Live Music
THURSDAY 8/31
15th Street Pub—Bluegrass Jam, 7 pm
Abou Karim Restaurant—Anson Wright Duo
Alberta St. Pub—Bright Red Paper, Horsefeathers, 9 pm; Monty Green’s Bluegrass Invite, 9 pm, free
Alexander's Lounge—Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free
Amazon Cafe—EZ Connection
Andina Restaurant—Gypsy Jazz Trio
Andrea’s Cha Cha Club—Cubaneo, 10:30 pm
Ash St. Saloon—DJ Andy, Nordic, Rokopolis, DJ Dick Sexler, 9:30 pm, $5
Beale Street NW —Kinzel & Hyde
Berbati's Pan—Cloud Cult, Climber, 10 pm, $10
Biddy McGraw's—Noah Peterson, 9:30 pm
Blue Monk—Stephen Walker & The Few Chosen
Boons Treasury—Richard Day-Reynolds, 8 pm, free
Buffalo Gap—Tony Smiley, 9 pm
Bungalow’s Martini—Open Mic, 9 pm
Crystal Ballroom—Atmosphere, Brother Ali Mac Lethal, Psalm One, DJ Rare Groove, 8 pm, $17.50-20
Dante's—Scott H. Biram, Hillstomp, Dry County Crooks, Cicada Omega, 9:30 pm, $5
Doug Fir —Nick Jaina, Holcombe Waller, The Music Population Orchestra, 9 pm, $7
East Chinatown Lounge—Missnomer, 6 pm; Auditory Sculpture w/Derek Simms, 10 pm
Edgefield —Scott Fisher Band, 6 pm, free
Food Hole—Fierce Perm, 9 pm, $5
Gemini —Karaoke from Hell
Goodfoot —Ray Frazier & The Blacknotes, Diggin’ Deeper
Gravity Room—22 Red, Estigia, Elusive Ground, A((Wake)), 8 pm
Green Room —So Called Blues Band, 9 pm
Ground Kontrol—TRONix: Discs of Jammotron, 10 pm, free
Halibuts—Terry Robb, 8:30 pm, free
Hawthorne Theatre—Paramore, Cute Is What We Aim For, Hit the Lights, This Providence, 8 pm, $12
Heathman Hotel—Johnny Martin Trio, 7 pm
Holocene—Less Paul, More Rock: DJ Multiply, Alan Singley & Pants Machine, 9 pm, free
Hotel deLuxe—She Bee Gees, 8 pm
Jax —Robert Moore & The Wildcats, 8:30 pm, $8
Jimmy Mak's—Mel Brown B3 Organ Quartet, 9 pm, $5
Kells—Eric Tonsfeldt, 9 pm
Laurelthirst—Lewi Longmire, 6 pm, free; Bronson, 9:30 pm, $4
Mississippi Pizza—Madison Blue, 6 pm; Petracovich, 9 pm, $5
Mississippi Studios—Walter Salas Humara, Ritchie Young, Brady Harris, 8 pm, $10
Mock Crest—Lee Blake, Open Mic & Jammin, 8:30 pm
Monty's—Kenny Lee & The Sundowners’ Open Jam
Pioneer Square—Late Tuesday, noon
Proper Eats Cafe—Jazz Jam, 7 pm
Rock Creek Tavern—James Low, 8 pm, free
Rock n Roll Pizza—Spoken, House of Heroes, The Finalist, The New Ending, 7 pm
Sabala's Mt. Tabor—The Dharma Engine
Salty's on the Colombia—Patrick Burke
The Stein Haus—Haus Cats
Thirsty Lion—J. Malem
Tillicum Club—Lloyd Jones, 8 pm
Tin Shed —Sneakin’ Out, Ryan Olson, 7 pm
Tonic—The Senators, Blue Skies for Black Hearts, The Smokes
Towne Lounge—Bloodriver, Moodring, The Vulturines
Valentine’s—Brian Whitson & The Night Wolves, 9 pm, free
Wallbangers —Dueling Pianos
White Eagle —The Garcia Birthday Band, 9:30 pm, $4
Wilf's Piano Bar—Patrick Lamb Band
Wonder Ballroom—The Gossip, Mika Miko, Swan Island, 8:30 pm, $10-12
WOW Hall (Eugene)—Particle, The Flying Other Brothers Band, 8:30 pm, $13-15
FRIDAY 9/1
