THURSDAY 3/30
Acme-The Janglies, 8 pm; Tasteful Nudes, Noise from the Sky, 9 pm, $3
Aladdin-The Bobs
Alberta St. Pub-Juanita Family, Runaway Truck Tramps, Feed & Seed, 9:30 pm, $5
Andina Restaurant-Gypsy Jazz Trio
Artichoke-Susan McKeown
Ash St. Saloon-Arroyo, Miraflores, Hopewell, Popgun Pariah, 9 pm, $5
Berbati's Pan-Drats!!!, Heroes & Villains, Junior Private Detective, free
Buffalo Gap-Rogue Motel, Stephane Schneiderman, Intervision 5, 9 pm
Crystal Ballroom-Emery, Anberlin, Far-Less, The Classic Crime, Jonezetta, 7:30 pm, $15
Dante's-The Cloud Room, Blitzen Trapper, Antlerand, Caves, 9:30 pm, $5
Doug Fir-We Are Scientists, The Grates, Foreign Born, 9 pm, $10
Fez-Col. Knowledge & The Lickity Splits, The Pink Snowflakes, Go Fever, 9 pm, $5
Gemini-Karaoke from Hell
Goodfoot-Diggin' Deeper, $5
Green Room-So Called Blues Band, 9 pm
Hawthorne Theatre-The Angry Orts, Atterly, Crazi Sister, Amber Voltaire, 9 pm, $6
AT HOLOCENE
The Sort Ofs' new record, Anxiety on Parade, has the coolest Blue Note Records-esque album cover. Inside it's some fun, fun, fun Radioheady, old-school U2y (pre Bono's Jesus of Rock fixation) pop rock kicked out by two very talented Portland guys. Tonight's their CD release party. Go forth and support that noise. w/Mike Coykendall, Quiet Countries
Jubitz Truck Stop in the Ponderosa Lounge-Country Battle of the Bands, 8 pm
Laurelthirst-Lewi Longmire Band, 6 pm; Bad Dates, 9:30 pm, $4
Loveland-These Arms Are Snakes, Isis, Zombi, 7:30 pm, $12
Mississippi Pizza-Camille Bloom, Quincy, 9 pm, $7
Mississippi Studios-John Gorka, 8 pm, $25
Music Millennium NW-We Are Scientists, 7 pm
Pshaw!-Andy Stokes
Red & Black Cafe-Labirynt, 8 pm
Rock Creek Tavern-Michael Berly, Matt Voth, 7 pm, free
Rock N Roll Pizza-Remembering Never, It Prevails, Prepare for War, Illmaculate, Brutal Fight
Roseland-Toots & The Maytals, The Southland, Trinity Soundz w/Cansaman, 9 pm, $20-25
The Know-Abe Nelson
Tillicum Club-Lloyd Jones, 8 pm
Tonic-Copia, Lack of Respect, Fledge
Towne Lounge-Silver Sunshine, The Upsidedown, Winter Flowers, 2% Majesty
Viper Room-Lyle Ford, 7 pm
Wallbangers-Dueling Pianos
White Eagle-Cocks in the Henhouse, 8:30 pm, $4
Wieden & Kennedy-Music Population Project, 7:30 pm, free
Wilf's Piano Bar-Patrick Lamb Band
WOW Hall (Eugene)-The Number 12 Looks Like You, We're All Broken, 7 pm, $18-21
FRIDAY 3/31
Acme-Dryfoot, 8 pm; DJ Sharon Needles, 10 pm
Aladdin-The Subdudes, Paul Thorn
Alberta St. Pub-The RCMP, 6 pm, free
Ash St. Saloon-The Misfats, Ronster, Stay Tuned The Band, Pillowfight, 9:30 pm, $5
