THURSDAY 9/1
Abou Karim Restaurant-Jazz 'm
Adidas Originals-Siren's Echo, DJ Chill, 6 pm
Aladdin-Ted Leo & The Pharmacists, Talkdemonic, The Kingdom, 9 pm, $12
Alberta St. Pub-Monty Green's Bluegrass Invite, 9 pm, free
Alexander's Lounge-Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free
Arnada-Electric Band Jam w/Mark
Ash St. Saloon-Drunken Prayer, The Clementines, The Juanita Family & friends, $5
Back To Back Cafe-Willie Greer and the Heart Murmurs, 8:30 pm, free
Beale Street NW-Kinzel & Hyde, 8:30 pm, free
Berbati's Pan-The Prids, American Princes, Other Men My Age, 9:30 pm, $6; PDX Print: DJ Wratt Might, 6 pm, free (barside); The Incredible Kid, DJ Anjali, 9 pm, free (barside)
Biddy McGraw's-John Ross
Bitter End-Oakhurst
Blue Monk-Triclops Organ Trio, 9:30 pm
Boons Treasury-Ron Hughes, 8 pm, free
Brasserie Montmartre-David Evans Duo
Buffalo Gap-Tony Furtado, 9 pm
Casa Colima-Cubaneo
City Hall-Live Wire!, 5 pm
Clyde's Prime Rib-Jim Mesi, Steve Bradley
Crystal Ballroom-Cocktail Cabaret, Tropicana, 9 pm, $10 (Lola's)
Dante's-OK Go, The Redwalls, The Colour, Climber, 9:30 pm, $5; The Incredible Kid, DJ Anjali, 9 pm, free (barside)
Doug Fir-Adelaide, Tracker, John Weinland, 9 pm, free
Eastbank Farmers' Market-Square Dance; Greg Clarke, 3:30 pm
Edgefield-John Gross Duo, 7 pm, free
WOW!
Pearl Jam
At The Gorge
Does Pearl Jam still have fans enough to fill up the Gorge? Also, do they still have fans devoted enough to drive from Portland to see them in George, WA? More importantly, why does the Mercury insist on taunting us with listings for shows that are four-plus hours away?
Fez-The Power of County, The Stood Ups, The Odditors, 9 pm, $5
Gemini-Karaoke From Hell
Glenn and Viola Walters Cultural Arts Center-BeauSoleil, Michael Doucet, 8 pm, $20
goodfoot-Ashbury Park
Gorge-Pearl Jam, 7 pm, $49
Grand Lodge-Strawberry Roan, 6 pm, free
Ground Kontrol-Copy, 9 pm, free
Holocene-The Juan Maclean, The Blow, 1999, 9 pm, $10
Imbibe-Happy Hour w/Jamie Stillway Trio, 6 pm; Tracy Klas, 9 pm
It's A Beautiful Pizza-Bill Coomes & Larry Adair, 8 pm
Kelly's Olympian-DJ Sars, The Crash
Kennedy School-Foghorn Stringband, Bill Martin, 7 pm, free
Loveland-Mushroomhead, Dope, Nocturne, Syx, 8 pm, $13.50-15, All Ages
Mississippi Pizza-JDR, 6:30 pm; Loose Change, 8 pm
Mississippi Studios-Rachel Ries, Raina Rose, 8 pm, $10
Mock Crest-KC Murphy, Open Mic & Jammin, 8:30 pm
Monty's Tavern-Kenny Lee & The Sundowners' Open Jam, 9 pm
Portsmouth Club-Reggae Night
Red & Black Cafe-Pere Soto Trio, Dan Schulte, David Valdez, 8 pm
Roseland-Pepper, Expendables, OPM, 8 pm, $13.50, All Ages