15th Street Pub—Brace the Fall, Drunk on Power, The Nameless, 9 pm
Abou Karim Restaurant—Nancy King
Acme—Clampitt, Gaddis & Buck, Feed & Seed, The Josh Cole Band, 10 pm, $5
Aladdin —Alejandro Escovedo, Alela Diane
Alberta St. Pub—Zephyr, 6:30 pm, free; Beglan’s Irish Jam, 9 pm, free
Alexander's Lounge—Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free
Andina—John Butler Trio
Anna Bananas (St Johns)—Portland Groove Collective, 8:30 pm, free
Ash St. Saloon—Another Cynthia, Hope All Is Well, Miraflores, Swim Swam Swum, 9:30 pm, $5
Bar Pastiche—Mark Ferguson, 8 pm, free
Beale Street NW —Danny Hay Davis, noon
Berbati's Pan—Halou, Hypatia Lake, Hurtbird, Quiet Countries, $7-8; Good Fridays w/Rev. Paula B, 5 pm (barside)
Biddy McGraw's—Billy Kennedy Happy Hour, 5:30 pm; Funk Shui, 9:30 pm
Blue Monk—Guy Tyler Band
Boons Treasury—Dylan Thomas Vance Band, 9 pm, free
Buffalo Gap—X-Angels, 9 pm
Cascadia Homes—Retta Christie Trio, 6 pm
Clyde's Prime Rib—Cool Breeze
Crowley’s Cork—Beltaine, 7 pm
Dante's—Rebecca Gates, Eagle Seagull, Beanna Paletta, 9 pm
Disjecta—Halleluwah Fest: Deerhoof, Erase Errata, Michael Hurley, Tara Jane O’Neil, Leti Angel, E*Rock, Dolorean, Trumans Water, Old Time Relijun, Nice Nice, White Rainbow, Theo Angell, Romancing, Golden Bears, Acre, Eternal Tapestry, Ethan Rose, Haystack Brown, 6 pm, $16
Doug Fir —Benevento Russo Duo, Apollo Sunshine, 9 pm, $12-14
Driftwood Tavern—Open Mic w/Doc Michaels
Dunes—Glass Candy, DJ $ew What; Kulturszene: DJs M. Quiet, 31 Avas
Edgefield —Vivid Curve, 6 pm, free
Evergreen Aviation Museum—Oregon Vintage Fest: Lauren Sheehan & Southern Jumbo Old Time Country, David Cooley Band, 4:30 pm
Food Hole—Sumara, 9 pm, $5
Gorge—Dave Matthews Band, OAR, Liv Warfield, 7 pm
Gravity Room—Era of Tragedy, 300 Watt Lust, Even in Paradise, Buck 90, 8 pm
Green Room —Will West, 6 pm; Quality Name Brand, 9:30 pm
Grolla—Eric Skye
Hawthorne Theatre—The Holyshittrs, Kandi Coded, 7 pm, $2
Heathman Hotel—Mary Kadderly Combo
Holocene—Deadbeat, Strategy, Suppoz, 9 pm, $7
Imbibe —Little Sue, 6 pm
Jax —Hank Hirsh Quintet, 8 pm, free
Jimmy Mak's—Chris Brown Quintet w/Mel Brown
Jolly Roger—Earl & The Reggae Allstars, 10 pm, free
Jubitz Truck Stop in the Ponderosa Lounge—The Taillights
Kells—Grafton Street, 9:30 pm
Laurelthirst—Reggie’s Box of Chocolates, 6 pm; Bingo Band, 9:30 pm, $5
Mississippi Pizza—Cubaneo, 9 pm
Mississippi Studios—Matt Keating, Emily Spray, John Vecchiarelli, 8 pm, $8
Mock Crest—Kinzel & Hyde, 9 pm
Montego Bay—Kat & The Roots Revolution, 10 pm, free
Music Millennium NW —Alejandro Escovedo, 5:30 pm
Night Light Lounge—Atomic Jazz Ensemble, DJ Suppoz, DJ Flutterby, 10 pm, free
Noche—Jinete, 9 pm, free
Oregon State Fairgrounds—OR State Fair: Trace Adkins, Memarie, 8 pm
Oxbow Park—Juliet Wyers, 8 pm, $4/car
People's Co-Op—Community Singing From the Sacred Harp, 6:30 pm, free
Poor Richard’s—Colin Spring
Portsmouth Club—Kode Bluuz
Produce Row —Beliss, 9 pm, free
