THURSDAY 11/13
Aladdin-Natalie MacMaster, 8 pm, $22.50-25, All Ages
anna bannana's-Anson Wright & Friends, 8 pm, free
Arnada-Liberal Nightmare, Excessive Moderation, Tallboy Shotgun
Ash St. -Houston, The Forth, Bastinado, System and Station
Berbati's Pan-The Prids, Bobby Bare Jr, Other Men My Age, The Volumes, 9:30 pm, $6
Biddy McGraw's-Bahttsi
Billy Reed's-Boogie Cat Jam w/Norman Sylvester, 7:30 pm
Bitter End-Strongbox, 6 pm, free; Luminous Fog, 9 pm, free
Blue Monk-Ramsey Embick
Brasserie Montmartre-Everything's Jake
Buffalo Gap-Stephen Ashbrook
Burlingame Acoustic-Russell Thomas Agenda, 8 pm
Conan's-Ezra Holbrook, 6 pm, free; At Dusk, Echo Helstrom, Almost Milwaukie, Medicine for Melancholy, 9 pm, $5
* Crystal-Anti-Flag, Rise Against, Against Me, None More Black, The Vacancy, 8 pm, $13-14; Maserati, Viva Voce, Eux Autres, 9 pm, $8-10 (Lola's), All Ages
Dante's-CDBaby Showcase: Man of the Year, Odds Against Tomorrow, UHF & UFM, 9 pm, $5
Duff's Garage-Renée Pettigrew
DV8-Fells Acres, Bill's Children, Gringo Stars
* Fez-Carla Bozulich: "Red Headed Stranger," 9 pm
Goodfoot-Triclops
Greek Cusina-Aguamiel, 10 pm
Green Room-Rocks Off w/Brian Berg, 8 pm
Hoppers-Blues Jam w/Jeff Barnes
Kennedy School-Jackstraw
Laurelthirst-Lewi Longmire, 6 pm; Eagle Ridin' Papas, $2
Medicine Hat-Open Mind Night, free
Mississippi Pizza-Les Barker, 7:30 pm
Mt Tabor-Christine Young Band, Sketchy Ted, Fairfield
Old Church-Naomi LaViolette & Wendy Goodwin, 8 pm
Produce Row-Myshkin's Ruby Warblers, 9 pm
PSU Lincoln Performance Hall-Robert Roux
Rabbit Hole-Dennis Hitchcox, 5 pm; Nathan Langston, 7 pm; Loch Lomond, 9 pm; The Vinos, 10:30 pm
Red Sea-Reparations Thursdays w/DJ Chill, 9 pm, $5
Rogue-The Rogue Bluegrass Jam
Steinhaus-Kinzel & Hyde
Three Friends Coffeehouse-Open Mic w/Tamara J. Brown
Tillicum-Aaron Black Band, 9:30 pm
Tonic-Frank Jordan, Minmae, The Emptyset
Twilight Cafe-Junior Private Detectives, The Smokes, The Moneychangers, free
White Eagle-The Casey Neil Band, The Little Sue Band, $7
Wilf's Piano Bar-Shirley Nanette & Friends
FRIDAY 11/14
Aiden's-Myshkin's Ruby Warblers, 9:30 pm
Aladdin-Steadman, 8 pm, $1.02, All Ages
Alberta St Pub-Elizabob, 7 pm; Beglan's Irish Jam, 9 pm
Arnada-Miss Ann Thrope, Light Up Atlanta
Artichoke-The Gypsy Moths, Ashleigh Flynn, 8 pm, All Ages
Ash St. -My Regrets, Kissinger, Julian Tulip's Licorice, $5-7
Bablu-Conjuto Alegre Band, Grupo Borinquen, 9 pm
* Berbati's Pan-Swords Project, Mono, Mu Meson, $8
Biddy McGraw's-Lynn Conover & Friends, 6 pm; Spigot, 9 pm
Bitter End-Lisa & Her Kin, 6 pm, free; Scott Law, Code Green, Danny Godinez Band, 9 pm, $5
Blue Monk-Andre St James, Roger Woods Nonet, 8 pm, $8
Bookies-Aivilo
Borders-Beaverton-Aaron Meyer w/Bill Lamb, 7 pm, free, All Ages
Brasserie Montmartre-Everything's Jake
