THURSDAY 2/5
Alberta St Pub-Bluegrass Invite, 9 pm, free
Alessandro's-Jack McMahon
anna bannana's-Anson Wright & Friends, 8 pm, free
Berbati's Pan-Starsailor, Matthew Ryan, 9:30 pm, $12.50-15
Biddy McGraw's-St James Gate
Billy Reed's-Boogie Cat Jam w/Norman Sylvester, 7:30 pm
Bitter End-Luminous Fog
Bliss-Tallboy Shotgun, $5
Blue Monk-Nimbus
Boons Treasury-Dylan Thomas Vance
Brasserie Montmartre-Andre St James Duo
Buffalo Gap-Soul In The City w/the Brian Foxworth Trio
Candlelight-Cool Breeze
Cobalt-Mutha, Ramsey Brothers, 10 pm
Conan's-Sissy Conspiracy feat. Ezra Holbrook, 6 pm, free; Fiod, Namesake, Surviving Desire, 9 pm, $5
Dante's-Eric McFadden Trio, Blackout Radio, Lewi Longmeier, $5
DV8-Speedshift, Wicker King
Edgefield-Django's Tigers Hot Jazz Duo
Goodfoot-Triclops
Greek Cusina-Aguamiel, 10 pm
Green Room-Rocks Off w/Brian Berg
Hoppers-Blues Jam w/Jeff Barnes
* I.C.M. -Clampitt, Gaddis & Buck, The Juanita Family, Power Of County, 10 pm, $3
Kennedy School-Square Dance w/Bill Martin & Foghorn
Laurelthirst-Armchair Boogie Band feat Michael Hurley, 6 pm; Klezmocracy, 9:30 pm
Meow Meow-local bands, 8 pm, $5, All Ages
Mississippi Pizza-Loose Change, Super XX Man CD Release, 7 pm, All Ages
Mt Tabor-Alexa Wiley, Spacefairy, Shed Inc., 9 pm, $5
Produce Row-Songwriters in the Round w/Heather Straube
Rock Creek Tavern-Little Sue & Lynn Conover
Rogue-Rogue Bluegrass Jam
Steinhaus-Kinzel & Hyde , 8:30 pm, free
Tillicum-Lloyd Jones
Tonic-The Vacant, Jibbstone, $4
* Tube-Climber, 10 pm, free
Twilight Cafe-Mr Plow, Autonomadic, Iknowkungfu, free
Urban Wineworks-Doc Wilson Bluegrass, 5:30 pm
White Eagle-Ether Vox, Khans, $4
Wilf's Piano Bar-John Gilmore
Wine Down-Dale Morris, 8 pm, free
FRIDAY 2/6
Aladdin-Gomez, Leona Naess, 8 pm, $16.50-18, All Ages
Alessandro's-Jack McMahon
Arnada-Logos Eye, Dfive9
Ash St. -Jonah, Charmparticles, Blue Collar Scouts
Babalu-Conjuto Alegre Band, Grupo Borinquen, 9 pm
* Berbati's Pan-Thin Lizzy, Party Time, DJ Oatmeal, $20
Biddy McGraw's-Funk Shui
Bitter End-Lisa & Her Kin, free; Freak Mountain Ramblers
Blue Monk-Andre St. James, Roger Woods Nonet
Bogart's-Lost & Found, 8:30 pm, free
Boons Treasury-Strawberry Roan
Brasserie Montmartre-Jerry Hahn Trio
Candlelight-Andy Stokes
Cañita-Cana Son, 10 pm
CO7-Julian Tulip's Licorice, Hellebore, Legerdemain, Pecos B, Analogue Priest, Alex Lily's Television Smasher, 7:30 pm, free
Conan's-Power of County, 6 pm, free; Debris, Dfive9, NW Royale, Inflikt, 9 pm, $7
Corner Saloon-Wolfgang
Crystal-Leftover Salmon, 8 pm, $15-18, All Ages
Dante's-Low, Numbers, 9 pm, $13-15
Duff's Garage-Ignitrons, Mars Needs Women, Volcanoes
DV8-Big Bang Cirkus, Evening at the Black House, Fee to Die
Fez-Asylum St Spankers, Mark Lemhouse
Gotham-Hush Night, 7 pm, $3
Green Room-Stilltenders
Haven-Lorna Miller, 8 pm, free, All Ages