Proper Eats Cafe—Lewi Longmire, 6 pm; Synsethe Ensemble, 9 pm
Red & Black Cafe—Godless Moravians, 8 pm
Red Room—Welsh Rabbit, Thread, London Can Take It, 9 pm
Rock Creek Tavern—Debra Arlyn, 9 pm, free
Rock n Roll Pizza—Falling Closer, Aftermind, 7 pm
Rose Garden—American Idol Live, 7 pm, $38.50-68.50
Roseland Grill—Garden of Eden, Soul Distraction, 8 pm
Sabala's Mt. Tabor—Phix, Wurd
Siam Society—Adam Hurst, 9 pm
The Know—Doctor Moss, Nuetria
Thirsty Lion—Matt Vrba
Tillicum Club—Marty Henninger, 8 pm
Tonic—The Ax, The High Holies, Nineteen Points to Nowhere, Limbs
Towne Lounge—Dark Skies, The Husbands, Pure Country Gold, Monster Women, $5
Urban Rhythms—Colora Del Alma, 7 pm
Wallbangers —Dueling Pianos
White Eagle —Reverb Brothers, 5:30 pm; Buds of May, 9:30 pm, $6
Wonder Ballroom—Zero 7, Jose Gonzalez, 8 pm, $15
Yola's Foster Road—Open Mic
SATURDAY 9/2
15th Street Pub—Tallboy Shotgun, Idlemine, Subject to Change, The Crawlers
Abou Karim Restaurant—Annette Lowman
Acme—PRA’s BBQ Banagroo: Boy Eats Drum Machine, DJ Tant, Hott Pink, Brocaw, Wilding, Wooden Nickle, Raging Family, Uncle Nancy, Heart Murmurs, Reverse Dotty & The Candy Cane Shivs, Oh, Sixteen Switches, Casio, Dat’r, DJ Sappho, Mike Jedlicka, Morning Aftermath DJs, noon, $5-10
Aladdin —Particle, The Flying Other Brothers
Alberta St. Pub—Woodrush, Scott Gallegos, 7 pm, $2; Curtis Eller’s American Circus, 9:30 pm
Alexander's Lounge—Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free
Andina Restaurant—Sambafeat
Ash St. Saloon—Joshua James, The All-American Playboys, Drunken Prayer, 9:30 pm, $5
Berbati's Pan—Oslo, Agent Sparks, Controlling the Famous, The Young Immortals, $7
Biddy McGraw's—Little Sue, Lynn Conover
Blue Monk—Charlie Stanford Band
Boons Treasury—Fairly Honest Jon & The Truth, 9 pm, free
Buffalo Gap—Debra Arlyn, Intervision, 9 pm
Centaur Guitar—Legend of Dutch Savage, Howie & the Hot Knives, Accidental Gun Death, The Noteworthies, 3 pm, free
Clyde's Prime Rib—Ron Esconde
Crystal Ballroom—KEM, 9 pm, $25
Dante's—Wayne “The Train” Hancock, The Texecutioners, 9:30 pm, $10
Desert Noir—Carlyle, 8 pm
Disjecta—Halleluwah Fest: Vashti Bunyan, Dengue Fever, Sir Richard Bishop, Jackie-O Motherfucker, Grails, Plants, Evolutionary Jass Band, YACHT, Holysons, Alela Diane, GHQ, Birch Book, Ilyas Ahmed, Valet, Whip, Ghosting, Rob Walmart, Shaky Hands, Tunnels, Nudity, Goatgirl, Douglas Shepherd, Katharina Tunicata, Paint & Copter, Jason Bokros, Grouper, The Rank Stranger, Pash, M. William Helfrich, 5 pm, $16
Doug Fir —The Village Green, Visqueen, The Upsidedown, 9 pm, $10
Edgefield —Lincoln Crockett, 7 pm, free
Evergreen Aviation Museum—Oregon Vintage Fest: Tom Varley & The Sundogs, Scott Fisher w/Patrick Lamb, Linda Hornbuckle, 2 pm
Fez—Nuborn Tribe, DJ Shortchange, 9 pm, $7
Food Hole—Genghis Tron, Black Elk, Silentist, Jonny X & The Groadies, Fall of Enosis, 8 pm, $6
Goodfoot —Uprite Dub Orchestra, Chronicle
