Alberta St Pub-Monty Green's Bluegrass Invite
Ash St.-Levon Levan, Stuntdoubler, The Stood Ups, Attack Ships On Fire, $5
Back To Back-Cozeth & The Ilwacos, 8 pm
Barracuda-Kimmble Collins
Beale street NW-Kinzel & Hyde Jam
Berbati's Pan-The Prids, Green Circles, Protest Hill, Andrew Jackson Jihad, $6
Bitter End-Josh Malm and the Highman
Blue Monk-Triclops Organ Trio
Buffalo Gap-Toca
C-Bar-Dohmba, Beth Willis
Conan's-Hillary
WOW!
Low Dough
AT DANTE'S
As part of the Mercury's on-going Low Dough show series, Dante's hosts a tribute to three of New York's (er… New Jersey's) finest. I'll give you three guesses which bands.
w/The Romanes, The Misfats, Blondage Doug Fir-The Graves, Cuspidor, Blanket Music, 9 pm, free
Duff's Garage-Lefthand Monkeywrench
Dunes-Electric Circus w/Goblin City DJs
Edgefield-Big Island Shindig
Food Hole-Thanksgiving, The Beauty, $4
Gemini-Karaoke From Hell
goodfoot-Vagabond Opera
Grand Lodge-David Andrews Band, 6 pm
Green Room-Jaycob Van Auken, 6 pm; Earl and the Reggae All Stars, 9 pm
Holocene-Quiet Countries, Wilding, Prime Meridian, $3
Hoppers-Tony Coleman Band
Imbibe-Jerry Joseph, Mike D, $5
It's A Beautiful Pizza-Grant Richards & Friends, 7 pm
Laurelthirst-Lewi Longmire, 6 pm; The Darrylizers Angel Band
Longhorn-Sumo
Loveland-Yellow Brick Road Street Outreach Benefit Show w/ Tragedy, Lebenden Toten, Dog Solider, The Lab Rats, Illegal Guardians, $5-10, All Ages
Mississippi Studios-Live Wire's Faces for Radio Theater "Uncensored!"
Mock Crest-KC Murphy Open Mic & Jammin, 8:30 pm
Monty's-Kenny Lee and the Sundowners' Open Jam
Paolas-Happy Hour w/The Imposters
Paragon-Arid Sea
Paris-Roundabout Sea, Kill Your Ex, Going Commando
Poor Richards-Lowell J. Mitchell
Red & Black-Thanksgiving, A John Henry Memorial, The Solvents, $5
Roc's Bar & Grill-Acoustic Guitar Night w/Doggett Productions
Rock Creek Tavern-Stephen Ashbrook, 8 pm
Rock N Roll Pizza-Voice, Hutch, Kinder Scale, Blue Turns White, All Ages
Sabala's Mt Tabor-Sola Super, Black Eyed Dog, Narwhal
Sea-Live Hiphop
Slabtown-Evening At The Black House, They Found My Naked Body Face Down In The Snow, Black Elk
The Know-The Very Foundation, 10 pm, Free
The Steinhaus-Haus Cats
Three Friends Coffeehouse-Suck My Open Mic w/Tamara J. Brown, 7 pm, All Ages
Tillicum-Lloyd Jones
Tonic-The Quags, Easterly, MBomb, $3
Vue-The Transparent Crew, 10 pm, $5
Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm
White Eagle-Panty Waste, 8:30 pm, $4