Hoppers-Al & The Blue Tones
Hotel Oregon-Sonny Hess Trio
Laurelthirst-Rainrats, 6 pm
Marriott Downtown-Wayne Shorter, 8 pm
Grand Lodge-Flat Mountain Girls, 7 pm
Meow Meow-Doernbecker benefit, 8 pm, All Ages
Mississippi Pizza-Anomalous Quintet, 6 pm; Super XX Man, John Vecchiarelli, 8:30 pm, All Ages
Monteaux's-Jon Koonce
Mt Tabor-Left Hand Smoke, Dr Theopolis, Herkemer, Echo Echo, $6
* Nocturnal-The Jealous Sound, Audio Learning Center, Oliver, 8:30 pm, $8, All Ages
Produce Row-Trashcan Joe
Rabbit Hole-Tuckasee's Revival, Kentucky Snake Handlers, Several Monsters
River Roadhouse-Shawn Hawkins w/the Buckaroo Band
Rock Creek Tavern-The Chuck & Dave Show
Rogue-Ellen Whyte & Friends
Savannah-steel drums w/Randal Larson, 7 pm; DJ Geo Mt Tabor Acoustic-Jasmine Ash
Tillicum-Gary Small Band, 8 pm
Tonic-The Lonely Kings, Drowning Adam, Everyday Victory, Dave Scott, 9 pm, $5
* Twilight Cafe-Shamelady, Iommi Stubs, YOB, free
Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm
White Eagle-Mammals, Foghorn Stringband, 9:30, $8-10
Wilf's Piano Bar-John Gilmore Trio
Wine Down-Alexander Green
SATURDAY 2/7
Abbey Cafe-Jackie Savriol, 4:30 pm
Aladdin-Victor Wooten, 8 pm, $22.50-25, All Ages
Alessandro's-Jack McMahon
Arnada-Oliver, Far Cry, 58 Fury
Artichoke-Song Circle w/Kate Power, 2 pm, free, All Ages
Ash St. -TSOL, Thought Riot, Red Tape, 8:30 pm, $10
Beulahland-The Neins, The Gays, Diesto
Biddy McGraw's-Billy Kennedy Band
Bitter End-Ricky Gene Powell's Dream Machine, 6 pm, free; Life After Liftoff, 9 pm, $5
Blue Monk-Original Cats
Boons Treasury-Al & The Blue Tones
Brasserie Montmartre-Jerry Hahn Trio
C-Bar-phiber[]ptix, free
Candlelight-Andy Stokes
Cañita-Cana Son, 10 pm
Charlie White-Dan Crothers, 6 pm
Conan's-Midnite, 9 pm, $7
Corner Saloon-Wolfgang
Crystal-Pancho Sanchez, 2 pm, $20; Leftover Salmon, 8 pm, $15-18, All Ages; Luis Conte workshop, 11 am $10 (Lola's)
Dante's-Pygmy Love Circus feat Danny Carey (Tool)
Dublin Pub-aphasia
Duff's Garage-The Strangetones
DV8-Warshers, 9:30 pm, $5
Euphoria Studios-Dhomba, 9 pm, All Ages
Goodfoot-Higher Ground, Cascade Colonels
Grand Lodge-Charlie Nanos
Green Room-Liquor Union, Dry County Crooks
Grolla-Eric Skye
Hilton-Portland-Regina Carter, 8:30 pm
Hoppers-The Yanks
Hotel Oregon-4th Plane Jaiant, All Ages
Jax-Dan Creech, 9 pm
* Kingdom-Wives, ALARMIST, Spit Up Angels, Johnny X and the Groadies, 9 pm, $3
Laurelthirst-Plumb Bomb, 6 pm; Carmina Luna, Michael Jodell
Meow Meow-Dear Whoever, Ever We Fall, The Empty, The Clarity Process, 8 pm, $7, All Ages
Mississippi Pizza-Paula Sinclair, 7 pm; Doris Dodge, 9:30 pm
Monteaux's-Riot Trio
Mt Tabor-Art Alexakis, Sketchy Ted, Fairfield, Derby
Music Millennium NW-Candlelight Opera, 5 pm , free
Ohm-Camaro Hair, The New Black, Contingency Plan, 9 pm
Old Church-The Lori Willcuts Band, 7 pm, don.
