THURSDAY 1/29
Alberta St Pub-Bluegrass Invite, 9 pm, free
Alessandro's-Jack McMahon
anna bannana's-Anson Wright & Friends, 8 pm, free
Arnada-Jordon Feathers & Friends
* Ash St. -Hazard County Girls, The Jolenes, Sugar Free, The Roulettes
* Berbati's Pan-Hurtbird, Talkdemonic, Binary Dolls
Biddy McGraw's-The Musemeant
Billy Reed's-Boogie Cat Jam w/Norman Sylvester, 7:30 pm
Blue Monk-The Woolies
Boons Treasury-Gary Burford Blues Jam
Brasserie Montmartre-Rob Davis Duo
Buffalo Gap-Soul In The City w/the Brian Foxworth Trio
Cobalt-Mutha, 10 pm
Conan's-Sissy Conspiracy feat. Ezra Holbrook, 6 pm, free; NW Reggae Showcase: Little Big Man, Ras Amha Baraka, Marki, 9 pm, $5
Dante's-Pretty Girls Make Graves, The Prids, 10 pm, $8-10
Duff's Garage-The Bop Kings
DV8-Rock o Rama
Edgefield-Django's Tigers Hot Jazz Duo
Fez-Bingo, 9 pm
Goodfoot-Triclops
Greek Cusina-Aguamiel, 10 pm
Green Room-Rocks Off w/Brian Berg
* Holocene-Elizar, 6 pm; Tara Jane O'Neil, Liar Bird, Cherry Blossoms, 9 pm, $6
Hoppers-Jeff Barnes
I.C.M. -Flip-Tops, Killer's Kiss, Buttfrenchers, 10 pm, $3
Kennedy School-Ezra Holbrook & Rollie Tussing
Meow Meow-Idle Class, Faded, Kill Your Ex, The Empty, Another Last Chance, 6:30 pm, $5, All Ages
Mississippi Pizza-Surviving Desire, Attenuating Euphoria, 7 pm; Jenny Breshnahan, 10:30 pm, All Ages
Mock Crest-Open Mic Jam w/Lee Blake, 8:30 pm
Mt Tabor-Authority Fights Majority, Stone Creep, Godless, $5
* nocturnal-Spoken word up night: Manic D, Guzu, Santozin, Dron, One Vigilantes, Sleepyhead
Paris-Lorene Drive, England, Case Scenario, All Ages
Produce Row-Myshkin's Ruby Warblers
Rabbit Hole-Jacob Van Auken, 7 pm; Lance Grider, 9:30 pm
Rogue-The Rogue Bluegrass Jam
Tillicum-Lloyd Jones, 8 pm
Tonic-The Khans, Spanish For 100, Yeltsin, $3
Twilight Cafe-Trash Train,The Plastards, The High & The Mighty, free
White Eagle-High Country Elevators; Glance Failed, Welsh Rabbit, Before Picture, 8:30 pm, $4
Wine Down-Dale Morris, 8 pm, free
FRIDAY 1/30
Alessandro's-Strawberry Roan
Arnada-Untyd, Second Nature, West Of Nowhere
Ash St. -Chain Of Bei`ng, Bigmuff, Excessive Moderation, Puffer
Babalu-Conjuto Alegre Band, Grupo Borinquen, 9 pm
Berbati's Pan-X-Cons, Chez Stadium, 9:30 pm, $6
Biddy McGraw's-Higher Ground
Bitter End-Lisa & Her Kin, 6 pm, free; Mission 5, 9 pm, $5
Blue Monk-Renato Caranto
Boons Treasury-Rachel Taylor Brown
Brasserie Montmartre-George Mitchell Trio
Buffalo Gap-Brian Copeland Band
Candlelight-Lori Bock & The Interpreters
Cañita-Cana Son, 10 pm
* Conan's-Echo Helstrom, 6 pm, free; Origin, Uphill Battle, Fall Of The Bastards, Stonecreep, 9 pm, $7-10
Corner Saloon-Melody Butchers
Dante's-Richard Buckner, Richmond Fontaine, Andrew Duplantis, 9 pm, $10
Duff's Garage-James Sasser, Moonshine Hangover, The Lawnboys
DV8-Oblivion Seekers, Fist City, Shiny Things, Riff Brokers
Fez-Gypsy Caravan, 3 Leg Torso, 8 pm, $10
Gotham-Hush Night, 7 pm, $3
Grand Lodge-Robbie Laws
Green Room-Lea Kruger Band, Stephanie Schneiderman
* Holocene-Existential Funk w/Dub Exorcist, 6 pm; Monolake, DJ Bliss, Strategy, Randy Jones, $6