XV-Broken Homes Open Mic Night
Acme-Parks & Recreation, Janaki Dechand
Aladdin-Little River Band
Alberta St Pub-Beglan's Irish Jam
Ash St.-Tony Coleman
Berbati's Pan-Visqueen, Typhoon Killers, Jacuzzi Bros, Monstrous, 9:30 pm, $7
Biddy McGraw's-Billy Kennedy, Funk Shui, 5:30 pm
Billy Reed's-Sea and Sky
Bitter End-Otto Everding, Chuck Warda
Blue Monk-Groove Revelation
Bossanova-Kaosmosis Summer Kick-Off Party w/Telephone, Dream Police Car, Stereovision, Solovox, DJ Teenage, $7-9
Brasserie Montmartre-Everything's Jake
Clyde's Prime Rib-Sonny Hess, Lady Kat
Conan's-Upright Dub Orchestra, West Bound Sound, Small Axe, DJ Simmer Down
Corner Saloon-Hipwaiters
Dante's-Velabonz, Western Aerial, Kleveland, Tri- Polar, $6
Devils Point-DJ Kenoy
Doug Fir-The Kingdom, Pt. Juncture, WA, Invisible, 8 pm, $7; Chop Shop w/DJ Izm, DJ Evil One, Midnight, $5
Duff's Garage-Rachel Taylor Brown
DV8-Bad Goat, Melodius Funk, DJ El Rubio
Edgefield-Jeff Haigerty, 5:30 pm
Food Hole-Nature, Tecumseh, Genghis Khan, Acre, $5
Gemini-Bolt Upright
Grand Lodge-John Bunzow Trio
Green Room-Will West, Justin Blankenship, Michael Meanwhile, 9:30 pm
Grolla-Jim Soloway
Holocene-Copy, Oly, Deceptikon, Dizzystarhouse, DJs P. Disco, m50, 9 pm, $5
Imbibe-Happy Hour w/Little Sue, 6 pm; Craig Marquardo, 9:30 pm, $5
Kelly's Olympian-Special Mystery Guests
Laurelthirst-Reggie's Box of Chocolates, 6 pm; Baby Gramps, Mad Tea Party, Red Poppy
Loveland-Quaker Gun, 800 Octane, Leaving The Scene, Verona, American Barricade, 7 pm, $8, All Ages
LV's Uptown-Mary Flower
Mississippi Pizza-Myshkin, Flat Mountain Girls
Mississippi Studios-Nicolas Despo, Tracy Grammar, $12
Mock Crest-Lowell J. Mitchell, 9 pm
Music Millennium NW-The Freemartins, 6 pm
Night Light Lounge-Artist Reception w/Atomic Jazz Ensemble, DJ Roommate
Paolas-Happy Hour w/Beth Willis; Eric Allen Band, 9 pm
People's Co-Op-Community Singing From the Sacred Harp, 6:30 pm, free
Poor Richards-Rick Welter Band
Produce Row-Xe-La
Reading Frenzy-Rob Roberge & The Violet Rays
Red Room-Cold War Kids, The Airport
Rock Creek Tavern-Diana & The Song Dogs, 9 pm
Rock N Roll Pizza-Tallboy Shotgun, Inflikt, Mindcell, Hyperthermia, Amongst Us, All Ages
Sabala's Mt Tabor-Retching Red, Sado-Nation, Troublemaker, No Red Flags
WOW!
At The Spine
AT SLABTOWN
Like a more metal-minded Frank Black, Global Seepej label head and At the Spine frontman Mike Toschi sketches person politics to the sound of perfectly serrated pop.