Gorge—Dave Matthews Band, OAR, Liv Warfield, 7 pm
Grand Cafe—Doc Wilson, Lyle Ford, 6 pm
Gravity Room—Shifft, Num, 2 Minute Hate, Severus, 9 pm
Green Room —Rocktet, 9:30 pm
Hawthorne Theatre—Batesville Manor, Auralust, Shintatsu, Titarius, Mecca, Brainsic, 9 pm, $8
Heathman Hotel—Eddie Parente
Hollywood Farmers Market—Larry Peters, 9 am
Holocene—System & Station, Point Juncture, WA, Prime Meridian, 9 pm, $6
Imbibe —Jasmine Ash, UHF, 9:30 pm, $5
Jax —Toledo Kesch, 7 pm; 7 Year Tango, 9 pm
Jimmy Mak's—Alan Jones Sextet
Jolly Roger—Earl & The Reggae Allstars, 10 pm, free
Jubitz Truck Stop in the Ponderosa Lounge—The Taillights
Kells—Grafton Street, 9:30 pm
Laurelthirst—Eric Hatcher & The Worker Bees, 6 pm, free; Blue Lightning, 9:30 pm, $4
Mississippi Pizza—Zephyr French Cabaret, 6 pm
Mississippi Studios—Lara Michell, James Low, Michael Jodell, 8 pm, $7
Mock Crest—Donna & The Side Effects, 9 pm
Montego Bay—Kat & The Roots Revolution, 10 pm, free
Music Millennium NW —Matt Costa, 3 pm
Ninth Ave Public House—Faulouah, Mr. Frederick, +CNCTD, Dinosaur Heart
Pi-Rem—Love Parade Afterparty, 9 pm
Poor Richard’s—Catfish
Portsmouth Club—Walter Guy
Produce Row —Wellswung Gypsies, 9 pm, free
Proper Eats Cafe—Adam Hurst, 8 pm
Red & Black Cafe—Everyday Jones, Hot Laundry, 8 pm
Red Room—The Senators, Mantic, Atomic Housewives, 9 pm
Rock Creek Tavern—The Chuck & Dave Show, 9 pm, free
Rock n Roll Pizza—uNtyD, Falling Closer, Aftermind, Subconscious, Benevolent, Holiday Unheard Of
Roseland Grill—Pure Circus: Wonderland, 9 pm, $10-12
Sabala's Mt. Tabor—Particle Afterparty: Phix, Asher Fulero
Satyricon—mewithoutyou, Portugal. The Man, Psalters, A Pedestrian Life, 7 pm, $8-10
Thirsty Lion—Garth Michael McDermott Trio
Tillicum Club—Marty Henninger, 8 pm
Tin Shed —Steve Ulrich, 7 pm
Tonic—Basta!, Prize Country, Fuck the Forest, Dream Killer
Towne Lounge—Juanita Family, Axton Kinkaid, Power of County, $5
Urban Rhythms—Cynthia Simpson, Allen Shearer, 7 pm
Valentine’s—Kyle Morton, Ghosties, Tom & Morgan, 9 pm, free
Wallbangers —Dueling Pianos
White Eagle —Phoenix After Buffalo, Frankie Hernandez Band, 9:30 pm, $6
Wonder Ballroom—Matt Costa, The Watson Twins, The 88, 8 pm, $12
WOW Hall (Eugene)—Hank Williams III w/His Damn Band, Assjack, Bob Wayne & The Outlaw Carnies, 8 pm, $16
SUNDAY 9/3
15th Street Pub—Wayward Trio
Alberta St. Pub—Bastard Son of Songwriting: Justin Carroll, Rachel Taylor Brown, Chris Robley, Tre, 8 pm, $5
Andina Restaurant—Greg Wolfe
Ash St. Saloon—Second Rate, No Red Flags, Warsaw Poland Bros., Hooka Stew, 9:30 pm, $5
Augustana Lutheran Church—Augustana Jazz Quartet, 6 pm, free
Biddy McGraw's—Irish Music Open Jam
Billy Ray's—Reptilian Civilian, 5 pm, free
Clyde's Prime Rib—Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free
Crystal Ballroom—Charlie Wilson, Regina Belle, 9 pm, $50
Dante's—The Bellrays, The Spores, Pirates R Us, 8 pm; Sinferno Cabaret, DJ Kenoy, 11 pm, $6
