THURSDAY 12/4
Aladdin-Dahlia, Amelia, Ashleigh Flynn, Two Loons For Tea, Kate White, Annie Vergnetti, Patricia Ju, 7:30 pm, $12
Alberta St Pub-Bluegrass Invitational, 9 pm
anna bannana's-Anson Wright & Friends, 8 pm, free
Arnada-No Mercy Hiphop Blast: Dyin Breed, 3/5th, Chop Squad
* Berbati's Pan-Lifesavas, Boom Bap Project, Libretto, DJ Kez, 9:30 pm, $8-10
Biddy McGraw's-Power House Revival
Billy Reed's-Boogie Cat Jam w/Norman Sylvester, 7:30 pm
Bitter End-Shawn Hawkins & The Offenders, 6 pm, free; Luminous Fog, 9 pm, $2
Blue Monk-Michael Vlatkovich Octet
Boons Treasury-Stephen Ashbrook
Brasserie Montmartre-Tony Pacini Duo
Buffalo Gap-John Stipe, Ehren Ebbage, 8 pm
Burlingame Acoustic-Thee Russell Thomas Agenda, All Ages
* Cobalt-Mutha, 10 pm
Conan's-Sissy Conspiracy, 6 pm, free; For Reasons To Live, Oliver, The Runaway Boys, Rubber Burning Hotrods, 9 pm, $5
Dante's-The Billy Nayer Show, Storm, 9 pm, $8
Duff's Garage-Ignitrons, Johnny Mercury, 9 pm
DV8-Nagano Spy School, Stealing Fate
Edgefield-Johnny B. Connolly
Fez-Hamsa Lila
Goodfoot-Triclops
Greek Cusina-Aguamiel, 10 pm
Green Room-Rocks Off w/Brian Berg
Hoppers-Blues Jam w/Jeff Barnes
I.C.M. -Smegma, Sikhara, 20 Ft Man
Jax-Nyree, Sharon Martini
Laurelthirst-Lewi Longmire, 6 pm; The Musements, $3
Medicine Hat-Open Mind Night, free
Meow Meow-Vaux, 800 Octane, Anatomy Of A Ghost, The Clarity Process, 7 pm, $7, All Ages
* Million-Spit Up Angels, Princess Sweepstakes, Radio Berlin, 9:30 pm, $5, All Ages
Mock Crest-Lee Blake's Open Mic Jam, 8:30 pm
Mt Tabor-The New Black, The Mediam
Nocturnal-Break It!, 4:30 pm, $8; Kaitlyn ni Donovan, Soltero, Shelley Short, Youngman Grand, 8 pm, $5, All Ages
Paris-Frantic Harvest, Con Choice, Prizefighter, All Ages
Produce Row-Songwriters in the Round w/Heather Straube, David Spritzler, Mo Phillips, 8:30 pm, free
PSU Lincoln Hall-Bruce Brown's Chamber Choir
Rogue-The Rogue Bluegrass Jam
Steinhaus-Kinzel-Hyde & Ulrich
Tillicum-Lloyd Jones , 9:30 pm
Tube-Climber, 10 pm, free
Twilight Cafe-Brindle, Cougar, Dark Skies, free
Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm
White Eagle-High Country Elevators; Wall Street, $5
FRIDAY 12/5
Alberta St Pub-Bruce Molsky, Foghorn Stringband; Irish Traditional Music Session, 9 pm
Arnada-Only Human, Tallboy Shotgun
* Ash St. -Engorged, Watch Them Die, A.F.M., Stonecreep
Babalu-Conjuto Alegre Band, Grupo Borinquen, 9 pm
Berbati's Pan-Mondo Generator, Enemy, LikeHell
Biddy McGraw's-Funk Shui
Billy Ray's-Gus Black, Chris McFarland, 9 pm, free
Bitter End-Lisa & Her Kin, 6 pm, free; Stevi Marie and Jackson Rd, James Sasser, Port Authority, 9 pm, $5