Berbati's Pan-The Gourds, Moonshine Hangover, Freddy Trujillo, 9 pm, $12
Corner Saloon-The Menace
Dante's-The Dirtbombs, Blacks Lips, The Lamps, 9:30 pm, $12-13
Doug Fir-Zilla, 9 pm, $11-13; Rotate w/DJ Cooley, midnight-3 am, free
Duff's Garage-Braxton Bragg, Radio Giants
Dunes-Black Eyes & Neckties
Edgefield-Lex Browning, David Reisch, 7 pm
Food Hole-Jonny X & The Groadies, Doomsday 1999, Black Elk, Siberia, Sumara, 8 pm, $6
Gemini-Aaron Black Band
Green Room-The Dimes, Pilar French, 9:30 pm
Grolla-Eric Skye
Hawthorne Theatre-Vatara, Gertie Fox, Jaycob Van Auken, A Fir Ju-Well, The Widows, 9 pm, $8
Heathman Hotel-Dan Balmer Trio, 8 pm
Holocene-Fleshtone, Noll, Anna Oxygen, Diana Joy, Beyonda, DJ Jamms, 9 pm, $5
Kelly's Olympian-The Royal Teats, Red Channels
Mississippi Pizza-Jamie Stillway Trio, 6 pm; Rock 'n' Roll Camp for Girls Benefit: Pocket Parade, Sick Sick Sister, Defect Defect, 8:30 pm
Mississippi Studios-Claudia Schmidt, 8 pm, $25
Music Millennium NW-Geoff Farina, 6 pm
O'Connor's Annex-Retta Christie Trio, 8 pm, $5
Paragon-Fierce Perm, Del Toros, Order of the Gash
Paris Theatre-Broken Promises, Filthy White Trash, 7 pm
Portsmouth Club-The 503 Takeover
Produce Row-Storm & The Balls, $5
Pshaw!-Ocean 503
Red & Black Cafe-Variety Night, 7 pm
Reed College Student Union-PDX Noisefest: Pop Culture Rape Victim, blowupnihilist, Other People's Children, Power Circus, Scard, Okha vs. Potter's Field, Pulse Emitter, Disjunct, Syphilis Sauna, The Sunken, Cryptic Weevil, Barracks of Afganistan, 7 pm, $8
Rock Creek Tavern-Drunken Prayer, 9 pm
Rock N Roll Pizza-Battle of the Bands Finals
Roots Brewing-Lew Jones, 8pm
Roseland-Matchbox Romance, The Early November, Chiodos, Amber Pacific, We Are the Fury, 7 pm, $16-18
Sabala's Mt. Tabor-Buried Blood, Flying Fortress, Kilauea, Roanoke
Slabtown-Flying Other Brothers, Aligator
AT THE ARTISTERY
Can experimental rock be catchy? Can psychedelic bands have a good stage presence? Can a band simultaneously get loose and crazy, but have their shiznit together and put on a tight, entertaining set? Yes, yes, and yes—if you're local dudes Ghost to Falco. w/2% Majesty, Alec K Redfearn
The City-Kalakoa, 10 pm
The Know-We're from Japan, te', Snowbeast, 8:45 pm
Tonic-Michael Scott, 7:30 pm, free; Exmode, Old Habits Die, Mindcell, The Burning Room
Towne Lounge-Geoff Farina, Chris Brokaw, Sean Brooks, 9:30 pm, $8
Valentine's-Nathan William Holley, 10 pm
Viper Room-Lyle Ford, 7 pm
Wallbangers-Dueling Pianos
White Eagle-Nobody's Sweethearts, 5:30 pm, free; Michael Shapiro Band, Daniel Shaw, 9:30 pm, $5
Wonder Ballroom-Feist, Stephen Fretwell, 7 pm, $12