Red Sea-Live Hiphop
Sweet Oregon Grill-Jon Koonce, 7 pm
Tom McCall Waterfront Park-Oregon Symphony, Portland Youth Philharmonic, 5 pm
Tonic-Straitjacket, The Hollowpoints, Riot Cop, Black Eyes & Neckties, 9:30 pm, $4
Towne Lounge-The Gnash, The Neins, The Weaklings, The Jacuzzi Brothers, free
White Eagle-Black Tangerine, 8:30 pm, $4
Wilf's Piano Bar-Tom Grant
WOW Hall (Eugene)-The Spill Canvas, This Day & Age, Mashlin, 7 pm, $8-10
FRIDAY 9/2
Abou Karim Restaurant-Mary Kadderley
Acme-Waxfire, The Most, The Vulterines, We Quit, 9 pm
Aladdin-John Butler Trio, Susie Blue, $15
Alberta St. Pub-Beglan's Irish Jam, 9 pm
Alexander's Lounge-Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free
Ash St. Saloon-Caves, AM Interstate, Delano, $6
Beale Street NW-Danny Hay Davis, noon; Jim Mesi
Berbati's Pan-DeVotchka, Keren Ann, 9:30 pm, $12; King Fader, 9:30 pm, free (barside)
Biddy McGraw's-Billy Kennedy Happy Hour, 5:30 pm; Colan T., 9:30 pm
Bitter End-James Sasser, Midwestern
Blue Monk-Farnell Newton, Marcus Reynolds
Boons Treasury-Fairly Honest Jon & The Truth, 9 pm, free
Bossanova-Ms. Led, Stars of Track & Field, Pete Krebs & Gossamer Wings, Less Than Hero, 9 pm, $5
Brasserie Montmartre-Gary Hobbs Trio
Buffalo Gap-X-Angels, 9 pm
Clark County Amphitheater-Backstreet Boys, Kaci Brown, 7:30 pm
Corner Saloon-Network
Crystal Ballroom-Billy Joe Shaver, Michael Dean Damron, 7 pm, $20-22 (Lola's); '80s Video Dance Attack w/VJ Kittyrox, 10 pm, $3 (Lola's)
Dante's-Floater, 9:30 pm, $10
Devils Point-Go Like Hell, Pretty Monster, 10 pm, $5
Doug Fir-Jim, Jennie & The Pinetops, James Low Band, Little Sue, 9 pm, $8; Rotate w/DJ Shines, Misfit Massive, midnight-3 am, free
Duff's Garage-Lisa & Her Kin
Edgefield-Mark Alan, 7 pm, free
Gemini-Ward Stroud
Gorge-Tom Petty & The Heartbreakers, Black Crowes, 7 pm, $29.95-59.95
Grand Lodge-John Bunzow Trio, 6 pm, free
Grolla-Jim Soloway
Haven Coffee-Lorna Miller, 7:30 pm, $3
Holocene-PRA Benefit: Strength, Copy, Pt. Juncture, WA, Sleepyhead, Alan Singley & Pants Machine, DJ Tan't, 9 pm, $5
Hotel Oregon-Backseat Drivers, 7 pm, free
Imbibe-Happy Hour w/Little Sue, 6 pm; Ezra Holbrook, The Don of Division St., 9:30 pm, $5
Kelly's Olympian-Prick & The Burn, Die Kapitalist Pig
Laurelthirst-Head for the Hills Bluegrass Band, 9:30 pm, $4
Mississippi Pizza-3/5ths Compromise, 6 pm; Wazn-Al-Sharq, 9 pm
Mississippi Studios-John Wesley Harding, 8 pm, $20
Mock Crest-Sneakin' Out, 9 pm
Montego Bay-Kat & The Roots Revolution, 10 pm, free
Moon Star-Hungry Mob, Siren's Echo, DJ King, 9 pm, $5