Hoppers-The Kid Lopez Band
Hotel Oregon-Nanosaurus
It's a Beautiful Pizza-Pitt Reeves, 7 pm, All Ages
* Jasmine Tree-Modernstate, Talkdemonic, DJ Tant, Quiet Countries, Wilding, 8 pm, $3
Laughing Horse-Andrew Kaffer, 8 pm
Laurelthirst-Rainrats, 6 pm
Mississippi Pizza-Ian's Group, 7 pm; Little Joe, Spigot, 9 pm, All Ages
Mock Crest-Rollie Tussing III, 9 pm
Monteaux's-Ray Beran
Mt Tabor-The Soul Of John Black, Jaroh, 9 pm, $10-12
Nocturnal-Mates Of State, Da Hawney Troof, Rogue Wave, 8 pm, $10, All Ages
* Ohm-Quivah, Lightheaded, DJ Wicked, 10 pm
Paris-Herkemer, The Come Alongs, Five Star Failure, Another Last Chance, Leaving The Scene, All Ages
Porky's-The Culprits, Monkey Fur, Statch and the Rapes
Portland Coffee House-John Twist, 8 pm
* Portland Spirit-Wade McCollum, 10:45 pm, $16-20
Produce Row-Lewi Longmire Trio, 9 pm
PSU-Paul Roberts Master Class, 7:30 pm, $15, All Ages
Rabbit Hole-Color Field, Ruby Red, The Martindales, 8 pm
River Roadhouse-Notorious
Rogue-Norman "The Boogie Cat" Sylvester
Savannah-steel drums w/Randal Larson, 7 pm; DJ Geo
Schnitzer-Oregon Symphony w/David Alan Miller; Beethoven The Revolutionary
Slabtown-Rick Bain, 10 pm
Tillicum-Jim Mesi, 8 pm
Tonic-Clarity Process, The Empty, Lorene Drive, Adaine
Twilight Cafe-Get Me Downs, The Shiny Things, The Nightmares
White Eagle-Caleb Klauder & Sammy Lind, Kitchen Syncopators, 9:30 pm., $6
Wilf's Piano Bar-John Gilmore Trio
Wine Down-Alexander Green
SATURDAY 1/31
Abbey Cafe-Fuzzy Logic w/Sue Dawson, 4:30 pm
* Aladdin-Winterfolk XVI: Utah Phillips, Kevin Burke/Mike Beglen, Jim Page/Billy Oskay, Tillers Folly, Anne Weiss, Tom May Trio, Mark Ross, Kate Power and Steve Einhorn, 7 pm, $23-25, All Ages
Alessandro's-Strawberry Roan
Arnada-Sound Assassin, Fury 161, AFM, 12 Gage
Artichoke-Song Circle w/Kate Power, 2 pm, free, All Ages
Ash St. -Desperately Waiting, Desert City Soundtrack, The Motive
Berbati's Pan-Black Angel, 9:30 pm, $6
Biddy McGraw's-Chamber Pot Quartet
Bitter End-Flat Mountain Girls, Cross-eyed Rosie, 9 pm, $6
Blue Monk-David Friesen
Boons Treasury-Greg Clarke Trio
Brasserie Montmartre-George Mitchell Trio
Buffalo Gap-A Bird Of Passage, Ty Phillippay, Groundscore
Candlelight-Ocean 503
Cañita-Cana Son, 10 pm
Charlie White-Dan Crothers, 6 pm
Conan's-The Rhythm Pimps, Blue Collar Scouts, Herkemer, The Film, 9 pm, $7
Corner Saloon-Melody Butchers
Crystal-5 Guys Named Moe, 10 pm, $10
Dante's-Eek-A-Mouse, The Expendables, 9 pm, $15
Duff's Garage-Rose City Kings
DV8-Hussy, Black Sunn, Burning Saints, Blown Caskets
Fez-OM Trio, 9:30 pm
Goodfoot-ThaMuseMeant, Mary And Mars, Libby Kirkpatrick
Grand Lodge-Sonny Hess Duo
Green Room-The Dimes
Grolla-Eric Skye
Haven-Justin Blakenship, 8 pm, All Ages
Hoppers-Aaron Black Band
Hotel Oregon-Richard Day Reynolds, Dr Theopolis
Kelly's Olympian-Hoary Poury, Blue Morphin, 9:30 pm, $3-5
Laughing Planet-Grub and Dub w/Magnum PA, Dave Weigel, 9 pm, free
Leedy Grange-Captain Leroy & the Zydeco Locals, 7 pm, $10
Longhorn-DK4, Candye Kane, Hudson Rocket, 10 pm