Produce Row-Jerry Rig
Rabbit Hole-Chez Stadium, Gin & Tillyanna, Guard Knomes, free
River Roadhouse-Shawn Hawkins w/the Buckaroo Band
Rock Creek Tavern-Whiskey Puppy, 9:30 pm
Rogue-Lynn Conover & Billy Kennedy
Schnitzer-Oregon Symphony: Great Ladies of Song w/Dee Daniels, 8 pm, $22-62, All Ages
Tillicum-Gary Small Band, 8 pm
Tonic-My Goldfish Ned, The Disliked, The Knife Switch, The Burning Saints
Twilight Cafe-Gifford Pinchot, Herkemer, Everyday Victory
Vine Leaves-Shoehorn, Trio Calzador, 8:30 pm, free
White Eagle-Bella Fayes, Echo Echo, $6
Wilf's Piano Bar-Dan Balmer
Wine Down-Dale Morris, 8 pm, free
SUNDAY 2/8
Aladdin-OC Supertones, Number One Gun, Falling Up, 7:30 pm, $13.50-15, All Ages
Ash St. -Manta
Babalu-Border Patrol, 7:30 pm
Benson Hotel-Jazz Society of Oregon: First Jazz feat. Scott Hamilton, Tom Grant, Portland Youth Jazz Orchestra, 4 pm
Blue Monk-Eli Reisman, 10 am; Open Mic, 8 pm
Brasserie Montmartre-Ed Bennett Duo
Candlelight-Andy Stokes
Colosso-Django's Tigers, 9 pm
Dante's-Sinferno Cabaret, 11 pm, $6
Hoppers-Gospel Hour, 7 pm; The Yanks, 9 pm
Hutch-Terry Robb
Meow Meow-Mr. T Experience, 9 pm, $8, All Ages
Mississippi Pizza-Njuzu Mbira, 7 pm, All Ages
Moon & Sixpence-Foghorn, 7:30 pm, free
Mt Tabor-Drum Circle
New Old Lompoc-Off-Key Bluegrass Jam (open acoustic)
Nocturnal-Swing Dance lessons, 7 pm, $6, All Ages; The Spindig Shindig w/Reel DJ Murphy, 8 pm, free
O'Conners-The Tone Sharks, 5 pm, $3
Old Church-Student of Jill Austin, free
Rabbit Hole-Subterranean Beat Revival, 8 pm
Reed College-Anonymous 4, 3 pm, $29
River Roadhouse-Open Jam w/Sinners Club
Roseland-Lynyrd Skynyrd, $39-45, All Ages
Schnitzer-Oregon Symphony: Great Ladies of Song w/Dee Daniels, 3 & 7 pm , $22-62, All Ages
Tillicum-Johnny Martin, 6 pm
MONDAY 2/9
Aladdin-Hapa, 8 pm, $20-22, All Ages
Ash St. -Mira Flores, The Human Genome Project, Carney, Sam Lowry, Subside, 8 pm
Biddy McGraw's-Alexander Green
Bitter End-Juana Jam w/Juana Camilleri, free
Brasserie Montmartre-Warren Rand Duo
Candlelight-DK Stewart
Conan's-Ten Foot Radius, 9 pm, $3
Dante's-Storytellers, 6 pm; Karaoke From Hell, 10 pm, $2
Gemini-Morrison Bridge Music Jam
Goodfoot-Sonic Forum Open Mic
Green Room-Open Mic w/Mississippi Mud, 8 pm
Meow Meow-acoustic showcase, 8 pm, $5, All Ages
Mississippi Pizza-Open Mic, All Ages
(r)Moon & Sixpence-Johnny Connolly
Mt Tabor-Zakairie, Fireman Dancehall Reggae
Produce Row-Ron Steen Jazz Jam
White Eagle-Little Sue & Lynn Conover
Yeates Dance Studio-Irish Ceili Dancing, 7 pm, $3
TUESDAY 2/10
Aladdin-Mest, Fallout Boy, Matchbook Romance, Dynamite Boy, 8 pm, $13.50-15, All Ages
anna bannana's-Tree Age, guests, 8 pm, All Ages
Arnada-Open Mic w/Jordan
Ash St. -Thorn City Improv: Potnus, Dialek, DJ Marquez, The Chosen, Smoke, Sleep, D.O.S.
