Low, 6 pm; Petty Cash, Spigot, $3
Longhorn-The Kid Lopez Band, 9:30 pm
Medicine Hat-The Last Mojito, 8 pm, free
Meow Meow-Mush tour w/The Weather, AWOL-One, Andre Afram Asmar , $8, All Ages
Mississippi-Mercury, 5:30 pm; Omo Ire Cubin, 8 pm
Mock Crest-Donna Jose Open Mic, 8:30 pm
Mt Tabor-Po Boy Productions, Quivah, Trash Heap, Mercy, Suel
Pacific Switchboard-Open Mic Against War, 7 pm, free, All Ages
Pacific Switchboard-Sophie Drinker, Sara Jaffe, Les Autres, 8 pm, $6, All Ages
Produce Row-Pete Krebs
Rabbit Hole-Last Mojito, 8 pm; Trashcan Joe, 10 pm
Red Sea-The Reparations, Blessed Love, DJ Chill, 9 pm, $5
Roc's Bar & Grill-Bachelors of Science
Roseland-Everclear, The Exies, Authority Zero, 8 pm, $20, All Ages
Stumptown Downtown-Davy Rothbart, Jon Langford, Dr. Zomb, 7 pm, $5
Tillicum -Lloyd Jones, 9:30 pm
Twilight-Freelance Terrorists, Amongst Us
Urban Wineworks-Cathi Walkup, 5:30 pm
Vine Leaves-Tom Grant
White Eagle-Suburbia, Kibosh, $4
Wine Down-Alexander Green, 7:30 pm
FRIDAY 5/16
3749 SE MADISON-Modernstate, Talkdemonic, Imminent Music Company, DJ Tant, 9pm
Aladdin-Michelle Shocked, Peter Bergman, Maryedith Burrell, $20-22
Alberta St Pub-Elizabob, 7 pm; Beglan's Irish Jam, 9 pm, free
Arnada-Psilocybin, Corodium, Sathya, Desolation
Ash St.-Palatine Hill, Conductor, Clampitt Gaddis & Dagger, $7
Berbati's Pan-Retread Threads Party w/The Thermals, Degenerate Art Ensemble, 9:30 pm, $6
Biddy McGraw's-St. James' Gate
Billy Reed's-Blacknotes, 8:30 pm
Bitter End-Lisa & Her Kin, 6 pm, free; Pete Krebs, Juana Camilleri Band, 9 pm, $6
Blackbird-The Whip, Robots in Disguise, King Cobra, Machine that Flashes, 10 pm, $6
Blue Monk-Alan Jones
Borders-Beaverton-Lane Mikels, 7 pm, free, All Ages
Brew-Les Gray
Burlingame Acoustic-The Billy Kennedy Show, 6 pm, free; Bingo Band, 9 pm, $7
Candlelight-Rose City Kings
Cañita-Omo Iré
Conan's -Live Wire, Dfive9, Plain Jayne, Point 1
Corner Saloon-The Menace
Crystal -Jackstraw, Dr. Corn's Bluegrass Remedy, James Low, 8 pm, $8-10; DJ Gregarious, 10 pm, $3 (Lola's)
Dante's-Peter Stuart, The Levellers, the Out Crowd, 9 pm
Duff's Garage-Hillstomp, The Ignitrons
Gemini -J.R. Sims & The Texas Special
Gotham-Hush Night, 7 pm, $3
Green Room-Pants On Fire
Hollywood Theatre-DeComposer Series w/Daniel Menche, Hans Grüsel, Quasi
Hoppers-DK Stewart
Jasmine Tree-Persimmons, Silver Surfer, Sauvie Island Moon Rocket Factory, 9:30 pm, $3; Atomic Lounge starring Mr. Romo, 4-6 pm, free
Jax-Harrison Happy
Jimmy Mak's-Skip Heller Quartet, $8
Laurelthirst-Prairie Dogs, 6 pm; Whiskey Puppy, 9 pm, $4
Longhorn-The Kid Lopez Band
Medicine Hat-Shakabuku
Meow Meow-Leaving The Scene, The Diskords, BXF, The Bootleggers, Lancaster, 9 pm, $8, All Ages
Mock Crest-Dangerous Dan & the Disasters, 9 pm
Mt Tabor-Higher Ground
Multnomah Friends Meeting House-Chuck Pyle, 7:30 pm, $10, All Ages