Night Light Lounge-Artist Reception w/Atomic Jazz Ensemble, 8 pm, free; DJ Roommate, 10 pm, free
Pala-Mike Grant, Quidity, The Technician (main room); BrokenWindow, Ravi, Dibi Yosi, Bonehead, Adam & Demetre (lounge), $7
Paragon-Skarp, Countdown to Armageddon, Dead By Dawn, free
Paris Theater-The Abnormals, Blacklist 40, Secod Best, 7 pm, $8
People's Co-Op-Community Singing From the Sacred Harp, 6:30 pm, free
Porky's Pub-Lodge Club, Another Cynthia
Produce Row-Shelf Bellie, $4
Pshaw!-Happy Hour w/Eric Allen
Red & Black Cafe-Rory Stitt, 8 pm
Rehoboth World Healing Center-Midnight Prayze: Chosen Generation, Pastor Derrick Traylor, Saeeda, Psalmist Alonzo Chadwich, Destined, Latin Praise Team, Salvation & Deliverance Cogic, Quisha, Concrete Evangelists, 10 pm, free
Rock Creek Tavern-Intervision 5, 9 pm, free
Rock N Roll Pizza-36 Crazyfists, Emberghost, Falling Closer, Rose Moyer, Kill on Sight, A Divided Dream, 6 pm, $12
Roseland-Israel Vibration, Clinton Fearon, Boogie Brown Band, Selectah Cansaman, 9 pm, $18-23, All Ages
Sabala's Mt. Tabor-Thor, The Punk Group, Gruesome Galore
Secret House Vineyards-Michael Franti & Spearhead, Blackalicious, Mofro & Hot Buttered Rum String Band, 5 pm
Tonic-Howie & The Hot Knives, Carol's Chump, Shorty Lunchbox, 9:30 pm, $5
Towne Lounge-The Give, The Black Diamonds
Wax-Freestyle Fridays Open Mic, 9 pm, free, All Ages
White Eagle-Johnnie Ward & The Eagle Ridin' Papas, 5:30 pm, free; Little Radio, 9:30 pm, $6
Wilf's Piano Bar-John Gilmore Trio
SATURDAY 9/3
360 Vinyl-Biccasso, Snap Jackson, Pete, Nate the Great, 5 pm, free
Abou Karim Restaurant-Tom Grant
Acme-Coyle Parker, Jacobin, Roy Tinsel, 8 pm, free
Alexander's Lounge-Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free
Arlene Schnitzer Concert Hall-Garbage, The Thermals, 8 pm, $29
Artichoke-Song Circle, 2 pm
Ash St. Saloon-Valid Effort, 800 Octane, 48 Thrills, Switchhitter, $6
Beale Street NW-Gospel Lunch, 1 pm; Walter Guy Band
Berbati's Pan-Little Brother, The Away Team, Legacy, Darien Brockington, Joe Scudda, Chaundon, DJ Kez, 10 pm, $13; King Fader, 9:30 pm, free (barside)
Biddy McGraw's-Terry Robb
Bitter End-Kris Orlowski, Casey Hurt, Russell Stafford
Bossanova-Cataldo, Speechwriters LLC, Jasmine Ash, 9 pm, $5
Brasserie Montmartre-Gary Hobbs Trio
Buffalo Gap-Sweetjuice, 9 pm
C-Bar-Dohmba
Clyde's Prime Rib-Ronnie Esconde
Corner Saloon-Network
Crystal Ballroom-Gerald Levert, The Whispers, 9 pm, $40
Dante's-The Superficials, 9:30 pm, $6; Storm & The Balls, DJ Pan Am & Mestizo69
Duff's Garage-Ignitrons, Volcanos, Verbtones
Dunes-Tracy & the Plastics, Suicide Club w/DJ Nightschool, 10 pm, $3