* Meow Meow-Little Wings, The Graves, Peace Harbor, Lee Be, 9 pm, $6, All Ages
Mississippi Pizza-Girls Say Yes, 7 pm; Crystin Byrd, 9:30 pm, Mock Crest-Johnnie & Witt, 9 pm
Monteaux's-Noah Peterson Quartet
Mt Tabor-Natty Nation, 9:30 pm, $10
Music Millennium NW-Walter Clevenger & The Dairy Kings, 1 pm, free, All Ages
* Nocturnal-Vagabond Opera, The Flying Bokhara Orkestrah, 7 pm, $5-10 sliding, All Ages
Paris-Bigmuff, Plank Vixens, Ohayo, Sars, Living in Exile
Porky's-Miracle Enemy, Ground Trip
Produce Row-Devil's Cabaret
Rabbit Hole-Spehric & Friends w/DJs Hank & Kolebco
River Roadhouse-Flashback
Rogue-Old Elbows
Tillicum-Jim Mesi, 8 pm
Tonic-Burning In Water, Digital Knife, Drats!, Muffaletta Galaxy Pirates, 9 pm, $5
Twilight Cafe-The Cripples, Killer's Kiss, The Touchers
Vine Leaves-Bert Wilson, 9 pm, $10
Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm
White Eagle-Jasmine Ash, The Little Sue Band, 9 pm, $6
Wilf's Piano Bar-Upper Left Trio-Jeff Leonard & Friends
Wine Down-Dale Morris, 8 pm, free
SUNDAY 2/1
Babalu-Border Patrol, 7:30 pm
Bitter End-Open Mic w/Jessica Stiles, 7 pm , free
Blue Monk-Eli Reisman, 10 am; Open Mic, 8 pm
Brasserie Montmartre-Ed Bennett Duo
Candlelight-Andy Stokes
Colosso-Django's Tigers, 9 pm
Dante's-Sinferno Cabaret, 11 pm, $6
Disjecta-Superbowl Extravaganza
Haven-Eric Skye, 10 am, free, All Ages
Hutch-Terry Robb
* Meow Meow-Blood Brothers, These Arms Are Snakes, Harkonen, 9 pm, $10, All Ages
Mississippi Pizza-Roberto Gonzales, 7 pm, All Ages
Moon & Sixpence-Foghorn, 7:30 pm, free
Mt Tabor-Drum Circle
New Old Lompoc-Off-Key Bluegrass Jam (open acoustic), 1 pm
O'Conners-The Tone Sharks, 5 pm, $3
Old Church-Connie Bieberach, 4 pm, $12
Rabbit Hole-Subterranean Beat Revival, 8 pm
* Reed College-Tara Jane O'Neil, Liarbird, Skeleton Coast, Jonny X & The Groadies, All Ages
River Roadhouse-Open Jam w/Sinners Club
Schnitzer-Oregon Symphony: Brahms, Bartók, Kodály
Tillicum-Jonny Martin, 6 pm
MONDAY 2/2
Aladdin-Robben Ford, 8 pm, $22.50-25, All Ages
Biddy McGraw's-Alexander Green
Bitter End-Juana Jam w/Juana Camilleri, 8 pm, free
Brasserie Montmartre-Warren Rand Duo
Candlelight-DK Stewart
Conan's-Ten Foot Radius, 9 pm, $3
Dante's-Storytellers Open Mic, 6 pm; Karaoke From Hell
Gemini-Morrison Bridge Music Jam
Green Room-Open Mic w/Mississippi Mud, 8 pm
Laurelthirst-Gwion, 9:30 pm, $6, 7 pm, free
Meow Meow-Pom Pom Meltdown, Trauma Le Tron, Malibu Falcon, 9 pm, $4, All Ages
Mississippi Pizza-David McKenzie Open Mic, All Ages
* Moon & Sixpence-Johnny Connolly
Mt Tabor-Zakairie, Fireman Dance Hall Reggae, 8 pm
Music Millennium NW-Jack McMahon's Songwriters in the Round, 7 pm, free, All Ages
Produce Row-Ron Steen Jazz Jam
* Roseland-The Shins, The Magic Magicians, All Night Radio, 8 pm, $15
White Eagle-Little Sue & Lynn Conover
Yeates Dance Studio-Irish Ceili Dancing, 7 pm, $3
TUESDAY 2/3
anna bannana's-Tree Age, guests, 8 pm, All Ages
Arnada-Open Mic w/Jordan
* Ash St. -Thorn City Improv w/Plan B, Trash Heap, The Chosen, DJ Marquez, Smoke, Destro, Sleep
Babalu-Blues/Funk Open Mic, 9 pm; House Of Refuge Band