Blue Monk-Matt Jorgensen + 451
Boons Treasury-John Shipe & Thye Scapegoats
Borders-Beaverton-Molly Bloom, 7 pm, free, All Ages
Brasserie Montmartre-Matt Schiff Trio
Buffalo Gap-X Angels
Burlingame Acoustic-Michael Hurley, Low Hangin's Fruit
Candlelight-Hip Replacements
Cañita-Cana Son, 10 pm
Conan's-Freak Mountain Ramblers, Jackstraw, 9:30 pm, $10
Corner Saloon-Melody Butchers
Crystal-Stephen Malkmus and the Jicks, The Pernice Brothers, 9 pm, $13-15, All Ages; Patrick Park, 7 pm, $9-10 (Lola's)
Dante's-Sunset Valley, Telephone, Little Champions, 9 pm
Dublin Pub-Fez Fatale
Duff's Garage-The Strangetones, 9 pm
DV8-British Steel, Stovokor, Inflikt
Fez-Rock For Mercy w/Pepe & The Bottle Blondes, Jamey Hamppton, March Fourth Marching Band, 9 pm, $15-20
Gotham-Hush Night, 7 pm, $3
Green Room-Stilltenders, Acoustic Moonshine Hangover
Haven-Lorna Miller, 7:30 pm, $3 , All Ages
Hoppers-Marquee
* Kingdom-Shinth Tour: Rotten Milk, Twig Harper, Fashion Flesh, Peter B, 9 pm, $3
* Laurelthirst-Prairie Dogs, 6 pm; Baby Gramps, $3
Grand Lodge-4th Plane Jaiant
Medicine Hat-Shakabuku
Meow Meow-Shinth, Old Haunts, Blitzen Trapper, All Ages
Mock Crest-Heavy Petting Zoo, 9 pm
Monteaux's-Galloway & Luckett
Mt Tabor-Abrupt Edge, Eye Lid Up, Shifft, Trine, $5
Music Millennium-Diana Darby
Music Millennium NW-Gina Noell, 6 pm, free, All Ages
* Nocturnal-Life Freestyle/Local Performers & DJs: The Vigilantes, Dron, Guzu, Santotzin, Brokaw, Manic D, 9 pm, free
* Ohm-Disco D, Dr Theopolis, Assisted Living, $8
Paris-Dayton, Bleed The Dream, Rules Of Roulette, A Message For Andersin, All That's Left, All Ages
Porky's-Human Genome Project, free
Produce Row-Eliza Bob
Rabbit Hole-The Martindales, Tourbillon, Dennis Hitchcox, Utande, Doc Wilson, Jess Robertson, Kat Courtney, Daniel Parker, Just A Bit Outside
Rogue-Norman Sylvester "The Boogie Cat"
* Roseland-Stephen Lynch, 8 pm, $18
Savannah-Randal Larson, 7 pm; DJ Geo, 9:30 pm
Tillicum-Gary Small Band, 9:30 pm
* Tonic-Party Time, Strategy
Twilight Cafe-Born Losers, Right Turn Danger, Birds Of War, The Lawn, free
Vertigo Gallery-Anatomy Of A Ghost, Clarity Process
Vine Leaves-Sunny Cohen Combo
Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm
White Eagle-The Ditty Twisters, Suzy Blue, Captain Rock, $6
Wilf's Piano Bar-John Gilmore Trio
Wine Down-Alexander Green, 7:30 pm
SATURDAY 12/6
Aladdin-David Wilcox, 8 pm, $20-22, All Ages
Alberta St Pub- Myshkin's Ruby Warblers, Carmina Luna
Arnada-Av Fall, Bill's Children, Mirical Mine, Atypical
Artichoke-Song Circle w/Kate Power, 2 pm, free, All Ages