w/DJ Nofader Sweet Oregon Grill-Duncan Branom Quartet, 7 pm
The Steinhaus-Kathy Walker Band
Towne Lounge-Old Haunts, Champagne, Lily Marlene
Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm
Waterfront Park-Blues Festival: Buddy Guy, Charlie Musselwhite, Eric Johnson, Kenny Neal, Billy Branch, Mark Lemhouse, Big Monti, Hoodoo Moon Cruise, Neal Lemhouse, $5 w/donation, All Ages
White Eagle-Eagle Ridin Papas, 5:30 pm; Lil Radio, Colorfield, 9:30 pm, $6
Wilf's Piano Bar-John Gilmore
Wine Down-Dale Morris, 7:30 pm, free
Yola's Foster Road-Open Mic, 7 pm
Acme-Old Growth Journal Release, Watery Graves, Mise En Abyme, Kickball, Aaron Kyle
Alberta St at 24th-Train 145 Band, 9:30 pm, $5
Arnada-A-Kamp, Guyve, Reedy & the Bluntz, 10 pm, $5
Artichoke-Song Circle, 2 pm
Beale street NW-Kenny "Blue" Ray
Berbati's Pan-The Abyssinians, Yellow Wall Dub Squad, DJ Blackmarks, $18-20
Biddy McGraw's-Red Rubber Band
Bitter End-Tweed's Mob, The Slow Rollers
Bossanova-Julia Korena
Brasserie Montmartre-Everything's Jake
Buffalo Gap-Stephen Ashbrook Band
C-Bar-Lincoln Crockett
Candlelight-Waterfront Blues Festival
Charlie White-Dan Crothers, 6 pm
Clyde's Prime Rib-Margo Tufo Band
Conan's-The Boom Bap Project, Grey Skul, Coolnutz, DJ Chill, DJ Jake One, Snafu
WOW!
Liv & The Warfield Project
AT DOUG FIR LOUNGE
Featuring the ever-silky sound of casual local R&B diva Liv Warfield, the Project combines classic elements of soul, R&B, and hiphop into a comfortable, often compelling mlange.
w/Siren's Echo Corner Saloon-Hipwaiters
Dante's-Maximo Park, The Blood Arm, Troubled Hubble, 9:30 pm, $8
Duff's Garage-James Sasser, Scott Burr & the Slow Drags
Edgefield-Vivid Curve
Food Hole-Wet Confetti, The After Lifes, Fact Or Fiction, $5
Gemini-Guitar Smack Down w/John Koonce & Doug Rowell
Gorge-Widespread Panic, Camper Van Beethoven, $35
Grand Lodge-Great NW Music Tour w/Freak Mountain Ramblers, 8 pm
Grand Lodge-Sonny Hess Band
Green Room-Earl and the Reggae All Stars Fashion Show
Headquarters-The Snuggle Ups, Science of Yabra, Evolutionary Jass Band, Ghost to Falco, Narwhal, 8 pm, $3
Imbibe-Rollie Tussing
Jackpot Records-Downtown-Maximo Park, 1 pm, free
Jimmy Mak's-Bobby Torres Ensemble, 9 pm
Kelly's Olympian-Morgan Geer, Port Authority
Laurelthirst-James Low & The Medicine Show, 6 pm
Loveland-Bigtime Presents, All Ages
LV's Uptown-Darrel Grant Trio
Mississippi Pizza-TX 2 PDX Queer Music Night Pirate Jane, Dreadful Sorry, Myshkin's Rubywarblers, Tamara Ja Brown, Excuse Me Sir, Litter Meet, Glam Star Burlesque, Johnny Mozzarella, Stacy Bias, DKPDX
Mock Crest-Donna Jose, 9 pm
Music Millennium NW-Swingin' Amiss, 5 pm
New Old Lompoc-Off-Key Bluegrass Jam (open acoustic)
Paolas-Happy Hour w/Kate Mann; Hello Square
Poor Richards-Marty Danzer
Produce Row-Dan Eagan & Friends
Red Room-Cocks in the Henhouse, Hillstomp, $5
Rock Creek Tavern-Jeff Haigerty Trio