SATURDAY 4/1
Acme-DeHaviland, The Visible Men, Dept. of Energy, 9 pm, $5
Alberta St. Pub-Flat Mountain Girls, Josh Cole Band, 9:30 pm, $6
Amnesia Brewing Co.-Leukemia & Lymphoma Society Benefit
Artichoke-Kafana Klub, Svila & friends
Ash St. Saloon-Stone Creep, Hyperthermia, Harm Family, 9:30 pm, $5
Berbati's Pan-Clinton Fearon & The Boogie Brown Band, $8
Biddy McGraw's-Little Sue, Lynn Conover
Billy Ray's-Jim Boyer
Blue Monk-Wayne Horowitz, 9 pm, $8
Boons Treasury-Plumb Bob, 9 pm, free
Buffalo Gap-Tony Smiley, Element 57
Clyde's Prime Rib-Ron Esconde
Clyde's Prime Rib-Danny Hay Davis, 9 pm
Corner Saloon-The Menace
Crystal Ballroom-Freddy da Funksta vs. Hyperfunk, Wiggles vs. Wheelz, Sidestep vs. Soulkid, Poe w/MC Pockets vs. JSharp, Noah D vs. The Dowlz, Ronin vs. Zacharia, Debt & Liar vs. Ricecube, Kenny F vs. Juggler, 9 pm, $25; DJ Isaac, DJ Reekoh, DJ Princess, DJ SupaDaze, Steele the Groove Engineer, J Renegade (Lola's)
Dante's-Richard Butler, The Upsidedown, 9:30 pm, $16-20
Doug Fir-Zilla, 9 pm, $11-13; Knotty Disco w/DJs Mr MuMu, Barrett Paul, midnight-3 am, $5-8
Duff's Garage-Wheatfield
Food Hole-Midwife, Slums, The Better to See With, Health
Goodfoot-Buds of May, $6
Green Room-Jacob Merlin, Damon Castillo, 9:30 pm
Guitar Centaur-Jacuzzi Bros., Rich White Males, Pure Country Gold, Dirty Harriet, The Headliners, Scratch, Anonym, 2 pm
Hawthorne Theatre-Crazy Train, Afterburner, Drop Dead Legs, Mooseknuckle, 9 pm, $8
Holocene-Talkdemonic, Wet Confetti, Horse Feathers, 9 pm, $8
Imbibe-Keegan Smith, John Bunzow, 8 pm, $6
Jolly Roger-Earl & The Reggae Allstars, 10 pm, free
Kells-Amadan
Kelly's Olympian-The Break Neck Betties, Roller Derby Team, Skirt Chasers
Kennedy School-Fools in Paradise w/Infinitia Drummers, 7 pm, $8
LV's Uptown-Jed Wilson Trio
Mississippi Pizza-Zephyr French Cabaret, 6 pm; The Lew Jones Group, 9 pm
Mississippi Studios-Tim Erikson, 9:30 pm, $15
Mt. Hood Sports Arena-Band Fest, 5 pm, $5
Oregon State Fairgrounds-Deftones, Thrice, Atreyu, Story of the Year, As I Lay Dying, Dredg Silverstein, Pelican, Adair, Funeral for a Friend, The Confession, The Receiving End of Sirens, Street Drum Corps, Greeley Estates, Millionaire, The Smashup, 5 pm, $25.25
Produce Row-Robert Cannon & friends, $3
Red & Black Cafe-QTN, 8 pm
Reed College Student Union-PDX Noisefest: Damion Romero, Glen Moore, Tralphaz, T/R, IDX1274, Nkondi, Sleeping w/the Earth, Inri, Withdrawl Method, View, Warning Broken Machine, Sensual Muscles, 7 pm, $8
Rock Creek Tavern-SLA, 9 pm, free