* Ash St. -The Accused, Poison Idea, Sado-Nation, 9 pm, $10
Berbati's Pan-YOB, Wormwood, Iommi Stubbs, Golden Pig Electric Blues Band, 9:30 pm, $6
Beulahland-Swain, Space Basement Chair Project
Biddy McGraw's-St James Gate
Bitter End-Bachelors Of Science, 6 pm, free; Jesus Presley
Blue Monk-The Original Cats
Boons Treasury-The Toni Land Band
Brasserie Montmartre-Matt Schiff Trio
Buffalo Gap-X Angels
Burlingame Acoustic-Folkrum, All Ages
Candlelight-The Kid Lopez Band, 6 pm, free
Cañita-Cana Son, 10 pm
Charlie White-Dan Crothers, 6 pm
Community Music Center-Trio Braam De Joode Vatcher
* Conan's-Deflower, 9 pm, $6
Corner Saloon-Melody Butchers
* Crystal-Cradle Of Filth, Type O Negative, Moonspell
Dante's-Starantula, Speeddealer, Supagroup, 9 pm, $7-8
Duff's Garage-Little Joe, The Cascade Colonels, 9:30 pm, $5
DV8-The Punk Group, Diamond Tuck & The Privates, $5
Euphoria Studios-Middle East Meets The Balkans w/The Flying Bokhara Orkestrah, Kafana Klub, 8 pm, $5-8 sliding
Goodfoot-Taarka
Grand Lodge-Stephen Ashbrook
Green Room-Interstate 5
Grolla-Eric Skye
Haven-Tragedy Jane, 8 pm, free, All Ages
Hoppers-The Yanks
* Jasmine Tree-Steve Mackay and the Radon Ensemble, Blood And Time, Soriah, 9 pm, $5
Jax-Toledo Kesch, 9 pm, $5, 8 pm
* Kelly's Olympian-Lovely, Jackie, Ma Ford, Cocaine Unicorn, DJ Teenage, 9 pm, $5
Laurelthirst-Plumb Bomb, 6 pm; Lynn Conover, $3
Mississippi Pizza-Sketchy Ted Holiday Show w/Chiva Knevil, The Christine Young Band, James Sasser and Friends, Transmitter, 7:30 pm, free, All Ages
Mizpah Church-Super Dupity, The Bryan Eubanks, Leif Sundstrom & Jim Altieri Trio, Das Yellow Swans, $7
Mock Crest-Donna Jose, 9 pm
Monteaux's-Anson Wright Trio
Mt Tabor-8th Ave, Another Cynthia, Formally Normal
New Old Lompoc-Off-Key Bluegrass Jam (open acoustic)
Nocturnal-Round The World w/Dandy and her Mixtonic Tunes, 8 pm, free, All Ages
Paris-Tallboy Shotgun, DIJ, Pongoo, All Ages
Porky's-Jim Jones Band, free
Produce Row-Mark Lemhouse
Rogue-The Chuck & Dave Show
Roseland-Blaque, Aemon, Maroon 5, Simple Plan, Stacie Orrico, 7 pm, All Ages
Schnitzer-Oregon Symphony:"Best Of The Baroque"
Tillicum-Gary Small Band, 9:30 pm
Tonic-Fiod, Martian Memo
Twilight Cafe-SK & The Punk Ass Bitches, Puzzled Panther, Pornstore Janitor, Hussy, free
Vine Leaves-Dave Freisen, Randy Porter, Allen Jones
Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm
White Eagle-Amelia, Eleni Mandell, $6
SUNDAY 12/7
Arnada-Unplugged
Babalu-Border Patrol, 7:30 pm
* Berbati's Pan-SubArachnoid Space, DMBQ, Rollerball, Grails, 9:30 pm , $6
Bitter End-Open Mic w/Jessica Stiles, 7 pm , free
Blue Monk-Eli Reisman