Edgefield-Vivid Curve, 7 pm, free
Fez-Scott Law Band, Eleven Eyes, The Accolades, 8 pm, $8
Gemini-Marty Hinninger Band
goodfoot-Jackstraw
Gorge-Tom Petty & The Heartbreakers, Black Crowes, 7 pm, $29.95-59.95
Grand Lodge-Richard Day Reynolds, 6 pm, free
Hotel Oregon-John Bunzow, 7 pm, free
Imbibe-Cornbread, Brother Lemon, 7 pm, $5
Les Schwab Amphitheater-Pink Martini, Brazilian Girls, 6:30 pm, $20-45
Loveland-The Locust, Cattle Decapitation, The Get Hustle, Blowupnihilist, 7:30 pm, $10, $10, All Ages
Mississippi Pizza-Pelusa, 6 pm, free; Mujurus, 9 pm
Mississippi Studios-The Waybacks, 8 pm, $20
Mock Crest-Donna Jose, 9 pm
Montego Bay-Kat & The Roots Revolution, 10 pm, free
Music Millennium NW-Eleven Eyes, 5 pm
Foxes-Hooliganship, E*Rock and YACHT, Franz Prichard and White Rainbow, DJ Hot Air Balloon, DJ Safeashouses, All Ages
Paris Theater-The Blakes, The Look, Delano, Vatara, Horatio, 7 pm, $8
Portsmouth Club-Lurker, Devilspit, 10 pm, free
Raccoon Lodge-Jessie Rae, 7 pm
Red & Black Cafe-Timothy Hull, 8 pm
Red Room-The Caves, AM Interstate
Rock Creek Tavern-Sonny Hess Band, 9 pm, free
Rock N Roll Pizza-Die Hunns, The Hollow Points, Angel City Outcasts, Primadonna, 7 pm
Sabala's Mt. Tabor-Absinthe Academy, Beltline, The Trembling
Sweet Oregon Grill-Duncan Branom Quarter, 7 pm
Tiger Bar-Deep Fried Funk Bros., Bron, Bicasso, Snap Jackson, Pete, Nate the Great, Seoul Brother #1, Crate Badgers, 9:30 pm, free
Tonic-Sleep, Newspeak, Manic D & Leg Donor, Santotzin, Village Elliott, Yamio 263, 9:30 pm, $5
White Eagle-Paid in Steak, Michael Dean Damron, Hillstomp, 9:30 pm, $6
Wilf's Piano Bar-Shirley Nanette & friends
SUNDAY 9/4
Aladdin-Brazilian Girls, $15
Ash St. Saloon-Tony Coleman Band, $5
Augustana Lutheran Church-Augustana Jazz Quartet, 6 pm, free
Beale Street NW-Gospel Lunch, 1 pm; David Vest, 8 pm
Berbati's Pan-Jackpot Records' DJs, 5 pm, free; Retribution Gospel Choir, No Wait Wait, Holysons, 9:30 pm, $8-10
Bitter End-Open Mic w/Matt Blodgett
Brasserie Montmartre-Creighton McGrath
Clyde's Prime Rib-Ron Steen Jazz Jam w/Peter Boe, Kevin Deitz, 8:30 pm, free
Crystal Ballroom-Ying Yang Twins, 9 pm, $25; Hive: DJ Blackout, 9 pm, $3 (Lola's)
Dante's-Sinferno Cabaret, 11 pm, $6
WOW!
Stan Ridgway
At Doug Fir Lounge
With a dark, quirky sense of humor and an innate knack for melody, Former Wall of Voodoo frontman Ridgway renders story-songs full of curious underdogs (bumbling gumshoes, gum-smacking waitresses, criminals of all stripes), long shadows, and odd, theatrical arrangements. Fans of Tom Waits, Raymond Carver, and Ida Lupino will dig him heartily.