Rock N Roll Pizza-Takeover, Claymore, Hell Promise, Downside, Garuda's Mission
Sabala's Mt. Tabor-The Punk Group, Rezistor, 9:30 pm, $7
The Old Church-Bill Keale, 7 pm, $15-20
Tiger Bar-Labtekwon w/CSD, The Saints of Everyday Failures, Western Medicine, Bubbles & Claps, 9 pm, $5
Tonic-Courage, Gavin Wells, DJ Austin Rich
Towne Lounge-Billy Nayer Show, $7
Valentine's-Babydollar$, DJ Dio Bolivar, 9:30 pm
White Eagle-Acoustic Minds, Rachel Taylor Brown Band, Amanda Richards, 9:30 pm
Wilf's Piano Bar-Shirley Nanette & friends
Wonder Ballroom-Euromotion, The Mathematicians, DJ Beyonda, 9 pm, $5-7
SUNDAY 4/2
Alberta St. Pub-Gypsy Jazz Jam, 7 pm, free
Andina Restaurant-Greg Wolfe
Ash St. Saloon-Contrapublic, Sons of Calculm, Hating Hilary, Dirt Jake Replicas, 9:15 pm, $4
Augustana Lutheran Church-Augustana Jazz Quartet, 6 pm, free
Baraka-Trashcan Joe
Beale Street NW-Gospel Lunch, 1 pm
Bethany Village Grill-John Hannam
Biddy McGraw's-Irish Music Open Jam
Clyde's Prime Rib-Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free
Dante's-Adja the Turkish Queen, 9 pm; Sinferno Cabaret, 11 pm, $6
Food Hole-Last Slice of Butter, DDC
Hawthorne Theatre-Histronics, Gin & Tillyana, Faerie Talk, Tha Shut Ups, 9 pm, $6
Holocene-Hurtbird, Iretsu, The Red Channels, Nick Jaina, DJ Lincoln Up, 8 pm, $5-10
Kells-Peter Yeates
La Merde-Gypsy Jazz
Laurelthirst-Freak Mountain Ramblers, 6 pm; Neil Gilpin's Belmont St. Octet, 10 pm, $3
Mississippi Pizza-Matt Bauer, Jaime & Becky, 7 pm, $4
Mock Crest-Kate Mann
Moon & Sixpence-Foghorn Stringband, free
Paragon-Oraku, Brutal Knights, Clorox Girls
Pshaw!-Chata Addy's Drum Jam, 8 pm
River Roadhouse-Sinner's Club Open Jam, 8 pm
AT ROSELAND
Don't be fooled, young death metalhead, the Eagles of Death Metal are not death metal. Instead, it's Josh of Queens of the Stone Age fame and a buddy making awesome, raw, stripped-down classic rock (think: Cramps via a super-stoned Rolling Stones) that feels like it comes from a garage but instead comes... from QOTSA's bankroll. Which is nowhere near as fat as that of the Strokes, but whatevs. w/the Strokes
Sabala's Mt. Tabor-Rutah, Ceremonial Castings
The Stein Haus-Kinzel & Hyde, Felony Flatz, 8:30 pm, free
Tillicum Club-Mike Winkle, 6 pm
Tonic-Mirrors, Hercandane, Shelter Red
Towne Lounge-Dirty Projectors, James Sumner
White Eagle-Edith Frost, The Zincs, John Vecchiarelli, 9 pm, $10-12
Wonder Ballroom-Lee Highway, Jackstraw, Kid Mellow & The Sleepy-Eyed Johns, Greg Clarke, The NW Fiddle Summit, The Flat Mountain Girls, Little Joe, The Buckles, 2 pm
WOW Hall (Eugene)-Isis, These Arms Are Snakes, Zombi, 8:30 pm