Brasserie Montmartre-Eli Reisman Duo
Buffalo Gap-Retta & The Smart Fellas, 6 pm
Candlelight-Andy Stokes
Colosso-Django's Tigers, 9 pm
Dante's-Portastatic, Blues Goblins, 8 pm, $8; Sinferno Cabaret, 11 pm, $6
* Holocene-Cherry Blossoms, Fashion Show
Hoppers-Gospel Hour 7 pm; The Yanks, 9 pm
Hutch-Terry Robb
I.C.M. -Cirkus Pandemonium, Bruzerkus, DJ Curatrix, The Leviathon Chaos Clock, 9 pm, $8
Laurelthirst-Freak Mountain Ramblers, 6 pm; Neil Gilpin's Belmont St Octet, $3
Lewis & Clark College-L & C Chamber Orchestra
Mock Crest-Joe Dairy, 8 pm
Moon & Sixpence-Foghorn, 7:30 pm, free
Mt Tabor-Drum Circle
O'Conners-The Tone Sharks, 5 pm, $3
Old Church-By Night, 7 pm, $5
Reed College-Reed Music Dept.'s "A Seasonal Celebration", 7:30 pm, free
River Roadhouse-Open Jam w/Sinners Club
Roseland-Pigface, Dope, Professional Murder Music, Rachel Stamp, Diablo Syndrome, Dismantled, DJ Linux
Schnitzer-Oregon Symphony:"Best Of The Baroque"
Tillicum-Johnny Martin, 6 pm
* Twilight Cafe-The Cheeps, Mantis, Fer De Lance
White Eagle-Muriel & Jules, 8 pm, $3
MONDAY 12/8
* Berbati's Pan-Crooked Fingers, Azure Ray, David Dondero, 9:30 pm, $10
Bitter End-Acoustic Minds, 8 pm, free
Brasserie Montmartre-Victoria Corrigan Duo
Burlingame Acoustic-Open Mic, 7 pm, All Ages
Candlelight-DK Stewart, free
Conan's-The Dre Allen Project, 9 pm, $5
Dante's-Storytellers, 6 pm; Karaoke From Hell, 10 pm, $2
Gemini-Morrison Bridge Music Jam
Green Room-Open Mic w/Mississippi Mud, 8 pm
* Kelly's Olympian-Living Science Foundation, Headphone, Autophonic Vaudeville w/DJ N/A, 9 pm
Laurelthirst-Kung Pao Chickens, 7 pm, free
Meow Meow-Stretch Arm Strong, The Kinison, The Bled, The AKAs, 7 pm, $8, All Ages
Million-The Planet The, Cobra High, Squirrel Meat, 9:30 pm
Mock Crest-Aric Riley, 8 pm
Moon & Sixpence-Johnny Connolly
Mt Tabor-Cannon, Lion Of Judah
Produce Row-Ron Steen Jazz Jam
Roseland-Juvenile, 9 pm
White Eagle-Little Sue & Lynn Conover
Yeates Dance Studio-Irish Ceili Dancing, 7 pm, $3
TUESDAY 12/9
anna bannana's-Tree Age, guests, 8 pm, All Ages
Arnada-Open Mic w/Jordan
* Ash St. -Thorn City Improv w/The Chosen, MCs Sleep, Destro, Anaxagorus, DOS, A.G., DJ Marquez
Babalu-Blues/Funk Open Mic, 9 pm; House Of Refuge Band
Biddy McGraw's-Dylan Vance & Griff Bear
Bitter End-Static Chair, 8 pm, free
Blue Monk-Ramsey's Groove Trio
Brasserie Montmartre-Jerry Hahn Duo
Buffalo Gap-True Music Tuesday: Anandi, 8 pm
Burlingame Acoustic-Juana Jam w/Juana Camilleri, Bob Shoemaker, All Ages
C-Bar-Open Mic Night
Candlelight-Metro
Crystal-Rancid, AFI, 8 pm, $25, All Ages
Dante's-Pete Droge, 9 pm, $8