Music Millennium NW-Michelle Shocked, 5 pm, free, All Ages
Nocturnal-Swingin' Utters, Youth Brigade, Pistol Grip, $10, All Ages
Ohm-Drumattica , Deflower
Paris -Pornstar Janitors, The Culprits, Third Man Out, NRX, All Ages
Porky's-Natural Pockets
PPAA-Johnny Connolly w/Dale Russ & Cary Novotny, 9 pm, $10
Produce Row -Muddy Bottom Boys, 9 pm, $3
Rabbit Hole-Jess Grant, 8 pm; Maynard, 10 pm
River Roadhouse-No Excuse
Roc's Bar & Grill-Front Page News
Rose Garden-Yanni, 8 pm, $39.50-67.50, All Ages
Sapphire -Miss Mezzo
Solid State-Against Me, Fifth Hour Hero, These Arms are Snakes, 8 pm, $7, All Ages
Tillicum -Ellen Whyte, 9:30 pm
Tonic-Sonafield, Softcore, Eve's Dilemma, 9 pm
Twilight-I Can Lick Any Son Of A Bitch In The House, Evan Harris, Bettie Mayhem
Vine Leaves-Claudine and Tourbillon
White Eagle-Little Sue Band, Michael Jodell, $6
SATURDAY 5/17
Arnada-The Odditors, Ditchliquor, Pull
Artichoke-Song Circle w/ Kate Power, 2 pm, free; Miz Kitty's Parlour w/Vagabond Opera, David Lipkind & Nan Alleman, Madame Kristina Armetta, ButterBoys, Great Big Taters, Reuben Nisenfeld, Ad-hoc Stringband, 8 pm, $10
Ash St.-Post Stardom Depression, Mel, Assisted Living, Red Sector
B Complex-Prefuse 73, Rjd2, A Grape Dope, 9 pm, $12, All Ages
Beulahland-Wet Confetti, The Bizmarks
Biddy McGraw's-St. James's Gate
Bitter End-Jacob Elliott, 6 pm, free; Taarka, 9 pm
Blackbird-Pleasure Forever, Cobra High, Hint Hint, Theory Of Ruin, 10 pm, $7
Blue Monk-The Original Cats
Borders-Downtown-The Debi Graham Band, 2 pm, free, All Ages
Borders-Gresham-Both Wild, 7 pm, free, All Ages
Brew-Slow Rollers
Buffalo Gap-4th Plane Jaiant, 9 pm
Burlingame Acoustic-Sawtooth Mtn. Boys, 8 pm, $5
Candlelight-Black Notes
Cañita-Oro Verde
Capitol Coffeehouse-Roberto Gonzales Trio, 8 pm, $5
Charlie White-Dan Crothers, 6 pm
Community Music Center-Jorge Avila, 7:30 pm, $10, All Ages
Conan's-Big Island Shindig, Matt Butler Band
Corner Saloon-The Menace
Crystal -Holy Modal Rounders, Freak Mountain Ramblers, 8 pm, $15
Dante's-Vagiant, Starantula, Partytime , 9 pm, $6
Duff's Garage-Fez Fatale
First Christian Church-Novum Chamber Singers, 8 pm, $15, All Ages
Gemini -Jesus Presley
Goodfoot-Rosewater
Green Room-Cornbred, Stilltenders
Hoppers-The Strangetones
Jasmine Tree-Xeno Volcano, Elektra Sturmschell, Saru, 9:30 pm, $5
Jax-Swing and a Miss
Jimmy Mak's-Stephanie Schneiderman, Carrie Akre & Amy Stolzenbach, $6
Laurelthirst-Plumb Bomb, 6 pm; Lynn Conover, $3
Longhorn-The Kid Lopez Band
Meow Meow-Faded, Another Last Chance, Anatomy of a Ghost, Ever We Fall, Fear Before the March of Flames, All Ages
Mississippi-Njuju Mbira,4 pm; Circle Dance, 7 pm; Graham Bezodis & Thomis Price, 6:30 pm; Saturnalia Trio, 9:30pm, $5, All Ages
Mock Crest-Shed, Inc., 9 pm
Mt Tabor-Jaroh, Side Star
Music Millennium NW-Dennis Winslow, 1 pm; Kim Townsend, 5 pm, free, All Ages