Biddy McGraw's-Dylan Thomas Vance & Griff Bear
Bitter End-Juicy Fruit, 8 pm, free
Blue Monk-Ramsey's Groove Trio, free
Brasserie Montmartre-Jean Ronne Duo
Buffalo Gap-Portland Songwriters Association's Yearend Showcase: Greg Thelen, Stevi Spaulding, Jim Mead/Mark Lamm, Morgan Grace, Anandi, SHED, inc., Trevor Reichman, Adam Sweenry
C-Bar-Open Mic Night
Candlelight-Metro
Crystal-The Samples, Gayle Ritt, 8 pm, $13-15 (Lola's)
Dante's-4th Anniversary Party
Duff's Garage-Open Mic w/KC Murphy
DV8-Open Mic, Auditioning Bands
Edgefield-Caleb Klauder & Sammy Lind
Green Room-Stephen Ashbrook Band, 9:30 pm
Hoppers-Terry Robb Trio
Kenton Station-The Retta Christie Trio, 7 pm
* Meow Meow-The Plot To Blow Up The Eiffel Tower, Desert City Soundtrack, Mustaphapond, Spiders On Spiders
Mississippi Pizza-Night Kitchen, 9 pm
Monteaux's-Open Mic w/Mike Soto
* Mt Tabor-Northwest Rhyme Display feat. Village Idiots, Light Headed, Madgestia, Fogatorn
* ohm-Suckapunch
Produce Row-Bluegrass Jam, 9 pm, free
PSU-Univ. of North Texas One O'Clock Band, PSU Jazz Ensemble, 7:30 pm, $10
Rabbit Hole-Freaky Tuesday w/Cumulus
Roseland-Sevendust, Ill Niño, Element Eighty, 7:30 pm
Sewickly's-Lyle Ford's Singer/Songwriter Show-Off, 6:30 pm
Tillicum-Norman Sylvester, 8 pm
Tonic-Without Self, Calico Drive, free
Voodoo Doughnut-Nate
Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm
White Eagle-Lewi Longmire & Friends, 9 pm, $3
WEDNESDAY 2/4
Abbey Cafe-Curtis "King" Chamberlain, 4:30 pm
Alberta Music Collective-Lewi Longmire Band, 11 pm
Alessandro's-Will West Music
Arnada-Songwriters Circus w/Miguel
* Backspace-Open Mic Freestyle Sessions w/DJ 12Izm, 4:30 pm, free, All Ages
* Berbati's Pan-Nada Surf, The Long Winters, Crosstide, 9:30 pm, $10
Bernie's-Little Joe, 8:30 pm
Biddy McGraw's-Eliza Bob
Bitter End-Acoustic Minds, 8 pm, free
Blue Monk-Alan Jones Quartet
Boons Treasury-Steve Lockwood
Brasserie Montmartre-John Gross Duo
Buffalo Gap-Groundscore, 9 pm, free
Candlelight-Ocean 503
Cañita-Cana Son Ensayo, 8 pm, free
Conan's-Wind-Up Bird, 9 pm, $5
Dante's-Storm & The Balls, 10 pm, $5
Duff's Garage-Blues Jam w/Suburban Slim
Goodfoot-Dot McElhone, Allison Ippolito, Emily Riley, Thegodforsakennoise
* Grand Central Bowl-Sleepyhead and the Dismal City, Aed, The Born Losers, DJ Maximillion, $5, All Ages
Green Room-Reggae w/Chantin Lion, Roots Revolution
Gresham Inn-Jam Session, 8 pm
Hoppers-Blues Train
Laurelthirst-Little Sue Band, 6 pm
Meow Meow-Day Two, Adaine, Papercut Masquerade, When You Die, 7 pm, $5, All Ages
Mississippi Pizza-Andrew Noteworthy, 7 pm, $5, All Ages
Mt Tabor-Lyle Ford's Songwriter Showoff, 6:30 pm; Roger Clyne & The Peacemakers, The Station
Old Church-Jennifer Goodenberger, noon, free
Produce Row-June Bunton's Open Mic, 9 pm, free
Rabbit Hole-Planet Girl, DJs Hank & Kolebco
Rock Creek Tavern-David Reisch, Jimmy Boyer, & Lynnie Mae
* Roseland-Atmosphere, Eyedea & Abilities, 8 pm, $18.50-22
Tillicum-Ellen Whyte Trio, 8 pm
Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm
White Eagle-Yascha Noonberg & Friends, $4