Edgefield —Mary Flower, 5 pm, free
Evergreen Aviation Museum—Oregon Vintage Fest: Beadhead, Reggie Houston’s Box of Chocolates, Big Band Cuban Music, noon
Exiled Records—Sir Richard Bishop, 2 pm
Food Hole—Ear Venom, Mattress, DRUGS, Animal Writes, 9 pm, $5
Gorge—Dave Matthews Band, OAR, Liv Warfield, 7 pm
Gravity Room—Suicide Silence, All Shall Perish, Too Pure to Die, Light This City, Passing in Dreams, 8 pm
Ground Kontrol—Black Sunday: Menacer, Skullsplitter, Detterrorformed, DJ Nate C, 9 pm, $3
Hawthorne Theatre—Drawback, Severed Silence, Few & The Far Between, Wheelchair Renegades, 9 pm, $6
Imbibe —Belmont St. Octet, 8 pm
It’s A Beautiful Pizza —Ragtime Piano, 2 pm
Kells—Pat Buckley, 9 pm
Ladd's Inn—Open Mic w/Chris Newman, 9 pm
Laurelthirst—Freak Mountain Ramblers, 6 pm
Les Schwab Amphitheater—AFI, Tiger Army, Saosin, 6:30 pm, $22
Lillis-Albina Park—Lady & Trans Alleycat, 1 pm, $5
Mississippi Studios—David Grier, 8 pm
Mock Crest—John Paul Kelly, 8 pm
Moon & Sixpence—Foghorn Stringband, free
Oregon State Fairgrounds—OR State Fair: Steve Miller Band, 8 pm
Proper Eats Cafe—“Green Scare” Benefit: The Bugz, Orkestra, 7 pm
Red Room—Filthy White Trash, 22 Red, The Cooks, Lowball, 8 pm
River Roadhouse—Sinner’s Club Open Jam, 8 pm
Rock Creek Tavern—Greg Clarke, 4 pm, free
Roseland —Yellowcard, Sparta, Reeve Oliver, Schoolyard Heroes, 7 pm, $16-18
Sabala's Mt. Tabor—Plastic Constellations; DJ Thumper (lounge)
The Know—Chop Chop, 8 pm, $5
The Stein Haus—Kinzel & Hyde, 8:30 pm, free
Towne Lounge—Halleluwah Fest Afterparty: DnD, free
White Eagle —Open Mic, 8 pm, free
Wonder Ballroom—The English Beat, 8 pm, $20-23
WOW Hall (Eugene)—Benevento/Russo Duo, Apollo Sunshine, 9 pm, $12-14
MONDAY 9/4
Alberta St. Pub—The Pickups, 6:30 pm, free
Ash St. Saloon—Evacuee, Creatura, Spider Friends, The Truly Me Club, 9 pm, $4
Biddy McGraw's—Lowell J. Mitchell, Jeffree White, 6 pm
Dante's—Ground Zero Lounge w/Clyde Lewis, 7:30 pm, free; Karaoke from Hell, 10 pm, $2
Edgefield —Skip vonKuske, 7 pm, free
Green Room —Open Mic w/Chuck Warda
Hawthorne Theatre—TSR, Goyo, Green Sta, Ryze & Fall, 8 pm, free (balcony)
Holocene—Casper & The Cookies, The Morals, The Plastic Age, 9 pm, $6
Imbibe —Solovox, 8 pm
It’s A Beautiful Pizza —Larry Adair, Ken Lomax, Al Zion, 6 pm; Five Euro Tip, 8 pm
Jimmy Mak's—Dan Balmer, 7:30 pm, free
Kells—Pat Buckley, 9 pm
Laurelthirst—Kung Pao Chickens, 7 pm
Mississippi Pizza—Swing Papillon, 6 pm
Moon & Sixpence—Johnny B. Connolly, free
Music Millennium NW —Songwriters Circle, 7 pm
Produce Row —Ron Steen’s Jazz Jam, 9 pm, $3
Towne Lounge—Plastic Constellations, No Go Know, $6
Tube—Dark Skies, Kilauea, DJ Nate C
TUESDAY 9/5
Acme—The Janglies, 10 pm, free
Andina Restaurant—Toshi Onizuka
Ash St. Saloon—Molly Bang, Hairspray Blues, Frank Furter & The Hot Dogs, Jen Bresnahan & The Ex’s, 9:15 pm, free
Biddy McGraw's—Jessica Stiles
Clinton Corner—Pagan Jug Band