New Old Lompoc-Off-Key Bluegrass Jam (open acoustic), 2-5 pm
Nocturnal-Erik Wollo, Paul Ellis, Tim Gennert, 7:30 pm, $12, All Ages
Paris -LFC, Dragonflies, Voodoo Machine, Blue Turns White, All Ages
Porky's-Future Cowboy
Produce Row -Gothic Outhouse, 9 pm, $3
Rabbit Hole-Tyler Allen, 9 pm; Digabone, 11 pm
Rain Man Roasters-Hurt Bird, 5 pm
River Roadhouse-No Excuse
Roc's Bar & Grill-West Of Nowhere
Sapphire -Echo Jazz Collective, 8 pm
Schnitzer -James DePreist & Horacio Gutiérrez, 7:30 pm, $16-72, All Ages
Solid State-Nihilist, Divinity of Truth, Mav Comai, Sumara, 7 pm, $5, All Ages
Soundvision-Bill Horist, 8 pm, $5-8
South Park Blocks-Mike Danner, free
Stumptown Downtown-The Swords Project, The Western Conference, Ghost to Falco
The System-Debi Graham and the Full Band, Groundscore, 9 pm, 2304 NW 30th
Tillicum -Ellen Whyte, 9:30 pm
Tonic-In Ruin, Stepdown , Sonafield, 9 pm
Twilight-The Minds, Straitjacket
Vine Leaves-Susan Lemaster
White Eagle-Moonshine Hangover, Radio Nationals, $6
SUNDAY 5/18
Alberta St Pub-Brenda Weiler, Ashleigh Flynn, 7 pm, $7, All Ages
Ash St.-Dorian Crush, Ezra Holbrook, Dani Linnetz, Jasmine A.S.H., $5
Billy Ray's-Anna & Crash, free
Blackbird-Dirty Needles, Lopez, SK & the Punkass Bitches, The High & the Mighty, 10 pm, $5
Buffalo Gap-The Stragglers, 6 pm
Candlelight-Andy Stokes
Dante's-Anti-Matter, Virgin Black, Agalloch, 7 pm, $6; Sinferno Cabaret, 11 pm, $6
Hoppers-Aaron Black Band, 9 pm
Hutch-Terry Robb
Longhorn-Kid Lopez Band, Russ Finley
Meow Meow-American Barricade, Eyelid Up, Teacups, The Random, Pharrah Phosphate & Emberghost, 6 pm, All Ages
Mississippi-Good Gias, 7 pm
Mock Crest-Joshua Williams, 7 pm
O'Conners-The Tone Sharks, 5 pm, $3
Rabbit Hole-Subterranean Beat Revival, 8 pm
Red & Black-Open Mic, 8 pm
River Roadhouse-Sinners Club Open Jam, 8:30 pm
Roc's Bar & Grill-Hammerhead Rose
Schnitzer -James DePreist & Horacio Gutiérrez, 7:30 pm, $16-72, All Ages
Tillicum -Johnny Martin, 6 pm
Vine Leaves-Ron Steen Jam Session
White Eagle-Holy Modul Rounders, 9 pm, $6
MONDAY 5/19
Aladdin-Richard Thompson, Christy McWilson, $28.50-30
Ash St.-Michael
Berbati's Pan-Verbena, Audio Learning Center, Man Of The Year, 9:30 pm, $8
Blackbird-Daniel Johnston, Panty Lions, Holy Sons, 10 pm, $12
Burlingame Acoustic-Enion Pelta, David Tiller & Tye North, 6 pm, free; Acoustic Open Mic, 8 pm, free
Candlelight-DK Stewart
Conan's-Rob Walsh, Dani Linnetz, James Sasser
Dante's-Storytellers w/Tony Green, 6 pm; Karaoke From Hell & raffle, 10 pm, $2
Gemini -Morrison Bridge Blues Jam
Green Room-Open Mic, 8 pm
Mississippi-John Mitchell Jam, 5:30 pm
Mock Crest-Aric Riley, 7 pm
Mt Tabor-Reggae Review Showcase w/ I-SAY
Produce Row -Ron Steen Jazz Jam, 9 pm, $2
Schnitzer -James DePreist & Horacio Gutiérrez, 8 pm, $16-72, All Ages
Longhorn-The Kid Lopez Band
White Eagle-Little Sue & Lynn Conover
TUESDAY 5/20