Babalu-Blues/Funk Open Mic, 9 pm; House Of Refuge
Biddy McGraw's-Dylan Thomas Vance & Griff Bear
Bitter End-Juicy Fruit, free
Blue Monk-Ramsey's Groove Trio
Brasserie Montmartre-Jean Ronne Duo
Buffalo Gap-Swing & a Miss, 8 pm
C-Bar-Open Mic Night
Candlelight-Metro
Duff's Garage-KC Murphy's Open Mic
DV8-Open Mic, Auditioning Bands
Edgefield-Caleb Klauder & Sammy Lind
Green Room-Stephen Ashbrook Band, 9:30 pm
Hoppers-Terry Robb Trio
Meow Meow-King Banana showcase, 7 pm, $5, All Ages
Monteaux's-Open Mic w/Mike Soto
Mt Tabor-Faces Presents Hiphop
Produce Row-Bluegrass Jam, 9 pm, free
Rabbit Hole-Freaky Tuesday w/Cumulus, AquaVenus
Sewickly's-Lyle Ford's Singer/Songwriter Show-Off, 6:30 pm
Tillicum-Kinzel & Hyde, 8 pm, free
Tonic-The Erotic Politicians, David Morgan and the Davidians, free
Voodoo Doughnut-Adam Galore
White Eagle-Lewi Longmire & Friends
Wilf's Piano Bar-Melinda Miller
WEDNESDAY 2/11
Abbey Cafe-Curtis "King" Chamberlain, 4:30 pm
Aladdin-Walter Trout & The Radicals, Little Charlie & The Nightcats, 8 pm, $16.50-18, All Ages
Alessandro's-Will West Music
Arnada-Songwriters Circus w/Miguel
Ash St. -Jodi Hates the World, The Before Picture, Glance Failed, 10 pm, $5
* Backspace-Open Mic Freestyle Sessions w/DJ 12Izm, 4:30 pm, free, All Ages
* Berbati's Pan-Suckapunch, Cleveland Steamers, Siren's Echo, DJ Sneakers, 9:30 pm, $6
Bernie's-Little Joe, 8:30 pm
Biddy McGraw's-Elizabob
Bitter End-Acoustic Minds, free
Blue Monk-Alan Jones Quartet
Boons Treasury-Stephen Ashbrook
Brasserie Montmartre-John Gross Duo
Candlelight-Ocean 503
Cañita-Cana Son Ensayo, 8 pm, free
Conan's-Mistress Quickly, Durango Park, Medicine for Melancholy, Karney, 9 pm, $5
Dante's-Storm & The Balls, 10 pm, $5
Duff's Garage-Suburban Slim's Blues Jam
DV8-Locust
Goodfoot-Hairy Apes BMX, 10 pm, $7
* Grand Central Bowl-Avery Bell, Pom Pom Meltdown, Patchcan Walloper, DJ Maximillion, $4, All Ages
Green Room-Reggae feat Chantin Lion, Roots Revolution
Gresham Inn-Jam Session, 8 pm
* Holocene-Caleb, 6 pm; Battle Of The Knobs w/Kris Moon, Zapan, Glomm, Deceptikon, ml, 8 pm, $5
Hoppers-Blues Train
Laurelthirst-Little Sue, 6 pm; Pete Krebs
Mississippi Pizza-Low Down Corn Shuckers, 7 pm, All Ages
Mt Tabor-Sanford Owen Grew, 6 pm, free; Darrin Charbonneau presents, 9 pm
Old Church-Dorothy Butler & Delbert Salman, noon, free
Paris-Mae, The Working Title, Copleand, All Ages
Produce Row-June Bunton's Open Mic, 9 pm, free
Rabbit Hole-Planet Girl w/DJs Hank & Kolebco
Rock Creek Tavern-Dave Reich, Jimmy Boyer & Lynne Mae
Roseland-ZOEgirl, Superchic(k), Susie Shellenberger, Joy Williams, 7 pm, $16-20, All Ages
Tillicum-Jim Mesi Band, 8 pm
Tugboat-Paxselin Quartet, 8 pm
Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm
White Eagle-Songwriter Showcase w/Lewi Longmire