w/Loch Lomond, the Sharp Things
Devils Point-Stripparaoke w/KJ Pinky, 9 pm, free
Dunes- Fancie w/Elisabeth Wood, Evolutionary Jass Band, 9 pm
Edgefield-Sonny Hess, 5 pm, free
Imbibe-The Right Reverend's Gospel Revue, 6 pm
Loveland-Hidden in Plain View, The Academy Is..., Spitalfield, Over It, 7 pm, $10, All Ages
Maryhill Winery-Crosby, Stills & Nash
Mississippi Pizza-Shicky Gnarowitz, 6 pm; Anne Carroll, 9 pm
Mock Crest-Kate Mann, 8 pm
Moon & Sixpence-Foghorn String Band, free
Portland Spirit-Stars of the Portland Baroque Orchestra, 2:30 pm, $50
Pshaw!-Chata Addy's Percussion Jam, 7 pm
River Roadhouse-Sinner's Club Open Jam, 8 pm
Rock Creek Tavern-Jo Haemer, 5 pm, free
Roseland-Flogging Molly, Rolling Blackouts, River City Rebels, 8 pm, $18, All Ages
MONDAY 9/5
Ash St. Saloon-Open Mic, free
Beale Street NW-Mary Flower
Biddy McGraw's-Lowell T. Mitchel Trio, 6 pm
Bossanova-Argentine Tango, 7 pm, $5
Candlelight-D.K. Stewart & The DK4, 9 pm, free
Colosso-Alan Hunter, A.G. Donnalioa, 10 pm
Dante's-Ground Zero Lounge w/Clyde Lewis, 6 pm, free; Karaoke From Hell, 10 pm, $2
Edgefield-Michael Meanwhile, 7 pm, free
goodfoot-Sonic Forum Open Mic
Imbibe-Skip Von Kuske, 7 pm
It's A Beautiful Pizza-City of Gypsies, 8 pm
MacTarnahan's Taproom-Steve Cheseborough, 7 pm, free
Moon & Sixpence-Johnny B. Connolly, free
Paris Theater-The Gentry, Sad Panda, 9 pm
Produce Row-Ron Steen Jazz Jam w/Phil Goldberg, Phil Baker, 9 pm, $3
Rock N Roll Pizza-Kamakazi Karaoke w/Sydney Ruin, 8 pm, $2
Sabala's Mt. Tabor-Lovely, DJ Gregarious, 9:30 pm
Tonic-Otto Everding, Model Down, One Dirty Hand, 9:30 pm, $4
Twilight Cafe-Open Mic w/Eric Allen
White Eagle-Little Sue, Lynn Conover, 8:30 pm, free
TUESDAY 9/6
Arnada-Jordon Feathers & Acoustic Knights
Ash St. Saloon-The Mixed Social: Soft Rock Champion, Russell Stafford, The Gensen Shore, free
Bar of the Gods-Acoustic Night, 10 pm, free
Biddy McGraw's-Dylan Thomas Vance, Griff Bear
Bitter End-Songwriter Series W/Scott Gallegos, Kate Mann
Blue Monk-Ramsey's Groove Trio, free
Clyde's Prime Rib-Johnny Martin
Crystal Ballroom-Cake, 9 pm, $25-30; The Perfect Prescription: DJ Now! Now!, 9 pm, free (Lola's)
Dante's-Iron City Rock: The Voodoo Organist, 9:30 pm, $3
Doug Fir-Lightheaded, Blacknotes, Ohmega Watts, DJ Bombay, 9 pm, free
Edgefield-Caleb Klauder, Sammy Lind, 7 pm, free
H2O Martini Bar-The Session: Open Mic, Live Improv Jazz, Urban Spoken Word, DJ OG 1, 8 pm, $5
Imbibe-Paul Brainard, Billy Kennedy, 9:30 pm
It's A Beautiful Pizza-Balkan Music & Dance, 9 pm
Loveland-Mount Eerie, Calvin Johnson, Faerie Talk, Good Luck Mr. Gorski, 8 pm, $5-6, All Ages
Mississippi Pizza-Shicky Gnarowitz, 6 pm; Nadine Zahr, 9 pm
Mississippi Studios-David Ross-MacDonald, 8 pm, $8
Mock Crest-Johnnie Ward & Eagle Ridin Papas, 8 pm