MONDAY 4/3
Alberta St. Pub-Eric Stern Trio, 6:30 pm, free
Ash St. Saloon-Open Mic, 9:30 pm, free
Biddy McGraw's-Lowell J. Mitchel Trio, 6 pm
Candlelight-D.K. Stewart & The DK4, 9 pm, free
Dante's-Ground Zero Lounge w/Clyde Lewis, 7:30 pm, free; Karaoke From Hell, 10 pm, $2
Edgefield-Skip Van Kuske Diva Series, 7 pm, free
Food Hole-Adventure, Sex Video, Under Mountains
Goodfoot-Sonic Forum Open Mic
Green Room-Open Mic w/Chuck Warda
Jimmy Mak's-Dan Balmer, 7:30 pm, free
Kells-Tom May
Laurelthirst-Kung Pao Chickens, 7 pm
Lincoln Hall, PSU-Skampa Quartet
Mississippi Pizza-Dayan Kai, Garrett Brennan, 7 pm
Moon & Sixpence-Johnny B. Connolly, free
Music Millennium NW-Songwriter's Circle: Matt Meighan, Caleb Coffey, Joshua Brookoff, Jack McMahon, 7 pm
Produce Row-Ron Steen's Jazz Jam, 9 pm, $3
Rock N Roll Pizza-Dear Whoever, Ten Falls Forth, Dreams of Reality, Holiday Unheard Of
Towne Lounge-The Randies, Rainman Suite, $5
White Eagle-Griffin, 8 pm, free
WOW Hall (Eugene)-Zilla w/Michael Travis, 8:30 pm
TUESDAY 4/4
Acme-Carbillicon, Welsh Rabbit, Thread
Aladdin-Robinella
Alberta St. Pub-Drunken Prayer, Scotland Barr & The Slow Drags, 9:30 pm, $5
Ash St. Saloon-Ironic T-Shirt, D.sep.D, Copia, 9:15 pm, free
Biddy McGraw's-Dylan Thomas Vance, Griff Bear
Blue Monk-Ramsey's Groove Trio, free
Candlelight-Reggie Houston's Earth Island Band, 9:30 pm, free
Crystal Ballroom-James Blunt, The Boy Least Likely To, Sierra Swan, 7:30 pm, $22-25
Dante's-One-Man Band Fest: Voodoo Organist, Esmerelda Strange, 1manbanjo, Pat MacDonald, Frankfurter & The Hot Dogs, M-BOMB, Phillip Roebuck, Elvis & Frank, $5
Doug Fir-Matt Costa, The 88, 9 pm, $10
Duff's Garage-Heather Rae & The Moonshine Boys
Edgefield-Caleb Klauder & Sammy Lind, 7 pm, free
Food Hole-Clorox Girls, Rotten Cadaver, Skullsplitter Dilemma, Fun House Strippers, Deadeye, 6 pm
Green Room-PDX Songwriter Showcase, 9 pm
It's A Beautiful Pizza-Balkan Music & Dance, 9 pm
Jasmine Tree-Extra Medium Comedy Show w/Buttery Lords, 8:30 pm, $3
Jimmy Mak's-Mel Brown Septet, 7:30 pm, $6
Kells-Tom May, 9 pm
Ken's Place-Steve Cheseborough, 5 pm
Laurelthirst-Jackstraw, 6 pm
Laurelthirst-Drunken Prayer, 6 pm; Fancy Pants, 9 pm
Lewis & Clark College-The 88
Lincoln Hall, PSU-Skampa Quartet
Mississippi Pizza-Mississippi Jazz Jam, 7:30 pm
Mississippi Studios-Hammell on Trial, 8 pm, $12
Mock Crest-Reverb Brothers, 8 pm
Music Millennium NW-Robinella, 5:30 pm, Magneto, 7:30 pm
Nocturnal-Blues Practica, 7 pm, $5
Old Town Pizza-Acoustic Songwriter Spotlight
Pshaw!-Steve Smith's Jazz Jam, 7 pm; Lloyd Jones & friends, 10 pm