Dante's—The Living Jarboe, Two Ton Boa, Kaitlyn ni Donovan, 10 pm, $10
Doug Fir —CocoRosie, Spleen, 9 pm, $13
Duff's Garage—Dover Weinberg Quartet
Edgefield —Bonnie Raitt, Keb Mo’, 6:30 pm, $42.50-70
Fez—Jacob Fred Jazz Odyssey, Go Gringo Go, 8 pm, $12-14
Food Hole—SIXES, 9 pm, $5
Green Room —Portland Songwriter Showcase, 9 pm
Hawthorne Theatre—Open Mic, 8 pm, free (balcony)
Imbibe —James Low, Lewi Longmire, 6 pm; Lara Michelle, Michael Jodell, 9 pm
It’s A Beautiful Pizza —World Beat & Jazz, 6 pm; Balkan Music & Dance, 9 pm
Jimmy Mak's—Mel Brown Septet, 7:30 pm, $6
Kells—Pat Buckley, 9 pm
Laurelthirst—Jackstraw, 6 pm, free; Bingo, 9 pm, free
Mississippi Pizza—Mississippi Jazz Jam, 8 pm
Mississippi Studios—Djangophiles, 7:30 pm
Mock Crest—Reverb Brothers, 8 pm
Music Millennium NW —Everclear, 7 pm
Red Room—Open Mic, 8 pm
Tonic—Other Men My Age, Beaten Awake, Terror Class
Towne Lounge—Faulouah, I Am the Arm, $5; Meet Department, $2
White Eagle —Joe McMurrian’s Acoustic Review, 8:30 pm, free
Wilf's Piano Bar—Ron Steen Jazz Jam, 7 pm, free
WOW Hall (Eugene)—Shooter Jennings, I Can Lick Any SOB in the House, 7:30 pm, $13-15
WEDNESDAY 9/6
15th Street Pub—Bluegrass Jam, 7 pm; Open Mic, 10 pm
45th Street Pub—Open Mic
Abou Karim Restaurant—Portland Jazz Singers
Acme—Bark, Hide & Horn, The Last of Blacksmiths, Cicada Omega, 10 pm, $5
Alexander's Lounge—Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free
Amazon Cafe—Ramsey y Los Montunos, 9 pm
Andina Restaurant—Neftali Rivera
Ash St. Saloon—Rain City Shwillers, 9:30 pm, $4
Berbati's Pan—Bambu Station, Madgesdiq, Higher Reasoning Sound w/Ras Danny, $15
Biddy McGraw's—Bob Soper
Blue Monk—Andrew Oliver Quartet
Boons Treasury—Mark Alan, 8 pm, free
Clinton Corner—Gypsy Jazz & Acoustic Swing
Clyde's Prime Rib—Barbara Lusch
Crystal Ballroom—Shooter Jennings, I Can Lick Any SOB in the House, 9 pm, $12-15
Cuthbert Ampitheater —Bonnie Raitt, Keb Mo’, 7 pm
Dante's—The Miggs, Lions in the Street, Levon Levan, 10 pm, $3
Doug Fir —Nouvelle Vague, The Submarines, 9 pm, $15
Driftwood Tavern—Open Mic w/Doc Michaels
Duff's Garage—Blues Jam w/Suburban Slim
Dunes—I Am the Arm, Me Con, Faulouah, 9 pm
Edgefield —Justin Carroll, 7 pm, free
Equator Cafe—Open Accordion Night, 8 pm
Goodfoot —Breakestra, $10
Green Room —Matt, Jaycob, Mikey The Don, 9 pm
Ground Kontrol—Team Evil, Tranquilizer, Pirate Radio, 10 pm, free
H2O Martini Bar—Matt Vrba, 6 pm
Hawthorne Theatre—Blaze Ya Dead Homie, Axe Murder Boys, Boondox, 8 pm, $12.50-15
Heathman Hotel—Clay Giberson, 7 pm
Holocene—Jatun, Sneaky Thieves, Millions of Birds, 9 pm, free
Imbibe —Lincoln Crockett, 6 pm
It’s A Beautiful Pizza —Irish Music, 6 pm; Arabian Music, 8:30 pm
Jax —KMHD/Jax Jazz Jam, 7 pm, free
Jimmy Mak's—Mel Brown Quartet, 7:30 pm, $5
Kells—Pat Buckley, 9 pm
La Merde—Jason Butterworth Quartet, 9 pm
Laurelthirst—Juanita Family, 6 pm, free; Shag’s Afronaughticals, 9 pm, free