Rock N Roll Pizza-Swil, Figurehead, Stabitha, Miss Anne Thrope, All Ages
Sabala's Mt Tabor-Pink Swords, Muddy River Nightmare Band, 80 Octane
Slabtown-The Lamps, The Blank, Swimmers, DJ DTour
Solid State-The Lawrence Arms, A Wilhelm Scream, Smoke Or Fire, Enemy You, 8 pm, $10
Tonic-Western Aerial, The Freemartins, Lindsey Pool, $5
Vine Leaves-Shoehorn VonTap Trio
Viper Room-Yard Sail, Supernaut, Deflower
Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm
Waterfront Park-Blues Fest: Zydeco Swamp Romp, Carrier, Delafose, Ardoin, Too Loose, The Subdudes, Jon Cleary & the Absolute Monster Gentlemen, Ray Charles Tribute w/ Patrick Lamb, Thara Memory, Linda Hornbuckle, Curtis Salgado, Sherman Roberson w/ DK4, March Fourth Marching Band, Sail on Sister, Win in Blues Cruise, Zora Young, Duffy Bishop, Mary Flower, Reel Blues, Make it Funky, Midnight Mambo Cruise, Jon Cleary,Chubby Carrier, Sherman Robertson, Reggie Houston's Earth Island Band, $5 w/ donation, All Ages
White Eagle-Seven Year Tango, $6
Wine Down-Dale Morris, 7:30 pm, free
Beale street NW-Tony Coleman Blues Jam,
Berbati's Pan-Get Hustle, Afrirampo, Scout Niblett, CJ Boyd, $7-8
Biddy McGraw's-Lowell J. Mitchell Trio, 5:30 pm
Bitter End-Open Mic w/Matt Blodgett
Brasserie Montmartre-Creighton McGrath
Clyde's Prime Rib-Ron Steen Jazz Jam
Conan's-Parallax, Rollerball
Dante's-Pat McDonald, 9 pm; Sinferno Cabaret w/ Lucy Fur & the Suicide Girls, 11 pm
Doug Fir-Esthero, Auditory Sculpture, DJ Arnold Pander, James Beaton, 9 pm, $13-15
Edgefield-John Bunzow
Food Hole-Men Who Can't Love, Yuma Nora, Hustler White, Sex With Girls, $5
Gorge-Widespread Panic, Cracker, $35
Imbibe-The Right Reverend's Gospel Revue, Django's Tigers, noon
Kaul Auditorium, Reed College-Nicholas Crosa
Kelly's Olympian-Delta Dawgs, Poly High
Laurelthirst-Freak Mountain Ramblers, 6 pm; Neil Gilpin's Belmont St. Octet, $3
Liberty Hall-Electric Church w/Roxx Religion, 1 pm, donation, All Ages
Mock Crest-Jak Stone, 8 pm
Nocturnal-Swing Dancing, 7:30 pm, $6
O'Connor's-The Tone Sharks
Paragon-The Red Scare
Paris-Daggermouth, 7 pm
River Roadhouse-Sinners Club Open Jam
Sabala's Mt Tabor-Warped Tour Battle of the Bands
The Steinhaus-Kinzel & Hyde
Tonic-Seven Planes
Wax-The Cypher: All Element Freestyle and Emcee Battles
White Eagle-Open Mic w/John Vecchiarelli
Ash St.-My Goldfish Ned, Kamikaze Radio
Beale street NW-Tony Coleman Blues Jam
Bossanova-Argentine Tango, 8 pm, $8
Brasserie Montmartre-Lee Reinoehl
Colosso-Hunter-Donnalvia Duo
Dante's-Storytellers w/ Dave Queen, Karaoke from Hell
Edgefield-Chris Robley
It's A Beautiful Pizza-City of Gypsies, 8 pm
Longhorn-Morrison Bridge Music Jam
Loveland-JonnyX & The Groadies, Fact or Fiction, All Ages
Mock Crest-Lee Blake, 8 pm
Moon & Sixpence-Johnny Connolly
Produce Row-Ron Steen's Jazz Jam, $3
Rock N Roll Pizza-Kamikaze Karaoke, All Ages
Sabala's Mt Tabor-Warped Tour Battle of the Bands
Tonic-Matt Machine