Rock Creek Tavern-Bluegrass Tuesdays, 7 pm, free
Rock N Roll Pizza-Demiricous, Still Remains, If Hope Dies, Nodes of Ranvier, At All Cost, Hatchet Diaries, 7 pm, $12
Roseland-Taking Back Sunday, Emanuel, Facing New York, 7 pm, $20
Sellwood Public House-Kinzel & Hyde, 6:30 pm, free
Shedd Institute for the Arts (Eugene)-Kathy Mattea, 7:30 pm, $28-40
Starbucks (NW 12th & Glisan)-Sambafeat, 7 pm
Templeton Building-Disjecta Fundraiser: Stephen Malkmus, Queens of Noize, Sexton Blake, The Kingdom, 6 pm, $10-15
Tonic-Magneto, free
Wallbangers-Dueling Pianos
White Eagle-Joe McMurrian's Acoustic Review, 8:30 pm, free
Wilf's Piano Bar-Ron Steen Jazz Jam, 7:30 pm, free
Wonder Ballroom-State Radio, White Buffalo, 8 pm, $10; Amber Martin, 8 pm, free (cafe)
WEDNESDAY 4/5
45th Street Pub-Open Mic
Abou Karim Restaurant-Portland Jazz Singers
Acme-Pirate Radio, John Magnifico, Happy Stars
Alberta St. Pub-Zydeco Dance Party, 7 pm
Alexander's Lounge-Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free
Andina Restaurant-Neftali Rivera
Ash St. Saloon-Skyscraper, Minerva, Trick Sensei, 9 pm, $3
Aura-Sandy Dannison Trio, 8 pm, free
Biddy McGraw's-Bob Soper
Blue Monk-Lloyd Allen in the Mix
Boons Treasury-Mark Alan, 8 pm, free
Buffalo Gap-Brian Copeland Band
Dante's-Storm & The Balls, 10 pm, $5
Doug Fir-Rye Hollow, Stephanie Schneiderman, 9 pm, $8
Driftwood Tavern-Open Mic w/Doc Michaels
Duff's Garage-Blues Jam w/Suburban Slim
Edgefield-Rachel Taylor Brown, 7 pm
Green Room-Stephen Ashbrook
Heathman Hotel-David Michael Lee, 7 pm
Imbibe-The Freaquent Flyers, 7 pm
It's A Beautiful Pizza-Irish Music, 6 pm; Arabian Music, 8:30 pm
Jax-KMHD/Jax Jazz Jam, 7 pm, free
Jimmy Mak's-Mel Brown Quartet, 7:30 pm, $5
Kells-Tom May, 9 pm
La Merde-Jason Butterworth Quartet, 9 pm
Mississippi Pizza-Bark, Hide & Horn, June Madrona, Son, Aubrey Debauchery, 7 pm
Moon & Sixpence-Trashcan Joe, 8:30 pm, free
Night Light Lounge-Atomic Jazz Ensemble, 9 pm, free
Paola's-Ezra Meredith, 9 pm
Paragon-Sean, Slam Dunk, Siberia
Poor Richard's-Open Mic w/Jon Self
Pshaw!-Reggie Houston
Red & Black Cafe-Meadow's Mark, 8 pm
Rock N Roll Pizza-Hypnogaja, Milk Bomb
Stromboli's-Misterioso
The Old Church-Margaret Blaine, Patrick Scoffield, Mary Rowell, Tracy Ross, noon, free
Tillicum Club-Norman Sylvester, 8 pm
Towne Lounge-Stuart Valentine, Nathan Jr., Nathaniel, $3
Twilight Cafe-Funkbuddy Jam, 8 pm
Valentine's-Dickle Brothers, Yes Father, 9 pm
Wallbangers-Dueling Pianos
White Eagle-Ladies Night w/Jasmine Ash, 8:30 pm, free
Wilf's Piano Bar-Mark Cotter
Wired Coffee-Open Mic, 7 pm