Moon & Sixpence—Trashcan Joe, 8:30 pm, free
Music Millennium NW —Shooter Jennings, 6 pm
Night Light Lounge—Atomic Jazz Ensemble
Portsmouth Club—Blues Jam w/Rowdy James
Produce Row —Open Mic w/June Bunton, 9 pm, free
Proper Eats Cafe—Open Mic, 7 pm
Rock Creek Tavern—Jon Koonce Trio, 8 pm, free
Sabala's Mt. Tabor—Blackfire Revelation, Kilauea; DJ Mee’oww (lounge)
The Old Church—Portland Flute Quartet, noon, free
Thirsty Lion—Orange
Tillicum Club—Jim Mesi
Tonic—The Static Drift, Serial Brothers
Towne Lounge—Honus Huffhines, Greg Odell’s BobRob Series, Crack City Rockers, 9 pm, $4
Twilight Cafe—The Big Package, 8 pm
Valentine’s—Ohioan, Jefrey Leighton Brown, Mark Kaylor
Vino Paradiso—The Djangophiles, 8 pm
Wallbangers —Dueling Pianos
White Eagle —Mexican Gunfight, 8:30 pm, free
Wired Coffee—Open Mic, 7 pm
Wonder Ballroom—Feist, Rubies, 8 pm, $15
Buffalo Gap—Brian Copeland Band, 9 pm
DJ Listings
THURSDAY 8/31
Acme—Booty: DJs Puppet, Stormy, MoRocca, 10 pm, $3
Apotheke—DJ van Dis, 8 pm
Backspace—Metronome: Microelectronic Funk
Bettie Ford—DJ Yaz
Boxxes —DJ Sam
Chances Sports Bar—DJ DannyG, 10 pm
Crush —L Train
Devil’s Point—DJ Kenoy
Dunes—Vicious Cycles w/Neighborhood DJ, DJ Linoleum, free
Fez—Invasion w/DJ Catalyst, 10 pm, free
Greek Cusina—Soul Seduction w/DJ Colette, Heather, Mercedes; DJ Brett (Taverna)
Kelly's Olympian—DJ Noctranus
Matador—DJ I Heart You, 10 pm, free
McFadden's—James Steele
Noir—Elbo Room: Eric Andrews, Ben, Aizlynn
Portsmouth Club—Redi Jedi, Skoolyard
Produce Row —Small Axe
Random Order Coffeehouse—Robot Cupcake Blast: local DJ, 6 pm
Ringler's Pub—DJ Savi, 10 pm, free
Ringlers Annex—DJ Honeydripper, 10 pm, free
Saucebox—Techno Sol w/DJ Suppoz, 10 pm, free
Tube—DJ KJ
FRIDAY 9/1
720 Club—Mi’ka, Nomad DJ vs. Blue Submarine, 10 pm, $5
Beulahland—DJ Li’l Pete
Boxxes —DJ Sam
Crystal Ballroom—‘80s Video Dance Attack w/VJ Kittyrox, 10 pm, $3 (Lola’s)
Delta Cafe—DJ Misprid
Devils Point—DJ Kenoy, 9 pm, free
East Chinatown Lounge—King Fader, 6 pm; DJ Izm, 10 pm
Fez—Shut Up & Dance w/DJ Gregarious, 10 pm, $5
Goodfoot —DJ Magneto
Greek Cusina—Body Call w/DJ Izm, Professor Stone, DJ Sneakers (Minoan); DJ Brett (Taverna)
Ground Kontrol—Time Lapse: Moonchild, 10 pm, free
Kelly's Olympian—DJ Sharon Needles
Matador—DJ Trixie Doll, DJ Lucifina, 10 pm, free
McFadden's—James Steele
Noir—DJs Nevermore, Susie Cue, free
Pala—Ben & Ravi, $5
Ringler's Pub—DJ B Dangerous, 10 pm, free
Ringlers Annex—DJ Ted Striker, 10 pm, free
Saucebox—All Things Considered w/Mr Mumu, 10 pm, free
Tube—Rock ‘Em Sock ‘Em Robots w/DJ Nikki C
SATURDAY 9/2
Ararat—After Dark: DJ Matt e Starr, 11 pm
Aztec Willie's—Salsa Night w/DJ Jose, 9:30 pm, free
Bettie Ford—Award Tour: DJ Evil One
Bobby McGee's—Kevin Berry’s Old School Jam w/DJ Michael Morris
Boxxes —DJ Dougalicious
Chances Sports Bar—DJ 1996 Olympics
Colosso—DJ Wiggly Worm, 10 pm
Crush —Dance Dance Evolution: DJs Rafa, Dmoe Funk, 9 pm, $2