Moon & Sixpence-Kung Pao Chickens, free
Nocturnal-Blues Practica, 7 pm, $5
Old Town Pizza-Acoustic Songwriter Spotlight
Paris Theater-Reason to Rebel, Parkhurst, 300 Watt Lust, The Belmonte Academy, 7 pm, $8
Produce Row-Bluegrass Jam
Pshaw!-Steve Smith's Jazz Jam, 7 pm
Sabala's Mt. Tabor-Honky-Tonk Tuesday: Jim Carr & The Countrymen, 8 pm, free
Tonic-Monkey Tek, 9:30 pm, $2
Vine Leaves-Roxane Butterfly w/Shoehorn VonTap Trio, 8 pm, $10
Wallbangers-Dueling Pianos
White Eagle-Joe McMurrian's Acoustic Review, 8:30 pm, free
Wilf's Piano Bar-Ron Steen Jazz Jam
WEDNESDAY 9/7
107 SE Washington-Caroliner, Jackie-O Motherfucker, Hans Gusel, Sixes, Gerritt, 9 pm, $7
45th Street Pub-Open Mic
Aladdin-Leon Russell, Commander Cody, $29.50-32
Alberta St. Pub-Zydeco Dance Party, 7 pm
Alexander's Lounge-Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free
anna bannana's-Divided Like a Saint, 7 pm, free
Arnada-Songwriter's Round w/Shina
ArtBar & Bistro-Open Air Jazz Night on Main Street w/Echo Jazz, 5:30 pm, free
Ash St. Saloon-Son of Rust, $4
Back To Back Cafe-Cozeth and the Ilwacos, St. Abby and the Neverending Cockroaches of Doom, Ryan Harvey, James Miska, 8 pm, free
Biddy McGraw's-Bob Soper
Bitter End-Skoolyard
Blue Monk-Pendar i Paya
Boons Treasury-Mark Alan, 8 pm, free
Brasserie Montmartre-John Stowell Duo
Buffalo Gap-Pint Night Unplugged w/Rhetoric Tuesday, 9 pm
C-Bar-Hank Hirsh Quintet
Clinton Street Theater-The Nice Boys, Clorox Girls, High Vox, The Gimmies, 8 pm, All Ages
Crystal Ballroom-Son Volt, Earlimart, 8 pm, $16-18; This Old House w/ac$, Tyson, guests, 9 pm, $3 (Lola's)
Dante's-Mustard Man's Comedy Show, 6 pm, free; Storm & The Balls, 10 pm, $5
Doug Fir-Podcast Motel, 10 am; Mofro, Cross-Eyed Rosie, 9 pm, $10-12
Driftwood Tavern-Open Mic w/Doc Michaels
Duff's Garage-Blues Jam
Food Hole-Seve vs. Evan, Hot Air Balloon Ride, Eli Keller, 8 pm, $5
Gemini-Morrison Bridge Blues Jam, 8:30 pm, free
goodfoot-Folkrum, free
WOW!
Light White
At Holocene
Featuring the former founders of the Sensualists, Light White is a farfisa and drums duo who tonight test-run their performance for the upcoming TBA Festival.
w/Pocket Parade, General Studies
Hawthorne Theatre-Minus The Bear, These Arms Are Snakes, Thunderbirds Are Now!
Imbibe-John Twist, Lenny Rancher, Chad Bault
It's A Beautiful Pizza-Arabian Music & Dance, 8:30 pm
Mississippi Pizza-Arctic Circle
Mississippi Studios-The Bills, 8 pm, $15
Moon & Sixpence-Trashcan Joe, 8:30 pm, free
Music Millennium NW-Alastair Moock, 6 pm
Night Light Lounge-Atomic Jazz Ensemble, 9pm, free
Noir-Adam Hood, Everything is Fine, The Lunamoth, Marahmar, 8 pm, $4
Paola's-Ezra Meredith, 9 pm
Poor Richards-Open Mic w/Jon Self
Produce Row-Open Mic, DJ Doje
Pshaw!-Reggie's Box of Chocolates
Red & Black Cafe-Anne Phillip