1036 N SHAVER-Funeral Diner, Takaru, Life at These Speeds, 7 pm, $3
Aladdin-Nathan & The Zydeco Cha Chas, $15-17
Alberta St Pub-Irish Dance Lesson, 7:30 pm; Irish Jam, 9 pm
anna bannana's-Tree Age, guests, 8 pm
Arnada-Open Mic w/Jordan
Ash St.-Thorn City Improv: The Chosen, DJ Marquez, Mic Crenshaw, Anaxagorus, Smoke, Destro, Dos, guests, $5
Biddy McGraw's-Dylan Vance
Bitter End-Bloodhoney starring Paula Sinclair, 6 pm, free; Pants On Fire, 9 pm
Blackbird-Dolorean, Haley Bonar, Rivulets, The Graves, 10 pm, $6
Blue Monk-Ramsey Embick Trio
Buffalo Gap-True Music Tuesday Big Wheel Productions, 8 pm
Burlingame Acoustic-Spigot Acoustic, 6 pm, free; John Twist's Songwriter Showcase, 8:30 pm, free
Candlelight-Linda Hornbuckle
Green Room-Stephen Ashbrook
Jimmy Mak's-Mel Brown Septet, 7:30 pm, $6
Meow Meow-The Robot Ate Me, Dennis Driscoll, Vvrrssnnn, 9 pm, $6, All Ages
Mississippi-Klezmocracy, 8:30 pm, $5
Mock Crest-Johnnie Ward, 7 pm
Mt Tabor-Kipkhoge
Ohm-Dahlia, Ben & Ravi, $5
Produce Row -Bluegrass Jam, 9 pm, free
Red & Black-Headphone, 8 pm, All Ages
Roseland-The Roots, The Lab, $22, All Ages
Steinhaus-Alexander Green, 7:30
Tillicum -Norman Sylvester, 9:30 pm
WEDNESDAY 5/21
Alberta St Pub-Zydeco Dance , 7:15 pm
Arnada-Miguel's Songwriters Circus
Ash St.-Sean Croghan, Freddie Trujillo, Mike D., Black Bird Red, $5
Berbati's-The Frogs, Caustin Resin, Dutch Flat, 9:30 pm, $8
Biddy McGraw's-Eliza Bob
Billy Ray's-Juana Camilleii, Bob Shoemaker, free
Bitter End-Dylan Thomas Vance, 6 pm, free; Silky w/Olivia Warfield, 9:30 pm
Blackbird-The Natrons, The Hooky Boys, Hill Stomp, 10 pm, $5
Blue Monk-Carolyn Joyce, Eli Reisman
Bridgeport -The Four Violas, 6 pm, $10
Burlingame Acoustic-SpringHouse, 6 pm, free; Queen Anne's Lace, 8:30 pm, $5
Candlelight-Ocean 503
Capitol Coffeehouse-John Manns, 7 pm
Conan's -Kaitlyn Ni Donovan, 6 pm; Hybrid w/DJ Poppa Din, Miss Teen Idaho, Delicious All Starz, 9:30 pm, $5
Dante's-The Bad Plus, 8 pm, $12; Storm & The Balls, 11 pm, $5
Duff's Garage-Blues Jam
Goodfoot-Confluence:Surrounded by Ninjas w/DJ Grasshopper, 10 pm, $3 (free before 10 pm)
Green Room-Blind Light, DJ Weegee
Gresham Inn-Jam Session, 8 pm
Hoppers-Robbie Laws Band
Jimmy Mak's-Mel Brown Quartet, 7:30 pm, $5
Kennedy School-Fishing, Astoria, and the Columbia River, 7 pm, free
Medicine Hat-The Drum: salsa in the hood, $5
Mississippi-The Holidays
Mock Crest-Billy Kennedy & Steve James Wright, 7 pm
Oyster -Alexander Green, 6 pm
Produce Row -June Bunton's Open Mic, 9 pm, free
Rabbit Hole-Darbi O'Gill, 8 pm; Robi Edwards, 10 pm
Red & Black-Black Eyes, Chromatics, Sleetmute, 9 pm, All Ages
Roc's Bar & Grill-Freestyle Rap Battle
Roseland-Everclear, The Exies, Authority Zerop, 8 pm, $20, All Ages
Sapphire -Echo Jazz Collective, 7 pm
Tillicum -Jim Mesi Band, 9:30 pm
Twilight-Junior Phoenix, Gin & Tillyana
White Eagle-Lea Krueger Band, $3