Devil’s Point—DJ Brooks
East Chinatown Lounge—Jammotron, 7 pm; DJ Nik Fury, 10 pm
Greek Cusina—DJ Professor Stone, Flipsta (Minoan); DJ Brett (Taverna)
Ground Kontrol—Reaganomix: Paula B, 10 pm, free
Kelly's Olympian—DJ His N Hers
Matador—DJ Moisti, 10 pm, free
McFadden's—Jason B
Momo's—DJ Wicked, 10 pm, free
Noir—Dementia: DJ Web, $3
Pala—Tony
Ringler's Pub—DJ Savi, 10 pm, free
Ringlers Annex—DJ Ted Striker, 10 pm, free
Saucebox—Take You There w/DJ bluchris
Tube—Gimme Danger w/DJ Maxamillion
SUNDAY 9/3
Bettie Ford—Jayanta
Devils Point—Stripparaoke w/KJ Pinky, 9 pm, free
Fez—Hive: DJ Blackout, Owen, 9 pm, $3
Food Fight—3 Year Anniversary: local DJ, 1 pm
Greek Cusina—Industry Night w/local DJs
Jubitz Truck Stop in the Ponderosa Lounge—DJ Jason Snell
Kelly's Olympian—DJ One Pump
Matador—DJ Donny Don’t, 10 pm, free
Night Light Lounge—SIN Night w/DJ Roommate, 10 pm, free
Noir—Mr. Clean, Matt Rock
Stumptown (Downtown)—DJ van Dis, 4 pm
The Nest Lounge—DJ Ben, 9 pm
Vendetta—SIN Soul Sundays: DJ Maxamillion
MONDAY 9/4
Aalto Lounge—DJ Maxamillion
Berbati's Pan—Tha’ Boom w/DJs Automaton, KO, Ill Camino, Rad, 10 pm, free
Boxxes —DJ Synthetic
Devils Point—DJ Brooks
Duff's Garage—Zombo’s Mondo Party
East Chinatown Lounge—iPod uPod
Greek Cusina—Monday Night Raw w/DJs Hightower, My Friend Andy, ATM, Davis Cleveland, 10 pm, free (Taverna)
Ground Kontrol—Service Industrial: DJ Carrion, 10 pm, free
Jubitz Truck Stop in the Ponderosa Lounge—DJ Jason Snell
Kelly's Olympian—DJ Sars
Matador—DJ Hanna, 10 pm, free
Momo's—Mello Mondays w/DJ Mello Cee
Ringler's Pub—XactChange HiFi, 9 pm, free
Slabtown—DJ Marantic
Stumptown (Downtown)—DJ Retro Rhonda, 5 pm
Tonic—Matt Machine
TUESDAY 9/5
Devils Point—DJ Kenoy
East Chinatown Lounge—Throwback Tuesdays: Evil One, Gemo
goodfoot —Eclectic Selectors Perspective w/Seoul Brother #1, Atom13, Homonym, 10 pm, free
Greek Cusina—DJs James Steele, Antonio, 10 pm, free (Minoan)
Jubitz Truck Stop in the Ponderosa Lounge—DJ Jason Snell
Kelly's Olympian—DJ Makeout
Matador—DJ Pakastani Tranni, 10 pm, free
Sabala's Mt. Tabor—DJ Hopper, Paultimore, 9 pm, free (lounge)
Saucebox—DJ Joe Plummer, 9 pm, free
Tube—No No No Disco w/DJ Nightschool, Neighborhood DJ
Wonder Ballroom—King Fader, 8 pm (cafe)
WEDNESDAY 9/6
Alberta St. Pub—Zydeco Dance Party, 7 pm; Red King, 10 pm
Bettie Ford—Homotherapy: L-Train, DJ Automaton
Bitter End—Skoolyard, DJ Redi Jedi
Devils Point—DJ Kenoy
East Chinatown Lounge—Deena B, 6 pm; DJs Atom 13, Soil, 10 pm
Fez—Devotion w/local DJs, 9:30 pm, free
Greek Cusina—DJs Shylock, Roommate, Bluechris (Taverna); DJ Wicked, 10 pm (Minoan)
Jolly Roger—All Hands on Deck w/DJ Opter, AliCat, 10 pm, free
Jubitz Truck Stop in the Ponderosa Lounge—DJ Jason Snell
Kelly's Olympian—DJ Colin Sic
Matador—FauxReal, 10 pm, free
McFadden's—DJ Dan, James Steele
Saucebox—Beat Initiative w/DJs Rafa, Flutterby
Three Friends Coffeehouse—Suck My Open Mic w/Tamara J. Brown, 7 pm