Buffalo Gap-Stephen Ashbrook
Burlingame Acoustic-Michael Hurley, 6 pm; AJ Roach
Candlelight-Jim Mesi
Cañita-Cana Son, 10 pm
Cascade Bar-Debbie Davies, 9 pm, $7/single, 10/couple
Community Music Center-Lorna's Little Kids' Jamboree
Conan's-Trash Art, 6 pm, free; Uprite Dub Orchestra, Warsaw Poland Bros., Bettie Ford, The Six Million Dollar Band
Corner Saloon-Feppo Brothers
Crystal-Cracker, Cowboy Mouth, 9 pm, $18-20, All Ages; Shut Up & Dance w/DJ Gregarious (Lola's), All Ages
Cultural Expressions-World Music Evening Series, 7:30 pm
Dante's-CDBaby Showcase: Dr. Theopolis, Bella Fayes, King Of Spain, Timothy Mank, 9 pm, $6
Duff's Garage-Rose City Kings, Mitch Kasmar, Terry Robb
DV8-Guilty As Hell
Fuel Industries-Brian Copeland Band, Stephanie Schneiderman, 9 pm, $8-24
Gemini-Norman Sylvester
Goose Hollow Inn-Lew Jones, Dan Ross
Gotham-Hush Night, 7 pm, $3
Green Room-Liquor Union, Mission 5
Hoppers-The Stingers
Interstate Bar & Grill-Kirk Green Band
It's a Beautiful Pizza-Ben Sandler, 6 pm, All Ages
Kelly's Olympian-Let It Ride
Laurelthirst-Prairie Dogs, 6 pm; Jackstraw, $5
* Liminal Space-Language Of Noise w/Smegma, Divorcee Yellow Swans, 9:30 pm, $5-15
Lucere-John and Yuko, 8 pm
Medicine Hat-Shakabuku
Meow Meow-Anatomy Of A Ghost, Believing In June, Sumara, 7 pm, $7, All Ages
Mississippi Pizza-Stacy Board, Melissa Warner, 9:30 pm, free
Mock Crest-Christine Young Band, 9 pm
Mt Tabor-Left Hand Smoke, Jerry Miller's All Stars
Music Millennium NW-Bennett Cale Project, 6 pm
Nocturnal-Ozma, Minus The Bear, Arlo, Schatzi, 8 pm
Old Church-John Nilsen, 8 pm, $15-20
Pacific Switchboard-Plastic Pussy, Roy Tinsel, Ralf Youtz
Porky's-The Shit, True Heads, free
Produce Row-Alexander Green
Rabbit Hole-Jacob Elliot, 7 pm; The Dimes, 9 pm; Secret Squirrel, 11 pm
Ranchhouse-The Kid Lopez Band
Red & Black-Reclinerland, 8 pm, All Ages
Rogue-Anandi
Savannah-live steel drums w/Randal Larson, 7 pm
SE Portland Community Center-Columbia River Jug Band
Mt Tabor Acoustic-Planes Intersect, Super XX Man, Carlos Lantz
Tillicum-Richard Day-Reynolds, 9:30 pm
Tonic-Blackout Radio, Trophy Wife, Hussy
Touchstone-Sweet Harmony, 7 pm, free
Twilight Cafe-Birds Of War, Party Favorites, The Neins, Fireballs Of Freedom, free
Vine Leaves-Lloyd Cruse Quartet
White Eagle-Acoustic Minds, $6
Wilf's Piano Bar-Shirley Nanette & Friends
Wine Down-Alexander Green, 7:30 pm
SATURDAY 11/15
Aladdin-Tracy Grammer, Misty River, 8 pm, $18-20, All Ages
Arnada-Pon Goo, Mormon Assault Vehicle, Tallboy Shotgun
* Ash St. -Those Peabodys, Wadsworth
* Berbati's Pan-Last Of The Juanitas, Truman's Water, Excelsior, Dutch Flat, 9:30 pm, $6
Beulahland-Canoofle
Biddy McGraw's-Jim Boyer Band
Bitter End-Watsonville Patio, 9 pm
Blue Monk-Andre St James, Roger Woods Nonet, 8 pm, $10