Rock N Roll Pizza-Brand New Sin, Black Halos, Supagroup, Dog Faced Gods, 7 pm
Sabala's Mt. Tabor-Bedlam Boys, Sawyer Family, Gin and Tillyanna
Red Sea-Midnite, 10 pm, $19-23
Three Friends Coffeehouse-Suck My Open Mic w/Tamara J. Brown, 7 pm
Tonic-Level the Vibes, 9:30 pm, $3
Twilight Cafe-Acoustic Minds w/Stevie "B"
Wilf's Piano Bar-Patrick Lamb Band
Wired Coffee-Open Mic, 7 pm
THURSDAY 9/1
Acme-Evolution: DJ Harmony, DJ Jessamine, 9 pm, $5
Apotheke-Dantronix
Backspace-Metronome: Microelectronic Funk
Bar of the Gods-Atom 13, Homonym, 10 pm
Barracuda-DJ Mafia
Basta's-DJs Derek Fisher, Theperfectcyn, 9 pm, free
Bossanova-Thrillsville w/DJ DrewGroove; Invasion
Crush-Andromeda
Delta Cafe-DJ Honeybucket
Devils Point-DJ S. Disco, 9 pm, free
Dunes-Electric Circus w/Goblin City DJs, free
East Chinatown Lounge-Auditory Sculpture
Greek Cusina-House Call w/DJ Matt e Starr, free (lounge); L80s Dance Night w/DJ Brett (Taverna)
Matador-DJ I Heart You, 10 pm, free
Noir-DJ Rafa, 9 pm, free
Pala-Sabroso w/DJ Mestizo69, free
Produce Row-DJ Doje
Red Cap Garage-DJ Dougalicious
Ringler's Pub-Thirsty Thursdays w/DJ B Dangerous, 9 pm, free
Rudy's Barbershop-Heavy Metal Thursdays w/Riffless, 5-8 pm
Saucebox-Techno Sol w/ DJ Suppoz, 10 pm, free
Tiger Bar-Seoul Brother #1, Crate Badgers, free
Tube-DJ KG
XV-The Remedy w/DJ Rundown
FRIDAY 9/2
820-Get Lifted w/DJ Big Deuce, 8 pm, free
Beulahland-DJ Li'l Pete
Crush-Tigerstripes
Delta Cafe-Live Forever w/Ricky Pang
Dunes-DissCo, 10 pm
East Chinatown Lounge-Atom 13, Soil
Fez-XXX Chromosomes: Bright Colors & Comfy Couches, 8 pm, $7; Shut Up & Dance w/DJ Gregarious, 10 pm, $5
Greek Cusina-Body Call w/DJ Wicked, Professor Stone (Minoan); Bluechris, Forrest Avery, Flipsta, RNA (lounge); DJ Brett (Taverna)
goodfoot-DJ Wicked, DJ Wels, 10 pm, $3
Ground Kontrol-Reagan-o-Mix: DJ AudioElecronic, 9:30 pm, free
Matador-DJ Trixie Doll, DJ Lucifina, 10 pm, free
Noir-DJ Non, 9 pm, free
Red Cap Garage-DJ Sam
Ringler's Pub-DJ B Dangerous, 10 pm, free
Ringlers Annex-DJ Ted Striker, 10 pm, free
Saucebox-All Things Considered w/Mr Mumu, 10 pm, free
The City-Flashback Fridays w/DJ G-Whiz, 9 pm
Tube-Rock 'Em Sock 'Em Robots w/DJ Nikki C
Voodoo Lounge-Flave w/DJ Evil One
Vue-Jammin 95.5 Friday Night Dance Party, 10 pm, $10
XV-Nik Fury
SATURDAY 9/3
820-Get Lifted w/DJ Big Deuce, 8 pm, free
Aztec Willie's-Salsa Night w/DJ Jose, 9:30 pm, free
Bobby McGee's-Kevin Berry's Old School Jam w/DJ Michael Morris
Colosso-DJ Wiggly Worm
Devils Point-DJ S. Disco, 9 pm, free
Doug Fir-All-Night Knotty Disco w/DJs Mr MuMu, Barrett Paul, Disco Model, Suppoz & the Perfect Cyn, 9 pm-3 am, $5-8
East Chinatown Lounge-DJ NikFury or DJ MissNomer
Greek Cusina-House Hooliganz, Demetre Baca (Lounge); DJ Brett (Taverna); DJs Izm, ATM, Flipsta (Minoan)