WOW Hall (Eugene)-Earshot, Re: Ignition, Grynch, Avid, 8:30 pm
DJ LISTINGS
THURSDAY 3/30
Apotheke-DJ van Dis, 8 pm
Backspace-Metronome: Microelectronic Funk
Baraka-Browntempo
Bettie Ford-DJ Yaz
Boxxes-DJ Sam
Chances Sports Bar-DJ DannyG, 10 pm
Delta Cafe-DJ Honeybucket
Devil's Point-DJ Kenoy, 9 pm, free
Greek Cusina-Rasco, Frizz B, Rasue, DJ Wicked, Sneakers, Professor Stone (Minoan); King Fader, Diz Jockman (Taverna)
Ground Kontrol-TRONix, 9:30 pm, free
Kelly's Olympian-DJ Collin Store
La Merde-DJ Monkeytek, 10 pm
Matador-DJ I Heart You, 10 pm, free
Mudai-40Z & Adderall w/Neighborhood DJ
Noir-Ravi, Scottie Soul, 9 pm, free
Porky's Pub-Booty: DJ Lady Miss Polygrip, Puppet, Stormy, MoRocca, 9 pm, $3
Produce Row-Small Axe
Ringler's Pub-DJ Savi, 10 pm, free
Saucebox-Techno Sol w/DJ Suppoz, 10 pm, free
Savoy-DJ No. 3, free
Stumptown (Downtown)-Searching for My Lost Soul, 6 pm
Tiger Bar-DJ Wicked, DJ Wels
Tube-DJ KG
FRIDAY 3/31
Baraka-Solovox Synphony Orkestra, VJ Schmeejay
Bettie Ford-DJ Evil One, Mr. Strack, $5
Billy Ray's-Sadie Hawkins Dance Party w/DJ Hwy 7, Red Robot Walking
Boxxes-DJ Sam
Crystal Ballroom-'80s Video Dance Attack w/VJ Kittyrox, 10 pm, $3 (Lola's)
Delta Cafe-Live Forever w/Ricky Pang
Devil's Point-DJ Kenoy, 9 pm, free
East Chinatown Lounge-King Fader, 6 pm; DJ Izm, 10 pm
Fez-Shut Up & Dance w/DJ Gregarious, 10 pm, $5; DJ Moisti (lounge)
Goodfoot-DJ Aquaman's Soul Stew, 10 pm
Greek Cusina-Body Call w/ DJ Professor Stone, DJ Sneakers, DJ Wicked (Minoan); DJ Brett (Taverna)
Ground Kontrol-Time Lapse: Moonchild, 9:30 pm, free
Matador-DJ Trixie Doll, DJ Lucifina, 10 pm, free
Noir-Dirty, Mr. Mu Mu, Brokenwindow, the perfect cyn, Derek Fisher, $5
Pala-Progression Levente, DLS, $5
Ringler's Pub-DJ B Dangerous, 10 pm, free
Ringlers Annex-DJ Ted Striker, 10 pm, free
Saucebox-All Things Considered w/Mr Mumu, 10 pm, free
Tube-Rock 'Em Sock 'Em Robots w/DJ Nikki C
U&I Tavern-Small Axe Sounds
SATURDAY 4/1
Aztec Willie's-Salsa Night w/DJ Jose, 9:30 pm, free
Bettie Ford-Gemo
Bobby McGee's-Kevin Berry's Old School Jam w/DJ Michael Morris
Boxxes-DJ Dougalicious
Chances Sports Bar-DJ DannyG, 10 pm
Colosso-DJ Wiggly Worm, 10 pm
Crush-Dance Dance Evolution: DJs Rafa, Dmoe Funk, 9 pm, $2
East Chinatown Lounge-DJ Nik Fury, 10 pm
AT FEZ BALLROOM
Tonight it's Reunion '89 at the Fez with DJs Catalyst and Mike "Thumper" Steele throwin' down the '80s soundtrack for what the venue calls, "A big reunion party for all the thirtysomethings that came of age and lost the "V" during the classic age of Portland's all-ages nightspots." V? Virginity, y'all.