Bookies-Andrew Clay
Borders-Downtown-Clay Giberson, 2 pm, free, All Ages
Brasserie Montmartre-Everything's Jake
Buffalo Gap-The Bradbury Press, 9 pm
Burlingame Acoustic-Zack Stanley, 6 pm; Lil' Joe, 9 pm
Cañita-Cana Son, 10 pm
Cascade Bar-Kinzel & Hyde, $5
Charlie White-Dan Crothers, 6 pm
Coffee People-Downtown-Jasmine Ash, Stephen Ashbrook, Anandi, Jordan Taylor, Jaycob Van Auken, The Carolines, noon
* Conan's-Engorged, Ghoul, Lord Gore, 9 pm, $7
* Congregation Neveh Shalom-Mazel Tov Orchestra
Corner Saloon-Feppo Brothers
* Dante's-Broken Social Scene, Stars, Jason Collett, $10
Delta-Power Of Country, free
Dublin Pub-Melissa Warner & Stacey Board, 7 pm, $5
Duff's Garage-Shorty & The Mustangs
DV8-Red Shift, Eye Lid Up, Far Cry
* First Baptist church-Chamber Music Society of Lincoln Center: "Voice Of The Whale," 8 pm, $10
Gemini-Linda Hornbuckle
Goodfoot-The Hanuman Collective, Badger, 10 pm
Green Room-Sissey Conspiracy, Ezra Holbrook
Grolla-Eric Skye
* Hollywood Theatre-Rose City Gay Freedom Band
Hoppers-Rae & The Rebounders
Interstate Bar & Grill-Kirk Green Band
* Jackpot Records-Broken Social Scene, 4 pm, free, All Ages
Kelly's Olympian-The Very Foundation, Junior Private Detective, 9 pm
Laurelthirst-Plumb Bomb, 6 pm; Carmina Luna McKinley, $5
* Meow Meow-All Girl Summer Fun Band, From Bubblegum To Sky, 8 pm, $5; Jedi Mind Tricks, Outerspace, Onry Ozzborn, Evil Hands, DJ Wicked, 10 pm, $10, All Ages
* Million-The Flying Luttenbachers, Get Hustle, Shoplifting, Skin Culture, 9:30 pm, $7, All Ages
Mississippi Pizza-Lora Price, Graham Bizodis, 7 pm; Ellis
Mock Crest-Blueprints, 9 pm
Monteaux's-Nancy Curtain Ensemble
Mt Tabor-Drums and Tuba, That One Guy, Patrick Cress' Telepathy
Mt Tabor Acoustic-Joy Woilson, Ariel Tebben, Lyle Ford, Sanford Owen Grew, Dave Rummans, 9 pm, $6
Music Millennium NW-Dolorean, 1 pm; Mark Lindsay, 3 pm; Chachi Jones, 5 pm, free, All Ages
Nocturnal-The Intelligence, Citizens Here And Abroad, The Hunches, Popular Shapes, 8 pm, $6, All Ages
Ohm-Drumattica, Kuma, Fading Collection, Suicide Girls
* PCAC-Daniel Menche, $5
Porky's-Joshua James and the Runaway Trains, free
Produce Row-Catfish
Rabbit Hole-Rob & Jeff Acoustic Duo, 7 pm; Los Cool Arrows, 9 pm; Eastern Oregon Mafia,, Motorchuck 11 pm
Red & Black-The Children's Hour, Two Percent Majesty
Reed College-The Peels, All Ages
Rogue-The Rogue Bluegrass Band
Roseland-Guster, 9 pm, $20
Saturday Market-Melissa Warner & Stacey Board, 11:30 am
Schnitzer-Oregon Symphony: Copeland's "Appalachian Spring," Mozart, 7:30 pm, $17-76, All Ages
Tillicum-Richard Day-Reynolds, 9:30 pm
Tonic-Another Cynthia, The Film
Touchstone-Terra, 7 pm, free
* Twilight Cafe-Point Line Plane, Black Ice, Phantom Limbs
Vine Leaves-Terri And Trio
White Eagle-Garett Brennan & Hershel Patch Combo, Jonas Lerman, $6