Duff's Garage-KC Murphy's Open Mic
DV8-Open Mic, Auditioning Bands
Edgefield-Caleb Klauder & Sammy Lind
* Grand Central Bowl-Under Mountains, Actual Technology, Satana Stasera, The Thrones, DJ Maximillion, DJ Conde Cordova, $5, All Ages
Green Room-Stephen Ashbrook Band, 9:30 pm
* Holocene-Thomas Fehlman, Daniel Meteo w/Nudge, $8
Hoppers-Terry Robb
Laurelthirst-Jackstraw, 6 pm; Sean Nowland's Open Mic
Meow Meow-Chimaira, Soilwork, Bleeding Through, As I Lay Dying, 7 pm, $12, All Ages
Mock Crest-Johnnie Ward & Eagle Ridin Papas, 8 pm
Monteaux's-Open Mic w/Mike Soto
Mt Tabor-Brokaw, Simply Modified, The Village Idiots
Music Millennium NW-Pete Droge, 6 pm, free, All Ages
Ohm-Dahlia, Ben & Ravi, Stereo Crush, 9 pm, $5 after 10 pm
Produce Row-Bluegrass Jam, 9 pm, free
Red & Black-Tiger Lou, Rachel Jacobs, All Ages
* Schnitzer-Mariah Carey, 8 pm, $49.50-79.50, All Ages
Sewickly's-Lyle Ford's Singer/Songwriter Show-Off, 6:30 pm
Steinhaus-Alexander Green
Tillicum-Norman Sylvester, 9:30 pm
Voodoo Doughnut-NATE!, 10:30 pm, $1
Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm
White Eagle-Lewi Longmire & Friends, $3
WEDNESDAY 12/10
* Aladdin-Aesop Rock, Mr. Lif, Akrobatik, DJ FaktsOne, SA Smash, 7 pm, $16
Alberta St Pub-Zydeco Dance, 7 pm
Arnada-Singer Songwriter Night w/Miguel
Ash St. -Nakano Spy School, Truckless, The Khans
* Berbati's Pan-Explosions In The Sky, Lazarus, We're From Japan!, 9:30 pm, $8-10
Bernie's-Little Joe, 8:30 pm
Biddy McGraw's-Eliza Bob
Bitter End-Life After Liftoff Duo; Joey Porter Trio
Blue Monk-Donnie Osborne Trio
Boons Treasury-Thistle
Brasserie Montmartre-Kacy Colleen-Dale Lawrence
Buffalo Gap-TOCA, 8:30 pm
Candlelight-Ocean 503, free
Cañita-Cana Son Ensayo, 8 pm, free
Conan's-Kaitlyn Ni Donovan, 6 pm, free; Delano, The Hunger Artists, Dorian Crush, Arroyo, 9 pm, $5
Crystal-Trapt, Chevelle, 7:30 pm, $20, All Ages
Dante's-Storm & The Balls, 10 pm, $5
Duff's Garage-Suburban Slim's Blues Jam
DV8-Money Changers
* Grand Central Bowl-Malibu Falcon, Princess Sweepstakes, DJ Maximillion, 10 pm, $4, All Ages
Green Room-Scott Fisher Project, 9 pm
Hoppers-Blues Train
Laurelthirst-Little Sue, 6 pm; Pete Krebs, free
Medicine Hat-The Drum: Salsa In The Hood, $5
Mock Crest-Joshua Williams, 8 pm
Old Church-ISing, noon, free
Produce Row-June Bunton's Open Mic, 9 pm, free
Roseland-Sound Tribe Sector Nine, 8 pm, $15
Tillicum-Jim Mesi, 9:30 pm
Tonic-At The Spine, Birds Of India
Twilight Cafe-Guyve, The Concubot, 3 Second Rule, free
Voodoo Doughnut-Jeffrey Wonderful, 10:30 pm, $1
Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm
White Eagle-The Lea Krueger Band, $3