Greek Cusina-Evil One, Professor Stone, DJ Flipsta (Minoan); DJ Brett (Taverna)
Ground Kontrol-Reagan-o-Mix, 9:30 pm, free
Matador-DJ Moisti, 10 pm, free
Momo's-COZY
Motion Massage Studio-Jester's Ball: DJ Epiphany, DJ Cipher, 8:30 pm, $5-10
Noir-Dementia: Non, Valence, 9 pm, $2
Old Kalberer Warehouse-Red Dress Party: DJs Barrett Paul, Scottie D, Salt Fiend, Harmonex
Pala-Chuck Love, Mike Tello, Adam O'Suna, Demetre, $7
Paris Theatre-Mikey B, Loki, Steele, 2:30 am, $5
Rafael's-Loaded: DJ DrewGroove
Ringler's Pub-DJ Miranda, 10 pm, free
Ringlers Annex-DJ Ted Striker, 10 pm, free
Saucebox-Take You There w/DJ bluchris
Tube-Gimme Danger w/DJ Maxamillion
U&I Tavern-DJ Mattbastard
SUNDAY 4/2
Berbati's Pan-The Word w/Paula B (barside)
Bettie Ford-Jayanta
Crystal Ballroom-Hive: DJ Blackout, Owen, 9 pm, $3 (Lola's)
Devil's Point-Stripparaoke w/KJ Pinky, 9 pm, free
Greek Cusina-Industry Night
Kelly's Olympian-DJ One Pump
Matador-DJ Donny Don't, 10 pm, free
Night Light Lounge-SIN Night w/DJ Roommate, 10 pm, free
Noir-DJ Prove, Heavy Rotation
The Nest Lounge-DJ Ben, 9 pm
MONDAY 4/3
Aalto Lounge-DJ Maxamillion
Devil's Point-DJ Brooks
Duff's Garage-Zombo's Mondo Party
East Chinatown Lounge-iPod uPod
Greek Cusina-Monday Night Raw w/DJs Hightower, My Friend Andy, ATM, Davis Cleveland, 10 pm, free (Taverna)
Imbibe-Solovox, 7 pm
Kelly's Olympian-DJ Sars
Matador-DJ Hanna, 10 pm, free
Momo's-Mello Mondays w/DJ Mello Cee
Tonic-Matt Machine
Tube-DJ Nate C
TUESDAY 4/4
Boxxes-Flirt w/Cory
Crush-DJ Wann
Devil's Point-DJ Kenoy
East Chinatown Lounge-DJ Warlock
Egyptian Club-DJ Atomiton, 10 pm
Fez-Angles w/o Edges: DJ Black Key, 10 pm, free
Goodfoot-Eclectic Selectors Perspective w/Seoul Brother #1, Atom13, Homonym, 10 pm, free
Greek Cusina-DJs James Steele, Antonio, 10 pm, free (Minoan)
Holocene-Throwback Tuesdays: Evil One, Sneakers, 9 pm, free
Kelly's Olympian-DJ Makeout
Matador-DJ Pakastani Tranni, 10 pm, free
Mudai-DJ Be-1
Sabala's Mt. Tabor-DJ Hopper, DJ Paultimore
The City-EZ Connection, Selector Johnny
Towne Lounge-Jackpot DJ Night, 9 pm, free
Tube-No No No Disco w/DJ Nightschool, Neighborhood DJ
WEDNESDAY 4/5
Baraka-Wax Poetic
Bettie Ford-DJ Oso Fresh
Crush-Forge w/Nomad DJ, Blue Submarine, 9 pm
Devil's Point-DJ Kenoy
East Chinatown Lounge-A New Refutation w/St. John, 6 pm; DJs Atom 13, Soil, 10 pm
Fez-Devotion w/local DJs, 9:30 pm, free
Goodfoot-DJ DoJe', DJ Motif
Greek Cusina-DJ Wicked, MC Gainon, (Minoan)
Ground Kontrol-PinBrawl: Moonchild, 9:30 pm, free
Holocene-Gaycation: DJs Automaton, Hotpants, Snowtiger, 9 pm, free
Jolly Roger-All Hands on Deck, 10 pm, free
Kelly's Olympian-DJ Colin Sic
Matador-FauxReal, 10 pm, free
Mock Crest-DJ Geezer
Mudai-Relentless
Nocturnal-Tango Dancing, 7:30 pm, $5
Pix Patisserie-PRA Night, 9 pm
Produce Row-Open Mic w/June Bunton, 9 pm, free
Sabala's Mt. Tabor-DJ Mr. Brown
Saucebox-Beat Initiative w/DJs Rafa, Flutterby
Tonic-Reggae Dancehall