Wilf's Piano Bar-Stuart Wylen Trio
SUNDAY 11/16
* Aladdin-Lamb Of God, Killswitch Engage, God Forbid
Arnada-Unplugged
Bablu-Border Patrol, 7:30 pm
* Berbati's Pan-Get Hustle, TV On The Radio, Birdland
Brasserie Montmartre-MattSchiff Duo
Buffalo Gap-3 In The Key
Candlelight-Andy Stokes, free
Dante's-Faun Fables, 8 pm, $6; Sinferno Cabaret, 11 pm, $6
DV8-Rearview, System & Station
Hoppers-Gospel Hour, 7 pm; The Yanks, 9 pm
Hutch-Terry Robb
Itisness-Language Of Slumber, 7:30 pm, $5-15
Laurelthirst-Freak Mountain Ramblers, 6 pm; Neil Gilpin's Belmont St Octet, $3
Meow Meow-Another Battle Of The Bands, 6 pm, $8, All Ages
Mock Crest-Rollie Tussing III, 8 pm
Moon & Sixpence-Foghorn, 7:30 pm, free
Mt Tabor-Drum Circle
O'Conners-The Tone Sharks, 5 pm, $3
Old Church-Students of Beth Donnely-Feller, 3 pm, free; Fall Classics w/Portland Boychoir, 7 pm, $10-12, 7 pm, $5-15
Rabbit Hole-Dennis Hitchcox Underground Music Project, 6 pm; The Subterranean Beat Revival, 9 pm
Red & Black-The Winter Blanket, June Panic, Corrina Repp
Reed College-Red Priest, 3 pm
Rose Garden-Santana, Los Mocosos, 7:30 pm
* Roseland-Brand New, Hot Rod Circuit, Eisley, Acceptance, 6:30 pm, $12
Schnitzer-Oregon Symphony: Copeland's "Appalachian Spring," Mozart, 7:30 pm, $17-76, All Ages
Solid State-Serrated, At Every Step, Dear Whoever, 7 pm
Three Friends Coffeehouse-Rory Merritt Stitt, 7:30 pm
Tillicum-Johnny Martin, 6 pm
Vine Leaves-Ron Steen Jazz Jam
MONDAY 11/17
Aladdin-Lit, The Matches, 8 pm, $12-14, All Ages
* Berbati's Pan-Rachel's, Matt Pond & Eve Miller, $10-12
Brasserie Montmartre-Charlie Doggett Duo
Candlelight-DK Stewart, free
Community Music Center-Paul Neubauer, 4 pm, free
Conan's-The Peasants, John Henry & Jigsaw, Dan Kimbrough, 9 pm, free
Gemini-Morrison Bridge Music Jam
Green Room-Open Mic w/Mississippi Mud, 8 pm
Keller Auditorium-Mary Chapin Carpenter, Shawn Colvin, Patty Griffin, Dar Williams, 7 pm, $35-45, All Ages
Laurelthirst-Kung Pao Chickens, 7 pm, free
Meow Meow-The Early November, Count The Stars, Copeland, Hidden In Plain View, 7 pm, $10, All Ages
Mock Crest-Aric Riley, 8 pm
Moon & Sixpence-Johnny Connolly
Mt Tabor-Earl & The Reggae All Stars, 6:30 pm, free; Shamir, 10 pm, $4
Produce Row-Ron Steen Jazz Jam
Schnitzer-Oregon Symphony: Copeland's "Appalachian Spring," Mozart, 8 pm, $17-76, All Ages
Twilight Cafe-The Units, The Observers, American Nightmares, free
White Eagle-Little Sue & Lynn Conover
Yeates Dance Studio-Irish Ceili Dancing, 7 pm, $3
TUESDAY 11/18
* Aladdin-The Polyphonic Spree, Sleepy Jackson, Corn Mo, 8 pm, $15-17, All Ages
Albina Library-Musical Storytime for Kids, 11 am, free
anna bannana's-Tree Age, guests, 8 pm, All Ages
* Ash St. -Thorn City Improv w/The Chosen, DJ Marquez