Waterfront Park-Blues Fest: Guitar Shorty, Doyle Bramhall, Kelley Hunt, Papa Mali, Jackie Greene, Paul Delay, Oliver Mrukudzi, Stephen Bruton, Bill Rhoades' Harmonica Blow Off, International Blues Challenge Winners, Blue Bayou Cruise, $5 w/donation, All Ages
White Eagle-Little Sue & Lynn Conover, 8:30 pm
Aladdin-The Waifs, Ben Weaver
Ash St.-The Mixed Social w/Infidel, Option C
Babalu-Blues/Funk Open Mic, 9 pm
Beale street NW-Chris "Hammer" Smith & Hammersmith Band
Berbati's Pan-Pseudosix, The Double U
Biddy McGraw's-Dylan Vance, Griff Bear
Bitter End-The Collective
Brasserie Montmartre-Lee Reinoehl
C-Bar-Open Mic, 7:30 pm
Clyde's Prime Rib-Johnny Martin
Conan's-Thorn City Improv, Oldominion, The Chosen
Dante's-Jim Basnight Band
Doug Fir-Michelle Shocked, 9 pm, $15
Edgefield-Johnny B. Connolly, Caleb Klauder, Sammy Lind
Fez-Hamsa Lily, 9 pm, $10-12
goodfoot-ESP w/ Atom 13, Seoul Bro #1, Homonym, Lofi
Green Room-NW-Radio Songwriter Showcase, 9 pm
H2O Martini Bar-Open Mic, Live Improv Jazz, DJ OG 1, 8 pm, $5
Haven-Open Mic, 7 pm, free
Imbibe-Paul Brainard, Billy Kennedy
It's A Beautiful Pizza-Balkan Music & Dance, 9 pm
Laurelthirst-Jackstraw, 6 pm
Mississippi Pizza-Nick Jaina, The Maybe Happening
Mock Crest-Johnnie Ward & Eagle Ridin Papas, 8 pm
Music Millennium NW-Michael Nigro, 6 pm
Night Light Lounge-Laptop Lounge
Nocturnal-Blues Practica, 7 pm, $5
Paris-Waving at Strager, Midnight Violation, Chucky No Stars, 7 pm
Produce Row-Blue Grass Jam
Sabala's Mt Tabor-Warped Tour Battle of the Bands
The Steinhaus-Haus Cats
Tonic-Atomic Jazz Ensemble
Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm
White Eagle-Joe McMurrians Acoustic Review, 8:30 pm, free
Arnada-Songwriter's Round w/Shina
Ash St.-Form & File, The Sea Weasels, New Telepathic Friends
Berbati's Pan-Housewarming 4 w/King Fader, Auditory Sculpture, Kaitlyn ni Donovan, AV Club, Broken Flow, 9 pm, free
Biddy McGraw's-Elizabeth Nicholson
Blue Monk-Pendar i Paya
Brasserie Montmartre-Tom Cheek Duo
C-Bar-Beth Willis
Dante's-Storm & The Balls
Doug Fir-The Upsidedown, Jonah, Tea For Julie, 9 pm, free
Food Hole-Get Hustle, Lion Fever, Bellmer Dolls, $5
Gemini-Morrison Bridge Blues Jam, 8:30 pm, free
goodfoot-The Motet
Green Room-Stephen Ashbrook, 9 pm
Laurelthirst-Little Sue, 6 pm; Pete Krebs and The Gossamer Wings
Mississippi Pizza-Low Down Sophisticates
Music Millennium NW-Dave's True Story, 6 pm
Noir-Caiaphas
Paris-Punx Unite Tour w/Frontline Attack, Chaotic Alliance, Unit 21, Twenty To One, The Chaotic
Produce Row-June Buton's Open Mic
Red and Black Cafe Collective-Essie Jain
Rock Creek Tavern-Open Mic w/Billy Kennedy, Lou Lozada
Sabala's Mt Tabor-Coffin Cats, G-String, Blackout Radio, Sawyer Family
Sweet Oregon Grill-Rogue Bluegrass Band, 6 pm
Tonic-Rose Moyer, TIme Is The Enemy, Jahai, A Thousand Year Plan
U&I Tavern-Open Mic
Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm
White Eagle-Brandi & Friends