Holocene-Death By Disco w/DJ Teenage, 9 pm, $5
Matador-DJ Jimpanzee, 10 pm, free
Momo's-DJ Wicked, 10 pm, free
Noir-Dementia: DJs Carrion, Uberlush, Chris Randall, 9 pm, $3
Pala-DJs Aaron, Josh
Produce Row-DJ Motif
Red Cap Garage-DJ Dougalicious, HI-NRG
Ringler's Pub-DJ Miranda, 10 pm, free
Ringlers Annex-DJ Ted Striker, 10 pm, free
Rudy's Barbershop-Punk Cuts w/Riffless, 4-7 pm
Saucebox-Take You There w/DJ bluchris
The City-Evil One, 10 pm, $5
Tube-Gimme Danger w/DJ Maxamillion
Vue-Planet Luv Saturday Night Dance Party
XV-Mr Jeigh
SUNDAY 9/4
Crush-Dantronix, Tigerstripes
Kelly's Olympian-Brit Pop Night
Liberty Hall-Electric Church Open Mic w/Roxx Religion, 2 pm, donation
Matador-DJ Donny Don't, 10 pm, free
Night Light Lounge-S.I.N. Night w/DJ Roommate, 10 pm, free
Nocturnal-Swing Dancing, 7 pm, $6
Noir-Trading Platters, 10 pm, free
Red Sea-"Nice" Hip Hop & Rock Industry Night w/DJ Hightower, DJ ATM, L'Train, 10 pm, free
Tube-I Got 5 On It w/DJs $ew What, 10:30 pm, free
Twilight Cafe-Ladies' Night, All Women DJs
MONDAY 9/5
Acme-DJ Dantronix, 9 pm, free
Beulahland-Monday Megamix Massive w/Seoul Brother #1, 10 pm
Chances Sports Bar-Synthpop/Discohouse Dance Party w/Neighborhood DJ, free
Devils Point-DJ Addiction
Greek Cusina-Monday Night Raw w/DJs Hightower, My Friend Andy, ATM, 10 pm, free
Kelly's Olympian-DJ Sars
Matador-DJ Mr. E, 10 pm, free
Momo's-Mello Mondays w/DJ Mello Cee
The Know-DJ Pussyface, 10 pm
XV-DJ Daz
TUESDAY 9/6
Aalto Lounge-DJ No. 3, 10 pm
Bar Pastiche-DJ Sars, 9 pm, free, All Ages
Bossanova-Love It Two Death w/DJ Modified, Ramblin' John, 9 pm, free
Devils Point-DJ S. Disco
Dino's-Broken Glass w/DJ Big Deuce, free
East Chinatown Lounge-King Fader
Egyptian Club-DJ Atomiton, 10 pm
goodfoot-Eclectic Selectors Perspective w/Seoul Brother #1, Atom13, Homonym, Lo-Fi, 10 pm, free
Kelly's Olympian-DJ Makeout
Matador-DJ Pakastani Tranni, 10 pm, free
Night Light Lounge-Laptop Lounge Collective, 9 pm, free
Noir-DJs Mena, Aizlynn, 10 pm, free
Red Cap Garage-DJ Catalyst, free
Tube-No No No Disco w/DJ Nightschool
Twilight Cafe-Concrete Tuesdays w/Pedulum, DJ Elementary
XV-Don't Hate w/Paula B
WEDNESDAY 9/7
Acme-Craft Night, DJ Scramble, 7 pm, free
BC's American Saloon-DJs Slim, Buckshot
Bossanova-DJ Puppet, 8 pm, free; Strictly Salsa w/DJ Rumba, 9 pm, $5
Devils Point-DJ S. Disco
East Chinatown Lounge-DJ Izm
Fez-Devotion w/local DJs, 9 pm, free
Greek Cusina-DJs Paula B, Snackmaster, Riddim Ali, free (lounge)
Kelly's Olympian-Psych Ward w/Colin & Sean
Level-Family Night, free
Matador-DJ Throb, 10 pm, free
Pala-Queer Night: La Buket Fantastique, Hee Wee
Red Cap Garage-Temple of Sound: Devotion
Saucebox-Transistor Lounge w/DJ Santo, 10 pm, free
Viper Room-Wicked Wednesday w/DJ Wicked
Wax-Open Floor Breakdancing, 9 pm, free, All Ages