Bablu-Blues/Funk Open Mic, 9 pm; House Of Refuge Band
Biddy McGraw's-Dylan Vance & Griff Bear
Bitter End-Danny Godinez, Jacob Elliott, 8 pm, free
Blue Monk-Ramsey's Groove Trio
Brasserie Montmartre-David Valdez Duo
Buffalo Gap-True Music Tuesday w/Brent Rogers, 8 pm
Candlelight-Metro
Chiles Center-Good Charlotte, Goldfinger, Eve 6, 7 pm, $25-28
Duff's Garage-KC Murphy's Open Mic
DV8-Open Mic, Auditioning Bands
Green Room-Stephen Ashbrook Band, 9:30 pm
Hoppers-Terry Robb Trio
Laurelthirst-Jackstraw, 6 pm; Sean Nowland's Open Mic & Screen, free
Mississippi Pizza-Klezmocracy, 8:30 pm
Mock Crest-Johnnie Ward & Eagle Ridin' Papas, 8 pm
Monteaux's-Open Mic w/Mike Soto
* Music Millennium NW-The Sleepy Jackson, 6 pm; The Minders, 7 pm, free, All Ages
Ohm-Dahlia, Climber, Ben & Ravi, $5
PSU Lincoln Performance Hall-David Harris
Roseland-Michelle Branch, 8 pm, $25-30, All Ages
Sewickly's-Lyle Ford's Singer/Songwriter Show-Off, 6:30 pm
Steinhaus-Alexander Green
Tillicum-Norman Sylvester, 9:30 pm
Voodoo Doughnut-Jeff Brown, 10:30 pm, $1
White Eagle-Lewi Longmire & Friends, $3
WEDNESDAY 11/19
Aladdin-It's A Beautiful Day, 8 pm, $22.50-25, All Ages
Arnada-Singer Songwriter Night w/Miguel
Ash St. -The Famous Mysterious Actors Players, Merrick Foundation, Brindle
* Berbati's Pan-Suckapunch, Siren's Echo, DJ P, 9:30 pm, $5
Bernie's-Little Joe, 8:30 pm
Biddy McGraw's-Eliza Bob
Bitter End-Life After Liftoff Duo, 6 pm, free; Joey Porter Trio, 9 pm, free
Blue Monk-Jennifer Lee, 8 pm, $5
Brasserie Montmartre-Eddie Wied Trio
Buffalo Gap-TOCA, 8:30 pm
Burlingame Acoustic-Me and My Brother, 8 pm; Jeffrey White and Friends, 10 pm
Candlelight-Ocean 503, free
Cañita-Cana Son Ensayo, 8 pm, free
Conan's-Kaitlyn Ni Donovan, 6 pm, free; Chris Ray, AL-C & Black Duck, Fine Line, Facx
Dante's-Pretty Girls Make Graves, Cobra High, 9 pm, $8-10
Duff's Garage-Suburban Slim's Blues Jam
DV8-The Burners, Scarth
Goodfoot-Rollerball w/Old Growth
Green Room-Groundscore, 9 pm
Gresham Inn-Jam Session, 8 pm
* Holocene-T.Raumschmiere, Glomm, Derrick Fischer, theperfectcyn
Hoppers-Avalanche Band
Kelly's Olympian-Digital Knife, Jacob Nuel, Ricci Swift
Laurelthirst-Little Sue, 6 pm; Pete Krebs, free
Medicine Hat-The Drum: Salsa In The Hood, $5
* Million-Yellow Swans, Alarmist, Wives, Kites, Noise Foxes, 9 pm, $6, All Ages
Mock Crest-Joshua Williams, 8 pm
Mt Tabor-Lyle Ford's Singer/Songwriter Show-Off, 6:30 pm
Old Church-Catherine Noll, Dale Tolliver, Michael Barnes, Annette, noon, free
Produce Row-June Bunton's Open Mic, 9 pm, free
Rabbit Hole-Caleb Coffee, 8 pm; Jacob Van Auken, 10 pm
Sapphire-Seven Year Tango, 9 pm, free
Tillicum-Jim Mesi, 9:30 pm
Tonic-Academy
Tugboat-Rik Wright's Zen Tornado
Viscount-Language Of The Senses w/La Orquesta Lengua
White Eagle-The Lea Krueger Band, $3